Een goedkope vakantie Hommage aan Herman Brood Honderden Zeeuwen even beroemd r WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Oppassen lezers schrijven kunst Boulevard Culinaire op Havendagen dinsdag 19 augustus 2003 Boekenkast Alaska 1 Kunstloterij Huisartsenpost Dwars Strandwacht II Cobra v ZIERIKZEE - Genieten voor de inwendige mens. Dat staat voorop bij de Havendagen Zie- rikzee, het Schouwse feest rond de Zeeuwse mosselen. Dit jaar is het op vrijdag 22 augustus en zaterdag 23 augustus niet alleen deze Zeeuwse lekkernij, die centraal staat. Met een groot op gezette 'Boulevard Culinaire' op de loswal aan de Zierikzeese haven worden tal van Schou- wen-Duivelandse specialiteiten in de etalage gezet. Het startschot voor de Zierik zeese Havendagen 2003 wordt op vrijdagavond gegeven. Vanaf zeven uur is er rond de Nieuwe Haven van alles te beleven. Zo wel op de Boulevard Culinaire als in de feesttent op 't Luitje wordt door onder meer het Shantykoor, het Spaanse duo Los Caballeros en de band X6 voor muziek gezorgd. Rond tien uur 's avonds, wanneer het goed donker is, zal de lampionop tocht vanaf de keersluis ver trekken en zullen de verlichte, gepavoiseerde mosselkotters over het Havenkanaal de Nieu we Haven binnenlopen. De vrijdagavond is een aan loopje voor het hoofdprogram ma op zaterdag. Om half twee 's middags opent de Zierikzeese mosselprinses de Havendag, waarna het publiek kan aan monsteren op een van de mos selkotters. Zij zullen naar de schelpenbank in de Ooster- schelde varen, waar Neptunus met een verse lading mosselen aan boord wordt gehaald. Vanaf ongeveer half vier 's middags worden de mosselen geserveerd. Op vier podia zullen bands het publiek vermaken. Op de Bou levard Culinaire treden het Duo Caribe (van drie uur tot half ze ven) en de Latina Salsa Group (van negen uur tot één uur 's avonds) op. In de feesttent op het Luitje staat String Riot van af negen uur 's avonds op de planken, terwijl in café de Ban- jaard de muziek klinkt van Van- nity. Op het podium halverwege de Nieuwe Haven zal de Schouwse band Trio Lennart Hoekman de avond vullen, ter wijl in café De Biet Catfish uit de speakers knalt. De Zierikzeese Havendagen worden zaterdagavond om elf uur uitgeluid met vuurwerk. door Emile Calon Een oppasvakantie is voor Inez en Maral van der Bent een ideale va kantie. Verblijfskosten hoeft het Haag se duo niet te betalen en toch hebben ze een compleet huis met alle gemakken tot hun beschikking. Zo groot zelfs dat ze zonder problemen vrienden en be kenden kunnen ontvangen. Daarnaast, zegt Maral, krijgt je automatisch con tact met de buren en leer je dus heel goed de buurt kennen. Het onderwijzersechtpaar past deze zomer drie weken op een woning in het buitengebied van Krabbendijke zodat de bewoners elders vakantie kunnen vieren. De Van der Benten (56 en 53) verzorgen de schapen, kippen en de poes, geven de planten water en doen de rest van de dag waar ze zin in hebben. Ze fietsen veel door het 'o zo mooie pol derland'. Met enthousiasme vertellen ze over natuurgebieden als de Poel bij Nisse en de Yerseke Moer en over het fietsen langs de Westerschelde. Bij Waarde is het mogelijk om te genieten van de slikken terwijl op de achter grond een gigantisch containerschip passeert, weten ze. Het is de negende keer dat het echtpaar vakantie viert bij Krabbendijke. Ze passen ook elders op maar Zeeland blijft trekken. Het is dé plaats om te onthaasten, geven ze beiden aan. En als het aan hun ligt komen ze volgend jaar zeker weer terug. Want ze hebben nog steeds niet alles gezien en een hoop din gen willen ze nog wel eens bekijken. Vele jaren geleden lazen ze in een krant een artikel over oppasvakanties. Het idee sprak hen direct aan waarop ze zich aanmeldden bij de Landelijke Op pas Centrale (LOC), voortgekomen uit Holiday Link. Deze organisatie bemid delt vooral bij vakantiewoningruil en is aangesloten bij Homelink Internatio nal, het internationale samenwer kingsverband op het gebied van wo- ningruilvakanties. Leden kunnen zo kiezen uit 11.000 adressen uit binnen- en buitenland, van Aardenburg tot Au stralië. LOC is nog niet zo internatio naal. Aangesloten leden kunnen wel in België oppassen. Verder reikt het net werk van deze centrale nog niet. Het verblijf