11 Sfeervol begin van havendagen eedijk brengt jeugdtrauma's boven 1 Het spookt bij de Ronduute Ambassadeur Bosnië stuurt dienstauto om familie op te halen WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Auto Lezersactie Half dozijn ichting Promotie Oosterschelde ziet voorziening als extra toeristische trekker U Altijd al eens willen rallyrijden? Voor slechts 189 zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND zaterdag 23 augustus 2003 Canada 9 eren vanaf de dijk Stilte OAutoTrack.nl zc ierikzee aast op kreeftencentrum ^Marcel Modde ERIKZEE - De Stichting Pro- tie Oosterscheldekreeft wil Zierikzee een handelscen- imi oprichten voor de visserij i j het schaaldier. De organisa- is daarover het gesprek 3D ngegaan met de gemeente en belangenorganisatie Zevi- handelscentrum zou in de nmen van de stichting moe- i j fungeren als vismijn waar ifgevangen kreeft uit de Oos- schelde kan worden aange- acht en verkocht aan restau- nts. Daarnaast wordt gedacht neen doorlopende presenta- j i over de leefwereld van het 3 jr, de visserij en de verwer- Hg. Zo'n centrum kan uit- jj oeien tot een extra toeristi- he trekker. at element kan nog verder jrden versterkt door het han- ilscentrum onder te brengen in 1 bij de toekomstige Stads- en om immerciewerf van de Muse- 'f3; jhaven in de houtloodsen aan b{ Nieuwe Haven. Zierikzee li >eft een eigen mosselvloot en 13t jt eveneens een aantal be- «psmatige kreeftenvissers. o\i |et dat 'bezit' moet meer wor- jgedaan, vindt de stichting, [cretaris J. van Geesbergen in 1 in de Zeeuwse visserijvereni- igei ng Zevibel heeft het plan sa- en met de initiatiefnemers be- 4,dj roken met interim-directeur Vader van de noodlijdende tim smijn in Colijnsplaat. De ge in; ichte daarbij is een 'depen- me ince' in Zierikzee, gespeciali- Ds erf in kreeft. ken 14.D ota Geesbergen wil na de zomerva kantie een delegatie samenstel len om de onderhandelingen met het Ministerie te beginnen. Zo'n PO is alleen haalbaar in dien de overheid de kreeftenvis sers duidelijke voordelen biedt als ze bereid zijn zich te organi seren. Daarbij kan worden ge dacht aan een strak visplan en wellicht een ruimere vangstpe riode, aldus Van Geesbergen. Leden van de PO worden ver volgens verplicht hun vangsten te registreren, danwel op een veiling aan te bieden. Zo ont staat er een beter beeld van de vangstresultaten en kan er een gericht beheer worden gevoerd voor de kreeftenpopulatie in de Oosterschelde. Voor dat domein zijn momenteel 42 vergunnin gen in omloop. Van Geesbergen betwijfelt of Zierikzee de kreeftenhandel naar zich toe kan trekken. Die positie wordt nu grotendeels in genomen door Yerseke, waar in combinatie met de Canadese kreeft het hele jaar door in die vissoort wordt gehandeld. Daarnaast wordt ook in de Bres- kense vismijn kreeft geveild ten behoeve van de Vlaamse markt. Ook in het geval van één produ centenorganisatie blijven de vissers vrij in hun keuze van plaats voor het verhandelen van hun vangsten, stelt de Zevibel- secretaris. Een gespecialiseerd handels centrum vergt bovendien een forse investering, omdat aan al lerlei hygiënische en arbeids- technische omstandigheden moet worden voldaan. „Wan neer je dat afzet tegen het korte vangstseizoen voor kreeft, dan vraag ik me in alle eerlijkheid af of die investeringen dat waard zijn." Een bredere opzet, bij voorbeeld door ook de plaatse lijke mosselvangst in Zierikzee te verwerken, maakt volgens hem bij voorbaat geen kans. „De mosselhandel pak je na tuurlijk helemaal nooit