17 oy Makaay is vijfde ederlandse speler )ij Bayern München Oranje is een doeltreffend showteam Kiplagat is trots op paspoort Kamiel Maase twijfelt nog over 5000 meter Schroder vaart wel bij tips van Heins Luxeprobleem is nu écht probleem voor Advocaat londe op herhaling Chivu mag nog niet meespelen Frank Louter teleurgesteld in Boris Orlov vrijdag 22 augustus 2003 Zabel Scheikundige Weinig ervaring Naseizoen analyse zc J1 Rabobank treft weer US Postal torHarm Vonk tj IeNEKA.MI' - De Ronde van ederland stevent af op een ïbaling van vorig jaar: een imieuwde tweestrijd tussen abobank en US Postal. Na de jdrit van gisteren heeft de jnerikaanse postploeg de immers één en twee in het Jissement (Vjatsjeslav Ekimov (Victor Hugo Pena), terwijl de ankiers met drie troeven op de ter liggen. ploegen vlogen elkaar in ironde van 2002 in de haren, jordatUS Postal nog een reke- ng met Rabo dacht te moeten seffenen uit de voorgaande mr de France. Nu lijken de merikanen dat niet nodig te :bben. „We hebben een sterke- ploeg dan vorig jaar", vond loegleider Dirk Demol. „Met kimov op de eerste en Pena op tweede plek verkeren we in i luxepositie. We mogen dit et meer uit handen geven." anov, winnaar van de tijdrit, de voornaamste favoriet. De ische veteraan (37) werd in 195 en 1998 al tweede in de mde van Nederland, ichael Boogerd - in het klasse- ent veertiende - wordt van lerikaanse zijde als voor- iamste concurrent be bouwd. De Hagenaar heeft ndanks het verlies van een mi nt in de tijdrit een acceptabe- l achterstand (1.07 minuut), laar denkt dat Rabobank meer lansen heeft met Mare Wauters ierde op 0.19) en Robert Bart- o(zesdeop 0.37).Boogerd: „We loeten nu gewoon aanvallen en proberen om als ploeg US Postal te kraken." Juist daar liep het vorig jaar spaak: US Postal, met klasse mentsleider Pena, gaf in de voorlaatste etappe een kop groep een minutenlange voor sprong. Rabobank vond dat de blauwhemden hun verantwoor delijk niet namen, terwijl US Postal dat nou net de taak van de thuisrijdende ploeg vond. De Nederlanders reden het gat morrend dicht, maar een rel was geboren. Alle ellende lijkt anno nu voor bij Demol wil de koers tot op de slotdag in de Limburgse heuvels controleren om US Postal de eindzege te bezorgen. Boogerd denkt dat de Amerikanen ge leerd hebben van vorig jaar. „Ik verwacht ook niet dat ze zo kin derachtig gaan rijden als vorig jaar." Met de tijdrit in Denekamp is de Ronde van Nederland eindelijk begonnen. De bonificatiesecon den waardoor Alessandro Pe- tacchi de Eneco Tour vanaf het begin leidde, zijn als sneeuw voor de zon verdwenen. De Ita liaan, in de eerste twee etappes veruit de sterkste, liet gisteren de massasprint in de ochtend etappe zelfs schieten. Erik Za bel - eerder tweemaal tweede achter Petacchi - profiteerde optimaal en klopte Robbie McEwen met minimaal ver schil. Vandaag krijgen de sprin ters hun laatste kans. McEwen is er dan niet meer bij. De Au straliër ging niet meer van start in de tijdrit. GPD ioorHenri van der Steen DEN HAAG - Roy Makaay is de tierde Nederlandse voetballer Dij Bayern München. Niet waar, lij is de vijfde. Ooit speelde er tenhevig bejubelde Nederland- nmidvoor bij de Duitse kampi oen. Willem Hesselink, een man (ie óók het shirt van Vitesse droeg. fiiesse (voetbal en cricket) is fan 1892. De club is opgericht door een zekere Willem Hesse en enkele vriendjes. Deze Hesselink maakte op 21-jarige leeftijd zijn debuut in het Ne derlands elftal, dat toen (1899) een officieuze status had. was er - overigens in korte kreek - ook bij tijdens de eerste echte interland op Nederlandse bodem: Nederland-België, 14 Mi 1905 