23 I Ratten zijn schatten terdag 23 augustus 2003 22 I Lucas Reijnders zet door ZD I 2003 is een winnaar Schappelijker Informele kanalen Oorzaken ivei «re ,ertentie-exploitatie: jrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; /s-Vlaanderen: 0114-372770; naal: 020-4562500. (jactie: 0113-315680 iflv.pzc.nl „ail: redactie@pzc.nl istbus 314460 AA Goes. r\ r- Gezocht: studentenkamers in Zeeland Studenten in Zeeland wonen voor een prikkie op kamers. In vergelijking met studenten in de Randstad betalen ze nog niet de helft voor hetzelfde aantal vier kante meters. Maar voor hoelang, is de vraag. Het aantal buiten landse studenten neemt elk jaar toe en die maken van kamers een schaars goed. Al een paar dagen struint Wouter Briels door Vlissingen en omstre ken op zoek naar een kamer. Wouter, afkomstig uit het Limburgse Roggel, is één van de laatsten die nog een ka mer zoekt.Ach, ik ben inderdaad wel wat laat begonnen. Ik ben nu twee da gen aan de gang. Overal briefjes op hangen, veel bellen, langs supermark ten gaan of gewoon cafés inlopen. Bovendien zijn we op de fiets alle campings in de buurt langsgefietst. Totnogtoe zonder resultaat." Wouter koos speciaal voor Vlissingen omdat hij zijn studie - Algemene Ope rationele Technologie - alleen hier kan volgen. Daarnaast vindt hij de omgeving bijna net zo aantrekkelijk als zijn thuishaven Limburg. „Het is allemaal mooi hier; de zee en het strand en zo." De lage kamerprijzen en het relatief grote aanbod van kamers zijn niet zijn eerste overwegingen om voor Zeeland te kiezen, hoewel studenten in de Zeeuwse studentensteden Vlissingen en Goes verhoudingsgewijs voor een prikkie op kamers wonen. Zeker in vergelijking met steden als Amster dam en Utrecht, waar studenten een vermogen kwijt zijn voor een mini mum aan vierkante meters, is het in Zeeland goed toeven De Landelijke Studenten Vakbond onderzocht onlangs de huurprijzen in twaalf grote studentensteden. De conclusie van de vakbond: de huur prijzen voor kamers zijn schandalig hoog. In tien van de twaalf steden blijkt de gemiddelde huurprijs boven het wettelijk maximum te zitten. In Amsterdam en Utrecht betalen stu denten vaak zelfs het dubbele van het wettelijke maximum. Want er bestaat zoiets als een wette lijk maximum. Met een puntensys teem van het Ministerie van VROM is het eenvoudig uit te rekenen hoeveel een kamer maximaal mag kosten. Voor een gemiddelde kamer bedraagt het maximale tarief veertien euro per vierkante meter. En daar zitten de ka mers in bijna alle steden flink boven. Amsterdam spant de kroon. Daar be draagt de gemiddelde vierkante me- terprijs bijna 27 euro. Een snelle re kensom levert op dat een kamertje van vijftien vierkante meter boven de vierhonderd euro uitkomt. Overbodig te zeggen dat de studentenbeurs - 220 euro per maand - hierin royaal tekort schiet. Maar niet in Zeeland. Hier zijn de ka merprijzen een stuk schappelijker geprijsd. Een inventarisatie van veer tien willekeurige kamers in Vlissin- Ook in Zeeland wordt het voor studenten steeds moeilijker om een kamer te vinden. gen levert op, dat de gemiddelde vier kante meterprijs in de havenstad tussen de tien en de elf euro's schom melt. Met andere woorden: een ka mertje van vijftien vierkante meter komt uit op een honderdzestig euro. de Beduidend lager dan de vierhon derd euro die hetzelfde aantal vier kante meters in Amsterdam kosten. Dat is ook de ervaring van Alex Be zem bijvoorbeeld. Deze Vlissingse HZ-student resideert in een studen tenhuis aan de Van de Manderestraat in Vlissingen. Maandelijks wordt er van zijn rekening 175 euro afgeschre ven, waarvoor hij iets minder dan twaalf vierkante