25 De lange hete zomer van 2003 Een totaal ander uitzicht Foto's van een rotvakantie Snelle hap op de camping zaterdag 23 augustus 2003 Geklaag Winnaar BincK&wanr foto Ruben Oreel Afgeladen terrassen (Amsterdam) foto Cor Mulder/ANP Volle stranden (Vlissingen) Het is ook nooit goed Drooggevalen schepen (Nijmeegse Waalhaven) Rivieren die zo laag staan dat je bijna lopend kunt oversteken, geruzie over het inlaten van zout wa ter, overvolle campings, en een felle hittegolf. Nieuwe termen als code Rood en zouttongen. De zomer van de 2003 nadert het warmterecord van 1947, maar was toch opvallend aangenaam. De echte ellende deed zich vooral in het buitenland voor. Voor klimatoloog Rob Sluijter zijn het spannende dagen. Want de zomer van 2003 heeft nog tot 31 augustus om het bestaande record te verbeteren. „Het is nog lang geen kat in het bakkie", verze kert hij. De gemiddelde temperatuur in augustus moet 19,4 graden zijn om re cordhouder 1947 te passeren. En hoewel de thermometer nu 21 graden aangeeft, is de race nog niet gelopen. „Normaal voor deze maand is zo'n 19 graden. Als we dat de komende dagen krijgen, is het te weinig. Dan blijft 2003 steken op een tweede plaats." Ook met een tweede plaats is de zomer van 2003 er een om te onthouden. Met 37,8 graden die op 7 augustus in het Lim burgse Arcen is gemeten, werd bijna het lang staande hitterecord (Warnsveld 1944, 38,6 graden) gebroken. Maar ver geleken met andere landen was het nog niets: 47,3 graden in het Portugese Ama- raleja, 41,5 graden in het Zwiterse Grono en het Franse Lezignan-Corbières. De eerste grote bosbranden dienden zich al begin juli aan. In Frankrijk streden duizenden brandweermannen dagen lang onafgebroken tegen het vuur. De blusvliegtuigen, Canadiens, vlogen af en aan. Desondanks gingen tienduizenden hectares bos in rook op. Massa's toeristen sloegen op de vlucht. Er vielen zes dode lijke slachtoffers, waaronder de Neder landse Monique Dudok in Sainte-Maxi- me. Verwoestende bosbranden waren er ook in Spanje, Italië en Kroatië, terwijl Por tugal zelfs de ergste vuurzeeën uit de ge schiedenis te verwerken kreeg. Minstens vijftien mensen kwamen om in de vlam men, en de schade liep op tot meer dan een miljard euro. Hoe droog het in Nederland ook was, de Nederlandse brandweermannen hoef den amper uit te rukken. In hun honger naar nieuws spraken media van 'grote branden' in het Bredase Mastbos en het Utrechtse Amerongen, maar vergeleken met die in Portugal en Frankrijk waren het eerder kampvuurtjes. Mede dankzij ife» Verkwikkend bad (Lemmer) foto Niels Westra/GPD de vele rook- en barbecueverboden voor parken en natuurgebieden bleef het daar (voorlopig) bij. Nederlandse zomers hebben één con stante: geklaag. Of het regent of droog is, koud of warm, het is nooit goed. Nu gaan de gesprekken vooral over de droogte. Sinds juni heeft het in grote delen van het land amper geregend. De strandexploi- tanten zijn er nog blij om, tuinliefheb- bers mogen hoge waterrekeningen vrezen vanwege het sproeien van hun planten. In het Noorden gingen terugke rende vakantiegasten zo massaal hun foto Koen Suyk/ANP verdorde gazonnetjes sproeien, dat de druk op de waterleiding wegviel. Boeren vrezen mogelijke schade aan hun gewas sen door beregeningsverboden. De reke ning komt uiteindelijk ook bij de consu ment, want door tegenvallende oogsten zullen brood, vlees, aardappelen (frites) en koekjes dit najaar naar verwachting duurder worden. Dagjesmensen trokken naar de rivieren om met eigen ogen te zien hoe halfbela- den schepen zich door de ondiepe en smalle vaargeul wrongen. In rivierarmen liggen woonboten nog steeds te wachten op het verlossende water. De waterstand bij Lobith bereikte op 17 augustus een historisch dieptepunt met 7,17 meter bo ven NAP. Tussen Millingen en Loevestein mat Rijkswaterstaat een waterdiepte van 2,20 meter. Dat betekent dat een flin ke basketballer op de bodem kan staan. Wie wilde zwemmen, werd op steeds meer plaatsen verjaagd