PZC Toekomst Verstappen wordt beslist in test Sampras blaast eigen kaarsje uit Nederland is een soap rijker Eerste winst AGOVV, eerste kunstgrasduels AZ countert naar winst Eerste Nederlandse ritzege zaterdag 23 augustus 2003 3 Voetbalclub verkocht voor euro Spaanse voetbalclubs gaan staken Nordin Wooter naar Portugal Trabelsi speelt toch tegen RBC Chelsea koopt ook Crespo Jeugdspelers vragen asiel Martelgang Nederlandse springruiters Afscheid van een groot kampioen met veel symboliek Kille cijfers Zoon door Ivo op den Camp BOEDAPEST - Jos Verstappen twijfelt steeds meer over een Formule 1-toekomst bij Minar di. In grote mate bepalend voor zijn keuze wordt een test op woensdag 17 september. Dan zal Verstappen, waar schijnlijk in Mugello, een verge lijkingstest doen tussen de hui dige Minardi en de onlangs door teambaas Paul Stoddart van het failliete Arrows opgekochte bo lides van vorig jaar. Als de test niet in het voordeel van de Ar- rows-bolides uitvalt, weet Ver stappen wat hem te doen staat. „Dan moet ik naar een ander team." Een relatief eenvoudige conclu sie, omdat de Limburgse cou reur weet dat Minardi niet de fi nanciële middelen heeft om zelf met een compleet nieuw en ei gen ontwerp aan het seizoen 2004 te beginnen. „Dan hadden ze daar al bezig mee moeten zijn. Voortborduren op deze au to heeft geen zin als je van plan bent van die laatste plek af te komen." Met andere woorden: Minardi rijdt volgend jaar met de verder ontwikkelde bolide van dit jaar (die nu al niet vooruit te bran den is), maar dan wel zonder Verstappen, of het team gaat de strijd in met een aangepaste Ar rows van 2002mogelijk wel met Verstappen. De vergelijkings test op 17 september zal dan in een eclatant voordeel moeten uitpakken voor de Arrows A22. „Als dat het geval is en we gaan die auto in de windtunnel ver der ontwikkelen, kun je wed ijveren met Sauber en Jordan en is het voor mij ook een uitda ging", zegt Verstappen. Verstappen wacht de vergelij kingstest dan ook met spanning af. De Nederlander is blij dat hij de test exclusief mag doen, zo dat hij zelf kan ondervinden hoe de vlag erbij hangt. „Het is een belangrijke dag. Na 17 september weet ik precies wat ik volgend jaar kan ver wachten van Minardi. Als ik Stoddart was, had ik een ander laten rijden", zei Verstappen la chend, suggererend dat het team hem dan van valse infor matie had kunnen voorzien. Gisteren, tijdens de eerste kwa lificatietraining voor de Grand Prix van Hongarije, kwam de makke van de Minardi PS03 an dermaal aan het licht. De weg- ligging was verre van ideaal, of schoon Verstappen het nog vond meevallen in vergelijking tot eerdere ervaringen. Meer dan een achttiende tijd zat er echter niet in. Alleen teamgenoot Ni colas Kiesa (bijna een seconde) en de gespinde Cristiano da Matta in de Toyota waren lang zamer. GPD BOEKAREST - Chelsea kost weliswaar een lieve duiu j niet elke voetbalclub is schreeuwend duur. De Roet^ tweededivisionist CSM Resita is voor slechts één euro® dere handen overgaan. Een staalfabriek met 2000 manpj neel kocht de club voor dat symbolische bedrag van ft I Staicu, ook eigenaar van Universitatea Craiova. Hij votj exploitatie van Resita te begrotelijk. SID Reinerink speelt met winnend lot door Harm Vonk SITTARD - In een koers als de Ronde van Nederland rijdt de bescheiden BankGiroLoterij- ploeg steevast voor de kruimels. Iedere tv-minuut is een ge schenk uit de hemel en met arti kelen in de krant is het manage ment dolblij. Gisteren zette de tweede Neder landse wielerploeg de