PZC Ik zit hier om te luisteren Van Dessel schept verwarring IELICHT Tiende Oude Stijl Jazz Festival in Breskens WBSBMSMBssa Concert Jacob Cats Nijverheid en Hande wil snel nieuw besluit over aanleg van WC Omstreden slibdepot bij Zelzate breidt uit kunst Hulptelefoon lezers schrijven vrijdag 22 augustus 2003 Muziek 2-tones opgepikt door Brits label Bezuinigen Verhalen Staatsloterij Geheugen Transport door Wout Bareman ZELZATE - Het immense slib depot van Callemansputte op de westelijke oever van het Kanaal Gent-Terneuzen bij Zelzate mag verder worden uitgebreid. Het provinciebestuur van Oost- Vlaanderen heeft de Vlaamse Gemeenschap een vergunning verstrekt voor het dumpen van 2,1 miljoen kubieke meter slib (350.000 kuub per jaar). In 2009 wordt bekeken of het depot wordt gesloten of nóg verder kan worden uitgebreid. Het gemeentebestuur van Zel zate heeft zich jarenlang fel ver zet tegen de groeiende slibberg op de westelijke kanaaloever, vlakbij de grens met Sas van Gent. Ook natuur- en milieube schermers uit de Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone protesteerden regelmatig tegen de opslag van zwaar verontrei nigd slib bij Callemansputte. Jarenlang lag het depot er ver waarloosd bij en lekte er veront reinigd grondwater in de sloten in de omgeving. De Zelzaatse wijk Klein-Rusland gaat inmid dels helemaal schuil achter het depot en de naburige 42 meter hoge gipsberg van het concenrn Rhodia. De afgelopen jaren werd in Callemansputte al bijna vijf miljoen kuub slib gedepo neerd en de voorspelling dat de slibberg uiteindelijk naar een hoogte van minstens 40 meter zou groeien, is inmiddels uitge komen. Het zwaar verontreinig de slib komt vooral uit het Vlaamse deel van het Kanaal Gent-Terneuzen en de toelei- dende waterwegen in het Vlaamse achterland (Gentse Ringvaart). In de jaren negentig kreeg Rijkswaterstaat bij wijze van uitzondering toestemming ook enkele honderdduizenden kuubs verontreinigd slib uit het Zeeuws-Vlaamse deel van het kanaal in het depot te dumpen. Om de overlast voor de omwo nenden in de toekomst te beper ken, zijn plannen in de maak voor de aanleg van een vijf me ter hoge groengordel rond ver schillende wijken in Zelzate. door Maurits Sep Ze neemt de telefoon op en zegt: „Hallo, met de SOS Telefonische Hulpdienst." Geen naam, die doet er niet toe. Iemand heeft behoefte aan een gesprek en toevallig zit zij daar. De bel ler wil trouwens zelf ook liever onbe kend blijven. De SOS Telefonische Hulpdienst moet landelijk steeds meer bellers te woord staan. Vorig jaar twee keer zo veel als in 2001In Zeeland wordt de hulptelefoon ook vaker gebeld dan vroeger. En vaker dan in de rest van Nederland. Anonimiteit wordt gekoesterd en be schermd bij de Telefonische Hulpdienst in Middelburg. Die van de bellers én die van de vrijwillige medewerkers. Daar om wordt met de telefoondiensten ook gerouleerd. Om te voorkomen dat bel lers weten wie ze wanneer kunnen be reiken. Ze wil dus best vertellen waarom ze dit werk doet, dat ze soms lichamelijk ver moeid naar huis rijdt en hoe haar we reldbeeld erdoor is veranderd. Maar, naamloos. En niet op de foto. Een luis terend oor, meer heeft ze niet te bieden. Ze is geen hulpverlener, benadrukt ze meermalen. Wie de hulptelefoon belt om een probleem te bespreken, krijgt geen oplossing aangereikt. Hoogstens de tip om eens met een deskundige in stantie te bellen. Want naast luisteren, doen de vrijwilligers van de hulpdienst natuurlijk nog wel iets meer. Ze praten en denken mee. „Het zijn gesprekken tussen twee ge lijkwaardige partijen. Eén-op-één- contacten. Natuurlijk is er een fysieke afstand tussen mij en degene aan