9 uto's horen niet op Noorddijk Twee knopjes op een kastje Parkeertarieven voor invaliden lopen zeer uiteen SwiBSfefe mI 'en atisch keerde ieelten )uden WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Vakantie in Frankrijk? Hond tiiërs op straat gezet terwijl ze wachten op papieren voor terugreis zeeuwse almanak iIj WALCHEREN vrijdag 22 augustus 2003 entje Herrie Spoedzaak Donker vanaf de dijk Thaise Nasi Nasi uit Thailand! Goede reis ANWB v _i sielzoekers op bres voor gezin ^Friith Ramakers BURG - Een groep „kers van het Middel de asielzoekerscentrum is g op de Nederlandse rege nen op het Centraal Orgaan jjng Asielzoekers (COA). it hier gebeurt, is niet men- F;meer. Hier in heel Neder- heerst onrecht." (j veertig asielzoekers roe- jdoorelkaar. Er hangt woede ijllicht op het terrein van het f We helpen nu de familie Ie, volgende week weer an- families. We worden door in vergeten en worden als Jen de straat opgestuurd. familie Zekic heeft drie da geleden te horen gekregen ze moet vertrekken uit Ne land. Ze zijn uitgeproce- rd. De opvang van het COA iteop dat moment. Het gezin terug naar Bosnië en is bezig een terugkeer te regelen, aar de papieren en tickets nog niet in orde." ietussentij d heeft het gezin - er, moeder en dochter - geen itmeer om in Nederland te .Zonder middelen en woon- nte staan ze nu op straat, jisniet meer het pakkie-an het COA", zegt W. de Boer, (dvoerster van het COA. (familie is uitgeprocedeerd we moeten er op toezien dat ietterrein verlaten en uit hun tergaan." Bosnische gezin bivakkeert af dat moment in een tentje ctnaast de hoofdingang van azc. Er staat ook wat meubi- t buiten, waar ze overdag Idhangen. „Het tentje staat [grond van de gemeente, niet [ons terrein. Daar hoeven we tin te grijpen", merkt De irop. lat deze familie meemaakt, pons binnenkort ook overko- vindt E. Delic. Hij is soli- met familie Zekic. „We Een triest van de ellende die erelke dag zien. Het is niet De familie Zekic heeft buiten de poort van het asielzoekerscentrum haar tent opgezet. goed voor de sfeer. Ik hoop niet dat we te boos worden, dat er dingen kapot gemaakt wor den." Delic is al jaren in het azc. „Maar wie is de directeur? Nie mand luistert naar ons. We ma ken hier herrie en niemand van het COA komt naar buiten om te vragen waarom we dit doen. We hebben al van alles geprobeerd om met de directeur te praten. We worden aan ons lot overgela ten." De vraag van de solidaire asiel zoekers is om de Bosnische fa milie 'in afwachting van hun papieren, binnen te laten slapen en leven'. De Boer reageert dat het COA dat formeel niet mag doen. „En er zitten altijd twee kanten aan een verhaal. Ik be strijd dat we hen niet voldoende informatie geven. In feite hoe ven ze ook niet te weten wie de directeur is. Ze kunnen aan de medewerkers alles vragen." De familie Zekic heeft onlangs overleg gehad met de IOM, de Internationale Organisatie voor Migratie. Ze hebben aangege ven mee te willen werken aan een terugkeer. „We hebben pas foto's en alle documenten aan de IOM gegeven", zegt Zekic. De IOM ondersteunt uitgeproce- deerden bij hun vertrek uit Ne derland. De vlucht wordt gere geld en ze ontvangen een bedrag om de eerste dagen door te ko men. A. van Holstein van de IOM beaamt dat ze een terugkeer naar Bosnië voorbereidt voor foto Ruben Oreel familie Zekic. „Het is een spoedzaak geworden", zegt ze. Het Bosnisch consulaat in Bonn wil meewerken aan het vertrek. „In Bonn hebben ze het ook druk. De familie heeft pas kort geleden contact met ons ge zocht. Als ze dat eerder hadden gedaan, dan was de kans groter geweest dat we de reisdocumen ten op tijd hadden kunnen over leggen." prGerard Montsma e Noorddijk bij Vrouwen polder is een geliefde plek it fietsers, wandelaars, kverkeer en automobilisten, anaal over de smalle dijk. »as gaat het lang niet altijd Ben en trekt de laatste groep taan het langste eind. Een kjeop de dijk. hendig stuurt hij zijn terrein- s over het kruimelige asfalt de Noorddijk. De late fiets- tktis voor Frans Hamer (42) ISittard een dagelijks ritueel, i bivakkeert met het hele ge- op camping Oranjezon, log even fietsen voor het sla- gaan, anders heb ik geen Entrust. Ik kan inmiddels niet ffzonder