PZC Hollandse tjalk voor museumhaven Gemeente positief over pension voor thuisloze jongeren wl2 IKOST 'M GEEN CENT] STUDENTABONNEMENT Publiek steunt mosselsector "Als student moet je op de hoogte blijven van alles in je studiestad, toch..?" dinsdag 26 augustus 2003 Studenten Veelvoud Originaliteit DE SLIMME MOEDER GEEFT HET: Proef Scooter rijdt fietser omver op Veerseweg Uitstekend idee, zo'n abonnement op zijn/haar regionale dagblad. En voor de helft van de normale prijs laat ik mijn (klein-)zoon/dochter graag de krant lezen. De abonnementsperiode loopt van datum ingang (door u in te vullen) tot juni 2004. Daarna kunt u het abonnement tegen actieprijs verlengen. GEGEVENS STUDENT Naam student(e) Straat/nr. Postcode Plaats Telefoon E-mail Leeftijd Studiejaar- Ingangsdatum studentabonnement GEGEVENS ABONNEE REGIONAAL DAGBLAD Naam abonnee Geabonneerd op Straat/nr. Postcode Plaats Telefoon Handtekening Actie van Zevibel slaat aan door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De vereniging voor Zeeuwse visserijbelangen Zevibel is zeer tevreden met de respons op de handtekeningen actie voor behoud van de mos sel- en kokkelvisserij op de Waddenzee. De schelpdiersector begon de actie tijdens de mosseldagen in Yerseke en verzamelde meteen enkele duizenden handtekenin gen. Ook tijdens de Zierikzeese havendagen afgelopen week einde liet het publiek zich niet onbetuigd. De handtekeningenactie is vol gens Van Geesbergen vooral be doeld als reactie op de actie die de Waddenvereniging. Die overhandigde enkele dagen voor de mosselfeesten in Yerse ke ruim 2000 bezwaarschriften tegen de mechanische kokkel visserij aan een topambtenaar van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit. „Kunnen wij ook. Maar dan beter", vindt de schelpdiersec tor. In korte tijd is een actie op touw gezet. Een groep studenten is in gehuurd om onder bezoekers van mosselfeesten handteke ningen te verzamelen. Die handtekeningen komen op een adhesiebetuiging in de vorm van een briefkaart met achterop een tekst waarin gepleit wordt voor instandhouding van duur zame mossel- en kokkel visserij De Nederlandse schelpdiervis serij heeft de plannen klaarlig gen. „Het is alleen jammer dat dit voorstel om duurzaam te vissen met name door de natuurorga nisaties niet serieus wordt geno men." Mosselen en kokkels zijn oer-Hollandse producten die niet teloor mogen gaan, zo wordt LNV-minister C. Veer man op de kaart voorgehouden. „Neem uw verantwoordelijk heid voor de Wadden en voor de ze karakteristieke Nederlandse sector en geeft hen de kans en de ruimte om een duurzame, maar ook rendabele visserij uit te oe fenen." Van Geesbergen is er vast van overtuigd dat het aantal adhe siebetuigingen dat de schelp diersector verzamelt een veel voud wordt van het aantal handtekeningen dat de Wad denvereniging verzamelde. „Wat de Waddenvereniging kan, kunnen wij beter. Alleen al in Yerseke zijn we qua aantal handtekeningen dik over die 2100 van de Wadden vereniging heengegaan." Belangrijk, vindt Van Geesber gen. „Dat de V in (het ministerie van) LNV niet meer voor Visse rij maar voor Voedselkwaliteit staat, mag niet betekenen dat ook de aandacht voor de visserij weg is. De visserij is voor Zee land een belangrijke bedrijfstak en daarom ben ik ook hartstikke content met de steun die we van het publiek krijgen. Tijdens de havendagen in Zierikzee kregen we heel positieve reacties. In Zierikzee is een fors aandeel ge leverd aan het aantal adhesie betuigingen." Dat aantal gaat zeker nog stevig oplopen volgens Van Geesber gen. In Harlingen, Den Oever en Lauwersoog worden de komen de weekeinden visserijfeesten gehouden en ook daar worden handtekeningen verzameld. Schipper Ruud Louwers op zijn Hollandse tjalk 'Vertrouwen' foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De museumhaven in Zierik zee krijgt er een nieuwe blikvanger bij. Schipper Ruud Louwers komt met zijn Hol landse tjalk 'Vertrouwen' naar de Zierik zeese haven. Het in 1903 gebouwde vracht schip voer op de Hollandse en Zeeuwse wateren en is nog geheel in originele staat. Een