PZC Koewachts laatste café Benelux zal nooit meer hetzelfde zijn Uitbreiding van varkensbedrijf stuit op verzet Kinderen keren terug in de tijd WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL 11 Schoondijkenarengrijpen laatste juridische strohalm k St vrijdag 22 augustus 2003 agenda Redelijk Openlucht-disco zJop Hulster Markt Paal besluit vakantie met Saeftingefeesten Man bekneld bij werkzaamheden Politie achtervolgt hardrijder Motorrijder duwt fietser van dijk Drankrijders gepakt Chauffeur dommelt in en botst Automobilist zonder rijbewijs Open weekeinde struisvogelbedrijf Voer Verzet tegen woonwagencentrum jCHOONDIJKE - Omwonen- |en van de Willemsweg in Srfioondijke blijven ageren te- 'm de komst van een woonwa- ■encentrum in hun straat. De laad van State verwierp eind aaart het verzoek om schorsing jnde provinciale goedkeuring Vncr het bestemmingsplan Kom ithoondijke, waarin de komst ran het centrum is geregeld. ia|, del 1 dat het centrum ijdïg is met het streekplan en jt er elders voldoende locaties jnom woonwagens neer te zet- hielden geen stand. De be- ..aarmakers vrezen ook dat ui woningen na de komst van jowRene van Stee Sta anl rdt d'f: ar Aii ÏREEKACTIVITEITEN Oiï joork 5RESH REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERIMEUZEN Tel: (0115)645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renévan Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 mail: redactie@pzc.nl internet WAiw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 5800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur het centrum niet meer zijn te verkopen of veel minder zullen opbrengen. „Ook ons uitzicht is bedorven. De negatieve gevolgen zijn nu al merkbaar. In afwachting van de uitspraak van de Raad van Sta te heeft een woning meer dan een jaar te koop gestaan. Die bleek onverkoopbaar", ver klaart A. Reijerse-Cauwels na mens de verontruste buurtbe woners. Het kamp moet dienen als ver vanging van het bestaande cen trum aan de Sasputsestraat, waar een grondsanering moet plaatsvinden. Vanwege geluids hinder van de Willemsweg krijgt het nieuwe centrum daar een geluidswal van drie tot vier meter hoog. Die wal grijpen de omwonenden nu aan als laatste strohalm. Na aanleg vrezen ze een aanzienlijke toename van de geluidsoverlast op hun wo ningen. „Uit metingen zou blijken dat die toename is te verwaarlozen. Niettemin komen er nieuwe ge luidsmetingen als de wal er nog niet ligt en als hij is aangelegd. Als mocht blijken dat er wel een veel grotere geluidstoename is, willen we dat de gemeente pas sende maatregelen neemt", al dus Reijerse-Cauwels. In het uiterste geval zouden re sultaten van de metingen kun nen betekenen dat de wal wordt weggehaald en het woonwagen centrum er ook niet komt. Mede gelet op de uitspraak van de Raad van State, heeft Reijerse- Cauwels hier nauwelijks goede hoop op. „Het enige waarvoor we dan nog in aanmerking ko men, is een planschadevergoe ding." De Sluisse wethouder J. Pro voost van ruimtelijke ordening denkt dat het niet meer dan re delijk is dat de omwonenden tegemoet worden gekomen als de geluidstoename groter blijkt dan tot dusver is aangeno men. „Ik denk dan in eerste instantie h'LST - In het kader van de levnaertfeesten komend week- in Hulst, wordt de Grote jlarkt vanavond ingericht als grote openlucht-disco met dansvloer van duizend vier de meter. Het thema van het rost is Yesterday Never Dies en lat staat garant voor hits uit de nen/0,80 en 90. tied _f torhetmuziek- en dansfestijn lalt organisator P. Roelands au Het Feest alles uit de kast. let plein zal worden