PZC 17 Net een kolibrievlinder, maar dan groter Jaarlijkse fruitpluk weerwoord Met hart voor het boerenerf 18 Distels prikkelen De Meissen zingen liefst dicht bij huis 19 Boeren hebben altijd aanspraak 19 él mm 18 sie dinsdag 26 augustus 2003 Veilingklok Zorg Als het regent op Sint Jans onthoofding, dan bederven de noten HET TUINTJE VAN ■m Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. Redactie: 0113-315680 0iw. pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl fostbus 31,4460 AA Goes. Voor de Zeeuwse fruitte lers breken drukke we ken aan. De jaarlijkse fruit pluk is aan de orde. Het sluitstuk van het teelt jaar. Daarna volgt het traject van koelen, sorteren en verko pen, terwijl in de boomgaar den de bomen alweer worden voorbereid op de nieuwe oogst. Afgelopen teeltjaar kregen de telers voor het eerst sinds jaren weer eens redelijke prijzen voor hun producten. Een opsteker voor een agrarische sector, waar veel doorzettingsver mogen nodig is om het hoofd boven water te houden. Fruit telen is niet zomaar een vak. Het is ook een beetje een roeping, vindt fruitkweker Rien van Hekken (54) uit Oude- lande. „Het is echt m 'n hobby", verzekert hij. „Ik doe het erg graag. Als je de uren en energie telt, dan ben je wel voor een zeer matig uurloon bezig. Je moet er dus plezier in hebben, het moet je lust en je leven zijn, anders hou je het niet vol in deze bran che." Van Hekken weet van de hoed en de rand. In 1972 stapte hij het fruitteeltbedrijf van zijn vader binnen. Het is uitgegroeid tot een onderneming van 22 hecta re, waar vooral peren en ook zes hectare appels geteeld worden. Er zijn het jaar rond twee vaste arbeidsplaatsen; tijdens de pluk en voor het sorteren wordt een beroep gedaan op losse krach ten (al gauwzo'n 15 tot 20 men sen, onder wie ook Polen, met wie Van Hekken prima ervarin gen heeft). De teler uit Oudelande is niet ie mand die zich alleen met het ei gen bedrijf bezig houdt. Hij is ook al vele jaren op verschillen de (agrarische) fronten bestuur lijk actief. Onlangs werd hij ge kozen tot vice-voorzitter van de Coöperatie Fruitmasters Groep in Geldermalsen. Na vele fusies de enige echte en grote fruitvei ling van Nederland. Van Hek ken is er het enige Zeeuwse be stuurslid. Hij gelooft heilig in het belang van een sterke vei ling voor de fruittelers. „Ik ben een veilingmens, altijd geweest. Appels en peren zijn vrije producten. Dan is geza menlijk afzetten belangrijk. De prijs komt nog altijd tot stand op de veilingklok. Ook de com merciële bemiddeling is gerela teerd aan die klok." Landelijk zijn er nog twee sterke spelers op de afzetmarkt: Fruitmasters en de Greenery (waar het fruit overigens in belang overvleu geld wordt door groenten). Een plan tot bundeling van de fruit- afzet (door vorming van de aparte organisatie Fruit XL) werd door de Nederlandse Me- dedingings Autoriteit verbo den. Van Hekken betreurt dat. „Eén veilpunt voor al het fruit in Ne derland was de hoofdgedachte. Fruitkweker Rien van Hekken: „Het moet je lust en je leven zijn, anders hou je het niet vol in deze branche." foto's Dirk-JanGjeltema Dan is er die volle rijpheid Het kan niet anders dan dat de prijs voor de teler er beter van wordt. Het is me wel eens kwa lijk genomen dat ik voor die sa menwerking was. Ook Zeeuwse leden van Fruitmasters waren er tegen. Ik heb gezegd: we krijgen nu de combinatie die we altijd gewild hebben; daar gaat het om." Hij hoopt dat er toch nog een vorm van sa menwerking kan ontstaan: „Het simpelste alternatief is dat alle Greeneryleden mas saal overstappen naar Fruit