meer af van Yerseke. Het is een mooi, ambitieus plan dat alle aan dacht verdient. Maar Zierikzee als exclusieve plaats voor de kreeftenhandel, zie ik er zelfs in mijn stoutste dromen niet van komen." Wethouder G. van de Velde-de Wilde (visserij, toeris me en economie) kent het plan en zou het toejuichen indien er iets dergelijks van de grond mocht komen in Zierikzee. An derzijds beseft ook zij dat er nog heel wat water door de zee moet om de opzet daadwerkelijk bin nen handbereik te brengen. De gemeente wacht vooralsnog een nadere uitwerking van het plan af, maar is wel bereid tot de no dige ondersteuning, zegt de wethouder. in Geesbergen ziet vooralsnog wat beren op die weg. De 5 Aaagóf de kreeft op een centra plaats aan land kan worden (bracht, is volgens hem sterk hankelijk van het al dan niet »rgaan van de oprichting van producentenorganisatie we#0)voor die beroepsgroep. De osil gelopen maanden zijn daar- -bee icrgesprekken gevoerd en Van door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Sfeervolle klan ken van een Shanty-koor, lek kere hapjes, vrolijk versierde gevels, fraai gepavoiseerde mosselkotters en kleurige lam pions. Dat alles bij elkaar vorm de gisteravond het smakelijk opwarmertje voor de zestiende editie van de Zierikzeese Ha vendagen. Terwijl voorzitter van de orga niserende Stichting Promotie Havendagen Zierikzee W. Schot in de feesttent aan het Luitje nog even wat laatste details re gelt, spelen de muzikale bege leiders van Shanty-koor Neptu nes zich vast warm. Schot houdt het kort en bondig in zijn ope ningstoespraak. Gefeest moet er worden. Om daar de juiste sfeer voor te schepen is de Shanty-zangers van Neptunes wel toever trouwd. In rap tempo en voor zien van smeuïge aankondigin gen maakt het gezelschap zijn toehoorders deelgenoot van wat een zeeman zoals meemaakt. Wat later en enkele honderden meters verder aan de Engelse Kade spreekt burgemeester J. Asselbergs zijn waardering uit voor een noviteit op het Haven dagen-programma: de Culinai re Boulevard. Op de boulevard presenteert een aantal Zierik zeese restaurateurs zich met hun eigen specialiteit. Aange boden voor de eenheidsprijs van vijf euro. Terwijl in de feesttent aan het Luitje het feestgedruis onver minderd doorgaat zorgen de feestelijk versierde mosselkot ters in combinatie met de licht jes van de lampionoptocht voor een sfeervolle aanblik. Vanmiddag om half twee wordt de Havendag officieel geopend door de mosselprinses, geassis teerd door burgemeester J. Asselbergs en zeegod Neptu nes. Liefhebbers kunnen zich vervolgens inschepen voor een tochtje op de Oosterschelde. De achterblijvers kunnen over de Nieuwe Haven langs de kraam pjes slenteren of de Culinaire Boulevard verkennen. Zowel daar als in de feesttent op het Luitje, bij stadscafé De Ban- jaard en café De Gekroonde Suikerbiet wordt voor live mu ziek gezorgd. Feestelijke lampions zorgden voor sfeer tijdens de eerste havendag. foto Mechteld Jansen art!] chaal loorConny van Gremberghe Ijk. I an weerskanten van de Ou- Tc flde Zeedijk oostelijk van still kei ligt land. Dat kan, simpel- lionl neg omdat het een oude zeedijk 3. W b. Achter de Zeedijk, noord- testelijk van Westdorpe, ligt «t Kanaal van Gent naar Ter- izen en deugt die naam dus jl geen kanten. Neemt niet de heren van Rijkswa- lerstaat, zo'n 35 jaar geleden, na fc laatste kanaalverbreding bij Sssluis een bordje in de grond tal zetten waarop de naam «dijk prijkte. Sindsdien is de kanaaldijk de Zeedijk. Ir 31(1 veek. DbJ ®e aanleg van