PZC Verzekerd tegen boze burger Scheldetheater ideale werkplek voor opera Van Mil schildert met oog voor detail Roosevelt Academy kost overheden ruim tien miljoen euro Schlagerfestij n extra attractie met Small Sail Lamswaarde in het teken van Western ELICHT Agressie kunst °F .NL zaterdag 23 augustus 2003 Schietschijf Overzichtelijk Cast Brussel 2000 Thema's Verantwoord Antwerpse Zoo opent moerasbiotoop Luxe Fi Autoinbraken op Sch-Duiveland festivalcafe50 LAMSWAARDE - Het terrein van de Petrus en Paulushoeve in Lamswaarde staat zaterdag 30 en zondag 31 augustus in het te ken van een Western-spektakel. Het publiek kan twee dagen ge tuige zijn van onder meer de monstraties bullwhipping, fast draw, een overval op de saloon en leerbewerken. Het hele weekend wordt tot 's avonds laat Westernmuziek gespeeld. De organisatie van het western weekend is een samenwerkings verband tussen de Petrus en Paulus hoeve, de Dutch Indian Friends en de stal Lone Star Quarter Horses. Op het terrein wordt een Westerndorp nage bouwd zoals dat tussen 1820 en 1900 te zien zou zijn in Amerika. In het dorp zijn vanzelfspre kend het kantoor van de mars hall, een jail (de gevangenis), een saloon, huifkarren en tee pee's van indianen aanwezig. In het Westerndorp worden de monstraties gehouden zoals mesgooien, bull whip (zweep slaan) fast draw (snelschieten), ouderwets vuur maken, smeden en leerbewerken. Ook wordt een overval op de saloon in scène ge zet. Paardenliefhebbers worden niet vergeten. Zo wordt een open Zeeuws kampioenschap Westernriding gehouden. Kin deren kunnen ponyrijden. Op het terrein is verder een Wes- ternmarkt met ongeveer 7 5 me ter aan kramen met allerhande artikelen zoals schoenen, laar zen, hoeden, riemgespen en zil veren sieraden. Ook wordt Wes- ternkledij geshowd tijdens de modeshow. Het hele weekend wordt Westernmuziek gespeeld (onder andere door de band Kentucky) en is er ruim de gele genheid om te dansen. Bezoe kers worden uitgenodigd in Westernkledij het spektakel te bezoeken, maar dat is niet ver plicht, iedereen is welkom. Op het terrein is, voor diegenen in bezit van een tent, caravan of camper, de mogelijkheid om te overnachten. Dit is gratis voor diegenen die een weekend kaartje kopen van acht euro. Per dag is de entreeprijs vijf euro. Kinderen mogen gratis het Wes ternweekend bezoeken en het parkeren is eveneens gratis. door Wout Bareman De agressie neemt hand over hand toe. Niet enkel op en om het voet balveld, maar eigenlijk overal waren mensen samen drommen. In het uit gaansleven worden scheldpartijen steeds vaker ondersteund door gezwaai met messen en pistolen, op schoolplei nen neemt de agressie hand over hand toe, tja, waar eigenlijk niet. Wie een me deweggebruiker vriendelijk wijst op een overtreding, riskeert een knal voor z'n harsens. Te traag handelen in de su permarkt kan twee gescheurde enkelbanden opleveren, veroorzaakt door geïrriteerde winkelkarretjes. Verbaal geweld is al helemaal niet meer van de lucht, dezer dagen. Een weerba re vrouw is al snel 'een teefeen mondi ge oude heer mag blij zijn als het blijft bij de toevoeging 'ouwe lui'. En verder kan iedereen in een draaicirkel van een meter 'de pestpokke' krijgen. Justitie en politie hanteren bijzondere normen voor gewelddadigheden tegen geüniformeerden en andere noeste '3? s Ontevreden burgers reageren hun frustaties steeds vaker af op ambtenaren. werkers. Wie een vuist maakt tegen de tramconducteur of huisarts kan reke nen op een hogere