Spaghetti Douche Karahi Toortsen halen voldoende vocht uit verre diepten Borstels Industriële uitstraling W3 zaterdag 23 augustus 2003 Gevelbekleding m Wie regelmatig een verschil lend aantal eters aan tafel heeft, kent het probleem: wat is de juiste hoeveelheid spaghetti. Rösle brengt een handig hulp middel op de markt. Het zoge noemde spaghettimaatje be staat uit vier ringen. De kleinste ring telt een portie per persoon, de grootste ring is voor vier per sonen. Rösle hanteert als uit gangspunt 100 gram spaghetti per eter. Het spaghettimaatje is verkrijgbaar bij kookwinkels en zaken die gespecialiseerd zijn in luxe huishoudelijke artikelen. Het hulpmiddel is gemaakt van roestvrij staal en kost 14 euro. Douchen onder een straal die zo heftig is als een regenbui. Volgens sanitairproducenten 'hebben steeds meer consumen ten daar behoefte aan. De afge lopen jaren zijn dan ook veel douchekoppen op de markt ver schenen waarmee dat effect haalbaar is. Grohe voegt daar aan de Rainshower toe. De dou chekop is voorzien van 120 gaatjes waaruit het water stroomt. Ondanks het formaat zou de douchekop volgens Grohe relatief weinig water ver bruiken. De extra grote douche kop is in twee uitvoeringen ver krijgbaar. De moderne versie heeft een platte douchekop met rechte arm, de zogenaamde re- troversie heeft een gebogen douchearm. Informatie over prijzen en verkoopadressen is te vinden op de website van Grohe: www.grohe.nl De rvs-trap zorgt voor een ruimtelijke uitstraling. Roestvrij staal is trendy en tijdloos. Ontwerpers Pieter Bik en Jitze Wierda hebben zich ruim twee jaar geleden volledig op het ma teriaal toegelegd. „Het is duurzaam, je kunt het ge makkelijk vormen en dus goed verwerken", aldus Jitze Wierda. Bezoekers van de meubel beurzen in Keulen en Mi laan konden er niet omheen: overal was roestvrij staal. Het duikt op in keuken en badka mer, er worden stoelpoten van gemaakt en zelfs complete ta fels en zitmeubelen worden steeds vaker in rvs uitgevoerd. Met als laatste nieuwtje de op mars van rvs buitenshuis. De verklaring voor deze trend ligt voor de hand. Ontwerpers zijn steeds op zoek naar ver nieuwing. Na een periode waar in veel natuurlijke materialen - met name hout - werden toege past, zoeken ontwerpers nu ma terialen met een meer industrië le uitstraling. Om die reden komt rvs, maar ook aluminium en kunststof meer in de belang stelling. „Het past prima in het huidige interieur, waarin koele tinten, transparantie en strakheid be langrijk zijn. Bovendien neemt rvs iets van de kleur van de om geving aan. Het is ook goed te combineren met andere materi alen zoals glas, natuursteen en hout", aldus Pieter Bik (28). Bik is van origine timmerman, dus eigenlijk opgeleid om met hout te werken. „Na een aantal jaren kwam ik erachter, dat het contact met de architecten het leukste aspect was van mijn werk", vertelt hij. Samen met Jitze Wierda (24) startte hij ruim twee jaar gele den in Haarlem het bedrijf Inte- rieurbouw Wierdabik, met als slogan 'Ontwerp en uitvoering in rvs staal'. Wierda werkte tijdens een opleiding mts-elek- tronica een paar jaar als verko per bij een ijzerhandel in Am sterdam. In die periode deed hij veel kennis op over gereed schappen, materialen en hun toepassingen. Daarnaast maakte hij op ver zoek van vrienden in zijn vrije tijd objecten van rvs en staal. „Dat ging zo goed dat ik telkens een dag minder in de winkel ging werken", vertelt hij. „Toen de opdrachten steeds groter werden, kon ik het alleen niet meer bolwerken. Via via kwam ik in contact met Pieter en ver volgens zijn we gaan samenwer ken." Dankzij hun verschillende ach tergrond vullen ze elkaar goed aan. „We zijn echt twee handen op een buik", stelt Pieter Bik. „Zelf onderhoud ik de contac ten met architecten en met onze opdrachtgevers. Jitze is verant woordelijk voor de ontwerpen; het bedenken en het uitvoeren ervan. Aan projecten werken we samen." In twee jaar tijd heeft het duo een indrukwekkende hoeveelheid projecten afge rond. Ze variëren van gevelbe kleding, serres, trappen