die dijk heeft iverigens nogal wat voeten in kaarde gehad. Westdorpe was de jaren '60 de pleisterplaats Bi kanaalwerkers. Mannen baggerbedrijven als Van uit Werkendam lagen in te dorp in de kost of woonden woonwagens, die her in der >ionc Werhetdorpverspreidstonden. pion latin rellini rainj 1...KJ i mat B.He l.TeJ mat L..JJ ikeva Overdag werd er gewerkt, ge baggerd en gegraven. Achter de oude kanaaldijk werden diepe putten geslagen, de vrijgeko men grond werd met vrachtwa gens en pijpleidingen naar de Axelse Vlakte, Smitschorre bij Axel, de oprit van de nieuwe brug bij Sas van Gent en de pol ders zuidelijk van Westdorpe getransporteerd. Honderddui zenden kubieke meters zand en klei werden verplaatst. Naast de diepe putten werd een nieuwe aarden wal opgetrokken, die ve le meters boven de Autrichepol- der uitstak. Door kwel en hemelwater vul den de putten zich geleidelijk met water. Een kind kon zich in die j aren geen ultiemer speelter rein wensen. Er werd gezwom men, er werden hutten gebouwd en met fietsjes over de bergen zand gejakkerd. Erg lang duurde dat festijn niet, want de kanaalwerkers deden wat ze moesten doen; werken. De aarden wal veranderde in een stevige rechte kanaaldijk, de poelen erachter in een verra derlijk diepe waterweg, die uit eindelijk - nadat de oude dijk verwijderd was - in verbinding gesteld werd met het oude ka naal, dat vervolgens door de baggeraars op dezelfde diepte als de nieuwe vaargeul werd ge bracht. Het verbrede kanaal werd in december 1968 feeste lijk in gebruik genomen. Nou ja jr - gaaB^b I 'mszië-:- i v. 'v W. jji' fff Vv- 'r 1 -f r'M Met het plaatsen van een eenvoudig straatnaambordje transformeerde de kanaaldijk in de Zeedijk, on danks het feit hij nog steeds langs het kanaal loopt. foto Peter Nicolai feestelijk. De schooljeugd van Westdorpe werd 's ochtends door meester Hendriks bijeen gedreven op het schoolplein en voorzien van oranje-blanje- bleu-vlaggetjes. De instructies waren kort en duidelijk. „Jullie gaan straks op de fiets naar de Zeedijk, waar we in rijen zullen wachten op de komst van de ko ningin. Komt ze voorbij dan zwaaien we en zingen we het feestlied, dat jullie allemaal op papier hebben ontvangen", sprak de meester. Daar gingen we peddelend door de kou. Aangekomen op de win derige dijk aan het kanaal was het nog kouder. We werden in het natte gras geposteerd en konden wachten. En wachten. We waren overigens niet alleen, aan de overzijde van het kanaal stond de Sasse schoolmeute te wachten op de doorkomst van vorstin Juliana. Wie het echter aandurfde te roepen, kon reke nen op een tik met een zegelring op het schedeldak. Ja, jeugd trauma's. Juliana en buurvorst In deze bomencirkel zou volgens de legendes een witte dame rondwaren. De witte tent stond er maar voor even; naar ver luidt als onderdak voor een spook-feestje. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer De plek bezorgt menigeen de rillingen: de Ronduute. Middenin de polder een akker met daar omheen een cirkel van bomen. Te vinden aan de Ronduitewegbij Koewacht. Het spookt er, zo gaat de overleve ring. Zijn ze er of niet? De witte dame, de geldschat en de zwarte hond of de leeuw met een sleutel in zijn bek. Ronduute komt van het Franse woord redoute, oftewel schans. De Ronduute ligt daar waar vroeger het fort Moerspui moet hebben gestaan. De vreemde plek, nu nog goed te herkennen in het landschap, speelt de hoofdrol in een spookverhaal, waarvan meerdere versies de ronde doen. Ze hebben echter een paar dingen