PZC Reynaerdofielen bezoeken Hulst Mikke hekelt gebrek aan coördinatie bij ruimen dode dieren Tarieven tunnel variëren zeer fors 14 Sluis wil burgers mee laten praten Droogte houdt nog wel even aan wi nrvnen Waterschap wist wel 400 kilo vis van dood te redden zaterdag 23 augustus 2003 Reynaertfeesten Hulst openen met muziek uit voorbije decennia Steun Gered AT Stookolie Blauwalg Behandelbaar Antwerpen Reden bergeendensterfte raadsel ioor Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Tientallen dode >ergeenden die dagelijks aan de •evers van de Westerscheldijk lanspoelen, stellen het water- chap Zeeuws-Vlaanderen voor •en raadsel. ,Als er dode eenden aanspoe- en, zou je verwachten dat je ook ilders dode vogels aan treft", :egt waterschapsbioloog Y. van Scheppingen. „Maar dat is niet :o. Er moeten dan toch ook een- len binnendijks dood gaan, zou e denken. Onze medewerkers lebben daar echter nog geen do- 3ULST - Met een grote open- uchtdisco gingen gisteravond ip de Grote Markt in Hulst de iteynaertfeesten van start. De lanwezigen konden vanaf half legen genieten van hits uit de aren zeventig en tachtig en ne gentig die ten gehore werden gebracht door de diskjockeys Patrick Roelands en Eric He nelaar. Dp de Grote Markt waren enke- e kleine danspodia aanwezig en n het midden een grote podium imgeven door discolampen en glitterbollen. Verder werd het ianspodium door een rookma- jhine stevig in de rook gezet ;n kwamen uit een bellenblaas- ipparaat zeepbellen te voor schijn. Hulst Reynaertstad is, net als twee jaar geleden, in samenwer king met Het Feest de organisa tor van het muziekfeest dat als start van de Reynaertfeesten werd gehouden. Nu is het echter de eerste keer geheel in de open lucht. Op de sfeervolle Hulster markt kon men naast de muziek genieten van nostalgische deco raties, enkele horecavoorzie- ningen, een cocktailbar, een eetkraam en enkele opblaasba re constructies. SLUIS - De gemeente Sluis stelt als eerste Zeeuws-Vlaamse ge meente spelregels op om haar inwoners zelf de mogelijkheid te bieden onderwerpen op de politieke agenda te plaatsen en daarmee de raadsleden voor een keu/e te plaatsen. Dtóe maatre gel is bedoeld om -de burgers nauwer te betrekken bij de ge meentelijke politiek. De Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) heeft voor het burgerinitiatief de modelveror dening 'Regeling burgerinitia tief' opgesteld. De gemeentes kunnen bij verordening, of op name in een andere bestaande regeling, nadere regels stellen aan dit initiatief. Zo kan een be paling worden opgenomen, waardoor ondermeer een onge wenste wildgroei aan voorstel len kan worden voorkomen. Het college van B en W peilt in de eerstvolgende opiniërende discussiebijeenkomst of de ge meenteraad van Sluis positief tegenover de instelling van het burgerinitiatief staat. Mocht dat zo zijn, dan komt er een voorstel waarin naast de opna me van de standaardbepalingen van de VNG ook nadere regels worden uitgewerkt. De eerste keuze gaat over de vraag waaruit het burgerinitia tief kan en mag bestaan. De mo gelijkheden zijn het agenderen van een voorstel of een agende ren van een onderwerp. Als wordt gekozen voor een voor stel, moeten de indieners een uitgewerkt initiatiefvoorstel indienen. Een onderwerp hoeft niet vergezeld te gaan van een concreet voorstel. Een tweede voorwaarde is dat een initiatief een zekere aan toonbare steun onder de bevol king dient te hebben. Voor de gemeente Sluis betekent dit dat een verzoek door tenminste tweehonderd burgers moet worden ondersteund. Voor klei nere kernen, zoals Retranche- ment, kan die drempel lager worden gelegd. Tot slot komt aan de orde wie een voorstel mag indienen. De keuze kan vallen op burgers die kiesge rechtigd zijn. Niets staat echter een verlaging van de leeftijd grens tot zestien of zelfs twaalf jaar in de weg. Het voorstel komt 2 september