strafmaat. En wie na wildplassen ook de verbaliserende agent nog afzeikt, hoeft voor het hekje ook niet op begrip te rekenen. Ook gemeenten worden in groeiende mate geconfronteerd met verbaal en - in mindere mate - fysiek geweld. De ge meente Zaanstad haalde laatst de krantenkolommen met de geruststel lende mededeling dat de ambtenaren collectief verzekerd worden tegen agressieve burgers. En toen de assura deur toch over de vloer was, werd ook direct maar een polis afgesloten voor burgemeesters, wethouders en de raadsleden. Want ook die fungeren steeds vaker als schietschijf. En wat te denken van de mensen op de postka mer, met al die kogel- en poederbrie- ven... Burgemeester Ruud Vreeman: ,,De zes jaar dat ik hier zit, heb ik het aantal be dreigingen zien toenemen, zowel lijfe lijk als per e-mail of telefoon. Het is een maatschappelijke ontwikkeling. Ons gemeentehuis, dat vroeger heel open was, heeft nu ook een veiligheidssluis." Volgens Stefan Juranek van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) neemt het aantal gemeenten dat een zo genoemde politiek molestverzekering voor ambtenaren en bestuurders afsluit gestaag toe. ,,De mondige burger zoekt helaas vaker dan vroeger zijn toevlucht tot fysiek geweld." Vooral ambtenaren achter de balie, de receptionistes, de parkeerwachters en de deurwaarders vereisen extra be scherming. De baliemedewerkers heb ben meestentijds wel een cursus 'hoe om te gaan met de agressieve burger' achter de rug, maar dan nog. Juranek schat dat inmiddels enkele tientallen gemeenten een molestverzekering heb ben afgesloten. Gemeentesecretaris Caro van der Lijc- ke van Hulst kent de toegenomen agres sie, niet als ambtenaar, maar vooral uit haar vorige werkkring: het politiekorps van Amsterdam. Hoewel ze daar vooral fungeerde als beleidsadviseur, trad ze ook regelmatig in uniform naar buiten. „Bij de eerste keer schrik je enorm", verzekert ze. „Ze moeten je natuurlijk nooit uitschelden en andere vormen van agressie zijn al helemaal uit den bo ze, maar naarmate het vaker gebeurt, weet je er beter mee om te gaan. Dat geldt ook voor baliemedewerkers bij de gemeente. Je wapent je er tegen." De graad van agressie verschilt van streek tot streek. In Hulst gaat het nog in het gemoedelij ke. Toch is er een collectieve verzeke ring afgesloten voor alle ambtenaren. Caro: „Want in zo'n kleine regio, waar in alles toch heel overzichtelijk is, word je snel geïdentificeerd met 'die gemeen te'." In Vlissingen heft eigenlijk nie mand ooit de vuist tegen de ambtenaar aan de balie. „Maar we zijn wel op alles voorbereid", zegt een woordvoerster. foto Wim Kooyman „Je zult maar een slechte mededeling hebben voor iemand aan de balie en la ter je auto uitgebrand terugvinden." Een molestverzekering voor ambtena ren? De woordvoerder van Reimers- waal heeft er nooit van gehoor. Een te lefoontje, later: „Ja zeg hé, dat hebben wij ook. Goh! Ik wist wel dat onze re ceptionistes zo'n cursus 'verbaal ge weld' hebben gevolgd, maar verder... Voorlichter Vera van der Windt van de gemeente Terneuzen meldt dat voor 150 ambtenaren in de frontlijn (de mensen van de sociale dienst, de receptionistes, de parkeerwachters) een verzekering is afgesloten. Ja, ook voor burgemeester en wethouders. En op Schouwen is al les sinds de herindeling in 1997 ook al sluitend geregeld. Ook daar zijn de mensen van de 'front-office' verzekerd. In al die jaren is er één keer sprake ge weest van molest. Sinds '97 is de polis nooit uit de bureaula gehaald. Maar één ding is zeker: wie met gebalde vuist voor het loket van de Zeeuwse stadhui zen verschijnt, moet op z'n tellen pas sen. De ambtenaar in kwestie weet zich verzekerd. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Het Schelde theater in Terneuzen is deze maand nog voor publiek geslo ten, maar het gebouw wordt in tensiever gebruikt dan ooit. Veertig muzikanten, negen zan gers, vier dansers en een com- 'plete artistieke -Mew bereiden de wereldpremière voor van de opera Ket, de openingsvoorstel ling van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Ik voel me hier een halfgod", zegt componist Koen Dejonghe. „Alle faciliteiten zijn aanwezig, de catering en het hotel zijn uit stekend, we kunnen ons voor honderd procent op de repeti ties concentreren. Ik heb dit nog nooit zo goed meegemaakt. Hier kunnen mijn collega's alleen maar van dromen." Omdat het orkest is een dagje vrij heeft, is het vrijdagochtend betrekkelijk rustig. In de grote zaal en achter de coulissen wer ken technici aan de afstemming van licht en decor. „Er wordt niet zomaar een lichtje op ge zet", vertelt coördinatrice Mich Jonckheere van Jeugd en Mu ziek Brussel. „Decor en licht zijn in deze voorstelling volle dig complementair. Ik zie nu pas hoeveel je met licht in een thea ter kunt doen." In een kleine zaal vinden zang repetities plaats. Onder begelei ding van piano zingen de jonge solisten één voor één hun partij en, terwijl ze zich dansend door de zaal bewegen. De cast is gro tendeels Nederlands, hoewel Ket een Vlaams stuk isDe Brus selse schrijver Geert van Is- tendael heeft het libretto ge schreven, Antwerpenaar Dejonghe heeft de muziek ge componeerd. Hij heeft gebruik gemaakt van een wiskundig concept uit de hedendaagse mu ziek (de set-theorie van Allen Forte) maar ook invloeden toe gelaten uit rockmuziek en rap. Ket - in het Brussels dialect be tekent het jochie, in het stuk is het de naam van de stad - gaat over de onmogelijke liefde tus sen de j onge boef Ali en het lief j e van een criminele projectont wikkelaar. De opera is geschreven met het oog op Brussel 2000, toen de cul turele hoofdstad van Europa. Maar door financiële perikelen is het tot dusver niet tot een op voering gekomen. „De doelstel ling van Jeugd en Muziek is om tijdens de zomervakantie met jonge zangers en musici een opera in te studeren", verklaart Jonckheere. „In 1998 ontstond het idee om eens niet voor een bestaand stuk te kiezen, maar zelf een geheel nieuwe opera te produceren. Het project heeft altijd en overal laaiend enthou siasme opgeroepen. Niet alleen omdat jonge pre-professionele en net afgestudeerde musici en zangers een unieke kans krijgen om te laten zien wat ze kunnen, maar ook omdat we naast het traditionele operapubliek men sen willen bereiken die niet zo vertrouwd zijn met het genre. Voor Brussel 2000 kwamen de Repetitie van de opera Ket in het Scheidetheater. Europese subsidies niet rond, het jaar daarop moesten we een geplande première in Duitsland afblazen en via Walter de Cler- cq, de vorige directeur van het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren zijn we vorig jaar hier in Terneuzen beland. Maar ook toen kwam de subsidie niet he lemaal rond, waardoor we de voorstelling een jaar moesten uitstellen." foto Peter Nicolai Dejonghe: „We stonden klaar met ons ei, maar konden het niet leggen." Uiteindelijk heeft het jarenlange uitstel toch artistie ke voordelen opgeleverd, menen Jonckheere en Dejonghe. „Je