in Rotterdam. In de k minuut maakte Hesselink let eerste officiële thuisdoel- pnnt in de historie van Oranje. Nederland won uiteindelijk met "illem Hesselink scoorde een indrukwekkende carrière, niet «Heen op het sportveld. De ge- Deren Arnhemmer werd een ge- AMSTERDAM - AS Ro ma is er niet in geslaagd Ajax een onherroepelijke bankgarantie te overleg gen bij de transfer van Christian Chivu. De Italiaanse club had contractueel tot deze week de tijd om de Am sterdamse club het docu ment te bezorgen. Om de bankgarantie alsnog af te dwingen schakelt Ajax de KNVB, Uefa en Fifa in. Tot die tijd geven de Am sterdammers Chivu niet vrij en kan hij geen wed strijden spelen voor AS Roma. Volgens de spelersvak bond WCS bestaat er een kans dat Chivu weer in Amsterdamse dienst komt. „Ajax staat sterk in deze zaak," zei directeur Theo van Seggelen. ANP De Nederlandse hockeyer Matthijs Brouwer maakte gisteren één van de Oranje-goals tegen Argentinië (6-3-winst). foto Koen Suyk/ANP door Norbert Kleinherenbrink AMSTELVEEN - Bondscoach Joost Bel- laart lijkt met 'zijn' hockeyteam alle kanten op te kunnen. In verband met het naderende Europese kampioenschap in Barcelona, in clusief olympisch ticket voor de winnaar, wisselt de joviale Amsterdammer zich suf bij de Champions Trophy in Amstelveen. Alle linies worden per wedstrijd flink door elkaar gehusseld om roofbouw op de vaste basisspelers tegen te gaan. De voortdurende veranderingen in het Nederlands elftal heb ben tot dusver allesbehalve een negatieve invloed op het spel en de prestaties van Oranje. De olympische kampioen ontpopt zich voor eigen publiek als een doeltreffend showteam. Gisteravond moest Argentinië eraan geloven: 6-3. Het was de derde zege voor de nog ongeslagen titelhouder, die met tien punten uit vier duels vrijwel zeker is van een plaats in de finale. Bellaart waarschuwde na de 2-2 tegen Pa kistan al voor de passie van de Argentijnen. „Ze hebben hier niets te verliezen. Wij heb ben het vaak moeilijk tegen die ploeg. Het is een soort angstgegner, maar dat is mis schien een typering in de verkeerde taal." Oranje verkeek zich ook op de messcherpe strafcorner van specialist Jorge Lombi, in eigen land door zijn scoringsdrift ook wel Grand Lombi of Mr. Gol Lombi genoemd. De topscorer van Sydney 2000 (dertien tref fers) knalde zowel uit de eerste (2-2) als uit de tweede strafcorner (3-3) van Argentinië raak. Daarmee bracht de oud-speler van Klein Zwitserland zijn totaal in Amstelveen op acht doelpunten. Mede door de defensie ve fouten kon Oranje in de eerste helft (3-3) geen afstand nemen van de Zuid-Amerika nen. Na de rust verzekerde de ploeg van Bel laart zich echter resoluut van de overwin ning. Een schitterende solo van Klaver be tekende 4-3 en een straf cornervariant, met Ronald Brouwer als afmaker, leverde 5-3 op. Eerder had de 24-jarige spits van HGC met een vliegend schot ook al voor 1-1 ge zorgd. Reekers schoot de eindstand op het scorebord: 6-3. Nederland - Argentinië 6-3 (3-3). 7. Paredes 0-1, 15. Ronald Brouwer 1-1,19. Taekema 2-1 (sc), 27. Lombi 2-2 (sc), 30. Matthijs Brouwer 3-2, 33. Lombi 3-3 (sc), 44. Klaver 4-3, 47. Ronald Brou wer 5-3 (sc), 59. Reekers 6-3. Scheidsrechters: Pullman (Aus), Amarjit (Mal). Aantal toeschou wers: 8000. renommeerd scheikundige en promoveerde in 1904 in Mün chen in de psychologie. In die ja ren voetbalde hij bij Bayern München. Sterker: hij was er niet alleen een buitengewoon gewaardeerd topscorer, maar tegelijkertijd trainer én voorzit ter, in de Duitse sportcultuur president genoemd. 