n Even goede vrienden tijdens de wedstrijd fchouwenaar nu kampioen wielrennen PZC Veiligheid staat voorop bij concert van Blpf Zierikzee aast op kreeftencentrum 13 De Mikke: Dode vogels zijn gevaar voor volksgezondheid WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL zaterdag 23 augustus 2003 Weekeinde Ponton Cambodja Nieuwe predikant Serooskerke Bekeuringen bij gordelcontrole Dure karpers ontvreemd Vrouw gewond bij aanrijding Lifter schopt tegen auto Aanrijding in Hulst Frontale botsing in Biervliet Beren Canada Exclusief pzc ïiid !S2l! w Geen coördinatie bij vogelsterfte Nadia Berkelder t iDDDELBURG - Vogel- en jelopvang De Mikke in Mid- o! lelburg wil duidelijkheid over jjike instantie verantwoorde- iet! lik is voor de berging van zieke e ogels en de destructie van dode ilirt togels- Een groot aantal instan- „j jeswerkt nu langs elkaar heen, (aardoor het voorkomt dat do- beesten helemaal niet wor- jen opgeruimd. En dat levert i (evaar op voor de volksgezond- éi MS| VOJ 'tij»5 aelbeheerder M. van Dijk is de «Ie week bezig geweest om een toot aantal meeuwen op een (drijventerrein in Vlissingen- flost opgeruimd te krijgen. [istermiddag is ze uiteindelijk amen met een ambtenaar van gemeente Vlissingen op het 3Brreiiï geweest. Ze hebben on- Jlveer vierhonderd dode meeu- uj,en weggehaald. „Het was een betfrachtwagentje vol", aldus Van Kijk. Vermoedelijk zijn de vo- jjels bezweken aan botulisme. iet ijfnog levende meeuwen had- I len duidelijk symptomen van m e besmetting. De dode dieren W( rolden nog onderzocht of het a(j, [derdaad botulisme is geweest, p to Dijk vindt het niet verant- roordom de dode vogels zo lang laten liggen. „Die beesten mnnen elkaar aansteken. Als er ien liggen, eten er twintig van tdan heb je dertig botulisme- lachtoffers." Ze heeft afgelo- ienweek contact gehad met een jroot aantal instanties. „Ik overal doorgestuurd. Ze bjeggen allemaal dat het hun 0K erantwoordelijkheid niet is. jl! lp een gegeven moment ben je ruimen.Hij betwijfelt of de vo gels slachtoffer waren van botu lisme. „Het water is daar zout en het is bovendien te koud. Mis schien heeft de vogelsterfte te maken met de stookolie die uit de Pelican I is gelekt.Hij wijst erop dat het havengebied last heeft van een meeuwenplaag. Volgens Van Dijk kunnen vogels die dood gegaan zijn aan botu lisme een bedreiging vormen voor de volksgezondheid. „De vogels hebben botulisme van het type C. Dat is ongevaarlijk voor mensen. Maar als je de beesten zo laat liggen, kan het zich ontwikkelen naar een an der type. In de Oostvaarders- plassen in Flevoland zit de blauwalg. Die werkt normaal gesproken op de lever van de vo gels. Dat heeft zich ook ontwik keld en nu tast het de hersenen van de vogels aan." De Mikke krijgt besmette vogels uit heel Zeeland, ook uit gebieden waar geen water is waarin botulisme heerst. „Als je de beesten laat liggen, komen er maden in. Die zijn ook besmet. En scholek sters eten bijvoorbeeld maden." Van Dijk zou graag zien dat er in de provincie één persoon of in stantie wordt aangewezen die coördineert bij massale vo gelsterfte. „Dat was in het voor jaar ook toegezegd toen we zo veel olieslachtoffers hadden. Maar toen was het verkiezings tijd." Als de coördinatie geregeld wordt, komen situaties zoals nu met de dode meeuwen niet meer voor. Van Dijk raadt mensen aan om zieke vogels naar De Mikke te brengen. Botulisme is name lijk goed te behandelen. De vo gels worden om de twee uur ge spoeld met een vloeistof die onder meer een ontwormings- middel en een antibioticum be vat Op de eerste dag van de 7e Power Horse Competition stonden de dressuur, de hindernissen en de af standsrit door het Veerse bos op het pro gramma. foto Ruben Oreel in weer terug bij af." liteindelijk besloot de gemeen- en Vlissingen in te grijpen. {CJ Jlaar het is officieel geen zaak J: an de gemeente", zegt J. Piers- w lavan de afdeling milieu. „Het !t sde zaak van de beheerder van Et terrein en dat is Zeeland jflaports." K «eland Seaports kreeg volgens jij ledewerker A. Cardon donder- ,j ag bericht dat er dode meeu- u en op het terrein lagen. „Toen tj ing het over tientallen. Ik heb et bedrijf gevraagd ze op te door Gerard Montsma VEERE - Het dressuurterrein ligt er nog wat verlaten bij als Hans Maljaars uit Oostkapelle zijn bruinschimmel Eline naar de inrit dirigeert. Aan de over kant houdt jurylid Nicoline Vos de combinatie met toegeknepen ogen en een peukje in de mond scherp in de gaten. Wanneer zij met een klein koperen belletje zwaait, trekt Maljaars aan de teugels en stapt zijn paard on rustig in de ring. „Eigen initiatief, lengtebuiging en onrust met het hoofd. Daar was hij zo te zien zelf ook al ach ter", mompelt het jurylid. „Houd toch eens op met die kop", snauwt de menner en brengt zijn paard even later vlak voor de tafel tot stilstand. „Afgroeten goed en bedankt." De westelijke rand van Veere is deze dagen weer het sfeervolle decor voor de 7e Power Horse Competition. Op de eerste dag van deze trekpaardenwedstrijd stonden de dressuur, de hinder nissen en de afstandsrit door het Veerse bos op het programma. Op het Bastion rijden de vracht auto's en wedstrijdwagens af en aan. Daar druppelen de eerste bezoekers binnen. Ze vergapen zich aan de uitgestalde rijtuigen en proberen daarbij de organi satoren vooral niet in de weg lo pen. De donkere wolken drijven langzaam over en er waait een stevig briesje. Het brengt com mentator Joop Hanse niet van zijn stuk. Coördinator Andrie de Buck is eveneens tevreden. „Het mooi ste is toch wel dat we nog steeds in Veere zitten. We kunnen er ge woon niet meer omheen en onze sponsors net zo min. Die willen hier ook graag blijven. En als we het dan toch over mooie locaties hebben; de finale zal dit jaar plaatsvinden op de terreinen van Paleis Het Loo in Apel doorn. Dat is helemaal mooi. Misschien komt de koningin wel even kijken." De Buck raakt niet uitgespro ken over 'zijn' paardenshow. „De gemoedelijke sfeer onder de deelnemers is eigenlijk net zo mooi. De wedstrijden worden op het scherpst van de snede ge reden en toch blijven ze even goede vrienden." Vandaag wordt het programma van de Power Horse Competi tion om vijf uur afgesloten met de prijsuitreiking en een show van authentieke rijtuigen. De dag begint om tien uur met een vaardigheidsproef op het Bas tion en een trekpaardproef op de gedempte haven. ioorEdith Ramakers iiJanske Mollen CELDROP - „En de winnaar is: lorgemeester Schouwenaar uit jpj Middelburg!Na een niet al te menerende wedstrijd voor m «rgemeesters op de wieler- ban in Geldrop rijdt de Mid- )jl lelburgse burgemeester als eer- ,p| teoverdemeet. 1 i [jazijn kielzog volgden Vanhoo- en Petemans, de schout en J «hepen van Bredene in België, (j adat die niet meedingen naar Ie titel Nederlands kampioen, j ijsde eigenlijke nummers vier ,li nvijftoch nog tweede en derde: ttgemeester H. Vondervoort ffl Boekei en gastheer burge er KsterC. Leijten uit Geldrop. a Bet was een select gezelschap si 't gisteren op de baan stond in '■drop. Van burgemeester J. houwenaar is bekend dat hij Jbn fanatiek wielrenner is. redactie Walcheren Oostsouburgseweg 10 1382 NH vlissingen Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder i Bdith Ramakers Miriam van den Broek RonMagnée centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 W60 AA goes Tel: (0113) 315500 Pax: (0113) 315669 e-mail: redactie@pzc.nl 'nternet Wwv.pzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 ep maandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur „Ach", zegt hij na afloop. „In het land der blinden is eenoog koning. We zijn