9 Hollandse tjalk voor museumhaven en kwartiertje achter de boom Nutteloos kasteel Handtekeningenactie voor mosselvisserij slaat aan bij publiek VVD-fractie vreest onzorgvuldigheid GS in procedure WCT WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Broekpak leer zwemmers in nood zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 26 augustus 2003 Privilege Originaliteit vanaf de dijk Strandje Oer-Hollands Boze brief Man opgepakt na mishandeling zc edders ukken taker uit «lijk 3Ut- ain- sten irFamke van Loon ÏRIKZEE - Een sterke stro- 'eufc.een noordelijke wind, een NT (e temperatuur van het zee- ter- Ier en een grote groep bad- 3ro- ten. die de gevaren van de onderschatten. De strand- van chten hebben dit jaar hun eter «Jen meer ('an vol aan zwem- ;eit rsdie te ver de zee ingaan. De Kfrpelijke koepelorganisatie, ddingsbrigades Nederland alvelXBRD), schat dat er afgelo st- itijd rond de twintig procent uitrukken zijn geweest i dezelfde periode vorig ssie Wat üo- a in ?der gen, iri ssen n te P. 'ge- :ker ris. ;ta- ïger ling )ijls eu- rijf- irk- rii [bijl be ien, rief het het strand bij Ouddorp is het laatste weken flink raak. Een ts jongetje (10) raakte bij graafpartij bedolven onder [berg duinzand en kon gered irden door toegesnelde andgasten. Kort daarvoor rd een 22-jarige zwemmer arde reddingsbrigade uit het ter opgevist. Zijn zwem- atje wist wél ternauwernood eigen kracht het strand te be lten. Twee dagen eerder haal- reddingsbrigade twee uitse kinderen op, nadat zij Heen luchtbedj e de zee op zijn ;aan. Het vijfjarige jongetje ileed een dag later alsnog in (ziekenhuis. Binnendijk van de Reddings- Ouddorp geeft toe dat aan de Nederlandse kust veel ede hand is geweest'. Dat de ddorpse reddingsbrigade er één zaterdag vijf keer opuit om in nood verkerende lemmers te redden, noemt nnendijk ongekend, drukte, in combinatie met een aantal 'natuurlijke' facto ren, is hier volgens Binnendijk de oorzaak van. Rond de ver schillende banken, die voor de Goereese kust liggen, heerst al tijd een sterke stroming. Maar gecombineerd met de (noorde lijke) windrichting en het springtij medio augustus staat, maakte een ondoordachte zwempartij extra verradelijk. Volgens M. de Köpke van Red dingsbrigades Nederland heb ben strandwachten langs de he le Nederlandse kust hiermee te maken. Naast de factoren, die Binnendijk al noemt, voegt hij de temperatuur van het zeewa ter toe. Waar het water in deze tijd normaal gesproken rond de 17 of 18 graden Celsius is, is de zee nu opgewarmd tot rond de 20 graden Celsius. En dat heeft volgens De Köpke meer mensen 'gemotiveerd' in zee te zwem men. Met alle gevolgen van dien. „Een heleboel zwemmers zijn onervaren wat de gevaren van zee betreft. De laatste tijd is het schering en inslag. Ik schat dat er twintig procent meer uit rukken zijn geweest dan nor maal in deze tijd." Daar waar andere reddingsbri gades veelvuldig zwemmers in nood ophalen, heeft de Strand- reddingsbrigade Westerschou- wen volgens P. Duijzer niet extra veel uitrukken hoeven maken. Wel heeft de West- schouwse strandwacht extra rond gevaren om mensen te waarschuwen voor de gevaar lijke stromingen. Ook zijn Oud- dorpse collega stelt dat er langs de Goereese kust in deze tijden nog eens extra aan preventie wordt gedaan. Schipper Ruud Louwers op zijn Hollandse tjalk 'Vertrouwen' foto Marijke Folkertsma. