9 Een kwartiertje achter de boom Nutteloos kasteel Strandwacht rukt veel vaker uit voor zwemmers in nood '4 Vanaf volgend jaar buitenschoolse opvang in Wolphaartsdijk üeuwbouw Wolphaartsdijk Herstel kerktoren Kloetinge fiks duurder WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Broekpak zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 26 augustus 2003 Verschillen vanaf de dijk Strandje Waarschuwen Boze brief Sieraden weg stes tres TIGRES TRISTtbi m -ll orp mag wel flink uitbreiden floor Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - De Goe- gemeenteraad houdt nadruk kelijk de mogelijkheid van grootschalige woningbouw in Wolphaartsdijk open. Als die kans zich voordoet, moet erop kunnen worden ingespeeld, vond de raadscommissie grond- bied gisteravond. Deraadsleden reageerden daar- I mee op eerdere opmerkingen k van wethouder M. 'tHart(ruim- Allelijke ordening), die gisteren f I wegens ziekte verstek moest la ten gaan. 't Hart zei vorige maand tij dens de raadsvergade ring dat een groot woningbouw project in Wolphaartsdijk niet an de orde is, aangezien dat zou indruisen tegen het beleid van de gemeente de dorpen niet te laten groeien. De discussie over huizen in Wol- iaartsdijk is actueel gewor- len, aangezien de projectont- elaars Fraanje en Pro lonsult een plan hebben inge- Send om de problemen met het •keer in het dorp op te lossen, laarvoor zou er een weg moeten irden aangelegd in het ver- ingde van de Oude Kade, pa- el aan de Molendijk en met een bocht aansluitend op de Burgemeester Hackstraat. De ontwikkelaars hebben met de eigenaar van de grond al af- crjJspraken gemaakt over aankoop. Inruil voor de aanleg van de weg willen Fraanje en Pro Konsult kuizen bouwen: dertig in één keer en daarna nog eens tien per •agjaar, tot een totaalaantal van ^tachtig is bereikt. IHet voorstel wordt volgende istm maand in de commissie bespro ken. Gisteravond was de plan ning voor de woningbouw in de gemeente voor de komende tien jaar aan de orde. Daarin wordt ervan uitgegaan dat er in de dor pen hooguit voor de natuurlijke groei wordt gebouwd, dus geen nieuwbouw voor Wolphaarts dijk. Diverse commissieleden wezen erop dat de planning al tijd moet kunnen worden aan gepast, als er zich kansen aandienen. Daarbij werd Wol phaartsdijk keer op keer ge noemd. „Als zich een situatie voordoet, moet je daarvoor wel de ruimte hebben, anders ben je met handen en voeten gebon den", zei J. van den Hondel (CDA). De woningbouwplanning laat verder opvallende verschillen zien tussen de verwachte aan tallen nieuwe huizen en de be hoefte zoals die uit onderzoek blijkt. Er zouden te weinig huur- en te veel koopwoningen worden gebouwd. Wethouder S. van 't Westeinde relativeerde de cijfers. Zij stelde dat het onderzoek, uitgevoerd in 2001, een 'momentopname' is. „Projectontwikkelaars bou wen toch voor een bepaalde vraag en niet voor leegstand, dus het probleem lost zich uit eindelijk vanzelf op." S. Heij- ning (VVD) wees erop dat Goes al enkele jaren minder huizen bouwt dan de provincie toe staat. Hij vroeg wanneer de 'in haalslag' is voltooid. Daarop werd geantwoord dat het de be doeling is de achterstand vol gend jaar te hebben ingelopen. door Rolf Bosboom KLOETINGE - De restauratie van de toren van de Geerteskerk in Kloetinge valt fiks duurder uit dan verwacht. Tijdens de uitvoering van de werkzaamhe den zijn diverse verborgen ge breken aan het licht gekomen. Daardoor is er bijna twee ton extra nodig. In het voorjaar is Bouwgroep Peters uit Middelburg begon nen met de restauratie van de kerktoren, die eigendom is van de gemeente Goes. Een flinke opknapbeurt was hard nodig, omdat er nogal wat aan het met selwerk mankeerde. De toren wordt opnieuw gevoegd en waar noodzakelijk worden ste nen vervangen. Tijdens de uitvoering is geble ken dat er nog meer aan de hand is. De constructie van de uivor mige spits bleek er zo slecht aan toe te zijn, dat er zelfs gevaar be stond dat die naar beneden zou komen. Verder moet het lei- en loodgieterswerk compleet wor den vernieuwd. Het torenkruis dient opnieuw te worden ver guld. Gezien de hoge kosten die gepaard gaan met het opbou wen van de steigers, is besloten alle gebreken