&eld voor historische ïerstel elementen Bouwput voor stadskantoor Iepziekte is niet uit te roeien Gasten De Berkenhof willen naar nieuwe camping in Renesse De pompoen verovert Zeeland 13 ealisering voorziening zorginstellingen kost 3,8 miljoen euro agenda dinsdag 19 augustus 2003 Akkoord Zorgcentrum www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Boormachine gestolen Gevolgen Dief verkeersbord betrapt Diefstal in Vlissingen en Souburg Aanrijding in Koudekerke Inbraak in verenigingsgebouw Goes pakt misbruik containers aan Auto in de sloot Extra grond Toeristendienst Brouwershaven lm rvel loorPietKleemans 5 SO net (IERIKZEE - De Schouwen- hao luivelandse zorgkoepel Arcus nu eeft op het industrieterrein nut an de Straalweg bij Zierikzee red rond aangekocht voor de bouw een centrale keuken. Arcus in de eerste helft van vol- end jaar te kunnen beginnen aali iet de bouw. Met de realisering sn ian de productiekeuken is een edrag van 3.8 miljoen euro ge- itpj oeid. - mtiecentrale keuken gaat de keu- rond voor een centrale keuken kens van de zorginstellingen op Schouwen-Duiveland die on derdeel uitmaken van Arcus vervangen. In de keuken wor den ongeveer negenhonderd maaltijden per dag voorbereid. Dit kan uitgroeien tot 1200 per dag. Maaltijdverstrekker tafel- tje-dek-je gaat zijn maaltijden eveneens van de nieuwe keuken betrekken. Arcus-directeur A. Schouw gaat er vanuit dat de bouw van de centrale keuken in de eerste helft van volgend jaar kunnen beginnen en dat de voorziening in het voorjaar van 2005 in ge bruik kan worden genomen. „We zijn nu nog druk bezig de plannen in details uit te werken en ik verwacht dat we dat voor het eind van dit jaar rond heb ben. Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) liet mei 2002 al weten ak koord te gaan met de bouw van de centrale keuken en daarvoor was al het fiat van de provincie verkregen. Ook in andere Arcus-plannen begint langzaam maar zeker schot te komen. In juni dit jaar werd - na jarenlang plannen maken en touwtrekken - de eer ste steen gelegd voor de nieuw bouw van zorgcentrum In 't Op per in Bruinisse. Dat karwei loopt op schema. Begin septem ber wordt naar verwachting het hoogste punt bereikt. De eerste fase wordt december dit jaar af gerond en de tweede fase van de nieuwbouw gaat in januari 2004 van start. Over enkele weken hoopt Schouw plannen te kunnen pre senteren voor nieuwbouw van zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee. Er ook komt schot in het con tourenplan voor nieuwbouw van zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede en de plan nen voor aanpassing van woon zorgcentrum Poortershof in Brouwershaven om daar dagverzorging mogelijk te ma ken. Verder wordt hard gewerkt aan de laatste voorbereidingen voor het aanpassen van de tweede verdieping van het ziekenhuis in Zierikzee. Onder verantwoordelijkheid van het aanpalende Arcus-ver- pleeghuis Cornelia wordt daar een herstelafdeling gereali seerd. Arcus-directeur Schouw is blij dat er op alle fronten duidelijk beweging zit in de plannen van Arcus. „Het heeft lang in de pijplijn gezeten, maar het be gint er nu aan alle kanten uit te bruisen." loorEuqène Verstraeten SOES - Ook dit jaar wordt in Zeeland weer geld beschikbaar gesteld om kleine cultuurhisto- rische elementen te herstellen. Daarbij valt onder andere te denken aan zaken als boerderij- lekken, dampalen of dijkover- pngen. Stichting Landsschapsbeheer Zeeland (SLZ) en de boerderij- enstichting Zeeland werken in project nauw samen. De aatste tientallen jaren zijn veel kleine cultuurhistorische ele menten verdwenen door schaal- C'grating en mechanisatie. In- ddels begint echter steeds meer het besef te groeien dat het belangrijk is om wat er nog over is aan kleine historische ele menten op boerenerven en in het buitengebied te behouden. Het mjn, zo stelt SLZ, stukjes ge- mhiedenis uit de eigen streek. redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet ®«orgklachten: 0800-0231231 °Praaandag t/m vijdag gedu bde de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Vorig jaar zijn elementen van verschillende aard hersteld, on der