masters. Maar dat zal wel niet gebeuren." Daarvoor zijn er nog te verse wonden. Ging de fusie van de Zeeuwse fruitveilingen tot Cen trale Veiling Zeeland (in Bieze- linge) al niet van een leien dakje, het samengaan van de CVZ met de groenfenveiling Baren- drecht, waaruit uiteindelijk de Greenery ontstond, leverde nog meer weerstand op. Een aantal Zeeuwse telers was tegen de combinatie van groenten en fruit. Zij wilden wel schaalver groting, maar alleen als aparte fruitafzetorganisatie. Van Hekken behoorde tot de De Conference groeit nergens zo goed als in Zeeland. zestien Zeeuwen die geen lid wilden worden van de Greenery en zich aansloten bij fruitvei ling Geldermalsen, nadien ver der gefuseerd tot Fruitmasters. „Het is nu eenmaal niet zo dat groenten en fruit in één auto gaan en samen vermarkt kun nen worden. Fruit is een aparte vermarkting, waarvan de prijs van oudsher in het midden van het land wordt gemaakt." In middels gaat zo'n 35 procent van het Zeeuwse fruit via Fruit masters, 35 procent via de Gre enery en 10-15 procent wordt direct verhandeld en de rest op stam verkocht. Ook na ruim 30 jaar werken tus sen de bomen is Rien van Hek ken nog enthousiast over zijn vak. „Het is ieder jaar weer an ders, je blijft nieuwe dingen ontdekken, je blijft leren. Het mooiste moment ligt voor mij vlak voor de pluk. Dan is er die volle rijpheid en kun je zeggen: daar heb je een heel jaar je best voor gedaan. Je doet het voor een optimale oogst, voor een op timale kwaliteit. Je hebt tegen woordig hardheid- en suiker meters om het juiste moment van plukken te bepalen. Maar een fruitteler die het al jaren doet en hart heeft voor zijn vak, ziet zelf wel wanneer het tijd is voor de pluk." De appels en peren afzetten via de veiling betekent in feite dat de teler zijn producten uit han den geeft. Van Hekken heeft daar niet zoveel moeite mee. „Ik ga voor de beste organisatie, waar de beste prijs gemaakt wordt en waar ik ervan over tuigd ben dat ze goed met je ap pels en peren omgaan. Als je je eigen product over geeft aan an dere mensen, wil je dat die er net zo goed voor zorgen als je dat zelf hebt gedaan." Overeind blijven als fruitteler valt vandaag-de-dag met alle wereldwijde concurrentie niet mee. De Zeeuwen hebben een belangrijke plus. Van Hekken: „Ze kunnen overal appels telen, in heel Europa. Maar wat kun nen wij beter? Peren telen. De Conference groeit nergens zo goed als in Zeeland en ook in Noord-Holland doet 'ie het pri ma. De invloed van de zee speelt een rol." De telers spelen daar op in, door het perenareaal ge staag uit te breiden, al maakt dat de bedrijven wel kwets baarder. Want als de consument ineens massaal overstapt op een andere peer of op appels, dan zit de teler wel met de gebakken Conferences. Rinus Antonisse Sint Jans is op 29 augustus Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC, postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl De warme zomer zorgt voor bijzondere waarnemingen. Meermalen reageerden lezers met een vraag of melding over de kolibrievlinder die enige af leveringen geleden ter sprake kwam. Kort geleden werden we gebeld rond een uur of half tien 's avonds. Drie-vier ontzaglijk grote koli brievlinders vlogen bij kennis sen door de tuin Zo'n melding laat je je maar een keer zeggen. Adri Karman heeft achter zijn huis een kleine tuin, waar toch van alles ge beurt. In 'Het tuintje van' schrijft en tekent hij elke week over de belevenissen in de natuur rondom het huis. Gaan is dan het motto! Kleuren waren vanwege de invallende schemering niet meer waar te nemen, maar