Minder belastingaftrek, sigaret duurder Open Avond Broer van Margarita keert terug uit Irak AH-medewerkers worden niet vervolgd voor geweld Drinkwater voor de planten Kabinet is bereid rekenfout van Schiphol te corrigeren BUIÏENVEH ^Sï5%] Iraïïffül Oud-PSV-directeur vreest oneerlijk proces te krijgen Verdachte zegt niemand te hebben willen doden Dinsdag 26 augustus 2003 m zaterdag 23 augustus 2003 Afstaan Langstzittende tbs'er verhuist legen voor stuntprijs kan vaak alleen naar utopia Snel herstel Tegenvallend ÏÏSfP yjfjKJu&ef odv,es lisonde isob\on/ |FgjïïTTHJ% KORTING KORTING KORTING Peuter maakt ritje in moeders auto BSE vastgesteld in Noordbeemster PvdA-politicus Lems overleden Onderzoek loodsplicht trawlers Vrouwen kunnen rabbijn worden Afperser Campina dreigde via internet 0(5 vanonze redactie binnenland RIJSWIJK - De 45-jarige man Jie zuivelonderneming Campi- aaheeft afgeperst, gebruikte in- lemet om zijn doel te bereiken. De man zette zijn dreigementen iiacht bij door muizenkorrels jntoetjes te doen. Hij heeft be kend. De afperser wilde niemand ver morden. Daarom probeerde hij Ie korrels eerst uit op zijn bok die werd er alleen misselijk zei zijn advocaat W. Ausma S gisteren. De man nam de toetjes mee naar huis, deed er een klei- irfa je hoeveelheid landbouwgif in m plaatste ze weer terug in de koeling in de supermarkt. Een vrouw werd in juni ziek na let eten van een besmet bakje ludlïerwenkwark. Ze had de kwark 21.51 gekocht bij een Albert Heijn, er gens in het zuiden van het land. Ook de verdachte komt uit een plaatsje in het zuiden van Ne derland. Hij is nooit eerder met justitie in aanraking gekomen. Wel probeerde hij enkele jaren geleden Ahold, Sara Lee en de Nederlandse Spoorwegen af te persen. Volgens Ausma had dat niet meer om het lijf dan het stu ren van dreigbrieven. Hij koos de bedrijven willekeurig. Het politieonderzoek begon in juli vorig jaar. Toen deed Cam pina aangifte van afpersing. Het bedrijf had een brief gekregen waarin de verdachte dreigde producten te manipuleren. Bo vendien eiste hij geld. Er volg den meer brieven. Nadat in juni de vrouw ziek werd, kwam het onderzoek in een stroomver snelling. Bij het chanteren van Campina maakte de afperser gebruik van een zogenoemde anonymizer. Hiermee kan iemand zich ano niem op het internet bewegen. De verdachte eiste via het we reldwijde web dat Campina een bankrekening moest openen en daarop 200.000 euro te storten. En juist door de anonymizer werd hij achterhaald. De man werd gevonden nadat de FBI op verzoek van de Neder landse justitie het Amerikaanse bedrijf Surfola, dat de anonie me dienst aanbood, benaderde om het e-mailadres van de af perser te krijgen. Dat deed het bedrijf, hoewel het zijn klanten absolute anonimiteit garan deert. „Er is geen verbod op anoniem surfen. Een wet om bedrijven te dwingen klantgegevens af te staan, bestaat niet", zegt een woordvoerder van het Open baar Ministerie, dat zich bezig houdt met 'cybercrime'. Volgens het OM hoeven produ centen van software die het mo gelijk maakt om anoniem over internet te surfen, gegevens die de politie graag heeft niet af te staan. Het College Bescher ming Persoonsgegevens (CBP) vindt dat privacybescherming onderzoek naar ernstige straf bare feiten niet in de weg mag staan. De zaak komt naar verwachting in oktober voor de rechter. De man wordt afpersing, poging tot afpersing, poging tot moord en het in gevaar brengen van de volksgezondheid ten laste ge legd. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De twee Al- bert Heijn-medewerkers die in juni van dit jaar met ge weld een winkeldief in de kraag grepen na het stelen van een blikje bier uit een su permarkt in Amsterdam, worden niet vervolgd. Het Openbaar Ministerie maakte dat gisteren bekend. De zaak tegen een medewer ker wordt geseponeerd om dat er, volgens een woord voerster van het OM, bij zijn arrestatie sprake was van 'buitenproportioneel machtsvertoon'. „Dat ging op een hele vervelende ma nier, midden in de nacht met veel agenten en een hond en had ook heel anders gekund. Dit beschadigt iemand", al dus de woordvoerster. Vol gens het OM is de man 'vol doende getroffen door de ge volgen'. Van strafbaar handelen door de andere Albert Heijn-me- dewerker, is uit politieon derzoek niets gebleken. Deze zaak wordt geseponeerd we gens gebrek aan bewijs. Het tweetal werd verdacht van poging tot zware mis handeling en openlijke ge weldpleging. Uit politieon derzoek is wel vast komen te staan, zo stelt het OM, dat P. geweld heeft gebruikt tegen de winkeldief. Volgens het OM was de klap die hij heeft uitgedeeld, met een gebalde vuist in de maagstreek, 'pas send noch noodzakelijk'. Na de arrestaties gaf de lei ding van de Amsterdamse politie al toe de zaak ver keerd te hebben aangepakt. De AH-medewerkers kwa men vorig jaar in opspraak nadat zij met geweld een winkeldief hadden over meesterd in dezelfde super markt in de hoofdstad. Het duo moest zich begin dit jaar daarvoor verantwoorden voor de politierechter. De eerste medewerker kreeg toen een geldboete opgelegd en de ander werd vrijgespro ken. Prins Bernhard betaal de de geldboete. ANP LEEUWARDEN - De in Neder- Iangstzittende tbs'er (60) verhuist in september van de Van Mesdagkliniek in Gronin- naar de Pompekliniek in Nijmegen. Dit is de uitkomst van overleg tussen zijn advo caat W. Anker en het ministerie vanJustitie deze week. Hij gaat eerst naar Het Kempe- huis, de longstay-afdeling van de Pompekliniek. Als het daar met hem gaat, komt voor ook het begeleid verlof in beeld. .inker wil zijn cliënt in een woonvorm met meer vrijheden. de Van Mesdagkliniek was daar geen uitzicht op. Wel ging lij in Groningen op begeleid verlof. Volgens een woordvoer- sterkomt hij ongeveer twee keer week met een begeleider buiten de kliniek. De man on dergaat sinds 1960 een tbs-be- handeling wegens ontucht met ainderjarigen. ANP 19! DEN HAAG - De kans om een vliegticket te bemachtigen te- gen de stuntprijs waarmee goedkope luchtvaartmaat schappijen ze aanbieden, is soms niet groter dan 16 procent. Dat concludeert de Consumen tenbond op basis van een steek proef, waarvan de resultaten gisteren zijn verschenen in De Reisgids van de bond. De belangenorganisatie pro- leerde bij vijf luchtvaartmaat schappijen (Basiq Air, easyJet, Hyanair, Virgin Express en Air Berlin) tickets tegen de aanbie- dingsprijs te kopen. „Hoewel «eruim een halfjaar als boe- flngsperiode tot onze beschik- hnghadden, valt de kans op het goedkoopste ticket ons een beetje tegen", aldus de Consu mentenbond. Van de prijsstunters kwam vol gens de bond vaak Ryanair het beste uit de bus. Deze maat- schappij gaf de meeste kans op «goedkoop ticket, soms lagen be prijzen zelfs onder het actie tarief. ANP BOSKOOP - Bomenkweker Joop Brand in Boskoop maakte gisteren als eerste gebruik van drinkwater om zijn planten te laten groeien. Door het inlaten van zout water om het grondwater op peil te houden, kunnen planten doodgaan als ze daar mee besproeid worden. Boom- en plantkwekers kun nen daarom drinkwater inkopen bij waterleidingbe drijf Hydron. Een grote waterzak bij het bedrijf van Brand (r) wordt gevuld met water dat Hydron met een tankwagen (m) 400 meter verder uit een brandweerkraan (1) haalt. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Na een dikke week van schrappen en strepen heeft het kabinet het extra be- zuinigingskarwei voor volgend jaar geklaard. Iedereen gaat er op achteruit, zoals premier Bal kenende vorige week al beloof de. Het bezuinigingspakket waar alle ministers gisteren 'ja' tegen zeiden, bedraagt om en nabij de 4 miljard euro. Hoewel het pakket pas bekend wordt gemaakt op Prinsjesdag, zijn onder meer de volgende maatre gelen al bekend: - Belastingaftrek van premies voor VUT en prepensioen wordt eerder afgeschaft. Dat levert de schatkist 1,2 miljard euro op aan extra belastinginkomsten. - Accijnzen voor tabak gaan omhoog: 0,5 miljard euro. Rokers moeten rekenen op een prijsverhoging van 50 eurocent per pakje sigaretten. - Ingrepen in de sociale zeker heid: 0,5 miljard euro. Het betreft hier voornamelijk het naar voren halen van al afge sproken bezuinigingsmaatrege len, zoals de herkeuring van WAO-ers onder de 45 jaar vol- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regels voor Schiphol zullen worden aange past zodat de luchthaven na een adempauze verder kan groeien. Dat heeft het kabinet gisteren besloten op advies van staatsse cretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat. Het kabinet is bereid de 'domme rekenfout' die de luchthaven bij de berekening van de geluids overlast heeft gemaakt te corri geren. Door de fout zijn er op de Zwanenburgbaan veel minder vluchten mogelijk dan Schiphol zou willen en wordt de Polder- baan overbelast. Het regelen van de 'uitruil' tus sen deze banen zal enige tijd kosten. De groei van Schiphol zal daardoor tijdelijk stagne ren. Het kabinet hecht aan het 'zorgvuldig doorlopen' van de juridische procedure, 'waarbij inspraak voor omwonenden is gegarandeerd'. Schultz van Haegen zal binnenkort een ge detailleerd plan presenteren. Het kabinet houdt vast aan de afspraak dat Schiphol zich bij de groei aan de milieugrenzen moet houden. Schiphol hoopt dat de regels op tijd zijn aangepast. Directeur G. Cerfontaine verwacht dat de luchthaven in de loop van volgend jaar 'vastloopt' als de aanpassing lang op zich laat wachten. Dat zou rampzalige gevolgen hebben voor de lucht vaartmaatschappij KLM en de Nederlandse economie. KLM is blij dat het kabinet de regels zal veranderen en hoopt op een snel herstel van de rekenfout. ANP gens de nieuwe, strengere crite ria. - Korting op het Gemeente- en Provinciefonds. Gemeente- en provinciebesturen ontvangen 350 miljoen euro minder van de staat. - Ingrepen in de gezondheids zorg: 300 miljoen euro. Tussen de mix van maatregelen zitten het verwijderen van de pil uit het ziekenfonds en de herin voering van de 'medicijnknaak' (bijbetalen per recept). - Uitstellen van extra uitgaven: 300 miljoen euro. Diverse ministeries hebben ex tra geld toegezegd gekregen. Een deel van dat geld blijft voorlopig in de schatkist. Zo mag het ministerie van Land bouw en Natuur volgend jaar geen 100 miljoen euro extra uit geven aan natuuraankoop en reconstructie van de veehoude rij. - Op huursubsidie wordt 250 miljoen euro bespaard. Dit mer ken de huurders echter niet in hun portemonnee, de woning corporaties moeten dit betalen. - MBO-ers krijgen een presta tiebeurs in plaats van de gewone beurs. Dit betekent terugbeta len bij onvoldoende studiere sultaten: 400 miljoen euro. Aanvankelijk dacht minister Zalm vijf miljard extra te moe ten bezuinigen. Dat dat lager is uitgevallen, is te danken aan een meevaller. De pensioenfondsen zagen hun aandelenbezit het af gelopen jaar in waarde kelde ren. Daardoor maakten ze be kend de pensioenpremies jaren lang fors te moeten verhogen. Nu de aandelenkoersen weer zijn aangetrokken blijken de premies toch minder te hoeven stijgen. De aftrekpost 'pensi oenpremies' valt dus lager uit, waardoor de overheid meer loonbelasting binnen krijgt dan geraamd. Die meevaller blijkt goed voor zo'n 700 miljoen euro. Daarnaast had Zalm nog zo'n 300 miljoen euro aan meevallers bijeengesprokkeld. GPD Advertentie Advertentie voorlichtings programma start om 20.00 uur EEAJ BEETJE