door Marcel Modde ZIERIKZEE - Haar toen vijf tien maanden oude zoon Toon dartelt piemeltjenaakt op het duinstrand van Burgh-Haam- stede. Een vrolijke foto op groot formaat ingelijst aan de muur, zo lijkt het van enige afstand. Iets dichterbij openbaren zich duidelijke penseelstreken in olieverf, maar blijft het oog voor verfijnde details van vingers en gezicht van kunstenares Silvia Duin-van Mil verbluffend knap. Knap eens te meer omdat de 34- jarige Haagse autodidact is, af gezien van de twee jaar onder richt die ze heeft gevolgd bij haar plaatsgenoot Evert Schel lens. „In feite heb ik daar écht leren schilderen. Ik kon altijd wel goed tekenen, maar verder heb ik voor die tijd op dit gebied eigenlijk maar een beetje aan gemodderd." Het definitieve zetje in de rug om het penseel serieus op te pakken, kwam met haar besluit na tien jaar te stoppen met het verkopen van hypotheken en verzekeringen en in dé lijsten makerij van de Hofstad te gaan werken. „Je ziet daar zoveel kunstenaars met hun werk langskomen, dat werkt heel in spirerend." Inmiddels heeft Van Mil al een aardige collectie op haar naam staan, waarvan een aantal in opdracht particuliere huiskamers en instellingen sie ren. Sinds april woont ze met echtgenoot en zoontje in Zierik- zee en is ze een atelier begonnen. De bedoeling is voorlopig vanaf oktober iedere laatste zaterdag van de maand, aansluitend bij de plannen van de Stichting Kunstkwartier in de stad, de deuren van haar werk- annex toonruimte open te zetten voor publiek. Daarnaast presenteert ze zich op een eigen website (usr.xs4all.nl). Van Mil werkt vooral in thema's. „Nu zit ik even in de dieren." Ook daarbij vormt het oog voor detail de kracht van haar werk. Een giraffe aan de muur van het atelier in de Rozemarijnstraat is beperkt tot zijn nek en een deel van zijn kop, diagonaal op het doek gezet. De typische teke ning van de vacht van het dier spreekt voor zich. Ook koeien hebben de voorliefde van Van Mil. Een close-up van twee te gen elkaar aanschurkende exemplaren van deze soort haalt heel nadrukkelijk de grillige vormen van hun ruggen naar voren. Zo sterk zelfs dat zich weer de indruk van een heuvel achtig landschap opdringt, wat aan het realisme voorbij gaat. Opvallend ook is dat een ogen schijnlijke olieverf van een groep zebra's meer kleur in zich draagt dan het veronderstelde zwart-wit. Dat Van Mil veelzij dig is, bewijzen onder meer haar Silvia Duin-van Mil in haar Zierikzeese atelier. foto Mechteld Jansen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De komst van de Roosevelt Academy naar Middelburg kost ruim tien mil joen euro aan gemeenschaps geld. Daarvan betaalt het ministerie van Onderwijs 4,5 miljoen euro. De gemeente Mid delburg stelt 1,4 miljoen be schikbaar en de provincie 1,2 miljoen euro. Ook het openbare nutsbedrijf Delta komt over de brug. Het staat garant voor een lening van drie miljoen euro en betaalt de helft van de rentelasten (onge veer 60.000 euro per jaar). Dat alles blijkt niet genoeg te zijn. Het dagelijks provinciebestuur wil nu boven de eerder uitge trokken 1,2 miljoen nog een ex tra bedrag van bijna twee mil joen euro reserveren, waarmee de provinciale bijdrage in de aanloop- en inrichtingskosten van de 'Zeeuwse universiteit' boven drie miljoen euro uit stijgt. Volgens het college van Gede puteerde Staten is dat alleszins verantwoord: de komst van uni versitair onderwijs versterkt het onderwijsaanbod, verbetert het imago van Zeeland, houdt