Geen biertje meer bij de friet PZC 3 W aterdeskundigen uit Egypte bekijken waterzuivering 11 Stad en Lande vraag bescherming geschenkwoningen Gemeente positief over pension thuisloze jongeren WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL emeente wil claims bij elektriciteitsstoring landelijk aankaarten Vernieuwen visserij vloot kan nog dinsdag 26 augustus 2003 Normen 4 Man opgepakt e 1 voor vernieling n Renesse Turnlessen bij ÜjDelta Sport Zierikzee Sieraden gestolen Excuses Inbraken in huizen en auto's Kapelle past regels planschade aan Werkstraf voor stelen van baas Positief wo chade stroomuitval ter discussie imrFamke van Loon jiERIKZEE - De gemeente uij jthouwen-Duiveland wil de ml ereniging van Nederlandse lenieenten inschakelen om een nep mdelijke discussie te beginnen (erde voorwaarden voor scha- nn, (vergoeding bij een stroomsto- >t af ing- Ook raadt het college de tn» «dememers aan de huidige re mt» ;elingt'n aan te kaarten bij de de? mdelijke energiebedrijven. gj>| ml je Westhoek van Schouwen- tcd Juiveland is dit jaar twee keer [0rt achter elkaar getroffen va, ioor een flinke stroomstoring, reaü )e eerste keer ging het licht uit dO0. ip zaterdagavond in het Pink- n.ïi sterweekend. Ruim twee maan den later, op donderdag 7 au gustus, viel rond dezelfde tijd (kort na half tien 's avonds) op nieuw de spanning voor enkele uren weg. Omdat beide storin gen zich voordeden op een mo ment dat de Westhoek afgela den zat met toeristen, rees al snel de vraag of het elektrici teitsnetwerk nog wel berekend is op deze pieken. De gemeente raadsfractie van de VVD vroeg in een brief aan het college of Delta 'capaciteitsproble men' heeft op hoogtijdagen. Volgens Delta is daar absoluut geen sprake vanMet vier kabels vanuit het station Serooskerke (S) kan 1160 Ampère geleverd worden, waar de maximale vraag slechts 700 Ampère be draagt. Ook bij storing op een van die kabels kan de gevraagde elektriciteit geleverd worden. „Het net heeft dus ruim vol doende capaciteit om een enkel voudige storing op te vangen", aldus Delta. Op 7 augustus vielen kort na el kaar twee van de vier kabels uit, zodat ook de andere twee ter voorkoming van overbelasting het voor gezien hielden. „Dat is gewoon pech", stelt L. Schneij- der van Delta. Het leggen van nog een vijfde kabel om dit soort calamiteiten op te vangen heeft geen zin. Ook al voldoet het Schouwse netwerk aan de normen, de sto ringen hebben wel plaatsgevon den. En voor schade gezorgd. Het college becijfert dat de kos ten voor de gemeente tijdens de twee storingen samen bijna twintigduizend euro bedraagt. En die kosten zijn - net als voor ondernemers en bewoners - niet te verhalen op het nutsbedrijf, omdat Delta die aansprakelijk heid vooraf in de contracten van de hand wijst. Pas wanneer een stroomstoring vier uur of langer duurt, krijgen ondernemers en bewoners uit coulance een klei ne vergoeding. Of deze regeling nog wel van de ze tijd is, zoals de WD-fractie zich afvroeg, wil het college aankaarten tijdens de aandeel houdersvergadering van Delta. Daarnaast zoekt de gemeente andere wegen om dit probleem te bespreken. „Doordat de rege ling niet alleen door Delta NV wordt gehanteerd, maar dit een uniforme regeling is van alle energiebedrijven, is het naar ons idee een goede zaak deze vragen ook door te spelen aan de VNG, teneinde een landelijke discussie op gang te brengen." 51 ooi IENESSE - Op de Hogezoom in 'L tenesse werd zondagnacht een 3-jarige inwoner van het Duit- Korschenbroich aangehou- Jeman had een deuk in een auto tfrapt van een negentienjarige ilaardinger. Zierikzee werd zondagmid- lageen ruit van een woning aan us^ le Weststraat vernield door on tkenden HAMSTEDE - Slot Haamstede, 19.00 :ur:Excursie Slot Haamstede; (ÉRKWERVE - Café/restaurant De Hee- 'ifikeet, 18.30 uur: Rit met paardentram 'aarTureluur; WESTENSCHOUWEN - Excursieschuur Mswachterii, 19.00 uur: Zomerwande- igdi 9 ■IIIMBIIfcl I _lTTTPiT— MM Mt1y*—SOJMT -ryy- a-*-. «fr-y- f, A- J r Ma - ■Mj VWgtwK«M Houten woningen aan het Duinwegje in Haamstede die na de watersnoodramp aan Nederland geschonken werden. ZIERIKZEE - Gymnastiekver- tniging Delta Sport begint 1 september weer met turnlessen voor jongens