Grieken zijn gedragingen van dronken Britse jongeren beu Geweld Israël laait op na liquidatie Hamas-topman Ook Argentijnse Senaat verklaart amnestie nietig 5 S zijn niet van plan de controle over te dragen aan VN Hoogdravend a-A Chirac belooft beterschap in de Franse zorg 0800 - 0231 231 (GRATIS) r vrijdag 22 augustus 2003 Begraven ude Bryant 4uwe leider in Liberia iir volgende ek voor de ïlly-commissie 5 m A Laag Gezinnen Geld ligt op straat in Iowa Engels koppelteken sterft uit Bestand tussen milities Nigerdelta Rust terug op Salomonseilanden Wolven in India eten kinderen op Hoofddoek is in Duitsland geen ontslaggrond reen blauwhelmen naar Irak ;(i„- (VORK - Secretaris-gene- Annan van de Verenigde ts voelt er niets voor ^helmen naar Irak te stu- mi de vrede in het land te akelfM bewaren. Hij zei dat rai imiiddag op een persconfe- O0j je met de Amerikaanse mi- inrji van Buitenlandse Zaken iieti ji a en Powell spraken over lefei jekomst van Irak naar aan- ing van de zelfmoordaan- ileti fcsciag °P het Iraakse VN- (jf, Idkwartier in Bagdad. Po- zei dat Washington de j Qj dijkheid van een nieuwe neif ZOO! 1st lita dde men lauw irlra nnze redactie buitenland ontwerpresolutie over Irak on derzoekt, waarin de noodzaak van verdere internationale bij stand voor het land aan de orde komt. Volgens Powell zijn de Verenig de Staten niet van plan de con trole over Irak aan de Verenigde Naties over te dragen. Washing ton benadrukte dat de VN wel een 'vitale rol' bij de wederop bouw moeten spelen. Powell riep de internationale gemeenschap op meer in Irak te doen. De bewindsman beloofde de internationale hulpverleners in Irak te beschermen. Hij zei dat Washington wil dat hulp verleners 'in een veilige omge ving werken'. Een tot nog toe onbekende isla mitische groepering eiste giste ren de verantwoordelijkheid voor de bomaanslag in Bagdad opDe radicalen noemen zich de Gewapende Voorhoede Van Het Tweede Leger Van Mohammed. Volgens de Arabische zender Al Arabiya belooft de beweging oorlog te voeren tegen alle bui tenlanders. Het station toonde een foto van de geschreven ver klaring, die bij de zender was bezorgd. Het personeel van de VN in Irak hervat zaterdag zijn activiteiten. Volgens de VN-co- ordinator humanitaire zaken in Irak, Ramiro Lopes da Silva, is de verwoestende aanslag voor de organisatie geen aanleiding alle medewerkers uit Irak te evacueren. De coördinator liet weten dat alleen 'het niet essentiële perso neel' vertrekt en dat ongeveer tweehonderd VN-medewerkers in Irak blijven. Voor de aanslag werkten ongeveer driehonderd VN-personeelsleden in het land. Lopes da Silva corrigeerde zijn VN-collega Selim Lone, die kort daarvoor had gesteld dat door de terreurdaad tegen het kan toor in Bagdad geen 24, maar 23 mensen zijn omgekomen. Vol gens Lopes da Silva staat het dodental op twintig, zijn er twee vermisten en raakten 86 mensen door de aanslag gewond. De speciale VN-gezant voor Irak, Sergio Vieira de Mello, die door de bomaanslag om het le ven kwam, wordt in Frankrijk begraven. De Braziliaan Vieira De Mello vindt zijn laatste rust plaats in de Franse plaats waar zijn vrouw vandaan komt, Tho- non-les-Bains aan het meer van Genève. Een vliegtuig van de Brazili aanse luchtmacht is onderweg naar Bagdad om het lichaam van Sergio Vieira De Mello op te halen, die wordt geroemd als de Braziliaanse held van de vrede. Zijn stoffelijk overschot gaat eerst naar Rio de Janeiro. ANP/RTR/AFP RA - Gyude Bryant treedt I Itober aan als de leider van