andere toegangshekken, makelaars, een windwijzer, welput, dampalen, een bak- keetje, varkenshokje en een weer zichtbaar gemaakte boer derijnaam. Ook voor dit jaar is het dus weer mogelijk kleine cultuurhistorische elementen te herstellen met behulp van sub sidie. In principe kan iedereen meedoen aan het project. Men kan een inschrijfformulier aan vragen bij de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (0113- 230936). Het element moet klein zijn, historisch, uniek, op zich zelf staand en van landschappe lijke waarde. Ook moet het in de toekomst weer een functie ver vullen en moeten de eigenaren zelf voor de helft meebetalen in de kosten. VLISSINGEN - In de nacht van zondag op maandag werd inge broken in een schuurtje bij een woning aan de Korenbloemlaan in Vlissingen. Uit het schuurtje werden een fiets en een boormachine gesto len. In verband met deze in braak werd gisterochtend een dertigjarige Vlissinger aange houden. GOES - Nu is het nog, verscholen achter damwanden, een meters diepe bouwput. Eind volgend jaar moet, bij het Hollandiaplein, het nieuwe stadskantoor van de gemeente Goes staan. Vele vrachtwa gens vol grond, in totaal 10.000 kuub, zijn er de afgelopen weken af- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het iepenbestand in Zeeland holt achteruit. Straten en plein tjes raken hun monumentale bomen kwijt. In korte tijd zijn lege plekken ont staan in de Vlissingse Bachlaan, de Van Woelderenlaan en ook aan de Kinderdijk in Middelburg. Gemeenten rooien de zie ke bomen, omdat ze een einde aan de plaag willen maken en omdat de ver zwakte bomen een gevaar zouden ople veren voor de omgeving. „Maar het is dweilen met de kraan open", zegt G. Het- tinga van groenbeheer van de gemeente Vlissingen. Hettinga stelt dat niet alle natuurbe heerders en particulieren die zieke iepen in hun tuinen hebben, het besluit nemen om de iepen te rooien. De conclusie is dat het de verspreider van de iepziekte, de ie- penspintkever, niet al te moeilijk wordt gemaakt om te overleven. De kever be houdt de kans zijn eitjes te leggen in an dere iepen, waardoor de besmettelijke iepziekte blijft floreren. Ook Staatsbosbeheer houdt er een min der rigoureuze aanpak op na dan een aantal gemeenten. „Want wij vinden dat ook een dode of zieke boom zijn waarde heeft", legt boswachter P. de Keuning van Staatsbosbeheer uit. „Aan de kust lijn van Vlissingen tot Domburg staan enorm veel iepen en heel veel zijn er ziek. We laten ze langzaam doodgaan. We wil len alles zo natuurlijk mogelijk laten ver lopen. Om een bos levendig te houden, moeten er dode bomen zijn." Staatsbos beheer kapt alleen die zieke bomen die tussen de 500 en 1000 meter van monu mentale iepen staan. „Ook mogen zieke bomen geen gevaar opleveren voor per sonen of dieren." De Keuning verwacht dat de iepziekte niet te bestrijden is door het kappen van aangetaste bomen. „De boom die aange tast is, gaat toch dood en de kever is sterk. Het zou inderdaad kunnen dat de manier van aanpak van Staatsbosbeheer ge meenten niet goed uitkomt. Maar wij willen ons terrein natuurlijk beheren", merkt De Keuning op. Tot drie, vier jaar geleden rooide de gemeente Vlissingen zelf de zieke iepen van particulieren. Hettinga: „Daar zijn we van af gestapt. Het rooien was gratis voor de aanvra gers, omdat het ook goed zou zijn voor de hele gemeenschap. Dat doen we nu niet meer, omdat het veel menskracht kost. We hebben sinds drie, vier jaar te weinig personeel om ook die iepen te rooien." Gevolg van die verandering is dat lang niet alle huizenbezitters melden wan neer hun boom in de tuin ziek is. De kos ten voor rooien kunnen oplopen tot 2500 euro. Een behoorlijke prijs, dus afstel ligt BRUINISSE - Een 19-jarige man uit Eindhoven is in de nacht van zondag op gisteren in Bruinisse aangehouden wegens diefstal. De man werd op heterdaad betrapt. Hij liep op straat te zeulen met een verkeersbod. Diezelfde nacht werden in Re- nesse twee Duitsers van respectievelijk 19 en 21-jaar oud aan gehouden wegens baldadigheid. De twee waren in lantaarn palen aan het klimmen. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Glacis- straat in Vlissingen zijn gisterochtend honderden euro's en een aantal zegelboekjes gestolen. De inbraak vond plaats tus sen negen uur en half tien. De toegang tot de woning werd ge forceerd. Uit een achtertuin bij een woning in de Diezestraat in Oost-Souburg is in de nacht van zondag op gisteren een scooter gestolen. Het gaat om een zilverkleurige Beta, type Ark, met verzekeringsplaatje BSL093. KOUDEKERKE - Op de Beatrixlaan in Koudekerke vond gisterochtend rond half twaalf een aanrijding plaats. Een 59- jarige automobilist uit de gemeente Veere die over de Beatrix laan reed, verleende op de kruising geen voorrang aan een voor hem van rechts komende 63-jarige bestuurder uit dezelf de gemeente. Bij de aanrijding raakten beide voertuigen be schadigd. MIDDELBURG - Tussen zondagmiddag twee uur gisteroch tend kwart voor negen is ingebroken in een verenigingsge bouw in de Kruitmolenlaan in Middelburg. De toegang werd geforceerd en er werden onder meer etenswaren, frisdrank en bier gestolen. GOES - De gemeente Goes is het beu om nog langer rolcontai ners te legen waarvoor niet betaald is. Daarom krijgt ieder huishouden deze week twee stickers opgestuurd die op de rol containers geplakt moeten worden. Eén voor het GFT-afval en één voor het restafval. Vanaf 1 oktober worden alleen con tainers met een sticker nog geleegd. De gemeente denkt het misbruik van kliko's met deze maatregel grotendeels te voor komen. Bovendien wordt het gemakkelijker om verdwaalde containers terug te vinden. Het blijft overigens gewoon moge lijk om een extra groene of grijze bak buiten te zetten, maar daarvoor moet wel betaald worden. De gemeente heeft tevens de nieuwe tarieven voor het ophalen van grof vuil vastgesteld Dat kost voortaan 25 euro voor de eerste kuub en 15 euro voor de daarop volgende kubieke meters. HEINKENSZAND - Op de A58 bij Heinkenszand raakte gis termiddag om tien voor een een personenauto in de sloot. Een 43-jarige automobilist uit Kerkdriel reed met zijn auto, waar in nog drie passagiers zaten, over de oprit van de zuidbaan vanaf Heinkenszand. De man verloor de controle over het stuur - waarschijnlijk omdat het geregend had en het wegdek nat was - en de auto kwam in de sloot terecht. Van de ambu lance die ter plaatse was, hoefde geen van de vier personen ge bruik te maken. Over schade aan het voertuig is niets bekend. gevoerd om voldoende ruimte te scheppen voor een parkeerkelder van twee lagen. Daarboven komt vijf etages. Momenteel wordt er gewerkt aan de fundering, waarbij de boormethode wordt ge bruikt. foto Willem Mieras op de loer. Belangrijke reden voor de ge meenten om de zieke iep te kappen, is dat de verzwakte boom kan omvallen en schade kan berokkenen aan mens en dier. Volgens De Keuning kan die aftakeling lang duren. Over de bestrijding van de kever zegt hij: „Misschien worden de bo men ooit resistent tegen het iepkevertje. Er worden op verschillende plaatsen ook nieuwe iepsoorten geplant, die wel hier zouden kunnen gedijen. Ik heb er geen hoop op dat we met injecteren iepsterfte tegen kunnen gaan." Een paar jaar geleden heeft Staatsbosbe heer 'prachtige bomen bij Kattendijke proberen te redden'. „We hebben ze ingespoten voor een be drag van één gulden per centimeter, dat was zo'n tachtig gulden per jaar voor een stevige boom. Die kosten zouden jaar lijks terugkomen. We zijn er vol goede moed aan begonnen, maar alle bomen zijn inmiddels gerooid." door Famke van Loon RENESSE - Dertig vaste gasten van Camping De Berkenhof in Renesse willen in 2005 verhui zen naar de nieuwe camping van M. Ruijtenberg aan de Ramp- weg. In een brief aan de gemeen teraad en het college van Schouwen-Duiveland vragen de gasten met extra plaatsen de ze verhuizing mogelijk te ma ken. De gasten van camping De Ber kenhof verkeren momenteel in een onzeker niemandsland. Hun camping wordt in het kader van de Regiovisie Schouwen-West gesaneerd om plaats te maken voor natuurontwikkeling. Aan vankelijk zouden zij mee ver huizen naar de nieuwe stek aan de Rampweg, waar eigenaar C. Kooman zijn nieuwe camping Noorderduin zou vestigen. Maar vorig jaar stak de