en meisjes. Wie »ogniet turnt, maar wel kennis wil maken met de sport is wel kom bij de lessen. oeii Meisjes van 6 tot 9 jaar krijgen j «P woensdagmiddag van 14.00 ja tot 15.00 uur les. Van 15.00 tot 16.00 uur zijn meisjes van 10 tot '2 jaar aan de beurt, üe turnlessen voor jongens *orden woensdagavond van u 19.00 tot 20.00 uur gegeven. h« door Piet Kleemans HAAMSTEDE - Heemkundige vereni ging Stad en Lande wil dat de gemeente Schouwen-Duiveland haast maakt met de bescherming van in ieder geval een deel van de geschenkwoningen op het ei land. Stad en Lande pleit onder meer voor het plaatsen van alle geschenkwo ningen aan het Duinwegje in Haamstede op de gemeentelijke monumentenlijst. Na de watersnoodramp van 1953 stel den Finland, Noorwegen, Zweden, Denemarken en Oostenrijk geprefabri ceerde houten huizen ter beschikking aan de getroffen gebieden. Die geschenk- woningen horen daarom, vindt voorzit ter van de monumentencommissie van Stad en Lande H. Doeleman, bij de ge schiedenis van Schouwen-Duiveland. De geschenkwoningen zijn verspreid over heel Schouwen-Duiveland nog steeds terug te vinden maar in de loop der jaren zijn er al heel wat flink verbouwd. Stad en Lande wil in ieder geval een aan tal van die huizen in zo origineel mogelij - ke staat proberen te houden. Doeleman: „Dan kun je kiezen voor be scherming per woning, maar het is naar ons idee zinvoller een aantal straten of rijen van geschenkwoningen de status van monument te geven. Zo behoud je het beeld en daar gaat het ons om." De afzonderlijke huizen in zo'n rij hoe ven niet volmaakt identiek te zijn aan el kaar. Kleine afwijking verstoren het beeld dat Stad en Lande zo graag wil be houden niet naar het oordeel van de mo numentencommissie. „Kleine afwijkin gen zijn niet erg, maar je moet er bijvoor beeld wel voor waken dat de huizen ver stenen. Het zijn houten huizen en dat moeten ze blijven." De gemeente heeft tot dusverre nog geen concrete stappen ondernomen, hoewel het verzoek tot bescherming van in ieder geval het duinwegje al in juni vorig jaar werd ingediend. Toch blijft Doeleman optimistisch. „We hebben recent een ge sprek met de monumentencommissie van de gemeente gehad en op hun ver zoek hebben we wat wij de meest belang rijke huizen en huizenrijen vinden op een rijtje gezet. Ik hoop dat er nu snel gerea geerd wordt. Voor wat betreft het alsnog aanwijzen van het pand Ring 38 in Dreischor tot Rijksmonument is Doeleman eveneens optimistisch gestemd. Omdat de ge- redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Riet Kleemans Famke van Loon AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Rax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 0Pmaandagt/m vijdag gedu rende de openingstijden; «terdagstot 12.00 uur door Miriam van den Broek BIGGEKERKE - Na 35 jaar is het niet langer mogelijk om in de snackbar in Biggekerke een biertje te drinken bij de friet. Ei genaar Lars Peeters mag van de gemeente wel bier verkopen, maar alleen om mee te nemen. Voor het serveren van een biertje is de snackbar te klein, meent de gemeente. Sinds 1968 heeft Biggekerke een snackbar. Vanaf die tijd wordt er drank geschonken. „Er was nooit een drank- en ho- recavergunning", vertelt Pee ters die in 2000 eigenaar is ge worden. „De boel werd altijd gedoogd." Toen Peeters eigenaar werd, wilde hij de zaak compleet ver nieuwen. Eén van de buren maakte bezwaar. „Daarmee ging het balletje rollen", zegt Peeters. Want behalve het be zwaar, dienden de buren ook klachten in over de snackbar. Er zou geluidsoverlast zijn. „Daar op kwam de gemeente kijken. Bij dat bezoek werd duidelijk dat er geen drank- en horeca- vergunning was. De ondernemer vroeg de ver gunning alsnog aan. Hij ver bouwde de binnenkant van de snackbar om aan de eisen te vol doen. Toch kreeg Peeters geen vergunning. De ruimte in de snackbar moet daarvoor min stens 35 vierkante meter bedra gen. „Een medewerker van de gemeente is hier komen meten. Die kwam uit op 31,62 vierkan te meter zonder de keuken en de toiletten. Ik heb het zelf ook nog een keer opgemeten. Zonder de toiletten en de keuken, kom ik uit op 35,1 vierkante meter. Ik heb geen idee hoe de gemeente aan een ander getal komt. Ik vermoed dat