ilPZC Bewoners De Schottes vrezen teloorgang wijk heiligheid staat voorop bij concert van Blpf PZC Het Bevelandse verstandshuwelijk ni De Mikke pleit voor duidelijke coördinatie bij berging vogels WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL 13 Week van de Vooruitgang maakt mensen bewust van toenemend autogebruik zaterdag 23 augustus 2003 Gaten Cambodja analyse Lifter schopt tegen auto Regels voor bouwgrond Automobilist belandt in speeltuin Frontale botsing in Biervliet Drankrijders aan de kant gezet Dure karpers ontvreemd Aansteken Coördinatie J Weinig animo voor ver keer sactie ipa| ^Marjolein Verbruggen 'sÏÏ OES - De animo in de regio j'l'f! oor de Week van de Vooruit- ovi ang. volgende maand, is tot nu esej ie gering- In de week brengen ei] (gemeenten de problemen van s (t groeiende autoverkeer on- iuilf erde aandacht gebracht. Al- :,rSi jn in de gemeenten Goes en lolen is een reeks van activi- jlen op touw gezet. Verder gei, loeteen school in Krabbendijke raanmee. )esti m ie Week van de Vooruitgang is tffi en uitbreiding van de Auto- Vat nje Dag en vindt in heel Euro- ;ai j plaats van 16 tot en met 22 tned eptember. Voor Nederland is de >nft «kditjaarnieuw.DeEurope- Wfi eCommissie trapte vorig jaar Idoorde activiteit te organise- m snin 400 Europese steden. jJ (et groeiende autoverkeer leiSi volgens organisator Mi- 'ol« «defensie niet alleen gevol- jejj gnvoor het milieu, maar ook ïaj Wr de veiligheid, de leefbaar- iei( eid en de gezondheid. Daar- len oor vraagt Milieudefensie bij 0I pmeenten en bewoners aan leg, [acht voor fietsen, lopen, open- ,ve] aarvervoer en autodaten, ides to dag wordt een onderwerp L' éandeld. „'Op voeten en fiet- sarnaar school', waarbij kinde- en uitsluitend te voet of op de Setsnaar school gaan, is het po- j mlairste"zegt projectcoördi- 1 nator Andy Palmen van Milieu- iefensie. „Het is mij opgevallen P jat Zeeland minder activiteiten leeft dan andere provincies. Ben pat geldt trouwens ook voor lieg imburg. Dat vind ik jammer, jpu rant overal zijn wel onveilige sl, trkeerssituaties rond scholen, litis een mooie gelegenheid om ie onder de aandacht te bren- en. topj Ce reden voor de geringe deel- Bels same is volgens Palmen dat be- voi tuurders in Zeeland al gauw 11 ienken dat acties op het gebied is j ran verkeer niet zijn besteed ft ian de mensen in hun dunbe- iem mikte gebieden. „Zij denken lel lirect aan problemen met het ,53, ipenbaar vervoer, terwijl ze nu (vi gist een vuist kunnen maken tap ichting Den Haag voor verbe- ering daarvan." Verder noemt hij de beeldvorming over de week. „Het idee leeft soms dat het om een autovrije week gaat." De gemeente Reimerswaal doet niet mee. „In onze plattelands gemeente stelt een autovrije dag niet veel voor", volgens voor lichter J. van Velzen. Het orga niseren van 'Op voeten en fiet sen naar school' door openbare basisschool De Klimroos in Krabbendijke is een voorbeeld van zo'n initiatief. Ook in Kapelle heeft de gemeen te geen activiteiten op dit ge bied. Noord-Beveland doet niet mee aan de week, maar die ge meente stimuleert het gebruik van de fiets naar het werk tij dens een eigen campagne in de periode 1 april tot 1 oktober. Borsele denkt nog na over deel name aan de promotiedag voor openbaar vervoer op 18 septem ber. „GroenLinks stelt dit voor, maar de gemeenteraad moet nog een beslissing nemen", zegt woordvoerster N. Jeremiasse. In Tholen fietsen medewerkers van bedrijven en de gemeente op 19 september naar hun werk. Drie scholen in Oud-Vossemeer doen woensdag 17 september mee aan 'Op voeten en fietsen naar school'. Goes houdt de hele week activiteiten. Er is een scholenproject, de resultaten van een vervoersenquête wor den gepresenteerd, zondag 21 september is het centrum van Goes autovrij en als afsluiting is er maandag 22 september een politiek café over het onder werp. door Mieke van der Jagt YERSEKE - De bewoners van het wijkje De Schottes, twee straatjes in Yerseke die allebei De Schotte heten, zijn het niet eens met de