ingericht een echte disco, inclusief jitterbollen, een bellenblaas- verhoogde podia en y is decoratie bloemen van wel f ier meter hoog. De twee dj's I™ an die avond draaien hun pla in temidden van de dansende lenigte. faast de gewone bar wordt ook an cocktailbarretje opgezet en er een kraampje met spe- ialehapjes. Dus niet de geijkte amburger of hotdog. Het Feest erft de samenwerking gezocht iet café Het Anker, het middel- van de drie cafés tegenover Ie Grote Markt. Er wordt een ogenaamde geluidslijn aange- !gd zodat in het café dezelfde luziekis te horen als op de Gro- Markt. - MBENBURG - Openluchtzwembad, !W IUO-21.00 uur: Kinderdisco; Uil-Watertoren, 19.00 uur:Wandeling irkunstbos Axel; iSKENS - Handelshaven, 16.00-17.30 Rondvaarten op de Westerschelde; ail MMADORP Bezoekerscentrum Saef- nlai sighe, 13.00-17.00 uur: Info over Ver lonken Land van Saeftinge; KILST - Binnenstad, Reynaertfeesten Senmetzondag 24 augustus; erï tesiliek,20.00uur: Orgelconcert; )dj| IJsgertje, 10.00 uur: Vrijdagspel Jeugd- fatieweek; UOOSTERZANDE - Activiteitenterrein ijscoutinggebouw, 10.00 - 16.00 uur: ge ïifervakantieweek; -j lOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Mjarten; NIEUWVLIET - Vanaf 21.30 uur: Verlichte eerderijen en dorpenroute; J ïTRANCHEMENT - Bezoekerscentrum Mn, 21.30 uur: Nachtvlinderexcursie J tOuumpje; TjNT JANSTEEN - Schutterslocatie, 5.30uur: Schieting op de staande wip; WJISKIL - Centrum, Gildefeesten tot en «retzondag 24 augustus; SINT JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 p Kaarten; «RNEUZEN - De Honte, 14.00 16.00 uur: lotgenotencontact borstkankerpatiën- öeVeste, 13.30 uur: Soos voor minder- validen Ons Verzetje, biljarten en klaver- in; •thai'tZwaantje, 9.00 uur: Bowls; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, H.OOuur: Kermiskaarting; 19.30 uur: Pri- schieting. Bij het 'Buffalo-spel' was het de bedoeling om met een blaaspijp ballonnen kapot te schieten. En dat allemaal om een hoofdtooi te verdienen. foto Wim Kooyman door Etiënne de Cock KLOOSTERZANDE - Ongeveer zestig kinderen waren gisteren present bij de opening van de vijftiende kinderva kantieweek in Kloosterzande op het terrein van de scouting. Ten opzichte van voorgaande jaren wa ren er niet echt veel deelnemers, maar de organisatie verwacht dat er nog kin deren bij zullen komen in de komende dagen. In tegenstelling tot voorgaan de jaren zullen dit jaar alle activitei ten in Kloosterzande plaatsvinden en niet meer in andere kernen van de ge meente. Alle deelnemers genoten gisteren van de activiteiten, waarbij de tijdmachine een belangrijke rol speelde. Op deze eerste dag gingen de kinderen terug naar het wilde Westen, de indianen en Asterix en Obelix. Dit waren de thema's van de speelweek in 1994 en 1995. Eerst werd een aantal opdrachten en spellen gedaan en wigwams gebouwd, waar mee de kinderen veren konden verdie nen om een hoofdtooi samen te stellen. Vervolgens waren er spellen in het ka der van Asterix en Obelix. Vandaag zullen ze via de tijdmachine naar 1996 en 1997 gaan, met het thema 'piraten'. Zaterdag en zondag kunnen de kinderen blijven slapen in het kamp. Er is nog plaats. Kinderen die willen, mogen hun knuffel meenemen en blij ven slapen. door Sheila van Doorsselaer KOEWACHT (B) - Zelfs André van Duin wist de weg naar café Benelux te vinden. En ook Je roen Krabbé heeft een pilsje ge dronken in de kroeg op de grens van Nederlands en Belgisch Koewacht. Uiteraard werd de drank getapt door Peter de Vliegher of zijn moeder Maria. Peter en Maria houden er nu, na 42 jaar, mee op. De honderden stamgasten