PZC Weer een paard in travalje tarief tunnel te ontlopen Schouwen-Duiveland wil discussie over schade stroomstoring WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL 11 'alazzoli-huis helpt nabestaanden tilu MI ad MIS HDDELBURG - Vijf keer rij- Mjer bonder invloed zonder geldig ijbewijs, doorrijden na een on- sval en onverzekerd rijden in «nauto. Een 31-jarige Vlissin- lecfti pbekende gisteren in Middel- ilastii lug voor een fors aantal ver- ogd Irersdelicten verantwoordelijk omob lazijn. agenda Creativiteit troef om hoog STREEKA CTIVITEITEN dinsdag 26 augustus 2003 Z Ijontzegging Mmr Vlissinger I56 Verkering Slagboom brug Sluiskil vernield Sensoren Boete voor mishandeling vrouw Vernieuwen visserij vloot kan nog Man opgepakt na mishandeling Onderhoud Middelburgse straten Inbraken in Vlissingen Pech Werkstraf voor bedreigingen w In de groep begrijpen ze je rhoq énvij vse^ men.' dn ïentd Ie hat imena jnnr Nadia Berkelder Zeem crutj OOST-SOUBURG - Bij het Pa- iet all izzoli-huis begint in oktober istnij ten nieuwe gespreksgroep voor iputd tenSen die een familielid of een des [diefde hebben verloren aan aar? [anker. Door over hun ervarin- eWQ en te praten, leren mensen be dt CU Kr omgaan met hun verlies, ng is [»eemensen die al eerder deel- i vaa (amen, praten over hun erva- real ringen. „Alleen mensen die in de doj [roep zaten, begrepen het." en.1 •n dat iddy van de Linde verloor twee weii .eer' een partner aan kanker, rgrou Mijn eerste man had longkan- deai ler. Ik had een nieuwe man leren rt on tennen, we wilden kijken of we raarl pen verder konden. Drie ikdit Baanden later werd bij hem ook Itgffi mgkanker geconstateerd." Ze igste robeerde het verlies zelf te ver- de g ,-erken. „Ik had niet het gevoel Zeem lat alles tot hier zat. Maar ik las le advertentie voor de groep en Stek esloot om het toch te proberen, rfaea ia het eerste gesprek dacht ik, idek ier zit ik goed. En het is goed fweest.René Wit verloor twee aar geleden zijn vrouw. Ze had en hersentumor die niet te be- undelen was. Binnen een paar ituski reken na de diagnose was ze erin bod. „Je denkt dat je alleen dm! ent, maar in zo'n groep blijkt tofti iandat er heel dichtbij nog an- prad leren zijn. Na een tijdje neemt leem iet leven voor andere mensen ;emi teer zijn gang." En dat leven is tak aak erg eenzaam. „Alleen n rij rensen die in de groep zaten, niet egrepen het. Mensen zeggen .Hie at ze weten wat je meemaakt, t om naar dat is niet zo. Het is prettig r bra m te merken dat anderen ook ai icrstelen met de vragen waar je igen ieezit." ;een' fatwas ook Van de Linde's er- mms aring. „Ik ontdekte dat ik niet vem t enige was die het twee keer >etje ïeemaakte. Zoiets gebeurt, ;zoeb lacht ik nog na de eerste keer. lerinj Ie tweede keer dacht ik, is het drin| ounog niet genoeg? Ik vond het lyoto oven i eenv I idei 10 ei aleki Mitierechter G. Nomes von- :nten tóe de Vlissinger conform de kost istot anderhalf jaar rijontzeg- roon png en 180 uur werkstraf. Zijn eldi fito werd verbeurd verklaard, en ,11 heeft als een soort tijdbom allei sier invloed van alcohol rond tast [treden.stelde de rechter, ent Hok officier van justitie H. den era Kartog vond dat hem moet wor- 'zegi '«ingepeperd dat dit rijgedrag rnsfl tiet langer door de beugel kan. raar Overdachte zei er alles aan te loeii loen om zijn drankzucht tegen tien bgaan. Hij heeft contact ge- al »cht met hulpverleningsin- belai lanties. Sinds 18 april, de tinkt latum van zijn laatste verkeers- )nea klict, is hij niet meer in aanra- linfli king geweest met de politie. redactie Walcheren J Oostsouburgseweg 10 I Postbus 264 4380 AG vlissingen [Tel: 0118-460116 I Fax:0118-472404 E-mail: redwalch@pzc.nl I Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet Wvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; taterdags tot 12.00 uur heel moeilijk om te aanvaarden. Maar dan hoor je in de groep dat je niet de enige bent. Dat helpt, ook het delen helpt, van gevoe lens, van verdriet en pijn." Wit: „Je praat over dingen waar je met anderen niet over zou pra ten, omdat de mensen in de groep weten wat er aan de hand is. Je gooit het zo makkelijk op tafel." De groep bracht ook troost. „Jevoeltniet alleen maar pijn en ellende en verdriet, maar ook warmte"zegt Van de Linde. „Aan het eind zie je de echte mens, ontdaan van uiterlijkhe den. Dat vond ik mooi om mee te maken." Het onbegrip in de omgeving van de achterblijvers is groot. „Na een half jaar vroegen mijn collega's of ik al nieuwe verke ring had", zegt Wit. „In de su permarkt zie je mensen in je ooghoeken wegduiken. Je bent eng. Maar Ik mankeer niks. Als mensen vragen hoe het met je gaat en je zegt dat het slecht gaat, denken ze dat je een grapje maakt. Er is veel aandacht tij dens de ziekte en op de crematie. Daarna is het stil." Van de Lin de: „Je ziet geen dokter meer, geen wijkverpleegster. Het is over en uit en daar zit je dan." En het leven gaat gewoon door. „Je raakt je partner kwijt, maar je moet <ïe volgende dag wel naar de bakker om brood te ha len", zegt Wit. Van de Linde: „Ik had het gevoel dat het leven maar door ging, dat het te hard ging. Ik moest ook nog stil kun nen staan. Dat kon in de groep." De deelnemers moesten bij voorbeeld een brief schrijven aan de persoon die ze hadden verloren. „Dat zou normaal ge sproken niet in je opkomen", zegt Wit. De gesprekken maken het ver driet niet minder. Wit: „Er gaat een streep door je leven. Het is ervoor en erna. Het is geen zin loos leven, maar een doelloos le ven. Er zijn geen leuke dingen Addy van de Linde (links) met Marion Jongmans van het Palazzoli huis. Op de rug gezien René Wit. foto Ruben Oreel meer. We vonden het heerlijk om op een terrasje te zitten, daar vind ik nu niets meer aan. Ieder een gaat met vakantie. Jij hebt vrij, je hebt geen vakantie." Ze leven nu bewuster, maar wel met spijt dat ze daar zo'n verlies voor nodig hadden. „Heel veel mensen om je heen draven maar door", zegt Van de Linde. „Je zou ze toe willen schreeuwen dat ze moeten genieten. Het kan zo afgelopen zijn." Wit: „Je maakt je niet meer zo druk om dingen die niet zo belangrijk zijn. Als mensen gaan scheiden vraag ik me af of dat niet anders kan." De groep helpt om alles op een rijtje te zetten. „Je hebt een wir war van emoties, het is een zoot je", zegt Van de Linde. „In de groep wordt er telkens een stuk je uitgehaald. Je leert je gevoe lens ordenen." De groepen ko men acht keer bij elkaar. En dat is genoeg, vinden ze. „Dan heb je eigenlijk alles besproken." Het Palazzoli huis begint vol gend jaar ook met een gespreks groep in Goes. Meer informatie: 0118-413932 of www.stichting- palazzoli.nl door Mieke van derJagt 's-HEER ARENDSKERKE - Het paard, de smid en de kunstenaar, wat hebben ze met elkaar te maken? Alles, laat Ton Lamper zien in het travalje voor de voormalige smidse in 's-Heer Arendskerke. De lege kooi, vroeger druk gebruikt voor het aanmeten van nieuw schoeisel voor de werkpaarden, biedt sinds kort weer onderdak aan een paard. Geen dampend beest dat zijn vel laat trillen, maar eentje van stalen onderde len die in het platte vlak evenzeer laten zien hoe een paard in elkaar zit. Het paard is een van de kunstwerken die het Goese col lectief Trechter 5 in de kunstroute WCT heeft gezet. Langs de route tussen Goes en 's-Heer Arendskerke ver schijnen dit jaar allerlei kunstwerken in de openbare ruimte. 