Ettertje met voorbeeldige mentaliteit Dubbelvier begint slecht aan WK Kim Collins uit St. Kitts en Nevis geeft iedereen het nakijken Galasek kan spelen tegen Grazer AK 15 Tan Vossen roeit zich meteen thuis Bennekom Vis uitgeschakeld dinsdag 26 augustus 2003 jtiefers als ijdsnelste door Troon Wesley Sonck wacht nog op eerste doelpunt voor Ajax wm Denneboom mag thuisblijven Engelaar tot 2007 bij NAC Emerson naar Wolverhampton Rus Smertin naar Chelsea Boven langer bij Rabobank Paes heeft geen hersentumor Sleutelwedstrijd Herkansing Vliegen Nil PARIJS - Hordenloopster Ju- üthVis is gisteravond bij de we- ,5 tldkampioenschappen in Pa- imaii njs uitgeschakeld in de series novl- an de 100 meter horden. De lotterdamse eindigde in haar ideals zesde in 13,36 secon- Dat was onvoldoende om erderte mogen. ANP Balt >t)« soW indam- ule ft /lissin- s-l isc fersha- l/IK'57- PARIJS - Groot was de opluch- 9*b angbij Gert-Jan Liefers. De 24- 'erti-3 jj„e Apeldoorner plaatste J |thgisteravond in Parijs bij de iar p JUK opnieuw voor de eindstrijd oude 1500 meter. !lvi»l( w'sr lakkelijk ging het niet. Wel ef- 1.35,it eciënt, zoals hij zelf aangaf. Ni»i jefers moest de tweede race in "«d |(Catacomben op tv bekijken of ide ij wel naar de eindstrijd zou lie# aan. In zijn serie - de eerste van ter iirj jee-was hij op de valreep bui- 311 de topvij f gevallen twee, pie klassering had rechtstreeks erg j Jaatsing voor de eindstrijd op- pen ij (leverd. Op de laatste meter de Rus Sjaboenin voorbij. liefers zat in zijn serie bij we- ïder-sti iddrecordhouder Hicham El ijerrouj. De Nederlander nam fS ade start zelf het intiatief door .Km Lichtgewicht wint 100 meter :tde koppositie in te nemen. 'A At hield hij lang vol. „Ik had jjzware serie getroffen. Dat ik ipkopkwam, was eigenlijk niet Opland. Dat gebeurde ge- '■«Joon." ree ronden lang dicteerde hij veld, tot de Marokkaanse itheid voorbij stak. „Dat dat -3-i'i »ugebeuren wist ik vooraf." Uiteindelijk was de snelle race jjnredding. Zijn 3.38,61 bleek aldoende om als snelste verbe urde eindstrijd binnen te stap- Jm. Daarin is de topacht zijn uro. doel. ANP 10 (Fa m kfaase ziet af w van 5000 meter ^-'PARIJS - Kamiel Maase heeft s)°ejj! besloten af te zien van deelname rai* ipde 5000 meter tijdens de we- «W eldkampioenschappen atle- pjjiÈeli' 'atl-Si Veria Je Nederlander eindigde zon- door Pim van Esschoten PARIJS - Zelfs in die wonderlij ke wereld van de sprinters, waarin races amper tien secon den duren en dus daarnaast zat tijd overblijft voor verbale en mentale spelletjes, tellen uitein delijk louter de snelste benen. Die van Maurice Greene ver krampten in de halve eindstrijd al. Kim Collins beschikte in de finale over het rapste stel. Niet de Amerikanen met al hun grootspraak. Niet hun Britse uitdagers Darren Campbell, derde, en Dwain Chambers en ook niet de Nigerianen Emedolu en Aliu. Goud en zilver ging naar de Caribische eilanden St. Kitts en Nevis en Trinidad en Tobago. Collins won de wereld titel in 10,07 seconden. De acht tienjarige Darrel Brown uit Tri nidad eiste het zilver op. De eerste Amerikaan, Tim Montgo mery, kwam pas als vijfde over de meet. Kim Collins tussen de grote, grote jongens. In Sydney stond hij al zomaar in de olympische finale en werd zevende. Voor de sprinter van het piepkleine Ca- ribisch eilandje St. Kitts en Ne vis een droom die waarheid werd. Sindsdien reist hij overi