Indianen en cowboys de baas in Hoek en kwartiertje achter de boom 9 Dieven blijven slag slaan in vakantiehuisjes Nutteloos kasteel WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Autobekledingsbedrijf in Sas van Gent moet deuren sluiten Broekpak Gemeente wil lokale economie opkrikken - zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 26 augustus 2003 Klantenkring HHi Fotoapparatuur [^^restrTstes vanaf de dijk s; r v - - Strandje Boze brief Onvermijdelijk zc J ■47 544 ulst vraagt geld voor projecten irConny van Gremberghe 1ST - Burgemeester en wet- Luders van Hulst hopen in sep- y mber Gedeputeerde Staten 5- verte krijgen dat ze de beurs na [itken om de noodlijdende lonomie van Oost-Zeeuws- oj,! iaanderen impulsen te geven. Do# s)-i etdagelijks bestuur van Hulst het provinciebestuur om ibsidie vragen voor toeristi- ipjj he projecten en herinrich- 'ant ]gsplannen voor de Hulster menstad. Deze projecten reten de stad helpen de econo- assische dip te boven te komen. N m W van Hulst probeerden ?'®J oor de zomer het nieuwe kabi- et Balkenende te bewegen om US iljoenen euro's uit te trekken ''"fc i de regionale (Zeeuws- [aamse) economie uit het slop halen. Door het verdwijnen 607,2 in de veren, de crisis in de laSi uidbouwsector en nieuwe fis- ippi deregels, waardoor het bank- erisme in de grensplaatsen "I ulst, Sluis en Sas van Gent een 024 lorme klap heeft opgelopen, ites rdwenen er het voorbije jaar 15,1 [letientallen arbeidsplaatsen. W i Hulst sloten er twee banken P ®jl luit contacten met het bank- ovi ezen maakte het college opdat i R t de voorbode was van meer 8t< naad. Uiteindelijk wordt nog eeds gevreesd voor het op ter- I1jÉijn verdwijnen van zo'n drie- rnderd banen in de sector. Het ngi abinet was niet bereid om voor Si» iZeeuws-Vlaamse problemen ttra geld uit te trekken. De wincie daarentegen liet het luari ulster college weten wel met ha" iddelen over de brug te zullen ij® imen als het Hulster bestuur lm3l ilfmet initiatieven en plannen ïovi pdeproppen zou komen. dgens wethouder P. Weemaes j''1 rerisme) wordt momenteel in s,)j ulst aan die plannen de laatste alt and gelegd. In september zal nK' et pakket aan maatregelen dat icht is onderwerp van over- 9,5sfezijn met GS. MS De nood is eerder toe- dan af- enomen", stelt Weemaes. „Ze- so ernu het vrijwel vaststaat dat Pavi Belgische zwartspaarders van de Belgische overheid clementie zullen krijgen als ze hun geld van spaarrekeningen in het bui tenland over zullen hevelen naar rekeningen in België. Daar betalen ze dan een boetepercen tage van acht procent op en de kous is dan voor hen en voor de Belgische belastingdienst af. In Nederland zijn er stemmen op gegaan om ook zo'n clementie regeling in te voeren. Zou die er komen, dan kan de vlucht van zwart en grijs spaargeld vanaf Nederlandse rekeningen naar Belgische gecompenseerd kun nen worden door de overheve ling van Nederlands zwart spaargeld vanuit België naar Nederland, maar zo'n regeling zit er niet in. Het ministerie van Financiën vindt zo'n regeling onrechtvaardig ten opzichte van mensen die hun spaargeld altijd netjes hebben opgegeven aan de belastingenkapitaalvlucht. Persoonlijk ben ik voorstander van een clementieregeling, om dat daarmee de economie in het grensgebied gebaat zo zijn", zegt Weemaes. Het uitblijven van een clemen tieregeling voor Nederlandse spaarders in het buitenland be tekent dat de Nederlandse ban ken er vooralsnog niet op hoeven te rekenen dat er ver vangende cliëntèle voor de Bel gen aan de bankbalies zal ver schijnen. Weemaes: „In Hulst proberen de banken op aller hande manieren om hun klan tenkring intact