'Paard' is er een van. Lamper brengt met zijn kunstwerk niet alleen een ode aan het paard maar ook aan de smid, die uit weerbarstig materiaal de mooiste en nuttigste voorwerpen schiep. Van dichtbij bekeken laat het paard zich lezen als een associatieve reeks omtrent het smederijbedrijf. Om even ambachtelijk en noest bezig te zijn als de smid van vroeger, gebruikte Lamper de etstechniek. Smeden en gafische kunstenaars hebben overigens dezelfde pa troonheilige: Sint Eligius, die met het paard in de Ver- metstraat ook weer eens uit de vergetelheid wordt ge haald. foto Mechteld Jansen AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; DOMBURG - Strand voor de Stenen To ko, 10.30- 11.30 uur: Beachfitness; Centrum, 18.30 - 20.00 uur: Kindermee- leeftheater met clown Frankel; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten; MIDDELBURG - Turnhal De Zandkuil, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor se nioren; Kaasboerderij Schellach, 19.00 uur: Ex cursie en kaasproeven; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30- 12.00uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; ZOUTELANDE - Catharinakerk, 19.00 uur: Miniconcert Cora Roelse en René Molenaar; SLUISKIL - Een vrachtauto heeft gisterochtend een slag boom bij de brug van Sluiskil vernield. De 23-jarige chauf feur uit Hulst kwam uit de rich ting Hoek. Bij rood knipperlicht voor de draaibrug bij Sluiskil reed hij door. Tijdens die ma noeuvre daalde een slagboom op de auto neer. De slagboom was volledig vernield. door Ron Magnée ELLEWOUTSDIJK - Banden ietsje laten leeglopen, een paar kilo's extra mee op reis nemen of de spiegels inklappen. Op inter net circuleren tal van manieren om bij de tolpoorten van de Wes- terscheldetunnel een lager ta rief te betalen. Want dat kan euro's opleveren. Dat geldt niet alleen voor campers, maar ook voor bussen. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 l'Histoire du Soldat door Douwe Eisenga I wo 27 au9M9u30M Bij de tolpoorten van de Wester- scheldetunnel blijken verschil lende tarieven te worden gehan teerd voor dezelfde voertuigen. Vaak melden gebruikers van campers dat ze van Zeeuws- Vlaanderen richting de Beve- landen stukken duurder uit zijn dan vice versa. TerneuzenaarH. Smets bijvoor beeld. Die reed vorig maand met zijn camper van Terneuzen naar Ellewoutsdijk. Op de heenreis in de ochtend werd de camper in categorie drie ingedeeld. Smets betaalde met zijn t-tag 11,25 eu ro. Dezelfde middag reed hij te rug. „Met exact dezelfde cam per. Er was werkelijk niets aan veranderd", zegt Smets stellig. De sensoren registreerden zijn camper dit keer als een normale wagen van het type categorie één. Ergo: het tunnelritje kostte hem niet meer dan drie euro. De tolpoortjes rekenen dus ver schillende tarieven voor dezelf de wagen. Het is zelfs Smets' overtuiging dat er niet alleen een verschil is tussen de beide buizen, maar ook tussen de poortjes onderling van één en dezelfde buis. Met andere woor den: dat het loont om het goed koopste poortje op te zoeken. Smets stuurde een mailtje naar de NV Westerscheldetunnel met zijn bevindingen. Zijn wagen is 5,58 meter lang. Categorie drie gaat pas in bij zes meter, schreef hij. De klantenservice ant woordde dat het mogelijk is dat de meetpalen bij de ene poort verder uit elkaar staan dan bij de andere. „Op dit moment wordt dit nagemeten en aange past", schreef de tunnelmede werker medio juli. Smets staat niet alleen in zijn bevindingen. Zaterdag meldde de familie Aarnoutse in de PZC een soortgelijk voorval. Op weg naar Frankrijk betaalden l de Aarnoutsen vier euro voor hun camper. Op de terugweg moes ten ze vijftien euro neerleggen om thuis te komen. Volgens di recteur T. Buis van de NV Wes terscheldetunnel zaterdag in de PZC, is het probleem bekend. Het euvel doet zich voor als een auto van exact tweeënhalve me ter de tolpoortjes passeert. De ene keer wijken