knop om: „We kunnen wel altijd voor de publiciteit rijden, maar nu rij den we voor de overwinning." Rik Reinerink knoopte dat goed in zijn oren en won gisteren de voorlaatste etappe naar Sittard. Niet het grote Rabobank, maar het kleine BankGiroLoterij zorgde in de Eneco Tour voor de eerste Nederlandse ritzege in de Eneco Tour. „Voor óns is de ron de geslaagd", plaagde BGL- ploegleider Johan Capiot. De Belg deed dat met een vette knipoog naar de Nederlandse bankiers, die na vijf etappes nog altijd met lege handen staan. ,Het is hetzelfde als in de loterij wie niet waagt, die niet wint", zei Reinerink met een woord speling naar de hoofdsponsor. „In de sprint, in de tijdrit en in de heuvels komen we er niet aan te pas, dus dit was onze enige kans om hier een rit te winnen. Je kunt wel allemaal in het wiel van Petacchi naar de streep rij den, maar dan weet je zeker dat je geklopt bent." Dat Reinerink als eerste renner een massasprint ontliep, daar mee kreeg BGL loon naar wer ken. Te pas en te onpas 'vliegen' de renners het avontuur in; BGL is de enige ploeg in de Ronde van Nederland die al haar renners al eens mee heeft gestuurd in kop groepen. Tot gisteren altijd zon der succes. In Sittard kreeg superaanvaller Reinerink de zegen van het pe loton: van de ruim drie minuten voorsprong die de Achterhoeker had bij het binnenrijden van Sittard bleven op de finish nog slechts elf tellen over. „Na zo veel jaren, altijd in de aanval: dit is gerechtigheid", aldus Rei nerink. „Laten we zeggen dat ik veel vrienden in het peloton heb", vertelde Capiot cryptisch. Met andere woorden: de vlucht van Reinerink (die samen met ploegmaat Rudie Kemna de vlucht opzette) kreeg de goed keuring van de US Postals van klassementsleider Ekimov. En Capiots collega en landgenoot Dirk Demol. En voor wat hoort wat: zoals de ongeschreven wie- lerregels voorschrijven, mogen de Amerikanen vandaag op de slotdag - waarin Ekimov zijn oranje leiderstrui verdedigt - rekenen op sympathie (lees: steun) van BankGiroLoterij. Reinerink had niet veel van de tactische manoeuvres tussen de ploegleiders meegekregen. De vijfdejaars prof (30) beleefde zijn finest hour. „Ik heb altijd vertrouwen gehad, maar had nooit verwacht dat ik in deze ronde een rit zou kunnen win nen." Tot dusver had Reinerink slechts vijf koersen gewonnen, een etappe in de Ster Elektro- tour als meest aansprekende. „Dit is zo mooi voor Rik", oor deelde Kemna, die op dertig ki lometer van Sittard met kramp loste uit Reinerinks wiel. „Hij is mijn kamergenoot en dus be spreek je alles met elkaar. Ik weet hoe graag hij wedstrijden wil winnen, maar hij moet altijd voor de ploeg werken en komt dus nooit in deze positie. Ik kreeg de tranen in de ogen toen ik hoorde dat Rik had gewon nen." Kemna kreeg de tranen in de ogen, Reinerink de bloemen in handen en ploegmaat Bert Hiemstra de rode trui om de schouders. Manager Arend Scheppink lachte: hij had even genoeg van kruimels. Als het aan de zakenman uit Nijverdal ligt, kunnen de onderhandelin gen over het verlengen van de sponsorcontracten niet snel ge noeg beginnen. GPD MADRID - Het is nog maar de vraag of de Spaanse compej volgend weekeinde kan beginnen. Dertig kleinere clubsti ben gisteren een staking afgekondigd omdat zij er niet ir.: geslaagd een televisiecontract af te sluiten. Twaalf clubs, waaronder Barcelona, Real Madrid en Deportivok runa, zijn tegen de staking. De dertig clubs (G-30), acht uit de Primera Division en!! de tweede klasse, zijn boos op de twaalf rijke verenig^ De grote