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De museumhaven in Zierik- zee krijgt er een nieuwe blikvanger bij. Schipper Ruud Louwers komt met zijn Hol landse tjalk 'Vertrouwen' naar de Zierik- zeese haven. Het in 1903 gebouwde vracht schip voer op de Hollandse en Zeeuwse wa teren en is nog geheel in originele staat. Een oer-Hollandse platbodem is het, de Hollandse tjalk. Met zwaarden, een bolle kop, een bolle kont en véél laadruimte. Tjal ken zijn er in allerlei maten en soorten, vari ërend van de robuuste zeetjalk tot het sier lijk gebouwde skütsje. Destijds was de tjalk in al zijn verschijningsvormen het meest voorkomende zeilschip van de Nederlandse binnenvaart, door zijn geringe diepgang en relatief smalle bouw kon het schip vrijwel overal komen. Louwers' Vertrouwen werd in 1903 ge bouwd op een - inmiddels reeds lang ter zie le gegane - werf in Wilnis. Het schip is in de loop der tijd zeilend gemaakt. In 1928 werd de boot voorzien van een authentieke Kromhout-motor. De Vertrouwen is een 18.5 meter lang geklonken ijzeren schip en op het dek zijn nog de oorspronkelijke vrachtluiken te vinden. „Gelukkig is het net te klein voor een woonboot, anders was het schip waarschijnlijk nooit in zo'n oorspron kelijke staat behouden gebleven. Louwers kocht het schip februari dit jaar, nadat hij het bij toeval ontdekte in Harlin- gen. Daarbij troefde hij de museumhaven van Rotterdam af, vanuit welke hoek even eens belangstelling bestond voor het origi nele vaartuig. In augustus was het schip grotendeels gerestaureerd (afgezien van één zeil dat onderweg in Enkhuizen werd be steld) en klaar voor de tocht naar zijn nieu we thuishaven. De Vertrouwen arriveerde gisteravond na een reis uit via het IJssel- meer, de Vecht, Lek, Dordrecht, Willemstad en Bruinisse naar Zierikzee. Schipper-eigenaar Louwers van de Ver trouwen kwam via een vriend in contact met de Museumhaven Zeeland en hij ziet het als een eer dat zijn schip in de Oude Haven, in gebruik als museumhaven, mag komen te liggen. „In een decor als Zierikzee horen au thentieke boten te liggen. Boten die passen binnen de sferen van zo'n stad." Met het voor bezichtiging openstellen van zijn schip, voorwaarde om in der Museumhaven te mogen liggen, heeft hij geen moeite.De Stichting Museumhaven Zeeland is in haar nopjes met de komst van de historische plat bodem. Stichtingssecretaris F. Meulenberg benadrukt dat de tjalk van Louwers gewoon particulier bezit blijft en niet bij de eigen vloot van de Museumhaven wordt ingelijfd. „Formeel wordt het schip geen onderdeel van de collectie, maar de afspraak is wel dat hij minstens enkele jaren hier blijft liggen." De Stichting Museumhaven Zeeland krijgt, vertelt Meulenberg, met enige regelmaat aanvragen voor een ligplaats in de museum haven. Lang niet alle aanvragen worden ge honoreerd. Integendeel zelfs: meestal werd nee verkocht. Meulenberg: „Wij hechten sterk aan origi naliteit van het schip. Er zijn maar bar wei nig goed gerestaureerde schepen die ook nog eens in originele staat zijn. De 'Vertrou wen' is er één van." torWout Bareman legenover het oude postkan toor stonden twee houten touwtjes. Ze herbergden de ndsen, het kleinste gebouwtje ii dat van de Nederlanders, grotere van de Belgen. In Ingingen ze tegen de vlakte, moesten wijken voor de nieu- zeesluis en werden vervan- idoor nieuwe 'loodsenwach- verderop. Aan de andere 11 lag de ponton, de aanleg- sats van de provinciale boot. Kt die naar Vlissingen, later bi nog 'het bootje' naar Hoe- fenskerke. tateur-historicus Johan de ies in één van zijn boeken: aankomst van de laatste («t uit Vlissingen, circa 8 uur de avond, was deze 's zomer f attractie voor velen. Even ik nog vertellen dat tot in de egentiger jaren van de vorige w de boot uit Vlissingen t aanlegplaats had aan het 'de van de westpier, op z'n 'feuzens gezegd: aan "t En- t(h)oofd'. Dat was eind ne- stiende eeuw. Westkolk met 'het hoge iggetje' en