het was beslist een spectaculair gezicht de grote nachtvlinders met een verba zend lange tong nectar te zien peuren uit vooral buisbloemi- gen. Precies als de door vele mensen waargenomen kolibrie vlinders maar dan van dubbele afmetingen. Even onrustig en vooral ook snel. Pogingen om een van de dieren te vangen om ze op naam te kunnen brengen waren vruchteloos. Ze waren ons te vlug af. De avond van de volgende dag, opnieuw de tele foon; ze zijn er weer klonk het aan de andere kant. We besloten toch maar in eigen tuin te blijven en onze ogen daar de kost te geven. In eerste in stantie niets, tot we het buiten licht aandeden. Met een ronken de vlucht vloog een grote vlinder uit de petunia's, die aan de buitenmuur in een mand stonden te geuren en te pronken. Van afmeting en gedrag precies als we de vorige avond hadden waargenomen. Jammer genoeg was het dier zoals gezegd met het plotseling ontsteken van het licht verdwenen. Maar wie weet, nachtvlinders worden niet zelden door licht aange trokken en dus lieten we het licht aan en wachten geduldig af. Dat werd kort daarna be loond want de vlinder ver scheen inderdaad ten tonele. m 7% JT imr Windepijlstaart illustratie Adri Karman Duidelijk waren de lange tong te zien en een roze dwarsteke- ning op het lichaam. De vleugels bewogen zo razendsnel dat het bijna leek of het dier zonder vleugels zweefde. De lange tong werd tijdens het verplaatsen niet ingetrokken. Even plotse ling als de vlinder weer op was komen dagen was hij of zij ook weer verdwenen. Op een mo ment bedachten we dat er bij de voordeur aan de andere kant van de woning ook een petunia in een mand hing. Naar voren dus! En jawel het dier - of een ander exemplaar - had ook deze voed selbron gevonden. Nu ontsta ken we ook daar het buitenlicht en als de buren het gedoe heb ben gezien zullen ze zich best het een en ander afgevraagd hebben. Nu de voordeur open gezet, wie weet vloog het beest de gang in en konden we hem daar beter observeren. Niets van dat al. De vlinder was regel matig voor en achter te zien maar liet zich niet vangen. Het werd donker en we besloten de vlinder de vlinder te laten. Tenslotte was zo'n waarneming al heel wat. Binnen werden we verrast want met een snorrend geluid vloog het dier nu door de kamer, blijkbaar toch aange trokken door het licht in de gang. Het licht van de zaklamp hield hem stil en even later had den we het dier te pakken. We konden hem nu goed observeren en met enkele vlinderboeken er bij kwamen we tot de conclusie dat het een Windepijlstaart moest zijn. Verder lezend ont dekten we ook dat de typische kolibrievlucht kenmerkend is voor bijna de gehele familie van de pijlstaartvlinders. De koli brie vlinder - een van de weinige pijlstaarten die overdag vliegen en daardoor bekendheid geniet als zou het de enige vlinder zijn die op deze manier zijn voedsel zoekt - behoort eveneens tot die familie. De Windepijlstaart, een zuidelijke soort evenals de Doodshoofdvlinder en de Walstropijlstaart, gaan pas met de schemering vliegen. Ze zijn inheems in Afrika tot beneden de sahara toe. 's Zomers maken zij ongekend verre vluchten naar het noorden, waarbij ze berg nog meer schijnen te schu wen. In ons land komen er ook verschillende pijlstaarten voor, zoals de Ligusterpijlstaart en de Lindepijlstaart die alle hetzelf de gedrag vertonen. Overigens dankt de familie pijlstaart zijn naam aan de stekelvormige uit stulping aan het eind van het li chaam van de rups, die ook bij iedere soort weer anders van vorm en kleur is. Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17