Vooral eenzame mensen bellen naar hulptelefoon Op het droge Meerderheid Kamer wil snelle evaluatie van Luchtvaartwet Drugsverdachten dreigen advocaat te verliezen Man in Den Haag op straat doodgeschoten Voornemen zou averechts werken dinsdag 19 augustus 2003 Voorstellen Man gedood «<|V erdachte serie erkrachtingen Gooi opgepakt Woning steeds beter beveiligd Minder asielaanvragen in juni Extra geld voor lastige zwervers Rolstoeltrams in Rotterdam Piloot reclamevliegtuig komt om Diplomabank tegen liegen FNV tegen extra jbij drage recept op h l Je ïlm %r tPnnri7eredactie binnenland pEN HAAG - Het voorstel van minister Hoogervorst (Volksge- zondheid) om ziekenfondspati- enten vanaf volgend jaar 1,50 euro te laten betalen voor een „ceptvan de dokter, valt slecht jijde vakcentrale FNV. Volgens >bond is dit in combinatie met jdere voornemens om de ziek- ekosten te verhogen zelfs ge- larlijk. nul olkes WD-stemmers (64 procent) te gen de verkleining van het zie kenfondspakket is. Voor de CDA- en de D66-aanhang ging het om respectievelijk 70 en 76 procent. Het is nog niet zeker of de maat regel wordt ingevoerd. De eigen bijdrage in de medicijnkosten staat op een lijst met bezuini gingsvoorstellen, waar het ka binet de komende weken een keus uit zal maken. Op die lijst staan ook ingrepen in de WW en WAO en bevriezing van de amb tenarensalarissen Het plan van Hoogervorst is ook niet nieuw. Eind jaren tachtig moesten patiënten een rijks daalder (ruim 1,13 euro) per re cept betalen. De weerstand te gen de 'medicijnknaak' was destijds groot. De regeling sneu velde, omdat ze veel admini stratieve rompslomp met zich bracht. ANP jen woordvoerster verwacht jat vooral ouderen hiervan de Jupe worden en vreest dat men- isj sen hierdoor besluiten om niet oite laat naar de dokter te gaan let alle gezondheidsrisico's '°ffllTan dien. Bovendien leidt dat t eer tot extra gezondheidskos- '5 lei", zei ze gisteren. .Als je dit optelt bij het eigen ri sico van 200 euro, de verhoging van de premies en de verklei- «Jjingvanhet pakket, zodat men sen zich moeten bijverzekeren, wordt het wel een erg grote aderlating voor mensen", aldus dewoordvoerster. Ze sluit acties liet uit. een Nipo-enquête in op dracht van de FNV blijkt dat ongeveer 85 procent van de Ne derlanders tegen de ingrepen in ziekenfondspakket uit het regeerakkoord is en dat mensen welbereid zijn daartegen in ac tie te komen, aldus de woord voerster. Overigens bleek dat zelfs de meerderheid van de door Carel Grol DEN HAAG - Het aantal een zame mensen dat hulp zoekt neemt sterk toe. Vorig jaar belden 43.000 mensen de SOS Telefonische Hulpdienst om over eenzaamheid te praten. Dat is ruim twee keer zoveel als in 2001. Dat blijkt uit cij fers die de telefonische hulp dienst bekendmaakte over 2002. De SOS lijn werd dat jaar 215.000 keer gebeld. Twintig procent van de gesprekken ging over eenzaamheid. Een jaar eerder was dat nog negen procent. De toename is vol gens de hulpdienst slechts deels te verklaren door een andere manier van registre ren. „Mensen bellen omdat hun omgeving niet de warmte biedt die ze zoeken", zegt di recteur J. Stuijt. De bellers zijn vooral mensen in de leef tijdscategorie tussen de dertig en zestig jaar. Hij sluit niet uit dat het wer kelijke aantal gesprekken over eenzaamheid nog hoger ligt. „De hulpdienst fungeert als luisterend oor voor mensen met problemen. Onze vrijwil ligers noteren het belangrijk ste gespreksonderwerp. Een gesprek kan over