allemaal oude mensen die wielrennen als lief hebberij hebben. Het was maar zo'n dertig kilometer. We reden rondjes op een baan en gemid deld ongeveer veertig kilometer per uur." Maar leuk was het wel, vond Schouwenaar. En zo'n wed strijd is ook 'goed voor de con tacten'. „De burgemeester van Valkenburg was ook aanwezig. En Dries van Agt heeft de prijs uitreiking verzorgd. We hebben nog gesproken over de tour van 2005. We willen alle drie graag dat de Tour naar Nederland komt. We hebben het gehad over een etappe van Valkenburg naar Middelburg." Schouwenaar heeft vroeger veel aan wielrennen gedaan. Hij pakt nog steeds een of twee keer per week zijn fiets om een tocht te maken over Walcheren. „Maar als ik tijd heb ga ik ver der, naar de Oosterscheldeke- ring en rij op Schouwen een rondje. Op deBevelandenkun je ook mooi fietsen." De winnaar wil volgend jaar het kampioenschap voor burge meesters naar Middelburg ha len. „Ik hoop dan dat de deelne mers een heel weekeinde in Zeeland zullen blijven. Dan kunnen ze zien hoe mooi Zee land is en tegelijkertijd is het goed voor de Zeeuwse econo mie." De wedstrijd in Geldrop werd georganiseerd door burgemees ter A. Jacobs van Helmond. De oud-burgemeester van Veldho ven, Vondervoort, reed bij de bel voor de laatste ronde aan kop. Maar iedereen moest uiteinde lijk toezien hoe Schouwenaar eerste werd. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 3300033 Ad Schuurbiers: „Het hoeft niet allemaal groots te zijn, als er maar iets te doen is. Dat gaat de komende tijd steeds vaker gebeuren." foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De Grote Markt in Goes loopt mor genavond vol voor Bief. In totaal achtdui zend mensen kunnen het concert bijwonen. Wie erheen wil maar niet in het bezit is van een toegangskaart, heeft pech gehad, want het optreden is volledig uitverkocht. Van wege de veiligheid worden er niet meer mensen op het plein toegelaten. Voor de Stichting Goes Promotie is het con cert het grootste evenement dat zij tot nu toe op touw heeft gezet. Toch was de organisatie niet buitengewoon ingewikkeld, zegt voor zitter Ad Schuurbiers. „Wat dat betreft is een evenement als Goes Kinderstad, dat we volgende week hebben, een stuk lastiger. Voor het Blof-concert is er één bijzonder kenmerk: de veiligheid." De veiligheid was ook een van de redenen waarom een eerder concert van Blof in Goes niet doorging. Stichting Goese Kaden had vorig jaar in overleg met Goes Promotie het plan de populaire groep te laten optreden op een ponton in het kadengebied. De situatie werd uiteindelijk niet verantwoord geacht. Horecaondernemer Dick van de Velde, be trokken bij beide stichtingen, opperde toen het idee Bief op de Grote Markt te program meren. „Hij is de grote animator geweest", benadrukt Schuurbiers. Goes Promotie heeft de organisatie overgenomen en is sponsors gaan werven. Omdat er onvol doende inkomsten leken te zijn om alle kos ten te dekken, werd besloten entree te hef fen. De kaarten, a vijf euro, waren binnen enkele weken allemaal verkocht. Uiteindelijk houdt Goes Promotie nog een bedrag over, al kan Schuurbiers nog niet precies zeggen hoeveel dat is. Aangezien de stichting geen winstoogmerk heeft, wordt het geld geschonken aan een goed doel, in dit geval de Stichting Sawasdee, bekend van de actie 'Zeeland helpt Cambodja'. Aan het eind van het optreden van Blof wordt de cheque overhandigd. Mensen van een beveiligingsbedrijf en de politie moeten ervoor zorgen dat alles mor gen zonder problemen verloopt. Schuur biers zegt daar vertrouwen in te hebben. „Alle voorzienbare zaken zijn volledig af gedekt. Als iedereen zich houdt aan de spel regels, verwacht ik geen problemen." Een spannend moment is morgenmiddag rond half zes, als de Grote Markt wordt 'schoongeveegd': alle aanwezigen