PZC Reimerswaal wil ouderencentrum geen geld meer geven FEMININE DOMBURGSE DOLLE MODEDAG BOUWMAN HELP HETGEIUK'N HANDJE 1 stuk 50% 2 stuks 60% 3 stuks 70% €18,- €27,- €31,- 404040 14 Bekladdingen in Zierikzee en Brouwershaven passen in landelijke statistieken i [Reumalijn 0900-2030300 MAANDAG 25 AUGUSTUS TIJDENS DE DOLLE MODEDAG DE GEHELE ZOMERCOLLECTIE: Modeshows o|> 't Groentje om 16.00 en 19.00 uur Maandag 25 augustus 2003 ANDERS w zaterdag 23 augustus 2003 Hoekvlaggen Bijdrage Veilig Bezwaarschrift Raadsel rond sterfte eenden Anotherwoman Sandwich Turnover Jackpot Oilily MAC m.m.v. Sessa Streetdance In het centrum van Domburg van 14.00 tot 23.30 uur Programma: DOLLE MODEDAG AANBIEDINGEN Alle schoenen op de kraam Ook in de winkel diverse aanbiedingen SPORTSHOP DOMBURG CJÏETSW ERElg> Akkerd Voor al uw vragen over reuma Leuzen verdienen geen aandacht door Famke van Loon ZIERIKZEE - De leuzen en symbolen kunnen grote gevoe lens en angsten in één keer te rughalen. Ook voor wie het slechts tekens uit de geschiede nisboeken zijn, kan de confron tatie ermee schokkend zijn. Maar zo snel als de bushokjes weer zijn schoongemaakt, zo snel moet er ook gezwegen wor den over de neergekalkte racis tische graffiti in Zierikzee en Brouwershaven. Geen aan dacht aan schenken, zo lijkt het devies. „Wij zijn er eigenlijk tamelijk laconiek over", stelt J. van We zel, voorzitter van de ANBO af deling Schouwen-Duiveland, voorzichtig. Deze week is er binnen zijn organisatie wel even kort over gesproken, maar veel ophef maken over de racistische bekladdingen in Zierikzee en Brouwershaven wil hij niet. Want veel aandacht verdient het volgens hem niet. „Het is een klein clubje extreme jongeren, dat ook een zekere baldadigheid ten toon spreidt." T. Vis - de Reus, die namens de Stichting Gastdocent WOU kinderen en jongelui vertelt over de gebeur tenissen in Europa en Azië tus sen 1940 en 1945, is het met Van Wezel eens. „Ik denk dat het een paar j ongeren zij n die ergens ge frustreerd zijn. Maar eigenlijk is het onbegrijpelijk." Bij het busstation aan de Grachtweg in Zierikzee, maar ook op openbare gebouwen in de stad, werden ruim een week geleden racistische leuzen, White Power' (Blanke Macht) en hakenkruizen gespoten met witte verf. Op andere plekken werden pamfletten aangetrof fen met daarop de oorlogsmis dadiger uit het Duitse nazi-re gime, Rudolph Hess. „Wij zullen u niet vergeten, wij zullen u vol gen in de strijd, gegroet uw trou we kameraden." Deze rotzooi was net opgeruimd en wegge poetst, toen een paar dagen la ter Brouwershaven aan de beurt was. Het rolluik, de stoep en banken op het speelplein van openbare basisschool De Schoener werden ondergekalkt met dezelfde graffiti. Het is niet de eerste keer dat Schouwen-Duiveland hiermee te maken krijgt. In de zomer van 1994 werd in navolging van de graancirkels een hakenkruis van ongeveer 8 meter in omtrek in een graanveld aan de Platte- weg gestampt. Drie jaar later werden in korte tijd eerst een paar swastika's op de Grote Kerk in Zierikzee geschilderd, waarna later in het najaar een taxi-busje van Lemson BV on der handen genomen werd. „We hebben reden aan te nemen dat de bekladdingen op de kerk door kinderen zijn uitgevoerd", meldde de