meter terugkrijgt. En dat vindt hij zelf niet eens zo bil lijk. „Het is niet duur, maar ook niet vreselijk goedkoop. Aan de andere kant weet ik dat mijn zus hetzelfde be drag zes jaar geleden in Utrecht be taalde. En die woonde nog eens een stuk kleiner dan ik nu hier." Niet alleen in Vlissingen is het relatief goed toeven voor studenten, maar ook in Goes. Hoewel de prijzen daar iets hoger zijn dan in Vlissingen, zijn ze in vergelijking met elders nog heel schappelijk. Op de Grote Kade bij voorbeeld, daar woont Adriënne de Jong (19) in een pand met in totaal elf man. Adriënne betaalt 306 euro voor een woonkamer van vijftien en een slaapruimte van tien vierkante meter. Over haar situatie is ze niet ontevre den, maar op den duur wil ze wel ver kassen. „Ik sta op de wachtlijst bij de woningbouwvereniging. Daar is de huurprijs voor een flatje lager en waarschijnlijk krijg ik dan huursub sidie." Een verderop, aan de Opril Westwal woont Marina Hernandez Sanchez. „Ik ben best tevreden over het wonen in Goes", zegt de 21-jarige. In het stu dentenhuis waar ze woont, is plaats voor liefst 22 studenten. Bij haar ka mer aangekomen, lijkt er bijna geen doorkomen meer aan. Haar kamer staat propvol met een bed en een tafel met stoelen. Driehonderd euro per maand legt ze neer voor het hok en dat vindt ze 'best veel'. In ditzelfde studentenhuis woont ook Michael de Groot (18). Hij is is zeer te vreden met zijn onderkomen. Maan delijks vloeien 223 euro's van zijn bankrekening, maar daar staat een prima kamer tegenover, vindt hijzelf. „Het is een superlocatie in het cen trum. Het is schoon en ik heb privacy. Een beetje achterstallig onderhoud neemt hij daarbij voor lief. Zo zijn de luxaflex en het raam al kapot zolang hij hier woont. Al met al zijn de prijzen die deze Goe- se studenten betalen heel redelijk vindt R. Scheepe van de Stichting tot Behoud en Ondersteuning van Monu menten. Deze organisatie heeft in to taal 23 kamers in de aanbieding. Ook de prijzen die de stichting hanteert, zijn schappelijk te noemen. Volgens Scheepe kost de goedkoopste kamer van de stichting niet meer dan 199 eu ro. Daarvoor krijgt de kamerhuurder veertien vierkante meters tot zijn be schikking. Kortom, ook voor de Zeeuwse kamer- markt gaat het adagium 'geen cent te veel' op. Maar dan moet dat scherp ge prijsde kamertje nog wel gevonden worden. En dat wordt een steeds gro ter probleem. Wie nu nog een kamer zoekt in Vlissingen of Goes, kan het wel schudden. „Nu nog een kamer vinden, is moei lijk", oordeelt hoofd communicatie Eric van der Heijden van de Hoge school Zeeland. „Op onze website hebben we de kamers staan die aange boden worden. Maar een groot deel is daarvan al bezet. Veel verhuurders geven niet door als een kamer ver huurd is." Wie nu nog onderdak zoekt, moet de informele kanalen aanboren. Veel contacten leggen, medestudenten aanspreken, dan is het nog mogelijk om over een kamer te beschikken, zegt HZ-student Alex Bezem. Met iets minder genoegen nemen, tipt Van der Heijden. In Ritthem, Oost-Souburg of Middelburg zou een student nog kun nen slagen. Of gewoon over engelen foto's Lex de Meester geduld beschikken, zoals Adriënne de Jong in Goes. Anderhalf jaar stond zij op de wachtlijst voordat ze een kamer kreeg. Haar overtuiging: „Degenen met de grootste mond krijgen als eer ste een kamer." Maar wat is er dan over van de 'ka mergarantie' van weleer? De tijden dat een student in Vlissingen automa tisch over een kamer kon beschikken? Om kort te gaan: die garantie is er niet meer, en dat sinds een jaar of twee. „Het was altijd al nergens makkelijk een kamer te krijgen. Maar sinds vorig jaar geldt dat