provin cie een stokje voor dat plan: Noorderduin mag niet verrijzen aan de Rampweg. Een andere plek is nog niet gevonden. Dertig gasten zijn deze onzeker heid zat en daarom zelf opzoek gegaan naar een oplossing. Zij willen straks verhuizen naar de nieuwe camping van Ruijten berg. De bedoeling is dat hij aan de Rampweg een nieuwe cam ping bouwt ter compensatie voor de inmiddels gesaneerde camping De Prinsenhoeve. Ruijtenberg bevestigt dat hij daar aan de Rampweg best gas ten van De Berkenhof wil op vangen. „Dat roep ik al vijf jaar. Ik heb denk ik wel vijftien brie ven aan de gemeente geschre ven, waar dat instaat." Om de gasten van De Berkenhof een plek op de nieuwe camping te geven, heeft Ruijtenberg geen extra grond nodig. Volgens de regels over de grootte van kam- peerplekken houdt hij op het huidige terrein van 13,4 hectare ruimte over voor 69 extra plaat sen naast de 333, waarvoor hij een vergunning heeft. De ge meente Schouwen-Duiveland moet dan alleen wel toestem ming geven voor de aanleg van die extra plekken. „Ik wil ze best helpen en tegemoet komen, maar dan moet ik wel extra een heden hebben.Want opvang op één van de 333 plaatsen kan niet. Namens de dertig gasten van De Berkenhof heeft A. Winterseel nu aan de gemeenteraad ge vraagd de verhuizing mogelijk te maken. „Noodzakelijk is een vergunning voor verdere plaat sen (30) op het nieuwe terrein", schrijft hij klip en klaar. Tevens benadrukt hij dat de gemeente ,zich dient; te houden aan haar belofte, voor iedereen een nieu we plek te vinden, die geschikt is voor de huidige (sta-)caravans. Geeft de gemeente toestem ming, dan verwacht Winterseel - evenals Ruijtenberg - gezien de lopende planologische pro cedures niet eerder dan over twee jaar de caravans te kunnen verplaatsen naar de Rampweg. „Vermoedelijk duurt een ver huizing tot 2005 en zo lang moe ten wij op De Berkenhof blijven. Maar het is een kans het pro bleem De Berkenhof definitief te regelen." BROUWERSHAVEN - In de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven wordt zondag om 10.00 uur de laatste toeris tendienst van deze zomer ge houden. Het thema is 'Door God gezocht?!'. Dominee Esther Veerman uit Brouwershaven gaat in de dienst voor. Het Christelijk Ge mengd Koor VZOS uit Ooster- land verleent muzikale mede werking aan de dienst. Dit koor staat onder leiding van Willem dirk van den Berg en organist Prosper Sevestre. Dit seizoen zijn drie toeristendiensten ge houden, die steeds zijn voorbe reid door de Werkgroep Samen op Weg van de Gereformeerde Kerk Brouwershaven-Zonne- maire en de Hervormde Streek- gemeente De Gouwe. STREEKACTIVITEITEN HAAMSTEDE - Slot Haamstede, 19.00 uur: Excursie Slot Haamstede; KERKWERVE - Café/restaurant De Hee renkeet, 18.30 uur: Rit met paardentram naar Tureluur; WESTENSCHOUWEN - Excursieschuur boswachterij, 19.00 uur: Zomerwande- ling; Ze gaan dan ook tien keer lan ger mee dan een bosje bloemen. Maar ze zijn niet alleen decora tief: pompoenen zijn ook terug te vinden in de soep en het ge bak. M. de Boer, kweker in Zie rikzee, stapelde ruim zes jaar geleden zijn eerste pompoenen op de kar. „Ik ben ooit klein be gonnen. De hobby is een beetje uit de hand gelopen. Dit jaar heb ik 2,5 hectare, waarvan ik gemiddeld ruim de helft ver koop. De pompoen heeft deze zomer wel veel warmte gehad, maar veel te weinig water. Daardoor is dit net geen superseizoen." De warmte trok bovendien veel potentiële kopers naar zee. De Boer denkt dat dit wel zal veranderen met het huidige weerbeeld. „De dagjesmensen en buitenlandse toeristen moe ten echt nog komen. Maar ja, die hebben dan ook nog tot de herfstvakantie de tijd." De liefhebbers van de Halloween- pompoen kunnen gerustge steld zijn: door de vroege bloei tijd heeft dit ras geen last ge had van de droogte. foto's Lex de Meester MIDDELBURG - Je kan ze bij na niet missen. Stapels pom poenen in alle soorten en maten sieren de vele tuinen en voor deuren en liggen langs de weg te koop naast de aardappelen en eieren. Het overgrote deel van de pom poenenteelt is voor de sier. door Gerard Montsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31