weten het zeker: „Benelux zal nooit meer het zelfde zijn." Benelux is het enige café dat Koewacht nog telt. Toen Maria en haar inmiddels overleden echtgenoot Henri het leegstaan de etablissement in 1961 over namen, waren er in het dorp nog zo'n veertig. Benelux heeft in die 42 jaar een grote schare stamgasten opgebouwd. Velen die er vanaf het begin kwamen, zijn er nu nog en er kwamen steeds nieuwe kroegtijgers bij. Van jongs af aan. Maria gaf het kroost van haar bezoekers altijd een kokertje Smarties, of een ouderwetse mok Oxo-bouillon met het bijbehorende toastje. En waren de kinderen eenmaal volwassen, dan bleven ze ko men. Net zoals de vele fietsers, wandelaars en liefhebbers van een potje kaarten die uit alle windstreken Benelux wisten te vinden.Vraag om het even wel ke trimmer de weg naar Benelux en hij zal het u haarfijn kunnen uitleggen", is een gevleugelde uitspraak. Benelux bleef toch vooral de pleisterplaats van de dorpelin gen van, zoals dat ter plaatse nog steeds wordt gezegd, 'd 01- landse en de Belgse Koewacht'. In Benelux werden verwoed piektoernooien (darts) gehou den, en de voetbalwedstrijden M JT" Peter en Maria houden het na 42 jaar achter de tap voor gezien. Nederland-België waren een begrip. Honderden supporters uit het Nederlands en Belgische deel kwamen samen om hun ei gen land aan te moedigen, om daarna, ongeacht de uitslag, sa men met elkaar het glas te hef fen. Anekdotes zijn er genoeg na 42 jaar, zoals die van de kaarter die na een dutje thuis weer zo snel mogelijk naar het café wil de en vergat zijn broek aan te trekken, of het optreden van een Zwitsers orkest dat drie dagen duurde, zodat 72 uur aan een stuk door werd getapt. Het café is tijdens het beheer van Maria en Peter drie keer verbouwd en is twee keer zo groot geworden. De oudere be zoekers kunnen zich vast de tij den nog herinneren dat ze zich verwarmden bij de oude buiska chel. Het café is zeven dagen in de week geopend en in de zo mermaanden zit ook het terras bomvol. Zoon Peter (Peterken, voor intimi) kwam 22 jaar gele den in de zaak. De wat oudere stamgasten zagen hem al in het café rondhollen toen hij nog maar net kon lopen. Om ge zondheidsredenen houdt Peter het nu voor gezien. Met pijn in het hart. Hij begint per 1 sep tember aan een nieuwe carrière als postbode. Het café wordt dan overgenomen door een ho- recafamilie uit Stekene. De vaste klanten van Benelux dragen de familie De Vliegher een warm hart toe. Ze willen het afscheid dan ook niet stilletjes voorbij laten gaan en hebben foto Wim Kooyman een feestcomité geformeerd. Zondag 31 augustus wordt ter ere van Peter en Maria een groot feest op touw gezet. Voorgegaan door de Koewachtse fanfare Eendracht Maakt Macht zal om 20.00 uur een lang lint van klan ten, vrienden, zakenrelaties en de leden van de verenigingen die Benelux sponsorde, van het Kerkplein in Koewacht naar het café lopen. Daar houden burgemeester F. Marin van Moerbeke-Waas, W. Pilaet namens de bevolking en de bekende Koewachtse oud politicus P. Apers een toe spraak. De stamgasten bieden de familie De Vliegher een ca deau aan en na 20.30 uur staan er nog een paar verrassingen op het programma. PAAL - Op 30 en 31 augustus, aan het eind van de vakanties, viert Paal als vanouds de Saef tingefeesten. De eerste dag van de Saeftinge feesten begint 's morgens met een scheepsmarkt, waarbij ie der die iets aan te bieden heeft of iets zoekt op het gebied van de watersport iets van zijn gading kan vinden. Deze vindt plaats in het havengebouw.Vanaf 12.00 uur worden er mossels gekookt. De markt duurt tot 16.00 