gens met een diplomatiek pas poort. Collins (27) bleef vooruitgang boeken. Vorig jaar won hij in Manchester de finale op 10 0 me ter tijdens de Commonwealth Games in 9,98 seconden. Hij ontsnapte wel aan diskwalifica tie, omdat hij na afloop werd be trapt op het gebruik van salbu- tamol. Die verboden stof zou zitten in een medicijn tegen ast ma, maar Collins vergat dat vooraf te melden. De organisa tie vergaf hem zijn fout. Collins is letterlijk een lichtge wicht. Geen omvangrijke torso, geen grootspraak. Als er iemand was die zich zondagavond groen en geel ergerde aan de bizarre vertoning rond Jon Drummond, was het Collins wel. „Ik ben het niet eens met de nieuwe startregels, maar Jon is een ervaren sprinter." Proble men had hij ook met wat daarna gebeurde, de zeven pogingen om de race opnieuw te starten die door het lawaai uit het opstan dige publiek onmogelijk wer den gemaakt. „Dat was heel moeilijk. Thuis in St. Kitts wo nen 45.000 mensen. Hoe moet ik hier tussen die70.000 mensen de controle bewaren?" De titel van Collins kwam op de avond dat Greene van zijn troon viel. Michael Johnson, de legen de op 200 en 400 meter, zag in maart al dat de dagen van Mau rice Greene over waren. „Mau rice heeft een mooie en lange carrière als de beste gehad. Maar hij wint geen titels meer." Greene liep in juni in Carson (Californië) nog 9,94 seconden, waarmee hij na zijn mislukte seizoen 2002 de problemen te boven leek. Meteen ook was er weer die grootspraak. Hij zou het wereldrecord dat Tim Mont gomery hem vorig jaar afpakte (9,78) terughalen en Parijs verlaten met drie gouden plak ken. Maar Greene kwakkelt sinds dien en trok zich lang terug uit het circuit van lucratieve wed strijden. „Maurice houdt zich schuil," vond Tim Montgomery. „Als hij het record terugwil, moet hij naar de races komen." Boude taal van de atleet die op 14 september 2002 in Stade Charlety, ook Parijs, het nieuwe wereldrecord liep. Want Mont gomery imponeert dit jaar ook niet. Hij kampte met allerlei problemen, werd zelfs ziek na het eten van pinda's waarvoor hij een allergie bleek te hebben. Na een antibioticakuur knapte hij op. Maar hij reisde met kof fers vol onzekerheden af naar Parijs. Hij zei zelfs bang te zijn. Greene had daarentegen vooraf slechts één boodschap: „Ik ben de favoriet. Goud is hier het eni ge dat telt. Punt." Op de vraag wat hij er van vindt dat velen hem al hebben afgeschreven, zei Greene: „Daar lach ik om." Geen spoor van twijfel bij de drievoudig wereldkampioen en winnaar van het olympisch goud in Sydney op de 100 meter. Zelfbewust presenteerde hij de nieuwe spikes, die zijn sponsor speciaal voor hem heeft ontwor pen. Racemuiltjes van slechts 190 gram. Maurice of kortweg Mo gaf ze zelf een naam. DeMO- lisher, de vernietigende. Greene vernielde echter zichzelf in Pa rijs op een avond, die aan Kim Collins toebehoorde. GPD als achtste op de tien Bometer. „Ik heb een goed ge- ïoelaan de 10.000 meter over- Hèouden. Met dat gevoel wil ik Parijs ook verlaten", gaf de at- "9 id ieteen dag na de race aan. ANP Kim Collins (geheel rechts) is al zijn concurrenten op de 100 meter te snel af. foto Anja Niedringhaus/AP IENNEKOM - Met guitige oog- pen een stralende lach keek hij m zich heen. Peter van Vossen Moot gisteravond zichtbaar tan het warme onthaal bij zijn nieuwe voetbalclub, zaterdag- tofdklasser Bennekom. Dat lorgde dus meteen voor ver- s, Te-Jsouwen bij de Zeeuwse oud-in- ^national. 