oer-Hollandse platbodem is het, de Hollandse tjalk. Met zwaarden, een bolle kop, een bolle kont en véél laadruimte. Tjal ken zijn er in allerlei maten en soorten, vari ërend van de robuuste zeetjalk tot het sier lijk gebouwde skütsje. Destijds was de tjalk in al zijn verschijningsvormen het meest voorkomende zeilschip van de Nederlandse binnenvaart, door zijn geringe diepgang en relatief smalle bouw kon het schip vrijwel overal komen. Louwers' Vertrouwen werd in 1903 ge bouwd op een - inmiddels reeds lang ter zie le gegane - werf in Wilnis. Het schip is in de loop der tijd zeilend gemaakt. In 1928 werd de boot voorzien van een authentieke Kr omhout-motor. De Vertrouwen is een 18.5 meterlang geklonken ijzeren schip en op het dek zijn nog de oorspronkelijke vrachtlui ken te vinden. „Gelukkig is het net te klein voor een woonboot, anders was het schip waarschijnlijk nooit in zo'n oorspronkelij ke staat behouden gebleven." Louwers kocht het schip februari dit jaar, nadat hij het bij toeval ontdekte in Harlin gen. Daarbij troefde hij de museumhaven van Rotterdam af, vanuit welke hoek even eens belangstelling bestond voor het origi nele vaartuig. In augustus was het schip grotendeels gerestaureerd (afgezien van één zeil dat onderweg in Enkhuizen werd be steld) en klaar voor de tocht naar zijn nieu we thuishaven. De Vertrouwen arriveerde gisteravond na een reis uit via het IJssel- meer, de Vecht, Lek, Dordrecht, Willemstad en Bruinisse naar Zierikzee. Schipper-eigenaar Louwers van de Ver trouwen kwam via een vriend in contact met de Museumhaven Zeeland en hij ziet het als een eer dat zijn schip in de Oude Haven, in gebruik als museumhaven, mag komen te liggen. „In een decor als Zierikzee horen au thentieke boten te liggen. Boten die passen binnen de sferen van zo'n stad." Met het voor bezichtiging openstellen van zijn schip, voorwaarde om in der Museumhaven te mogen liggen, heeft hij geen moeite.De Stichting Museumhaven Zeeland is in haar nop j es met de komst van de historische plat bodem. Stichtingssecretaris F. Meulenberg benadrukt dat de t j alk van Louwers gewoon particulier bezit blijft en niet bij de eigen vloot van de Museumhaven wordt ingelijfd. „Formeel wordt het schip geen onderdeel van de collectie, maar de afspraak is wel dat hij minstens enkele jaren hier blijft liggen." De Stichting Museumhaven Zeeland krijgt, vertelt Meulenberg, met enige regelmaat aanvragen voor een ligplaats in de museum haven. Lang niet alle aanvragen worden ge honoreerd. Integendeel zelfs: meestal werd nee verkocht. Meulenberg: „Wij hechten sterk aan originaliteit van het schip. Er zijn maar bar weinig goed gerestaureerde sche pen die ook nog eens in originele staat zijn. De 'Vertrouwen' is er één van." "Zeg jongen, je leest toch wel genoeg?" Hierbij machtig ik het regionale dagblad dat verschijnt in de studieplaats van bovengenoemde student(e) om het voor dit studentabonnement benodigde bedrag eenmalig af te schrijven van mijn bank/gironummer: Stuur deze bon SAMEN MET EEN KOPIE VAN DE COLLEGEKAART in een envelop (geen postzegel nodig) naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 22-421-15 Dit is een actie van de Nederlandse regionale dagbladen (van noord naar zuid): Dagblad van het Noorden, Leeuwarder Courant, Nieuw Kamper Dagblad, Zwolse Courant, Tubantia, Noordhollands Dagblad, Haarlems Dagblad, Dagblad Flevoland, Veluws Dagblad, Apeldoornse Courant, Deventer Dagblad, Leidsch Dagblad, De Gooi- en Eemlander, Dagblad Rivierenland, Haagsche Courant, Utrechts Nieuwsblad, De Gelderlander, Provinciale Zeeuwse Courant, BN/DeStem, Brabants Dagblad, Eindhovens Dagblad, Limburgs Dagblad en Dagblad De Limburger. Gegevens ten behoeve van het studentabonnement dienen naar waarheid te worden verstrekt. Bij ver strekken onjuiste gegevens en/of bij betalingsachterstand kan het studentabonnement worden geweigerd/stopgezet. Persoonsgegevens worden uitsluitend gebruikt ten behoeve van registratie abonnement en zullen niet aan derden ter inzage/ter beschikking worden gesteld. Als je kinderen of kleinkinderen