Snorkelen in je blootje Uit in havenstad Maastricht /tÉtsiF mm MmmrMËÊê ,rdag 23 augustus 2003 Will Buitengewoon Brussel Reint en Truus Brink begonnen in '78 met de bouw van bungalowtjes bij Oriënt Beach op St. Maarten. Een verlaten strand op het Franse deel van het Antilliaanse eiland waar 'mensen wel eens zonder kleren hepen'. Een kwart eeuw later is Club Oriënt met 140 chalets uitgegroeid tot het grootste naturistenresort van de Caribean. Wat Waar Wilde dierendis Zugspitzbahn weer in bedrijf Laatste SuperZondag ientie-exploitatie: j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ws-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. .jie; 0113-315680 pzc.nl jit redactie@pzc.nl tbuS 31- 4460 AA Goes. Puerto Rico - Anguilla Sint Maarten Saba Anti qua St.Eustatius stcristophêr- St.John's Montserrat Soufriére Sint Maarten Marigotf - r Philipsburg Guadeloupe Dominica Martinique St.Lucia Barbados St. Vincent Grenada iter op Oriënt Beach heeft Daar waar bloot en ge- al is het in een string en less - in elkaar overvloeien, ut een groepje Amerikaanse iristen in de verte te turen, ca n's in de aanslag. Onder de e parasols van Club Oriënt is Halles te zien. afrikanen hebben een it-liefdeverhouding met lot Vreselijk preuts, maar des niettemin: 'Maar liefst 85 pro- it van onze gasten komt uit Verenigde Staten', zegt Mar- Brink, die samen met zijn ouw Club Oriënt heeft overge ven van zijn ouders. Ook tókanen die verderop langs baai verblijven, weten de ignaar het naaktstrand te vin- Ze planten een vlaggetje 1 bun staat naast de ligstoel, zijn contacten snel gelegd, lang ze maar geen bekenden Sfnkomen', grapt Brink. probeer geen foto te ma- ba, zoals die argeloze dame, I even uit de kleren. Het ar- mens raakt verstrikt in een Het contrast met het naastgelegen druk bevolkte en la waaierige 'textielstrand' langs Oriënt Bay is groot. De huisjes staan royaal in het groen en geven Club Oriënt een parkachtig aanzien. oploopje, maar een nuchtere na turist relativeert. 'Sommigen reageren een beetje oververhit, trekt u zich er niets van aan. Voortaan moet u het eerst even vragen.' Even later is de rust weergekeerd en wijdt een ieder zich weer aan datgene waarvoor ie is gekomen: zonnebaden en zwemmen in een van de fraaiste baaien van het eiland. Als Adams en Eva's. Vrijheid, blij heid. Paradijselijk. Het contrast met het druk bevolkte en la waaierige 'textielstrand' is groot. Daar heerst de jungle van de commercie, hier, tussen een paar dozijn andere gebruinde bloterikken, de wetten van meer natuurlijke genoegens. Club Oriënt biedt verschillende watersportmogelijkheden. Je kunt er zeilen, kanoën, snorke len, je naar een nabijgelegen on bewoond eilandje laten breng en, of met ëen catamaran een (bloot) zeiltochtje maken. Dui ken kan er niet, wel in de direc te omgeving. Ook parasailing kan bij de buurman en - helaas en zelfs illegaal - een andere ex ploitant biedt waterscooters aan. Martin Brink is daar niet blij mee. De krengen maken een enorme herrie. Voor tien euro huur je op de Club een snorkelsetje waarmee je voor de kust en bij het iets ver derop gelegen rif ongestoord en veilig in je nakie kunt snorke len. Het zicht valt tegen, deze dag. Er staat wat wind en het wa ter, azuurblauw zoals in de bro chures, is lichtelijk troebel. En zelfs de zon gaat zo nu en dan een fractie schuil achter een wolkje. Niettemin blijft het een adembenemend schouwspel, die fascinerende onderwaterwe reld. Ben je uitgesnorkeld, dan liggen in de baai steigers waar je uit kunt rusten. Wil je er een drankje bij, dan moet je terug het strand op, naar het restau rant. Neem volgens naturis- tische regels wel een handdoek mee voor op de stoel. Elke woensdag is er de 'wijn en kaas'-avond. Vrijwel onbeperkt een uur lang drinken en eten. Op kosten van de directie. Martin: 'Dat doen we al vanaf het begin. Om alle gasten met el kaar te laten kennismaken.' Soms komt er bezoek dat een stukje textiel om de lenden ge klemd houdt. 