en scheidingswanden tot balustra des, naambordjes, bijzettafel tjes, en tuinmeubilair. „We zijn een beginnend bedrijf dus we zeggen niet snel nee tegen een opdracht. Bovendien kunnen we in principe alles maken, als het maar van rvs of van staal is", vertelt Pieter Bik. De keuze voor het materiaal is bewust gemaakt. Rvs heeft een aantal voordelen. Zo is het duurzaam, niet schaars en be taalbaar. En omdat rvs weerbe- stendig en roestbestendig is, kan het gemakkelijk buiten worden toegepast. In het interi eur is rvs multifunctioneel, vriendelijk, warm, decoratief, stijlvol, hygiënisch en tijdloos. Voor vormgevers is het boven dien prettig materiaal om mee te werken. Wierda: „Het is licht maar sterk en het heeft een high-tech uitstraling. Boven dien is rvs, als je het bijvoor beeld vergelijkt met hout of glas, gemakkelijk te bewerken. Zo kun je het gemakkelijk vor men en dus goed verwerken. Ook kun je het uiterlijk manipu leren door het te polijsten, te slijpen en te borstelen." Het meeste plezier hebben ze in opdrachten waarin ze carte blanche krijgen. „Op dat mo ment kunnen wij onze ideeën over vormgeving kwijt en halen we het beste in onszelf naar bo ven", vindt Bik. Zo ontstond ook een set tuinmeubelen. „De opdrachtgever gaf ons als uit gangspunt gerubberd gaas voor de zittingen. Wij mochten de stoel eromheen bedenken plus een bijpassende tafel." Ook de samenwerking met ar chitecten heeft bijzondere pro jecten opgeleverd. „Die schake len ons in om uit te voeren wat zij hebben bedacht. Dat is vaak lastig, omdat het precies zo moet worden als zij in hun hoofd hebben. Maar het daagt ons wel weer uit om innovatief te zijn", vindt Wierda. Zo maakte het duo scheidingswanden van rvs- profielen in combinatie met melkglas in een zeventiende eeuwse boerderij. En een serre van rvs bij een rustiek landhuis. Pieter Bik: „Met rvs kun je het uiterlijk van een woning snel en ingrijpend veranderen. Je krijgt meteen een strakke en eigen tijdse uitstraling die zowel past bij een modern huis als bij een klassiekere woning." In principe maken ze unica en geen serieproductie. Dat bete kent niet dat ze een tafel, wand of trap geen tweede keer willen maken. „Die keuze heeft ook te maken met onze werkwijze; in principe doen we alles zelf in onze werkplaats. Als er iets in serie gemaakt moet worden, be steden we het deels uit. Maar het liefst zijn we steeds met nieuwe dingen bezig; dat houdt ons scherp." Anja Sparidaans Meer informatie: www.wierda- bik.nl. Telefoon: 023-5394883. Ik vraag me weieens af hoe toe komstige generaties over ons zullen oordelenDe kans is groot dat wij gezien zullen worden als onverantwoordelijke vernielers en verkwisters, als barbaren die meer dan de helft van alle plan ten en dieren op de wereld in re cordtijd deden uitsterven en die land, water en lucht vervuilden ten bate van hun eigen welvaart. Vol ongeloof zullen kinderen over honderd jaar op school le ren hoe de mensen nog tot ver in de 21ste eeuw hun wc's door spoelden, hun auto's wasten, hun zwembaden vulden en hun gazons besproeiden met kost baar drinkwater. En om me tot mijn eigen stiel te beperken: het is natuurlijk absurd om eerst enorme bedragen uit te geven om water te zuiveren, om dat dure water vervolgens te ge bruiken om de hanging baskets te besproeien, waarin het water in een oogwenk weer verdampt. Of om er een grasveldje mee te besprenkelen omdat wij fris groen mooier vinden dan het in hete zomers natuurlijker bruin. Zo, dat moest maar eens gezegd worden; niet dat ik mijzelf als een vrome uitzondering be schouw, maar als we gaan zitten wachten op iemand zonder zon den, dan wordt er nooit een eer ste steen geworpen. De laatste keer dat ik het in mijn rubriek over christelijke normen en waarden had, kreeg ik een lawi ne van boze brieven: waar haal de ik de euvele moed vandaan, en waarom beperkte ik mij niet tot verhaaltjes over geraniums en fuchsia's? Toch kan ik het niet nalaten om op te merken dat veel oudtesta mentische wijsheden in het nieuwe millennium misschien