PZC Creativiteit troef om hoog tarief tunnel te ontlopen Man gewond bij poging brand in huis te blussen Bij Palazzoli-huis praten nabestaanden van kankerpatiënten over hun emoties bil Als student moet je op de hoogte blijven van alles in je studiestad, toch..?" IKOST 'M GEEN CENTl STUDENTABONNEMENT dinsdag 26 augustus 2003 Eenzaam DE SLIMME MOEDER GEEFT HET: Meetpalen door René van Stee SLUISKIL - Een uitslaande brand heeft gisteravond een vrijstaande woning aan de Pierssenspolderstraat in Sluiskil totaal verwoest. De ei genaar liep brandwonden op aan zijn benen bij een vergeefse poging het vuur in zijn huis te doven. De man is naar het ziekenhuis in Terneuzen overgebracht. Ook vier bewoners van naastgelegen huizen werden uit voorzorg naar het ziekenhuis vervoerd omdat ze rook hadden inge ademd. De brandweerkorpsen van Ter- neuzen en Sluiskil rukten uit met een hoogwerker en twee tankautospuiten. Op het mo ment dat ze bij de woning arri veerden, sloegen de vlammen al uit de ramen en het dak. De hef tige brand was na een half uur onder controle. Nablus werkzaamheden duur den ongeveer anderhalf uur. In verband met instortingsgevaar werd ook de assistentie van een hulpverleningswagen ingeroe pen. Brandweerlieden van dit voer tuig voerden stutwerkzaamhe- den uit, waardoor hun blussen de collega's veilig hun werk konden doen. Commandant van dienst C. O- verdulve tastte gisteravond nog in het duister over de oorzaak van de brand. „Duidelijk is wel dat het om een felle uitslaande brand ging en we zeer snel handelend moesten optreden. Over het ontstaan en de plek van de vuurhaard valt nu nog niks te zeggen. Politie onderzoek zal hierover duide lijkheid moeten scheppen", al dus Overdulve. Voor zover bekend liepen ande re woningen en panden in de di recte omgeving geen schade op. Alleen in de groep begrijpen ze je door Nadia Berkelder OOST-SOUBURG - Bij het Pa- lazzoii-huis begint in oktober een nieuwe gespreksgroep voor mensen die een familielid of een geliefde hebben verloren aan kanker. Door over hun ervarin gen te praten, leren mensen be ter omgaan met hun verlies. Twee mensen die al eerder deel namen, praten over hun erva ringen. „Alleen mensen die in de groep zaten, begrepen het." Addy van de Linde verloor twee keer een partner aan kanker. „Mijn eerste man had longkan ker. Ik had een nieuwe man leren kennen, we wilden kijken of we samen verder konden. Drie maanden later werd bij hem ook longkanker geconstateerd." Ze probeerde het verlies zelf te ver werken. „Ik had niet het gevoel dat alles tot hier zat. Maar ik las de advertentie voor de groep en besloot om het toch te proberen. Na het eerste gesprek dacht ik, hier zit ik goed. En het is goed geweest." René Wit verloor twee jaar gele den zijn vrouw. Ze had een her sentumor die niet te behandelen was. Binnen een paar weken na de diagnose was ze dood. „Je denkt dat je alleen bent, maar in zo'n groep blijkt dan dat er heel dichtbij nog anderen zijn. Na een tijdje neemt het leven voor andere mensen weer zijn gang." En dat leven is vaak erg een zaam. „Alleen mensen die in de groep zaten, begrepen het. Men sen zeggen dat ze weten wat je meemaakt, maar dat is niet zo. Het is prettig om te merken dat anderen ook worstelen met de Addy van de Linde (links) met Marion Jongmans van het Palazzoli-huis. Op de rug gezien René Wit. vragen waar je mee zit." Dat was ook Van de Linde's erva ring. „Ik ontdekte dat ik niet de enige was die het twee keer mee maakte. Zoiets gebeurt, dacht ik nog na de eerste keer. De tweede keer dacht ik, is het nou nog niet genoeg? Ik vond het heel moeilijk om te aanvaarden. Maar dan hoor je in de groep dat je niet de enige bent. Dat helpt, ook het delen helpt, van gevoe lens, van verdriet en pijn." Wit: „Je praat over dingen waar je met anderen niet over zou pra ten, omdat de mensen in de groep weten wat er aan de hand is. Je gooit het zo makkelijk op tafel." De groep bracht ook troost. „Je voelt niet alleen maar pijn en ellende en verdriet, maar ook warmte", zegt Van de Linde. „Aan het eind zie je de echte mens, ontdaan van uiterlijkhe den Dat vond ik mooi om mee te maken." Het onbegrip in de omgeving van de