moeten het plein dan verlaten. Om half zeven gaat het terrein open voor degenen die een toe gangskaart hebben. De entree is uitsluitend via de noordzijde. De wegen die uitkomen op het plein worden zo veel mogelijk vrijge houden. Om 20.00 uur speelt eerst Racoon, om 21.15 uur gevolgd door Blof. Het is precies vier jaar geleden dat een der gelijk grootschalig concert op de Grote Markt werd gehouden. In augustus 1999 vierde horecaondernemer Won Yip het tien jarig bestaan van zijn bedrijf met een bene fietconcert, met als grote publiekstrekker René Froger. Ook toen ging de opbrengst, 30.000 gulden, naar Sawasdee. Voor Goes Promotie is het optreden van morgen het grootste evenement waarbij zij betrokken is geweest, sinds de stichting twee jaar geleden nieuw leven werd inge blazen. De andere activiteiten vindt Schuurbiers echter niet minder belangrijk. „We pieken niet op één evenement. Het gaat ons erom dat er regelmatig wat te beleven valt in Goes. Het hoeft niet allemaal groots te zijn, als er maar iets te doen is. Dat gaat de komende tijd steeds vaker gebeuren." SEROOSKERKE - De SOW-kerk van Serooskerke (W) heeft een nieuwe predikant, te weten ds. W. Dekker uit Sliedrecht. Hij is de eerste predikant van de zogeheten federatieve ge meente van de Hervormde gemeente en de gereformeerde kerk van Serooskerke. De federatie bestaat sinds 1 september van het vorig jaar. Hij zal bevestigd worden door zijn beide voorganders, de her vormde predikant ds. A. de Bruin die naar Bemmel is vertrok ken en de Gereformeerde predikant ds. G. Warner. De dienst vindt plaats op 7 september in de Petruskerk, Van Wouwe straat in Serooskerke, aanvang 14.30 uur. MIDDELBURG - Bij een gordelcontrole op de Looierssingel in Middelburg, vrijdag tussen 11.00 en 12.00 uur, zijn twaalf mensen op de bon geslingerd. Elf automobilisten kregen een bekeuring voor het niet dragen van een gordel, één fietser kreeg een boete voor het fietsen over de Looierssingel. VLISSINGEN- Uit de vijver van een bedrijf in de Berlage- straat in Vlissingen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag zes karpers gestolen. De vissen hebben een totale waarde van enkele honderden euro's. Van de visdieven ontbreekt nog ie der spoor. MIDDELBURG - Een 58-jarig vrouw is gistermorgen rond kwart over tien gewond geraakt bij een aanrijding op de Poe- lendaelesingel in Middelburg. De vrouw werd op de brommer aangereden door een 43-jarige automobilist uit Middelburg. Die wilde afslaan naar het parkeerterrein van Delta en ver zuimde de bromfietstster voorrang te verlenen. De vrouw raakte gewond aan haar knie. KAPELLE - De auto van een 58-jarige vrouw uit Goes raakte donderdagavond op de Viaductweg in Kapelle beschadigd, toen een jongen plotseling tegen haar auto schopte. Zij wachtte daar voor het verkeerslicht waar twee jongens in de buurt stonden te liften. De vrouw denkt dat de mannen geïrri teerd waren omdat zij niet mochten meerijden. HULST - Op de kruising Oude Zoutdijk/N60 in Hulst vond gistermiddag rond kwart voor vijf een aanrijding plaats. Een 27-jarige automobilist uit Hulst had te laat in de gaten dat zijn voorganger, een 42-jarige automobiliste uit Goes, afrem de. De voorzijde van de auto van de Hulsternaar raakte ver nield, de andere auto heeft schade aan de achterzijde opgelo pen. BIERVLIET - Op het Burgemeester Verplankeplein in Biervliet vond gisteravond rond kwart over zes een frontale aanrijding plaats. Een negentienjarige automobilist uit de gemeente Terneuzen kwam op bovengenoemd plein in aanrij ding met een 52-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Stichting Promotie Oosterscheldekreeft wil in Zierikzee een handelscen trum oprichten voor de visserij op het schaaldier. De organisa tie is daarover het gesprek aangegaan met de gemeente Schouwen-Duiveland