clubs hebben individuele afspraken gemaakt: zendgemachtigden over de televisierechten. RTR/DPA ROOSENDAAL - Nordin Wooter heeft na zijn vertreïl RBC een nieuwe club gevonden. De aanvaller gaat aan dei bij de Portugese middenmoter Sporting Braga. Wooterfe een contract voor twee jaar. De oud-Ajacied heeft lang a ten wachten op een nieuwe club. Eerdere belangstelling: SC Heerenveen, het Griekse Akratitos en het Engelse Can City liep op niets uit. GPD AMSTERDAM - Ajax doet vandaag in de wedstrijd tig RBC Roosendaal toch een beroep op Hatem Trabelsi. Den dediger had eigenlijk tot morgen vrij gekregen, omdat hij) gens Ronald Koeman, naast een kleine blessure, rust® had na het afketsen van zijn transfer naar Manchester! ted. Omdat Ajax met veel afwezigen kampt, is hij tochaa: selectie toegevoegd. De Amsterdamse ploeg beschikt te RBC over slechts zeventien fitte voetballers. ANP LONDEN - Onder de leiding van de nieuwe Russische v« zitter Roman Abramovitsj raakt Chelsea maar niet iiili kocht. De Londense club bereikte gisteren met Internazio: overeenstemming over een overgang van Hernan Crespo Engelsen willen ruim 25 miljoen euro voor de Argentij spits betalen. De spits is persoonlijk nog niet rond metCt seaAbramovitsj gaf deze zomer al meer dan 100 miljoen? aan nieuwe spelers uit. Hij lokte onder anderen Veron,Di Geremi, Mutu en Cole naar Stamford Bridge. ANP Op zijn tandvlees bleef Rik Reinerink het jagende peloton gisteren voor in de vijfde etappe van de Ron de van Nederland. foto Vincent Jannink/ANP HELSINKI - Twaalf spelers van het jeugdvoetbalelftal Sierra Leone zijn na afloop van het wereldkampioensckjij; voor onder de 17 in Finland niet komen opdagen voort vlucht terug naar huis. Zeker drie van de spelers hebben asiel aangevraagd. Dede [n gatie uit Sierra Leone bestond uit twintig spelers en acht! geleiders. De politie gaat er vanuit dat meer spelers eenasii aanvraag zullen indienen. Twee begeleiders van de ploega bf ook niet komen opdagen voor hun terugvlucht. AP di di D ta DONAUESCHINGEN - Niet goed genoeg. Die woorden ge bruikte bondscoach Bert Romp gisteren na de landenwedstrijd op het EK springen in het Duitse Donaueschingen. Oranje ein digde op een beschamende achtste plaats, pp grote afstand van het winneiïde-Duitse gezel schap. Een afgang vond Romp een wel erg zware veroordeling van zijn falende ploeg. Hij zocht en vond amper echt duidelijke verkla ringen voor de grillige presta tiecurve van de combinaties. „Dat is altijd moeilijk te zeg gen", begon Romp. „Je kunt niet in een paard kijken. De 25 fou ten van routinier Jan Tops met Roofs kan ik niet uitleggen. Bij Leopold van Asten was het wel licht zijn gebrek aan ervaring. Maar al met al hebben we te veel fouten gemaakt, zowel ruiters als paarden. Achtste is niet goed, ik had ons twee, drie plaatsen hoger ingeschat." Alleen Wim Schroder onttrok zich met de schimmel Eurocom- merce Berlin enigszins aan de malaise, nota bene een ruiter die nooit eerder meedeed aan een internationaal kampioenschap. De Tukker incasseerde gisteren in beide omlopen een springfout en klasseerde zich als dertiende. Schroder heeft morgen op de slotdag van het EK in het Schlosspark nog kans in de top tien te eindigen. Ook Gert-Jan Bruggink kwalificeerde zich op de valreep bij de beste 25. Het was een schrale troost voor de jonge ruiter met zijn onstuimige kleine paard Joël. GPD door Mare Molenaars NEW YORK - Het wordt een pandemonium, volgende week in het Arthur Ashe Stadium op Flushing Meadows, als Pete Sampras met Amerikaans