'ffl Vossen (35) zag er goed ge- wind uit. Mocht ook wel na ffl lange en warme zomer in njnbuitenhuis in Spanje. „Lek- luieii iere vakantie gehad", vertelde „Maar ik heb nu weer volop te voetballen. Dit is een en thousiaste club, dat heb ik me ten gemerkt." ïan Vossen is de nieuwste aan- tinst van Bennekom. Hij heeft 'oor de amateurclub gekozen, •dat zijn vriend John van den er trainer is. De oud-in- tenational gelooft inmiddels meer in een nieuw prof- ivontuur. Hij heeft in het voor in zijn contract bij De Graaf- ingeleverd en maakt nu ffl nieuwe start. Opmerkelijk •tspannen. terhalen over dat vroegtijdige «trek bij De Graafschap deren •ook niet", zei Peter van Vos- ffl „Ik weet waarom ik die teuze heb gemaakt en ik kan •zelf daarom in de spiegel '-inkijkenIk sta hier met een j 'hoon geweten, dat is het enige 11 tot telt." voormalige spits van Euro pese topclubs als Anderlecht, Glasgow Rangers, Feyenoord en 'jax paste zich moeiteloos in 'ijn nieuwe omgeving aan. Van tossen presenteerde zich als een •öiebber. En dus lepelde hij moeiteloos de naam op van de eerste tegenstander in de nieu we competitie. „We spelen za- Wag uit tegen GWV, in 'eenendaal." Opnieuw was er de lach. „Ja, ik vooraf wel even informatie "gewonnen", verklapte hij. -■«aar dat hoort toch ook? Ik i0® hier heus niet om zomaar «n balletje te trappen. Nu ik «sloten heb te blijven voetbal- ®n, geef ik me ook volledig. Jaar, en dat wilde Van Vossen "as ook meteen gezegd hebben, aarmee is Bennekom niet in leen grote titelkandidaat in e hoofdklasse B. „Dat is wat al 'makkelijk. Natuurlijk zijn er 'erwaehtingen. Zeker ook bij ,1 Maar we worden dus niet •kampioen." GPD door Peter van Duyl AMSTERDAM - Wesley Sonck werd gekocht om zijn doelpun ten, maar na zeven weken Ajax strijdt de Belgische prijsschut- ter nog altijd om de erkenning van het Amsterdamse publiek. Nu staat de Belg aan de voor avond van een unieke mogelijk heid om af te rekenen met de scepsis. Sonck zou een roze slui er over de beeldvorming rond zijn persoon leggen als hij Ajax morgenavond over de rug van Grazer AK de Champions Lea gue in loodst. Dik anderhalve maand is hij nu Ajacied. Amsterdam is een nieuwe fase in zijn loopbaan. Sonck werd opgeleid bij RWDM en speelde bij Germinal Beer schot, voordat hij in de zomer van 2000 naar Genk verhuisde. Na een aarzelende start kroop de belofte daar definitief uit zijn schulp: 67 goals in drie seizoe nen deden zijn naam in de boek jes van alle Europese scouts be landen. Aan de hand van Sef Vergoossen werd hij met Genk kampioen van België, uit handen van Pelé ontving Sonck in 2001 de Gou den Schoen, de onderscheiding die hoort bij beste voetballer van het land. In de Belgische competitie had Sonck niets meer te zoeken. Hertha BSC, Glasgow Rangers en Bayern München dongen naar zijn hand, maar niets woog op tegen de aantrekkingskracht van Ajax. In Amsterdam hoopte Wesley Sonck de voetbalhemel te be stormen, maar na drie officiële wedstrijden staat de aanvaller nog altijd droog. De manier waarop de Belg de bal beroert en zelfs zijn tred verraden klasse, desondanks heeft Sonck de zweem van twijfel nog niet van zich af kunnen spelen. „Bij Genk mocht Sonck lopen waar hij wilde. Als het in de spits niet lukte, zakte hij af naar het mid denveld en was hij toch van waarde. Bij Ajax moet hij het zoeken in het