en de be langenorganisatie Zevibel. Het handelscentrum zou in de plannen van de stichting moe ten fungeren als vismijn waar alle gevangen kreeft uit de Oos- terschelde kan worden aange bracht en verkocht aan restau rants. Daarnaast wordt gedacht aan een doorlopende presenta tie over de leefwereld van het dier, de visserij en de verwer king. Zo'n centrum kan uit groeien tot een extra toeristi sche trekker. Dat element kan nog verder worden versterkt door het han delscentrum onder te brengen in of bij de toekomstige Stads- en Commerciewerf van de Muse umhaven in de houtloodsen aan de Nieuwe Haven. Zierikzee heeft een eigen mos- selvloot en telt eveneens een aantal beroepsmatige kreeften vissers. Met dat 'bezit' moet meer worden gedaan, vindt de stichting. Secretaris J. van Geesbergen van de Zeeuwse visserijvereni ging Zevibel heeft het plan sa men met de initiatiefnemers be sproken met interim-directeur J. Vader van de noodlijdende vismijn in Colijnsplaat. De ge dachte daarbij is een 'depen dance' in Zierikzee, gespeciali seerd in kreeft. Van Geesbergen ziet vooralsnog heel wat beren op die weg. De vraag óf de kreeft op een centra le plaats aan land kan worden gebracht, is volgens hem sterk afhankelijk van het al dan niet doorgaan van de oprichting van een producentenorganisatie (PO) voor die beroepsgroep. De afgelopen maanden zijn daar over gesprekken gevoerd en Van Geesbergen wil na de zomerva kantie een delegatie samenstel len om de onderhandelingen met het Ministerie te beginnen. Zo'n PO is alleen haalbaar in dien de overheid de kreeftenvis sers duidelijke voordelen biedt als ze bereid zijn zich te organi seren. Daarbij kan worden ge dacht aan een strak visplan en wellicht een ruimere vangstpe riode, aldus Van Geesbergen.. Leden van de PO worden ver volgens verplicht hun vangsten te registreren, danwel op een veiling aan te bieden. Zo ont staat er een beter beeld van de vangstresultaten en kan er een gericht beheer worden gevoerd voor de kreeftenpopulatie in de Oosterschelde. Voor dat domein zijn momenteel 42 vergunnin gen in omloop. Van Geesbergen betwijfelt of Zierikzee de kreeftenhandel naar zich toe kan trekken. Die positie wordt nu grotendeels in genomen door Yerseke, waar in combinatie met de Canadese kreeft het hele jaar door in die vissoort wordt gehandeld. Daarnaast wordt ook in de Bres- kense vismijn kreeft geveild ten behoeve van de Vlaamse markt. Ook in het geval van één produ centenorganisatie blijven de vissers vrij in hun keuze van plaats voor het verhandelen van hun vangsten, stelt de Zevibel- secretaris. Een gespecialiseerd handels centrum vergt bovendien een forse investering, omdat aan al lerlei hygiënische en arbeids- technische omstandigheden moet worden voldaan. „Wan neer je dat afzet tegen het korte vangstseizoen voor kreeft, dan vraag ik me in alle eerlijkheid af of die investeringen dat waard zijn." Een bredere opzet, bijvoorbeeld door ook de plaatselijke mossel vangst in Zierikzee te verwer ken, maakt volgens hem bij voorbaat geen kans. „De mosselhandel pak je na tuurlijk helemaal nooit meer af van Yerseke. Het is een mooi, ambitieus plan dat alle aan dacht verdient. Maar Zierikzee als exclusieve plaats voor de kreeftenhandel, zie ik er zelfs in mijn stoutste dromen niet van komen." Wethouder G. van de Velde-de Wilde (visserijtoerisme en eco nomie) kent het plan en zou het toejuichen indien er iets derge lijks van de grond mocht komen in Zierikzee. Anderzijds beseft ook zij dat er nog heel wat water door de zee moet om de opzet daadwerkelijk binnen handbe reik te brengen. De gemeente Schouwen-Duive land wacht vooralsnog een na dere uitwerking van het plan af, maar is wel bereid tot de nodige ondersteuning, zegt de wethou der.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13