PZC Zeeland in actie voor het goede doel Cambodja Werk in uitvoering Profiel stichting Sawasdee Zeeland helpt zaterdag 23 augustus 2003 Klapperpistool Betrokkenheid Topgroep Bief speelt, met Ra coon in het voorprogramma, zondag 24 augustus op de snel uitverkochte Grote Markt van Goes. De Goese ondernemers bestemmen een deel van de net to-resultaten voor de actie Zee land Helpt Cambodja. Aan vang: 20 uur. Het werkvoorzienings- en reïntegratiebedrijf De Zuid hoek in Zierikzee opent vrijdag 10 oktober het geheel vernieuw de pand. Bij die feestelijke gele genheid zal een solidariteitsac tie voor Cambodja worden gevoerd. Restaurant De Stadsschuur te Goes bestaat vrijdag 24 oktober twintig jaar. Directie, medewer kers en vaste leveranciers hou den die avond in de Grote Kerk een benefiet-diner voor het werk van de stichting Sawas dee. Aan het programma werkt een keur van bekende artiesten mee. De Stadsschuur wil de op brengst geheel bestemmen voor de nieuwe vakopleiding Horeca in het Zeeland College te Siha- noukville aan de Cambodjaanse kust. Er wordt gerekend op 300 gas ten en 150 euro per couvert. In middels hebben enkele Zeeuwse ondernemers al een 'bedrijfsta- fel' gereserveerd. Vijf jaar gele den bracht De Stadsschuur bij een vergelijkbaar evenement 140.000 gulden voor Cambodja bijeen. Bief speelt zondag 24 augustus op Grote Markt van Goes. foto Lex de Meester Muziek op de oever van de dood De actie Zeeland Helpt Cambodja - waarin sa menwerken de stichting Sawasdee, plaatselijke actiegroepen en de lezers van de PZC - zet haar acti viteiten in Azië ver scherpt door. In enkele seizoenen tijd werd meer dan anderhalf miljoen aan contanten bijeen gebracht, goederentrans porten verzorgd, honder den kinderen geadop teerd, scholen gebouwd en de opvang van kindslaaf jes en hiv-besmette pati entjes geregeld. In de zen gende hitte is aan de oever van de Mekong opnieuw een school geopend: de Barbesteinschool, afzen der Heikenszand. In Prek Tha Roth komen een stukje hemel en een ruimbe meten hel samen. De vissers voeren hun vangsten aan. Hun ranke houten scheepjes laten een schuimend schoonschrift achter op de waterspiegel van de Mekong. Breed waaiert de rivier uit. Grote Stroom en Moe der Water, zo luiden de ereti tels. Wat een harde werkplaats is voor de vissers, blijkt een speel plaats voor de jeugd. Een enkele toerist waagt zich tussen het ge wemel, onder het zonnedak van een rondvaartbootje, camera's en Yankeedollars bij de hand. De hoofdstad Phnom Penh loost de riolen, het spoor van bederf lost langzaam op en verdwijnt, richting stroomversnelling. Lapgs de oever slaat de roest op eert casinoschip. Verderop toont de sfacl een beter gezicht. De Zilveren Pagode schittert in het licht, de koloniale stadshuizen hebben hun glans hervonden. Ah, les grands boulevards!, het lome leven, zon en verkoeling. De gruweltijden van Pol Pot lij ken voorgoed voorbij In Prek Tha Roth ziet de wereld er anders uit. Aan de oever van de rivierarm verwerken de cre matie-ovens hun dagelijks con tingent. Klein ceremonieel en schamel vertoon begeleiden de opgang naar een hoger bestaan, een volgende stap op het grote pad. Een witte banier en een klapperpistool houden de kwa de geesten op afstand. Zwart zijn de parasols en bont de ver halen van een leven op en langs de rivier. De visverwerkers hebben op dit talud van de hete dood hun plaats gevonden. Massa's zil vervisjes worden tussen hen uit gestort. De keuze ligt tussen drogen en rotten. De gedroogde visjes worden gespietst en gaan de straatverkoop in. De andere De bloemendans Sawasdee: geluk en voorspoed. ondergaan een fermentatiepro ces, worden geflest en vinden als vissaus de wijde wereld. Het af val blijft liggen waar het ligt. Tussen tienduizenden vissen- koppen zoeken de bewoners van dit weinig gezegende dorp hun weg. De koperen ploert brandt hoog aan de lichte hemel. Een helse stank slaat op de keel. Drinkwater is hier schaars en kostbaar. In Prek Tha Roth rust het hard labeur van alledag enkele uren. Vandaag is er muziek. Met hon derden zijn ze gekomen, de mensen van de streek, jong en oud. Er zijn kostuums gemaakt, in oude dansen worden de ver halen van leven en liefde ge schetst, verhalen van hoop en uitzicht. Vandaag krijgt het dorp zijn school. Bij de lan dingsplaats groet de hoofdin specteur