ze om mijn friet oven heen hebben gemeten." De ondernemer laat het er niet bij zitten. Hij dient bezwaar in tegen de afwijzing van de ver gunning. „Volgens mij heb ik er gewoon recht op én het scheelt me in de omzet. Bovendien zijn er al zo weinig voorzieningen in Biggekerke." Voorlopig neemt Peeters geen enkel risico. Op de menukaart is een streep gehaald door de alco holische dranken. Op de toon bank hangt een briefje dat er al leen bier mag worden verkocht als het mee naar huis wordt ge nomen. „Als mensen om bier vragen, leg ik uit hoe het zit. En hopelijk komen de klanten de volgende keer toch terug naar Biggekerke." DEN HAAG Vergroting van vissersschepen blijft mogelijk, maar mag niet leiden tot een toename van de vangstcapaciteit. Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) heeft dit gisteren laten weten in een brief aan de Tweede Kamer. Veerman geeft in die brief een toe lichting op het nieuwe Eu ropese beleid voor de vis- serijvloot. De schelpdier visserij is, zoals eerder ge meld ook onder dat beleid gebracht. De Nederlandse schelpdiervloot mag net zoals de viskottervloot nog groeien. Schepen die alleen voor het verzaaien en oogsten van mosselen en oesters worden ingezet, vallen daarbuiten. En de Europese Unie geeft nog één opening. Brussel biedt de mogelijkheid om vaar tuigen te vergroten ten be hoeve van veiligheids voorschriften, arbeids- omstandigheden-maatre- gelen en ter verbetering van de kwaliteit van het visproduct. Toename van de visserijdruk door zulke aanpassingen is uit den boze. Veerman wil de uit zonderingen die Europa toestaat, uitwerken in overleg met het bedrijfs leven. foto Marijke Folkertsma meente verzuimde over de aanvraag ad vies uit te brengen aan de Rijksdienst Monumentenzorg werd het verzoek het pand op de rijksmonumentenlijst te plaatsen niet gehonoreerd. De gemeente heeft aan Stad en Lande in middels excuses aangeboden en beloofd te overwegen het pand voor te dragen als gemeentelijk monument. Tot op heden is dat volgens Doeleman nog niet gebeurd. Tegen de weigering van het Rijk om het pand Ring 38 op de rijksmonumenten lijst te plaatsen heeft Stad en Lande be zwaar aangetekend. Dat bezwaarschrift is inmiddels behandeld en Doeleman ziet de uitkomst met enig vertrouwen tege moet. De uitspraak wordt wordt binnen twee maanden verwacht. BURGH-HAAMSTEDE - Op het strand bij Burgh-Haamste- de werd zondagmiddag een tas met daarin kleding en siera den gestolen. De eigenaresse raakte volgens de politie voor enkele duizenden euro's gedupeerd. RENESSE - In vier woningen aan de Korte Moermondseweg in Renesse werd afgelopen weekeinde ingebroken. De daders waren hoofdzakelijk uit op geld en apparatuur. In totaal werd voor enkele honderden euro's aan geld gestolen. Verder ver dwenen er zeker twee mobiele telefoons, sieraden, computer spullen en verschillende waardepapieren. Ook deden de in brekers een greep in de aanwezige voorraden frisdrank, vlees en rookwaren. De kraken werden zaterdag gepleegd tussen 12.00 en 19.00 uur. Volgens de politie is komt de toegepaste methode nagenoeg overeen. Onduidelijk was gisteren echter nog of er sprake is van één of meerdere de zelfde daders. Aan de Jan van Renesseweg werd die zelfde zaterdagmiddag uit een auto een radio, foto-apparatuur, sieraden, kleding en een telefoon gestolen. Uit een auto die aan de Hageweg in Bruinisse stond, verdween zondagnacht uit een een auto een fotocamera, telefoon en een zonnebril. Van de daders ontbreekt tot dusver ieder spoor. KAPELLE - Het Kapelse college van burgemeester en wet houders wil de legesverordening aanpassen als het gaat om het indienen van een planschadeelaim. Het college vindt dat een bedrag van 175 euro een te hoge drempel opwerpt voor mensen die bij de gemeente verhaal willen halen. Wie meent door plannenmakerij van de gemeente te zijn geschaad, kan een zogeheten planschadeclaim indienen, die de gemeente vervolgens door een deskundige commissie laat onderzoeken. Vindt die commissie dat er werkelijk schade is geleden, dan wordt daar een bedrag aan gehangen, dat door de gemeente wordt uitgekeerd. MIDDELBURG - Een 2 7-jarige man uit Middelburg heeft ge durende vier jaar 7200 euro gestolen van zijn