overgangsregering in Libe- Dat hebben afgevaardigden je verschillende Liberiaan- eties in de nacht van woens- op donderdag bij consensus aa, oten tijdens vredesberaad g tcra, de hoofdstad van Gha- ogi hoi e H int neemt het roer over van slj, is Blah, de huidige presi- van het West-Afrikaanse len opvolger van de omstre- Charles Taylor, eldj int is een zakenman uit tlaj rovia en leider van de Libe- g Iction Party. Hij zou gelden d j olitiek neutraal en daarmee o, ptabel zijn voor vooral de ,litj llengroepen in het land. Die ,t j) ten eerder hun eis laten val- kandidaat voor het lei- Id chap van de interim-rege- ;e leveren. "Overgangsregering moet een :oe)i litief einde maken aan [tien jaar burgeroorlog in d ria. De tijdelijke bestuur- moeten bovenal de weg ef- a naar verkiezingen in In januari 2006 moet dan gekozen regering het roer nemenR TR/ANP iDEN - Premier Blair zal ende week donderdag ge in voor de Hutton-commis- Irai die de dood van regerings- jde iseur David Kelly onder- I tl. Bitter Lord Hutton maakte ¥K bmst van de Britse rege- led (leider gisteren wereldkun- ■dij Ook verklaarde hij dat een eerder minister van Defen- lon zijn verhaal zal komen eriafivoor de commissie. Broucher, de Britse Icgenwoordiger bij de VN- rapeningsconferentie in léve, zei gisteren voor de Elisie dat Kelly in februari gezegd dat hij nog eens li in de bossen zou worden aden', als Britse militairen zouden aanvallen.Kelly haakse topfunctionarissen zekerd dat ze niets hadden te zen als ze meewerkten met VN-wapeninspecteurs. Bij invasie zouden sommige functionarissen wegens hun acten met Kelly worden noord en zou uiteindelijk mijzelf om het leven zijn ge it. AFP/RTR/ANP yjfl i >.--<» i 'i V bi -0. -&< De Chinees-Oeigoerse acrobaat Ahdili loopt over een koord dat op 662 meter hoogte is gespannen over de Tiankeng-kloof in Zuidwest- koord en zal vandaag proberen in het Guiness Book of Records te komen door een afstand van 687 meter af te leggen over de draad. China. Ahdili testte gisteren het foto AP van onze redactie buitenland ATHENE - Griekenland is het baldadige en luidruchtige gedrag van Britse jongeren op de vakantie-eilanden Rhodos, Kos en Corfu spuugzat. De Britten zijn dronken, maken alles kapot en hebben geen enkel respect voor de Griekse cultuur, stelt het Griekse Nationale Bureau voor Toerisme. Reisorganisaties en lokale autoriteiten pleegden gisteren overleg over de precaire situatie. De Griekse verontwaardiging nam serieuze vormen aan door een video die on langs op televisie werd getoond. Daarop was te zien hoe drie Britse koppels overdag een orale-sekswedstrijd hielden op het strand van Corfu. De enthousiaste deelne mers werden toegejuicht door tientallen omstanders. Ook de dood van twee dronken Britse jon gens vervulde de Grieken met afgrijzen. Een van hen sprong voor een vuilniswagen van wege een weddenschap en de ander werd in de nek gestoken met een gebroken fles tij dens een vechtpartij in een bar. De directeur van het Griekse Nationale Bu reau voor Toerisme, Yannis Pattelis, wil dat deze praktijken ophouden: „Deze inciden ten geven aan hoe laag veel Britse toeristen gezonken zijn. "Jaarlijks bezoeken drie mil joen Britten het land. De Griekse politie treedt nu keihard op te gen iedere toerist die denkt een loopje te kunnen nemen met de plaatselijke normen en waarden. Zo kreeg een jongen een boete van drieduizend euro omdat hij zijn blote billen op straat liet zien. Een meisje moest 2400 euro betalen omdat zij een stripshow opvoerde