dit dijkje. Een puik [je en écht een lekker fiets- ptje." tier hem zakt de heldere wdzon langzaam weg achter bonzon. „Je wordt er gewoon ivan." Frans gaat verder op tempte toon: „In Limburg bben we ook fietspaden, maar fhebben er geen water bij. larom komen de Limburgers mrhier. Ik ben gek op de dij kende zee." avondrust wordt even later ord door het gegrom van °te zwarte auto, die op de ig van de Noorddijk in >te stofwolk tot stilstand E' Jst das hier den Weg zu typelle?" Een wandelaar zich naar het half geopen- Fietsers zijn dol op de Noorddijk bij Vrouwenpolder. foto Lex de Meester ook een bórd moeten plaatsen, willen komen." Als de rust is het over de dijk. De kleine Lasse beneden. Zijn ouders en zusje Verboden voor auto's en asocia- weergekeerd, kondigt zich in de Zimmermann (4) uit Ravens- kunnen de brutale tegenligger len! Het is toch een schande dat verte alweer een groepje fietsers burg zigzagt op zijn kleine fiets- ternauwernood ontwijken. On- die auto's hier altijd maar overal aan. Lasse, aufpassen", schalt je over het smalle weggetje naar danks dit ongemak zijn zij zeer te spreken over deze fietsroute. „We kunnen hier heerlijk en vei lig fietsen. Sommige stukken op het eiland zijn zelfs volledig au tovrij en vaak zijn er aparte fietspaden. Fietsers hebben hier toch prioriteit. Thuis hebben we ook fietspaden, maar dat zijn eigenlijk stukjes autoweg met een hier en daar een wit lijntje ernaast. Een fietspad als alibi, want in Duitsland gaat de auto voor alles. Eine Frech- heit". Het is inmiddels donker op de dijk. Aan de overzijde van de Beekshoekpolder komt de Zandput tot leven met de 'Dro men' van Borsato. Naast een vrij constante stroom fietsers van en naar de camping is de Noord dijk eveneens in trek bij late wandelaars. Mei vin de Leeuw (15) loopt een laatste ronde met zijn Border collie Babsie. Hij wordt verge zeld door zijn tante Desirée Droste. „We hadden net een discussie over die verkeersborden op deze dijk. Die zijn toch duidelijk be doeld voor fietsers. Een dubbel zijdig fietspad of zoiets. Tóch rij den hier nog veel auto 's. D at is nu gevaarlijk omdat het zo don ker is en overdag omdat het zo druk isD ie auto 's horen hier ge woon niet thuis." J6L raampje en verwijst hem rnaar de grote dij k even ver- P- Hij maakt daarbij een rakkend gebaar met zijn morsige bestuurder knikt Paar keer met zijn kalende I 5' s'u't zijn venster en perst rede voertuig met een hoog ntal over de smalle Noord- i'proi Wandelaar staat er wat fet a^6n i.Dat heb ik hem §ezegd. Ach, ze zouden hier Dergelijke kastjes staan bij alle bruggen over het kanaal, maar waar ze voor zijn, staat er nergens bij. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder Wanneer je met de fiets voor de slagbomen van de brug staat, is er tijd genoeg om even rond te kijken. Naar de boten die voorbij varen en de zwanen in het water. Ineens zie je ze: twee knopjes op een kastje, een zwart en een rood. Er zit geen bordje bij met uitleg waar ze voor dienen. De verleiding om er op te drukken, wordt iedere keer als je voor de brug staat groter. Zou de brug spontaan open gaan? Of zal er ineens een sirene gaan loeien? De kastjes staan bij de Schroe- brug in Middelburg en bij alle andere bruggen over het Kanaal door Walcheren. Mogelijkheden genoeg om eens te proberen wat er gebeurt na het indrukken van de knopjes. Natuurlijk over heerst de lafheid, en blijven de knopjes gewoon onaangeroerd. L. van Driel, waarnemend hoofd van de sector Sluis- en Brugbediening, kan het boven dien ook gewoon uitleggen. „Het is een SOS-postje", ver klaart hij. Het kastje is een com municatiemiddel voor noodge vallen. „Als er bijvoorbeeld iemand van zijn fiets valt, of iemand raakt te water, kunnen mensen rechtstreeks contact met ons opnemen." Op welke van de twee knopjes er gedrukt moet worden om met de mannen op de sluis in Vlissingen te kunnen praten, weet hij ei genlijk zelf ook niet. „Ik denk de rode", gokt hij. Het kastje heeft een ingebouwde microfoon en een luidspreker. De stem die soms over de brug schalt als ie mand nog net even onder de slagbomen door glipt, komt trouwens niet uit het kastje met de knopjes. „Er staan ook luid sprekers op de brug. Door came ra's houden we de bruggen in de gaten. Door de dichtstbijzijnde luidspreker kunnen we dan iets zeggen." Echt vaak worden de intercoms trouwens niet gebruikt. „Toen ze er net stonden werden ze vooral in het weekeinde, rond een uur of twee, drie 's nachts veel gebruikt. Als de cafés en de barretjes uitgingen. Dan kon je er echt bij blijven staan. Vaak hoorde je helemaal niks, op een gegeven moment namen we rond die tijd ook gewoon niet meer op. Tegenwoordig valt het met het misbruik wel mee. Er is wel eens een enkeling die iets wil vragen, of kinderen die op het knopje drukken. Maar het nieuwtje is er af." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Veere en Vlis singen zijn de enige Zeeuwse ge meenten waar gehandicapten nog kosten moeten betalen voor een speciale parkeerkaart. In andere gemeenten moeten al leen leges worden betaald, of is de parkeerkaart helemaal gra tis. Patiëntenorganisatie Het Klaverblad wil dat parkeren voor gehandicapten overal gra tis wordt. Om op een invalidenparkeer plaats te mogen staan, is een speciale kaart nodig. Bovendien moet in een aantal gemeenten nog betaald worden voor de tijd dat iemand zijn auto op de par keerplaats zet. Dat is niet te recht, vindt Het Klaverblad. „Je hebt geen keuze als je gehandi capt bent", zegt consulent J. Westdorp. „Als je gehandi capt bent, moet je wel met de au to. Bovendien hebben mensen met een functiebeperking al veel kosten. Wij willen dat ze ge woon kunnen meedraaien in de maatschappij." Voordat iemand een gehandi- captenparkeerkaart krijgt, moet hij medisch worden ge keurd. In Vlissingen worden de kosten van de keuring, 137 euro, doorberekend aan de aanvra ger. In Veere moet voorlopig 75 euro worden betaald voor het in behandeling nemen van de aan vraag. In Middelburg, Sluis, Hulst en Borsele is de kaart gra tis. In de overige gemeenten worden alleen leges in rekening gebracht. De grote verschillen tussen de gemeenten zijn ont staan nadat de gemeenten anderhalf jaar geleden zelf ver antwoordelijk werden voor de gehandicaptenparkeerplaat sen. Het Klaverblad wil ook over die regelingen duidelijk heid. Alle gemeenten moeten op hun websites en op plattegron den aangeven waar de gehandi captenparkeerplaatsen zijn te vinden, vindt de patiëntenorga nisatie. De Vereniging Zeeuwse Gemeenten is bezig om een uni forme regeling te ontwerpen. Ook de Walcherse gemeenten willen hun beleid beter op el kaar afstemmen. Het Klaverblad wil bovendien dat er meer parkeerplaatsen worden gereserveerd voor ge handicapten. Gemeenten gaan nu vaak uit van een norm van twee op de honderd parkeer plaatsen. Dat is niet meer realis tisch, vindt de patiëntenorgani satie. „Het aantal mensen met een functiebeperking neemt toe, onder meer omdat er steeds meer ouderen komen." Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 000 33 ÉÜWALHART ABDIJ MIDDELBURG KAMAGURKA JULES DEELDER Kamadeeldra ■71,I00/€ 10.0° Advertentie WÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊM nrw vr tÉf1 1 W II Ie f f ■- f»/ Mix voor «®*»«n*sc*so3*s- WK, R»»*r. In Azië zijn er vele verschillende 'fried rice' gerechten. In Nederland zijn deze 'gebakken rijst' gerechten beter bekend onder de naam Nasi. Conimex heeft naast de Indonesische Nasi nu ook een echte Thaise Nasi. Deze is wat frisser van smaak door de kruidenmix met koriander en het toevoegen j van knapperige groenten als paksoi, taugé en paprika. Je kunt deze Nasi natuurlijk ook maken met andere groenten zodat je telkens een ander gerecht op tafel kunt zetten. Wil je iedere week gratis een nieuw recept ontvangen? Geef je dan op via www.conimex.nl. Nieuw: Stel nu zelf uw reisgids samen. Surf naar anwb.nl en zoek op 'in detail'. amrb.ni mora Nietsvermoedend wandelde die man met zijn hond door het Vlissingse winkelcen trum, toen hij werd aange sproken door twee stads wachten aldaar. „17 mag hier niet lopen met uw hond", werd hem te ver staan gegeven. Of hij de bor den gezien had waarop staat dat het winkelcentrum ver boden gebied is voor honden. „Die heb ik wel gezien", ant woordde de man enigszins verbaasd. „Maar op geen enkel bord staat een hond die op de mij ne lijkt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9