werkgever. Officier van Justitie H. den Hartog sprak gisteren tijdens de zitting bij de politierechter van een ongelooflijk achterbakse streek. Haar eis van 180 uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf werd overgenomen door politie rechter G. Nomes. Zowel de officier als de politierechter sloten niet uit dat de Middelburger tussen 12 februari 1999 en 11 februari dit jaar aanzienlijk meer geld had weggenomen, maar konden dat niet bewijzen. De man meldde zichzelf bij de politie. Volgens de officier zou de man vroeg of laat toch tegen de lamp zou zijn gelopen. Door de handelwijze van de verdachte ontstonden er verschillen in de kasvoorraad. De Middelburger zei gemid deld 25 tot 30 euro per week te hebben gestolen. Hij werkte bij een opticien eerst in het laboratorium, vervol gens werd hij verkoper en later assistent-bedrijfsleider. Hij genoot het vertrouwen van zijn werkgever, want hij zou be drijfsleider worden. Hij leefde echter op te grote voet, waar door hij in deschulden kwam. Het nadeel van 7200 euro moet hij terugbetalen aan de gedupeerde werkgever. De man wil financieel schoon schip maken en zei zich te schamen. Bij de opticien was eerder een werknemer voor dergelijke praktijken op staande voet ont slagen. door Betty Blikman-Ruiterkamp DREISCHOR - Een groep Egyp tische waterdeskundigen heeft een bezoek gebracht aan de voormalige waterzuiveringsin stallatie bij Dreischor. De zogé- heten Pasveersloot aan de Wel- leweg gelegen, is een jong indu strieel monument. De vier Egyptische trainees zijn op uitnodiging van het hoog heemraadschap Amstel, Gooi en Vecht en de Dienst Waterbe heer en Riolering (DWR) in de zelfde streek in Nederland om zoveel mogelijk zaken op het ge bied van waterzuivering te be kijken. De groep werkt bij een Egyptische keten van drinkwa terbedrijven in de streek Behei- ra in de noordwestelijke Delta van Egypte. Dit gebiedheeft on geveer 4,5 miljoen inwoners en een oppervlakte van ongeveer een derde van Nederland. Bin nenkort krijgen zij de zorg voor het afvalwater in de streek erbij Dit was de aanleiding om de kennis op dit gebied in Neder land te gaan verrijken. De Egyptische organisatie heeft een bilaterale overeenkomst met de DWR gesloten. In Zee land bezochten zij zondag eerst de Stormvloedkering, 's Middags om drie uur was de Pasveersloot aan de beurt. Vrij williger Adrie Geelhoed van de stichting die ijvert voor in standhouding van het monu ment gaf samen met een van de bestuursleden uitleg en zette de installatie in beweging, wat al tijd een spectaculair gezicht is. Met veel belangstelling werd het systeem bekeken. Na afloop werd in Kerkwerve nog de mo derne zuiveringsinstallatie aan de Verseputseweg bezichtigd. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes staat positief tegenover de oprichting van een sociaal pension voor thuisloze jongeren. Zij is bereid mee te werken aan ideeën die de afdeling Bevelanden en Schou wen-Duiveland van Humanitas heeft gelanceerd. Humanitas presenteerde afge lopen voorjaar een rapport over thuisloze jongeren op de Beve landen. Naar schatting gaat het om 45 jongeren in de regio. Een opvang voor hen, zoals bijvoor beeld in Vlissingen wel bestaat, ontbreekt. Humanitas vindt dat betrokken instellingen en orga nisaties meer dienen samen te werken om te komen tot een laagdrempelige opvang voor de jongeren. Ook zouden jongeren met problemen in een eerder stadium moeten worden gesig naleerd, om te voorkomen dat ze thuisloos raken. Aan de gemeente Goes had Hu manitas gevraagd zich in te spannen voor zwerfjongeren. Het college van burgemeester en wethouders heeft onlangs la ten weten positief te staan te genover het opzetten van een project daarvoor. Zij is ook be reid daarbij als opdrachtgever te fungeren, op voorwaarde dat het project niet alleen met ge meentegeld wordt betaald. Het Rijk heeft een vast budget voor de hulp aan zwerfjongeren. Er zijn plannen om daarvan 50.000 euro te gebruiken voor een proefproject op de Bevelan den. Gekeken wordt of het mo gelijk is de krachten met andere gemeenten te bundelen binnen het Samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterscheldere- gio. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27