'Onder zijn leiding leerde het jonge elftal van Bayern een uit gekiend soort combinatievoet bal spelen. Als goalgetter was hij zo gevreesd, dat chroni queurs veel van de trotse over winningen uit die dagen louter aan de klasse van Hesselink konden toeschrijven', aldus het jubileumboek van het in 2000 honderdjarige Bayern. Voetbal was voor de intellectu eel Hesselink een grapje, tussen het bedrijven van zware weten schap door. Niet alleen voetbal trouwens. Hesselink was een ta lentvol atleet: sterke sprinter, even de nationale recordhouder op de 1500 meter èn Nederlands kampioen verspringen. Hij voetbalde echter het liefst. Willem Hesselink stond tot zijn veertigste in het eerste van Vi tesse. GPD Lornah Kiplagat loopt morgenavond als Nederlandse op het WK atletiek in Parijs. door Marc van Veen PARIJS - Lornah Kiplagat de buteert morgenavond voor Ne derland op een groot titeltoer- nooi. Op felle oranje loop schoenen. Een cadeautje van de sponsor, na het verkrijgen van het Nederlands paspoort. „Ik ben er trots op. Ik voel me thuis in Nederland. Daar ligt mijn toekomst." Pas eind juli kreeg Kiplagat haar Nederlands paspoort. De procedure nam veel tijd in be slag, bijna té veel. „Pas op het laatst kreeg ik de kriebels. Het duurde lang. Ik wilde per se naar het WK. Die kans wilde ik niet laten lopen. Anders was ik toch voor Kenia gestart. Maar echt nerveus ben ik nooit ge weest." Van de Knau, de Neder landse atletiekunie, kreeg ze steeds de verzekering dat alles goed zou komen. „Henk Kort, technisch directeur van de atle tiekunie, heeft veel voor me ge daan. Terwijl hij dat niet hoef de." Lopen voor Nederland, terwijl ze het jaren voor Kenia deed. Getrouwd met trainer Pieter Langerhorst is haar nieuwe thuisland haar veel waard. Ze wil in het oranje naar de Olym pische Spelen, iets betekenen voor de Nederlandse atletieks- port. In Parijs geldt ze zelfs als een serieuze medaillekandidaat op de tien kilometer. Misschien is ze wel de enige in de grootste Oranje-afvaardiging ooit op een WK. Die druk draagt ze morgen niet met zich mee, zegt ze. Kiplagat, die lang in Duitsland verbleef voor ze in Nederland terecht kwam, vreest de concurrentie niet. Ook al heeft ze als toploop- ster in het internationale weg- circuit weinig ervaring op de baan. „Dit wordt mijn tweede baanwedstrijd dit jaar." door Marc van Veen PARIJS - Kamiel Maase beslist zondag na de 10.000 nieter tijdens het WK atletiek of hij er in Parijs nog een 5000 meter op laat volgen. De lange-afstandsloper uit Wage- ningen voelt zich gezond, maar mist het ge voel van vorm. Maase liep bij de Golden League matig op de 5000 meter, onder meer door maagklach ten, waarna de twijfel toesloeg. Onderzoek van bloed leverde geen opvallende zaken op. „Ik heb even in een dip gezeten", zei de atleet gisteren in de Franse hoofdstad. „Twijfel vind ik een groot woord. Ik heb al leen geen bevestiging van mijn vorm. Zon dag beslis ik of ik ook de 5000 meter nog loop. En wat ik in het naseizoen ga doen." doorTom van den Berg DONAUESCHINGEN - De Ne derlandse springruiters zijn het EK in het Duitse Donaueschin- gen redelijk begonnen, met een zesde plaats in de tussenstand van het landenklassement. Wim Schroder was met Eurocom- inerce Berlin gisteren de uit blinker van het team. De combi natie eindigde als achtste, op korte afstand van dagwinnaar Thomas Velin uit Denemarken met Equest Carnute. Individueel succes op een Euro pees kampioenschap was zelden een Nederlandse aangelegen heid. Slechts drie ruiters beste gen in het verleden ooit het po dium aan het einde van het toernooi. Een van hen, Jos Lans- ink, won brons in 1989 en 1991 en werd vervolgens Belg. Een derde plaats werd in 1977 al eens