ook zeker voor hier", oordeelt Alex Bezem. „Het begint een steeds groter probleem te worden om nog een kamer te vinden", weet Leon Andeweg, pabostudent in Vlissingen en actief voor de studentenvereniging Trias Omega. Desondanks scoort de HZ nog steeds met dit verkoopargument: het relatie ve gemak waarmee studenten in Vlis singen een kamer weten te vinden. Toch is de toon de laatste jaren iets minder euforisch. Eric van der Heij den van de HZ,Nog steeds maken we er in onze brochures en op beurzen melding van dat het relatief makke lijk is een kamer te vinden. De laatste twee jaar zijn we er echter wel wat voorzichtiger mee geworden." Over de oorzaken zijn studenten als HZ het eens: de grote toeloop van bui tenlandse studenten. Dit jaar hebben zich zo'n 850 eerstejaars gemeld aan de poorten van de HZ. Daar komen nog eens vijf- a zeshonderd buiten landse studenten bij. Voor een derge lijke toestroom van studenten is het aantal kamers te klein. Maar er is nog een ontwikkeling, weet Van der Heij den van de HZ. „De buitenlandse stu denten zijn in het verleden ietsje te ver weg van de hogeschool gehuisvest. Die zijn nu, vaak op eigen initiatief, naar woonruimten verhuisd waar de Nederlandse studenten wonen." En dan is er nog ietsweet Leon Ande weg. „Na de ramp in Volendam zijn de regels in studentenhuizen een stuk strenger geworden." Vluchtroutes, blussers en plattegronden moeten tip top in orde zijn, anders ister geen ver huur mogelijk. Sommige verhuurders vonden de benodigde investeringen te hoog en gaven er de brui aan. Hoe dan ook, de kamerschaarste is er flink door toegenomen. Het gevolg is dat de kamerprijzen ook in Zeeland stijgen. „Het is gewoon marktwer king, daar is niks aan te doen", zegt HZ-student Alex Bezem. „Als je een kamer in de aanbieding hebt, en daar zijn drie man voor, kan je er al snel 250 euro voor vragen." In Vlissingen moet er wat gebeuren om de kamernood te bedwingen, zeggen studenten en HZ in koor. Maar wat? Het plan om op het Scheldeterrein een studentencampus te maken, krijgt nog steeds de meeste handen op elkaar. „Het is een goed idee om een campus daar op te rich ten. En de gemeente Vlissingen zou daarbij het voortouw moeten nemen, want veel van de economie draait toch op studenten", vindt Leon Andeweg. Volgens HZ-voorlichter Van der Heij den is het plan nog steeds actueel en 'wordt er over gesproken.' Tot zover Vlissingen. Want wie dacht dat kamernood een exclusief Vlis- sings probleem is, komt bedrogen uit. Ook in Goes zijn er wachtlijsten voor studentenkamers. „Voor ons studen tenhuis is er altijd wel een wachtlijst", zegt verhuurster M. Girones van het studentenhuis aan de Opril Westwal. „Op het moment staan daarop onge veer vijf mensen." Ook bij de Stich ting tot Behoud en Ondersteuning van Monumenten staan er mensen in de wacht, weet Scheepe, op dit moment vijf man. „Toch hebben we minder aanvragen dan vorig jaren." Bijkomend probleem is dat niemand het totaaloverzicht heeft, zegt Scheepe. „Vroeger had het Jongeren Advies en Informatie Bureau (JAIB) een kaartenbak met bijna alle adres sen van kamerverhuurders. Nu ver wijzen we onderling door naar el kaar." Kaartenbakken of campus, het zal Wouter Briels uit Roggel voorlopig niet aan een kamer helpen. De aan staande HZ-student is 's middags nog steeds op zoek naar een kamer. Maar misschien heeft hij beet. „Vanmiddag gaan we naar een stacaravan kijken op een camping." Mocht hij groen licht krijgen om er te gaan wonen, dan zit Wouter nog niet permanent onder pannen. „Het is maar tijdelijk, tot ok tober." Ron Magnée en Marjolein Verbruggen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21