verschillen de dingen gaan, waaronder eenzaamheid. Dat hoeft wordt dan niet altijd geno teerd." De SOS Telefonische Hulpdienst bestaat al sinds de jaren zestig en is uitgegroeid tot een organisatie met vijf tienhonderd vrijwilligers. De hulpdienst heeft 25 vestigin gen. Al jaren schommelt het aantal telefoontjes rond de 215.000 per jaar. De piek ligt rond de Kerst. De topdrie van gesprekson derwerpen wordt gevormd door eenzaamheid, psychoso ciale problemen en relatiepro blemen. Meer dan de helft van de telefoontjes gaat daarover. Gezondheid, verslaving en agressie zijn andere redenen waarom de dienst wordt ge beld. GPD HAARLEM - Een nog onbeken- de man is gisteravond in de Tempeliersstraat in Haarlem doodgeschoten. De vermoede- dader is aangehouden, meldde de politie gisteren. De schietpartij deed zich rond ialf zeven voor. Het slachtoffer at samen met een tweede per- g oon in zijn auto toen hij werd 3 peschoten. ANP 4.31 cm HILVERSUM - De politie Gooi- BENEDEN LEEUWEN - In een uitmonding van de Waal bij Beneden Leeuwen liggen de woonboten op het droge. <nVechtstreek heeft een 21-ja- rige man uit Laren aangehou- den die wordt verdacht van vijf jj verkrachtingen of pogingen daartoe op de hei tussen Hilver sum en Bussum. De man werd zaterdag opge- 11 pakt, nadat een dag eerder op nieuw een jonge vrouw was verkracht. Dat heeft de politie gisteren gezegd. In april van dit jaar maakte de Hilversumse po litie bekend dat er op de hei rond Dj Hilversum een serieverkrachter OS actief was. Via het Opsporing 11 Verzocht werd gezocht naar ge il tuigen, maar dat leverde geen 1Ü resultaat op. ANP VOORBURG - Nederlanders beveiligen hun woning steeds beter tegen inbraak. Vrijwel alle huizenbezitters treffen maatregelen om diefstal te voorkomen. Dat blijkt uit onder zoek dat het CBS gisteren heeft gepubliceerd. Vorig jaar had 82 procent van de bewoners extra sloten en grendels op buitendeuren. Dat was tien jaar eerder nog 75 procent. Ruim driekwart van mensen heeft buitenverlichting, in 1992 was dat 67 procent. Nederlanders in een huurwoning zijn over het algemeen min der voorzichtig. Bijna 12 procent van de woningbezitters heeft bijvoorbeeld een alarminstallatie, tegenover nog geen 5 procent van de huurders. ANP DEN HAAG - Het aantal vluchtelingen dat in juni in Neder land asiel heeft aangevraagd, was 40 procent lager dan de maand daarvoor. Daarmee, is de toestroom in het tweede kwartaal ongeveer gelijk aan die in de eerste drie maanden. Dat bleek gisteren uit een rapportage van de VN-vluchtelin- genorganisatie Unhcr. In juni kwamen er 831 aanvragen binnen, tegen bijna 1400 een maand eerder. In april waren dat er ruim 1500. Volgens de vluchtelingenorganisatie is de daling opmerke lijk, temeer omdat in andere landen van de Europese Unie het aantal aanvragen in juni ten opzichte van mei met 6 procent toenam. ANP DEN HAAG - In de dertig grote steden komen volgend jaar bijna twaalfhonderd extra opvangplaatsen beschikbaar voor dak- en thuislozen die overlast veroorzaken. Dat hebben de ministers Remkes, De Graaf en Donner afgesproken met de steden. Met de afspraken is 5 miljoen euro gemoeid. Naast de extra opvangplaatsen is er geld om 1450 zogeheten in- en doorstroombanen, de opvolgers van de Melkertbanen, voor stadswachten en andere toezichthouders permanent te maken. Dit geld gaat bijvoorbeeld naar opleidingen. ANP ROTTERDAM - Rotterdam neemt volgende week zestig nieu we trams in gebruik, waar reizigers met rolstoelen en