cere monieel afscheid neemt van zijn publiek. De beste tennisser aller tijden stopt, niet toevallig op de plaats waar zijn carrière ooit begon. Het nieuws kwam niet onver wacht, maar sloeg toch in als een bom. Sampras (32) over woog vorig jaar al, na.winst in de finale van de US Open op zijn eeuwige rivaal André Agassi, het wedstrijdtoneel te verlaten. Dit is een prachtig moment om te stoppen, zo oordeelde hij zelf. Een sprookjesachtig einde, maar de liefde voor de sport, voorkwam een dapper besluit. Sampras hield de deur nog op een kier. „Maar het missen van Wimble don en nu ook de US Open heeft me er niet toe gebracht om er weer voluit tegenaan te gaan en terug te keren op het hoogste ni veau. Dat is voor mij een teken aan de wand. Misschien is het gewoon tijd om te zeggen: het is mooi geweest." Mooi was het zeker, al vertellen de kille cijfers niet het hele ver haal. Natuurlijk, Sampras won veertien keer een grand slam, een recordaantal. Hij won 64 toernooien en meer dan 43 mil joen dollar aan prijzengeld. Ze ven keer Wimbledon, vijf keer de US Open, twee keer de Au stralian Open, twee keer de Da- vis Cup, vijf keer de Masters, 286 weken de nummer één van de wereld. Het is een erelijst om kippenvel van te krijgen. Maar Sampras was meer. Het grote succes had nauwelijks vat op zijn warme persoonlijkheid. Big Pete was op en top sport man. Op de tennisbaan een veel vraat met een ontembare eer zucht, koel en berekenend op de beslissende momenten, maar daarbuiten een sociaal en ge voelig mens. Emotioneel soms, maar altijd correct. Ook in barre tijden. Pete Sampras wordt volgende week op Flushing Meadows uitgezwaaid door zijn publiek. foto Yuri Kadobnov/AFP Zijn aanvallende spel eiste veel van het fragiele lijf. „De laatste jaren waren zwaar", geeft hij toe. „Het vrat aan me dat ik niet meer het spel kon spelen, dat ik graag wilde spelen. En het was nog erger dat ik steeds moest uitleggen waar dat aan lag." Sampras, die in zijn carrière te vergeefs jacht maakte op de titel van Roland Garros, is inmiddels getrouwd en heeft een zoon. De komst van Christian doofde het heilige tennisvuur. Sampras neemt echter afscheid in stijl: als titelhouder, als een groot kampioen en met veel symbo liek. Op de plaats waar hij zijn laatste wedstrijd speelde en won: Flushing Meadows. September vorig jaarkloptehij, na een zege op Sjeng Schalken in de halve eindstrijd, zijn spor tieve kwelgeest André Agassi in de finale. In 1990 pakte hij, toe vallig of niet, in exact hetzelfde decor, zijn eerste grote titel. Als broekie van negentien versloeg hij onder anderen Ivan Lendl en John McEnroe. Ook toen al was Agassi verliezend finalist. „Het is onwezenlijk. Van alle grote toernooizeges geeft de laatste titel in New York me uit eindelijk toch de meeste voldoe ning. En niet alleen omdat ik met twee weken goed tennis twee jaar van felle kritiek kon wegpoetsen. Nee, die overwin ning stelde me in staat om af scheid te nemen als een kampi oen. Een mooier einde aan mijn loopbaan is haast niet denk baar." GPD Het is voor velen een eng wereldje, dat deze week uitgebreid belicht is. Een wereld vol jonge, broodmagere turnstertjes, die geremd lijken te worden in hun groei en na een goede oefening een knuffel van hun coach krijgen. Het hoort er allemaal bij op het WK turnen in Anaheim, waar Kunst met een hoofdletter K werd afgewisseld door pijnlijke momenten voor kleine meisjes. Die pijnlijke momenten deden ook hun intrede in het Nederlandse kamp, waar niet werd geknuffeld, maar vooral met