in andermans woning zorgt voor een verrijking van de cultuur, vertellen ze, terwijl ze in de tuin zitten onder de parasol van de eigenlijke be woners. Ze mogen immers in de boe- Inez en Maral van der Bent geven hun oppasschapen restjes brood. kenkast snuffelen en alle cd's draaien die voorhanden zijn. Daar zitten regel matig aangename en bijzondere verras singen tussen. Ook op het gebied van huishoudelijke apparatuur doen ze nieuwe ontdekkin gen. Zo mogen ze de broodmachine van eigenaars gebruiken. ,,Dat is dolle pret", lacht Maral. Nieuwe computer programma's hebben ze niet ontdekt omdat ze bewust geen gebruik maken van de pc van de eigenaars. Omdat pc's vaak te veel vertrouwelijke informatie bevatten en nog steeds niet echt gebrui- kersvriendelij kzijn.,,Erkante veel mis gaan." Het is volgens het duo niet de bedoeling om tijdens het verblijf een fikse greep te doen in de wijnvoorraad van de eige naars noch al zijn sigaren op te roken. „Ons eten en drinken regelen we zelf." Bij aankomst laten de eigenaars meest al wel iets achter in de koelkast en ver der kopen de oppassers alles wat ze no dig hebben zelf. Dat is trouwens leuk, vertelt Maral, want dan leer je de omge ving direct beter kennen. Zo spreekt hij lovend over de mini-supermarkten van veel boeren. Ze geven direct toe dat het kostenas pect een belangrijke reden is om voor deze vorm van vakantie te kiezen. Ze betalen immers niets voor het gebruik van de woning bij Krabbendijke. Op die manier kunnen ze sparen voor hun an dere hobby. Want eens in de twee jaar gaan ze ver weg, naar gebieden en lan- foto Willem Mieras den als Alaska, Marokko, IJsland. Daar trekken ze dan rond. Zo leggen ze tij dens de 'gewone' vakanties de financië le basis voor die verre reizen. „Leuk hé", lacht hij. Mensen bieden hun woning aan voor een oppasvakantie als er veel waarde1 volle spullen aanwezig zijn of als er huisdieren zijn die veel verzorging no dig hebben. Jaarlijks brengt de LOC een paar duizend oppasvragers en op passers met elkaar in contact door mid del van advertentielij sten die wekelijks verschijnen. Deelnemers die op zoek zijn naar een oppas maken dat kenbaar en oppassers geven aan waar en wan neer ze willen oppassen. Men kiest el kaar dan ook zelf uit, aldus de LOC. Meestal telefonisch en als dat klikt, wordt er een afspraak gemaakt voor een nadere kennismaking. Deze manier van vakantievieren bevalt ontzettend goed, zeggen ze beiden. Ze ker sinds de kinderen het ouderlijk huis hebben verlaten. Inez: „Die passen nu op ons huis." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de P2C versch nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactief beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat1 redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen woró- niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.[)J dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van 16 augustus werd aandacht besteed aan onze actie om met de inzet van een kunst collectie gelden te genereren voor een rechtszaak. Wij zijn blij met de aandacht van de pers en de vele positieve reacties daarop. Toch enkele correcties, want ook het nieuws blijft men senwerk. Er is geen sprake van een 'loterij' omdat wij onze kunstwerken schenken aan do nateurs van de actie. Wij hante ren alleen voor donateurs een controleerbaar verdeelsysteem. Dus geen loten en geen trekkin gen. De site www.XL-compu- ters.nl geeft de juiste informa tie. De advocaat Mr. G.G.J. Knoops stelt op basis van het dossier vast dat er voldoende aanwijzingen zijn voor een her nieuwd onderzoek en een zaak voor de Hoge Raad. Deze moge lijkheid die voor iedereen geldt, vormt naar onze mening mede de basis van onze rechtstaat. Rita en Leon Riekwell Vrijdomweg 18, Vlissingen Huisarts P. de Doelder, voorzit ter van de huisartsenpost, is boos. Boos omdat de eigenaar van café De Koninck in Bigge- kerke naar de krant stapte, woe dend als hij was over de trage medische hulp voor een van zijn fiets gevallen jongen. De café baas moest zich eerst door een ellenlange vragenlijst worste len en werd bovendien herhaal delijk in de wacht gezet. Inder daad om van uit je vel te springen. Het lijkt me dat voor zitter De Doelder beter boos kan worden op zijn organisatie, die een dergelijke