de an dere kant van de lijn. Toch is er wel de gelijk een nabijheid. Gevoelsmatig. Als iemand begint te huilen, dan laat je ze even gaan. Ik kan ook zeggen: 'Haal even een glas water, ik wacht wel.' Haast heb ik niet. Vijf minuten, een half uur, een gesprek duurt zolang als het duurt. Ik hoef niet te stoppen. Na een De SOS Telefonische Hulpdienst wordt steeds vaker gebeld. half uur is trouwens het meeste wel ge zegd. En als ik hoor dat iets voor de tweede keer wordt verteld, kan ik pro beren af te ronden. Het ligt er ook maar net aan hoe het klikt. Daar kun je weinig aan doen. Soms wil iemand liever met een man praten. Of iemand vindt je te jong. Tja, ik zit er alleen. We draaien diensten van drie tot vier uur. Dan komt een ander. D us ze kunnen later terugbellenOf het met mij doen. Gemiddeld voer ik vijf tot zes gesprek ken in die paar uur. Dat gaat niet conti nu door. Soms ook wel. Ben ik bezig, komt er een andere lijn binnen. Als ik kan, probeer ik die te beantwoorden. Maar je kunt niet iedereen zomaar af kappen. De ene keer zijn het eenvoudi ge gesprekken, de andere keer ga ik fy siek moe naar huis. Het liefst draai ik avond- en nachtdien sten. Dan hebben mensen die bellen meer tijd. Het gaat dan dieper. Het is voor mijzelf ook prettiger. Als ik dan thuis kom, hoef ik me niet druk te ma ken om de boodschappen die ik nog moet doen. Of de kinderen die naar school moeten. Thuiskomen is moeilij ker dan er naartoe gaan. Je kunt je im mers toch niet voorbereiden op de gesprekken die gaan komen. Er zit van- alles tussen. Problemen met drank, drugs, geld, relaties, mishandeling, eenzaamheid. En allerlei mensen. Jon geren van dertig, ouderen van zestig of ouder. Hoog-en laaggeschoolden. Men sen met of zonder een baan. Soms hoor je kinderen op de achtergrond. Ze bel len van thuis uit, vanuit de auto. Als ik thuis wegrijd met de auto, draai ik een knop om. Ik zet muziek aan en vergeet het thuisfront. De gesprekken zijn niet lastig, wel spannend. Je weet niet wat je te horen krijgt. Hoe langer je dit werk doet, hoe meer je hebt gehoord en hoe meer je op jezelf gaat vertrou wen. Wanneer ik naar huis rijd, zet ik die knop weer terug. De rit is net lang genoeg om de laatste restjes gesprekken uit mijn geheugen te laten glijden. Ook dan helpt de muziek. Mijn muziek. Op foto Willem Mieras de heenweg is die anders dan op de te rugweg. Terug is het vooral mee- zingmuziek. Dat omschakelen is wel belangrijk. Want het zijn werkelijk twee werelden van verschil, thuis en op het werk. Aan de hulptelefoon spreek ik heel vaak mensen die op dat moment niet al te ge lukkig zijn. Dat doet je wat. Ik hoef me niet in te leven om een goed gesprek te kunnen voeren. Ik hoef de problemen niet te hebben meegemaakt of te ken nen. Ik moet er zijn. Bellers willen hun probleem vooral van zich af praten. Er zijn mensen die een paar keer per week bellen. Die beginnen over dage lijkse dingetjes. Een brief die ze niet be grijpen, een ruzietje met de buurman over het huisvuil. Daarachter schuilt een heel leven. Waarin vooral eenzaam heid een probleem is. De hulptelefoon heeft mijn kijk op de wereld veranderd. Ik kom nu dingen te gen waarvan ik het bestaan niet kende. Ik ben wereldwijzer geworden. Het nummer van de SOS Telefonisch Hulpdienst is 0900-0767. doorRenévan Stee BRESKENS - Voor de trouwe bezoeker begint het tiende Oude Stijl Jazz Festival Breskens al op vrijdag 12 september om 21.00 uur met een jamsessie van De Bresjes Viere in café De Hee- ren 'van Amstel aan het Spuiplein. Een dag later barst het festival om 14.00 uur echt los met een streetparade door het dorp. Tot 18.00 uur trakteren The Origi nal