modder werd gesmeten. De meisjesploeg voldeed in de Verenigde Staten namelijk niet aan de verwachtingen en dus is Nederland na Goede tijden Slechte tijden en Onderweg naar Morgen een soap rijker. De euforie begon twee jaar geleden op het WK in Gent, waar Nederland een historische vijfde plaats behaalde. De turnsters trokken die opgaande lijn vervolgens door op het EK in Patras, waar de ploeg een zilveren medaille in de wacht sleepte. De meisjes van Louter werden zelfs uitgeroepen tot Sportploeg van het Jaar en op een voetstuk geplaatst. Daar donderden ze deze week samen met de bondscoach ongenadig hard vanaf. Na de kritiek over het niet selecteren van de fitte, maar niet goed genoeg bevonden Monique Nuijten, volgde het passeren van de toppers Renske Endel en Verona van de Leur. De jonge garde zou het klusje wel even klaren, maar Berber van den Berg en Gabriëlle Wammes vielen vervolgens van de evenwichtsbalk en het door Louter samengestelde team faalde hopeloos als geheel. De bondscoach begreep er helemaal niets van en wees op de blessures van een aantal pupillen. Van een slechte sfeer, verkeerde keuzes of een te lange voorbereiding wilde Louter niet spreken. Dus deden anderen dat voor hem. Zoals Boris Orlov, de coach van De Hazenkamp in Nijmegen, die Nuijten, Endel en de weer opgebloeide Harmes onder zijn hoede heeft. In gebroken Nederlands sprak hij over de 'commandant' Louter, die niet op zijn belangrijkste 'soldaten' had vertrouwd. Met het niet opstellen van Van de Leur en Endel had Louter zelf om problemen gevraagd. Ook de meisjes gaven hun mening. Van de Leur maakte bekend na te denken over een vertrek bij Pro Patria, waar ze eveneens onder Louter traint. Enkele dagen eerder had Endel al aangegeven wellicht te stoppen met turnen. Voor Louter is de missie die moest leiden naar deelname aan de Olympische Spelen een lijdensweg geworden. In vele andere takken van sport zou een bondscoach al lang zijn ontslagen of zelf zijn opgestapt. Daar lijkt bij Louter (nog) geen sprake van, want hij wil volgend jaar op het EK in eigen land revanche, én hij kreeg afgelopen week openlijke steun van twee meegereisde bobo's uit het Nederlandse bondsbestuur. Bovenop de negatieve toestanden rond de Nederlandse equipe kwamen afgelopen week ook nog eens de resultaten van een onderzoek onder tientallen oud-turnsters. Een kwart van de ondervraagden blijkt blijvend letsel te hebben overgehouden aan hun carrière. Nu komt dat in andere sporten ook wel geregeld voor, maar voor meisjeslichamen in volle groei lijkt de turnsport wel heel erg belastend. Misschien zet zo'n onderzoek de huidige generatie Nederlandse turnsters (of hun ouders) wel aan het denken. En als bondscoach Louter het dan vertikt om op te stappen, kunnen ze er wellicht beter zelf een punt achter zetten. Zodat ze in de 'gewone' maatschappij nog tot volledige wasdom kunnen komen. Barry van der Hooft door Antal Crielaard RIJSWIJK - De Brabantse clubs in de eerste divisie zijn de com petitie goed begonnen. Na twee speelronden staan TOP Oss, FC Den Bosch en Helmond Sport aan kop in de Gouden Gids Di visie. TOP was gisteravond met 3-0 te sterk voor Stormvogels/Telstar, FC Den Bosch versloeg Sparta met 2-0 en Helmond Sport won de uitwedstrijd tegen BV Veen- dam met 3-0. Voor het eerst in de Nederlandse competitie werden gisteravond twee wedstrijden op kunstgras afgewerkt. Voor de clubs met zo'n veld verliepen die duels desastreus. Cambuur ver loor met 4-0 van Go Ahead, dat in de afgelopen drie onderlinge ALKMAAR - Na