veel van hun toepasselijkheid verloren hebben. Zo ben ik er heilig van overtuigd dat we in de nabije toekomst eerder behoefte zullen hebben aan iemand die wijn in water kan veranderen dan aan iemand die bedreven is in het omgekeerde. Maar, naar ik begrijp, is onze kroonprins aan het oefenen. En dan nu de fuchsia's en de geraniums, of lie ver gezegd de Verbascums - toortsen in gewone-mensen taal. Want ik wil het hebben over planten die ook zonder wa ter de zomer doorkomen, die er zelfs gezonder uitzien naarmate de dagen droger en de tempera turen hoger zijn. Enzo'nplantis de toorts die met zijn enorme penwortel voldoende vocht uit verre diepten weet të putten. Daarnaast hebben de meeste toortsen behaard, grijsberijpt of zilverwit viltig blad - een aan passing die het verdampen van water tegengaat. De toorts die in tuinen het meest wordt toegepast heeft welis waar behaard, maar groen blad. Dit is Verbascum chaixii 'Al bum', een plant met, net als alle toortsen, een laagbijdegronds bloemrozet, waaruit in dit geval bloemstengels van ongeveer een meter hoogte opstijgen. Deze bloemstengels zijn dichtbezet met honderden ivoorwitte bloempjes met wijnrode meeldraden. Persoonlijk vind ik Verbascum chaixii, zonder 'Al bum', met kaftariegele bloemen mooier dan de witte variëteit, maar ik weet datikinmijn voor keur voor gele bloemen alleen sta. Misschien is het daarom ook dat Verbascum phoeniceum zo populair is, niettegenstaande het feit dat het geen betrouwba re vaste plant is. Want Verbas cum phoeniceum bloeit niet geel, zoals de meeste toortsen, maar in allerlei modieuze tinten van abrikoos tot roze en hazel nootbruin; buitengewoon sub tiel, dat wel, maar voor mij hoort een toorts geel te zijn. Geel als een stralende zon, zoals Ver bascum bombyciferum 'Polar- summer' met een rozet die be kleed lijkt met sneeuwwit vilt, en met stralend gele bloemen. Deze toorts is tweejarig en dat is maar goed ook want een derge lijke schoonheid is niet langer dan een paar seizoenen te ver dragen. Mijn favoriete toorts is Verbascum olympicum, die soms ook als V. vernale of V. py- ramidatum door het leven gaat. In juli en augustus domineert Vebascum olympicum als een twee meter hoge olympische held alle perken en borders. Na de koekenpan, de wok en de Marokkaanse tajine brengt Saey Home Garden opnieuw exotisch kookgereed- schap op de markt. De Karahi is een ronde roerbakpan die wordt gebruikt in het noorden van In dia en Pakistan. Daarin worden volgens het Belgische bedrijf Baltigerechten klaar gemaakt. Deze eenpansgerechten zijn pit tig gekruid. De gietijzeren pan nen die Saey Home Garden importeert komen uit de collec tie van Le Creuset. De Baltilijn 1 bestaat uit een ovale en twee ronde schotels. Ze zijn geschikt Voor de bereiding van groenten, vlees, vis, rijst, pasta en brood. Ze kunnen op het fornuis, in de oven of in de grill worden ge bruikt. De schotels zijn ver krijgbaar vanaf 41,75 euro. Meer informatie is te vinden op de website www.saeyhomeand- garden.com Van regen, wind en zonne schijn kunnen kunststof en houten tuinmeubelen behoor lijk vies worden. Om ervoor te zorgen dat ze weer ogen als nieuw komt Al to met twee auto matisch roterende borstels. Niet alleen tuinmeubelen, maar ook bijvoorbeeld hekwerken, auto velgen, motorfietsen en auto's kunnen er volgens Alto mee ge reinigd worden. De roterende borstels kunnen worden aange sloten op een hogedrukreiniger. Voor tuinmeubilair zijn zwarte borstels verkrijgbaar. Een rode zachte borstel is geschikt voor het reinigen van velgen en au to's. Door de vorm van de bor stels zijn ook lastige plekken gemakkelijk bereikbaar. De borstels kosten 49,95 euro en zijn onder andere verkrijgbaar bij de Boerenbond, Weikoop en ProfNorm. Informatie over ver koopadressen is telefonisch op vraagbaar: 0184 67 72 00. Romke van de Kaa Verbascum olympicum V Roestvrij staal werkt binnen en buiten Een set tuinmeubelen van roestvrij staal. foto's GPD Een badkamermeubel van roestvrij staal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31