jom 19.30 uur aan de orde in het Belfort. de eenden gevonden." Dat er al leen bergeenden aanspoelen, en geen andere eendensoorten, is al even raadselachtig. „Vermoe delijk zal het wel met het voed sel te maken hebben.De laatste dagen worden er minder eenden uit het water geschept, maar dat heeft waarschijnlijk te maken met het draaien van de wind. Naast eenden spoelen er in min dere mate ook dode meeuwen aan Inmiddels blijkt het ondanks de droogte met het botulisme in Zeeuws-Vlaanderen mee te val len. Uit de Otheense Kreek wer den deze week nog wel wat dode vissen geschept en ook bij Rode Sluis was sprake van vissterfte. „Maar daar moet de oorzaak meer worden gezocht in zuur stoftekort", weet Van Schep pingen. „De waterkwaliteit is daar altijd al problematisch. Uit de rest van Zeeuws-Vlaanderen hebben we geen meldingen ge had van vissterfte. Je zou ver wachten dat er met deze droogte meer gevallen van botulisme zouden zijn. We zijn wel wat verbaasd, maar uiteraard ook blij." Alles bij elkaar moest er bij de Otheense Kreek en de Ro de Sluis deze week 75 kilo dode vis worden opgeruimd. „Het is wel jammer voor de vissen, maar het is eigenlijk niet veel", zegt Van Scheppingen. Anderzijds is er trouwens wel 400 kilo vis van de dood gered, door tijdig ingrijpen van de wa- De Groene Boulevard bij de Oranjemolen in Vlissingen is veranderd in een dorre dijk door Ron Maqnée RITTHEM - De droogte houdt voorlopig nog even aan, meldt weerman Jos Broeke uit Rit- them. De zomer van 2003 lijkt hiermee de één-na-droogste Zeeuwse zomer ooit te worden. „Voor de komende dagen blijft neerslag nog wel even uit. Volgens de weersverwachting voor de komende vijf dagen krijgen we nauwelijks regen. Eventueel kunnen dinsdag en woensdag wat plaatselijke buitjes vallen, maar dat zijn geen grote hoeveelheden, en dan verspreid over het land." De weersverwachting op lan gere termijn is nauwelijks be ter voor degenen die naar wat neerslag smachten, weet Broe ke. Pas helemaal aan het eind van de maand zou er wat regen van betekenis kunnen vallen. En dat betekent: neerslag van vijf millimeter of meer. Al met al stevent deze zomer af op de titel van één-na-droog ste zomer ooit. In juni viel nau welijks regen, in juli alleen in de eerste paar dagen. En au gustus is tot nu toe kurk- en kurkdroog. Bij elkaar goed voor zo'n 57 millimeter regen. Normaliter valt er in één maand al meer neerslag dan nu in de hele zomer. Toch was er één zomer nog dro ger dan die van dit jaar. „Dezo- mer van 1976, dat was vooral in Zeeland een heel droge. In drie maanden viel niet meer dan 48 millimeter regen. Ik kan me nog foto's herinneren waar op de grond helemaal was foto Lex de Meester opengebarsten van de droog te." Ook het vermelden waard is dat deze zomer al 75 warme dagen heeft geteld. Meteorolo gen beschouwen een dag die boven de twintig graden uit komt als een warme dag. Hier in spant dit jaar de kroon. Het jaar 197 6 telde 72 dagen en was daarmee tot voor kort het jaar met de meeste warme da gen. Het Reynaertmonument aan de Gentse poort was natuurlijk een verplichte stop tijdens de rondgang van de Reynaerdofielen door Hulst. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer HULST - De discussie over wat nu enige echte Reynaertstad is, wordt al lang ge voerd. Volgens de plaatselijke notabelen valt deze eer ten deel aan Hulst. De Hul ster wethouder P. Weemacs (toerisme) vroeg donderdag de leden de Internatio nal Reynard Society dan ook of ze goed hadden opgelet tijdens hun wandeling over de stadswallen. Dan hadden ze na melijk misschien het hol van de vos ge zien. Zo'n zeventig Reynaerdofielen uit alle windstreken, allen lid van de Internatio nal Reynard Society, brachten donder dag, in het kader van een vijfdaags Rey- naertcongres, een bezoek aan Hulst. Het was de eerste keer dat de Society, in 1975 opgericht in Glasgow