PZC Dit keer vragen we iets heel speciaals van u. Een grote mond. STICHTING 01 0| dj1 De Mikke pleit voor duidelijke coördinatie bij berging vogels W Bekladdingen in Zierikzee en Brouwershaven passen in landelijke statistieken VLUCHTELING zaterdag 23 augustus 2003 Hoekvlaggen www.vluchteling.org BEL GRATIS 0800-111S OF KIJK OP WWW.AAP.NL De functie interesse? Meer weten? Astma Fonds Leuzen verdienen geen aandacht door Famke van Loon ZIERIKZEE - De leuzen en symbolen kunnen grote gevoe lens en angsten in één keer te rughalen. Ook voor wie het slechts tekens uit de geschiede nisboeken zijn, kan de confron tatie ermee schokkend zijn. Maar zo snel als de bushokjes weer zijn schoongemaakt, zo snel moet er ook gezwegen wor den over de neergekalkte racis tische graffiti in Zierikzee en Brouwershaven. Geen aan dacht aan schenken, zo lijkt het devies. „Wij zijn er eigenlijk tamelijk laconiek over", stelt J. van We zel, voorzitter van de ANBO af deling Schouwen-Duiveland, voorzichtig. Deze week is er binnen zijn organisatie wel even kort over gesproken, maar veel ophef maken over de racistische bekladdingen in Zierikzee en Brouwershaven wil hij niet. Want veel aandacht verdient het volgens hem niet. „Het is een klein clubje extreme jongeren, dat ook een zekere baldadigheid ten toon spreidt." T. Vis - de Reus, die namens de Stichting Gastdocent WOII kinderen en jongelui vertelt over de gebeur tenissen in Europa en Azië tus sen 1940 en 1945, is het met Van Wezel eens. „Ik denk dat het een paar j ongeren zij n die ergens ge frustreerd zijn. Maar eigenlijk is het onbegrijpelijk." Bij het busstation aan de Grachtweg in Zierikzee, maar ook op openbare gebouwen in de stad, werden ruim een week geleden racistische leuzen, White Power' (Blanke Macht) en hakenkruizen gespoten met witte verf. Op andere plekken werden pamfletten aangetrof fen met daarop de oorlogsmis dadiger uit het Duitse nazi-re gime, Rudolph Hess. „Wij zullen u niet vergeten, wij zullen u vol gen in de strijd, gegroet uw trou we kameraden." Deze rotzooi was net opgeruimd en wegge poetst, toen een paar dagen la ter Brouwershaven aan de beurt was. Het rolluik, de stoep en banken op het speelplein van openbare basisschool De Schoener werden ondergekalkt met dezelfde graffiti. Het is niet de eerste keer dat Schouwen-Duiveland hiermee te maken krijgt. In de zomer van 1994 werd in navolging van de graancirkels een hakenkruis van ongeveer 8 meter in omtrek in een graanveld aan de Platte- weg gestampt. Drie jaar later werden in korte tijd eerst een paar swastika's op de Grote Kerk in Zierikzee geschilderd, waarna later in het najaar een taxi-busje van Lemson BV on der handen genomen werd. „We hebben reden aan te nemen dat de bekladdingen op de kerk door kinderen zijn uitgevoerd", meldde de politie destijds. Een ondoordachte kwajongens daad, dus. Deze veronderstelling is niet vreemd, gezien de cijfers. Jaar lijks worden honderden acties van racistisch geweld gepleegd. Dat gaat van bommeldingen en bedreigingen tot de graffitiwer- ken. „Bekladdingen, vooral in de vorm van lichte vernielingen, zijn uitingen van racistisch geweld die relatief vaak voor komen", stelt het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Documen tatiecentrum van het Ministerie van Justitie. Volgens het jaar overzicht van het Centrum In formatie en Documentatie Isra el (CIDI) zijn in 2002 negen keer joodse begraafplaatsen, monu menten en synagogen beklad. Nog eens 49 andere meldingen van aangetroffen anti-semiti- sche leuzen en hakenkruizen op andere plekken moeten daarbij worden opgeteld. En dat zijn al leen de schilderingen die be- kénd zijn. Volgens het ministe rie is het giswerk om hoeveel acties het daadwerkelijk gaat. „Veel voorvallen blijven onbe kend, al is niet duidelijk hoe top en ijsberg zich tot elkaar ver houden." In veel gevallen worden de spui ters van dit graffitiwerk