Met een nieuw tapijt zie je de kamer opknappen W3 I Roestvrij staal is van alle tijden Sflp De Schanse II in Wilhelminadorp l WOON Lag 23 augustus 2003 ft 7 m Aanpassen Bedragen lentie-exploitatie: i Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; al: 020-4562500. (110:0113-315680 ,pzc.nl [l: redacti pzcn I s31,4460 AAGoes. ;c 19mm ia - .jJEgHfe- v-;. .-v.^r" 5mSM leuwbouwproject de Schanse II in Wilhelminadorp is afgestemd op het karakter van het dorp. bals een kleuter en huis tekent foto's Willem Mieras uilie Flipse is één van de eerste gezinnen in het bouwproject in Wilhelminadorp. Wonen in een dorp, met een grotere stad als Goes binnen handbereik. Dat maakt Wilhelminadorp populair bij huizenzoekers. De projectontwikkelaar van het nieuwbouwproject De Schanse II kan er over mee praten. Huizen zijn snel ver kocht en ook de belangstel ling voor een kavel in de vrije sector is groot. De Schanse II in Wilhelmina dorp is een klein uitbrei dingsplan aan de zuidkant van het dorp. Vijfentwintig nieuwe koopwoningen, te bouwen in vijf jaar tijd. Elf kavels zijn ge reserveerd voor de vrije sector en 14 woningen worden ge bouwd en verkocht door pro jectontwikkelaar Woonwijzer Zuidwest uit Vlissingen. Het is voorlopig de laatste uit breiding van het dorp. Wethou der T. 't Hart: ,,We zien dit plan als een afronding van het dorp aan die kant. Ik sluit niet uit dat we in de verre toekomst nog hier en daar wat bouwen, maar dat heeft wat mij betreft geen prio riteit. Wat woningbouw betreft concentreren we ons voorlopig op de stad Goes." De wijk in aanbouw ligt er nu nog tamelijk troosteloos bij. Het biedt de gebruikelijke aanblik van een bouwlocatie: één grote kale vlakte met veel onkruid en stuivend zand. Maar dat moet in rap tempo veranderen vertelt de projectontwikkelaar. De eerste zes huizen zijn eind juli opgele verd en binnen enkele weken begint de bouw van drie vrij staande woningen. De familie Flipse is een van de eerste bewoners van de Schanse II. „Het bevalt hier heel goed. Het is een heerlijk groot huis en zeker met dat mooie weer is het een prachtige plek. De kinderen kunnen zo de dijk overlopen en in het kanaal zwemmen. Dat is echt geweldig", zegt C. Flipse. Het gezin Flipse - vader, moeder en vier kinderen - is nog bezig met uitpakken. Stapels boeken moeten nog in de kast gezet en voor de fietsen is in de berging nog geen plek. Die staan voorlo- - De eerste zes huizen zijn eind juli opgeleverd en binnen enkele weken begint de bouw van drie vrijstaande woningen. pig buiten, onder de carport. Wilhelminadorp is geen bewus te keuze, vertelt Flipse. „Het is toeval dat we hier terecht zijn gekomen. We woonden in Kloe- tinge en mijn man zag een kleine advertentie in de woonkrant. Hij zei onmiddellijk dat dit zijn droomhuis was. We zijn er ach teraan gegaan en er bleek nog één huis vrij te zijn. Van het een kwam het ander en we zijn hier nu sinds een week of twee." De Schanse II is ontwikkeld vol gens een relatief nieuw concept. In het bestemmingsplan is een zogeheten kwaliteitseis opge nomen. Alle ingediende bouw ontwerpen moeten passen bij het karakter van Wilhemina- dorp. Projectontwikkelaar H. Sonke: „Dat wil zeggen dat je met de ontwikkeling van een bouwplan rekening houdt met de huidige bebouwing in het dorp. Een rieten dak of zwarte stenen passen daar bijvoorbeeld niet bij omdat die in Wilhelmi nadorp niet voorkomen. Wij hebben in dit plan dan ook ge kozen voor de meer traditionele bouw, huizen met een puntdak. Ik zeg wel eens dat wij daar hui zen bouwen zoals een kleuter het tekent. Het heeft ook conse quenties voor de woningen in de vrije sector. Ook die moeten zich aanpassen aan de eisen." Het opnemen van kwaliteitsei sen in een bestemmingsplan zal straks voor heel Nederland gaan gelden. Wethouder 't Hart: „Het is eigenlijk een reactie op alle kritiek die kwam op uitbrei dingsplannen in het verleden. Nieuwe wijken die niet pasten bij een dorp, de zogenoemde 'witte schimmel'. Dat willen we niet meer en dat is de uitdaging voor ons als gemeente. We moe ten blijven leren van onze fou ten." In De Schanse II staan geen huurwoningen, maar uitslui tend koopwoningen. Een be wuste keuze zegt de wethouder. „Het is een kleine wijk, daar moet je niet twee of drie huur woningen neerzetten als een soort excuus-woningen." De nieuwe huizen zijn niet bedoeld voor starters op de woning markt want aan ieder huis hangt een stevig prijskaartje. Het goedkoopste huis (gebouwd door de projectontwikkelaar) kost 284.000 euro. „Je moet je afvragen voor wie je de huizen bouwt," zegt wethouder 't Hart. „Ik heb becijferd dat iedere