door de Schotse ro manist Kenneth Varty, Hulst aandeed. Het programma was voor de Reynaert- fans begonnen in Kruibeke en leidde hen vervolgens via Rupelmonde en Sint Niklaas naar Hulst. Natuurlijk werd een stop gemaakt bij het Reynaertmonument aan de Gentse Poort. Het monument is van de hand van de Antwerpse kunste naar A. Damen en werd in 1938 op de Houtmarkt geplaatst. Na de oorlog ver huisde het beeld naar zijn huidige plekje. Er werd kwistig gefotografeerd. Niet in de laatste plaats door een groepje Japan ners, ook lid van de Society. „Het Rey- naertepos is een universeel verhaal", zegt een van hen. „Ook bij ons in Japan wordt het gepubliceerd, wel de vertaling na tuurlijk." Na een wandeling over de wallen werd even stilgestaan bij het tweede Reynaert- beeld in de stad, op de hoek van de Grote Markt/Steenstraat en Gentsestraat. Het beeld staat daar sinds 1999 in het kader van de grensbeeldenroute en draagt de inscriptie: 'Als de vos de passie preekt'. Weemaes en zijn collega F. van Driessche (cultuur) waren zeer te spreken over de aandacht die hun stad ten deel viel. De president van de Society, de heer Fuku- moto, kreeg uit handen van Weemaes een Reynaertbeeldje en leerde hem op de Hollandse manier een haring eten. terschapsmedewerkers. Ten Oosten van Philippine kwamen door de aanhoudende droogte sloten zonder water en dreig de een hoop vis het loodje te leg gen. In samenwerking met sportvis sers werd een reddingsactie op touw gezet en zijn de vissen overgebracht naar de Hoekse Kreek. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vogel- en egelopvang De Mikke in Mid delburg wil duidelijkheid over welke instantie verantwoorde lijk is voor de berging van zieke vogels en de destructie van dode vogels. Een groot aantal instan ties werkt nu langs elkaar heen, waardoor het voorkomt dat do de beesten helemaal niet wor den opgeruimd. En dat levert gevaar op voor de volksgezond heid. Asielbeheerder M. van Dijk is de hele week bezig geweest om een groot aantal meeuwen op een bedrijventerrein in Vlissingen- Oost opgeruimd te krijgen. Gis termiddag is ze uiteindelijk sa men met een ambtenaar van de gemeente Vlissingen op het ter rein geweest. Ze hebben onge veer vierhonderd dode meeu wen weggehaald. „Het was een vrachtwagentje vol", aldus Van Dijk. Vermoedelijk zijn de vo gels bezweken aan botulisme. Vijf nog levende meeuwen hadden duidelijk symptomen van de besmetting. De dode die ren worden nog onderzocht of het inderdaad botulisme is ge weest. Van Dijk vindt het niet verant woord om de dode vogels zo lang te laten liggen. „Die beesten kunnen elkaar aansteken. Als er tien liggen, eten er twintig van en dan heb je dertig botulisme- slachtoffers." Ze heeft afgelo pen week contact gehad met een groot aantal instanties. „Ik werd overal doorgestuurd. Ze zeggen allemaal dat het hun verantwoordelijkheid niet is. Op een gegeven moment ben je dan weer terug bij af." Uiteindelijk besloot de gemeen te Vlissingen in te grijpen. „Maar het is officieel geen zaak van de gemeente", zegt J. Piers- ma van de afdeling milieu. „Het is de zaak van de beheerder van het terrein en dat is Zeeland Seaports." Zeeland Seaports kreeg volgens medewerker ACardon donder dag bericht dat er dode meeu wen op het terrein lagen. „Toen ging het over tientallen. Ik het het bedrijf gevraagd ze op te ruimen." Hij betwijfelt of devo- gels slachtoffer waren van botu lisme. „Het water is daar zou( en het is bovendien te koud. Misschien heeft de vogelsterfte te maken met de stookolie die uit de Pelican I is gelekt." wijst erop dat het havengebied last heeft van een meeuwen- plaag. Volgens Van Dij k kunnen vogels die dood gegaan zijn aan botu lisme een bedreiging vormei) voor de volksgezondheid. „Dij vogels hebben botulisme van het type C. Dat is ongevaarlijlj voor mensen. Maar als je de beesten zo laat liggen, kan het zich