niet in de kraag gegrepen. Gebeurt dat wel, dan blijken vaak jongelui uit de eigen omgeving de daders. Zoals de vijf 17- en 18-jarigen uit Zevenaar, die op hun eigen Bekladdingen, zoals hier op het rolluik van openbare basisschool De Schoener in Zierikzee, zijn de meest voorkomende daden van racis tisch geweld. foto Marijke Folkertsma voetbalveld een hakenkruis uit zetten met hoekvlaggen. Of de drie Schouwen-Duivelandse jongens van 15,17 en 18jaar, die eergisteren en gisteren werden aangehouden op verdenking van het ophangen van de pam fletten in Zierikzee. Hoewel volgens politie-woordvoerder J. van Mourick naar alles en ie dereen is gekeken om de daders van de bekladdingen te vinden, is het niet verwonderlijk dat in het onderzoek toch vooral de ei gen dossiers opgediept zijn. De snelle aanhouding van het drie tal vindt Van Mourick de ver dienste van 'goede kennis van de eigen bevolking' binnen het ei- landelijke politieteam. Passen de bekladdingen in Zie rikzee (en Brouwershaven) he lemaal in de landelijke statistie ken, toch blijft de vraag waarom deze jongeren deze leuzen en symbolen hebben neergekalkt en deze pamfletten opgehangen hebben. „Ik denk dat ik wel weet waarom ze dat doen: ge woon stoer doen", stelt de zes tienjarige Fons. Onder jongelui komen dit soort zaken volgens hem regelmatig voor. Zeker als ze in een groep zijn. „Ze tekenen dan hakenkruizen of brengen de Hitler-groet en meer van dat soort onzin-dingen. Gewoon om te laten zien: kijk eens wat ik durf." Of er ook daadwerkelijk neo-nazistische of nationalisti sche gedachten achter schuil gaan, durft Fons niet te zeggen. Ook de veertienjarige Tabitha betwijfelt dat. Al geeft ze wel toe dat er onder jongeren be trekkelijk gemakkelijk over de buitenlanders gedacht wordt. „Dan lees je iets in de krant en dan wordt er gezegd: dat zal wel een Turk zijn." Het is hetzelfde gemak waar mee voetbalsupporters 'Harnas. Joden aan het gas' scanderen door het stadion. Wél keurt Ta bitha de gespoten leuzen zoals in Zierikzee en Brouwershaven duidelijk af. „Ze zullen wel een hekel hebben aan een bepaalde persoon en dat willen uiten. Ik vind het raar. Zulke opmerkin gen kun je niet doen." Want zo bedoeld of niet, de oude symbo len en kreten kunnen emoties oproepen en terughalen. Voor Vis-De Reus komt even de 'on vrijheid' van de oorlogsjaren te rug. Maar ook zij wil evenals Van Wezel eigenlijk zo weinig mogelijk woorden vuil maken aan de racistische graffiti. Het komt - helaas - regelmatig voor en wordt vaak neergekladderd uit verveling, baldadigheid en aandachttrekkerij. En die belo ning moeten de vandalen vol gens menigeen niet krijgen. Van Wezel: „Je moet er zo weinig mogelijk aandacht aan beste den. Dan is het ook zo snel mo gelijk weer over." Word vriend van een vluchteling GOEDE DOELEN Berberaapje Titi werd illegaal verkocht op een markt in Marokko, nadat zijn moeder was doodgeschoten. Zoals zovelen. Gelukkig zit hij nu bij Stichting AAP. Hier heeft hij inmiddels een prima leven op een van de apeneilan- den, samen met soortgenoten. U kunt Stichting AAP kosteloos helpen. In Nederland belan den miljoenen lege cartridges uit printers en kopieermachi nes in de prullenbak. Dat is zonde. Want voor het milieu én Stichting AAP valt er veel winst te behalen wanneer cartrid ges opnieuw worden gevuld. Voor elke lege cartridge die u bij het AAP Collection Centre inlevert, ontvangt AAP een vergoeding. Met de opbrengst van deze cartridges kan een groot deel van de verzorgings- kosten van dieren zoals Titi betaald worden. Help onze dieren alstublieft, spaar kosteloos lege cartridges in voor AAP. Het helpt echt! Si door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg wil duidelijk heid over welke instantie verantwoordelijk is voor de berging van zieke vogels en de destructie van dode vo gels. Een groot aantal instan ties werkt nu langs elkaar