amper een week is FC Twente de kopposi tie in de eredivisie alweer kwijt. De ploeg van trainer Vand- ereyeken verloor gisteravond in Alkmaar van AZ met 3-0. Doel punten van de Finse verdediger Reini, invaller Nelisse en Elk- hattabi leverden de thuisploeg de eerste competitiezege op. Twente had de nederlaag voor namelijk aan zichzelf te dan ken. De ploeg was in de eerste helft een klasse beter dan zijn tegenstander, maar dat krachtsverschil bleek uiteinde lijk - hoe tegenstrijdig dat ook klinkt - een nadeel te zijn. De Tukkers kregen voor rust zes goede mogelijkheden om te sco ren, maar wisten AZ-doelman Timmer niet te passeren. Twen te raakte geïrriteerd, holde steeds onbesuisder richting de overkant en gaf daarmee de wedstrijd uit handen. AZ - FC Twente 3-0 (1-0). 18. Reini 1-0,67. Nelisse 2-0,87. Elkhattabi 3- 0. Scheidsrechter: Van Egmond. Ro de kaart: 68. Ramzi (Twente). Geel: Mans (AZ). Aantal toeschouwers: 6775. AZ: Timmer; Reini, Fortes Rodri guez, Opdam (45. Nelisse) en De Cler; Kromkamp, Lindenbergh (30. Mans), Buskermolen en Van Galen (85. Meerdink); Perez en Elkhattabi. FC Twente: Ten Rouwelaar; Van der Weerden, Pothuizen, Ouedraogo en Polak; Niemeyer (80. Van der Doe len), Ramzi en Heubach; Christen- sen (72. John), N'Kufo en Gakhokid- ze (80. Da Costa). ANP duels liefst twintig goals maak te tegen de Friezen. Ook Heracles Almelo, de tweel club met een kunstgrasvel verloor thuis met 2-4 u nieuwkomer AGOW Ape doorn. AGOW behaalde zi w eerste punten in het betaa voetbal, sinds het begin dit a zoen terugkeerde in de eerstei visie. Degradant De Graafschi speelde 1-1 tegen FortunaSi tard. De Doetinchemmersga: uitzoeken of de wedstrijd tegi j, Sparta van vorige week (6-1 verlies) overgespeeld kan w den. De Rotterdammers lieti i in het duel Evgeni Levtsjen) meespelen, hoewel de Oekni ner niet speelgerechtigd o verklaard door de KNVB. B KNVB heeft Sparta inmiddd jj een boete van 1.000 euro legd. di FC Eindhoven - Emmen 1-1 (14 P 15. Van Huijksloot 1-0, 47. Deris 1-1. Scheidsrechter: ZeinstraGd il kaart: Jongbloets, Prommayonl" 0' Eindhoven), Boekweg, Karrem (Emmen). TOP Oss - Stormvogels/Telstani (2-0). 40. Guyt 1-0,44. Dijkhuim] 0, 55. Arnarsson 3-0. Scheidt ter: Van Meenen. Gele kaart: üj nands, Dijk (TOP Oss), Pinto, Bf (Stormvogels/Telstar). De Graafschap - Forluna Sittarol- 1 (0-0). 66. Kooijman l-0,8S.Gi"- mans 1-1. Scheidsrechter: Sein kels. Gele kaart: Akerboom (fW na Sittard). MVV - Haarlem 1-1 (1-0). 5, Vta& racciolo 1-0, 58. Mulders M Scheidsrechter: Sterk. Gele 1st' Ysebaert (MVV). Mulders, BaasM gendijk (Haarlem). Excelsior - VVV 0-1 (0-0). 90.m 0-1. Scheidsrechter: Blom. Cambuur Leeuwarden - Go Ar« Eagles 0-4 (0-0). 50. Marbus O-lM Van den Herik 0-2, 76. Yildiriffj (strafschop), 90. Leferink H Scheidsrechter: Van Sichem. Ot kaart: Van Steeg, Etemadi, sen Cambuur Leeuwarden), den Herik (Go Ahead Eagles). Veendam - Helmond Sport 0-3(0'; 19. Hese 0-1, 34. S. van Dijk W S.van Dijk 0-3. Scheidsrechter, de Olthof. Gele kaart: Van» Broek Humphrey (Veendam). H- (Helmond Sport). Heracles Almelo - AGOVV AF doorn 2-4 (2-1). 3. Douglas M' Huntelaar 1-1 strafschop Sluijter 2-1, 50 Huntelaar-- (strafschop), 74. Huntelaar 2-3, Juliana 2-4. Scheidsrechter Ja' de kaart: 48. Leurink (Heracles) le kaart: Douglas (Heracles), (AGOVV Apeldoorn). FC Den Bosch - Sparta 2-0(1*' Michels 1-0. 51. Van de Laak- Scheidsrechter: Van Dongen.' kaart: Becham (Sparta). Gelek Meye, Michels (FC Den Broers (Sparta). W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 64