ontwikkelen naar een an der type. In de Oostvaarders- plassen in Flevoland zit de blauwalg. Die werkt normaal gesproken op de lever van de vo gels. Dat heeft zich ook ontwik keld en nu tast het de hersenen van de vogels aan." De Mikke krijgt besmette vogels uit heel Zeeland, ook uit gebieden waar geen water is waarin botulisme heerst. „Als je de beesten laat liggen, komen er maden inD ie zijn oolf besmet. En scholeksters eten bijvoorbeeld maden." Van Dijk zou graag zien dat erin de provincie één persoon of in stantie wordt aangewezen die coördineert bij massale vo gelsterfte. „Dat wasinhetvoor- jaar ook toegezegd toen we zo veel olieslachtoffers hadden! Maar toen was het verkiezings tijd." Als de coördinatie geregeld wordt, komen situaties zoals nu met de dode meeuwen niet meer voor. Van Dij k raadt mensen aan om zieke vogels naar De Mikke te brengen. Botulisme is name lijk goed te behandelen. De vo gels worden om de twee uur ge spoeld met een vloeistof die onder meer een ontwormings- middel en een antibioticum be vat Een doorgang door de tunnel blijkt in prijs te variëren naar gelang de richting die men op rijdt. foto Wim Kooyman door Ron Magnée ELLEWOUTSDIJK - De Wes- terscheldetunnel rekent ver schillende tarieven voor één en dezelfde camper. Dat ontdekte de familie Aarnoutse tijdens haar vakantie. Op de heenweg betaalden de Aarnoutsen vier euro voor hun camper. Op de te rugweg moesten ze vijftien euro neerleggen om thuis te komen. Directeur T. Buis van de NV Westerscheldetunnel kent het probleem, maar zegt dat er wei nig aan te doen is. De Aarnoutsen, eigenaars van garage Touw in Koudekerke, zijn de bezitters van een Bed ford-camper. De wagen brengt hen tot ver in het buitenland. De jongste trip voerde naar Frank rijk. Tijdens die trip deden ze een opmerkelijke ontdekking. Bij de tolporten van de Wester scheldetunnel betaalde me vrouw Aarnoutse op de heen weg de vereiste vier euro. Na een verblijf in Frankrijk gingen ze op weg naar huis wederom door de tunnel. In korte tijd bleken de prijzen dramatisch te zijn ver hoogd. Voor precies dezelfde camper calculeerde de tolgaar der deze maal vijftien euro. Bij na vier keer zoveel als op de heenrit. Terwijl mevrouw Aarnoutse nog stond te klapperen met haar oren, herinnerde haar man dat hij zoiets al eerder had meege maakt. Al eerder koerste hij de Bedford door de tunnel. Heen voor het luttele bedrag van vier euro, en terug voor de pittige prijs van vijftien euro. Aarnoutse ging toen een discus sie met de tolgaarder aan. Die betoogde dat de sensoren die de hoogte van de auto's meten, ver schillend staan afgesteld. Bi] sommige is de camper een perj sonenwagen. Dan geldt het ta rief van vier euro. Bij andere sensoren slaat de computer on verbiddelijk uit naar de catego rie van de vrachtwagens. En dat betekent het volle pond betalen Directeur Buis kent het ver: schijnsel. Volgens hem is er niks mis met de sensoren. „Nee hoor, die zijn allemaal gekalibreerd. Het probleem doet zich voorop het moment dat een wagen langsrijdt die op de kop af 2,5() meter hoog is. Want daar ligt de grens tussen personen- en vrachtauto. „Soms slaat het systeem dan categorie 1 nas voor een personenauto, en soms categorie 3, die van een vracht wagen." Het probleem doetzich volgens de. tunneldirecteur ook voor als auto's met een imperi aal allerlei spullen op het dal meevoeren. De Aarnoutsen hebben nu hus les wel geleerd. Ze denken in middels al na over hun volgende trip. Wat te doen bij de Wester scheldetunnel, in het bijzonder de reis terug? Lucht uit de ban den laten lopen? Dat is geen op tie, meldt mevrouw Aarnouste Maar een andere idee krijgt ze ker serieuze aandacht: terugflJr den over Antwerpen. Mal ovir •in the <esl tier «bi lab, »sc ling Mar «el feu Me Mei; 'eer tefi IBel fcney Mc; S-rdr «Cl: «et!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 68