Zealand Streetparade uit Middelburg, Deaf Quartle uit Halsteren, het thuisspelende De Bresjes Viere en de Firma Rood De Groot uit Leiden het pu bliek op pure, onvervalste streetparade jazzmuziek. Tussendoor is om 17.00 uur bij de IJspiraat op het Spuiplein de prijsuitreiking van de Old Ti- merrit. De antieke auto's arrive ren rond 15.00 uur op deze loca tie. Vanaf 21.00 uur geven vijf bands uit binnen- en buitenland acte de présence in diverse hore cagelegenheden op en rond het Spuiplein. In de J&B Tavern treedt The Crooktown Jazz Band uit Ingelmunster op, een dixielandorkest pur sang dat een graag geziene gast is op di verse kroegentochten in bin nen- en buitenland. The Hot Paddlewheel uit Nino- ve doet restaurant Paddington aan. Deze zeskoppige formatie streeft ernaar New Orleansmu- ziek te laten herleven zoals die is ontstaan in de geboorteplaats van de jazz. Jeepers Creepers uit Geraardsbergen staat op de planken in café Centraal. Hun muziek is doordrenkt met jazz, blues, soul, chansons en circus- muziek. De Eurocity Jazz Band uit Maastricht verzorgt een op treden in restaurant De Boeg. Dit gezelschap heeft zich gespe cialiseerd in oude stijl-jazz en staat voor een veelomvattend repertoire met een eigenzinpige interpretatie van bekende num mers, maar ook met aandacht voor minder bekende nummers. Café De Heeren van Amstel vormt het decor voor Jeggpap uit Dendermonde. Het repertoi re bestaat voornamelijk uit swingmuziek uit de periode van coryfeeën als Louis Armstrong, Count Basie en Duke Ellington. De band beschikt tevens over een programma met gospels, hymnen en negrospirituals. Ter gelegenheid van het tweede lustrum van het Oude Stijl Jazz Festival Breskens is ook een cd uitgebracht. Het schijfje biedt een muzikaal overzicht van het tienjarig bestaan van het evene ment. De jubileum-cd is te koop bij de plaatselijke supermark ten. WÊBW i* 9f I Wil I s&& -. - t» c. I 1.1 ■-mij;JgTfj-pAL,' C'- iv S 'i JA*-" door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Jacob Cats staat centraal in het con cert dat woensdag 27 augustus door organiste Petra Veenswijk in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven wordt gege ven. Dit laatste concert in de vijf edi ties tellende reeks die dit jaar op woensdagen in de kerk is gehou den, is bijzonder. Het program ma dat de uit Delft afkomstige Veenswijk presenteert, is opge hangen aan Jacob Cats, die in 1577 in Brouwershaven is gebo ren en wiens gestalte in de vorm van een beeld nog altijd op de Markt terug te vinden is. Het is aannemelijk dat Cats het orgel dat de organiste bespeelt zelf weieens heeft gezien, want dit instrument werd twintig jaar voor zijn geboorte ge bouwd. Veenswijk heeft haar muziekkeuze voor het concert in Brouwershaven afgestemd op de tijd waarin Cats heeft ge leefd. De stukken zijn boven dien op de één of andere manier met hem in verband te brengen. Er zal onder meer werk te horen zijn van Sweelinck, Henderick Spuy en Pasquini. Veenswijk licht haar programmakeuze in een korte inleiding toe. Geschie deniskenner Betty Blikman- Ruiterkamp verzorgt een korte inleiding over de persoon Cats. Veenswijk studeerde aan het Rotterdams Conservatorium en behaalde haar papieren Doce rend en Uitvoerend musicus en clavecimbel. Sinds 1987 is zij als organiste en dirigente verbon den aan de Maria van Jessekerk in Delft. Verder is ze actief als klaveciniste en jureert ze regel matig tijdens concoursen. Het concert in de Grote Kerk be gint om 20.