te houden. Dat gebeurt door vanuit Hulst spaarders in België te blijven bedienen of dat te doen via Bel gische dochterbanken. Uit het overleg met de banken weten we wel dat het bijzonder moeilijk wordt om de werkgelegenheid in de grensstreek op peil te hou den. We zullen dan ook als be stuur echt moeten werken aan alternatieven voor de instand houding van de regionale eco nomie." Kinderen bouwen hutten van afgedankte pallets in Hoek. foto Peter Nicolai door René van Stee TERNEUZEN - Traditiegetrouw barsten in de laatste week van de zomervakantie de kindervakantieweken in de gemeenten Ter- neuzen en Sluis los. Tot en met zaterdag gonzen tientallen kernen en buurten van de activiteiten. In zowel Zaamslag (vanaf woensdag) als Hoek staat de speelweek in het teken van het Wilde Westen. Ruim honderd kinderen bouwden gisteren op het terrein van het dorpshuis aan het Molenplein in Hoek hut ten en wigwams. Tot en met donderdag zijn Indianen en cowboys er de baas. Een spel- circuit sluit de speelweek vrijdag af. In Axel was er onder meer voor de vier tot zesjarigen een spelmiddag op het terrein bij de sporthal. Ook staan er nog een zwemfes- tijn in zwembad 't Plaatje en een grafitti- hangavond in het jeugdcentrum aan de Walstraat op het programma. „Gelukkig is het niet zo bloedheet als in de vorige weken. Daarom is de opkomst van zo'n honderd twintig kinderen zonder meer goed te noe men. Ook voor de rest van de week zijn onze verwachtingen hooggespannen", zegt coör dinatrice Ellen van Helsland van de Axelse speelweek. Ook elders in Zeeuws-Vlaanderen staan evenementen op het programma. Zo bele ven de deelnemertjes aan de kindervakan tieweek van buurtwerk SCAS 't Schelpen hoekje aan de Dokweg in Terneuzen vrijdag hun hoogtepunt met een busreis naar De Ef- teling. De kinderen uit Sas van Gent maken donderdag een soortgelijk uitstapje naar Technopolis in Mechelen. Speeltuin Oran jekwartier in Terneuzen is donderdagmid dag gratis open voor alle bezoekers. De kinderen in Sluiskil vermaken zich met het thema Swingend Sluiskil, met onder meer een kinderdisco en een soundmixshow op woensdagavond. Zaterdagmiddag kun nen ze genieten van diverse optredens in de tent van de Gildefeesten. Muziek is ook het thema van de speelweek in Oostburg. Onder leiding van Menno de Bruijn worden twee middagen gevuld met het spelen op de djembee. De klanken worden geproduceerd op zelfgemaakte djembees. Daar houden de zes- tot twaalfjarigen zich vandaag mee be zig. 30-lJ door Raymond de Frel CADZAND - De inbraakgolf in Zeeuwse vakantiewoningen houdt aan. Nadat zaterdag de toegang tot negen vakantiewo ningen werd geforceerd en vooral geld en gsm's werden ge stolen, was het zondagmiddag weer raak in Nieuwvliet, Bres- kens, Cadzand en Renesse. Daarmee komt het totaal van afgelopen weekeinde op twin tig: elf in Zeeuws-Vlaanderen, negen op Schouwen-Duive- land. Voorlopig wordt geen verband gelegd tussen de inbraken in Zeeuws-Vlaanderen en Schou- wen-Duiveland. Wel vermoedt de politie dat er een link bestaat tussen de inbraken in Zeeuws- Vlaanderen. Daar werd in alle gevallen een raam opengewrikt om de woning te betreden. „Op vallend is ook dat er binnen ver der niets is vernield. Ze pakken wat voor het grijpen ligt", aldus politiewoordvoerder C. Nieu- wenhuyzen. Zaterdagmiddag werd binnen vijf uur negen keer ingebroken in vakantiehuisjes van Duitse toeristen in Nieuwvliet, Cad zand, Scharendijke en Renesse. De politie besloot daarom extra toezicht op Zeeuwse vakantie parken te houden. Gisteren werd nog een derde aangifte ge daan van woninginbraak tussen zaterdag 13.00 uur en 19.00 uur aan de Korte