door blauwalg of botulisme. Bij oevers hoopten zich dui zenden dode eenden en vissen op. Kwamen waterschappen de afgelopen jaren vooral in het nieuws door hoog wa ter, nu moesten ze ineens kunstgrepen uithalen om te voorkomen dat het water peil te laag werd, waardoor dijken en huizen konden verzakken. De keuze om zilt water in te laten zal de gemoederen nog lang bezighouden. Het leverde wel een nieuw woord op: de zouttong. Een andere nieuwe term die opdook, was Code Rood. Op maandag 11 augustus kondigde beheerder Tennet van het elek triciteitsnetwerk die af als waarschu wing voor een tekort aan stroom. Door de warme rivieren konden de centrales min der koelwater lozen en dus minder pro duceren. Maar de airco een beetje lager zetten? Nee, het was toch vooral de buur man die maar stroom moest besparen. Alle paniek ten spijt bleven calamiteiten uit, maar de stroomprijs knalde omhoog. Slimme bedrijven als Hoogovens en Shell die hun eigen elektriciteit opwek ken, verdienden een mooi extraatje (tot 40.000 euro per megawatt) door hun stroom te verkopen via stroombeurs APX. Zij waren niet de enige winnaars van de ze zomer. De omzet van ijs zal waar schijnlijk zo'n 190 miljoen euro bedra gen, vijftien procent meer dan in 2002. De verkoop van barbecuevlees ging met tien procent omhoog, en er werd vier keer meer frisdrank en bier verkocht. Het duidt erop dat de Nederlander een topzo- mer achter de rug heeft. Of het record nu verbroken wordt of niet, 2003 is een win naar. Rudi Buis en Petra Huijser De deur sluit eindelijk goed, nu de woonboot van Adriaan ('laat m'n achternaam maar zitten') door de lage waterstanden iet wat schuin op het droge ligt. Het is een van de veertien woonboten op de ruwe drooggevallen bodem van de Strang, een zij stroompje van de Waal bij Beneden-Leeuwen. Een motorbootje ligt zelfs hele maal vastgezogen in de modder. Sinds half juli liggen ze er zo bijtemidden van de stank van rotten de mosselen en verdroogde krabben. Normaal lozen de bewoners op het oppervlaktewater. Nu hangt de afvoerpijp boven de grond. De drollen plonzen in een gat in de klei, die de bewoners onder de af voerpijpen hebben gegraven. Vies? „Ach, je ruikt het amper", zegt de 37-jarige Adriaan, sinds drie jaar woonachtig op de oude boot. „Het is minder erg dan de lucht van de mosselen." Spannend is 't wel, droogvallen, zoals dat onder eigenaren van woonboten heet. Komt de boot scheef te liggen? En kraken die mu ren niet wat hard? Adriaan: „Toen de boot de grond raakte, hoorde ik piepj es die ik nog nooit eerder had gehoord. Maar ik heb geluk ge had." Bovendien biedt een boot op het droge ook voordeeltjes. Een gaatje net boven de waterlijn kan makkelijk worden gemaakt. En Adriaan heeft wat verloren gereedschap teruggevonden, waaronder een mooie hamer. „Die stootte ik begin dit jaar met mijn voet in het wa ter. Ik heb met een touw en magneet nog geprobeerd om hem op te vissen, maar dat is niet gelukt. En duiken in de winter doe je ook niet." Maar die mooie hengel die Adriaan vlak achter zijn boot heeft ge vonden, is weinig meer waard. „Hij brak onmiddellijk toen ik hem opraapte." Nauwlettend volgt de snoeier van fruitbomen de weer berichten. Maar voorlopig blijft de boot op de bodem liggen, zeven meter lager dan bij hoge waterstanden. „Ook wel leuk, want ik heb nu tijdelijk vanuit mijn woonkamer een totaal ander uitzicht. Ik kan de rivier niet meer zien." De eerste zomervakantie in Frankrijk - vorig jaar - werden ze 'zo goed als weggeregend'. Dus dit jaar maar een stukje zuidelijker, dacht de familie Loth uit Enkhuizen, want bij de kust is er vrijwel altijd zon. De prachtcamping Le Colombier bood veel: vriendinne tjes voor de meisjes, een leuk zwembad en een mooie speeltuin. Vier dagen na aankomst lag de camping grotendeels in as. Nu, eenmaal weer terug in het Noord-Hollandse Enkhuizen, zitten ze met de brokken: de verzekeringsmaatschappij doet erg moeilijk. In het ongunstigste geval is zeker zesduizend euro letterlijk