gebied rond de pe naltystip. Dat is zijn probleem", vindt de Belgische journalist Luc Martens. Sonck kan zich wel vinden in die redenering. Ajax is anders dan Genk, hij beseft dat het aanpas sen tijd vergt. Maar dat bete kent niet dat het hem zo nu en dan geen moeite kost. „Ik heb in België zes jaar in een systeem met twee spitsen gespeeld", zegt Sonck, als hem wordt gevraagd Wesley Sonck, hier in duel met Purrel Frankel tijdens de seizoensopening tegen Vitesse, heeft het nog niet makkelijk bij Ajax. foto Hans Broekhuizen/GPD naar zijn voorkeur. „Maar ik heb niets te kiezen, je moet doen wat de trainer zegt. Als spits van Ajax moet je geduld hebben, soms heel lang wachten op dat ene moment." De aarzelende start van de Belg ten spijt, staat Sonck binnen Ajax nog geen moment ter dis cussie en ook Martens is ervan overtuigd dat zijn talent uitein delijk boven zal komen drijven. door Antal Crielaard AMSTERDAM - Tomas Galasek is op tijd hersteld om morgen met Ajax te kunnen spelen tegen Gra zer AK. De Tsjech raakte voor aanvang van de eer ste wedstrijd tegen de Oostenrijkers geblesseerd aan zijn enkel. Ajax en Grazer strijden om een plek in de lucratieve Champions League. Voor trainer Ronald Koeman kwam de medede ling van zijn middenvelder op het juiste moment. Na de competitiewedstrijd tegen RBC Roosen daal (1-0 winst), was hij furieus op zijn team. Al direct na de wedstrijd zondag refereerde hij aan het gemis van de Tsjech. „Als hij heel blijft, dan speelt hij tegen Grazer", aldus de oefenmeester. Door de terugkeer van Galasek moet een van de middenvelders die tegen RBC speelde afvallen. Wesley Sneijder lijkt het belangrijkste slachtoffer te worden van de ontevredenheid van Koeman. Maandag trainde de jonge international mee met de reserves. ANP HEERENVEEN - Romano Denneboom maakt geen deel uit van de Heerenveen-selectie die inmiddels in Villarreal is aan gekomen voor de finale van de Intertoto-cup. De jonge spits maakte rond de competitiewedstrijd met Feye noord een ongemotiveerde indruk en wordt daarom deze week buiten de ploeg gehouden. Volgens voorzitter Riemer van der Velde moet de 22-jarige Denneboom zich professione ler opstellen. „Verandert hij niet, dan mag hij weg", aldus de voorzitter. Denneboom verlengde onlangs zijn contract tot 2006. Heerenveen speelt vandaag in Villarreal de return en moet een 2-1-achterstand goedmaken. De winnaar plaatst zich voor het Uefa Cup-toernooi. ANP BREDA - Het contract van Orlando Engelaar bij NAC is gis teren opengebroken en verlengd tot medio 2007. Oorspronke lijk liep de overeenkomst met de middenvelder door tot de zo mer van 2004. A/VP LONDEN - De Braziliaanse middenvelder Emerson vertrekt per direct naar de Engelse club Wolverhampton Wanderers. De 31-jarige speler, afkomstig van Atletico Madrid, maakt wellicht morgen al zijn debuut. Dan staat 'Wolves' in de com petitie tegenover Manchester United. Wolverhampton kan een kwaliteitsinjectie wel gebruiken. De promovendus staat laatste in de Premier League. AFP BORDEAUX - De Russische international Alexei Smertin is door Chelsea overgenomen van Bordeaux. Dat heeft de Fran se club gisteren bekendgemaakt. Hoeveel de Engelse club voor de middenvelder heeft betaald, werd niet gezegd. Smertin is een van de vele aankopen van de Russiche miljo nair Roman Abramovitsj, sinds deze zomer voorzitter van de Londense club uit de Premier League. Hij