Poncia Meer zoeken naar woningen I vindt zijn rust in Terneuzen V 1 .NL Treinen rijden pas zaterdag weer normaal kunst cultuur Huizenaanbod lezers schrijven II dinsdag 26 augustus 2003 Vervanging spoor Daniel Dee vervangt Spinvis Chaotisch Databank Golfpatronen Beloningen WCT V WCT VI Uitstoot Opcenten ZCvsJ react, door Harmen van der Werf GOES - De treinenloop tussen Zeeland en de Randstad zal waarschijnlijk pas zaterdag weer normaal zijn. Prorail, de organisatie die verantwoorde lijk is voor de spoorweginfra structuur, dacht gisteren het werk aan de Moerdijkbrug over het Hollands Diep te kunnen af ronden. Dat is een illusie geble ken. De vernieuwing van het spoor tussen Lage Zwaluwe en Dor drecht neemt nog meer tijd in beslag. Prorail heeft nu een rui me marge aangenomen, tot en met vrijdagmiddag twaalf uur. Het bedrijf hoopt eerder klaar te zijn, aldus een woordvoerder, maar kan niets garanderen. „Veiligheidshalve zijn we aan de voorzichtige kant gaan zit ten." Het werk aan de Moerdijkbrug waarvoor negen dagen waren gepland, zou oorspronkelijk af gelopen zondag al gereed zijn. Vorige week bleek het verwijde ren van de oude spoorconstruc- tie uit 1955 het grote probleem. Het aanbrengen van de nieuwe rijplaten blijkt nu ook tegen te vallen. Het werk moet door het passeren van treinen over één spoor regelmatig stilgelegd te moeten worden. In oktober staat de vervanging van het andere spoor, van Dor drecht naar Lage Zwaluwe, op het programma. Of dit doorgaat en hoe, hangt af van de evaluatie van de huidige werkzaamhe den. Prorail en de Nederlandse Spoorwegen zullen daarover praten. De NS vindt dat Prorail in ge breke is gebleven en heeft met een schadeclaim gedreigd. Het reizigersbedrijf betaalt Prorail, dat voor honderd procent in overheidshanden is, jaarlijks een vergoeding voor het gebruik van het spoor. Treinreizigers die vanuit Zee land naar de Randstad willen, moeten deze week nog rekening houden met een vertraging van drie kwartier. Terug is de reisduur, volgens de aangepaste dienstregeling, tien minuten langer. door Anita Tournois TERNEUZEN - Antoni Poncia koos als thema voor zijn exposi tie 'Figuratie in nonfiguratie'. In zijn tentoongestelde werken - een serie acrylschilderijen- in restaurant d'Ouwe Kercke wordt duidelijk aangetoond dat ..deze maal figuratieve vormen meer naar vorerrkomen dan ab stractie. De kunstenaar expo seerde eerder in Terneuzen, in het stadhuis. Met 'Space Trip', een tentoonstelling over de ruimte. Poncia: „Dat was een totaal an dere tentoonstelling dan nu. En mijn volgende tentoonstelling zal weer heel anders zijn, dan deze keer. Het concept voor een nieuwe serie is in de maak en zal sterk afwijken van wat hier te zien is." Het blijkt belangrijk voor Pon cia om steeds weer afstand te doen en te vernieuwen, terwijl hij zijn innerlijke drang volgt. Zijn grote voorbeeld is Picasso, die zich tot op hoge leeftijd wist te vernieuwen. „Eigenlijk ben ik nog meer door hem geboeid als mens dan als kunstenaar. Daarom heb ik hem ook gepor tretteerd. Kijk maar, daar hangt hij", vervolgt de kunstenaar. In een kleurrijk portret vereeu wigde Poncia zijn bewondering voor de vermaarde meester: de markante kop, de zwarte ogen met de indringende, felle blik en zijn nimmer aflatende vitaliteit, in een herkenbare pose, schilde rend aan een van zijn kunstwer ken. „Ik ben net terug van een reis naar Spanje waar ik in Barcelo na zijn permanente tentoonstel ling in het Aquilar museum be zocht.". Voor Poncia werd het een overweldigende confronta tie met een oeuvre van 3600 werken, dat Picasso naliet als MIDDELBURG - De Neder landstalige zanger Spinvis heeft afgezegd voor het Zeeland Nazomer Festival. Hij zou donderdag 4 september op het Middelburgse Abdijplein optreden als afsluiting van de Poetry Slam, een evenement waarbij jonge dichters verbaal duelleren. Spinvis wordt ver vangen door Daniel Dee en de Medeklinkers. Deze groep ver tolkt poëzie op muziek. doorEmileCalon Op een van de meest idyllische plek ken van Veere