jongeren in de provincie en trekt jongeren van elders aan. De extra bijdrage van bijna twee miljoen euro is bedoeld om de voorfinancierings-lasten in de periode 2005 tot en met 2008 te betalen. Bedoeling is dat de Roosevelt Academy per 1 september 2004 de deuren opent, waarbij gere kend wordt op tweehonderd studenten. De eenmalige bij dragen van ministerie, provin cie, gemeente en nutsbedrijf Delta zijn nodig om tot een slui tende meerjarenbegroting te kunnen komen. In 2010 moet de Roosevelt Academy zichzelf kunnen bedruipen, ervan uit gaande dat het ministerie van Onderwij s dan de voor universi tair onderwijs gebruikelijke vergoedingen uitkeert. De in november 2002 gereser veerde provinciale middelen ten (OOI vo «ei sche opleiding in Zeeland.' ANTWERPEN - In de dierlVoo) tuin in Antwerpen is het mei ie i gedeelte Hippotopia geopei ïel Aan dit moerasbiotoop is tl jaar lang gewerkt. Inge Er wonen twee nijlpaarden. >°h kroeskoppelikanen, een kop| E tapirs en zestig moerasvogeli Hoewel de nijlpaarden vo#® zomer al voor het eerst nieuwe villa betrokken middels hun tuizicht volled ïgh veranderd. Er kwam eennien moerasvolière bij waar de*ïan zoekers doorheen kunnen n delen en een nieuw gebouwa ft vijver voor het verliefde tap koppel. bedrage van 1,2 miljoen zijn inmiddels besteed, o meer om de kosten van despt ale studentenhuisvesting te eni talen (daarin stopt de provüi t» 500.000 euro). Deextraresei ft ring van bijna twee miljoenj is nodig omdat anders den» it jaren-begroting niet sluit) F raakt. Zo'n dekkende begnj att is gewenst, omdat de ani bat subsidiegevers dat als waarde aan hun bijdrage binden. Het dagelijks provinciebesti !?t: wil de precieze uitgavenvo® «g- Roosevelt Academy nietin en. openbaarheid brengen. Vai meerjarenbegroting en een heime bijlage van de geme®L Middelburg kunnen alleen) 1/ vinciale Staten vertrouw V kennis nemen. Ook nutsbedrijf Delta w mee te delen welk be voor de universitaire oplei„ op tafel wordt gelegd. Volg een woordvoerder gaat het een 'garantieverklaring' wa, over Delta geen informatiei strekt. Het bedrijf trekt dep k® temonnee open 'vanuit «i betrokkenheid bij de Zeeut samenleving en omdat we: »P belang zien van een acade I'0' men ton liet PI nn iiitv leid mag zoiets eigenlijk niet zeggen maar de cast die we dit jaar bij elkaar hebben gekregen is beter dan de club die we vorig jaar bij na compleet hadden", zegt Jonckheere. En Dejonghe: „Wie echt gemotiveerd is, blijft over. Als staf zijn we ook een vrien denclub geworden doordat we allerlei struikelblokken en hin dernissen moesten overwinnen. Het engagement van iedereen is heelgroot." Dat de hele club een maand lang in Terneuzen kan werken, met het Scheldetheater als produc tiehuis, is een onvoorstelbare luxe, aldus Jonckheere. „De manier waarop we hier werken is de meest comfortabele die we ons kunnen wensen. Het hele huis staat voor ons open, we kunnen in alle zalen. We zijn on dergebracht in het Hampshire Churchill Hotel, waar we het niemand lastig maken, want we komen 's avonds laat binnen en gaan 's morgens vroeg weer naar het theater. Directeur Filips Pieters van het Festival van Zeeuwsch-Vlaan deren kan het nog sterker ver tellen. „Ze werken ook op zater dag en zondag door. Die jonge artiesten beseffen dat dit een unieke kans is op een goede start van hun carrière. En het Schel detheater is nog nooit zo voor honderd procent benut." Ket gaat zaterdag 6 september in première. Een voorproefje is te beluisteren op de website van Koen Dejonghe: http://mem bers.sibeliusmusic.com/kde- jonghe. houtskoolportretten van kinde ren en haar klassieke land schappen en stilllevens. „Het volgende wat ik heel graag zou willen doen, is mensen in histo rische kleding." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Small Sail festival in Vlissingen wordt dit jaar gecombineerd met een Duits Schlager-festijn en de Vlissingse stadsfeesten. Het spektakel wordt gehouden rond de De Ruyterhaven in de Vlis singse binnenstad. Twee treinen met circa 1200 Duitse schlager liefhebbers reizen naar Vlissin gen om het schlagerfestijn mee te maken. Het feest wordt in het weekeinde van 30 augustus ge houden. .Publiek verzekerd"zegt Tj alle Peters voorzitter van Small Sail. „Ik weet niet of de muziek liefhebbers ook van zeilen hou den, maar het is goed voor de ambiance en Vlissingen kan zichzelf als levendige stad pro moten." De organisatie van Small Sail maakte begin dit jaar bekend dat zij ernstig te kampen had met financiële problemen. Ook was een gebrek aan bestuursle den ontstaan. Het driedaagse evenement dreigde geen zesde editie meer mee te maken. „De problemen zijn allemaal van de baan. We hebben een bestuur van negen enthousiaste mensen en we blijven binnen ons bud get. Dat is rond de 50.000 euro." Het nieuwe bestuur is er trots op dat het voor zo'n gering bedrag een 'leuk festival heeft kunnen regelen'. „Dat betekent dat de deelnemers een steentje bijdra gen. Ze doen voor weinig geld mee, omdat ze vinden dat Small Sail door moet gaan." Het Schlagerfestival kan reke nen op Heintje Simons, Nicole, Benny Neymann en nog enkele andere bekende Duitse zangers van het levenslied. „De organi satie is in handen van de WDR4. Ze noemen het de Schlager-ex press." Het schlager-festival begint op zaterdag om 14.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Het wordt gehou den op het Dijktheater. De Vlis singse Stadsfeesten zorgen er voor dat ook de Walstraat en omgeving meedoen. Small Sail maakt verder ge bruik van de Kazematten, waar een expositie van maritieme schilderijen te zien is. In de De Ruyterhaven leggen ongeveer 35 historische of monumentale jachten aan. „We kunnen tevre- den zijn dat er zoveel schippe ft in geïnteresseerd zijn." 1 Op enkele forse zeilschep F kunnen tochten gemaakt n den op de Westerschelde. Daa voor zijn al kaartjes te koopl !el1 de VW's in Vlissingen enDoi ior burg. „De Timshei en SaraLa liggen overdag aan de loodsa steiger. In de omgeving van Nieuwendijk, bij het Muzeem en het Arsenaal wordt het raai tieme erfgoed gepresenteerd! is ook een oude ambachttf markt." Zaterdag zal rond 11.00 uuref helikopter een demonstratie? ven waarbij de Sailvlag gehese wordt. Vanaf het Rondeel is openingsact te volgen. Zaterda en zondag wordt er een sloepen race gehouden en is de 'histon sche beloodsing' vanaf de Bon levard de Ruyter te volgen, litp BV. ZIERIKZEE - Op verschillend plaatsen op Schouwen-DuW" land zijn auto's opengebroken In Dreischor werden gistenxh tend uit een auto twee tassenge stolen, waarin een bedrag e enkele honderden euro's, kle ding en een mobiele telefoon» ten. In Bruinisse verdwenen af gelopen nacht rugzakmetfo» apparatuur en kleding uit e® auto. In Renesse gingen auto krakers aan de haal met f luidsapparatuur ter waarde vü enkele honderden euro's. Advertentie stwalhart abuum® Zeeuwse mosselen driegangen menu 4 7u30 tot 2 Keuken oper?u gg(. g reserveren (CU 1°'_

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 58