in een bar. Niet alleen Britse toeristen zijn schuldig aan de problemen. Volgens de lokale bevol king zijn vertegenwoordigers van reisorga nisaties en café-exploitanten eveneens ver antwoordelijk. Zo zouden de exploitanten een commissie aan de vertegenwoordigers betalen om de jongeren in hun zaak te krij gen. Daar worden ze getracteerd op grote hoeveelheden alcohol en andere verlokkin gen. Ook de kroegentochten die de reisorganisa ties organiseren, zijn berucht om hun orgies van drank en seks. De lokale autoriteiten, café-exploitanten en reisorganisaties willen samen een einde maken aan het slechte gedrag van veel jon geren. Een van de plannen is om meer gezin nen naar de eilanden te krijgen en het alco holgebruik op straat aan te pakken. Veel Grieken denken evenwel dat de belan gen van de toerisme-industrie te groot zijn en dat het geld dat de Britten achterlaten belangrijker is dan de rust en orde op straat. Er zij n simpelweg te veel mensen van afhan- kelijk. ANP/RTR ®jonze redactie buitenland GAZA - Het conflict tussen Is- "tl en de Palestijnen is giste- W weer opgelaaid door de Moedige aanslag dinsdag in '"iizalem. Israëlische militai- j® liquideerden in het Pales- se Gaza een voorman van islamitische verzetsbewe- g Hamas, Ismail Abu Sha- •üs reactie kondigden Harnas 51 de Islamitische Jihad aan rcli niet meer aan hun eind i'®i afgekondigde bestanden houden. De radicale groe- Mngen hadden de verant woordelijkheid voor de aan- !:ag in Jeruzalem met twintig ]°den opgeëist. De explosie <JS bedoeld als vergelding oor de dood van Palestijnse 3lütanten door het Israëlische «ger. a de zelfmoordaanslag in wuzalem kondigde de Israëli regering officieel aan uidatieswan Palestijnse s van de intifada (de op- %id in de Palestijnse gebie- «itegen de Israëlische bezet ter) te hervatten. Bij de aanval op de Hamas-leider in het cen trum van Gaza-Stad schoten Israëlische gevechtshelikop ters drie raketten af op het voertuig waarin Shanab zich bevond. Twee lijfwachten kwamen eveneens om het le ven. De Palestijnse premier, Abbas, veroordeelde het Israëlische optreden fel. Hij noemde 'de moord op Shanab en zijn lijf wachten een gruwelijke mis daad'. Abbas waarschuwde dat de Israëlische moorden de daad kracht van zijn regering on dermijnen. Hij zei dat zijn regering zelf de radicale bewe gingen wil aanpakken. De Palestijnse premier Abbas legde president Arafat een lijst voor met leden van de Islamiti sche Jihad en Hamas die gear resteerd moeten wordenIn een verklaring die na afloop van het beraad tussen Arafat en Abbas werd verspreid, stond niets concreets over acties van het Palestijnse leiderschap te gen militante organisaties. AFP/RTR/ANP Een Palestijnse man (1) trekt een lijk uit de auto van een voorman van de islamitische verzetsbewe ging Hamas, Ismail Abu Shanab. Shanab en zijn beide lijfwachten kwamen bij de Israëlische ver geldingsactie om het leven. foto Mohammed Abed/AFP van onze redactie buitenland PARIJS - De Franse president Jacques Chirac zal er alles aan doen om de tekortkomingen in de gezondheidszorg weg te wer ken die tijdens de recente hitte golf zijn geconstateerd. Dit zei het staatshoofd gisteren na kabinetsberaad in een door tv en radio uitgezonden toe spraak. Het dodental als gevolg van de hitte is in Frankrijk mo gelijk al opgelopen tot meer dan tienduizend. Chirac heeft de regering ge vraagd alle oorzaken van het drama 'in diepte te analyseren in volledige openbaarheid'. Omdat veel slachtoffers geïso leerd levende bejaarden