achterblijvers is groot. „Na een half jaar vroegen mijn collega's of ik al nieuwe verke ring had", zegt Wit. „In de su permarkt zie je mensen in je ooghoeken wegduiken. Je bent eng. Maar ik mankeer niks. Als mensen vragen hoe het met je gaat en je zegt dat het slecht foto Ruben Oreel gaat, denken ze dat je een grapje maakt. Er is veel aandacht tij dens de ziekte en op de crematie. Daarna is het stil." Van de Lin de: „Je ziet geen dokter meer, geen wijkverpleegster. Het is over en uit en daar zit je dan." En het leven gaat gewoon door. „Je raakt je partner kwijt, maar je moet de volgende dag wel naar de bakker om brood te ha len", zegt Wit. Van de Linde: „Ik had het gevoel dat het leven maar door ging, dat het te hard ging. Ik moest ook nog stil kun nen staan. Dat kon in de groep." De deelnemers moesten bij voorbeeld een brief schrijven aan de persoon die ze hadden verloren. „Dat zou normaal ge sproken niet in je opkomen", zegt Wit. De gesprekken maken het ver driet niet minder. Wit: „Er gaat een streep door je leven. Het is ervoor en erna. Het is geen zin loos leven, maar een doelloos le ven. Er zijn geen leuke dingen meer. We vonden het heerlijk om op een terrasje te zitten, daar vind ik nu niets meer aan. Ieder een gaat met vakantie. Jij hebt vrij, je hebt geen vakantie." Ze leven nu bewuster, maar wel met spijt dat ze daar zo 'n verlies voor nodig hadden. „Heel veel mensen om je heen draven maar door", zegt Van de Linde. „Je zou ze toe willen schreeuwen dat ze moeten genieten. Het kan zo afgelopen zijn." Wit: „Je maakt je niet meer zo druk om dingen die niet zo belangrijk zijn. Als mensen gaan scheiden vraag ik me af of dat niet anders kan." De groep helpt om alles op een rijtje te zetten. „Je hebt een wir war van emoties, het is een zoot je", zegt Van de Linde. „In de groep wordt er telkens een stuk je uitgehaald. Je leert je gevoe lens ordenen." De groepen komen acht keer bij elkaar. En dat is genoeg, vinden ze. „Dan heb je eigenlijk alles besproken." Het Palazzoli huis begint vol gend jaar ook met een gespreks groep in Goes. Meer informatie: 0118-413932 of www.stichting- palazzoli.nl Zeg jongen, je leest toch wel genoeg?" door Ron Magnée ELLEWOUTSDIJK - Ban den ietsje laten leeglopen, een paar kilo's extra mee op reis nemen of de spiegels in klappen. Op internet circule ren tal van manieren om bij de tolpoorten van de Wester- scheldetunnel een lager ta rief te betalen. Want dat kan euro's opleveren. Dat geldt niet alleen voor campers, maar ook voor bussen. Bij de tolpoorten blijken ver schillende tarieven te wor den gehanteerd voor dezelf de voertuigen. Chauffeurs van campers melden dat ze van Zeeuws-Vlaanderen richting de Bevelanden stuk ken duurder uit zijn dan vice versa. Terneuzenaar H. Smets bijvoorbeeld. Die reed vorig maand met zijn camper van Terneuzen naar Elle- woutsdijk. Op de heenreis in de ochtend werd de camper in categorie drie ingedeeld. Smets betaalde met zijn t-tag 11,25 euro. Dezelfde middag reed hij terug. „Met exact de zelfde camper. Er was werke lijk niets aan veranderd", zegt Smets stellig. De senso ren registreerden zijn cam per dit keer als een normale wagen van het type categorie één. Ergo: het tunnelritje kostte hem niet meer dan drie De tolpoortjes rekenen dus verschillende tarieven voor dezelfde wagen. Het is zelfs Smets' overtuiging dat er niet alleen een verschil is tus sen de beide buizen, maar ook tussen de poortj es onder ling van één en dezelfde buis. Met andere woorden: dat het loont om het goedkoopste poortje op te zoeken Smets stuurde een mailt je naar de NV Westerschelde- tunnel met zijn bevindingen. Zijn wagen is 5,58 meter lang. Categorie drie gaat pas in bij zes meter, schreef hij. De klantenservice ant woordde dat het mogelijk is dat de meetpalen bij de ene poort verder uit elkaar staan dan bij de andere. „Op jjj moment wordt dit nageme- ten en aangepast", schreef de tunnelmedewerker medio juli. Smets staat niet alleen in zijn bevindingen. Zaterdag meldde de familie Aarnoutst in de PZC een soortgelijk voorval. Op weg naar Frank- rijk betaalden de Aarnout- sen vier euro voor hun cam. per. Op de terugweg moesten ze vijftien euro