kinder wagens zonder problemen in en uit kunnen stappen. De trams van het type Citadis hebben brede deuren en een lage vloer, dertig centimeter boven de grond. De vloer is extra breed en hangt tussen de wielkasten, waardoor rolstoelgebruikers en mensen met kinderwagens vrij baan hebben. ANP ROTTERDAM - Door een ongeluk met een sportvliegtuigje op Rotterdam Airport is gisteren een 26-jarige piloot uit Hoofd dorp omgekomen, zo meldde een woordvoerder van de vluchthaven. Waarschijnlijk stortte het vliegtuigje neer na dat de piloot had geprobeerd een reclamesleep op te pikken. Over de oorzaak van het ongeluk aan de noordzijde van de start- en landingsbaan is niets bekend. Een man die werk zaamheden verrichtte om het aanhaken van de reclamesleep mogelijk te maken, zag het ongeval gebeuren. Het toestel, een Aviat, was eigendom van het in Rotterdam gevestigde lucht vaartreclamebedrijf Sand Air. Direct na het ongeluk om twaalf uur in de middag is het vlieg veld voor anderhalf uur gesloten geweest. ANP van onze redactie binnenland DE BILT - Het blijft de komende dagen droog in Nederland. Het droge weer heeft grote gevolgen voor de landbouw en de water schappen. Oogsten dreigen te mislukken en waterschappen doen hun uiterste best om dij ken en andere waterkeringen te beschermen. Pas in het weekeinde verwacht weerbureau KNMI neerslag van betekenis. Hoewel een meteoro loog deze week regen voorspelt, biedt dit volgens hem weinig soelaas. Door de droogte stond gisteren het waterpeil in de Rijn nog op het laagste punt ooit, namelijk 7,17 meter boven NAP. Deze waterstand werd zondag bereikt. Het Informatiecentrum Binnenwateren denkt dat het peil vandaag weer zal stijgen door regenbuien die in Duits land vallen. Het duurt even voordat van die neerslag in Ne derland iets is te merken. Dijken in het westen van het land lopen geen gevaar door de aanhoudende droogte, omdat het waterpeil in de boezems op hoogte wordt gehouden. Als het waterpeil niet wordt gehand- haaft, drogen de dijklichamen uit waardoor ze poreus en brok kelig en dus instabiel worden. Verdroging is wel een probleem in het oosten. De grondwater stand daalt door gebrek aan neerslag. In het gebied van Hoogheem raadschap van Delfland, tussen Hoek van Holland, Rotterdam, Zoetermeer en Den Haag, on dervindt het waterschap weinig problemen. Delfland verwacht dat het voorlopig niet nodig is om verzilt water binnen te laten. Vanuit het Brielse Meer loopt water van goede kwaliteit het gebied binnen, zodat het water peil tussen een week en veertien dagen hoog genoeg blijft. foto Koen Verheijden/ANP Het waterschap zit zo dik in het zoetwater dat op twee plaatsen het peil iets is verhoogd. Als buffer, voor het geval er zout water moet worden ingelaten. In het Westland is het opper vlaktewater niet hoger gezet om wateroverlast na een regenbui te voorkomen. Het naburige Hoogheemraadschap Rijnland laat sinds donderdag water met een verhoogd zoutgehalte bin nen. De droogte heeft wel grote ge volgen voor de landbouw. De aardappeloogst wordt desas treus. ANP van onze redactie binnenland IZMIR - De drie Nederlandse «ouwen die in Turkije worden verdacht van de smokkel van 24 kilo heroïne, dreigen hun advo- taat vlak voor hun proces in Iz mir te verliezen. De vrouwen moeten zich 26 augustus voor deze drugssmokkel verant woorden. Dat gebeurt voor de rechtbank in Izmir. Hun advocaat, M. Marangoz, zei gisteren dat hij nog geen enkel honorarium voor zijn diensten heeft