politie destijds. Een ondoordachte kwajongens daad, dus. Deze veronderstelling is niet vreemd, gezien de cijfers. Jaar lijks worden honderden acties van racistisch geweld gepleegd. Dat gaat van bommeldingen en bedreigingen tot de graffitiwer- ken. „Bekladdingen, vooral in de vorm van lichte vernielingen, zijn uitingen van racistisch geweld die relatief vaak voor komen", stelt het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Documen tatiecentrum van het Ministerie van Justitie. Volgens het jaar overzicht van het Centrum In formatie en Documentatie Isra el (CIDI) zijn in 2002 negen keer joodse begraafplaatsen, monu menten en synagogen beklad. Nog eens 49 andere meldingen van aangetroffen anti-semiti- sche leuzen en hakenkruizen op andere plekken moeten daarbij worden opgeteld. En dat zijn al leen de schilderingen die be- kénd zijn. Volgens het ministe rie is het giswerk om hoeveel acties het daadwerkelijk gaat. „Veel voorvallen blijven onbe kend, al is niet duidelijk hoe top en ijsberg zich tot elkaar ver houden." In veel gevallen worden de spui ters van dit graffitiwerk niet in de kraag gegrepen. Gebeurt dat wel, dan blijken vaak jongelui uit de eigen omgeving de daders. Zoals de vijf 17- en 18-jarigen uit Zevenaar, die op hun eigen Bekladdingen, zoals hier op het rolluik van openbare basisschool De Schoener in Zierikzee, zijn de meest voorkomende daden van racis tisch geweld. voetbalveld een hakenkruis uit zetten met hoekvlaggen. Of de drie Schouwen-Duivelandse jongens van 15,17 en 18 jaar, die eergisteren en gisteren werden aangehouden op verdenking van het ophangen van de pam fletten in Zierikzee. Hoewel volgens politie-woordvoerder J. van Mourick naar alles en ie dereen is gekeken om de daders van de bekladdingen te vinden, is het niet verwonderlijk dat in het onderzoek toch vooral de ei gen dossiers opgediept zijn. De snelle aanhouding van het drie tal vindt Van Mourick de ver dienste van 'goede kennis van de eigen bevolking' binnen het ei- landelijke politieteam. Passen de bekladdingen in Zie rikzee (en Brouwershaven) he lemaal in de landelijke statistie ken, toch blij ft de vraag waarom deze jongeren deze leuzen en symbolen hebben neergekalkt en deze pamfletten opgehangen hebben. „Ik denk dat ik wel weet waarom ze dat doen: ge woon stoer doen", stelt de zes tienjarige Fons. Onder jongelui komen dit soort zaken volgens hem regelmatig voor. Zeker als ze in een groep zijn. „Ze tekenen dan hakenkruizen of brengen de Hitler-groet en meer van dat soort onzin-dingen. Gewoon om te laten zien: kijk eens wat ik durf." Of er ook daadwerkelijk neo-nazistische of nationalisti sche gedachten achter schuil gaan, durft Fons niet te zeggen. Ook de veertienjarige Tabitha betwijfelt dat. Al geeft ze wel toe dat er onder jongeren be trekkelijk gemakkelijk over de buitenlanders gedacht wordt. „Dan lees je iets in de krant en dan wordt er gezegd: dat zal wel een Turk zijn." Het is hetzelfde gemak waar mee voetbalsupporters 'Harnas. Joden aan het gas' scanderen door het stadion. Wél keurt Ta bitha de gespoten leuzen zoals in Zierikzee en Brouwershaven duidelijk af. „Ze zullen wel een hekel hebben aan een bepaalde persoon en dat willen uiten. Ik vind het raar. Zulke opmerkin- foto