waren, wil Chirac in oktober een natio naal solidariteitsplan lanceren. Ook het Spaanse ministerie voor Volksgezondheid heeft op dracht gegeven voor een uitvoe rig onderzoek naar het mogelijk grote aantal sterfgevallen tij dens de hittegolf die het land de ze zomer teisterde. Dit meldde de Spaanse krant El Pafs giste ren. Het dodental door de extreme temperaturen van de afgelopen weken liep woensdag officieel op naar honderd. Spaanse me dia berichtten echter over een veel groter aantal slachtoffers. Zo wees een onderzoek van de krant La Vanguardia uit dat er meer dan duizend doden te be treuren zouden zijn. Het dag blad baseert dit op cijfers van uitvaartcentra en de burgelij ke stand. Een medewerkster van het mi nisterie ontkent dat er mogelijk duizend doden te betreuren zijn. Zij wilde de situatie in Spanje niet vergelijken met die in Frankrijk. „De Spaanse bevol king is gewend om met hitte om te gaan, zelfs de analfabeten weten wat ze moeten doen", al dus de regeringsfunctionaris. In Portugal heeft de hittegolf in de periode tussen eind juli en midden augustus ruim 1300 mensen het leven gekost. Zo blijkt uit voorlopige cijfers van het Portugese ministerie voor Volksgezondheid. De hittegolf was de langste en heetste die tot nu toe Portugal heeft getroffen. AFP/RTR DES MOINES - Een geldtransportwagen in de Amerikaanse staat Iowa is dinsdag 320.000 dollar (288.000 euro) aan bank biljetten verloren doordat op de snelweg de achterdeur open ging en een open geldkist naar buiten rolde. In een mum van tijd stopten zeker veertig automobilisten. Zij maakten meer dan 260.000 dollar buit. De twee werknemers van het transportbedrijf, die meteen doorhadden wat er aan de hand was, vonden met de hulp van een paar eerlijke vinders slechts 60.000 dollar terug. Volgens de politie Iowa zijn de serienummers van de biljetten bekend en kunnen de vinders zich maar het beste bij de politie melden. Ze mogen dan 10 procent van het bedrag zelf houden. Wie zich niet voor morgen meldt met het gevonden geld, hangt vervolging boven het hoofd. AP OXFORD - Het koppelteken in de Engelse taal zal mogelijk uitsterven. Dit blijkt uit wetenschappelijk onderzoek van de prestigieuze woordenboekenmakers van Oxford University Press, zo meldde de Britse krant The Times gisteren. In de jaren vijftig werden zelfs gangbare woorden zoals teen ager en lipstick nog 'hyphenated' (met een koppelteken ge schreven), als teen-ager en lip-stick, aldus Angus Stevenson van het Oxford Dictionary of English. Tegenwoordig worden samengestelde woorden vaker los van elkaar geschreven, zoals cat flap (kattenluik), of in één woord, zoals website. Bij de vergelijking van een representatieve hoeveelheid tekst van honderd miljoen woorden van nu met een soortgelijk monster van 1993 blijkt dat het gebruik van het koppelteken is gehalveerd. ANP LAGOS - Na vijf dagen van bloedige gevechten hebben de strijdende partijen in de Nigeriaanse oliehaven Warri giste ren een bestand gesloten, zo maakte een woordvoerder van de gouverneur van de deelstaat Delta bekend. Bij de straatgevechten tussen de etnische groepen Ijaw en Itsekiri zijn volgens ooggetuigen zeker 45 mensen gedood. Het leger stuurde woensdag versterkingen naar de stad. In Warri raken milities regelmatig slaags over de verdeling van de olierijkdom. De Ijaw verwijten de regering van presi dent Olusegun Obasanjo de Itsekiri te bevoordelen. AP CANBERRA - De vredesmacht op de Salomonseilanden, die vorige maand arriveerde, heeft de orde