'Naakt is hier geen verplichting, maar ik kan Een verblijf op Club Oriënt kost tussen de 95 en 290 euro per nacht p.p. Vooraf boeken scheelt. Twee weken laagsei- zoen (zomer) in een eenper soonsstudio vergt tussen de 1300 en 1600 euro, in het hoogseizoen (winter) tussen de 2600 en 3400 euro. Inclu sief vlucht. Onder meer te boe ken bij Internatuur, 026-361.71.34, info@internatuur.nl, www.in- tematuur.nl en Natu Service, 030-602.54.20, info@natuservice, www.natu- service.nl. Zie ook www.cluborient.com je verzekeren dat bij weifelaars op dag twee alles uit gaat. Door de sfeer hier voelen ze zich vrij.' Bij de inrichting van het park is niet op een paar vierkante me ter gekeken. De huisjes - 60 pro cent privé-bezit, 40 procent van het resort - staan royaal in het groen en geven het geheel een parkachtig aanzien. Met veel vrijstaande bungalows en be schutte tuinen. Als alles vol zit, lopen er zo'n driehonderd men sen rond zonder dat je daar erg in hebt. Martin: 'Wij willen onze gasten het gevoel geven dat ze hele maal weg zijn uit hun drukke wereld. Ze komen hier gestresst aan en binnen een dag zijn ze een ander mens. In onze bunga lows vind je geen radio, tv of te lefoon. In plaats van voor de buis te hangen, praat je met je buren.' De huisjes worden elke dag schoongemaakt, de bedden op gemaakt, de handdoeken ver schoond. Een 'full service hotel' noemt Martin zijn resort en de huisjes heten bij hem kamers. En je hoeft het park niet af. Eten doe je in het restaurant of je maakt je eigen maaltje klaar - el ke bungalow heeft een keu- ken(tje) met koelkast, fornuis en magnetron. In de winkel kun je er voldoende ingrediënten voor vinden. Je kunt er tennis sen, fitnessen en je laten masse ren. Wil je weg dan zit bij de re ceptie een dame van een auto verhuurbedrijf. In 1978 lag het strand bij Oriënt Beach dermate ver van de be woonde wereld dat de Brinks zelf hun eigen nutsvoorzienin gen (water, stroom) moesten aanleggen. Inmiddels afficheert Martin zijn resort graag als 'het meest groene' van het eiland. Met een eigen vuilwatersys- teem, hergebruik van water en gescheiden afvalinzameling. En veilig, met een klein legertje vei ligheidsmensen en een stevige muur aan landzijde. Met een gemiddelde jaarbezet ting van 60 procent is Brink op zoek naar meer klanten. Hij lonkt naar Europa - nu goed voor tien procent, de overige vijf komt uit Canada - en niet in het minst naar Nederland. 'Nadeel is dat we niet goedkoop zijn, tel daarbij een dure vlucht en je komt aan een behoorlijk bedrag.' Hij overweegt speciale aanbiedingen om landgenoten naar zijn resort te krijgen. 'We zijn altijd op Noord-Amerika ge oriënteerd geweest, onze naams bekendheid is er enorm. Europa hebben we een beetje laten lig gen, zelfs onder naturisten daar zijn we nauwelijks bekend.' Martin is met naturisme groot geworden. 'Wij gingen vroeger altijd naar naturistenterreinen in Frankrijk.' Thuis houdt hij de broek aan. 