neerleggen om thuis te komen. Volgens directeur T. Buis van de NI ge Westerscheldetunnel, zater dag in de PZC, is het pro bleem bekend. Het euvel doet zich voor als een auto van exact tweeënhalve meter hoog de tolpoortjes passeert|rs< De ene keer wijken de senso ren uit naar categorie één (beneden de tweeënhalve meter) de andere keer classi ficeren de sensoren de wagen in categorie drie (boven de tweeënhalve meter). Op internet is een discussie ontstaan hoe het beste het probleem te tackelen lucht uit de banden laten lo pen. Een paar kilo's extra de bus meenemen. En in ieder geval niets op het dak leggen, zo tippen tunnelreizigers. Of gewoon de spiegels in klappen. Want ook bussen blijken met het probleem kampen. Buschauffeur Bodbijl rijdt vaak op Enge land met een dubbeldekker die net geen twaalf meter is. ,De eerste keer werd het ta rief van een wagen langer Bete dan twaalf meter in rekening gat gebracht." Ergo: Bodbijls werkgever moest twintig eu ro betalen in plaats van vijf tien. Later diende zijn werk gever met succes bezwaar in tegen het hoge tarief. Bodbijl heeft een tip: gewoon het be mande tolpoort je nemen, daar kunnen ze het tarief aanpassen." H Ml dtF ER1 ter iter (01 icht ode ihe rd oat Uitstekend idee, zo'n abonnement op zijn/haar regionale dagblad. En voor de helft van de normale prijs laat ik mijn (klein-)zoon/dochter graag de krant lezen. De abonnementsperiode loopt van datum ingang (door u in te vullen) tot juni 2004. Daarna kunt u het abonnement tegen actieprijs verlengen. GEGEVENS STUDENT Naam student(e) Straat/nr. Postcode Plaats GEGEVENS ABONNEE REGIONAAL DAGBLAD Naam abonnee Telefoon E-mail Leeftijd Geabonneerd op Straat/nr. Postcode Plaats Telefoon Studiejaar. Ingangsdatum studentabonnement Handtekening. Hierbij machtig ik het regionale dagblad dat verschijnt in de studieplaats van bovengenoemde student(e) om het voor dit studentabonnement benodigde bedrag eenmalig af te schrijven van mijn bank/gironummer: Stuur deze bon SAMEN MET EEN KOPIE VAN DE COLLEGEKAART in een envelop (geen postzegel nodig) naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 22-421-15 Als je kinderen of kleinkinderen studeren in een ander deel van Nederland wil je toch dat ze goed geïnformeerd blijven. Over het binnen- en buitenlands nieuws uiteraard, maar ook over alles wat er daar regionaal en plaatselijk gebeurt: van kameraanbod tot kroeg en van boekhandel tot disco. Aanbiedingen, films, uitjes, evenementen... kortom alles wat een slimme student nodig heeft om de studietijd goed door te komen. Help hem of haar daarbij een handje en geef een studenta bonnement op het regionale dagblad uit zijn of haar studentenstad. Wij zor gen er voor dat 't bij uw (klein-)zoon of dochter in de bus komt, iedere dag opnieuw. Bovendien betalen wij de helft! En als u dan de andere helft - slechts 95,- voor 10 maanden - voor uw rekening wilt nemen, is het voor uw studerende (klein-)zoon of dochter helemaal GRATIS..! (Genoemde prijs is op basis van automatische incasso). Zeg nou eerlijk, Nederland heeft toch behoefte aan slimme studenten? Meedoen dus met deze actie. Bel nu 0800-023 12 31 (gratis), stuurde bon in of kijk op www.pzc.nl Dit is een actie van de Nederlandse regionale dagbladen (van noord naar zuid): Dagblad van het Noorden, Leeuwarder Courant, Nieuw Kamper Dagblad, Zwolse Courant, Tubantia, Noordhollands Dagblad, Haarlems Dagblad, Dagblad Flevoland, Veluws Dagblad, Apeldoornse Courant, Deventer Dagblad, Leidsch Dagblad, De Gooi- en Eemlander, Dagblad Rivierenland, Haagsche Courant, Utrechts Nieuwsblad, De Gelderlander, Provinciale Zeeuwse Courant, BN/DeStem, Brabants Dagblad, Eindhovens Dagblad, Limburgs Dagblad en Dagblad De Limburger. Gegevens ten behoeve van het studentabonnement dienen naar waarheid te worden verstrekt. Bij ver strekken onjuiste gegevens en/of bij betalingsachterstand kan het studentabonnement worden geweigerd/stopgezet. Persoonsgegevens worden uitsluitend gebruikt ten behoeve van registratie abonnement en zullen niet aan derden ter inzage/ter beschikking worden gesteld. j I l PZC KRANT VOOR ZEELAND r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24