Moermondsweg in Renesse. Daar werden tiental len euro's en rookwaar ontvreemd. Eerder in het week einde kreeg de politie al twee andere aangiftes uit de Korte Moermondsweg. Uit een woning aan het Liguster in Nieuwvliet werden tussen 10.00 en 17.30 uur enkele hon derden euro's en twee mobiele telefoons met onbekende waar de gestolen. Tussen 10.30 uur en 13.00 uur werd de toegang ge forceerd tot een woning aan de Langeweg in Breskens. De be woners missen enkele honder den euro's en fotoapparatuur met onbekende waarde. Tussen ll.OOuuren 15.15uurwashetin de vissersplaats ook prijs in een woning bij Schoneveld. Daar was de buit aanzienlijk: meer dan duizend euro, een spelcom puter en persoonlijke papieren. Ook in de Nachtegalenstraat in Cadzand gingen de daders er met een gsm, honderden euro's en waardepapieren vandoor. Deze inbraak geschiedde tussen 14.30 uur en 16.00 uur. Bij de vakantieparkhouders zit de schrik er inmiddels goed in. P. de Keuninck van Park Welge legen aan De Vlamingpolder weg in Cadzand loopt 's nachts extra rondes met zijn hond. Na bij zijn park werd in drie parti culiere vakantiehuisjes inge broken. „Bij ons is er gelukkig nog niets gebeurd, maar we let ten wel extra op." Een medewerkster van vakan tiepark Zeebad in Breskens be vreemdt het dat de dieven juist nu hun slag slaan. „Meestal ge beurt dit soort dingen in de win ter, als alles leeg en verlaten is. Bij ons is er overigens nog niets gebeurd. Ja, behalve gestolen fietsen, maar dat gebeurt vrij wel dagelijks." Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 l-Uaunl 2W3QM iï .n:,--'j# door Wout Bareman [enover het oude postkan toor stonden twee houten mwtjes. Ze herbergden de Isen, het kleinste gebouwtje sin' «as dat van de Nederlanders, JIJ' het grotere van de Belgen. In otiii "18 gingen ze tegen de vlakte. M lemoesten wijken voor de nieu- «e zeesluis en werden vervan- ]0i;[ (indoor nieuwe 'loodsenwach- ouk ten', verderop. Aan de andere W kant lag de ponton, de aanleg plaats van de provinciale boot. rfi tet die naar Vlissingen, later enkel nog 'het bootje' naar Hoe- dekenskerke. jiei taateur-historicus Johan de fe in één van zijn boeken: t .He aankomst van de laatste f°ot uit Vlissingen, circa 8 uur Ede avond, was deze 's zomer ®jj En attractie voor velen. Even «il ik nog vertellen dat tot in de negentiger jaren van de vorige ww de boot uit Vlissingen «fin aanlegplaats had aan het einde van de westpier, op z'n meuzens gezegd: aan "t En- »et(h)oofd'. Dat was eind ne gentiende eeuw." öe Westkolk met 'het hoge bruggetje' en aan de zuidzijde ie brug van Ribbens en daar achter het wandelpark, waar je net het klasje van de christelij- «ekleuterschool heen wandelde °nder leiding van juffrouw Qaassen. Met een touw, om in iv« de rij te blijven. Daar, achter de sluizen, lagen de oude vesting wallen, waar honderdduizend boterbloemen groeiden. Later hoorde je dat het laantje tussen de brug van Ribbens en het hoge bruggetje 'de stille vuuf minu ten' werd genoemd. De Vries: „De ouderen in Terneuzen we ten wel wat ik daarmee bedoel. Maar één ding is zeker: in de avonduurtjes gingen de jongelui bij voorkeur door dat laantje naar de pier. En als het zo te pas gaf, kon je achter één van die dikke bomen met z'n tweetjes een gezellig kwartiertje door brengen." Een 'stief kwartier tje'. In de jaren zestig maakten de bruggen, de kolk en de vesting wallen plaats voor het nieuwe sluizencomplex en de rondweg over de Scheldeboulevard. Ruim tien jaar later verdween ook de provinciale boot. En weer tien jaar later werd pavil- i |gM v tv; - «K A UV...,. Lv - - va <«i dgglï .V. .