Marijke Folkertsma gen kun je niet doen." Want zo bedoeld of niet, de oude symbo len en kreten kunnen emoties oproepen en terughalen. Voor Vis-De Reus komt even de 'on vrijheid' van de oorlogsjaren te rug. Maar ook zij wil evenals Van Wezel eigenlijk zo weinig mogelijk woorden vuil maken aan de racistische graffiti. Het komt - helaas - regelmatig voor en wordt vaak neergekladderd uit verveling, baldadigheid en aandachttrekkerijEn die belo ning moeten de vandalen vol gens menigeen niet krijgen. Van Wezel: „Je moet er zo weinig mogelijk aandacht aan beste den. Dan is het ook zo snel mo gelijk weer over." door Mieke van derJaqt RILLAND - Het ouderenwoon- centrum De Vliedberg in Ril land dreigt de gemeentelijke bijdrage kwijt te raken. Als dat gebeurt, verliest De Vliedberg zijn ziel, vindt het bestuur. Se cretaris E. de Block: „Als alle zorg verdwijnt, zijn we niks meer dan een woningbouwver eniging. Dat is nooit de bedoe ling, noch de afspraak ge weest." De Vliedberg was tot twaalf jaar geleden een bejaardenoord met appartementjes en bejaarden huiszorg. De provincie zette de hele ouderenzorg op z'n kop, sloot bejaardentehuizen, stimu leerde woonzorgconstructies en nam als algemeen uitgangspunt dat ouderen langer zelfstandig moeten kunnen blijven. Daar voor was geld nodig en dat kwam er. Flankerend beleid, heette het potje, en De Vliedberg, waar het bestuur enthousiast meewerkte aan de nieuwe doelstelling, kreeg daaruit 24.000 gulden, jaarlijks uit te keren door de ge meente. Die bijdrage is in die twaalf jaar nooit opgetrokken en nu dreigt die te verdwijnen door weer een nieuwe verandering van de fi nanciering in de zorg. De ge meente Reimerswaal heeft, zon der het bestuur daarvan op de hoogte te stellen, de bijdrage ge schrapt. Voor De Vliedberg dreigt nu een groot probleem. De banen van twee verzorg sters, die in deeltijd allerlei diensten verlenen, staan op de tocht. Het personeel dat De Vliedberg uit de bijdrage betaalt, zorgt er voor dat de bewoners zich veilig en zeker voelen. De Block: „Tachtig procent van de bewo ners is ouder dan 75 jaar en de oudste is een eind in de negentig. Gewoon in een flatje wonen, is voor veel van deze mensen niet weggelegd. Onze verzorgsters doen 's ochtends de gordijnen K open, helpen bij kleine Jil bleempjes en geven in feite ej aanvulling op wat de thuisz3 D doet. Ze moedigen ookdesoti; le contacten aan door gezang. lijk koffie te drinken en afent» w iets leuks te organiseren.it) hier maar één dag roi heeft al meteen in de gaten! sommige bewoners zonder J hulp allang in een veel zwaarte, re zorginstelling zouden moetg gaan wonen. Maar het is m meetbaar. Je kunt er gee langs leggen en zeggen: mensen kunnen langer zelfstal dig blijven. En dat wil het Zon. kantoor." Het ergste is, volgens De Block dat een halfjaar voor de meenteraad de beslissing na f door het college is verzekerdis geen druk zou worden gebnil om de extra hulp in Rillandafi bouwen. „Nu gebeurt dat plot. seling wel. We hebben daamj f een bezwaarschrift ingedieni Misschien dat het de raad da toch duidelijk wordt, dat iels waardevols wordt weggegooi voordat er ook maar iets ge® geld is. Veel Rillanders zullg niet in betrekkelijke zelfstaj digheid op hun eigen dorpk» nen