bovenin de toren meteen te herstellen, zodat die er weer enkele tientallen jaren tegen kan. De extra zaken waar op de aannemer in het onderste deel van de toren is gestuit, wor den over enkele jaren aange pakt. Aanvankelijk leek de restaura tie de gemeente iets meer dan 400.000 euro te gaan kosten. Door de extra werkzaamheden komen de totale kosten op zes ton uit. Ook loopt de restauratie daardoor anderhalf tot twee maanden uit. De verwachting is nu dat de klus in januari wordt afgerond. De kerktoren van Kloetinge staat nog wat langer in de stei gers. foto Mechteld Jansen doorWout Bareman Tegenover het oude postkan toor stonden twee houten gebouwtjes. Ze herbergden de loodsen, het kleinste gebouwtje was dat van de Nederlanders, let grotere van de Belgen. In 1908 gingen ze tegen de vlakte. Zemoesten wijken voor de nieu we zeesluis en werden vervan gen door nieuwe 'loodsenwach- ten', verderop. Aan de andere kant lag de ponton, de aanleg plaats van de provinciale boot. Eerst die naar Vlissingen, later enkel nog 'het bootje' naar Hoe- dekenskerke. Amateur-historicus Johan de Vries in één van zijn boeken: Jfe aankomst van de laatste koot uit Vlissingen, circa 8 uur inde avond, was deze 's zomer een attractie voor velen. Even wil ik nog vertellen dat tot in de negentiger jaren van de vorige eeuw de boot uit Vlissingen aanlegplaats had aan het einde van de westpier, op z'n Terneuzens gezegd: aan "t En- net(h)oofd'. Dat was eind ne gentiende eeuw." De Westkolk met 'het hoge bruggetje' en aan de zuidzijde de brug van Ribbens en daar achter het wandelpark, waar je met het klasje van de christelij- *ekleuterschool heen wandelde onder leiding van juffrouw Kinassen. Met een touw, om in de rij te blijven. Daar, achter de sluizen, lagen de oude vesting wallen, waar honderdduizend boterbloemen groeiden. Later hoorde je dat het laantje tussen de brug van Ribbens en het hoge bruggetje 'de stille vuuf minu ten' werd genoemd. De Vries: „De ouderen in Terneuzen we ten wel wat ik daarmee bedoel. Maar één ding is zeker: in de avonduurt j es gingen de j ongelui bij voorkeur door dat laantje naar de pier. En als het zo te pas gaf, kon je achter één van die dikke bomen met z'n tweetjes JL een gezellig kwartiertje door brengen." Een 'stief kwartier tje'. In de jaren zestig maakten de bruggen, de kolk en de vesting wallen plaats voor het nieuwe sluizencomplex en de rondweg over de Scheldeboulevard. Ruim tien jaar later verdween ook de provinciale boot. En weer tien jaar later werd pavil- Het strandje bij paviljoen Westkant in Terneuzen. joen Westkant gebouwd, op de dijk, op een plaats waar de zee schepen van en naar Antwerpen aan je bord voorbij varen. Een toplocatie, die dagelijks - en ze ker in het weekeinde - horden Belgen lokt. Bedenker José Dooms van het Innovatiepro ject Scheldeboulevard (pavil joen, appartementencomplexen en een tropisch golfslagbad): „Toen in de periode '68-'72 de Het oude transformatorstation in Philippine. foto Wim Kooyman doorWout Bareman Een bouwvallige toren bij Draaibrug, een soort kapel letje bij Clinge en een klein kas teel in Philippine. Verscholen in het groen, voorzien van vluchti ge opschriften, met ingegooide ruitjes, nutteloos. En allemaal deden ze ooit dienst als 'stroomkot', waarin tiendui zend volt werd getransformeerd en doorgegeven. Verspreid over het landschap en letterlijk een belangrijke schakel in het leven van de dorpelingen. Het zijn overblijfselen uit een vervlogen energietijdperk. De oude trans formatorstations dateren uit het begin van de vorige eeuw. Ze waren de spil in een wirwar van hoogspanningskabels en het woud van elektriciteitspalen. De draden kwamen samen in de nok van het huisje, van waaruit de stroom weer verder werd ver deeld. Rond 1950 was het bo vengrondse netwerk nagenoeg verleden tijd. De stroom werd voortaan veilig door de grond vervoerd. De verdeeltorens ver loren hun functie en werden ge leidelijk aan afgebroken of ver kocht aan particulieren. Ze werden vervangen door vier kante betonnen blokkendozen met een groen dakje; de zoge noemde compactkast. Ze zijn simpel, recht toe recht aan. Hooguit aantrekkelijk voor gra- fittiartiesten of posterplakkers. De