studeren in een ander deel van Nederland wil je toch dat ze goed geïnformeerd blijven. Over het binnen- en buitenlands nieuws uiteraard, maar ook over alles wat er daar regionaal en plaatselijk gebeurt: van kameraanbod tot kroeg en van boekhandel tot disco. Aanbiedingen, films, uitjes, evenementen... kortom alles wat een slimme student nodig heeft om de studietijd goed door te komen. Help hem of haar daarbij een handje en geef een studenta bonnement op het regionale dagblad uit zijn of haar studentenstad. Wij zor gen er voor dat 't bij uw (klein-)zoon of dochter in de bus komt, iedere dag opnieuw. Bovendien betalen wij de helft! En als u dan de andere helft - slechts 95,- voor 10 maanden - voor uw rekening wilt nemen, is het voor uw studerende (klein-)zoon of dochter helemaal GRATIS..! (Genoemde prijs is op basis van automatische incasso). Zeg nou eerlijk, Nederland heeft toch behoefte aan slimme Meedoen dus met deze actie. Bel nu O8OO-O23 12 31 (gratis), stuurde bon in of kijk op www.pzc.nl door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes staat positief tegenover de oprichting van een sociaal pension voor thuisloze jongeren. Zij is bereid mee te werken aan ideeën die de afdeling Bevelanden en Schou- wen-Duiveland van Humanitas heeft gelanceerd. Humanitas presenteerde afge lopen voorjaar een rapport over thuisloze jongeren op de Beve landen. Naar schatting gaat het om 45 jongeren in de regio. Een opvang voor hen, zoals bijvoor beeld in Vlissingen wel bestaat, ontbreekt. Humanitas vindt dat betrokken instellingen en orga nisaties meer dienen samen te werken om te komen tot een laagdrempelige opvang voor de jongeren. Ook zouden jongeren met problemen in een eerder stadium moeten worden gesig naleerd om te voorkomen dat ze thuisloos raken. Aan de gemeente Goes had Hu manitas gevraagd zich in te spannen voor zwerfjongeren. Het college van burgemeester en wethouders heeft onlangs la ten weten positief te staan te genover het opzetten van een project daarvoor. Zij is ook be reid daarbij als opdrachtgever te fungeren, op voorwaarde dat het project niet alleen met ge meentegeld wordt betaald. Het Rijk heeft een vast budget voor de hulp aan zwerfjongeren. Er zijn plannen om daarvan 50.000 euro te gebruiken voor een proefproject op de Bevelan den. De gemeente Goes wacht een uitgewerkt voorstel daar over af. Aangezien het om een Beve- lands project gaat, wordt geke ken of het mogelijk is de krach ten met andere gemeenten te bundelen binnen het Samen werkingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio Het Goese gemeentebestuur is verder van mening dat de ver antwoordelijkheid voor zwerf jongeren niet alleen bij de ge meente ligt, maar ook bij andere overheden en instanties. Sa- menwerking met organisaties; zoals het maatschappen werk, Emergis, Bureau Jeugd zorg, Zeeuws Consultatie!», reau voor Alcohol en Drugs scholen is daarom noodzakelijk vooral als het om minderjarige jongeren gaat. Goes wil er wei voor waken dat het project gaJ ten opvult die andere organ: ties laten vallen. Verder vindt het college het va» belang dat al het mogelijke wordt gedaan om te voorkomen dat jongeren thuisloos wordei Er wordt momenteel al gev aan een betere structuur voor het opsporen van jongeren die voortijdig de school verlaten. MIDDELBURG - Een zestienjarige fietser uit Middelburg is gisteroch tend om 11.20 uur op de Veerseweg, twee kilome ter buiten Middelburg, aangereden door een man op een bromfiets. De jongen reed op de fiets over de Veerseweg in de richting van Veere. Net buiten Middelburg werd hij aangereden door een onbekend gebleven man op een scooter, die dezelf de kant opreed. Door de aanrijding ging de fietser over de kop. Door de val liep hij wat schaafwonden op. Zijn mobiele telefoon, disc- man en fiets raakten be schadigd. De bestuurder van de scooter reed na de aanrijding door. Hij reed op een blauwe scooter, droeg een blauwgrijze jas en een blauw met witte helm. De politie verzoekt getuigen van de aanrij ding zich te melden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12