gemeenEens in de honderd jaar, tussen midder nacht en een uur, zou een in het wit geklede dame verschijnen die de argeloze passant de weg naar een ondergronds gewelf bij de Ronduute zou wijzen. In het gewelf zou een ijzeren koffer liggen, gevuld met een geld schat. Wie rijk wilde worden, moest daar echter wel wat voor doen. Op de koffer lag namelijk een leeuw (of in andere versies een zwarte hond met gloeiende ogen) die in zijn muil de sleutel van de koffer had. Wie de sleutel wist te pakken, werd eigenaar van de schat en zo kon de geest van de witte dame eindelijk rust vinden. Het verhaal werd voor het eerst opgetekend rond 1820. In deze versie staan drie koffers in het gewelf. Een die toebehoort aan de Sint Baafs kathedraal in Gent, een van het klooster van Zaffelaere en een voor diegene die de witte dame helpt. De grote zwarte hond zou niet bijten als je be doelingen zuiver zijn. Niemand heeft dat ooit kunnen bewijzen, want in de verhalen gaat ieder een die het meemaakte er als een haas vandoor. Het verhaal werd nogmaals, in de versie met de leeuw en één koffer, opgetekend in 1850. Dat geeft te denken dat de witte da me zich wel vaker laat zien dan eens in de honderd jaar. Dus schatzoekers, ga er eens kijken, wie weet... Maar pas op, want naast een witte dame, een enge hond of een leeuw, verhalen de legendes nog over andere aan wezigen: „Uilen als mensen zo groot." Oeh! Boudewijn der Belgen passeer den, rijkelijk verlaat, de gepe perde schildpaddensoep van Pierre Standaert lepelend, aan boord van de prinses Margriet. Of ze de koukleumende horde schoolkinderen op de Zeedijk gezien hebben, valt te betwijfe len. Een jaar erop, en nog jaren later, zou diezelfde vermaledijde Zee dijk nog voor meer jeugdtrau ma's zorgen. Het gros der mid delbare scholen stond in Terneuzen en de kortste weg van Westdorpe naar die plaats leid de langs - juist - de Zeedijk, 's Ochtends, om half acht, ver trok er vanaf de Tramweg een ijzeren cohort van tientallen scholieren op weg naar de scho lingsinstituten in de verre stad. Vooraan de oudsten, de sterk- sten, de wegbaners, die er niet voor terugdeinsden om zo nu en dan tegenliggers van de weg af te drukken. Ze bepaalden het tempo. De rest volgde. Terug was, door de verschillende eind tijden der lessen, een ander ver haal. Dan moest de zes kilome ter tegenwind op of onder de dijk op eigen kracht worden afgelegd. Vaak zuchtend, zwe tend, vloekend. Het werd overi gens nog erger na de gemeente lijke herindeling toen Terneu zen het Axelse bruggetje inpikte en het verplaatste naar de Oost- kolk in Terneuzen, waardoor wij, arme scholieren genood zaakt werden een langere route door de stinkende Koegorspol- der en over de Graaf Jansdijk naar Terneuzen te volgen. De Zeedijk verwerd tot een stil- tegebied. Een domein voor paartjes die zich in het hoge gras willen terugtrekken, voor fiet sers die een toertje willen maken of voor scheepvaartliefhebbers, die zo nu en dan een blik willen werpen op passerende schepen. De dijk leent zich er prima voor. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De ambassa deur van Bosnië-Herzegovina vindt dat de familie Zekic inhu maan behandeld is. Hij heeft de familie laten ophalen met zijn eigen dienstauto. De familie kampeerde sinds het begin van de week net buiten het terrein van het asielzoekerscentrum in Middelburg. Ze zijn in afwach ting van de terugreis naar hun land ondergebracht in een pen sion in Den Haag. Ambassadeur Z. Jerkic zegt dat hij gehandeld heeft om humani taire redenen. „We konden het niet aanzien dat mensen in het park lagen te slapen. Het zijn tenslotte wel onze onderdanen De familie is uitgeprocedeerd en heeft aangegeven te willen te rugkeren naar Bosnië. De pa pieren voor de reis zijn echter nog niet in orde. Omdat ze geen recht meer hebben op opvang in het asielzoekerscentrum, heeft het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers ze uit het centrum gezet. De Immigratie en Natu ralisatie Dienst (IND) heeft la ten weten dat asielzoekers die uitzicht hebben op terugkeer, dispensatie kunnen krijgen. De ambassade heeft daar ook op aangedrongen. „We hebben het centrum gevraagd om de familie nog een paar dagen langer op te vangen", zegt Jerkic. „Dat was niet mogelijk, zeiden ze." Vol gens Jerkic is hij anderhalve dag bezig geweest om de directie van het COA aan de telefoon te krijgen. „Ik wil geen kritiek le veren op het centrum, ze hebben het druk en proberen hun best te doen. Maar ik begrijp niet dat ze de familie op straat zetten." De familie Zekic, vader, moe der, dochter en kleinkind, is donderdagavond onderge bracht in een pension in Den Haag. Het ambassadepersoneel heeft dat verblijf zelf betaald. „De ambassade heeft daar geen budget voor." Volgens Jerkic heeft de Interna tionale Organisatie voor Migra tie (IOM)die de terugreis van de familie regelt, niet meteen ge reageerd omdat die organisatie ook niet wist dat de familie uit het asielzoekerscentrum werd gezet. Jerkic is boos over de manier waarop de familie behandeld is. „Het menselijke aspect moet zwaarder wegen dan de bureau cratische regels. In veel asielza ken lijkt het of Nederland de mensen uit het oog verliestHet is de eerste keer dat de ambassa deur persoonlijk ingrijpt in een asielzaak. „We hopen dat zich niet meer gevallen voordoen. Misschien moeten alle instan ties beter met elkaar overleg gen. In dit geval is er iets mis ge gaan, ik hoop dat het niet weer gebeurt." Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 op^Tassiekerinfort ELLEWOUTSDUK L'HISTORIE DU SOLD van Igor Stravinsky Advertentie Laat uw tegenstander in het stof bijten, verbeter uw rijvaardigheid en maak kans op grote prijzen! Bel nu 0348-446409 of kijk op http://www.pzc.nl/auto Die vader van twee tiener dochters had zijn kroost er al vaker over horen praten: „Even een burger scoren bij McDonalds!" Hij was alleen bekend met de snackbar om de hoek, maar werd toch wel nieuwsgierig naar het moderne voedsel dat zijn dochters en hun vrien den prefereerden boven de goeie ouwe frikadel speciaal. Tijdens de lunchpauze op kantoor, ging hij daarom maar eens poolshoogte ne men, en stapte voor het eerst van zijn leven de wereldbe roemde fastfoodketen bin nen. Hij staarde naar de me nu's en zijn oog bleef hangen bij de McNuggets. Er viel te kiezen tussen een doosje van zes, negen of twaalf met deze krokante kipstukjes met saus naar keuze. Hij richtte zich tot de jongeman achter de ba lie en bestelde een half dozijn McNuggets. „We hebben geen half dozijn nuggets", zei de jongen. „Niet?", antwoordde hij. „Nee, we hebben er zes, ne gen of twaalf", zei de jonge man enigszins geïrriteerd. Voor de zekerheid vroeg hij het nog maar eens: „Dus ik kan geen half dozijn bestel len, maar wel zes?" De McOber keek hem ver veeld aan: „Dat zeg ik..." De man wist het goed ge maakt: Geef me er dan maar negen." En hij hield het vanaf toen gewoon bij de frikadel speci aal om de hoek. Advertentie Ook voor de nieuwste modellen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 57