apparatuur in de kasten is krachtig genoeg om een wijk van honderden woningen van elektriciteit te voorzien. oude kanaalarmen werden ge dempt en de zaak hier en daar werd opgespoten, kreeg het ka rakter van Terneuzen een enor me knauw. Wat bleef er over van de relatie met het water? Weinig of niets. Terneuzen verdween achter de Deltadijk. En dat was dat." „Zo'n paviljoen op de dijk leek me een aardige aanzet tot een verdere aankleding van die kale dijk. Maar het plan had alleen kans als het niet bij dat pavil joen alleen bleef." En toen kwa men dus al die andere bouwwer ken erbij. Op 21 december 1990 luidde ge deputeerde Esther Maris-Kos- ter de bel boven de bar en daar mee was paviljoen Westkant geopend. Op een mooie zondag ochtend geniet Doorns nog altijd van het zicht op de passe rende schepen; op z'n privé-ter- ras. Hij heeft het 'de stille vuuf minuten' genoemd... Voor de deur strekt zich een merkwaardig strandje uit, inge klemd tussen de westpier van de oude veerhaven en de oostelijke havendam van de binnenvaart - haven. Broedplaats van zeld zaam gevogelte, beweren ken ners en inmiddels ook ontdekt door Famke van Loon ZIERIKZEE - Een sterke stro ming, een noordelijke wind, een hoge temperatuur van het zee water en een grote groep bad gasten, die de gevaren van de zee onderschat. De strandwach- ten hebben dit jaar hun handen meer dan vol aan zwemmers die te ver de zee ingaan. De landelij ke koepelorganisatie, Red dingsbrigades Nederland (KN- BRD), schat dat er afgelopen tijd rond de twintig procent meer uitrukken zijn geweest dan in dezelfde periode vorig jaar. Op het strand bij Ouddorp is het de laatste weken flink raak. Een Duits jongetje (10) raakte bij een graafpartij bedolven onder een berg duinzand en kon gered worden door toegesnelde strandgasten. Kort daarvoor werd een 22-jarige zwemmer door de reddingsbrigade uit het water opgevist. Zijn zwem- maatje wist wél ternauwernood op eigen kracht het strand te be reiken. Twee dagen eerder haal de de reddingsbrigade twee Duitse kinderen op, nadat zij met eenluchtbedje de zee op zijn gegaan. Het vijfjarige jongetje overleed een dag later in het zie kenhuis. M. Binnendijk van de Reddingsbrigade Ouddorp geeft toe dat er 'aan de Neder landse kust veel aan de hand is geweest'. De hittegolf, die Ne derland (en de rest van Europa) in augustus trof, deed veel men sen naar het strand trekken voor verkoeling. En meer volk langs de kust doet de kans op onge lukken toenemen. Niet alleen op het strand zelf, maar vooral ook in het water. Want dat de Ouddorpse red dingsbrigade er op één zaterdag vijf keer opuit moest om in nood verkerende zwemmers te red den, is voor Binnendijk zeer bij zonder. „Dat is ongekend." De drukte, in combinatie met een aantal 'natuurlijke' facto ren, is hier volgens Binnendijk de oorzaak van. Rond de ver schillende banken, die voor de Goereese kust liggen, heerst al tijd een sterke stroming. Maar gecombineerd met de (noorde lijke) windrichting en het springtij medio augustus, maakt een ondoordachte zwem partij extra verradelijk. „Dan heb je ook muien. De zee is nooit veilig. Maar het is een gevaarlij ke stroming geweest." Het is niet alleen de Ouddorpse reddingsbrigade die met de ge volgen van deze omstandighe den heeft te kampen. Volgens M. de Köpke van Reddingsbri gades Nederland hebben strandwachten langs de hele Nederlandse kust hiermee te maken. Naast de factoren die Binnendijk al noemt, voegt hij de temperatuur van het zeewa ter toe. Waar het water in deze tijd normaal gesproken rond de 17 of 18 graden Celsius is, is de zee nu opgewarmd tot rond de 20 graden Celsius. En dat heeft volgens De Köpke meer mensen 'gemotiveerd' in zee te zwem men. Met alle gevolgen van dien. „Een heleboel zwemmers zijn onervaren wat de gevaren van zee betreft. De laatste tij d is het schering en inslag. Ik schat dat er twintig procent meer uit rukken zijn geweest dan nor maal in deze tijd." Daar waar andere reddingsbri gades veelvuldig zwemmers in nood ophalen, heeft de Strand- reddingsbrigade Westerschou- wen volgens P. Duijzer niet extra veel uitrukken hoeven maken. Wel heeft de West- schouwse strandwacht extra rondgevaren om mensen te