gaf al meer dan 100 miljoen euro uit aan transfers. AFP 's-HEERENHOEK - Jan Boven rij dt ook volgend seizoen voor Rabobank. De 31-jarige wielrenner, afkomstig uit Gronin gen, maakt al sinds de start in 1996 deel uit van de ploeg van Jan Raas. Boven is volgens ploegleider Theo de Rooij de ideale knecht: „Jan cijfert zichzelf volkomen weg voor onze kopmannen en verzet bergen werk voor hen. Zijn taak zit er meestal op als de tv-uitzendingen beginnen, maar is daarom bepaald niet min der waardevol." ANP ORLANDO - De Indiase tennisser Leander Paes heeft geen hersentumor. Dat hebben specialisten in het ziekenhuis van Orlando in de Verenigde Staten gisteren bekengemaakt. De dubbelspelspecialist heeft een kleine, niet kwaadaardige zenuwprop in de linkerhelft van zijn hersens. De dertigjarige Paes meldde zich vorige week in het zieken huis met zware hoofdpijn. Hij werd daarna onmiddellijk doorverwezen naar het MDAnderson kankerinstituut in Or lando. RTR/ANP „Wesley is een absolute win naar. Hij eist heel veel van zich zelf, maar ook van zijn collega's. In het veld kan hij een ettertje zijn, een echte straatvoetballer met een voorbeeldige wed- strijdmentaliteit. Sommigen vonden dat hij dat overdreef, die werden er een beetje moe van dat hij elke week woorden met de scheidsrechter, zijn mede spelers of tegenstander had." Juist omdat het in Amsterdam nog niet helemaal soepeitjes loopt, was Sonck blij met zijn overtuigende optreden met de Belgische nationale ploeg, vori ge week in Brussel tegen Oranje. Daar kon voetbalminnend Ne derland zich ervan vergewissen dat Sonck een goede voetballer is, niet in de laatste plaats door de knappe kopbal waarmee de spits Edwin van der Sar ver schalkte. Het was zijn tiende in het shirt van de Rode Duivels in 26 interlands. Sonck erkent dat het leven na de treffer plots wat zoeter smaak te, maar hij bestrijdt dat hij de goal hard nodig had. „Het was préttig dat ik scoorde, maar dat is iets anders dan dat ik een doelpunt nodig had", meent de Belg. Morgenavond speelt Wesley Sonck zijn eerste sleutel wed strijd in het shirt van Ajax. Na de 1-1 in Oostenrijk, moeten de Amsterdammers zich ten koste van Grazer AK plaatsen voor het geldfontein van de Cham pions League. Verwacht van Sonck niet dat hij - in navolging van Rafael van der Vaart - de klus tegen Grazer AK als 'eitje' zal bestempelen. „Ach, jullie Nederlanders denken altijd dat j e beter bent. Dat is hier toch een beetje de mentaliteit. Wij zijn daar wat schuchterder in." Bij de Belg voert realiteitszin de boventoon. De Ajax-machine loopt in de eerste weken van het nieuwe seizoen alles behalve ge smeerd, Sonck ziet geen aanlei ding om te veronderstellen dat Ajax tegen Grazer AK een mak kelijk avondje wacht. „Ik vind dat Graz te vergelijken is met een Belgische ploeg. Ik vond hen goed georganiseerd en fysiek in orde. Natuurlijk hebben wij meer kwaliteit, maar ook in Oostenrijk is het ons niet gelukt om de wedstrijd uit te spelen. We hadden het daar gewoon moeilijk. Ik hóóp dat ik me geen zorgen hoef te maken, maar ga ranties in het voetbal zijn er nu eenmaal nooit." GPD door Pim van Bakel MILAAN - „Als een schaat ser die na de start blijft lopen en niet aan glijden toekomt." Bondscoach Jan Klerks zag gisteren zijn dubbelvier slecht beginnen aan de we1 reldkampioenschappen roei en in Milaan. Het ervaren' kwartet Gerritjan Eggen- kamp, Geert