Grond voor tunnel al in aankoop Fietsduo bereikt in 29 dagen de Noordkaap J Zeedijk brengt jeugdtrauma's boven Het spookt bij de Ronduute 11 Ambassadeur Bosnië stuurt dienstauto om familie op te halen WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Auto Lezersactie Half dozijn .en 120 hectare bij Sluiskil Altijd al eens willen rallyrijden? Voor slechts €189 zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 23 augustus 2003 Automobilist belandt in Goese speeltuin Verantwoord Fantastisch vanaf de dijk Stilte O AutoTrack.nl TT It,IS aid "oil: nPe in IS von; ipe: ibsi, itigj ffl 'old aa| iginj akt" trek ldti rteis ign h< Cat its De hij: t erï i am t tea evt< Uilj zion ;po nti: tCs ;ne i,0 edt :htl ïasii PZC rinorWout Bareman TERNEUZEN - Om de prijs te drukken en te lange procedures te voorkomen wil de directie van de NV Westerscheldetunnel nu alvast grond aankopen voor de aanleg van de tunnel onder het Kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil. De NV, waarin het Rijk en de provincie participeren, trekt de kar bij de bouw van de kanaal tunnel, die een soepele door stroming van het verkeer van en naar de Westerscheldetunnel moet garanderen. Sinds de in gebruikname van de tunnel on der de Westerschelde is het ver- GOES - Een negentienjarige automobilist uit Goes is in de nacht van donderdag op vrijdag rond kwart voor drie met zijn voertuig een speeltuin in de De Graaffstraat in Goes ingereden. De Goesenaar was door onbe kende oorzaak van de weg ge raakt, had vervolgens een lan taarnpaal omver gereden en was daarna via de bosschages de speeltuin ingedoken. In de speeltuin was hij tegen een bankje aangereden en was tot 01 stilstand gekomen tegen een speeltoestel. In de speeltuin is een ravage ontstaan. De man kwam met de schrik vrij, zijn auto is zwaar beschadigd. keersaanbod bij de kanaalbrug met 25 procent gestegen. De filevorming voor de brug leidt automatisch ook tot files in de tunnel en op het Tolplein. Hoofd technische dienst DGre- vink van de NV Westerschelde tunnel: „We worden bijna dage lijks geconfronteerd met files voor de tolhuisjes en die zijn al lemaal te herleiden tot het op onthoud van het verkeer bij de kanaalbrug. We zien weliswaar kans om het aanbod iedere keer opnieuw binnen een kwartier weg te werken, maar het geeft natuurlijk wel duidelijk aan waar zich de bottleneck be vindt." De raad van commissarissen van de NV Westerscheldetunnel vindt het verantwoord om voor uitlopend op het zogenoemde tracébesluit van de minister van Verkeer en Waterstaat alvast over te gaan tot de aankoop van grond voor de aanleg van de ka naaltunnel. Wordt langer ge wacht - het tracébesluit is op z'n vroegst eind 2004 beschikbaar - dan kost het allemaal ettelijke miljoenen meer. Waarschijnlijk hebben de tunnelbouwers straks niet meer dan 30 hectare nodig, maar voor alle zekerheid wordt 120 hectare aangekocht. De overbodige hectares kunnen later weer worden verkocht. De NV wil snel zaken doen, maar dan moeten Rijk en provincie wel garant staan. Gedeputeerde Staten hebben daarmee geen enkele moeite. Gaat het onver hoopt fout, dan kan de schade worden gedekt uit het fonds 're serve tunnel Sluiskil'. Bart (rechts) en Rick hebben zich in ieder geval niet verveeld onderweg: behalve het fietsen hadden ze genoeg andere dingen gemeen om uren over te praten. foto Pete r N ico la i door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het is duidelijk: Rick heeft gewonnen. Bart Sparreboom (21) uit Ter- neuzen en Rick van Dael (22) uit Eindhoven fietsten de afgelopen maand van Amster dam naar de Noordkaap, om op die manier zo veel mogelijk geld in te zamelen voor het Reumafonds. Zo'n tocht is al een strijd op zich, maar de twee fietsers koppelden er nog een extra wedstrijdje aan vast: 'Wie kweekt de grootste baard?' Het was overigens al snel duidelijk wie zou zegevieren. Bart Sparreboom bleek nauwe lijks baardgroei te hebben. De twee fanatie kelingen kenden elkaar voor aanvang van hun tocht amper. Allebei hadden ze dezelfde droom: een lange fietstocht maken. Daarom plaatsten ze ieder afzonderlijk een adver tentie op internet. Ze reageerden