aan de zuidzijde brug van Ribbens en daar- iter het wandelpark, waar je het klasje van de christelij- 'kleuterschool heen wandelde "der leiding van juffrouw kassen. Met een touw, om in de rij te blijven. Daar, achter de sluizen, lagen de oude vesting wallen, waar honderdduizend boterbloemen groeiden. Later hoorde je dat het laantje tussen de brug van Ribbens en het hoge bruggetje 'de stille vuuf minu ten' werd genoemd. De Vries: „De ouderen in Terneuzen we ten wel wat ik daarmee bedoel. Maar één ding is zeker: in de avonduurtjes gingen de jongelui bij voorkeur door dat laantje naar de pier. En als het zo te pas gaf, kon je achter één van die dikke bomen met z'n tweetjes jl een gezellig kwartiertje door brengen." Een 'stief kwartier tje'. In de jaren zestig maakten de bruggen, de kolk en de vesting wallen plaats voor het nieuwe sluizencomplex en de rondweg over de Scheldeboulevard. Ruim tien jaar later verdween ook de provinciale boot. En weer tien jaar later werd pavil- -..■yr.-Sa.' Het strandje bij paviljoen Westkant in Terneuzen. joen Westkant gebouwd, op de dijk, op een plaats waar de zee schepen van en naar Antwerpen aan je bord voorbij varen. Een toplocatie, die dagelijks - en ze ker in het weekeinde - horden Belgen lokt. Bedenker José Dooms van het Innovatiepro ject Scheldeboulevard (pavil joen, appartementencomplexen en een tropisch golfslagbad): „Toen in de periode '68-'72 de Het oude transformatorstation in Philippine. foto Wim Kooyman door Wout Bareman Een bouwvallige toren bij Draaibrug, een soort kapel letje bij Clinge en een klein kas teel in Philippine. Verscholen in het groen, voorzien van vluchti ge opschriften, met ingegooide ruitjes, nutteloos. En allemaal deden ze ooit dienst als 'stroomkot', waarin tiendui zend volt werd getransformeerd en doorgegeven. Verspreid over het landschap en letterlijk een belangrijke schakel in het leven van de dorpelingen. Het zijn overblijfselen uit een vervlogen energietijdperk. De oude trans formatorstations dateren uit het begin van de vorige eeuw. Ze waren de spil in een wirwar van hoogspanningskabels en het woud van elektriciteitspalen. De draden kwamen samen in de nok van het huisje, van waaruit de stroom weer verder werd ver deeld. Rond 1950 was het bo vengrondse netwerk nagenoeg verleden tijd. De stroom werd voortaan veilig door de grond vervoerd. De verdeeltorens ver loren hun functie en werden ge leidelijk aan afgebroken of ver kocht aan particulieren. Ze werden vervangen door vier kante betonnen blokkendozen met een groen dakje; de zoge noemde compactkast. Ze zijn simpel, recht toe recht aan. Hooguit aantrekkelijk voor gra- fittiartiesten of posterplakkers. De apparatuur in de kasten is krachtig genoeg om een wijk van honderden woningen van elektriciteit te voorzien. oude kanaalarmen werden ge dempt en de zaak hier en daar werd opgespoten, kreeg het ka rakter van Terneuzen een enor me knauw. Wat bleef er over van de relatie met het water? Weinig of niets. Terneuzen verdween achter de Deltadijk. En dat was dat." „Zo'n paviljoen op de dijk leek me een aardige aanzet tot een verdere aankleding van die kale dijk. Maar het plan had alleen kans als het niet bij dat pavil joen alleen bleef." En toen kwa men dus al die andere bouwwer ken erbij Op 21 december 1990 luidde ge deputeerde Esther Maris-Kos- ter de bel boven de bar en daar mee was paviljoen Westkant geopend. Op een mooie zondag ochtend geniet Dooms nog altijd van het zicht op de passe rende schepen; op z'n privé-ter- ras. Hij heeft het 'de stille vuuf minuten' genoemd... Voor de deur strekt zich een merkwaardig strandje uit, inge klemd tussen de westpier