op wourpea/ H lerZAcU-TErZ- Z-iTTtw NEDE/Z-WkiDe/S-V Deeltijdopleidingen Management toerisme en Vrijetijdsmanagement •Duale opleiding Management toerisme in samenwerking met D-reizen Voor ondernemende kandidaten die werk en studie willen combineren! De deeltijdopleidingen en het duale traject gaan 22 september2003 weer van start. Inschrijven kan tot en met 7 5 september 2003. Mgr.Hopmansstraat 1 Breda. Meer info: www.nhtv.nl «SlUN T Nog meer AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN, voor diegene die graag PROFESSIONEEL doe-het-zelft! LU TMC WOONWINKELS Marconistraat 13 Goes, Tel. (0113) 22 41 12 www.tmcwoonwinkels.nl TEN BOER - Een tweejarig meisje uit het Groningse Ten Boer heeft met de auto van haar moeder een splinternieuwe perso nenwagen geramd. Dat meldde gisteren de politie. De 32-jarige moeder was even uitgestapt en liet daarbij de sleutel in het contactslot zitten. Het dochtertje zag kans die om te draaien en weg te rijden. Ze ramde een tuinlantaarn en reed door een rij coniferen. De rit eindigde tegen een nieuwe wagen die op een oprit stond. De peuter bleef ongedeerd. ANP NOORDBEEMSTER - Bij een zesjarige koe in Noordbeem ster is BSE geconstateerd. Het is het eerste geval van gekke- koeienziekte in Noord-Holland. Elders in Nederland zijn sinds 1997 63 BSE-gevallen vastgesteld, waarvan elf dit jaar. Een handelaar kocht de koe begin deze maand op een veebe drijf in Zeewolde. Na een etmaal lag het dier dood op zijn vee- verzamelplaats. Uit tests bleek dat de koe aan BSE leed. GPD ASSENDELFT - Voormalig PvdA-Tweede-Kamerlid en oud-burgemeester A.J. Lems van Zaanstad is donderdag op 75-jarige leeftijd in zijn woonplaats Assendelft overleden. De gemeente Zaanstad heeft dat gisteren laten weten. Arie Johannes Lems maakte van 1967 tot 1982 deel uit van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Van 1966 tot 1974 was hij tevens lid en PvdA-fractievoorzitter in de gemeenteraad van Rotterdam. Lems werd in 1972 directeur van de Stichting Hu- manitas Rotterdam. In 1974 werd hij burgemeester van Schiedam, vijf jaar later van Zaanstad (tot 1988). Lems was bestuurslid van de Stichting 1940-1945 en voorzit ter van de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht en van de Raad van Toezicht op het Rijksinkoopbureau. ANP IJMUIDEN - Het Centraal Nautisch Beheer (CNB) laat de mogelijkheid onderzoeken van loodsplicht voor visserssche pen boven de zeventig meter (veelal trawlers) met IJmuiden als bestemming. Volgens CNB-directeur C. Oudendijk weten de schippers te weinig van mogelijke knelpunten. Hierdoor kwam het volgens hem al diverse keren bijna tot een ongeluk. Voor de loodsplicht voor vissersschepen is een wijziging van de uit 1953 stammende wet nodig. Deze wet zegt dat schepen tot zeventig meter lengte, mits geen gevaarlijke stoffen in bulkvorm vervoerend, ontheffing kunnen krijgen. Vissers schepen waren vrijgesteld omdat ze klein waren en vaak bin nenliepen. Oudendijk zegt dat er nu vissersschepen zijn van ruim 140 meter. Die komen nog zelden in de thuishaven. GPD AMSTERDAM - Liberale joden in Nederland hebben vanaf september hun eigen opleiding tot rabbijn. Ook vrouwen zijn welkom bij het Levisson Instituut. Dat zei gisteren rabbijn D. Lilienthal, voorzitter van de Stichting Robert A. Levisson, die de opleiding oprichtte. De stichting heet naar de in 2001 overleden liberale jood Levisson, onder meer oprichter van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël. Bij de negen liberaal-joodse gemeenten in Nederland zijn cir ca 3500 mensen aangesloten. Rabbijnen werden tot nu toe in het buitenland opgeleid. De aanstelling van vrouwen is vol gens Lilienthal in enkele gemeenten nog een probleem. „Maar dat is een kwestie van wennen. In Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië is dat heel gewoon." ANP door Hans Jacobs DEN HAAG - Buitenlandse Za ken heeft prins Jaime de Bour bon de Parme teruggeroepen uit Irak. De staf van de Nederland se ambassade in Bagdad is te ruggebracht tot drie man, onder leiding van zaakgelastigde Joost Reintjes. Op het ministerie wordt met klem benadrukt dat de neef van koningin Beatrix en tweeling broer van prinses Margarita sa men met een collega niet is teruggehaald vanwege zijn koninklijke connecties, maar louter om veiligheidsredenen. Eerder deze week werd een bloedige aanslag gepleegd op het VN-hoofdkwartier in de Iraakse hoofdstad. Reden om nog eens goed te kijken naar de noodzakelijke bezetting van de ambassade. Prins Jaime (30), die in een e- mail laat weten tot begin sep tember 'out of the office' te zijn, vindt alle aandacht voor zijn persoon hinderlijk en overtrok ken. Verzoeken om interviews worden dan ook zonder meer af gewezen. De zoon van prinses Irene wil niet in de schijnwer pers staan, maar gewoon zijn werk doen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het is een mening die op het ministerie wordt gedeeld en gerespecteerd. Vandaar dat eerder geen rucht baarheid werd gegeven aan zijn vertrek naar Irak. Zijn taak was om daar verslag te doen van de manier waarop Britten en Amerikanen werken aan de opbouw van het land. Het was de bedoeling dat de prins, die eind juni even naar Nederland terugkwam voor de viering van de 92ste verjaardag van opa prins Bernhard, drie maanden in Irak zou blijven. Niet bekend is of de prins weer teruggaat wanneer de veilig heidssituatie dat toelaat. Het ministerie doet daar geen uitla tingen over. Jaime werkt sinds vorig jaar bij Buitenlandse Za ken. GPD door Fleur Besters EINDHOVEN - Fons Spooren, de gewezen directeur van PSV die moet terechtstaan wegens ontucht met jongens in het Eindhovense Anne-Frank- plantsoen, vreest dat hij geen eerlijk proces krijgt. Hij trad gisteren voor het eerst naar buiten in een uitzending van het televisieprogramma Nova, volgens zijn advocaat G. Knoops om 'zijn eigen ver haal te kunnen vertellen'. Zijn vorige advocaat J. Schnitzler liet Spooren juist niet met de pers praten. De 39-jarige Spooren wordt verdacht van vijf gevallen van ontucht met minderjarige jon- gensprostitués van tussen de twaalf en achttien jaar. Het eer ste geval van ontucht zou al in 1992 hebben plaatsgevonden. Spooren uitte via de televisie kritiek op het Openbaar Minis terie en op de Eindhovense bur gemeester R. Welschen. De meeste opmerkingen die hij maakte, stroken niet met de fei ten zoals die tot nu toe bekend zijn gemaakt. Spooren werd na zijn arrestatie ontslagen als di recteurvan PSV. Hij zei gisteren dat hij als eerste verdachte is aangehouden en nog als enige 'klant' van de minderjarige jon gens vastzit. Maar Spooren is op 12 mei als derde verdachte aan gehouden. Op dit moment zitten nog vier andere verdachten in voorarrest, onder wie een 31-ja- rige Eindhovenaar tegen wie dinsdag dertig maanden cel straf is geëist. Het Openbaar Ministerie ver denkt de hiv-besmette Spooren ervan dat hij willens en wetens het risico heeft genomen ande ren te besmetten. De verdachte nam Welschen het gisteren kwa lijk dat hij dat naar buiten bracht. „Ik vind dat een zware misvatting." De bekendmaking van zijn besmetting gebeurde echter door het Eindhovens Dagblad. Pas na publicatie be vestigde het Openbaar Ministe rie de besmetting en aanklacht. Justitie wilde gisteren niet in gaan op het optreden van Spoo ren. Het OM gaf de laatste drie maanden om privacyredenenen weinig informatie over de zaak. Dinsdag dient de eerste pro- forma zitting tegen Spooren. De zaak wordt op 19 november in houdelijk behandeld. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3