Geen bewijs voor dreiging Saddam Vredesakkoord Liberia door partijen getekend Hittegolf kost F ranse directeur-generaal Volksgezondheid baan Britten leggen resolutie Libië voor aan V-raad VS en Canada pakken dagelijks leven weer op Te veel geld in Zimbabwe verboden Israëlisch leger blijft toch Duitsland zal Europese begrotingsregels overschrijden dinsdag 19 augustus 2003 Zware druk Politie vindt een bacon-masker in plaats van hoofd Rapport Hulpgoederen Georgië zit zonder stroom Deel schip Henry VIII ontdekt Filipijnse legertop is steenrijk Geweld laait op in Afghanistan Waarnemers welkom in Tsjetsjenië VS voeren druk op N-Korea op 'oe- yanonze redactie buitenland \EW YORK - De eerste werk- ja» na de stroomuitval van algelopen donderdag aan de ^erikaanse oostkust is zonder problemen van start gegaan. Miljoenen mensen stapten gis- leren weer in de metro, die hen zonder extra oponthoud naar hun werk bracht. „De metro werkt, de bussen rijden. Het is maandagochtend in New York, en dat is wat je zou verwach ten", aldus burgemeester Mi chael Bloomberg. „Waarschijn lijk blijft alles goed lopen, en moeten wij alleen opletten dat wij hiervan leren." De Canadese autoriteiten heb ben de inwoners van de pro vincie Ontario, die eveneens donderdag zonder stroom kwam te zitten, opgeroepen zuinig met energie te zijn om de zwakke stroomvoorziening niet te overbelasten. De VS hebben deze oproep tot nu toe niet officieel gedaan. Maar elektriciteitsbedrijven vroegen wel om terughoudendheid, meldden Amerikaanse media. Donderdagmiddag kwamen meer dan vijftig miljoen mensen in het noordoosten van de Ver enigde Staten en Canada zonder stroom te zitten door een 'ket tingstoring' in elektriciteits centrales. De massale uitval lijkt te zijn begonnen in de Ame rikaanse staat Ohio. Zaterdag was de stroomvoor ziening in de meeste plaatsen hersteld. Maar tot nu toe zijn er nog steeds kleine problemen met het leveren van veilig- drinkwater en met de rioolzui veringsinstallaties. ANP/AFP Bundesbank valt Schroder aan van onze redactie buitenland FRANKFURT - Duitsland zal volgend jaar opnieuw de begro- lingsregels van de Europese Fnieovertreden als de regering- Schrödergeld gaat lenen om be lastingverlagingen te financie ren. Daarvoor waarschuwt de Bundesbank, de Duitse centrale bank, in een gisteren versche pen rapport over de Duitse eco nomie. De Bundesbank juicht belas tingverlagingen in principe toe, maar wijst er tevens op dat de begroting er niet mee op orde komt. Volgens de EU-regels mo gen Europese overheden het be grotingstekort niet boven de 3procent van het bruto binnen lands product laten uitkomen. Dit hebben de landen die mee doen aan de euro afgesproken om een stabiele Europese munt eenheid te garanderen. Duitsland flirt al enkele jaren met de norm van 3 procent. Dit is voor de Europese Commissie reden om maatregelen te eisen van de regering-Schröder. Eu ropees commissaris Solbes van Monetaire Zaken dreigde giste ren in de Britse zakenkrant Financial Times met zware strafmaatregelen als Duits land opnieuw de regels over treedt. De Europese Commissie staat onder zware druk van de kleine- te eurolanden, waaronder Ne derland, om hard op treden te gen Duitsland. Nederland, maar ook Ierland, Oostenrijk en Griekenland, zeggen zelf veel moeite te doen om de Europese begrotingsafspraken wel te vol- jen. Dit gaat veelal ten koste van economische groei, terwijl landen als Duitsland en Frank rijk de begrotingsteugels willen laten vieren om de economie te stimuleren. Volgens de Bundesbank zal de Duitse regering haar begro tingsbeleid wederom tegen het licht moeten houden om te voor komen dat het begrotingstekort te hoog oploopt. Tot dusver had