houdt makelaar Ro land de Wit kantoor. Daar, aan de dood lopende Sluisweg, vlak bij het gemaal, zit hij samen met zijn compagnon René Leenpoel in een klein bijgebouwtje en bemiddelt hij bij de aan- en verkoop van woningen. In een etalage hangt een deel van hun huizenaanbod. Het hangt daar meer voor de sier, zo erkent Leen poel direct. Want langs hun kantoortje passeren genoeg wandelaars, maar nauwelijks mensen die gericht op zoek zijn naar een nieuwe woning. Hun klanten krijgen ze binnen via ad vertenties in de Woongids, de website www.huislijn.nl, hun eigen site en na tuurlijk via mond-tot-mondreclame. Het is echter de vraag hoe lang die eer ste twee nog voldoen. De toekomst van de Woongids voor Midden-Zeeland staat immers onder druk. En ook huis- lijn.nl kan wel eens heel wat minder aantrekkelijk voor hem kan worden. De NVM-makelaars hebben namelijk plannen om hun aanbod niet langer via de Woongids en de huislijn.nl te presen teren. Ze overwegen om een eigen blad op te richten en uitsluitend hun wonin gen via de eigen sites te presenteren. De Wit zou het vreselijk vinden als de NVM'ers, de oudste, best georganiseer de en invloedrijkste makelaarsorgani satie, hun plannen doorzetten. „Het is een perfecte krant en een dito site." Hij hoopt dan ook dat de NVM'ers niet af haken, maar dat er alsnog een oplossing wordt gevonden zodat ook in de toe komst het aanbod gezamenlijk gepre senteerd wordt. De Woongids is zeventien jaar geleden opgericht om het aanbod van de ver schillende Walcherse en Bevelandse makelaars te bundelen. Onder de kop 'Einde aan chaos in onroerend goed aanbod' lieten vier initiatiefnemers destijds weten 'dat er een einde is geko men aan een periode van chaotisch pu bliceren van onroerend goed objecten in deze regio'. In eerste instantie ver scheen het blad om de veertien dagen. Na verloop van tijd, toen het aanbod toenam, verschijnt het wekelijks. Hui zenzoekers weten dat. Die lopen de vrijdag, als ze tenminste in de beurt zijn, even langs een Walchers of Beve- lands kantoor van een willekeurige ma kelaar om het blad op te halen. Op de stoep nemen ze het vervolgens snel door De toekomst van de Woongids voor Midden-Zeeland staat onder druk. het blad dat volgens hen vooral bepaald wordt door hun aanbod. NVM-makelaar Mare Faasse uit Mid delburg geeft ronduit toe dat economi sche motieven de reden zijn om een ei gen blad te beginnen. Hij merkt wel op dat het definitieve besluit om uit de Woonmizèd (uitgever Woongids) te stappen en het concurrerende blad te starten nog niet zijn genomen. Maar de kans dat zoiets gaat gebeuren is volgens hem groot. Het gaat immers econo misch wat minder, huizen staan langer te koop en er wordt minder omzet ge maakt. „Nu het wat minder gaat zoek je mogelijkheden om daar iets aan te doen", zegt hij. Dus wordt er gedacht aan een eigen blad en het aanbod van de NVM'ers niet meer delen met anderen. Ook niet op internet. Faasse meldt dat de belangrijkste markt voor hem niet wordt gevormd door Zeeuwen die binnen de eigen regio verhuizen. Het zijn juist de niet-Zeeu- wen die op zoek zijn naar een woning in het Zeeuwse. Die klanten lezen niet tot nauwelijks de Woongids maar begin- op zoek naar net dat huis waarvan ze stilletjes dromen, dat voldoet aan hun wensen, dat past binnen hun budget. Makelaars zijn dan ook gewend dat ze de vrijdagmiddag flink wat telefoon tjes krijgen van mensen die geïnteres seerd zijn in hun aanbod. De NVM'ers zijn echter niet tevreden over hun presentatie in het blad. Ze wil len zich meer als één organisatie pre senteren en zich vooral ook profileren ten opzichte van de anderen. Het steekt hen dat beginnende en ongebonden makelaars meeliften op het succes van foto Ruben Oreel nen hun zoektocht in de regel op fun- da.nl. Deze exclusieve NVM-site is de bekendste en meest geraadpleegde huislijn. Hij denkt dan ook dat afsplit sing commercieel gezien gunstig kan uitpakken voor vooral de NVM'ers. Bert Bos uit Heinkenszand hoopt dat het niet zover komt. Nu is de geschiede nis