gewonnen door Antoon Ebben met het paard Jumbo De sign, destijds eigendom van ont werper Jan de Bouvrie. Alleen oud-bondscoach Johan Heins uit het Drentse Schiphorst stond ooit te boek als Europa's beste springruiter. Op het toer nooi in Wenen was hij de beste met Seven Valleys. Ruim een kwart eeuw later pro fiteren de broers Wim en Gerco Schroder van de ervaringen van Heins. Hij was gisteren dan ook in Donaueschingen. Heins be keek met de Tukkers het par koers, gaf hen links en rechts handige tips. Het werd van hem verwacht, want de voormalige ruiter werd bijna een jaar gele den door de Eurocommerce springstal ingehuurd. Met Heins zouden de broers de laat ste sprong naar de wereldtop kunnen en moeten maken. De voormalig topruiter deed be scheiden na het prima optreden van pupil Wim Schroder met de negenjarige schimmel Berlin. „Ach, ik gaf wat kleine dingen aan." Heins zat gisteren wel met span ning in zijn lijf op de tribune. „Want ik wil winnen. Ik wil dat onze jongens winnen. Boven dien zijn zowel Wim als zijn paard Berlin geweldig in vorm. Ze zijn niet kansloos. Gert-Jan Bruggink is dat wel. Hij ging gisteren met zijn paard Joël lelijk de mist in. Na een rampzalige rondgang eindigde hij op de 45e plaats. En hij was nog wel naar het EK gekomen voor een toptienklassering. „Maar", zo zei hij na afloop, „het had nog erger gekund. Ik had tijdens de rit het gevoel dat Joël nog veel meer dan de uit eindelijke drie fouten zou ma ken." GPD ANAHEIM - Bondscoach Frank Louter van de Nederlandse turnvrouwen is teleurgesteld over de wijze waarop zijn colle ga Boris Orlov hem via de pers heeft bekritiseerd. De Rus, clubcoach van De Ha- zenkamp in Nijmegen, zei dat Louter er bij de WK in Anaheim 'een rotzootje' van heeft ge maakt. „Weinig professioneel", reageerde Louter op de wijze van communiceren van Orlov. „Hij had ook contact met mij kunnen zoeken", vindt Louter, die behalve bondscoach ook clubtrainer is bij Pro Patria in Zoetermeer. „Inhoudelijk ga ik niet op zijn woorden in", zei Louter. „Wat ik wel kan zeggen is dat hij me voor het toernooi een e-mail had gestuurd. Die heb ik toen gewoon beant woord. Maar Boris heeft een stuk voorbereiding gemist. Hij kent niet alle gegevens. Het komt het turnen niet ten goede dat hij dit heeft gedaan." De Amerikaanse vrouwenploeg veroverde gisteren overigens het goud op de meerkamp. Het team bleef voor een uitzinnig publiek olympisch- en wereld kampioen Roemenië voor. Brons was verrassend voor Australië. ANP foto Olaf Kraak/ANP De eerste was enkele weken te rug in Stockholm, waar ze di rect het Nederlands record op de 5000 meter aanscherpte (14.56,43). „Ik wist wat het Ne derlands record was. Ik ken alle records van 1500 meter tot de marathon uit mijn hoofd. Het gaf een speciaal gevoel." In Kenia kreeg haar overgang naar Nederland veel aandacht. Kiplagat en haar man ontvin gen veel e-mails met de vraag of de overgang ook zou betekenen dat ze Kenia de rug voor eens en altijd had toegekeerd. „Ikhebze gerustgesteld. Er verandert niet zoveel. Ik blijf gewoon in Kenia komen." ANP Maase ging in juli met een deel van de Ne derlandse ploeg op hoogtestage in St. Mo- ritz. „Daar ging het een aantal dagen min der. Dat heb ik normaal nooit. Alles wees op een mate van overtrainen, terwijl ik daar juist minder heb gedaan." Maase veroverde bij de marathon van Rotterdam een olympi sche nominatie. „Maar ook daar lag mijn doelstelling een stuk hoger dan alleen die nominatie." ANP Dick Advocaat kwam woensdag na de interland tegen België met een verrassende opmerking. Hij had de zaak in de rust aangepast en wel door zijn spelers op te