bondskanselier Schroder 7 mil jard euro nodig om flinke belas tingverlagingen te kunnen fi nancieren. Circa 4 miljard zou moeten worden opgehaald door een beroep te doen op de kapi taalmarkten. De Bundesbank adviseert nu om meer te bezuinigen op de steun aan de deelstaten, een po litiek gevoelige kwestie in Duitsland. De centrale bank zegt er zeker van te zijn dat de Duitse begro ting dit jaar meteen 'aanzienlij ke marge' niet zal voldoen aan de EU-regels. In 2002 bedroeg het begrotingstekort al 3,6 pro cent. ANP/AFP LIVERPOOL - De politie van de Britse stad Liverpool heeft haar verontschuldigingen aangebo den aan kunstenaar Richard Morrison voor het van zijn voordeur. intrappen De agenten waren vorige week inhet huis van de beeldend kun stenaar op zoek gegaan naar menselijke resten maar vonden enkel een gezichtsmasker ge maakt van bacon. Dat meldde de plaatselijke krant Echo gis teren. De politie had een tip ge kregen van een inbreker die het buis van Morrison was binnen gedrongen. Hij had daar naar eigen zeggen een menselijk hoofd in een glazen pot ge zien. Met een huiszoekingsbevel trok de politie naar Morrisons buis, trapte de deur in en vond bet masker van bacon op sterk water. Morrison vertelde de politie dat bij het masker twee jaar geleden maakte voor een cursus beel dende kunst. AP HARARE - Een Zimbabwaan is bezig met het opstapelen van bankbiljetten. De regering van Zimbabwe heeft het bezit van meer dan vijf miljoen dollar in contanten verboden vanaf 24 augustus. Het bewind van president Robert Mugabe kampt met een alarmerend tekort aan bankbiljetten door de hyperinflatie in het door crisis geteisterde land. foto Howard Burditt/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Binnen de Britse re gering was onzekerheid over de dreiging die vorig jaar nog van de wapens van de Iraakse leider Saddam Hoessein uitging. Dit blijkt uit een e-mail die een be langrijke adviseur van de Britse premier Blair vorig jaar septem ber stuurde aan een hoge func tionaris van de Britse inlichtin gendienst. De e-mail werd gisteren open baar gemaakt tijdens verhoren van de commissie die de dood van wapendeskundige David Kelly onderzoekt. In het schrij ven meldt adviseur Jonathan Powell dat het dossier dat tot nu toe over de Iraakse wapens en Saddam Hoessein was opge bouwd, wel duidelijk maakt dat Saddam de middelen had, maar niet 'het motief om zijn buren, laat staan het Westen, aan te vallen'. Powell schreef de e-mail een week voor het verschijnen van het rapport van de Britse inlich tingendienst, op 24 september vorig jaar, over de Iraakse wapens. Bij de presentatie van het rapport zei Blair dat de Iraakse massavernietigingswa pens een directe bedreiging vormden. Het onderzoek dat nu naar de vermoedelijke zelfmoord van Kelly loopt, heeft te maken met het rapport. Kelly werd de spil van een conflict tussen Downing Street en de BBC, na dat hij tegen een journalist ge zegd zou hebben dat de regering het rapport over de Britse wa pens had aangedikt. Het minis terie van Defensie liet de naam van Kelly enige tijd geleden uit lekken, waarna deze zich waar schijnlijk van het leven beroof de. Het Britse ministerie van De fensie heeft gisteren bevestigd dat het de naam van David Kel ly naar de pers heeft gelekt als bron van een BBC-verhaal over het 'aandikken' van het rapport over de Iraakse massavernieti gingswapens. Het hoofd van de communicatieafdeling van het ministerie, Pam Teare, zei dit tij dens het verhoor door de com missie die de dood van Kelly on derzoekt. Teare zei dat niet alleen zij, maar ook Richard Taylor, een van onze redactie buitenland ACCRA - De strijdende partijen "i Liberia hebben gisteravond wn