grotendeels hersteld. Dat meldde gisteren Australië, het land dat de meeste militai ren levert. Volgende week komt premier Howard kijken op de archipel waar etnisch geweld en criminaliteit tot chaos leid den. De overheid wordt niet langer bedreigd door criminelen en krijgsheren en kan weer aan het werk. Australische adviseurs helpen bij de wederopbouw van de publieke sector. AP LUCKNOW - Wolven hebben de afgelopen twee weken zes kinderen verslonden in een bosachtig gebied in het noorden van India, zo maakten de autoriteiten gisteren bekend. De wolven sloegen toe in het district Balrampur in de deel staat Uttar Pradesh. Eerder hadden zij dat al gedaan in het naburige district Bahraich, waar de afgelopen drie maanden zeven kinderen werden opgegeten door de roofdieren. AP van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De Argen tijnse Senaat heeft gisteren de amnestiewetten voor schenders van de mensenrechten tijdens het juntabewind (1976-1983) nietig verklaard. Vorige week nam het Huis van Afgevaardig den al dezelfde beslissing. De uiteindelijke beslissing over de amnestie ligt echter in handen van het Argentijnse gerechts hof. De amnestiewetten zijn enkele jaren na het juntabewind inge steld. De Argentijnse president Kirchner oefent druk uit op het gerechtshof om de wetten te an nuleren. De beslissingen van de Senaat en het Huis van Afge vaardigden worden gezien als steun in de rug van de president. Die nam sinds zijn installatie begin dit jaar al verscheidene maatregelen waardoor schen ders van de mensenrechten mo gelijk alsnog kunnen worden vervolgd. De kans dat het gerechtshof snel een uitspraak over de wetten doet, is uiterst klein. De presi dent van het hof is afgetreden en een opvolger is nog niet be noemd. De waarnemend voor zitter voelt er weinig voor een dergelijk gevoelig onderwerp te behandelen. Tijdens het juntabewind zijn naar schatting 15.000 tot 30.000 tegenstanders van het militaire regime omgekomen. De meesten werden ontvoerd en hun licha men zijn nooit teruggevonden. De leiders van het juntabewind kunnen door nietigverklaring van de amnestiewetten niet worden vervolgd. Jorge Videla en Emilio Massera zijn berecht en veroordeeld in 1985, maar kregen enkele jaren later gratie van toenmalig president Carlos Menem. Tegen Videla loopt in Argentinië nog wel een andere za&k. Hij is aangeklaagd we gen^ het ontvoeren van kinde ren van politieke tegenstanders. Hij staat onder huisarrest. Het Argentijns gerechtshof wees gisteren een beroepszaak van Videla af, aldus bronnen bij justitie tegen de Argentijnse krant La Nación. De voormalige juntaleider wilde dat de aan klacht zou worden ingetrokken, omdat hij zich in een oroces in 1985 al moest verrnl woorden voor de ontvoering van kindt ren. AFP/EFE KARLSRUHE - Het dragen van een hoofdoekje is geen recht vaardiging voor ontslag. Dat bepaalde gisteren het hoogste rechtsorgaan in Duitsland, het Bundesverfassungsgericht in Karlsruhe. Daarmee werd een vonnis van de rechtbank in Erfurt bekrach tigd, waarmee het ontslag van een verkoopster in een waren huis ongedaan was gemaakt. De betrokken vrouw in Schlüch- tern, in de deelstaat Hessen, wil om religieuze redenen ook tij dens het werk een hoofddoekje dragen. De verkoopster werkte op de parfumerie-afdeling. Het rechtsinstituut in Karlsruhe oordeelt dat eventuele economi sche schade niet opweegt tegen het recht op godsdienstvrijheid van de werkneemster. EPA Advertentie PZC Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5