SC Compensatieregeling voor grensarbeiders Jacht op vos, kraai en kauw toegestaan Wrak staat al maanden langs N61 NVM dreigt zich uit Woongids M-Zeeland terug te trekken 13 tandsorganisatie vindt regels provincie veel te streng vrijdag 22 augustus 2003 Haaks lardrijder ;keurd Sportevenement rïcht zich op olleyballen Motie Onderzoek ongeval met kraan Hakenkruis van fietspad gehaald Jongetje bedolven onder duinzand Treinverkeer langer ontregeld Ontevreden Bromfietster aangereden in Oud-Vossemeer lyufnnny van Gremberghe REUZEN - Het werk van ^lichting Grensarbeid om een „upensatieregeling te krijgen grensarbeiders in Neder- en België is niet vergeefs ;n. Staatssecretaris Wijn «loot gisteren om met een tij- Idijke compensatieregeling te inien voor in Nederland wo- ide, maar in België werkende iel.(!!ftensen. (Wat, 3os4j '.VISCj lur. irkt (011! kke' onde-i Door de inwerkingtreding van het nieuwe belastingverdrag tussen de twee landen werden de grensarbeiders begin dit jaar geconfronteerd met een drei gende daling van het netto-in komen. Volgens het verdrag zouden de Nederlandse belas tingplichtigen in het vervolg be lasting moeten betalen in de werkstaat; in België dus. Voor veel grensarbeiders had deze verplichting een daling van het inkomen tot gevolg die kon uit lopen tot enkele tientallen pro centen, ook al omdat België geen hypotheekaftrek kent als Nederland. De staatssecretaris heeft de effecten van de nieuwe belastingwetgeving laten on derzoeken en zich gebogen over een mogelijke compensatiere geling. Die komt er nu ook en is tweeledig. Een algemene compensatiere geling voor grensarbeiders, die het inkomensverschil door de overschakeling van woon-naar werkstaatheffing moet opvan gen en een tijdelijke compensa tieregeling voor speciale doel groepen die door de algemene regeling nog worden geconfron teerd met verschillen in inkom sten. Het gaat dan specifiek om in Nederland woonachtige zeelie den, baggeraars, binnenschip pers en in' België werkende pilo ten, alsmede artiesten en be roepssporters. De regeling gaan met terugwer kende kracht met ingang van 1 januari in en komen te vervallen wanneer het inkomensnadeel zich niet meer voordoet of wan neer een grensarbeider een an dere dienstbetrekking aan vaardt. Verbod op borden ergert boeren torRinus Antonisse deitw| [OES - „Een verwijzingsbord gar een boerderij met huisver- laiAt WP moet gewoon kunnen", 3298. Kit bestuurslid Rinus van Westeinde van de Zuidelijke U-en Tuinbouw Organisatie SSteland. Hij vindt dat de pro- gcie veel te strakke regels inteert voor agrarische bor- itnlangs de openbare weg. rpleo 9 laarom steunt de ZLTO van arte het beroep dat boer A. arnoudse uit Oud-Vossemeer |jde bestuursrechter in Mid- tJ] elburg heeft aangetekend. Hij ïftvan de provincie opdracht (kregen een verwijsbord langs e N656, dat aandacht vestigt J huisverkoop bij zijn bedrijf ia de Patrijzen weg, weg te ha- >n. Het bord staat er inmiddels n'ntien jaar, op ongeveer 300 leter afstand van de boerderij !(h jop eigen grond. De agrariër is nor de verkoop-aan-huis van Jdsc jj„ producten sterk afhanke- lzf jk van het verwijsbord. Onge- eer 60 procent van zijn klanten 'n 1 omt via het bord op zijn be- P's rijf, dat niet zichtbaar is vanaf a'P (provinciale weg. 