vredesakkoord getekend Jat een einde moet maken aan Bijna veertien jaar burgeroor log- Het akkoord voorziet onder neer in de vorming van een wemvc interim-regering en een definitief einde aan de vijande- njkheden. De onderhandelingen tussen de Liberiaanse rebellenbewegin gen en de regering die al maan mand in Ghana worden Behouden, kwamen in een stroomversnelling na het ver trek van president Charles Tay- °r. Die ging vorige week in bal- lngschap in Nigeria. Rebellen e'sten daarna nog verscheidene °ge posten op in de nieuwe re- §erinë> maar lieten die eisen in het weekeinde varen. Niets ifu' 'mdertekening van het akkoord nu nog in de weg, zo lie- ,en verscheidene aanwezigen '1i de onderhandelingen gister- tend weten. De onderteke- ning stond gepland voor acht aui" gisteravond Nederlandse tijd. Hens een vertegenwoordiger A*1 Dcowas, de organisatie van rost-Afrikaanse staten, krijgt geen van de strijdende partijen hoge posten toebedeeld, zoals het (vice-)presidentschap of het voorzitterschap van het parle ment. Die functies zullen wor den vervuld door leden van politieke partijen en maat schappelijke organisaties. De invulling van de regeringspos ten zal nog tijdens de verdere onderhandelingen deze week aan de orde komen. De interim regering moet in oktober de macht overnemen en tot begin 2006 aanblijven. Dan treedt er een gekozen regering aan. Een schip met humanitaire hulpgoederen bestemd voor Li beria is zondag voor de kust van buurland Sierra Leone gezon ken. Dat heeft een woordvoer der van de hulporganisatie World Vision, dat verantwoor delijk is voor de hulpgoederen, gisteren aan het Franse persbu reau AFP laten weten. Het schip, Madame Patricia, raakte door slecht weer op drift en zonk. De twintigkoppige be manning en twee medewerkers van de Amerikaanse hulporga nisatie wisten zwemmend de kust van Sierra Leone te berei ken. Ze werden daar later opge pikt door een helikopter. AFP QALQILIA - Een Israëlische militair controleert de identiteitsbewijzen van Palestijnen op een contro lepost in Qalqilia, op de Westelijke Jordaanoever. De geplande terugtrekking van troepen uit Jericho en Qalqilia werd zondagavond uitgesteld, omdat onderhandelingen tussen de Israëlische en Palestijnse veiligheidsautoriteiten strandden. Een explosie in de liftschacht van een restaurant in de Israëlische stad Tel Aviv heeft gisteren aan een vrouw het leven gekost. Enkele mensen raakten licht gewond. De politie ging aanvankelijk uit van een gasexplosie, maar meldde later dat het toch om een aanslag gaat. Volgens hoofdcommissaris van politie Yossi Sedbon worden de daders echter niet in de hoek van de Palestijnse organisaties als Harnas ge zocht. fotoYoavLemmer/AFP TBILISI - In heel Georgië is gisteren de stroom uitgevallen. Hoewel stroomstoringen regelmatig voorkomen in de ver armde oud-sovjetrepubliek is het nooit eerder gebeurd dat al le 4,4 miljoen inwoners van het land zonder elektriciteit kwa men te zitten. Het is onduidelijk wat de oorzaak is. In de hoofdstad Tbilisi moesten inwoners het gisteren ook zonder stromend water stellen. De gasvoorziening in Tbilisi is al twee weken afgesloten. Omdat het vaker voorkomt dat de stroom uitvalt, hebben ziekenhuizen, luchthavens en veel particulieren in Tbilisi noodgeneratoren op diesel. AP LONDEN - Duikers hebben mogelijk de voorsteven gevon den van het beroemde zestiende-eeuwse schip de Mary Rose. Dat hebben archeologen gisteren bekendgemaakt. Als het in derdaad om de voorsteven van het beroemde schip gaat, dan is dat volgens de archeologen'de belangrijkste vondst van de af gelopen twintig jaar. De Mary Rose werd in 1511 gebouwd en was het vlaggenschip van de Engelse koning Henry VIII. In 1545 