in rook opgegaan. Sonja (25): „Je wilt dit afsluiten, maar zo lukt dat niet." Dochters Frederieke (5) en Karen (3) klimmen op schoot en zien de foto's op de laptop verschijnen. „Mam, zijn dat de foto.'s van onze rotvakantie?" Bij aankomst op de camping had Ralph (2 8) al in de gaten dat hij zijn peuken maar beter niet kon weggooien. „De gortdroge naalden la gen zeker tien centimeter hoog." In de verte rookwolken en blus vliegtuigen. Elke middag gingen ze naar het strand: ze namen dan alleen de auto met daarin de papieren mee. De vierde dag leken de rookwolken dichterbij te komen. Heel dichtbij zelfs. Zou de cam ping in de fik staan? Paniek op het strand, toeristen holden terug naar de parkeerplek. Maar niemand mocht de weg weer op. Iedereen werd opgevangen in een sporthal. Nieuws van de autoriteiten was er amper. „Wel hoor den we constant gasflessen ontploffen. Er hing in de hal een trieste sfeer. Eén Nederlands stel was hun kinderen kwijt." In de sporthal zochten Nederlanders steun bij elkaar. De volgende ochtend ging Ralph terug naar de camping. Hoopvol, want niet alle tenten zouden zijn verwoest. „Dit wordt een verzeke- ringsgeval", dacht Ralph toen hij een ruïne aantrof. Een fiets lag half gesmolten voor het karkas van de tent. Van de bedden was al leen nog het geraamte zichtbaar. De kinderen kregen de tent niet te zien. Sonja: „Ze huilden toch al twee uur lang. Alle poppen waren verbrand. Ook de barbies waar ze lang voor hadden gespaard." Maar, zo zegt Ralph achter de keukentafel: „Liever een tent kwijt dan dat ik de kinderen één dag had moeten missen." Volgend jaar zitten ze in een hotel op Corfu. Ver weg van een camping tussen de bossen. Rudi Buis Het vergt wel wat extra attentie, zo'n hete zomer. Smeulende peuken, nasudderende barbecues, dat moet je in de gaten hou den. De gemeente Sluis attendeerde de toeristen in West-Zeeuws- Vlaanderen erop, de campinghouders fungeerden als waakhond. Dat werkte op vakantiepark De Pannenschuur in Nieuwvliet uit stekend, vindt hoofd receptie Marie-Louise van Jole. „Het was wer kelijk een topzomer. We zaten het hele hoogseizoen bomvol. Zelfs een veldje naast de camping, dat we in het voorjaar hebben gekocht en pas dit najaar gereed is, was bezet. Vroegen we de mensen of ze daar wilden staan. Na inspectie stemden ze allemaal in. Puur omdat overal alles vol stond. Het verbaasde mij overigens dat heel veel mensen op de bonnefooi kwamen, terwijl je eigenlijk vooraf wel kan bedenken dat het druk is", vertelt Van Jole. Dagelijks moesten vakantiegangers worden teleurgesteld, omdat de camping tjokvol zat. 's Middags leek het daar overigens aller minst op. Op de warmste uren van de dag was het op het terrein bui tengewoon rustig. Van Jole: „Dan lag iedereen op het strand. Voor ons overdekte zwembad was het mooie weer overigens niet zo goed. Voor die attractie kan het beter met bakken uit de hemel vallen." Het prachtige weer heeft nu al zijn effecten op boekingen voor de volgende zomer, weet Van Jole. De gasten zijn nu tevreden, dus ko men ze volgend jaar terug. En dus wordt het in 2004 weer aanpoten voor het personeel: liters zweet verliezen boven de snikhete frituur pannen in de snackbar, onderhoudswerkzaamheden uitvoeren in priemende zonnestralen, het hoort er gewoon bij. „In de zomer maanden hebben wij vaak jonge mensen in dienst. Die weten dat ze hard moeten werken en dat is onder dit soort weersomstandigheden inderdaad niet altijd prettig. Maar na werktijd is er de disco of het strand. Er zijn na werktijd dus genoeg leuke dingen te doen. Boven dien zitten we hier aan zee, er is bijna altijd wel een fris zeewindje." De snackbar liep dit jaar als een trein. Bij terugkomst van het strand was het dikwijls aansluiten in de rijWant wie heeft er met dat weer nou zin om zelf met potten en pannen aan de gang te gaan? Van Jole: „De snelle hap was ongelooflijk populair, net als de frisdranken en het ijs." Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25