'en lerechtszaak die de ZLTO na- 's 1 ïens Aarnoudse heeft aange- ^vi pannen, moet een principiële 'leP itspraak opleveren. Volgens :ere 'an't Westeinde zijn er meer sta oeren die op negatieve wijze in enl anraking komen met de regels lande provinciale Landschaps- faj ordening. Die bepalen dat bord alleen op de zoge- jmde huiskavel, waar huis en 'bouwen op staan, neergezet fe® agworden. lenl au't Westeinde merkt op dat de strenge uitleg van de verorde ning de ontwikkeling van nieu we activiteiten op boerenbe drijven in de weg staat. ,,De provincie is te ver doorgescho ten met dit beleid. Wildgroei van grote borden langs de we gen kan niet, daar hoor je ons ook niet over. Maar als boeren nieuwe activiteiten in het bui tengebied ontplooiien, dan moet je daar naar kunnen ver wijzen." De ZLTO-bestuurder wijst erop dat een boerderij met huisver koop vaak moeilijk te vinden is voor iemand die op het platte land niet thuis is. „Als je ver wijst scheelt dat ook verkeers bewegingen. Iemand hoeft niet de hele polder door te rijden of moet niet op een smal weggetje gaan keren. Het bevordert ook nog eens de verkeersveiligheid. Van 't Westeinde zegt dat de ri gide aanpak van reclame- en verwijsborden haaks staat op het provinciale beleid om in het landelijk gebied zogenaamde 'nieuwe economische dragers' te bevorderen. Hij pleit voor een uitzonderingspositie van agra rische bedrijven in het buiten gebied. „Het is niet de bedoeling dat er reclameborden met bij voorbeeld dagaanbiedingen ko men, maar een bord dat aan geeft 'daar groenten en fruit te koop' moet toch mogelijk zijn." Hij tekent aan dat de provincie niet altijd even consequent is, wijzend op de enorme Mortiere borden ter hoogte van Middel burg. De provincie is sinds 1997 bezig met de strijd tegen (recla- mejborden, vlaggen, spandoe ken en andere wezensvreemde objecten in het buitengebied. Ze worden gezien als aantasting van het landschap. Vorig jaar is de Landschapsverordening nog aangescherpt om de laatste ma zen in het net te dichten. Er is toen uitvoerig overlegd met de ZLTO over de agrarische bor den, weet G. van Overloop van de directie Ruimte, Milieu en Water. De behoefte aan het plaatsen van borden bleek erg mee te vallen. Als tegemoetkoming heeft de provincie de oppervlakte van de huiskavel nog ruimer uitgelegd. „Daardoor zijn er wat meer mo gelijkheden om aandacht voor de nering te vragen", aldus Van Overloop. „Wanneer iemand nu buiten het verruimde blok een bord zet, dan mag dat gewoon niet. Een alternatief is gebruik maken van de ANWB-beweg- wijzering. Dat gebeurt ook, al kost dat wel wat geld." ÜLLAND - Een 27-jarige Ant werpenaar is gistermiddag op ieOude Rijksweg in Rilland be- 1, omdat hij te hard reed. ^motorrijder werd op de Oude Rijksweg geklokt op 130 kilo- oeterperuur, terwijl daar maar jachtig mag worden geredenHij teeg een boete van 250 euro. Dit soort reclameborden mogen van de provincie niet geplaatst worden. foto Willem Mieras joorHarmen van der Werf DEN HAAG - De jacht op vos- W, zwarte kraaien en kauwen 'ordt verruimd. Ze komen op M landelijke vrijstellingslijst de te bejagen diersoorten. Minister Veerman van Land- tow, Natuur en Voedselkwali teit (LNV) is nog in overleg met 'ader meer landbouw- en na tuurorganisaties om het jacht- verbod voor overwinterende >ruuwe ganzen, kolganzen en jtuienten gedeeltelijk op te hef- b. Het de verruiming van de jacht JP vossen, zwarte kraaien en «uwen komt Veerman tege moet aan een wens van de Twee- Kamer, vastgelegd in een vo- jaar door CDA-Kamerlid Schreijer-Pierik ingediende "otie. Provincies konden op frond van de nieuwe Flora- en hunawet zelfstandig de jacht op deze diersoorten vrijgeven, 'fovincie Zeeland zag geen Philippine - De gemeente crneuzen organiseert samen ®el Het bureau Winn Events ussen 25 en 28 augustus het 'Portpromotie-evenement 'Port actie(f). j>Port actie(f) richt zich dit jaar 'Otledig op het volleyballen. De eugd van 8 tot en met 16 jaar an op drie avonden kennisma- met deze balsport. Zowel