waarschuwen voor de gevaar lijke stromingen, en zo nodig tij dig teruggestuurd. Ook zijn Ouddorpse collega stelt dat er langs de Goereese kust in deze tijden nog eens extra aan pre ventie wordt gedaan. Binnen dijk: „De zee blijft altijd onbe rekenbaar. De reddingsbrigade is er niet voor niets." foto Peter Nicolai door badgasten, veelal afkom stig uit de binnenstad, maar zelfs uit België. Zoals moeder Jeanne uit Zelzate met haar kroost. Twee kinderen, van vier en zes, die zich angstig dicht bij het water ophouden en prompt door een Terneuzenaar worden weggestuurd. Ko de Bree gooit zijn fiets tegen de grond en rent naar de kinderen toe. „Weg bij dat water; het is hier vijftig me ter diep. Moeten jullie soms ver- zuupen?!" Waarschijnlijk was dat ook bij fractievoorzitter Frank van Hulle van Gemeentebelangen Kanaalzone niet bekend, toen hij er een maand geleden voor pleitte van het strandje een toe ristische trekpleister te maken. Een geregelde schoonmaak beurt, afvalbakken en het on kruid weg en hup... een trek pleister rijker. Het kwam hem te staan op een boze brief van Ter neuzenaar Geert van de Wege. „Wat er groeit, zijn de planten van het Zeeuwse schor en dat in hartje Terneuzen! Dan zwijg ik nog over de zilverplevieren, de bonte strandlopers en de blauwtjes en dikkopjes, die er in verschillende seizoenen vertoe ven", brieste Van de Wege. door Marjolein Verbruggen WOLPHAARTSDIJK - Als er nu buitenschoolse opvang (bso) komt in Wolphaartsdijk zouden minder dan zeven kinderen daarvan gebruik maken. E)at vindt Kinderopvang De Beve- landen te weinig om hier nu mee te beginnen. Door de groeiende vraag denkt de organisatie deze vorm van opvang wel te kunnen aanbieden vanaf 2004. De afgelopen jaren kreeg De Be- velanden vanuit Wolphaarts dijk geregeld verzoeken voor buitenschoolse opvang. De or ganisatie heeft daarom onder zoek gedaan naar de behoefte aan buitenschoolse opvang in die plaats. Een bso is rendabel als er zeven of meer kinderen ge bruik van maken. De vraag naar deze voorziening zal echter groeien. Dat blijkt ook uit het onderzoek. Daarom houdt De Bevelanden een informatie avond in het najaar. Als daar BURGH-HAAMSTEDE - Op het strand bij Burgh-Haamste- de is zondagmiddag een tas met kleding en sieraden gestolen. De eigenaresse raakte volgens de politie voor enkele duizenden euro's gedupeerd. voldoende ouders belangstel ling tonen, kan de bso in 2004 de deuren openen. Ook met de gemeente Borsele is De Bevelanden in overleg over nieuwe bso's. Het gaat hier om de kernen Kwadendamme, Ou- delande en Ovezande. In sep tember beslist de gemeente over opening hiervan na de herfstva kantie. De opvangcentra daar zullen niet elke dag en alleen na schooltijd open zijn. In de schoolvakanties moeten de kin deren naar bso Wiplala in Hein- kenszand. Kinderen in de leeftijd van 4 tot 13 jaar kunnen na schooltijd en in de vakanties terecht in een bso. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 ÓOO 33 'Eolische levenshed I I 71u30 gratis Al sinds tijden legt de Thool- se de kleren voor haar man klaar op het bed in de logeer kamer. Hij let immers nooit op kleurencombinaties, loopt veel te lang in dezelfde broek en weet niet wat in en uit de mode is, zo vindt ze. In den beginne probeerde hij zijn eigen wil nog wel eens door te drijven en dook zeifin de kleerkast op zoek naar iets wat vooral lekker zit. Dat doet hij allang niet meer want zo'n daad van onafhan kelijkheid wordt niet echt op prijs gesteld. Zo af en toe moppert hij wat over de com binatie waarin hij nu weer moet lopen. Maar dat is meer voor de vorm dan dat hij het echt meent, zegt ze met enige regelmaat tegen haar kinde ren. Afgelopen zaterdag kwam hij echter wel heel erg mop perend naar beneden. De bei de dochters, toevallig op be zoek, zagen vervolgens hun vader verschijnen in een aan alle kanten te krap licht blauw en groen broekpak, het nieuwste kledingstuk van haar moeder, dat de oud ste even op het bed had ge legd om te luchten. Het he- renpak wat daar reeds lag had ze gedachteloos even aan een knaapje gehangen en er niet bij stil gestaan wat voor gevolgen zo'n verwisseling kan hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21