ontvangen. „Als ik vrijdag een deel van het afgesproken bedrag niet heb gekregen, ga ik niet naar de rechtbank om ze te verdedigen." Het ministerie van Buitenland se Zaken wil niet specifiek op de zaak ingaan. Wel zei een woord voerster dat het ministerie en de ambassade kunnen bemiddelen met advocaten over de betalin gen en kunnen helpen met het overmaken van voorschotten. De politie hield in juni zeven Nederlandse toeristen, vijf vrouwen en twee mannen, aan in een hotel in de Zuid-Turkse stad Antalya. Die hadden op het moment van hun arrestatie de heroïne in hun koffers zitten. In middels zijn twee vrouwen vrij gelaten, onder wie een Terneu- zense. Naast de Nederlanders werden in juni ook nog Turken in ver band met deze zaak aangehou den. Die zouden de Nederlandse vrouwen als koerierster hebben willen inzetten om de heroïne Turkije uit te smokkelen. De vrouwen zouden daarvoor 25.000 tot 34.000 euro krijgen. Volgens de Turkse justitie orga niseerde een van de aangehou den Turken de smokkel. Hij ver bleef geregeld in Nederland en kwam drie maanden geleden met twee vrienden in Turkije aan. Sindsdien observeerde de politie hem. Justitie vermoedt dat de bende al eerder vrouwen als drugskoerier heeft ingescha keld. Volgens Marangoz worden de vrouwen concreet verdacht van drugssmokkel naar het buiten land. In Turkije betekent dat minimaal achttien jaar gevan genisstraf. „Tenzij de hoofdver dachten erkennen dat zij de Nederlandse vrouwen als koe rier hebben gebruikt", stelt de raadsman. Dan kan de straf la ger uitvallen. De Turkse autoriteiten be schouwen een 47-jarige man uit Schiedam als hoofdverdachte. ANP EWÓF HET hier LÊOK wa<r,DE*n<ï oêLêp®K/-,'T^^ VÉWCÏEET/VIET, TOEA/ WAHEAI VAJIJ OOK NOO van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een nog onbekende man is gistermiddag in Den Haag doodgeschoten. De toedracht van de schietpartij op de hoek van de Enschedelaan en de Steenwijklaan is nog onduidelijk, aldus een politiewoord voerder. Enkele uren na de moord hield de politie een mogelijke verdachte aan. Diverse mensen waren getuige van de schietpartij. Er zouden een aantal schoten zijn gelost. Onder de getuigen waren moge lijk leerlingen van basisschool De Wissel, aan de overkant van de plaats van de schiet partij. De man werd even na enen doodgeschoten, vlak na de middagpauze, aldus directeur W. Meijer van de school. „Dit is niet leuk, zo op de eerste schooldag", zei hij. Volgens Meijer hadden zich nog geen leerlingen ge meld die erg geschrokken waren. Voor een vlakbij gelegen middelbare school was het schooljaar gisteren nog niet begon nen, maar er waren wel medewerkers aan wezig. Een van hen is na het horen van de schoten naar buiten gelopen. Hij heeft de tHOÉH IbOrixiE HV*QrVH0£H| Een medewerker van het politieteam is bezig met sporenonderzoek. foto Inge van Mill/ANP pols van het slachtoffer gevoeld en het De politie is achter de identiteit van het alarmnummer gebeld, aldus een van zijn slachtoffer, maar geeft die nog niet vrij, collega's. De man zou onder meer in zijn omdat zij de nabestaanden nog moet inlich- hoofd zijn geraakt. ten. ANP van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Een snelle evalua tie van de Luchtvaartwet is no dig om het aantal vluchten op Schiphol aan banden te kunnen leggen. Dat stelt een meerder heid in de Tweede Kamer, die de voorgenomen evaluatie in 2005 te laat vindt. Volgens D66, PvdA, Groen- Links, SP, LPF en Christenunie rechtvaardigen recente ontdek