de sensoren uit naar categorie één (beneden de tweeënhalve meter) de andere keer classificeren de sensoren de wagen in categorie drie (bo ven de tweeënhalve meter). Op internet is inmiddels een dis cussie ontstaan hoe het beste het probleem te tackelen. Even wat lucht uit de banden laten lopen. Een paar kilo's extra in de bus meenemen. En in ieder geval niets op het dak leggen, zo tip pen tunnelreizigers. Of gewoon de spiegels inklap pen. Want ook bussen blijken met het probleem te kampen. P. Bodbijl is buschauffeur. Vaak rijdt hij op Engeland met een dubbeldekker die net geen twaalf meter is. „De eerste keer werd het tarief van een wagen langer dan twaalf meter in reke ning gebracht. Ergo: Bodbijls werkgever moest twintig euro betalen in plaats van vijftien. Later diende zijn werkgever met succes bezwaar in tegen het hoge tarief. Bodbijl heeft een tip voor chauf feurs die met hetzelfde euvel kampen; gewoon het bemande tolpoortje nemen, daar kunnen ze het tarief aanpassen. Ook al krijg je opstoppingen. „Maar ja, het scheelt heen en weer toch een tientje." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 33-jarige Vlissinger voor mishandeling van een vrouw veroordeeld tot 160 euro boete. Daarnaast kreeg hij veertien uur werkstraf opgelegd, omdat hij in zijn proef tijd zat van een veroordeling voor bedreiging. De man beging op 2 april dit jaar in Grijpskerke een verkeersfout door met zijn fiets tegen een auto te rijden. Vervolgens was hij doorge reden. Omdat er schade aan de auto was, zette de bestuurster de achtervolging in. De fietser werd klemgereden. De situatie escaleerde toen een inzittende van de auto het fietsstuur vast pakte. De Vlissinger smeet daarop de vrouw tegen de grond. Dat werd door verdachte ook niet ontkend. DEN HAAG - Vergroting van vissersschepen blijft mogelijk, maar mag niet leiden tot een toename van de vangstcapaci teit. Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) heeft dit gisteren laten weten in een brief aan de Tweede Kamer. Hij geeft daarin een toelichting op het nieuwe Europese visserij vloot-beleid. De schelpdiervisserij is zoals gemeld ook onder dat beleid gebracht. De Nederlandse schelpdiervloot mag evenmin als viskottervloot nog groeien. Schepen die alleen voor het verzaaien en oogsten van mosse len en oesters worden ingezet, vallen daarbuiten. En, meldt Veerman, de Europese Unie geeft nog één opening. Brussel biedt de mogelijkheid om vaartuigen te vergroten ten behoeve van veiligheidsvoorschriften, maatregelen ten behoeve van de arbeidsomstandigheden en ter verbetering van de kwali teit van het visproduct. Toename van de visserijdruk door zulke aanpassingen is uit den boze. Veerman wil de uitzonde ringen die Europa toestaat, uitwerken in overleg met het be drijfsleven. VLISSINGEN - Een 35-jarige Vlissinger is zondagavond aangehouden op de Piet Heinkade van zijn woonplaats. Hij had in een woning aan dezelfde straat een vrouw mishandeld. De vrouw is met een hoofdwond naar het ziekenhuis ge bracht. De man is ingesloten. De oorzaak van het conflict ligt in de relatiesfeer. MIDDELBURG - Half september gaat de Stadhuisstraat op de schop. De straat is drie maanden afgesloten voor het ver keer. Dat wordt omgeleid via Klein Vlaanderen en de Lange Noordstraat. Het parkeerterrein op het Bodenplein is gewoon bereikbaar. Vanaf 1 september wordt de Oranjelaan in Mid delburg opnieuw bestraat. Eerst wordt er gewerkt van de kruising Prins Mauritsstraat tot aan de Prins Johan Friso- straat. Daarna gaat de aannemer verder in de richting van de Nassaulaan. Op 15 en 16 september worden er werkzaamhe den verricht aan het riool op de Kinderdijk. VLISSINGEN - Afgelopen weekeinde is er ingebroken in een buurthuis en een verenigingsgebouw in Vlissingen. De