nieuwbouwwoning acht ver- huisbewegingen geeft. Uitein delijk komt er dus wel een huis vrij voor de starter op de markt. Als gemeente moet je kijken naar de hele markt en dan moet je je afvragen of bouwen Voor de starters wel efficiënt is. Ik denk dat doorstroming meer effect heeft dan direct bouwen voor die doelgroep." Voor de huizen in de vrije sector gelden uiteraard heel andere bedragen. De grondprijs ligt in Wilhelminadorp op 170 a 180 euro exclusief btw per vierkante meter. Voor de kleinste kavels (ongeveer 350 vierkante meter) komt dat neer op ongeveer 75.000 euro. Daar moet dan nog een huis op komen. Sonke: „Re ken dan maar op de 300 a 350 duizend euro voor een huis en dat is niet overdreven luxe. Dan zit je, inclusief grondprijs en btw, al snel op 400.000 euro en dat voor de kleinere kavels." In de wijk zijn inmiddels al vier kavels verkocht van ongeveer 550 vierkante meter en in 2005 worden de twee laatste kavels uitgegeven. Die zijn respectie velijk 964 en 1023 vierkante me ter. Daar moeten volgens het bestemmingsplan echte blik vangers gebouwd worden. „Vooral het huis op de grootste kavel moet bijzonder worden. Dat huis moet volgens het pro gramma van eisen als het ware drie voorgevels krijgen." Melita Lanting serie woonberoepen staat 'gelijks een beroep op het J^van wonen centraal. De uiteenlopende personen aan bod: van stucadoor ei1 architect tot ambtenaar welstandscommissie of teenwasser. Vandaag: de stoffeerder foto Wim Kooyman Naam: Jo de Kind (41) Woonplaats: Heikant Beroep: stoffeerder Belangrijkste gereedschap: mes, boormachine en lasapparaat Bij tapijt- en gordijnenspeciaalzaak Vema in Terneuzen werken drie stoffeerders. Handig, zou je zeggen. Helpen elkaar eens een handje, bij voorbeeld met het sjouwen van immen se rollen vloerbedekking. Foute ge dachte, want stoffeerders zijn vaak dwars, willen alles op hun eigen manier doen, hebben hun eigen systeem van werken. Zo ook Jo de Kind, vijftien jaar in het vak. „Een voorbeeld: je legt een vloerbedekking met zijn tweeën. Kan de één niet mee in het tempo van de an der. Dat werkt niet lekker. Als je alleen bezig bent, ben je zelf verantwoorde lijk voor het eindproduct. Dat heb ik veel liever. Het kan dus wel met twee man, zou in sommige gevallen mis schien makkelijker zijn - bijvoorbeeld tijdens de manoeuvres met meterslan ge rollen tapijt - maar toch: ik doe het graag alleen." Dat is vaak praktisch en het heeft ook zijn charme. „Het mooie aan dit vak is dat je een vrij gevoel hebt, steeds weer op pad bent. Dagenlang op kantoor zit ten is niets voor mij", vertelt De Kind. „Het mooie is dat je kamers echt ziet opknappen. Jammer vind ik het wel als er bijvoorbeeld nog niet is geverfd of behangen. Dan ligt de vloer mooi, maar is de rest slordig. Dan heb je geen eer van je werk. Maar goed, als de klant te vreden is, is het goed. Als je iets niet mooi vindt, moet je dat zeker niet laten merken. Ieder zijn smaak. Je moet als stoffeerder gewoon zo goed mogelijk je werk doen, want als je dit vak niet met liefde beoefent, moet je gelijk stoppen. Je snijdt immers altijd in de portemon nee van andere mensen." Waar De Kind in zijn beginjaren voor namelijk vloerbedekking legde, moet hij de laatste jaren ook regelmatig met parket, laminaat en vinyl op pad. „Al hoewel, nu er kliksystemen zijn voor het laminaat, moet ik dat steeds minder leggen. Laminaat is populair, maar mensen zien vaak pas na aanschaf dat het ook nadelen heeft. Krassen van hondenpoten of spelende kinderen bij voorbeeld. En als je iets laat vallen, heb je een put. Maar ja, vloerbedekking heeft ook nadelen. Vlekken en zo." Hij omschrijft het zo mooi: vrijheid, verantwoordelijkheid en voldoening. Maar zijn job heeft ook nadelen, ook al zijn die grotendeels te verhelpen. „Dit vak is lichamelijk wel zwaar, maar als je werkgever meewerkt aan zo gezond mogelijke arbeidsomstandigheden, is het goed te doen. Kniebeschermers zijn een must en gelukkig mogen we - wet telijk vastgelegd - niet meer met bison- kit werken. Daar zitten schadelijke stoffen in. Tien jaar mee gewerkt, nu gelukkig niet meer. Of ik er last van heb gehad, zal later uitkomen. De lastigste klussen geven de meeste voldoening, zoals het werken op een zeilboot, waar rondingen voor stoffeer ders vaak een grote uitdaging vormen. Minder in zijn sas is De Kind als hij bij aankomst merkt dat een klant zijn of haar kamer(s) niet grotendeels heeft leeggehaald. „Als dat jonge mensen zijn, zeg ik dat ik later wel terugkom. Maar bij oudere mensen doe je dat na tuurlijk niet. Die help je een handje." Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29