zonk het schip tij dens een gevecht met Franse schepen bij Portsmouth. Het grootste deel van het schip werd al in 1982 boven water ge haald. Alleen de boeg werd nooit gevonden. AP MANILLA - De legertop op de Filipijnen telt 37 miljonairs. Dat meldde de krant Philippine Star gisteren. Het rijkst is de bevelhebber van de luchtmacht, generaal Nestor Santillan. Hij bezit een kapitaal van 243.000 dollar. De minst gefortu neerde generaal is nog altijd goed voor een vermogen van 20.000 dollar. Het merendeel van de bevolking moet zien rond te komen van minder dan een dollar per dag. De onthullingen komen nog geen maand nadat een groep van driehonderd jonge Filipijnse militairen in opstand kwam, on der meer om te protesteren tegen grootschalige corruptie bin nen de regering en de legertop. De topmilitairen zouden hun fortuin deels hebben vergaard door illegale activiteiten. EFE KABOEL - Hevige gevechten in het zuidoosten van Afghanis tan hebben zondag en gisteren zeker 25 mensenlevens geëist. Dat verklaarden lokale autoriteiten gisteren. Onder de slachtoffers bevinden zich tien Afghaanse militairen. De gevechten deden zich voor in de provincie Paktika tegen de grens met Pakistan. Leden van de Taliban en Pakistaanse milities zouden een aanval hebben ingezet op een aantal pos ten van het Afghaanse leger. Zeker vijftien militante mos limstrijders zouden daarbij het leven hebben verloren. AFP VLADIKAVKAZ - Rusland heeft twaalf internationale orga nisaties uitgenodigd om toe te zien op het verloop van de pre sidentsverkiezingen in Tsjetsjenië op 5 oktober. Dat maakte de Tsjetsjeense kiescommissie gisteren bekend. Onder meer de Parlementaire Vergadering van de Raad van Europa, de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) en de Arabische Liga zijn uitgenodigd. De af gelopen j aren hebben buitenlandse waarnemers en j ournalis- ten slechts een beperkt deel van Tsjetsjenië onder streng toe zicht mogen bezoeken. Bij het referendum van maart, toen een nieuwe grondwet werd goedgekeurd, moesten de organi saties uit veiligheidsoverwegingen wegblijven. AP adviseur van minister van De fensie Geoff Hoon, Kelly had aangewezen als bron van het BBC-verhaal. Volgens Teare be staan er geen 'gedragsregels' die het verbieden de naam van een werknemer van het ministerie te onthullen. Integendeel, als de pers een verkeerde naam noemt, kunnen wij dat beter rechtzet ten, aldus Teare. RTR/AFP WASHINGTON - De Ameri kaanse regering wil de militaire druk op Noord-Korea opvoeren door volgende maand een mari ne-oefening te houden voor het onderscheppen van wapen transporten naar dit communis tische land. Dat heeft The New York Times gisteren bericht. De gezamenlijke marine-oefe ning met andere pro-westerse landen zou bedoeld zijn om de druk op te voeren op Noord-Ko- rea, waarmee op 27 augustus in ternationale onderhandelingen beginnen over de ontmanteling van zijn kernwapenprogram ma. Volgens het blad zeiden Amerikaanse en Aziatische re geringsfunctionarissen dat de marine-oefening wordt gehou den in de Koraalzee ten noorden van Australië en dat die officieel niet tegen een bepaald land is gericht. Maar volgens de zegs lieden is de oefening wel dege lijk bedoeld om de regering in Pyongyang aan te zetten tot ontwapening. Aan de internationale bespre kingen over Noord-Korea, die op 27, 28 en 29 augustus in Pe king worden gehouden, nemen zes landen deel. Noord-Korea zei gisteren dat het zijn kernwa penprogramma niet kan ont mantelen zolang de Verenigde Staten hun beleid ten aanzien van het communistische land niet wijzigen. Het officiële Noord-Koreaanse persbureau KCNA zei gisteren dat Pyongyang een niet-aan- valsverdrag met Washington wil als