manier waarop de gemeente Reimerswaal in het wijkje aan dorpsvernieuwing wil doen. De gemeente wilde er 'de markt zijn werk laten doen' maar de bewoners vrezen dat dan het karakter verloren zal gaan. Het college van burgemeester en wethouders van Reimers waal vraagt, naar aanleiding van overleg met de bewoners, de commissie wonen en milieu of wellicht het eerder ingenomen standpunt moet worden omge draaid. Het college lijkt daar voor, ondanks de tijdelijke per sonele consequenties, wel voor te voelen. In de loop van 2000 werd besloten dat De Schottes weliswaar prioriteit heeft als het om dorpsvernieuwing gaat, maar dat de gemeente niet de hele zaak op gaat kopen om het op te knappen, noch een pro jectontwikkelaar in zal schake len. In de twee straatjes wonen nog teveel mensen naar hun zin, al beantwoorden sommige hui zen wat betreft ruimte en com fort niet meer aan de eisen van deze tijd. Het idee echter om de zaak in vrije kavels te ontwikkelen en wat sloop- en plantmaatregelen te treffen als er gaten vallen, stuit de bewoners tegen de borst. In een inspraakreactie op het voorontwerp van het be- De Schottes ademt nog de sfeer van het oude vissersdorp Yerseke. stemmingsplan, zijn de Schot- tesbewoners het er roerend over eens dat ze geen gaten in de ge- velwanden willen. Niet om te parkeren, niet voor speeltoe stellen en ook niet voor open baar groen. De Schottes moet het eigen historische karakter behouden en vergt daarom, zo menen de bewoners, een actieve aanpak. Het college stelt vast dat het eventueel honoreren van de inspraakreactie forse conse quenties heeft voor de planop zet. Dat laatste zal zeker veel in spanningen van de gemeente meebrengen. De zogenaamde marktaanpak zal als consequentie hebben dat panden, eenmaal leeg, geduren de lange tijd onbewoond zullen foto Willem Mieras blijven, omdat sloop van het ene, vaak het neerhalen van het andere pandje betekent. Op ver paupering van het gebied zit Reimerswaal ook niet te wach ten en de bewoners van de Schottes nog minder. ioorRolf Bosboom COES - De Grote Markt in Goes morgenavond vol voor In totaal achtduizend nensen kunnen het concert bij tonen. Wie erheen wil maar spa «el in het bezit is van een toe- jangskaart, heeft pech gehad, iept »ant het optreden is volledig ra «ilverkocht. Vanwege de veilig- lï keid worden er niet meer men- ipi Mop het plein toegelaten. )oj Lei "oor de Stichting Goes Promo- Isa ke is het concert het grootste mi «enement dat zij tot nu toe op ea jpuw heeft gezet. Toch was de (iai organisatie niet buitengewoon «gewikkeld, zegt voorzitter Ad itenJSchuurbiers. „Wat dat betreft is «nevenement als Goes Kinder ree stad,dat we volgende week heb- ege ta, een stuk lastiger. Voor het '-concert is er één bijzonder isd kenmerk: de veiligheid." ril) Be veiligheid was ook een van de redenen waarom een eerder ié racert van Blof in Goes niet ;oa redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes de Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'igrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; 2aterdagstot 12.00 uur doorging. Stichting Goese Ka den had vorig jaar in overleg met Goes Promotie het plan de populaire groep te laten optre den op een ponton in het kaden- gebied. De situatie werd uitein delijk echter niet verantwoord geacht. Horecaondernemer Dick van de Velde, betrokken bij beide stich tingen, opperde toen het idee Blof op de Grote Markt te pro grammeren. „Hij is de grote ani mator geweest", benadrukt Schuurbiers. Goes Promotie heeft de organisatie overgeno men en is sponsors gaan werven. Omdat er onvoldoende inkom sten leken te zijn om alle kosten te dekken, werd besloten entree te heffen. De kaarten, a vijf euro waren binnen enkele weken al lemaal verkocht. Uiteindelijk houdt Goes Pro motie nog een bedrag over, al kan Schuurbiers nog niet pre cies zeggen hoeveel dat is. Aan gezien de stichting geen winst oogmerk heeft, wordt het geld geschonken aan een goed doel, in dit geval de Stichting Sawas- dee, bekend van de