'Ik heb een bepaalde positie, met name tegenover het personeel. Als ik bloot wil zwemmen, doe ik dat elders op het eiland.' Brink geeft toe dat het idealisme van vroeger heeft plaatsgemaakt voor een meer za kelijke benadering. 'Het was nooit doel om winst te maken, maar nu hebben we een grotere verantwoordelijkheid. Zoals per soneel en investeringen.' to' Alice Plekkenpol hoekers van buiten Maastricht zien de ver keringen in de stad misschien beter dan f inwoners, die al jaren gewend zijn aan "uwputten en hijskranen. Eerst heeft de moderne wijk Céramique gestalte gekre- Jj® Dit najaar komt er een voetgangers- Ff! °ver de Maas, die een snelle verbin- vormt met het oude centrum van de En in dat oude centrum worden mo- ®®teel weer enkele belangrijke winkel den heringericht, net als de Markt waar heen parkeergarage komt. W ver van die Markt bevjndt zieh hetnieu- fSaansgebied 't Bassin, dat vorig jaar r<l voltooid. Het betrof een stukje in ver- Seraakt Maastricht, met al? centraal mid delpunt een binnenhaven uit 1827 die tot in de jaren zestig in gebruik was, maar daarna decennia lang 'droog' lag. De pakhuizen rondom worden inmiddels bewoond, de halfronde werfkelders direct aan het water zijn omgetoverd tot toonaangevende restau rants en koffiebars, trendy winkels en gale ries. Het zijn vooral de Maastrichtenaren zelf, en dan met name de lokale bobo's, die hier graag buiten aan het water een vorkje prik ken. Het moet gezegd: de ambiance in 't Bas sin, gelegen tussen het Bastionhotel aan de Bosschestraat en het einde van de Maasbou levard, is op een warme zomeravond meer dan aangenaam. Het gebied rondom 't Bassin, waar pas een jaar of drie geleden werd begonnen met de grote opknapbeurt, is overigens nog niet vol tooid. Zo zullen enkele fabriekscomplexen plaats maken voor een luxe hotel en restau rant, komt er een wandelpier en wordt ook de bestrating aangepast zodat de haven meer een geheel wordt met de omgeving. Dit alles gebeurt onder de noemer Belvédè re (mooi uitzicht), waarmee Maastricht de noordwestelijke stadsentree een aantrekke lijker aanblik wil geven. In 't Bassin liggen vele tientallen jachten en zeilboten van elders uit het land of uit Bel gië naast elkaar afggmeerd. Vaak blijven de opvarenden mipimaal een dag in de Lim burgse hoofdstad. Er zijn, zo kort na de hero pening van de binnenhaven, nu al veel vas te klanten, ouderen bijvoorbeeld die meer dere vaarvakanties per jaar maken. Het kan je overkomen: de vele sterren in de bro chure slaan eerder op het aantal ratten in je kamer dan op de kwaliteit van het hotel. En die zonnige boulevard blijkt 's avonds een stuk minder veilig. Of het regent de gehele vakantie. Ergernis op vakantie, geef uw persoonlijke ervaringen door in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Thuiskomst Vorige week vroegen we wat u 't eerste doet bij terugkomst van vakantie. De berg post op de deurmat wordt eerst weggewerkt, de hond wordt opgehaald en de foto's weggebracht. Bijpraten met de buren is de laatste verplichting. Uitslag: Post lezen Huisdier ophalen Foto's laten ontwikkelen Boodschappen doen Wassen Vrienden/familie bellen Bij de buren langs Vakantiepsycholoog Ton van Egmond: 'Twintig jaar geleden was vakantie nog echt iets bijzonders. We deden maanden over de voorbereiding en bij terugkomst vertelden we uitge breid over onze ervaringen aan familie en collega's. Tegen woordig wordt het voortraject steeds korter en ook voor het nagenieten trekken we minder tijd uit. Vakantie hoort bij onze jaarlijkse routine. We zetten de dagelijkse gang van zaken voor