eisjes als jongens kunnen nemen in diverse leeftijds- v^Pen. Het volleyballen be- maandag 25 augustus in 'Ppine. Woensdag 27 augus- s wordt er in Westdorpe ge poold en daags erop in Sas van nt op het veld aan de Paul Verdreef. aanleiding die vrijstelling te ge ven voor de vossenjacht, hoewel de vos ook in Zeeland aan het oprukken is en slachtoffers maakt, begin dit jaar nog onder hobbydieren in Groede. Een kokmeeuwenkolonie bij Oostburg zou ook zwaar gele den hebben onder rovende vos sen. De discussie over het bejaag- baar maken van overwinteren de grauwe ganzen, kolganzen en smienten vloeit eveneens voort uit een door de Tweede Kamer aanvaarde motie van LPF'er W. van den Brink. Nederland heeft een belangrijke opvang- functie voor trekvogels, erken de een Kamermeerderheid, maar die functie mag niet te veel ten koste gaan van de belangen van boeren. De motie van Van den Brink hield in dat de jacht op de drie wintergasten van 15 oktober tot 31 december beperkt mogelijk moet worden, binnen vaste tij den op de dag. Minister Veer man voert besprekingen met ja gersvereniging KNJV, Vogelbe scherming Nederland, de pro vincies, landbouworganisatie LTO Nederland, Staatsbosbe heer en Natuurmonumenten over de uitvoering van de Ka meruitspraak. Hij verwacht dinsdag met deze partijen tot overeenstemming te komen. Een beperkte opening van de ganzen- en smientenjacht komt Veerman niet slecht uit. Het schadeloos stellen van landbou wers die last hebben van over winterende watervogels, kost zijn ministerie steeds meer geld. De uitkeringen zijn gestegen van bijna 2,8 miljoen euro in 2000 naar 4,4 miljoen euro vorig jaar. Ook dit jaar is er tot nu toe sprake van een stijgende lijn. Over de eerste helft van 2003 zijn al bijna 4200 aanvragen voor een vergoeding ingediend tegen ruim 3800 dezelfde perio de vorig jaar. door René van Stee IJZENDIJKE - Een autowrak in de berm langs de N61 ter hoogte van de Zevenhofste- denstraat bij IJzendijke zorgt voor ergernis onder weggebruikers. Het blauwe voertuig staat er al langer dan twee maanden illegaal geparkeerd. De wagen is in die periode vak kundig vernield. Björn Amys uit Retranchement rijdt dage lijks over de N61 naar zijn werk. In verband met gevaar voor de verkeersveiligheid en het ontsierende plaatje dat het blik veroor zaakt, heeft hij al meermalen aan de politie gevraagd of het wrak niet kan worden weg gesleept. Hem werd meegedeeld dat dit geen taak van de politie is. „Die reactie schoot me volledig in het ver keerde keelgat. De wagen staat in een bocht en leidt het verkeer op hinderlijke wijze af. Regelmatig stoppen mensen zelfs om even een kijkje te nemen. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Daarom vind ik het onbegrij pelijk dat de politie haar verantwoordelijk heid niet neemt", aldus Amys. De politie deed gisteren geen mededelingen over de herkomst en de eigenaar van het au towrak. Een medewerkster van de afdeling voor lichting verwees naar de gemeente Sluis. Die blijkt van de situatie op de hoogte, maar kan volgens woordvoerster S. de Kievit niets doen omdat de auto op het grondge bied van waterschap Zeeuws-Vlaanderen staat. „Die instantie is in dit geval bevoegd gezag. Inmiddels hebben we wel contact gehad. Hieruit is gebleken dat het waterschap op juridisch veilige wijze het wrak probeert te verwijderen", legt De Kievit uit. Woordvoerder A. Goossen van het water schap bevestigt de woorden van De Kievit. Hij verwacht dat er samen met de politie binnen een week een oplossing is gevonden. „Vanuit milieutechnisch oogpunt is er geen enkele beletsel de auto te verwijderen. Wel zitten we nog met zaken als