actie 'Zee land helpt Cambodja'. Aan het eind van het optreden van Bluf wordt de cheque overhandigd. Mensen van een beveiligingsbe drijf en de politie moeten ervoor Ad Schuurbiers: „Het hoeft niet allemaal groots te zijn, als er maar iets te doen is. Dat gaat de komende tijd steeds vaker gebeuren." foto Willem Mieras zorgen dat alles morgen zonder hebben. „Alle voorzienbare za- regels, verwacht ik geen proble- problemen verloopt. Schuur- ken zijn volledig afgedekt. Als men." biers zegt daar vertrouwen in te iedereen zich houdt aan de spel- Een spannend moment is mor genmiddag rond half zes, als de Grote Markt wordt 'schoonge veegd': alle aanwezigen moeten het plein dan verlaten. Om half zeven gaat het terrein open voor degenen die een toegangskaart hebben. De entree is uitsluitend via de noordzijde. De wegen die uitkomen op het plein worden zo veel mogelijk vrijgehouden. Om 20.00 uur speelt eerst Raco on, om 21.15 uur gevolgd door Bluf. Het is precies vier jaar geleden dat een dergelijk grootschalig concert op de Grote Markt werd gehouden. In augustus 1999 vierde horecaondernemer Won Yip het tienjarig bestaan van zijn bedrijf met een benefiet concert, met als grote publieks trekker René Froger. Ook toen ging de opbrengst, 30.000 gul den, naar Sawasdee. Voor Goes Promotie is het optre den van morgen het grootste evenement waarbij zij betrok ken is geweest, sinds de stich ting twee jaar geleden nieuw le ven werd ingeblazen. De andere activiteiten vindt Schuurbiers echter niet minder belangrijk. „We pieken niet op één evene ment. Het gaat ons erom dat er regelmatig wat te beleven valt in Goes. Het hoeft niet allemaal groots te zijn, als er maar iets te doen is. Dat gaat de komende tijd steeds vaker gebeuren." De samenwerking tussen de Bevelandse gemeenten lijkt onder druk te staan, zeker sinds Goes duidelijk is geworden welke spelletjes er zijn gespeeld rond de Westerschelde Container Terminal (WCT Als bestuurders hun collega's maffia-achtige praktijken verwijten, wordt het lastig de handen ineen te slaan. Toch zit er weinig anders op. door Rolf Bosboom GOES - Twee woorden klonken donderdagavond in de Goese raadzaal wel erg vaak: con structief overleg. Met die in steek zouden de gemeentebe sturen elkaar tegemoet dienen te treden, vond men, nu er op korte termijn met provincie en ministerie wordt onderhandeld over de maatregelen die nodig zijn om het lawaai van het trein verkeer op de Bevelanden in te perken. Hoe vaker het werd ge zegd, hoe krampachtiger het klonk. Aanleiding voor de uitspraken was de aanvaring met Reimers waal. In de besprekingen rond de WCT leken ze samen met Ka pelle één front te vormen, maar achter de rug van de anderen om gooiden de geslepen bestuur ders van Reimerswaal het op een akkoordje met de provincie. Goes was woedend en rept nu van 'Siciliaanse praktijken'. Wie zich belazerd voelt, keert zich doorgaans van de ander af. De Bevelandse gemeenten zijn echter voortdurend, op allerlei gebied, tot elkaar veroordeeld. Als regio met relatief kleine ge meenten, moet zij partij zien te bieden aan de oprukkende schaalvergroting. Alleen samen staan ze sterk tegenover Rijk en provincie. Ook al zouden ze niet met elkaar willen, ze kunnen niet zonder elkaar. Op diverse onderdelen weet men elkaar wel te vinden. Zo zijn allerlei welzijnstaken al sinds jaar en dag ondergebracht in een samenwerkingsverband, probeert op milieugebied niet iedereen zelf het wiel uit te vin den, wordt er bij de brandweer gewerkt aan een groter geheel en zijn er dwarsverbanden op gebied van bijvoorbeeld sociale zaken, musea en breedtesport. Om ook op het gebied van eco nomische zaken en ruimtelijke ordening van elkaar te profite ren, is eind 2000 het Bestuurlijk Platform De Bevelanden opge richt. Concrete resultaten zijn nog niet geboekt. Wel werd een adviesgroep ingeschakeld om een visie op de toekomst van het gebied te formuleren. De groep kwam tot de conclusie dat als de regio haar kwaliteiten wil be houden, een fusie van de vijf