een aantal weken per jaar elders voort. Bij thuis komst gaan we gewoon weer verder met die regelmaat. Het snel wegbrengen van de fotorolletjes duidt daarentegen op een bijzondere vakantie. Het bekijken ervan geeft ons de mogelijkheid het vakantiegevoel terug te halen.' TWee balen hooi, een kist appels, vijf kilo krachtvoer brokken, 2,5 kilo haver, twintig kilo wortels, zes wit te kolen en vele tientallen liters water. Zie hier het dage lijkse menu voor de olifanten van Safari Beekse Bergen. Bij die hoeveelheden valt het dagelijks dieet van de jacht luipaard (foto)., zo'n drie kilo vlees, in het niet. Dit en nog veel meer ontdekten de mensen die in de afge lopen weken de voederpresentaties in het park meemaak ten. Die presentaties, gehouden van half juli tot half augustus, sloegen zo aan, dat het safaripark heeft besloten er van zater dag 23 tot en met zon dag 31 augustus nog negen dagen aan vast te knopen. De presen taties hebben plaats tijdens de wandelsafa ri's in het park. De deelnemers gaan onder leiding van een gids op pad, krijgen onderweg allerlei informatie over de dieren en kunnen zelf ook volop vragen stellen. Als het etenstijd voor de dieren is, mag een aantal bezoe kers meehelpen bij het voeren. Safari Beekse Bergen, tussen Tilburg en Hilvarenbeek, is deze maand open van tien tot zes uur. Kinderen tot drie jaar mogen gratis naar binnen, voor oudere kids bedraagt de entree 12 euro en volwassenen betalen 13,50 euro. Voor meer informatie: tel. 0900 - 23 35 732 of www.beek- seberpen.nl Nadat een brand in februari het dalstation van de Zugspitzbahn in Tirol verwoestte, is na zes maanden herstel de nieuwe kabelbaan naar de top van de hoogste berg van Duitsland weer in ge bruik genomen. Bij repareren alleen is het niet gebleven, de baan onderging ook een facelift. Zo zit het nieuwe dalstation, met zijn dubbel ge welfde dakconstruc tie uit staal en glas, strakker dan ooit in het pak en kregen de cabines een meer ele gant uiterlijk. Zij wer den groter en breder, terwijl de grote gla zen wanden zorgen voor een optimaal panoramisch uit zicht tijdens de tien minuten durende rit naar 2950 me ter. Het enige dat niet veranderde aan de baan is de con structie. Nog steeds wordt het hoogteverschil van 1725 meter over een lengte van 3600 meter overbrugd met de steun van slechts drie pylonen. Voor meer informatie over de Tiroler Zugspitzbahn, tel. 0043 - 5673 2309 en www.zuqspitze.com Voor de vierde en laatste keer dit jubileumseizoen houdt de Linnaeushof in Bennebroek zondag 31 au gustus een SuperZondag. De speeltuin, die veertig jaar be staat, stevent dankzij de mooie zomer en de drie al eer der gehouden SuperZondagen af op een topseizoen. Tij dens de laatste SuperZondag kunnen kinderen zich vanaf tien uur laten schminken, smullen van een suikerspin en dansen op de muziek van een blaaskapel die door het park loopt. Tussen elf en twee uur staan er vier bijzonde re activiteiten op het programma. Bij Idols imiteren kin deren, geschminkt en verkleed, hun popidool. De win naar van deze SuperZondag neemt het om kwart over twee in de finale op tegen de winnaars van de vorige drie dagen. Een fraai kunstwerk kan, onder begeleiding, gemaakt worden bij griffiti. Wie durft kan op skates over een schans springen. Voor meer informatie: www.linnaeushof.nl. Blik op 't Bassin, waarin talrijke plezierbootjes liggen afgemeerd. Het is gezellig vertoeven op de terrasjes in dit stukje centrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37