aansprakelijk heid. De auto is immers niet ons eigendom. Om te voorkomen dat de eigenaar na het wegslepen een schadeclaim indient omdat het wrak nog een economische waarde ver tegenwoordigt, moeten we dus omzichtig te werk gaan." -3 - - V- -*■ -c TERNEUZEN - De Technische Recherche en de Arbeidsin spectie onderzoeken de toedracht van het ongeval, dat dins dagavond het leven kostte aan een 21-jarige vrouw uit Ter- neuzen. In de Lange Blikstraat bij Sluiskil kwam de jonge vrouw in de avonduren onder een mobiele kraan terecht en overleed ter plaatse. Zij stond in de cabine bij de kraanmachi nist, de vriend van het slachtoffer. Door nog onbekende oor zaak kantelde de kraan en rolde om. THOLEN - De provincie, die de baas is van het fietspad langs de Poortvlietsedijk op Tholen, heeft gisteren een hakenkruis op het asfalt van dat fietspad verwijderd. Over het haken kruis was enige commotie ontstaan omdat er klachten over binnenkwamen bij de geme.ente Tholen. Daarbij bleef echter onduidelijk waar in de gemeente iemand een hakenkruis in het asfalt had getekend, gisteren werd uit een publikatie in het nieuwsblad De Eendrachtbode helder waar het onge wenste nazi-symbool in het wegdek was gekrast. De provin cie beloofde wethouder L. van Doorn, die onmiddellijk actie ondernam, het symbool te verwijderen. Om het aanstootgevende effect van dergelijk vandalisme tot een minimum te beperken verzoekt de gemeente de inwoners dat in voorkomende gevallen meteen te melden. Voor derge lijke klachten die een snelle oplossing vragen is een speciaal telefoonnummer beschikbaar: 0166-668271 OUDDORP - Een Duits jongetje van tien jaar oud is woensdag aan het begin van de avond bedolven geraakt onder een flinke laag duinzand op het strand Kwade Hoek bij Ouddorp. De jongen was met een vriendje tegen de duinraand aan aan het graven, toen plotseling het duinzand naar beneden kwam. Ruim twintig minuten lang heeft de tienjarige onder het zand gelegen, waarvan ook korte tijd met zijn hoofd. Andere strandgasten hebben het kind onder het zand vandaan gegra ven. Het jochie is per ambulance overgebracht naar het Sop hia Kinderziekenhuis in Rotterdam. GOES - Het treinverkeer tussen Zeeland en de Randstad blijft langer ontregeld, omdat de werkzaamheden aan de Moer- dijkbrug uitlopen. De vernieuwing van één van de twee spo ren tussen Lage Zwaluwe en Dordrecht zou tot en met zondag duren, maar Prorail, de organisatie die verantwoordelijk is voor de spoorinfrastructuur, heeft een dag meer nodig. Dit betekent dat tot en met maandag slechts één spoor over de Moerdijkbrug beschikbaar is. Er kunnen minder treinen rijden. Wie van Zeeland naar Rot terdam reist, is volgens de aangepaste dienstregeling van de NS drie kwartier langer onderweg. Andersom bedraagt de vertraging volgens de aangepaste dienstregeling ruim tien minuten. In oktober wordt het andere spoor van de Moerdijk- brug, van Dordrecht naar Lage Zwaluwe, vervangen door een onderhoudsarme constructie. De NS heeft gisteren bekend gemaakt een schadeclaim te willen indienen tegen Prorail. Het komt, aldus het spoorbedrijf, te vaak voor dat werkzaam heden aan het spoor langer duren dan gepland. De spoorver- nieuwing op het Moerdijkbrug-tracé kost extra tijd, aldus een woordvoerder van Prorail, omdat de oude spoorconstruc- tie uit 1955 veel vaster zit dan verwacht en daardoor moeilij ker te verwijderen is. De aannemer heeft extra ploegen inge zet en langer later werken, maar desondanks is vertraging op getreden. Weggebruikers ergeren zich in hogemate aan een autowrak in de berm van de N61 bij IJzendijke. foto Willem Mieras. door Emile Calon GOES - De toekomst