van de oude veerhaven en de oostelijke havendam van de binnenvaart - haven. Broedplaats van zeld zaam gevogelte, beweren ken ners en inmiddels ook ontdekt door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De vereniging voor Zeeuwse visserijbelangen Zevibel is zeer tevreden met de respons op de tijdens de mossel- dagen in Yerseke door de schelpdiersector gestarte hand tekeningenactie voor behoud van de mossel- en kokkelvisser'ij op de Waddenzee. In Yerseke werden enkele duizenden hand tekeningen verzameld en ook tijdens de afgelopen weekend gehouden Zierikzeese havenda gen liet het publiek zich niet on betuigd. De handtekeningenactie is, stelt Van Geesbergen, vooral bedoeld als reactie op de actie die de Waddenvereniging. Die over handigde enkele dagen voor de mosselfeesten in Yerseke ruim 2000 bezwaarschriften tegen de mechanische kokkelvisserij aan een topambtenaar van het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Kunnen wij ook. Maar dan beter, vindt de schelpdiersector. In korte tijd is een actie op touw gezet. Een groep studenten is in gehuurd om onder bezoekers van mosselfeesten handteke ningen te verzamelen. Die handtekeningen komen op een adhesiebetuiging in de vorm van een briefkaart met achterop een tekst waarin gepleit wordt voor instandhouding van duur zame mossel- en kokkelvisserij. De Nederlandse schelpdiervis serij heeft de plannen klaarlig gen. „Het is alleen jammer dat dit voorstel om duurzaam te vis sen met name door de natuuror ganisaties niet serieus wordt ge nomen." Mosselen en kokkels zijn, zo wordt LNV-minister C. Veer man op de kaart voorgehouden, oer-Hollandse produkten die niet teloor mogen gaan, „Neem uw verantwoordelijkheid voor de Wadden en voor deze karak teristieke Nederlandse sectoren geeft hen de kans en de ruimte om een duurzame, maar ook rendabele visserij uit te oefe nen." Van Geesbergen is er vast van overtuigd dat het aantal adhe siebetuigingen dat de schelp diersector verzamelt een veel voud wordt van het aantal handtekeningen dat de Wad denvereniging verzamelde. „Wat de Waddenvereniging kan, kunnen wij beter. Alleen al in Yerseke zijn we qua aantal handtekeningen dik over die 2100 van de Waddenvereniging heengegaan. Belangrijk, vindt Van Geesber gen. „Dat de V in (het ministerie van) LNV niet meer voor Visse rij maar voor Voedselkwaliteit staat mag niet betekenen dat ook de aandacht voor de visserij weg is. De visserij is voor Zee land een belangrijke bedrijfstak en daarom ben ik ook hartstikke content met de steun die we van het publiek krijgen. Tijdens de havendagen in Zierikzee kregen we heel positieve reacties. In Zierikzee is een fors aandeel ge leverd aan het aantal adhesie betuigingen." Dat aantal gaat zeker nog stevig oplopen volgens Van Geesbergen. In Harlingen, den Oever en Lauwersoog worden de komende weekends visserijf eesten gehouden en ook daar worden handtekeningen verza meld. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 TRFS TIGRES TRISTnbl panic's^-ens,,ed I wo 27augJ^U)3^M foto Peter Nicolai door badgasten, veelal afkom stig uit de binnenstad, maar zelfs uit België. Zoals moeder Jeanne uit Zelzate met haar kroost. Twee kinderen, van vier en zes, die zich angstig dicht bij het water ophouden en prompt door een Terneuzenaar worden weggestuurd. Ko de Bree gooit zijn fiets tegen de grond en rent naar de kinderen toe. „Weg bij dat water; het is hier vijftig me ter diep. Moeten jullie soms ver- zuupen?!" Waarschijnlijk was dat ook bij fractievoorzitter Frank van Hulle van Gemeentebelangen Kanaalzone niet bekend, toen hij er een maand geleden voor pleitte van het strandje een toe ristische