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Antwerp se kunstenaar Kris van Dessel speelt met zijn installatie Travel Scape in op de zomervakantie. In de Middelburgse presentatie ruimte Caesuur heeft hij een grote maquette gebouwd van een kaal winters landschap dat bestaat uit voornamelijk hori zontale lijnen en wat verticale elementen. Hij creëert daarmee een contrast met de zomerse, zonnige, volle vakantiewereld zoals iedereen die dezer dagen ervaart. Het eerste wat de voorbijganger in de Lange Noordstraat ont waart zijn drieëndertig foto's diebevestigd zijn achterdetwee grote ramen en de glazen deur van Caesuur. Deze foto's vor men de basis van de installatie. Van Dessel heeft ze in de winter genomen op het traject Antwer pen - Middelburg, vanuit een rijdende auto. De weidse vlakken en verre ho rizonten worden daardoor nog abstracter dan ze zich al voor doen. De beweging doet de details wegvallen en het hori zontale wordt door het rijden benadrukt. De weinige verticale elementen zijn windmolens en kale bomen. Deze naakte vlak te, zoals Van Dessel het noemt, vormt een tegenstelling met het zomerse landschap. „De instal latie is bedoeld verwarring te veroorzaken bij de gelaten ont spannende toerist die niet stil staat bij de wereld buiten het vakantieoord", schrijft hij in een begeleidende tekst. Met een beetje pech wordt het traject Antwerpen - Middelburg 's zo mers in een file afgelegd. De snelheid is er dan uit, waardoor wel de mogelijkheid bestaat het landschap veel beter te bekij ken. In de zomer is het ook een ander landschap. Het is kleuri ger en begroeid, minder kaal, vlak en abstract. In de achter de ramen gelegen presentatie ruimte heeft Van Dessel op een voudige wijze het landschap van de foto's nagebouwd. Mint- groene houten platen zijn de uitgestrekte vlaktes. Hier en daar heeft Van Dessel wat witte elementen geplaatst. Achterin zijn de eenvoudige contouren van een gebouw te onderschei den - het zou een grote stal kun nen zijn. Op de achterwand hangt een schilderij van een landschap zoals dat ook op de foto's en door middel van de in stallatie is verbeeld. Travel landscape is onderdeel van een groter project van Van Dessel, getiteld Flatland office. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Walcherse popgroep 2-tones heeft een pla tencontract getekend bij het Britse label Pollytone. 2-tones is de eerste niet-Britse groep die bij deze platenmaatschappij onder contract komt. Pollytone is gespecialiseerd in rock 'n' roll en rockabilly en distribueert zijn platen wereldwijd. In eigen beheer heeft 2-tones vorig jaar de cd No more nothin' uitgebracht. Die bezorgde de band optredens op grote rock 'n' roll-festivals in Denemarken, Zweden, Finland, Engeland, Duitsland en Spanje. Ook voor het komende jaar heeft 2-tones aanbiedingen gekregen her en der in Europa op te treden. 2-tones omschrijft de eigen mu- Achter de ramen en de deur van de Middelburgse presentatieruimte Caesuur zijn foto's van Van Dessel bevestigd. foto Lex de Meester In zijn kunst onderzoekt hij de ruimtelijkheid, die hij be schouwt als een metafoor voor de huidige maatschappij. Op het plafond van zijn atelier te kent hij de lijnen na die vliegtui gen in de lucht trekken en hij heeft maquettes gemaakt van uitgerekte serres en lange tun nels. De invloed van de mens op de natuur en de verhouding tus sen het individu en zijn omge ving, dat zijn de vragen die Van Dessel als beeldend kunstenaar bezighouden. De installatie van Kris van Dessel is nog tot en met 6 september te zien in presentatieruimte Caesuur in Mid delburg. ziek als rito j oeen mix van rock- abilly, swing en jive. De bedoe ling is dat in februari en nieuw album van 2-tones verschijnt. Behalve eigen nummers komen daarop ook covers van onbe kende nummers uit de jaren veertig en vijftig. Enkele liedjes worden opgenomen met een big band. Waarschijnlijk zal een aantal oud-studenten van het Rotterdams conservatorium daarvoor de arrangementen verzorgen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC vei nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De rei beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijf? Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wod. niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden d! dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Elke dag als men de krant open slaat hebben padvinder Balke nende, de gluiperige Zalm en de jezuiet Verhage nieuwe bezuini gingen voor ons in petto. Vooral de ouderen zijn hiervan de dupe. Medicijnen tegen hoge bloed druk, maagzuurremmers ter voorkoming van slokdarmkan ker en vele andere zaken ver dwijnen uit het ziekenfonds pakket. Daar komt bij 1,50 euro per recept, 200 euro eigen risico, terwijl we honderden euro's aan premie betalen. Resultaat: in een verzorgingstehuis bij een hittegolf een 24-uurs luier om en eens per week douchen. Is dit soms een moderne vorm van ge nocide om het AOW-probleem, als dat al bestaat, op te lossen? Hoe weinig verstand van zaken deze premier heeft is zijn op merking dat voor ouderen de verhogingen in de belasting sfeer zullen worden gevonden. Mensen met alleen AOW beta len geen belastingIk ben van de vooroorlogse generatie en heb de Colijnperiode bewust meege maakt. Parijgenoten van Colijn stonden op kermissen en in ca fés te loeren of een werkloze nergens gebruik van maakte. Daar werd rapport van opge maakt, met het gevolg intrek king van steun. Ook toen econo mische crisis, wat voor een groot gedeelte voorkomen had kun nen worden. Ook nu is er bij een goed beleid geen crisis. Die wordt bewust gemaakt. Er is geld in overvloed. Zie de ver bouwing van het Catshuis: 15 miljoen euro. Voor oorlogsdoel einden wordt niet op geld geke ken, daarvoor is direct geld beschikbaar. Deze politiek is a- sociaal en verre van christelijk. Balkenendes oproep met het Oranjegevoel samen de schou ders eronder te zetten kan hij wat mij betreft wel vergeten. J. Plantefeber Iepenstraat 24 Oost-Souburg Mijn ouders en ik kwamen 56 jaar geleden vanuit het toenma lige Nederlands-Indië in het 'vriendelijke' Nederland. Mijn moeder en ik waren te gast ge weest bij de Jappen, mijn vader had de hele oorlog gevaren. We wilden ons verhaal wel kwijt, maar moesten onze waffel hou den en niet zeuren. Het zou alle maal wel meegevallen zijn en zo erg als men het in Nederland ge had had, dat van ons kon daar niet aan tippen. Net of het te me ten was. Je moest dus wel hun verhalen aanhoren en dat van Anne Frank, daar werd je dood ziek van. Temeer daar in de Jappentijd zich soortgelijke ge beurtenissen hadden voorge daan. En nu zou ik dan mijn lot gevallen aan de jeugd moeten doorgeven hoe erg oorlog is en wat mensen elkaar aandoen. Er is al 58 jaar oorlog. De onaja kelijkheidsoorlog van Inf- sië, Korea, Algerije, Vietnam, de Golfoorlog, kan en recent nog Irak en hoe mensen elkaar maar door. In kleur zie je opi elkaar op beest tige wijze afmaken. Alsieu een ander op zijn gedrag: spreekt, kan hij of zij do« trapt worden. En dan moet verhaal helpen de boel ten te keren en de jeugd opa gedachten brengen. Laat niet lachen. Daarbij komt dat ik niet meer in sprookjes 1 Ki rfnvN U_.. t loof. De herinneringen hou voor mezelf. Ik heb zelfs kinderen daar niet mee fronteerd. Vraagt iemand over die tijd dan zal ik he haar antwoorden. Voorde dere rest houd ik mijn wait H.Zt Rustenburgplantm Midèi Het afzeggen van het Sta 5] concert kost de Staatsloten k kapitaal. Is het wel ven no woord dat