inbra ken werden gisterochtend ontdekt. In een buurthuis aan de Alexander Gogelweg werd tussen zaterdagmiddag en maan dagochtend ingebroken. In de nacht van zondag op maandag werd in een verenigingsgebouw aan de Burgemeester van Woelderenlaan ingebroken. Daar zijn enkele tientallen euro's gestolen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil de Vereniging van Nederlandse Gemeenten inschakelen om een landelijke discussie te beginnen over de voorwaarden voor scha devergoeding bij een stroomsto-^ ring. Ook raadt het college de ondernemers aan de huidige re gelingen aan te kaarten bij de landelijke energiebedrijven. De Westhoek van Schouwen- Duiveland is dit jaar twee keer kort achter elkaar getroffen door een flinke stroomstoring. De eerste keer ging het licht uit op zaterdagavond in het Pink sterweekend. Ruim twee maan den later, op donderdag 7 au gustus, viel rond dezelfde tijd (kort na half tien 's avonds) op nieuw de spanning voor enkele uren weg. Omdat beide storin gen zich voordeden op een mo ment dat de Westhoek afgela den zat met toeristen, rees al snel de vraag of het elektrici teitsnetwerk nog wel berekend is op deze pieken. De gemeente raadsfractie van de WD vroeg in een brief aan het college of Delta 'capaciteitsproblemen' heeft op hoogtijdagen. Volgens Delta is daar absoluut geen sprake van. Met vier kabels vanuit het station Serooskerke (S) kan 1160 Ampère geleverd worden, waar de maximale vraag slechts 700 Ampère be draagt. Ook bij storing op een van die kabels kan de gevraagde elektriciteit geleverd worden. „Het net heeft dus ruim vol doende capaciteit om een enkel voudige storing op te vangen", aldus Delta. Op 7 augustus vielen kort na el kaar twee van de vier kabels uit, zodat ook de andere twee ter voorkoming van overbelasting het voor gezien houden. „Dat is gewoon pech", stelt L. Schneij- der van Delta. Het leggen van nog een vijfde kabel om dit soort calamiteiten op te vangen heeft geen zin. „We doen het nu al ruim; 9,9 van de tien keer is dat voldoende." Ook al voldoet het Schouwse netwerk aan de normen, de sto ringen hebben wel plaatsgevon den. En voor schade gezorgd. Het college becijfert dat de kos ten voor de gemeente tijdens de twee storingen samen bijna twintigduizend euro bedraagt. En die kosten zijn - net als voor ondernemers en bewoners - niet te verhalen op het nutsbedrijf, omdat Delta die aansprakelijk heid vooraf in de contracten van de hand wijst. Pas als een stroomstoring vier uur of langer duurt, krijgen ondernemers en bewoners uit coulance een klei ne vergoeding. Of deze regeling nog wel van de ze tijd is, zoals de WD-fractie zich afvroeg, wil het college aankaarten tijdens de aandeel houdersvergadering van Delta. Daarnaast zoekt de gemeente andere wegen om dit probleem te bespreken. „Doordat de rege ling een uniforme regeling is van alle energiebedrijven, is het naar ons idee een goede zaak de ze vragen ook door te spelen aan de VNG, teneinde een landelijke discussie op gang te brengen. MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Oost-Souburg is giste ren in Middelburg voor bedrei gingen veroordeeld tot zestig uur werkstraf, waarvan twintig uur voorwaardelijk. Politierechter G. Nomes vatte vooral de bedreiging van een su permarktmedewerker in Mid delburg ernstig op. Die sprak op 3 april dit jaar de verdachte aan toen hij een blikje weggooide. Daarop had de Souburger een mes gepakt en gezegd: „Als je nog iets zegt, dan steek ik je." Eerder was hij in de fout gegaan door zijn buurman met de dood te bedreigen. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 000 33 ■SCHART FBOIIHJUULLBURG RADIO PING PONG doe-het-zelf concert wo 27 aug 1*uOO voor kinderen I6u00 5,^1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11