op eikaars oproep, belden wat en zochten elkaar drie keer op. Bij de start in Amsterdam, voor het kantoor van het Reumafonds, was het nog een drukte van jewelste, maar eenmaal de hoek om waren ze voor het eerst echt op el kaar aangewezen. „Dat ging heel goed. We hadden ook genoeg om over te praten. We surfen allebei, houden van fietsen en wer ken bij de post. Vooral over dat laatste kon den we uren kletsen", vertelt Bart. Via Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland kwamen de twee na 3500 kilometer ofwel 29 dagen aan op de Noordkaap. „Dat was op 8 augustus, om 23.42 uur. Een fantastisch moment, maar ei genlijk hadden we het daar al snel gezien. We zouden een week later pas door vrienden met een busje worden opgehaald. Dus zijn we daar nog een week gebleven. We hebben daar 17,5 keer dezelfde film over de Noord kaap gezien. Tja, wat moesten we anders? De laatste keer liep de videoband vast", al dus Rick. Hetduo fietstezo'n 1700euro voor het Reumafonds bij elkaar. Ze zouden het zo weer doen. Bart: „Heel gek, maar eigenlijk fiets je dat hele rotstuk voor het gevoel op die laatste dag.Rick:Laten we de volgen de keer naar Kaap de Goede Hoop gaan. Al hoewel, dan moeten we dwars door Afrika. Wordt lastig." Bart weet raad: „Nemen we gewoon een pijl en boog mee!" naaf' .veel svei Apt - tei lts itei iClli iSil m tegt (6-1 vc: iete jeni krï V: ipgf (14 Gei i3- r.! red ]o* 0 iO jurt iia H s> doorConny van Gremberghe Aan weerskanten van de Ou de Zeedijk oostelijk van Axel ligt land. Dat kan, simpel weg omdat het een oude zeedijk is. Achter de Zeedijk, noord westelijk van Westdorpe, ligt het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen en deugt die naam dus van geen kanten. Neemt niet weg dat de heren van Rijkswa terstaat, zo'n 35 jaar geleden, na de laatste kanaalverbreding bij Passluis een bordje in de grond lieten zetten waarop de naam Zeedijk prijkte. Sindsdien is de kanaaldijk de Zeedijk. De aanleg van die dijk heeft overigens nogal wat voeten in de aarde gehad. Westdorpe was inde jaren '60 de pleisterplaats van kanaal werkers. Mannen van baggerbedrijven als Van Oord uit Werkendam lagen in het dorp in de kost of woonden in woonwagens, die her in der over het dorp verspreid stonden Overdag werd er gewerkt, ge baggerd en gegraven. Achter de oude kanaaldijk werden diepe putten geslagen, de vrijgeko men grond werd met vrachtwa gens en pijpleidingen naar de Axelse Vlakte, Smitschorre bij Axel, de oprit van de nieuwe brug bij Sas van Gent en de pol ders zuidelijk van Westdorpe getransporteerd. Honderddui zenden kubieke meters zand en klei werden verplaatst. Naast de diepe putten werd een nieuwe a arden wal opgetrokken, die ve le meters boven de Autrichepol- der uitstak. Door kwel en hemelwater vul den de putten zich geleidelijk met water. Een kind kon zich in die j aren geen ultiemer speelter rein wensen. Er werd gezwom men, er werden hutten gebouwd en met fietsjes over de bergen zand gejakkerd. Erg lang duurde dat festijn niet, want de kanaalwerkers deden wat ze moesten doen; werken. De aarden wal veranderde in een stevige rechte kanaaldijk, de poelen erachter in een verra derlijk diepe waterweg, die uit eindelijk - nadat de oude dijk verwijderd was - in verbinding gesteld werd met het oude ka naal, dat vervolgens door de baggeraars op dezelfde diepte als de nieuwe vaargeul werd ge bracht. Het verbrede kanaal werd in december 1968 feeste lijk in gebruik genomen. Nou ja Met het plaatsen van een eenvoudig straatnaambordje transformeerde de kanaaldijk in de Zeedijk, on danks het feit hij nog steeds langs het kanaal loopt. foto Peter Nicolai feestelijk. De schooljeugd van Westdorpe werd 's ochtends door meester Hendriks bijeen gedreven op het schoolplein en voorzien van oranje-blanje- bleu-vlaggetjes. De instructies waren kort en duidelijk. „Jullie gaan straks op de fiets naar de Zeedijk, waar we in rijen zullen wachten op de komst van de ko ningin. Komt ze voorbij dan zwaaien we en zingen we het feestlied, dat jullie allemaal op papier hebben ontvangen", sprak de meester. Daar gingen we peddelend door de kou. Aangekomen op de win derige dijk aan het kanaal was het nog kouder. We werden in het natte gras geposteerd en konden wachten. En wachten. We waren overigens niet alleen, aan de overzijde van het kanaal stond de Sasse schoolmeute te wachten op de doorkomst van vorstin Juliana. Wie het echter aandurfde te roepen, kon reke nen op een tik met een zegelring op het schedeldak. Ja, jeugd trauma's. Juliana en buurvorst In deze bomencirkel zou volgens de legendes een witte dame rondwaren. De witte tent stond er maar voor even; naar ver luidt als onderdak voor een spook-feestje. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer De plek bezorgt menigeen de rillingen: de Ronduute. Middenin de polder een akker met daar omheen een cirkel van bomen. Te vinden aan de Ronduiteweg bij Koewacht. Het spookt er, zo gaat de overleve ring. Zijn ze er of niet? De witte dame, de geldschat en de zwarte hond of de leeuw met een sleutel in zijn bek. Ronduute komt van het Franse woord redoute, oftewel schans. De Ronduute ligt daar waar vroeger het fort Moerspui moet hebben gestaan. De vreemde plek, nu nog goed te herkennen in het landschap, speelt de hoofdrol in een spookverhaal, waarvan meerdere versies de ronde doen. Ze hebben echter een paar dingen gemeen. Eens in de honderd jaar, tussen midder nacht en een uur, zou een in het wit geklede dame verschijnen die de argeloze passant de weg naar een ondergronds gewelf bij de Ronduute zou wijzen. In het gewelf zou een ijzeren koffer liggen, gevuld met een geld schat. Wie rijk wilde worden, moest daar echter wel wat voor doen. Op de koffer lag namelijk een leeuw (of in andere versies een zwarte hond met gloeiende ogen) die in zijn muil de sleutel van de koffer had. Wie de sleutel wist te pakken, werd eigenaar van de schat en zo kon de geest van de witte dame eindelijk rust vinden. Het verhaal werd voor het eerst opgetekend rond 1820. In deze versie staan drie koffers in het gewelf. Een die toebehoort aan de Sint Baafs kathedraal in Gent, een van het klooster van Zaffelaere en een voor diegene die de witte dame helpt. De grote zwarte hond zou niet bijten als je be doelingen zuiver zijn. Niemand heeft dat ooit kunnen bewijzen, want in de verhalen gaat ieder een die het meemaakte er als een haas vandoor. Het verhaal werd nogmaals, in de versie met de leeuw en één koffer, opgetekend in 1850. Dat geeft te denken dat de witte da me zich wel vaker laat zien dan eens in de honderd jaar. Dus schatzoekers, ga er eens kijken, wie weet... Maar pas op, want naast een witte dame, een enge hond of een leeuw, verhalen de legendes nog over andere aan wezigen: „Uilen als mensen zo groot." Oeh! Boudewijn der Belgen passeer den, rijkelijk verlaat, de gepe perde schildpaddensoep van Pierre Standaert lepelend, aan boord van de prinses Margriet. Of ze de koukleumende horde schoolkinderen op de Zeedijk gezien hebben, valt te betwijfe len. Een j aar erop, en nog j aren later, zou diezelfde vermaledijde Zee dijk nog voor meer jeugdtrau ma's zorgen. Het gros der mid delbare scholen stond in Terneuzen en de kortste weg van Westdorpe naar die plaats leid de langs - juist - de Zeedijk, 's Ochtends, om half acht, ver trok er vanaf de Tramweg een ijzeren cohort van tientallen scholieren op weg naar de scho lingsinstituten in de verre stad. Vooraan de oudsten, de sterk- sten, de wegbaners, die er niet voor terugdeinsden om zo nu en dan tegenliggers van de weg af te drukken. Ze bepaalden het tempo. De rest volgde. Terug was, door de verschillende eind tijden der lessen, een ander ver haal. Dan moest de zes kilome ter tegenwind op of onder de dijk op eigen kracht worden afgelegd. Vaak zuchtend, zwe tend, vloekend. Het werd overi gens nog erger na de gemeente lijke herindeling toen Terneu zen het Axelse bruggetje inpikte en het verplaatste naar de Oost- kolk in Terneuzen, waardoor wij, arme scholieren genood zaakt werden een langere route door de stinkende Koegorspol- der en over de Graaf Jansdijk naar Terneuzen te volgen. De Zeedijk verwerd tot een stil- tegebied. Een domein voor paartjes die zich in het hoge gras willen terugtrekken, voor fiet sers die een toertje willen maken of voor scheepvaartliefhebbers, die zo nu en dan een blik willen werpen op passerende schepen. De dijk leent zich er prima voor. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De ambassa deur van Bosnië-Herzegovina vindt dat de familie Zekic inhu maan behandeld is. Hij heeft de familie laten ophalen met zijn eigen dienstauto. De familie kampeerde sinds het begin van de week net buiten het terrein van het asielzoekerscentrum in Middelburg. Ze zijn in afwach ting van de terugreis naar hun land ondergebracht in een pen sion in Den Haag. Ambassadeur Z. Jerkic zegt dat hij gehandeld heeft om humani taire redenen. „We konden het niet aanzien dat mensen in het park lagen te slapen. Het zijn tenslotte wel onze onderdanen De familie is uitgeprocedeerd en heeft aangegeven te willen te rugkeren naar Bosnië. De pa pieren voor de reis zijn echter nog niet in orde. Omdat ze geen recht meer hebben op opvang in het asielzoekerscentrum, heeft het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers ze uit het centrum gezet. De Immigratie en Natu ralisatie Dienst (IND) heeft la ten weten dat asielzoekers die uitzicht hebben op terugkeer, dispensatie kunnen krijgen. De ambassade heeft daar ook op aangedrongen. „We hebben het centrum gevraagd om de familie nog een paar dagen langer op te vangen", zegt Jerkic. „Dat was niet mogelijk, zeiden ze." Vol gens Jerkic is hij anderhalve dag bezig geweest om de directie van het COA aan de telefoon te krijgen. „Ik wil geen kritiek le veren op het centrum, ze hebben het druk en proberen hun best te doen. Maar ik begrijp niet dat ze de familie op straat zetten." De familie Zekic, vader, moe der, dochter en kleinkind, i1 donderdagavond onderge bracht in een pension in De: i Haag. Het ambassadepersonee i heeft dat verblijf zelf betaalc „De ambassade heeft daar geel budget voor." Volgens Jerkic heeft de Interna tionale Organisatie voor Migra tie (IOM)die de terugreis van d familie regelt, niet meteen ge i reageerd omdat die organisati ook niet wist dat de familie ui i het asielzoekerscentrum wen gezet. Jerkic is boos over de manie waarop de familie behandeld id I „Het menselijke aspect moe i zwaarder wegen dan de bureau cratische regels. In veel asielza ken lijkt het of Nederland d mensen uit het oog verliest.He is de eerste keer dat de ambassa deur persoonlijk ingrijpt in eei asielzaak. „We hopen dat ziel niet meer gevallen voordoen Misschien moeten alle instan ties beter met elkaar overleg gen. In dit geval is er iets mis ge gaan, ik hoop dat het niet wee gebeurt." Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 3300033 ^^tassiekerinfort ellewoutsduk UHISTOR1E DU SOLDA1 van lgor Stravinsky Advertentie Laat uw tegenstander in het stof bijten, verbeter uw rijvaardigheid en maak kans op grote prijzen! Bel nu 0348-446409 of kijk op http://www.pzc.nl/auto Die vader van twee tiener dochters had zijn kroost er al vaker over horen praten: „Even een burger scoren bij McDonalds!" Hij was alleen bekend met de snackbar om de hoek, maar werd toch wel nieuwsgierig naar het moderne voedsel dat zijn dochters en hun vrien den prefereerden boven de goeie ouwe frikadel speciaal. Tijdens de lunchpauze op kantoor, ging hij daarom maar eens poolshoogte ne men, en stapte voor het eerst van zijn leven de wereldbe roemde fastfoodketen bin nen. Hij staarde naar de me nu's en zijn oog bleef hangen bij de McNuggets. Ér viel te kiezen tussen een doosje van zes, negen of twaalf met deze krokante kipstukjes met saus naar keuze. Hij richtte zich tot de jongeman achter de ba lie en bestelde een half dozijn McNuggets. „We hebben geen half dozijn nuggets", zei de jongen. „Niet?", antwoordde hij. „Nee, we hebben er zes, ne gen of twaalf", zei de jonge man enigszins geïrriteerd. Voor de zekerheid vroeg hij het nog maar eens: „Dus iïc kan geen half dozijn bestel len, maar wel zes?" De McOber keek hem ver veeld aan: „Dat zeg ik..." De man wist het goed ge maakt: Geef me er dan maar negen." En hij hield het vanaf toen gewoon bij de frikadel speci aal om de hoek.. Advertentie Ook voor de nieuwste modellen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 65