ge meenten op termijn onvermij delijk is. Het rapport leidde tot conster natie in de gemeentehuizen. Sa menwerking prima, maar sa menvoeging is ondenkbaar, zo was de teneur. Inmiddels wordt wel een begin gemaakt met een 'regiovisie'die de toekomst van wonen, werken en recreëren op de Bevelanden in beeld moet brengen. Het is een tijdrovend en kostbaar werk: er gaat zeker twee jaar overheen en er is 270.000 euro mee gemoeid. Wat de adviesgroep duidelijk heeft gemaakt, is dat zo'n regio visie alleen een succes kan wor den als iedereen de Bevelanden als één geheel ziet. De partijen moeten écht willen en bereid zijn harde afspraken te maken over waar bijvoorbeeld wonin gen worden gebouwd, waar be drijven zich kunnen vestigen en waar recreanten welkom zijn. Dat vraagt solidariteit en in- KAPELLE - De auto van een 58-jarige vrouw uit Goes raakte donderdagavond op de Viaductweg in Kapelle beschadigd, toen een jongen plotseling tegen haar auto schopte. Zij wachtte daar voor het verkeerslicht waar twee jongens in de buurt stonden te liften. De vrouw denkt dat de mannen geïrri teerd waren omdat zij niet mochten meerijden. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal wil regels maken voor de uitgifte van bouwgrond door anderen dan de gemeen te zelf. Reimerswaal wil een grote vinger in de pap hebben als het gaat om de vraag wie een stuk bouwgrond of een nieuwe woning kan kopen. Zo wil het gemeentebestuur voorkomen dat eigen inwoners of terugkomers achter het net vissen als de spoeling dun en de belangstelling groot is. Maar het is niet altijd alleen de gemeente die bestemmings plannen van voor tot achter ontwikkelt of de markt op gaat met nieuwbouwplannen. Daarom wil het college aan de Nota Grondbeleid enkele uitgangpunten toevoegen met hetzelfde effect als de eigen beleidslijn. Met zo'n gedragscode voor marktpartijen is al ervaring opgedaan met de woonstichting R&B, die het stadvernieuwingsproject Achterstraat /Lange- viele in Kruiningen ontwikkelt. De commissie wonen be spreekt de de nota donderdag 4 september om 20.00 uur in het gemeentehuis. GOES - Een negentienjarige automobilist uit Goes is in de nacht van donderdag op vrijdag rond kwart voor drie met zijn voertuig een speeltuin in de De Graaffstraat in zijn woon plaats ingereden. De Goesenaar was door onbekende oorzaak van de weg ge raakt, reed vervolgens een lantaarnpaal omver en was daarna via de bossages de speeltuin ingedoken. In de speeltuin reed hij tegen een bankje aan en kwam vervolgens tot stilstand te gen een speeltoestel- In de speeltuin is een ravage ontstaan. De man kwam met de schrik vrij, zijn auto is door het incident zwaar beschadigd. BIERVLIET - Op het Burgemeester Verplankeplein in Biervliet vond gisteravond rond kwart over zes een frontale aanrijding plaats. Een negentienjarige automobilist uit de gemeente Terneuzen kwam op bovengenoemd plein in aanrij ding met een 52-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis. BURGH-HAAMSTEDE - Een 49-jarige automobilist uit Burgh-Haamstede is donderdagavond op de Kloosterweg in zijn woonplaats aangehouden voor het rijden onder invloed van alcohol. Controle wees uit dat de man 1,5 keer meer had gedronken dan is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van twee uur opgelegd en een proces-verbaal mee naar huis. VLISSINGEN- Uit de vijver van een bedrijf in de Berlage- straat in Vlissingen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag zes karpers gestolen. De vissen hebben een totale waarde van enkele honderden euro's. Van de visdieven ontbreekt nog ie der spoor. schikkelijkheid, waar niet per definitie iets tegenover staat. Het eigenbelang van de ge meente wordt ondergeschikt aan het regiobelang. Dat vergt veel van de raadsleden, die zijn gekozen om het belang van hun gebied te behartigen. Zaken zo als woningbouw zijn bij uitstek verkiezingsthema's en een offer in het belang van de regio maakt weinig indruk op de lokale kie zer. Zolang samenwerking alleen met de mond, maar niet met het hart wordt beleden, komt er weinig van terecht. Er rust dan ook een belangrijke taak op de nieuwe voorzitter van het plat form, als opvolger van David Luteijn, om de partijen echt op één lijn te krijgen. Die opdracht is toebedacht - als men het ten minste eens kan worden over diens beloning - aan Jan te Veld huis, oud-Kamerlid voor de WD. Hem wacht een zware missie en veel 'constructief overleg'. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vogel- en egelopvang De Mikke in Mid delburg wil duidelijkheid over welke instantie verantwoorde lijk is voor de berging van zieke vogels en de destructie van dode t vogels. Een groot aantal instan ties werkt nu langs elkaar heen, waardoor het voorkomt dat do de beesten helemaal niet wor den opgeruimd. En dat levert gevaar op voor de volksgezond heid. Asielbeheerder M. van Dijk is de hele week bezig geweest om een groot aantal meeuwen op een bedrijventerrein in Vlissingen- Oost opgeruimd te krijgen. Gistermiddag is ze uiteindelijk samen met een ambtenaar van de gemeente Vlissingen op het terrein geweest. Ze hebben on geveer vierhonderd dode meeu wen weggehaald. „Het was een vrachtwagentje vol", aldus Van Dijk. Vermoedelijk zijn de vo gels bezweken aan botulisme. Vijf nog levende meeuwen had den duidelijk symptomen van de besmetting. De dode dieren worden nog onderzocht. Dan zal blijken of het inderdaad botulisme is geweest. Van Dijk vindt het niet verant woord om de dode vogels zo lang te laten liggen. „Die beesten kunnen elkaar aansteken. Als er tien liggen, eten er twintig van en dan heb je dertig botulisme- slachtoffers." Ze heeft afgelopen week contact gehad met een groot aantal in stanties. „Ik werd overal door gestuurd. Ze zeggen allemaal dat het hun verantwoordelijk heid niet is. Op een gegeven mo ment ben je dan weer terug bij af." Uiteindelijk besloot de gemeen te Vlissingen in te grijpen. „Maar het is officieel geen zaak van de gemeente", zegt J. Piers- ma van de afdeling milieu. „Het is de zaak van de beheerder van het terrein en dat is Zeeland Seaports." Zeeland Seaports kreeg volgens medewerker A. Cardon donder dag bericht dat er dode meeu wen op het terrein lagen. „Toen ging het over tientallen. Ik heb het bedrijf gevraagd ze op te ruimen.Hij betwijfelt of de vo gels slachtoffer waren van botu lisme. ,Het water is daar zout en het is bovendien te koud. Mis schien heeft de vogelsterfte te maken met de stookolie die uit de Pelican I is gelekt." Hij wijst erop dat het havengebied last heeft van een meeuwen- plaag. Volgens Van Dijk kunnen vogels die dood gegaan zijn aan botu lisme een bedreiging vormen voor de volksgezondheid. „De vogels hebben botulisme van het type C. Dat is ongevaarlijk voor mensen. Maar als je de beesten zo laat liggen, kan het zich ontwikkelen naar een an der type. In de Oostvaarders- plassen in Flevoland zit de blauwalg. Die werkt normaal gesproken op de lever van de vo gels. Dat heeft zich ook ontwik keld en nu tast het de hersenen van de vogels aan." De Mikke krijgt besmette vogels uit heel Zeeland, ook uit gebieden waar geen water is waarin botulisme heerst. „Als je de beesten laat liggen, komen er maden in. Die zijn ook besmet. En scholek sters eten bijvoorbeeld maden." Van Dijk zou graag zien dat er in de provincie één persoon of in stantie wordt aangewezen die coördineert bi] massale vo gelsterfte. „Dat was in het voor jaar ook toegezegd toen we zo veel olieslachtoffers hadden. Maar toen was het verkiezings tijd." Als de coördinatie gere geld wordt, komen situaties zo als nu met de dode meeuwen niet meer voor. Van Dijk raadt mensen aan om zieke vogels naar De Mikke te brengen. Botulisme is namelijk goed te behandelen. De vogels worden om de twee uur gespoeld met een vloeistof die onder meer een ontwormingsmiddel en een an tibioticum bevat Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 3300033 s^ktakelbu desluizen van terneuzen WATERLANDERS nansaroep Krisztina de Cnatel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53