-v - V Ui' Het strandje bij paviljoen Westkant in Terneuzen. joen Westkant gebouwd, op de dijk, op een plaats waar de zee schepen van en naar Antwerpen aan je bord voorbij varen. Een toplocatie, die dagelijks - en ze ker in het weekeinde - horden Belgen lokt. Bedenker José Dooms van het Innovatiepro ject Scheldeboulevard (pavil joen, appartementencomplexen en een tropisch golfslagbad): „Toen in de periode '68-'72 de Het oude transformatorstation in Philippine. foto Wim Kooyman door Wout Bareman Een bouwvallige toren bij Draaibrug, een soort kapel letje bij Clinge en een klein kas teel in Philippine. Verscholen in het groen, voorzien van vluchti ge opschriften, met ingegooide ruitjes, nutteloos. En allemaal deden ze ooit dienst als 'stroomkot', waarin tiendui zend volt werd getransformeerd en doorgegeven. Verspreid over het landschap en letterlijk een belangrijke schakel in het leven van de dorpelingen. Het zijn overblijfselen uit een vervlogen energietijdperk. De oude trans formatorstations dateren uit het begin van de vorige eeuw. Ze waren de spil in een wirwar van hoogspanningskabels en het woud van elektriciteitspalen. De draden kwamen samen in de nok van het huisje, van waaruit de stroom weer verder werd ver deeld. Rond 1950 was het bo vengrondse netwerk nagenoeg verleden tijd. De stroom werd voortaan veilig door de grond vervoerd. De verdeeltorens ver loren hun functie en werden ge leidelijk aan afgebroken of ver kocht aan particulieren. Ze werden vervangen door vier kante betonnen blokkendozen met een groen dakje; de zoge noemde compactkast. Ze zijn simpel, recht toe recht aan. Hooguit aantrekkelijk voor gra- fittiartiesten of posterplakkers. De apparatuur in de kasten is krachtig genoeg om een wijk van honderden woningen van elektriciteit te voorzien. oude kanaalarmen werden ge dempt en de zaak hier en daar werd opgespoten, kreeg het ka rakter van Terneuzen een enor me knauw. Wat bleef er over van de relatie met het water? Weinig of niets. Terneuzen verdween achter de Deltadijk. En dat was dat." „Zo'n paviljoen op de dijk leek me een aardige aanzet tot een verdere aankleding van die kale dijk. Maar het plan had alleen kans als het niet bij dat pavil joen alleen bleef." En toen kwa men dus al die andere bouwwer ken erbij. Op 21 december 1990 luidde ge deputeerde Esther Maris-Kos- ter de bel boven de bar en daar mee was paviljoen Westkant geopend. Op een mooie zondag ochtend geniet Doorns nog altijd van het zicht op de passe rende schepen; op z'n privé-ter- ras. Hij heeft het 'de stille vuuf minuten' genoemd... Voor de deur strekt zich een merkwaardig strandje uit, inge klemd tussen de westpier van de oude veerhaven en de oostelijke havendam van de binnenvaart - haven. Broedplaats van zeld zaam gevogelte, beweren ken ners en inmiddels ook ontdekt foto Peter Nicolai door badgasten, veelal afkom stig uit de binnenstad, maar zelfs uit België. Zoals moeder Jeanne uit Zelzate met haar kroost. Twee kinderen, van vier en zes, die zich angstig dicht bij het water ophouden en prompt door een Terneuzenaar worden weggestuurd. Ko de Bree gooit zijn fiets tegen de grond en rent naar de kinderen toe. „Weg bij dat water; het is hier vijftig me ter diep. Moeten jullie soms ver- zuupen?!" Waarschijnlijk was dat ook bij fractievoorzitter Frank van Hulle van Gemeentebelangen Kanaalzone niet bekend, toen hij er een maand geleden voor pleitte van het strandje een toe ristische trekpleister te maken. Een geregelde schoonmaak beurt, afvalbakken en het on kruid weg en hup... een trek pleister rijker. Het kwam hem te staan op een boze brief van Ter neuzenaar Geert van de Wege. „Wat er groeit, zijn