blijven. "De Block vindt ij niet alleen ten opzichte van It vrijwillige bestuur onfatsoen K; lijk, maar vooral ten opzicill van de bewoners. ltr TERNEUZEN - Tientallen doè bergeenden die dagelijks aandt oevers van de Westerscheldijl r aanspoelen, stellen het water 101 schap Zeeuws-Vlaanderen voo een raadsel. I» Waterschapsbiologe Y. Schep pingen treft binnendijks andere dode vogels aan. Ze ver moedt dan ook dat de den iets verkeerds hebben gege ten. Wat, dat is echter nogii vraag. Onderzoek moet daarkS antwoord op geven. ik Badstraat 3.04 - Domburg - 0118 - 58 44 50 Podium 1: Groentje 14.00 uur: Looporkest 15.00 uur: Ballon clown 16.00 uur: Modeshow Ikke Jij 17.30 uur: Ballon clown 19.00 uur: Modeshow Feminine Podium 2: Ooststraat Podium 3: 14.00 uur: Modeshow Klederdracht 'Ons boeren goed' 20.00 uur: 15.30 uur: Modeshow Zwaailicht 20.30 uur: 16.30 uur: Ballon clown 21.00 uur: 17.00 uur: Modeshow Bouwman 21.30 uur: 17.30 uur: Loop orkest 22.00 uur: 18.30 uur: Henna tatoeage 23.00 uur: 19.30 uur: Living statues 23.30 uur: Stationstraat DJ Patrik van de Graaf ID&T Modeshow Sportshop Modeshow Sportshop Modeshow Sportshop Optreden Danny Vera DJ Patrik van de Graaf ID&T Optreden Danny Vera kO SCHOEN MO D E Badstraat 5 - Domburg - Tel. 0118 - 584406 Optredens door het dorp tijdens de dag: ballonclown 15-19 uur, looporkest 14-18 uur, funfare 16-20 uur, living statues 17-19.30 uur, ons boeren goed 14-16.30 uur, henna tatoeage 15-19 uur. Weststraat 2a 4357BM Domburg 0118-586012 cafe restaurant Stationsstraat 9 4357 BK Domburg Tel.: 0118 - 584800 laas ?B, 4357 "BM Dom^ur3 el. OIIÖ 58 II05 fietswereU@-zeeLncJnet.nl Opvoeden is in deze tijd geen gemakkelijke taak. De cijfers spreken duidelijke taal: vandaag de dag krijgt maar liefst I op de 20 kinderen in Nederland te maken met jeugdhulpver lening, meestal als gevolg van een verstoorde thuissituatie. Ge lukkig bestaan er voor deze kinderen allerlei vormen van NATIONAAL FONDS KINDERHULP Brinkpoortstraat 32, 741 I HS Deventer, tel.: 0570 - 61 I 899, fax: 0570 - 645 602 Internet: www.kinderhulp.nl, e-mail: info@kinderhulp.nl hulp. Vele mensen zetten zich elke dag in om hen toch een toekomstperspectief te bieden. Dat neemt niet weg dat ze, net als andere kinderen, van tijd tot tijd wel een extraatje kunnen gebruiken. Kinderhulp is het fonds dat daar al 40 jaar voor zorgt. Helpt u 'n handje? GIRO DEVENTER VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN ReumaWelke reuma7. Er zijn zo'n 130 verschillende soorten reuma. Een op de tien mensen heeft er last van. Ze heb ben alle met pijn en stijfheid in en rond gewrichten te maken. Reumatoïde artritis en artrose zijn de meest bekende. Andere zijn fibromyalgie, jeugdreuma, lupus en de ziekte van Becherew. Als de dokter een vorm van reuma heeft vastgesteld, bij u zelf of bij iemand van wie u houdt, dan zit u met allerlei vra gen. Die kunnen meestal beant woord worden door de Reuma- lijn. Daar zitten mensen die veel van reuma weten, van de ziekte zelf en van de praktische proble men er omheen, soms uit eigen ervaring. Met elke vraag bent u welkom. Bel gerust. Of kijk op: www.reumalijn.nl maandag t/m vrijdag 10 -16 uur 0,10 pm)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14