van een woning op één databank op te zoeken, aldus de taxateur. Hij kan na een paar muisklikken precies zien voor welk bedrag een paar jaar geleden een woning is aangeboden en verkocht. Als de NVM'ers straks niet meer gebruik maken van de Woongids en de huislijn komen hun gegevens in een aparte da tabank die, zo vreest hij, niet meer toe gankelijk is voor niet-leden. Hij voor spelt dat zijn werk in ieder geval niet makkelijker wordt als er twee afzon derlijke woninggidsen komen met elk een eigen huizensite en verschillende databanken. Maar de belangrijkste verliezer wordt, zo vreest hij, de consu ment. „Die moet straks meer zoeken." Picasso is het grote voorbeeld van de Terneuzense kunstenaar Antoni Poncia. donatie aan de stad, waar hij zijn jonge jaren doorbracht. „Ook bezocht ik er de over zichtstentoonstelling van Ra dinsky. Ik ben zeer geïntrigeerd door zijn werk, zijn bekering tot het abstracte, de onderliggende gedachte en het intense kleurge bruik", gaat Poncia enthousiast verder. Dat de kunstenaar door beide meesters wordt geïnspi reerd is terug te vinden in zijn werk. Ook hij deed afstand van het academische en de traditio nele schilderkunst. Los van re gels en los van het eindresultaat, experimenteert hij met ruimte, van twee- tot driedimensionaal. Zijn kleurenpalet is levendig, helder, intensief en uitgebreid, van felle tot zeer zachte nuan ces, in vele laagjes over elkaar verwerkt. Zwarte en witte ac centen zetten een toon. Ken merkend is het toepassen van verschillende patins, van grof tot heel fijn zodat matte en glan zende tinten, diepte en verschil ontstaat. Dit alles mondt uit in een fraaie mengeling van uit bundigheid en ingetogenheid. „Het resultaat is afhankelijk van mijn stemming op het mo ment dat ik aan een werk bezig ben", verklaart Poncia. Bewegingen vertonen sierlijke golfpatronen. Het werk oogt ro mantisch, soms tegenstrijdig aan de onderwerpen, waarin de mens steeds een belangrijke rol vervult. Niet alleen persoonlijk heden als Picasso en Che Que- varra, van wie hij uniek portret ten maakte maar ook minder bekende vrouwen en mannen. Zoals het portret van een Bolivi aanse vrouw, geflankeerd door twee mannen, waarvan de uit beelding van de drie gelaten veelzeggend is. Andere schilde rijen tonen impressies van groe pen mensen die ongewild of on bewust langs elkaar heen kijken, elkaar voorbijlopen en refereren aan een zeker huidig individualisme. Voorstellingen van een ballerina, een zwem mer, die met een fraaie snelle beweging door het water glijdt, vrouwelijke schonen met wap perende haren en een voorstel ling van de cancan ogen met recht romantisch en appelleren sterk aan gevoel voor schoon heid. Op de vraag, waarom hij - als Amsterdammer van geboorte, foto Peter Nicolai aldaar gestudeerd aan de Kunstacademie en gewerkt en gewoond heeft in het buiten land in kunststeden als Parijs, Berlijn en New York - nu als woon- en werkplek Terneuzen gekozen heeft, komt het volgen de antwoord: „Ik heb rust nodig om te werken, onderga de ruim te en rust van Zeeuws-Vlaande- ren als een weldaad. De stad leidt teveel af, door een samen leving van toenemende machi natie. Na een periode van inac tiviteit ben ik nu gelukkig weer aan de slag. Noem het maar een nieuwe tijdcyclus". Tentoonstelling t/m eind september in restaurant d'Ouwe Kercke, Noordstraat 77, Terneuzen Openingstijden dagelijks van 11.00- 22.00 uur, zondag alleen 17.00- 22.00 uur De Brusselse groepen Fanfa- rah en Akadaka openen vandaag op het Abdijplein in Middelburg het Zeeland Nazo mer Festival. Zij spelen nieuwe stadsmuziek, zegt Luk Mishalle van De Krijtkring in Brussel. Hij was eerder verantwoorde lijk voor de opening van de manifestaties Antwerpen Culturele Hoofdstad van Euro pa en Brussel Culturele Hoofd stad van Europa en tekent nu voor de opening in Middel burg. „We gaan flink uitpak ken." Toch zal het niet helemaal de opening worden die Mishalle voor ogen had. Naast Fanfarrah en Akadaka was ook een rol weggelegd voor het Juliana Drum Bugle Corps