trage manier heeft bedacht om te onderzoe ken of een dringende hulpvraag terecht is. En wat gebeurt er ei genlijk met een klacht, die via een van de 'vier adressen waar een klacht kan worden inge diend' wordt behandeld? Hoe (on)doorzichtig is die gang van zaken? Geef mij vooralsnog toch maar de publiciteit via de krant. Dan kan er na verloop van (er ge) tijd in elk geval nog vraagd worden of er iets isve anderd in de afhandeling dringende vragen om hulp. Frans van den Bp, Dongestraat 70, Oost-Souk In de PZC van 14augustusstia 'Dwarse trouwambtenaar l rug'. Een krant is er om zaken; vermelden die gebeurd zijn die in de toekomst staan te beuren. Daarbij mag de fey zijn mening daaromtrent kondigen, mits duidelijk is dij dit dan de mening van dekr; is. Een ander kan daar uiteraari anders over denken. Eerlijk journalistiek dus. Nu het richt van de trouwambtenaj die haar beroep weer op mag# men. Deze ambtenaar wore volgens de kop boven de mee deling 'dwars' genoemd. Uit mededeling blijkt niet waar deze negatieve betiteling ge rechtvaardigd is. Wie is dwars? De gemeente Leeuw, den, de trouwambtenaar of PZC? L.A. Kodde Willem Teellinckstraati Middelhui Als bezitter van een Zeem: pitbull wilde ik namens enk* hondenbezitters reageren opè dot strandwachtstoorders in dt PZC van 13 augustus. We hon den het klein want verveln doen we ons nog niet zoals som mige zielepootjes, ze doenneti ze poedeltj es onder een hand doek kunnen ontdekken, maar kijken meer naar het natuurlijs schoon. Gluren noemen we Laat de strandwacht nu maar gewoon haar werk doen en mensen met rust laten. Volg cursus figuurzagen, dan gaatè verveling vanzelf over en spaar|ils je je ogen. C. Schipfi Boulevard Bankert X Vlissinga door Anita Tournois SLUIS - Omdat exposities tot zijn overlij den schaars waren, hebben veel mensen waarschijnlijk nog geen kennis gemaakt met een verzameling beeldend werk van Herman Brood. Des te verrassender is de confrontatie met de zeefdrukken, tekenin gen en originele schilderijen, die momenteel in de Raadskelder ;van Sluis geëxposeerd worden als hommage aan dit nationale fe nomeen. Werken vookhét overgrote deel ge maakt tijdens de laatste vier, vijf jaar van zijn leven. Een kleurrijk handschrift van een kleurrijk mens, dat men als bijzonder ervaart, door de kwaliteit, kracht en spon taniteit van het werk. In zijn kinderjaren - Brood werd geboren in 1946 in Zwolle - tekende hij onophoudelijk. In 1985 begon hij te schilderen, een creatie ve uiting die nooit meer stopte. Het behoor de tot zijn dagelijkse rituelen en resulteerde in honderden waardevolle werken. Zijn ge drevenheid tot deze vorm van kunst was ze ker zo groot als zijn liefde voor de muziek. Brood was een begaafd pianist met een bij zondere bluesstem - er is dan ook een portret van hem te zien, waarbij hij zichzelf uit beeldt achter de piano. Bij het publiek ver wierf hij echter meer bekendheid als enfant terrible dat een leven leidde getekend door drank- en drugsgebruik en een bestaan als musicus, dan door zijn beeldend kunste naarschap. Wie nog nooit notie van deze unieke persoonlijkheid had genomen, werd op de hoogte gebracht van zijn bijzondere levenswijze door zijn sprong van het dak van het Hiltonhotel in Amsterdam op 11 juli 2001. Brood etaleerde zichzelf en zijn talenten graag en voortdurend omdat hij het niet la ten kon. Zijn keuze voor een buitensporige levensstijl, aan de zelfkant, naast de maat schappij met een obsessie voor het nachtle ven, met drank, drugs, rock 'n roll, gokken en vrouwen. Onderwerpen die voor een groot deel terug te vinden zijn in zijn werk, ook in Sluis. Originele schilderijen, acryl op doek, teke ningen, zeefdrukken, een gipsen hoofd uit een serie van twaalf - drie weken voor zijn dood vervaardigd - en een tapijt, The Golfer, laten zien wat de kunstenaar vooral bezig hield. Ontwerpen, ontsproten aan een crea tieve, gevoelige geest, zijn dromen, liefdes en angsten toevertrouwend aan het doek. Geïnspireerd door Cobra en het primitieve en spontane van een kindertekening. Ge kenmerkt door een tijdgeest van action painting en graffitispuiten - Brood knalde soms en plein public in recordtempo tien schilderijen neer. In een tamelijk beperkt kleurenpalet van voornamelijk primaire, brutale en schreeuwerige