dragen voortaan in de mandekking te spelen. Een merkwaardige affaire. door Henri van der Steen BRUSSEL - Het liep voor geen meter bij Oranje, niet in balbe zit en niet bij balverlies. Maar wie niet wist dat Advocaat zijn spelers de vrijheid had gegeven om zelf maar uit te zoeken wie wie dekte, kon alleen conclude ren dat er godsgruwelijk slecht werd aangevallen en verdedigd. Na rust ging het iets beter, voor al omdat de Belgen ver terug zakten in niveau. Maar kansen speelde Oranje ook in de tweede helft nauwelijks bij elkaar. Wat zou Advocaat bedoeld heb ben met zijn plan om het aan de spelers over te laten hoe ze de Belgische aanval gingen bespe len? Het is nauwelijks voorstel baar dat hij ze op de proef stelde en wilde zien of ze zelf in staat waren iets aan de spelwijze te veranderen, als dat nodig was. Het werd hem niet gevraagd, maar veel kans om Advocaat iets te vragen is er sowieso niet. Vorige week werd de selectie weer eens gepresenteerd via de afdeling voorlichting van de KNVB, die erin slaagde meer verwarring te scheppen dan in formatie te verstrekken. Uit het persbericht bleek dat Advocaat zijn selectie van 22 het vertrou wen geeft voor de rest van het jaar - zodat anderen (Robben, Van der Meijde) bij voorbaat werden uitgesloten. Dat was dus een misverstand. Dinsdag vlogen de heertjes naar Brussel, bang als de KNVB was voor files, die de helden wellicht zouden vermoeien. Het plan om de spelersbus op Schiphol tot aan de vliegtuigtrap te laten rij den, werd verboden. En de auto riteiten verboden ook dat een bus in Brussel op Zaventem tot aan de vliegtuigtrap reed, om de sterren zonder oponthoud en een vermoeiende gang door de douane rechtstreeks naar het duurste hotel van de stad te transporteren. Een en ander geeft aan dat het de internationals aan niets ont breekt, behalve dan een funda menteel vuur om voor elkaar en het vaderland alles uit de kast te halen. Dat bleek woensdag avond op het veld. Voor de zo veelste keer bleek ook dat het elftal niet zo goed is, als menig een denkt. Bijna oude'conclusies werden weer eens bevestigd: Kluivert is geen middenvelder, Van Nistel- rooij wordt bijzonder slecht gebruikt, de passing van de voetbalmiljonairs op het mid denveld is ver onder de maat. Achterin bestaan er vooral op de flanken gebreken. Advocaat verweerde zich door te stellen dat zijn elftal al heeft aange toond goed te kunnen voetbal len. Ja, een half uur tegen Oos tenrijk en een helft tegen de Tsjechen. Dat is heel povertjes voor een selectie met zo veel ver onderstelde wereldvoetballers. Inmiddels kan Advocaat niet veel anders dan hopen op een superdag in Praag of anders op een gunstige loting voor de play-offs. In zijn elftal kan hij moeilijk hard ingrijpen, wat ei genlijk nodig is. Hij zal met de gedachte spelen om Kluivert in de spits te gooien en Van Nistel- rooij te slachtofferen. Het kan. Beter is misschien andersom. Voor de wedstrijd tegen Oosten rijk is het probleem in zoverre opgelost dat Van Nistelrooij is geschorst. Makaay lijkt, zeker na zijn goal tegen de Belgen, de logische vervanger, maar dan blijft Kluivert middenvelder. En wat moet er dan met Van der Vaart gebeuren? Tot voor kort had Advocaat luxeproblemen, met al die fan tastische aanvallers, maar zijn weigering (of onvermogen) om te kiezen stelt hem nu voor een écht probleem. Het speculeren op één of twee briljante momen ten van zijn briljante aanvallers heeft misschien iets te lang ge duurd. Wellicht dat hij nu niet anders meer kan. Want een echt team wordt deze verzameling eigenheimers waarschijnlijk niet meer. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17