uit Mid delburg. Dat heeft moeten afzeggen, omdat de late vakan tieperiode in Zeeland een ade quate repetitie onmogelijk maakte. „De festivalorganisatie had ons verzocht samen te wer ken met een lokaal gezelschap", zegt Mishalle. „En het Juliana Corps heeft natuurlijk flink wat ruimte nodig. Dat wordt met twee groepen van twaalf man wat moeilijker." De samenwerking met het Juli ana Corps zou extra duidelijk hebben gemaakt wat het idee is achter Fanfarrah en Akadaka. Mishalle: „Het Juliana Corps werkt strikt in de traditie van de Amerikaanse brassbands. Fan farrah en Akadaka brengen ei gen repertoire dat naar onze me ning meer aansluit bij wat er nu leeft in Vlaanderen en Neder land. Wij proberen de Europese traditie van harmonie, fanfare en brassband (hafabra) te ver nieuwen. Wij willen de hafa- bra-muziek aantrekkelijk ma ken voor de bewoners van nu. Populaire, hedendaagse, groot stedelijke, Europese muziek. Fanfarrah begint met de klan ken van zelfgemaakte drums en bazuinen en het harde koperge luid van trompetten en trombo nes. Via een gemeenschappelijk uitgevoerd nummer wordt de overgang gemaakt naar Akada ka, een groep die behalve over Europese riet- en koperblazers beschikt over zeven Marok kaanse gnauoa percussionisten (drums, conga's, djembe), een gitarist en een zanger. Het Zeeland Nazomer Festival wordt om 17.00 uur muzikaal ge opend, Akadaka speelt ook om 20.00 uur op het grote podium op het Ab dijplein. pagina 13: evenementenagenda Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietg, redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden? dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten, 0»? weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De PZC van 21 augustus meldt dat het kabinet Tabaksblat steunt in zijn initiatieven om het zakkenvullen van bestuurders bij grote bedrijven af te rem men. De FNV vindt het schan dalig dat dit kabinet niet het lef heeft deze topinkomens aan te pakken. Voormalige FNV-voor- zitters riepen ook wat FNV- voorzitter De Waal nu roept. Aanpakken die bedrijven en hard ook. Het moet afgelopen zijn met het benadelen van werklozen, bejaarden, bij standsmoeders enz. Het heeft ze geen windeieren gelegd. Wim Kok PvdA, ex FNV-voorzitter en ex-premier en nu, jawel, naast vele andere zeer goed be taalde commissariaten ook commissaris bij ING. Stekelen burg, PvdA, ex-voorzitter FNV, bijna premier, burgemeester van Tilburg, lid Eerste Kamer en jawel al jaren vele goedbe taalde commissariaten. Burge meester zijn biedt genoeg ruim te voor vele goedbetaalde bijbanen. Lodewijk de Waal, PvdA, huidige voorzitter FNV, goed je best blijven doen Lode wijk en nog een paar jaartjes het spelletje spelen, dan komt het ook voor jou wel goed. FNV'ers liggen goed bij multinationals en grote bedrijven, vooral als ze ook nog iets in de politiek heb ben gedaan. Je kunt de resulta ten al zien van de activiteiten van Kok en Stekelenburg in hun huidige functies bij vele bedrij ven, het zakkenvullen door be stuurders is een stuk minder ge worden... Het ledental van de PvdA en FNV stijgt weer. E. Meulenberg Perenlaan 1 Kortgene Vrijdag 29 Augustus is het zover. Provinciale Staten gaan ge woon door met hun streven Zee land op termijn een verlengstuk te maken van de Antwerpse ha ven. Dat alles onder het mom van 'werkgelegenheid'. Hebben de dames en heren van Provinciale Staten op een werkdag wel eens een bezoek gebracht aan het Antwerpse havengebied? En hebben zij zich verdiept inzake de perikelen op Linkeroever (aanleg Deurganckdok en on wettige praktijken m.b.t. het elimineren van het dorp Doel) waarbij Hesse Noord Natie en havenbaron Delwaide een ui terst dubieuze rol spelen? Na tuurlijk blijft HNN geïnteres seerd in de WCT. Zij moéten wel voor het geval een volgende ver dieping van de Westerschelde zal uitblijven. Het zou Antwer pen sieren toe te geven dat men de rivier niet onéindig kan blij ven verdiepen i.p.v. ons rond de oren te slaan met het 'recht van doorgang' (deurganck?!) anno 1839. Misschien