tinten. Opge bracht in vlakken waarin met zwarte lijnen vormen werden aangebracht. Met materia len als een zeefje of bijvoorbeeld een taar- trand creëerde hij effecten zoals het bloem- patroon van een fauteuil in bijvoorbeeld Goklustig. Werk van een autodidact, met een natuurlijke aanleg voor perspectief en een feilloos gevoel voor verhouding en com positie, maar ook van een egocentrisch man, die per se wilde voortleven na zijn dood. Zelf noemde hij zijn werken dan ook 'Souvenirs'. Zijn persoon, vaak als zelfportret in de vorm van een getekende kop, en zijn bovenmatige fascinatie voor iets bepaalds, staan veelal centraal. Opmerkelijk is zijn liefde voor snelheid. Veel zeefdrukken met momentop names van sport- en raceauto's, in werken als Mark 2, Mercedes 300 SL, Carrera, Fer rari Testa Rossa, Formule 1 Senna, F 1. Pitstop, Porsche Turbo en 911 trekken aan het oog voorbij. Maar ook beelden van vlie gend en varend materieel als Martin Air 747, F 16 Blam, Testpiloot en Aquarama. Soms met een destructief ondertintje als in de drievoudige zeefdruk van een gele Por sche, die tegen een versperring aanrijdt van palen waartussen prikkeldraad is gespan nen. De kleine verschillen per werk, later toege voegd, vaak in de vorm van een met de hand opgespoten tekst, maken de werken on danks een zekere oplage tot unicums. Dat de kunstenaar Brood de meeste werken nadien eigenhandig signeerde met een vilt stift zorgt voor een bijkomende bijzonder heid. Iedere bezitter kreeg op die manier een uniek exemplaar in handen. Tentoonstelling t/m 21 september in de Raadskel der van het Stadhuis in Sluis. Openingstijden, dagelijks, behalve donderdag en vrijdag, van 14.00-17.00 uur ■j£ i V Fotograaf Remco van den Bosch fotografeert zijn modellen in een typisch Zeeuwse omgeving. foto Lex de Meeste' 'Goklust' van Herman Brood. foto Peter Nicolai door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse kunstenaar en fotograaf Remco van den Bosch loopt al jaren met het idee Zeeuwen te portrette ren alsof het topmodellen zijn. Hij dacht aan een expositie van twintig glamourfoto's op bill boardformaat. Nu het project Glamourzeeuw begonnen is, moet hij zijn idee al bijstellen. De animo is overweldigend. Honderd modellen hebben zich aangemeld. Als rode draad door veel van zijn werk loopt de uitspraak van pop art-kunstenaar Andy War hol dat iedereen het recht heeft beroemd te zijn gedurende vijf tien minuten. „Daar wil ik in dit project ook weer uitvoering aan geven", vertelt de Vlissinger. „Ik wil gewone Zeeuwen fotografe ren alsof ze megasterren zijn. Er gaan eerst een styliste en visa- giste met ze aan de slag en daar na fotografeer ik ze in een ty pisch Zeeuwse omgeving." Van den Bosch wil alle foto's expose ren in de openbare ruimte en hij wil ze bundelen in een catalogus of magazine. „Het mooiste zou zijn dat mensen straks tegen de modellen zeggen: hé, ik heb jou op een billboard gezien." De kunstenaar heeft zijn ideeën op internet uiteengezet om dui delijk te maken wat hij wil en hoe het gaat. „Ik verwachtte aan de hand daarvan enkele aanmeldingen te krijgen. Maar een paar weken geleden ging het balletje ineens heel hard rollen. Ik krijg zo'n vier aanmeldingen per dag. Het leuke is dat het mensen zijn van alle leeftijden. Ik was een beetje bang dat het uitsluitend jonge meisjes zou den zijn die graag model willen worden. Maar de meesten zijn tussen de dertig en zestig jaar. Iedereen die zich aanmeldt, zal ik fotograferen. Tenzij nog eens honderd mensen reageren. Dan zal ik wel ergens een lijn trek ken. Mijn voornemen om in no vember te exposeren, heb ik laten varen. Door de grote be langstelling mik ik nu op het ko mende voorjaar." Het idee dat hij 'stugge Zeeu wen' zou fotograferen op een manier die niet achter hen ge zocht wordt, trok hem. Maar ook op dat punt moest hij zijn visie bijstellen. „De mensen blijken erg enthousiast te zijn. Ik hoef ze niet om te praten of over te halen. Ze komen zelfs met eigen ideeën. Zo kwam ie mand met het voorstel om na af loop van het project een bijeen komst te organiseren voor alle mensen die geposeerd hebben. Dat kan wel geregeld worden. Wie weet wat er allemaal nog meer uit voort komt." Advertentie) 26aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36