trekpleister te maken. Een geregelde schoonmaak beurt, afvalbakken en het on kruid weg en hup... een trek pleister rijker. Het kwam hem te staan op een boze brief van Ter neuzenaar Geert van de Wege. „Wat er groeit, zijn de planten van het Zeeuwse schor en dat in hartje Terneuzen! Dan zwijg ik nog over de zilverplevieren, de bonte strandlopers en de blauwtjes en dikkopjes, die er in verschillende seizoenen vertoe ven", brieste Van de Wege. door Maurits Sep MIDDELBURG - De VVD-Sta- tenfractie vreest dat Gedepu teerde Staten steken hebben la ten vallen bij de procedure voor de Westerschelde Container Terminal. De aanleg van de ter- minal is in strijd met de Europe se Vogel- en Habitatrichtlijn. Volgens fractievoorzitter I. Vo gelaar hebben GS eerder laten weten dat die richtlijn geen pro bleem zou zijn. De vaargeul van de Wester schelde en De Kaloot zouden aanvankelijk niet onder de Vo gel- en Habitatrichtlijn vallen. Toen bleek dat dat toch ging ge beuren, heeft de WD schrifte lijke vragen gesteld over de ge volgen hiervan voor de WCT. „Maar er zou geen bloed vloei en, was het antwoord dat ik kreeg", zegt Vogelaar. Het provinciebestuur heeft om die reden ook geen bezwaar aangetekend tegen de aanwij zing van deze gebieden als be schermd gebied. Nu die Europe se richtlijn voor de RvS echter een van de belangrijkste rede nen was om het besluit over de WCT te vernietigen, heeft Voge laar gisteren opnieuw schrifte lijke vragen gesteld aan GS. „Want óf wij zijn verkeerd geïn formeerd door GS, óf GS heeft te weinig contact gehad met het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Voedselkwali teit", verklaart Vogelaar. Ver eniging Redt de Kaloot wijst er in een brief aan alle Statenfrac ties eveneens op dat GS nooit bezwaar hebben aangetekend tegen aanwijzing van De Kaloot als beschermd gebied onder de Vogel- en Habitatrichtlijn. De vereniging herinnert er tevens aan dat de RvS heeft vastgesteld dat GS geen overleg heeft gehad met de Europese Commissie over de WCT. Van een zinnige discussie met Provinciale Sta ten kan dus geen sprake zijn, meent Redt de Kaloot. En daar mee is het in de visie van de be langengroepering ook niet mo gelijk het vernietigde besluit te repareren. VLISSINGEN - Een 35-jarige Vlissinger is zondagavond aan gehouden op de Piet Heinkade van zijn woonplaats. Hij had in een woning aan de zelfde straat een vrouw mishan deld. De vrouw is met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. Al sinds tijden legt de Thool- se de kleren voor haar man klaar op het bed in de logeer kamer. Hij let immers nooit op kleurencombinaties, loopt veel te lang in dezelfde broek en weet niet wat in en uit de mode is, zo vindt ze. In den beginne probeerde hij zijn eigen wil nog wel eens door te drijven en dook zeifin de kleerkast op zoek naar iets wat vooral lekker zit. Dat doet hij allang niet meer want zo 'n daad van onafhan kelijkheid ivordt niet echt op prijs gesteld. Zo af en toe moppert hij wat over de com binatie waarin hij nu weer moet lopen. Maar dat is meer voor de vorm dan dat hij het echt meent, zegt ze met enige regelmaat tegen haar kinde ren. Afgelopen zaterdag kwam hij echter wel heel erg mop perend naar beneden. De bei de dochters, toevallig op be zoek, zagen vervolgens hun vader verschijnen in een aan alle kanten te krap licht blauw en groen broekpak, het nieuwste kledingstuk van haar moeder, dat de oud ste even op het bed had ge legd om te luchten. Het herenpak wat daar reeds lag had ze gedachteloos even aan een knaapje gehangen en er niet bij stil gestaan wat voor gevolgen zo'n verwisse ling kan hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25