kunnen zij be ter de rivaliteit met Zeebrugge slechtten om zodoende de nieu we generatie (grotere) schepen aldaar te kunnen laten behan delen. Diepgang speelt daar geen rol, wel zal men de achterlandver bindingen moeten verbeteren. Zeeland als kop van jut bij in terne Vlaamse haventwisten. Zeeland, dat met HNN het paard van Troje binnen zal ha len. Inwoners van Borssele, Nieuwdorp en 's-Heerenhoek zijn gewaarschuwd. C.M. Stapper Molenstraat 50 Vlissingen Ze hebben nu bijna allemaal hun zegje gedaan. Provinciebe stuur, gemeente Vlissingen, ge meente Borsele, Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Commissaris van de Koningin, enz. Allemaal hetzelfde argu ment. De WCT moet er komen voor de Zeeuwse werkgelegen heid. Misschien toch wel be langrijk, dat de uitspraak van de Raad van State er nog eens op wordt nagelezen, want daarin wordt duidelijk dat de WCT voor de Zeeuwse werkgelegen heid vele vraagtekens oproept. Het was gedeputeerde Poppe- laars die bij de Raad van State verkondigde dat de provincie streefde naar een immigratie overschot. Er moeten dus meer mensen naar Zeeland komen! Welkom in Zeeland tersij WCT er voor de Zeeuwsen gelegenheid moet komen] Etin-rapport geeft duid» aan dat er vanaf 2005 een tij aan werknemers in de ra zal ontstaan. De argume® jo dat de WCT voor de Zeen werkgelegenheid van enj jj belang is, is daarom niet a overdreven, maar berustnigfcei feiten. Voormalig gedepntg «k Bruinooge beweerde des *1 dat Cobelfret alleen naarl a singen zou komen als de Wc kwam. Inmiddels draait Cij fret volop. Uitbreiding ij komst. Het gebruiken vaa ia werkgelegenheid voor real in tie van de WCT werd do;» Raad van State doorzien hoe kun je nu beweren da ld WCT voor de Zeeuwse weti ;p legenheid van het allergroot 1 belangis,terwijljeaandeaj tel re kant campagne voert oa ;e: veel mogelijk mensen naarl ai land te krijgen? Als ook it tweesporenbeleid wordt ga jjr dan wordt het de hoogste zich te realiseren, dat degJre gelovigheid van de Zee# teneinde raakt. C.C. Stek ie: Ovezandsm Ia Oudelt ie In de PZC van 21 augustusl te den we lezen dat men erin slaagd is om een auto ruimjftei km op een liter brandstof te la: ten rijden. Het is een prad lei resultaat maar ik voel mee» it: belazerd. Mij kunnen ze na te lijk niet wijsmaken datak testauto 1 op 3700 kan rijft dat een gewone auto niet van 1 op 100 kan rijden. HieAla' blijkt hoe we constant oa ia tuin worden geleid door bra i stofmaatschappijen en aific producenten en regeringen zamen. Vroeger werd als eenfla de belangrijkste uitkom van autotesten aangegeven ie het verbruik was. Nu moetje! se met een vergrootglas uitzi En dan maar vergaden houden over het terugi van C02. Verdrag vanKyoti ga maar door. Uit bov noemde test blijkt hoe eem dig het terugdringen van de stoot zou kunnen zijn enwii volop tegen houden uit eco mische belangen. J.W.HM St.Jacobsstmtll I Vlrajeii to De provincie Zeeland heeft i P opcenten op de wegenbelastii h weer met 3,9 verhoogd (b daarmee brengen de automoi t listen weer eens 8 5 0.000 et extra in voor de provincial Deze belasting met opcentea 2 niet gerelateerd aan de kosti ts die de automobilisten veroon 3 ken. De provincie heeft geldt a dig voor allerlei zaken en .0 plaats van die kosten opallei woners te verhalen, belast jti Zeeuwse politicus enkel eni Do leen de automobilist. Ik era !a dat als diefstal omdat deze ge te: den niet uitsluitend aan ons® gennet worden besteed maar He de algemene middelen vloeii k Er is ook geen enkele relatien It gereden kilometers. De at wordt naar zijn gewicht belas ita De vervuiler betaalt, gaat inkt te Zeeuwse dus ook nietop.Onefl te lijkheid ten top! Zelfs hetinfli bi tiecijfer van 2,5 vindt nM niet genoeg. Men verhoo doodleuk met 3,9 W.A. Goedhi Ambachtsstré Oostkaptl Advertentie Advertentie eAUNGV,SSE^ENZ^V,SGROOTHANDEL|W|NKEL DAGEL,JKS OPE VAN DER ZWAN 109.00-18.00 u.ZATERDAGl^j Hermesweg 7, Vlissingen, tel. 0118-410323/463^ Ook mosselen verkrijgbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10