voorwaarde tot ontman teling.AAP van onze redactie buitenland PARIJS - Na de duizenden do den in Frankrijk door de hitte golf, heeft de directeur-gene raal van het ministerie van Volksgezondheid gisteren zijn ontslag ingediend. Lucien Abenhaïm trekt zo de conclusies van het verwijt van zijn minis ter, Jean-Franfois Mattéi, die stelt te laat op de hoogte te zijn gesteld van de omvang van het aantal sterfgevallen. De minis ter heeft het ontslag geaccep teerd. Minister Mattéi achtte het gis teren voor een Franse radio goed mogelij k dat het aantal do den 'direct of indirect' wegens de hittegolf oploopt tot vijfdui zend. Zondag had hij het nog over '1600 tot 3000'. De re gering houdt bij monde van pre mier Raffarin en minister Mat téi vol dat haar niets te verwij ten valt. Met de artsen van de Eerste Hulp in Frankrijk was Aben haïm niettemin een van de eer sten. Hij trok 10 augustus al aan de bel. Pas 15 augustus trad een noodplan in werking om, wat minister Mattéi toen 'een ware epidemie' noemde, het hoofd te bieden. „Men doet mij een vals proces aan", aldus Abenhaïm voor de radio. „Zoals gebruike lijk in Frankrijk is er weer een zondebok nodig." Intussen werken doodgravers in Frankrijk in ijltempo om over ledenen te kunnen bergen. De wachttijd is in de Parijse regio hier en daar opgelopen tot twee weken. In Rungis - de 'buik' van Parijs bij Orly waar de grote Hallen voor levensmiddelen staan - is intussen een koelruim te van vierduizend vierkante meter gevorderd met een capa citeit voor vierduizend overle denen in afwachting van hun begrafenis of crematie Het openbaar leven n iet zu oosten van Frankrijk komt na het hevige noodweer van zon dag weer langzaam op gang. Wel zaten meer dan tienduizend huishoudens gisteren nog zon der stroom, aldus de autoritei ten. Omgewaaide bomen ver nielden zondag en bovenleidin gen van de spoorwegen. De meeste treinverbindingen wa ren gisteren evenwel weer goed bruikbaar. Tussen Grenoble, Marseille en Lyon rijden weer treinen. ANP/DPA/AFP van onze redactie buitenland NEW YORK - Groot-Brittannië heeft gisteravond de ontwerp resolutie over Libië voorgelegd aan de leden van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. Dat hebben VN-functionaris- sen laten weten. De resolutie moet formeel een einde maken aan de sancties die de VN instel den tegen Libië naar aanleiding van de aanslag boven Locker bie. Volgens VN-woordvoerder Eckhard zal de Veiligheidsraad later in de week over de resolu tie stemmen. Eerder meldden anonieme diplomatieke bron nen dat dit gisteravond al zou gebeuren, maar de stemming lijkt te zijn uitgesteld in ver band met onderhandelingen tussen Frankrijk en Libië over een andere schadevergoeding. Libië erkende vrijdag officieel verantwoordelijk te zijn voor de aanslag op een Pan Am-vlieg- tuig boven het Schotse plaatsje Lockerbie in 1988. Daardoor kwamen de 259 inzittenden van het toestel en elf inwoners van Lockerbie om het leven. Nadat Libië weigerde de twee verdachten van de aanslag uit te leveren, kondigde de Veilig heidsraad in 1992 economische sancties af tegen het land. De sancties werden in 1999 opge schort toen de Libische leider Ghadaffi alsnog bereid was de twee onder Schots recht in Ne derland te laten berechten. Een van hen werd tot een levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld, de ander werd vrijgesproken. In een akkoord met Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten, dat woensdag al werd gesloten, heeft Libië zich bereid ver klaard 2,7 miljard dollar uit te keren aan de nabestaanden van de slachtoffers, in ruil voor het formeel opheffen van de sanc ties. RTR/AFP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5