Cirkel, Diederik Simon en Michiel Bartman eindigde in de voorwedstrijd als derde en moest de te ver dienen halve-finaleplaats aan Italië laten. Simon, samen met Bartman goed voor olympisch goud in 1996 (Holland Acht) en zilver in 2000 (dubbelvier) viel zijn coach bij. „Te gehaast, een soort 'ruitenwisser-roeien'. Dit was niet goed. Je moet nooit te vroeg huilen, maar na deze race dienen we wel licht onze doelstelling bij te stellen." Die doelstelling was vóór het WK een medaille. Samen met de lichte dubbeltwee zijn Si mon en co de grote Neder landse troeven in Milaan, en ook volgend jaar op de Spe len van Athene. Maar dan moet het viertal zich deze week wel onder de beste acht van de wereld scharen. Si mon: „Iedereen kijkt naar onze laatste prestatie, zilver op het WK van Luzern twee jaar geleden, en redeneert dan dat het nu beter moet gaan. Maar zo werkt het na tuurlijk niet. Een finale plaats, daarmee zou ik nu al erg blij zijn. Een medaille zit er alleen in als we boven ons zelf uit stijgen." Dat de dub belvier na de onrustige start ondanks de enorme brok aan routine niet in zijn normale ritme kon komen, verbaasde coach Klerks niet. „Het is erg moeilijk om je als viertal te herpakken. Er is natuurlijk in dit nummer ook geen stuurman die de ploeg bijeen kan praten." De acht heeft zo'n stuurman wel en in de Nederlandse boot bewees Niels van den Bovenkamp gisteren zijn waarde. Evenals de dubbel vier kende de acht in zijn voorwedstrijd een problema tische start. De eerste tegen slag in de nog korte historie van de alom bejubelde boot leek aanstaande. Dat de Ne derlanders uiteindelijk al leen de Duitsers voor zich moesten dulden en vandaag vol zelfvertrouwen aan de herkansing beginnen, was voor een groot deel te danken aan Van den Bovenkamp. Die slaagde er met zijn comman do's in het achttal tegenover hem terug in het gareel te krijgen. „Hoe gek het ook klinkt bij een achterstand, maar ik heb ze eerst tot rust gemaand," legde de 24-jarige Groninger zijn tactiek uit. „Het was veel te onrustig. 'Neem de tijd voor die haal', heb ik geroepen. Terug naar de basis. Pas daarna kon ik het ritme opvoeren en de aanval openen. De acht stoomde vervolgens in de tweede kilometer van de race op indrukwekkende wijze op. Van den Boven kamp: „We begonnen te vlie gen, haalden de ene na de an dere ploeg in. Dat zei ik ook steeds: 'Polen gepakt, Fran sen gepakt'. Jammer dat het gat met de Duitsers te groot was." Maar ook met een tweede plaats bewees Neder lands snelste roeiboot sinds de tewaterlating half mei een enorme progressie te hebben gemaakt. Het initiatief van de Groninger Roeibond reikt verder en verder. Wellicht zelfs tot in Athene. Van den Bovenkamp: „Dat zou wel heel erg mooi zijn. Daarom is de halve finale hier voor ons de belangrijkste wedstrijd. Daar kunnen we ons kwalifi ceren voor de Spelen. Vervol gens zien we in de finale wel hoe ver we komen Behalve de tevreden grijns op het gezicht van de stuur man, waren er rond de Ne derlandse tent op het boten- terrein nog meer opgetogen gezichten te zien. De over winningen in de olympische klassen van de lichte vrou- wendubbeltwee en de lichte mannenvier-zonder waren goed voor een soepele door tocht naar de halve finales. De zege van de lichte vrou- wendubbelvier betekende zelfs al een finaleplaats in dit niet-olympische nummer. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15