uur. Om 16.00 uur begint het admi- raalzeilen met platbodems voor de haven van Paal. De zaterdag besluit met een Yesterday never dies-disco, die om 21.00 uur be gint. Zondag 31 augustus opent pater Poppe om 11.00 uur de dag met eucharistieviering in het haven gebouw. Om 16.00 uur worden er verse garnalen aangevoerd door vissers van Paal en is er ge legenheid voor een gratis rond vaart. Ook om 16.00 uur: een op treden van Guido Horckmans, die nummers van Elvis zingt. Op zaterdag en maandag is er een schieting op de liggende wip bij het café In het zicht der Schelde. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 000 ^EATER0P^^veldVANVV tholense boys de bal is ROND van Thomas Brussig Walter van den aan technische oplossing als het bekleden van de wal met ge- luidabsorberende materialen of anderszins bevredigende maat regelen", aldus Provoost. De komst van het nieuwe woonwa gencentrum staat wat hem be treft vast. „Ik denk dat die strijd is gestreden. Wij denken de bes te locatie te hebben uitgekozen. Ook hebben we als gemeente een verplichting naar de bewo ners van het huidige centrum. Op die locatie kunnen ze niet blijven." BIERVLIET - Tijdens werkzaamheden in de Groenestraat in Biervliet is donderdag rond kwart over twaalf een 57-jarige man uit de gemeente Sluis gewond geraakt. Tijdens het indu wen van damwandprofielen hield hij een balk vast. Deze balk brak af, waardoor zijn hand beklemd raakte. Hij is met de am bulance overgebracht naar het ziekenhuis in Gent. De Ar beidsinspectie is in kennis gesteld. TERNEUZEN - De politie heeft woensdag op de Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen na een korte achtervolging een ne gentienjarige Belgische automobilist aangehouden. Op de Scheldeboulevard reed de jongeman met een snelheid van 65 kilometer, terwijl ter plekke in verband met werkzaamheden een maximum van 30 geldt. Bij zijn aanhouding toonde hij een voorlopig Belgisch rijbe wijs, dat alleen in het land van herkomst geldig is. Bovendien bleek de man in het bezit van een kleine hoeveelheid soft drugs. Hij kreeg een boete van 380 euro. TERNEUZEN - Een 59-jarige fietser uit Terneuzen is woens dagmiddag gewond geraakt, nadat een onbekende man hem op de Hooidijk in Kamperland van de dijk had gereden. De Terneuzenaar fietste in het gezelschap van zijn vrouw over de Hooidijk toen een motorrijder hem wilde passeren. Ver moedelijk omdat de Terneuzenaar naar diens zin niet snel ge noeg uit de weg ging, gaf de motorrijder hem bij het passeren een flinke zet. Als gevolg daarvan tuimelde de man met zijn fiets van de dijk. De Terneuzenaar raakte bij de valpartij gewond aan schouder en hand. Daarnaast waren er schaafwonden aan zijn been. BURGH-HAAMSTEDE - Een 41-jarige automobilist uit Burgh-Haamstede is in de nacht van woensdag op donderdag op de Kloosterweg in zijn woonplaats aangehouden in ver band met het rijden onder invloed van alcohol. De man had twee keer meer gedronken dan wettelijk is toegestaan. Hij kreeg naast een proces verbaal een rijverbod van vier uur op gelegd. Op de Roelandsweg in Renesse kreeg een 25-jarige au tomobilist uit het Belgische Volkingen voor de duur van drie uur een rijontzegging en een boete aan z'n broek voor een be schonken rit. Hij had iets bijna twee keer zoveel als toege staan gedronken. GOES - Een 29-jarige vrachtwagenbestuurder uit Middel burg viel gisterochtend rond zes uur op de A58 ter hoogte van Goes achter het stuur in slaap. Hij botste daardoor tegen de vrachtwagen die voor hem reed, bestuurd door een 24-jarige Middelburger. Beide voertuigen raakten bij het voorval be schadigd. GOES - Op de Ringbaan West in Goes is donderdagmiddag rond drie uur een 41-jarige automobilist uit Goes aangehou den. De man bestuurde een auto terwijl hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Ook zijn auto was niet verzekerd. Hij ontving een proces-verbaal. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Uitbreiding van een fokvarkenshouderij aan de Bogaardstraat in Aardenburg mag niet doorgaan, onder meer omdat dit bedrijf precies tussen het voortplantings- en leefge bied van de boomkikker en de kamsalamander ligt. Drie be zwaarmakers, waaronder na- tuurvereniging 't Duumpje, be weerden dit gisteren voor de Raad van State. De gemeente Sluis steunt de groei van de on derneming, omdat die juist mi lieuvriendelijker wordt. Voor Sluis speelt ook mee, dat de uitbreiding past in het landelij ke varkensbeleid. Sinds de var kenspestcrisis streeft het Rijk naar gesloten varkensbedrij ven, waar varkens worden geboren en opgefokt. Dat voor komt vervoer en beperkt het ri sico op ziektes. De gebroeders Raaijmakers willen daarop inspelen door de fokvarkenshouderij in Aarden burg te vergroten. De biggen worden vetgemest in hun be drijf bij Schoondijke. Natuurvereniging 't Duumpje, de stichting tot behoud van het milieu en de leefbaarheid bin nen de gemeentes Oostburg en Sluis-Aardenburg en omwo nende A. Stoelinga willen niet meer varkens bij Aardenburg. Het bedrijf ligt volgens hen aan een straat die zijn agrarische functie grotendeels heeft verlo- SLUIS - Struisvogelboerderij Monnikenwerve aan de Hoge- weg tussen Aardenburg en Sluis houdt in het weekeinde van 30 en 31 augustus haar jaarlijkse open weekeinde. Beide dagen opent het bedrijf haar deuren van 10.00 tot 18.00 uur. Het eerste lustrum van het open weekeinde wordt onder meer opgeluisterd met gratis rondlei dingen. Bezoekers kunnen ook genieten van lekkernijen als ca ke en likeur uit struisvogelei en struisvogelhamburgers van de barbecue. Verder zijn er vers struisvogelvlees, producten van struisvogelleer, eieren en diver se streekproducten te koop. ren en vlakbij kwetsbare gebie den als de Masjeskreek, de Eeklosche Watergang en de Bie- zenkreek. Niet de gemeente had de milieuvergunning mogen af geven, stelden zij ook, dat is een zaak van de provincie. Zowel de gemeente Sluis als de t advocaat van de gebroeders Raaijmakers ontkende dat de 'omgeving' van het varkensbe drijf niet meer agrarisch is. Er staan 'burgerwoningen', maar er zijn ook nog drie agrarische bedrijven. De Masjeskreek, de Eeklosche Watergang en de Bie- zenkreek zijn bovendien door de provincie niet aangemerkt als kwetsbare gebieden. De water kwaliteit is er te slecht en ze lig gen te versnipperd. De be zwaarmakers zeiden dit besluit niet te kennen. Ze hadden dan ook geen verzet aangetekend. Het zwaarst weegt voor de Raad van State waarschijnlijk de vraag welke instantie bevoegd is de milieuvergunning af te ge ven, de gemeente of de provin cie. De herkomst van het voer voor de fokzeugen is daarvoor belangrijk. Als het voer een grondstof is, is de gemeente be voegd. Gaat het om afval, dan is de provincie dat. De diverse partijen waren het daar niet over eens. De Raad van State hakt op korte termijn de knoop door. Momenteel zijn er op het bedrijf aan de Bogaardstraat 150 tot 200 fokzeugen. De milieuver gunning staat toe dat aantal uit te breiden tot 575, aldus een ambtenaar van de gemeente Sluis. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 E :FSTIVAL0PEN1NG ,et Fanfarrah en Akadaka ,6 aug 16u3Q^j^^ l]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35