van het onderwijs in het koninkrijk Cambodja de Zeeuwse vlag. De Barbestein School verwelkomt de eerste golf leerlingen. This schoolbuil ding was sponsored by the SOW- gemeente of Heinkenszand of the Netherlands, zegt het bord. Met dank. Het is de tweede 'Heinkens- zandschool' in Cambodja. De jongerengroep van de SOW- kerken in deze Bevelandse kern heeft een dankbaar platform voor haar werkzaamheden ge vonden. Al enkele jaren is deze groep, op basis van solidariteit met de kansarmen in de wereld, actief. Er is aansluiting gevon den bij de stichting Sawasdee die zorgt dat geld en goederen, onder een Zeeuws oog en goed THIS SCHOOL luSLN *CHOOl beheer, op de juiste plaats en bij de juiste mensen terecht komen. Eerder werd, meer landin waarts in Chum Chum Bha, een school gesticht waar van dag tot dag honderden kinderen basis onderwijs en voeding krijgen. Het succes van de school is in korte tijd het succes van de streek geworden: een school als middelpunt van een gemeen schap die door oorlog, vernie ling en vernedering alle gevoel voor richting was kwijt geraakt. Er is uitzicht ontstaan op een beter leven, op vervolgoplei dingen, een kader voor de toekomst, op de ontwikkeling van de medische zorg en voor al op een nieuwe structuur voor een ontwrichte samenle ving. Ook in Heinkenszand wil men verder. Succes werkt aansteke lijk. De wetenschap dat er ver antwoord wordt gewerkt met het resultaat van alle inspann- ningen, brengt de actie voor een derde school dichterbij. „Be trouwbaarheid is een goed en groot ding", zegt Hans Braamse namens de adviescommissie Jeugdwerk van de Samen op Weg-Kerken. Braamse: „Wij onderhouden zeer goede contacten met Hec tor Loontjens van Sawasdee. Er is een directe betrokkenheid bij de uitvoerders ter plaatse, de Don Bosco-organisatie onder aanvoering van Johan Visser. Het is in goede handen. Nu de vakanties voorbij zijn, kunnen we gaan evalueren. Wij willen er zeker mee doorgaan. De actie bereidheid is groot. We moeten het hier van de kleinschalige aanpak hebben. Maar vele kleintjes kunnen het resultaat groot maken. Dus zinnen wij op nieuwe actie. Het is van belang dat er geholpen wordt op de plaatsen waar het ook werkelijk nodig is. We proberen de mensen een beetje perspectief te bieden. Via scholing naar zelfwerk zaamheid. Die formule heeft zichzelf bewezen." Visverwerking op de hete oever. Vissers op de Mekong. De Zeeuwse Stichting Sawasdee houdt zich bezig met projecthulp aan Zuidoost-Azië. Speer punt: hulp aan de jeugd van Cambodja, het land dat zwaar te lijden had onder bombardementen en de verschrikkingen van het nietsontziende Pol Pot-regime. Sawasdee doet dat door middel van een actie programma, dat voorziet scholenbouw en onder wijs (basisscholen, alfa betiseringsprojecten, weeshuizen, technische scholen, vakopleidingen voor jonge mannen en vrouwen, leerkrachten opleidingen) Inzameling en verzen ding van gereedschap pen, meubilair, leermid delen, medische hulpmid delen Rechtstreekse financië le steun (adoptie) via het Kinderfonds (voeding, kleding, begeleiding, me dische kosten, dorpsont wikkeling) Ondersteuning en fi nanciering werk in de achterbuurten, de Aids- bestrijding, de opvang van kindslaafjes en jeug dige slachtoffers van prostitutie Ondersteunuing van ac ties-door-derden met dezelfde doelstelling (er varingshulp bij de organi satie van schoolacties in Zeeland, bedrijfsdona- ties, benefiet-program- ma's, wedstrijden en fondswerving bij gezel schappen, serviceclubs et cetera. Sawasdee kan rekenen op, onder meer, de steun van de Stichting PZC helpt (free publicity en voorlichting), de inter nationale Don Bosco-or ganisatie, De Zusters van Moeder Teresa, de Natio nale Commissie voor Duurzame Ontwikkeling NCDO van het Ministerie van Ontwikkelingssa menwerking. De stichting is ingeschre ven bij de Kamer van Koophandel onder num mer 22.04.20.96, staat on der accountantstoezicht (bureau Looyens Loeff) en is een erkende instel ling ex artikel 24 van de Successiewet. Giften komen aldus in aanmerking voor belas tingaftrek. Sawasdee en Kinder fonds, Groenedijk 2a, 4438 NN, Driewegen Telefoon: 0113- 655784 Mobiel: 06- 22404722 Fax:0113-655461 Internet: www.cambodja.com Bank Sawasdee: ING 65.07.90.782 Bank Kinderfonds: Rabo 38.53.77.274

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28