van De Woongids voor Midden-Zee land is onzeker. De Walcherse en Bevelandse NVM-makelaars overwegen om met ingang van 1 januari volgend jaar niet langer te adverteren in het gezamenlij ke blad en met een eigen twee wekelijkse uitgave te komen. Tevens hebben ze plannen om vanaf die datum niet langer hun aanbod op de gezamenlijke website (huislijn.ni) te zetten maar hun bestand exclusief te reserveren voor de eigen site: funda.nl. NVM-voorzitter C. Kole uit Ka- pelle benadrukt dat er nog geen besluiten zijn genomen, maar erkent wel dat er onder zijn le den onvrede bestaat over De Woongids. De NVM'ers willen zich graag gezamenlijk in het blad presenteren en zich ook als NVM'ers profileren. Tot nu toe krijgen ze die kans niet omdat de reglementen van De Woon gids zoiets niet toestaan. Volgens Kole komt het bestuur van de Zeeuwse afdeling van de NVM begin september bijeen om te praten over de toekomst van De Woongids en de partici patie van de leden aan die uitga ve. Hij sluit echter niet uit dat een definitief besluit over al dan niet opstappen en het starten van een eigen uitgave pas later in het jaar wordt genomen. De Woongids voor Midden-Zee land ontstond zeventien jaar geleden. In eerste instantie ver scheen de uitgave eens in de twee weken. Na enige tijd, toen het aanbod aan woningen toe nam, werd ze - en wordt ze nog - wekelijks huis-aan-huis ver spreid. In die gids kunnen alle makelaars adverteren. Vooral grotere NVM-makelaars zijn ontevreden over de uitgave om dat ze, naar hun smaak, te wei nig exclusieve ruimte in het blad krijgen. Het is niet de eerste maal dat NVM'ers dreigen uit te treden uit Woonmizèd, de vereniging die De Woongids uitgeeft. In het verleden hebben ze vaker laten weten ontevreden te zijn over de uitgave en iets anders te willen. Tot nu toe hebben ze hun dreige menten nimmer doorgezet. De ze keer lijken ze echter op een breuk aan te sturen, zo wordt binnen Woonmizèd gevreesd. Constructief overleg is volgens edn brief van de commissarissen van Woonmizèd aan de aange sloten makelaars niet meer mo gelijk. Tegelijkertijd wordt opgemerkt dat het altijd mogelijk is om de presentatie in de Woongids te veranderen zodat het aanbod van de NVM'ers wel gebundeld kan worden. Voorwaarde is dat de ledenvergadering instemt met zo'n nieuwe presentatie. Tot nu toe heeft de NVM geen ver zoek ingediend om dat onder werp als agendapunt op te voe ren tijdens een vergadering van Woonmizèd. „Het bestuur van NVM Midden-Zeeland heeft kennelijk geen zin gehad om de ze democratische weg te vol gen", wordt dan ook door de commissarissen enigszins bitter opgemerkt. Ook blijkt uit de brief aan de leden dat de NVM tot nu toe geen kandidaat heeft geleverd voor het bestuur van Woonmizèd om zo intern in vloed uit te oefenen op de uitga ve. Als de NVM-leden hun plannen doorzetten, verschijnen straks twee separate woongidsen in Midden-Zeeland en ook de da tabanken worden dan gesplitst. De commissarissen vrezen dan ook dat 'de klok door kortzichti ge partijzucht zeventien jaar wordt teruggezet'. OUD-VOSSEMEER - Op de kruising Hikseweg-Kreekweg in Oud-Vossemeer zijn gister ochtend rond negen uur een bromfietsster en een automobi liste met elkaar in aanrijding gekomen. Een inwoonster uit de gemeente Tholen reed op haar bromfiets over de Hikseweg en wilde de kruising met de Kreekweg over steken. Ze kwam daarbij in bot sing met een 45-jarige automo biliste uit de gemeente Tholen die op de Kreekweg reed. De bromfietsster is met een hersen schudding en enkel kneuzingen overgebracht naar het zieken huis in Bergen op Zoom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13