heen, waardoor het voor komt dat dode beesten hele maal niet worden opge ruimd. En dat levert gevaar op voor de volksgezondheid. Asielbeheerder M. van Dijk is de hele week bezig geweest om een groot aantal meeu wen op een bedrijventerrein in Vlissingen-Oost opge ruimd te krijgen. Gistermid dag is ze uiteindelijk samen met een ambtenaar van de gemeente Vlissingen op het terrein geweest. Ze hebben ongeveer vierhonderd dode meeuwen weggehaald. „Het was een vrachtwagentje vol", aldus Van Dijk. Ver moedelijk zijn de vogels be zweken aan botulisme. Vijf nog levende meeuwen had den duidelijk symptomen van de besmetting. De dode dieren worden nog onder zocht of het inderdaad botu lisme is geweest. Van Dijk vindt het niet ver antwoord om de dode vogels zo lang te laten liggen. „Die beesten kunnen elkaar aan steken. Als er tien liggen, eten er twintig van en dan heb je dertig botulisme- slachtoffers." Ze heeft afge lopen week contact gehad met een groot aantal instan ties. „Ik werd overal doorge stuurd. Ze zeggen allemaal dat het hun verantwoorde lijkheid niet is. Op een gege ven moment ben je dan weer terug bij af." Uiteindelijk besloot de ge meente Vlissingen in te grij pen. „Maar het is officieel geen zaak van de gemeente", zegt J. Piersma van de afde ling milieu. „Het is de zaak |G van de beheerder van hett«. rein en dat is Zeeland Sea- ports." Zeeland Seaports kreeg vol. gens medewerker A. Cardoo M donderdag bericht dat er do. de meeuwen op het terreii lagen. „Toen ging het over tientallen. Ik heb het bedrijf gevraagd ze op te ruimen.'" Hij betwijfelt of de vogels slachtoffer waren van botu lisme. „Het water is daar zout en het is bovendien te koud. Misschien heeft de vo gelsterfte te maken met de stookolie die uit de Pelican I is gelekt." Hij wijst erop dat het havengebied last heeft van een meeuwenplaag. Volgens Van Dijk kunnen vo gels die dood gegaan zijn aai botulisme een bedreiging vormen voor de volksge zondheid. „De vogels hebben botulisme van het type C. Dat is ongevaarlijk voor mensen. Maar als je de ten zo laat liggen, kan het zich ontwikkelen naar een ander type. In de Oostvaar- derspiassen in Flevoland zit de blauwalg. Die werkt nor maal gesproken op de lever van de vogels. De Mikke krijgt besmette vogels uit heel Zeeland, ook uit gebie den waar geen water is waar in botulisme heerst. „Als je de beesten laat liggen, komen er maden in. Die zijn ook be smet. En scholeksters bijvoorbeeld maden." Van Dijk zou graag zien dat er in de provincie één per soon of instantie wordt aan gewezen die coördineert bij massale vogelsterfte. „Dat was in het voorjaar ook toe gezegd toen we zoveel olie slachtoffers hadden. Maar toen was het verkiezings tijd." Van Dijk raadt mensen aan om zieke vogels naar De Mikke te brengen. Botulisme is namelijk goed te behande len. De vogels worden om de twee uur gespoeld met een vloeistof die onder meer een ontwormingsmiddel en een si. antibioticum bevat tel gg; loc (Of I3.C Een op de tien mensen heeft last van luchtwegklachten zo als astma en C0PD (chroni sche bronchitis en longemfy seem). Het Astma Fonds zet zich in voor deze mensen. Op het gebied van collectieve be langenbehartiging wil het Ast ma Fonds meer doen. Daar toe wordt een een landelijk netwerk van 27 regioraden gevormd. Hiervoor zoeken wij belangenbehartigers met ver bale kwaliteiten. Het gaat erom dat u op be stuurlijk niveau dejuiste men sen weet te overtuigen om maatregelen te nemen in het belang van mensen met luchtwegklachten. Bijvoor beeld door speciaal aandacht te vragen voor de problema tiek van mensen met astma of C0PD bij zorgverzekeraars of door bij gemeenten aan te dringen op rookvrije taxi's, etc. Voor meer informatie kunt u terecht op www.astmafonds.nl of bellen naar (033) 4341211 De Zes Sen iol< Gei A'g lAk Dec Age IDT \tt De, i bes bij, geli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 60