zoveel geld datie keer hoopvol door zoveel ne mensen bij elkaar wordt bracht zo wordt besteed? ander voorbeeld: een paar ken geleden werd er op Ai J| een beachvoetbaltoernooig ganiseerd door de Staatslot B Kosten: een paar miljoen.! nemers: schatrijke voetbi die met hun gezin plus aanl een week gratis vakantie! den houdenKan al dat geld beter terecht kunnen koma de mensen die iedere maand ui lot kopen in de hoop datoo eens in de prijzen vallen? A.v.d.B (i Arnelw m Middel,k iV Waarom valt de hele wereldjn Bush en Blair heen? In 1940 ren we maar wat blij met ton Churchill in zijn eet strijd tegen die andere tin met bluf en chantage winst boekte tot hij eiii stukliep op Polen en Enge Later maakte Truman dl fout als Bush sr die de Gtfffl j log voortijdig stopte. Daanq j betalen we nu de prijs, Inl! deed Truman de geallieen onder Eisenhower stoppen: M de Elbe waar zij wekenlt 5 werkloos bleven staan: menl s die ander bloedhond Stalin s mers beloofd dat hij Bei mocht innemen: arme Du D[ vrouwen, zij betaalden de van deze overeenkomst I - jammer dat al die critici g geheugen hebben (of ml - hebben) of dat ze er niet bijl II ren zoals ik. I P. H. M.del 1 Keetenstmi Zierik door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Hel departe ment Zeeland van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel vindt dat de Zeeuwse Staten zo snel mo gelijk een nieuw besluit over aanleg van de Westerschelde Container Terminal moeten voorbereiden. Aan spoedige aanleg van de WCT moet hoge voorrang worden gegeven, al dus het departementsbestuur. De komst van de voorziening is volgens Nijverheid en Handel noodzakelijk voor een gezonde ontwikkeling van de Zeeuwse economie. De andere economi sche pijlers - genoemd worden landbouw en visserij, recreatie en basisindustrie - bieden geen werkelijke oplossing voor het geval de WCT niet doorgaat. Het departementsbestuur wijst erop dat in de sector landbouw en visserij al tijdenlang een ver mindering van de werkgelegen heid aan de orde is. De basisindustrie is voor Zeeland weliswaar belangrijk, maar het is niet waarschij nlijk dat deze in omvang nog sterk zal uitbrei den, verwacht Nijverheid en Handel. De recreatiesector kan de be langrijke positie vasthouden en wellicht versterken, meent het bestuur. Echter, een aanzienlij ke uitbreiding van deze sector acht het departementsbestuur in Zeeland niet realistisch en bovendien ongewenst. Tegen deze achtergrond is een WCT, met op- en overslagacti viteiten en de daarvan afgel* bedrijvigheid, de meest pas - de en gewenste economische vulling van het Sloegebiedi Nijverheid en Handel, b- bijzonder de afgeleide werkj legenheid kan weleensaac' lijk groter zijn, dan die dia met transport en overslag te te maken. Dat hoeft alle® niet strijdig te zijn met voer i Zeeuwse samenleving bela| rijke waarden zoals natuur, creatie, wonen en werken. Het departement betreur: j vernietigen van het WCT-t p sluit door de Raad van E omdat een aantal belangn] zaken onvoldoende was on« zocht en onderbouwd. Dat® geen belemmering zijn omt<( gen 'deze unieke voorzie® toch te verwezenlijken. „Een volgende kans van<l importantie kan weer wel® decennia op zich laten «al ten." Natuurlijk is het gewenst*® delige gevolgen van de voor het achterland -101 door toename van de transp stromen - zo goed mogeh)1 te pakken, betoogt het bes' Daarbij kunnen duum™ transportmethoden pr®3 sten bewijzen. t Met name in de wijze »a transport over land (weg'Sc uitgevoerd wordt, hebben 4 provincie en gemeenten j menlijk voldoende invl°ec dit verantwoord te kunne ren, constateert Nijverhei Handel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24