de planten van het Zeeuwse schor en dat in hartje Terneuzen! Dan zwijg ik nog over de zilverplevieren, de bonte strandlopers en de blauwtjes en dikkopjes, die er in verschillende seizoenen vertoe ven", brieste Van de Wege. door René van Stee SAS VAN GENT - Autobekle dingsbedrijf ECA uit Assenede sluit in oktober of november zijn dochter IPCA in Sas van Gent. De 37 werknemers van de Sasse vestiging behouden huh baan. Gisteren bereikten de di rectie en de vakbonden een principe-akkoord over hun toe komst. Volgende week woens dag leggen de vakbonden het onderhandelingsresultaat voor aan hun leden. In principe kunnen alle perso neelsleden verhuizen naar de hoofdvestiging in Assenede. Dankzij een eenmalige afkoop som zijn ze hierbij drie jaar ge garandeerd van het salaris dat ze voorheen ook verdienden. Daarnaast krijgt elke werkne mer een premie van duizend eu ro. Verder krijgt iedereen een werkgarantie van minimaal een jaar als bij economische werk loosheid de productie door om standigheden tijdelijk krimpt. Een tweede optie is tewerkstel ling bij branchegenoot Johnson Control in Stoepe, tot juni 2003 eigendom van ECA. De mensen die niet verder bij ECA willen, kunnen gebruikmaken van een vertrekregeling. Vakbondsbestuurder C. Coban van FNV Bondgenoten is tevre den over het bereikte akkoord. Twee maanden geleden toonden zowel de vakbonden als het per soneel zich hevig verontwaar digd over het compromisvoor stel dat de directie van ECA tijdens onderhandelingen op ta fel legde. In plaats van definitie ve sluiting zou de vestiging in Sas van Gent in afgeslankte vorm worden gehandhaafd. Daarbij zouden de Nederlandse werknemers (ongeveer de helft) tot het eind van volgend jaar aan de slag kunnen blijven. „Die voorstellen waren onaan vaardbaar, omdat de meeste mensen in verband met ver schillen op het gebied van socia le voorzieningen en belasting wetgeving met een aanzienlijke teruggang in salaris werden ge confronteerd. Door het nu be reikte akkoord is die teruggang opgevangen.", aldus Coban. Volgens directeur personeelsza ken A. Hamerlinck van ECA is sluiting van de Sasse fabriek onvermijdelijk. Hij wijt die si tuatie aan de marktomstandig heden, waaronder toenemende concurrentie van lagelonenlan den. „Ook is deze eenheid te klein om rendabel te kunnen produceren. Verder zouden er onverantwoord hoge investe ringen moeten worden gedaan in kwaliteitscertificering en om aan milieueisen te voldoen." Al sinds tijden legt de Thool- se de kleren voor haar man klaar op het bed in de logeer kamer. Hij let immers nooit op kleurencombinaties, loopt veel te lang in dezelfde broek en weet niet wat in en uit de mode is, zo vindt ze. In den beginne probeerde hij zijn eigen wil nog wel eens door te drijven en dook zeifin de kleerkast op zoek naar iets wat vooral lekker zit. Dat doet hij allang niet meer want zo'n daad van onafhan kelijkheid wordt niet echt op prijs gesteld. Zo af en toe moppert hij wat over de com binatie waarin hij nu weer moet lopen. Maar dat is meer voor de vorm dan dat hij het echt meent, zegt ze met enige regelmaat tegen haar kinde ren. Afgelopen zaterdag kwam hij echter wel heel erg mop perend naar beneden. De bei de dochters, toevallig op be zoek, zagen vervolgens hun vader verschijnen in een aan alle kanten te krap licht blauw en groen broekpak, het nieuwste kledingstuk van haar moeder, dat de oud ste even op het bed had ge legd om te luchten. Het he- renpak wat daar reeds lag had ze gedachteloos even aan een knaapje gehangen en er niet bij stil gestaan wat voor gevolgen zo'n verwisseling kan hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31