kingen een eerdere beoordeling van de wet. De luchtvaartwet maakt een sterke groei van luchthaven Schiphol mogelijk. Er zijn echter rekenfouten ge maakt, waardoor Schiphol de geluidsnormen dreigt te over schrijden. Ook komt er een noordelijke taxibaan naar de nieuwe Polderbaan, zodat meer vliegtuigen kunnen vertrekken langs het westen van Aalsmeer. D66-Kamerlid Boris van der Ham wil de wet strenger maken. Volgens hem had geen enkele fractie weet van deze noordelij ke taxibaan bij de vaststelling van de luchtvaartwet vorig jaar. Regeringspartijen WD en CDA bestrijden dat. „De aanleg van die noordelijke taxibaan staat gewoon in het luchthaven-inde lingsbesluit", aldus WD-er De Krom. „Ieder Kamerlid die zijn stukken leest, had dat kunnen weten. Van der Ham kent zijn Schipholdossier niet. De Krom ziet niets in een snelle evaluatie. „Ik wil eerst de on derzoeken afwachten naar de geluidsbelasting. Ook CDA-woordvoerder Ha verkamp ziet geen nut in een eerdere evaluatie. „Of Schiphol die noordelijke taxibaan aan legt, is niet ons probleem. Het gaat ons om de geluidsoverlast. Schiphol kan fysiek misschien meer vluchten verwerken met zo'n extra taxibaan maar ze mo gen het toch niet, gezien de ge luidsnormen." In de eerste versie van de Lucht vaartwet stond nog gemeld dat de noordelijke taxibaan naar de Polderbaan was vervallen. Met die taxibaan kon worden voor komen dat taxiënde vliegtuigen voor de Polderbaan de Zwanen- burgbaan moesten kruisen. Daarmee werd het veiligheids risico verlaagd. Nader onderzoek toonde echter aan dat een zuidelijke taxibaan veiliger was. In de uiteindelijke versie van de Luchtvaartwet werd de noordelijke taxibaan opnieuw opgevoerd. Dat zou het gevolgzijn van 'sterkgewijzigde inzichten' bij Luchtverkeerslei ding Nederland. Volgens Van der Ham en zijn collega Duy- Vendak vart GroenLinks is de noordelijke taxibaan niet nodig om de veiligheid te bevorderen, maar om de Zwanenburgbaan intensiever te kunnen gebrui ken. GPD pagina 18:mijnenveld Schiphol DEN HAAG - Staatssecretaris Nijs van Onderwijs overweegt om een 'diplomabank' op te richten om vervalsing van di ploma's en getuigschriften te gen te gaan. Dat heeft zij gisteren geschre ven in antwoord op Kamervra gen van D66 over mensen die liegen en frauderen bij sollicita ties. Werkgevers kunnen sollicitan ten vragen om hun oorspronke lijke diploma of een kopie die door de instelling die het diplo ma heeft afgegeven is gewaar merkt. Maar er is geen centrale instantie waar zij de echtheid van gepresenteerde diploma's kunnen laten controleren. Nijs vindt dat de overheid de verantwoordelijkheid heeft om het misbruik van dit soort docu menten tegen te gaan. Daarom heeft ze de Informatie Beheer groep in Groningen gevraagd om te onderzoeken of het moge lijk is een diplomabank op te richten. De diplomabank zou gegevens moeten opslaan van binnen- en buitenlandse diploma's en ge tuigschriften. Ook wordt geke ken of het mogelijk is om cen traal te registreren wie welk Nederlands diploma, waar en wanneer heeft gehaald. Nijs bespreekt haar plan ook met het ministerie van Volksge zondheid en het agentschap BIG dat medisch personeel regi streert. Mogelijk kunnen zij er ook van profiteren. Vooralsnog blijft het plan van Nijs beperkt tot registratie van diploma's van universiteiten en hogescholen. Maar de staatsse cretaris sluit niet uit dat andere onderwijssectoren in de plan nen worden betrokken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3