11 Gemeente wil zelf beslissen over behoud van landschap Daar zitje geen minuutje stil De stenen van Terhole Gemeente, stichting en ziekenhuis wijzen LPF-zorgplan af PZC M 'Inhouwen-Duiveland neemt maatregelen om eiland leefbaar te houden mmm Autotrein naar Vlissingen rijdt volgens de regels WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Eendjes zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 19 augustus 2003 Overdracht Bouwhoogte Verbazing Verantwoordelijk Lege handen Treinintensiteit zeeland nazomer festival es gaat in bezittingen gemeente Soesman mZEE - De gemeente zet Lg het mes in eigendommen I voorzieningen. Gedacht Égrdt aan het afstoten of over een van taken en bezittin- Ook is het mogelijk dat ïieningen worden ge rapt. kaasschaafmethode wijst gemeentebestuur van de jd als middel om te bezuini- j. Simpelweg omdat weg- aven te weinig oplevert en de _jdële vooruitzichten in- jpende maatregelen vergen, lus financieel wethouder IvanFelius. De jongste cijfers Den Haag hebben de toch al ibere vooruitzichten nog ;er gekleurd. Voor 2004 icht een tekort van bijna vijf i een jaar later wordt de leente geconfronteerd met tekort van ruim 970.000 zijn rigoureuze maatregelen ligom een gezonde begroting te leveren én een leefbaar iuwen-Duiveland te be den. Met dat doel voor ogen het gemeentebestuur het irek aangaan met het matschappelijk veld. Het stra- wisch kader voor de (meerja- jbegroting 2004-2007, Kie len of Delen getiteld, moet de lasisgaan vormen van het over igen de keuzen die de gemeen- traad uiteindelijk zal moeten naken. Uitgangspunt is dat er |ten belastingverhoging wordt jevoerd om bestaand beleid te nkostigen. Om aan centen te [omen moeten dus andere we- piworden ontsloten. Jedacht wordt aan het afstoten t overdragen van eigendom- ira en voorzieningen. De ge- iiente heeft, zeker gezien de taaigrootte, een fors aantal ipitaalgoederen in eigendom, let de eventuele overdracht jnniet alleen centen gemoeid, aar wordt ook gezocht naar edeverantwoordelijken. De gemeente moet niet altijd, is de gedachte, integraal verant woordelijk zijn voor publieke taken en degene zijn die zaken regelt, oppakt en uitvoert. Het is zelfs denkbaar dat dat beter op z'n plek is bij derden. Zo zouden, schetst Van Felius, monumenten bijvoorbeeld bij een stichting kunnen worden ondergebracht. Via een derge lijke constructie is het bijvoor beeld handiger om sponsorgel den te verzamelen. Maar ook privatisering van sportaccom modaties en dorpshuizen kun nen punt van discussie zijn. Het zijn discussies die in het verle den al eens zijn gevoerd, maar die nu opnieuw 'zorgvuldig' met de betrokkenen zelf afgewogen moeten gaan worden. De structuur van de regio maakt dat er een veelheid aan voorzie ningen in stand wordt gehou den. Praktisch elk dorp heeft een eigen dorpshuis, sportveld, fanfare et cetera. Om de financi ële problemen in de toekomst het hoofd te kunnen bieden worden de uitgangspunten be reikbaarheid en spreiding van voorzieningen belangrijker dan beschikbaarheid. Kwantiteit wordt daarnaast vervangen door multifunctionaliteit. De discussie zal niemand onge moeid laten, verwacht de wet houder. ,,Het is geen eenvoudige opgave en we proberen alles zorgvuldig te doen. Maar het gaat geheid pijn doen", voor spelt Van Felius. Punt is dat Schouwen-Duiveland geen blanco - nog niet ingevulde - re gio meer is. Was dat wel zo dan zouden er, in het spreiden van voorzieningen, andere keuzes worden gemaakt. Het strategisch kader komt aan bod in de gemeenteraadsverga dering van donderdag 2 8 augus tus. Deze wordt gehouden in de burgerzaal van het gemeente huis en begint om 19.30 uur. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het behoud van het aan zicht van Schouwen-Duiveland is in eerste instantie een zaak van de ge meente. Regels over beeldkwaliteit moet de provincie daarom niet opstel len. Het college denkt dat provinciaal beleid op dit gebied zal leiden tot (on nodige) extra regelgeving. De oude binnenstadjes en dorpjes, de 'relatieve duisternis', de duinen en het weidse polderlandschap. Deze en tal van andere dingen kenmerken het Zeeuwse landschap. En moeten volgens de provincie gekoesterd worden en be houden blijven voor de toekomst. Hoe Zeeland de komende decennia moet omgaan met haar landschap en welke mogelijkheden er bijvoorbeeld zijn voor de aanleg van een nieuw bedrij venterrein of de komst van hoogbouw wil de provincie vastleggen in beleid. Als voorbereiding hierop is een discus sienota 'beeldkwaliteit' opgesteld. Dat de provincie het karakter van het Zeeuwse landschap wil beschermen, wordt volgens wethouder L. Geluk- Poortvliet (ruimtelijke ordening) 'best op prijs gesteld'. Maar dat Middelburg daarbij regels wil maken over bijvoor beeld de maximale bouwhoogte in Zie- rikzee vindt de wethouder evenals de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten geen taak van de provincie. „Dat is het verkeerde eind van het touw. Die ver antwoordelijkheid ligt primair bij de gemeentelijke overheden", aldus Ge luk. Het college zet dan ook vraagtekens bij het nut en de noodzaak van de Middel burgse nota. „Provinciaal beleid in de vorm van de gepresenteerde nota leidt immers tot extra regelgeving zonder dat de meerwaarde hiervan is aange toond", schrijft het gemeentebestuur in een brief aan de gemeenteraad. Daarnaast is Schouwen-Duiveland niet tevreden over het moment waarop de provincie deze discussie wil starten. Naar aanleiding van de nieuwe Wo ningwet 2003 is de gemeente bezig een eigen welstandsnota op te stellen. Ook hierin moeten beleidsregels komen te staan, die het cultuurhistorisch erfgoed op het eiland moet beschermen tegen vervuilende nieuwbouw, maar daarbij wel ruimte laat voor nieuwe plannen. Geluk wil die nota samen met bewoners en ondernemers opstellen en de provin cie dreigt dat plan nu in de wielen te rij den. „Wij concluderen dat de provinci ale discussie vooruit loopt op een aantal belangrijke keuzen, die de gemeente, in overleg met haar inwoners, nog dient te maken." Het college wil graag met de provincie en andere Zeeuwse gemeenten de 'grote lijnen' voor het behoud van het land schap uitzetten, maar wil wat betreft Schouwen-Duiveland zelf de touwtjes in handen houden. Geluk: „We moeten geen dubbele dingen gaan doen." Schouwen-Duiveland wil zelf de touwtjes in handen houden bij het behoud van het aanzicht van dorpjes als Dreischor. foto Mechteld Jansen loorSheila van Doorsselaer Mn de Schelde, Scheldeoever hnden dijk van Kreverhil' krzitje geen minuutje stil knie Schelde, Scheldeoever hm raakt zo'n meniq Zeeuwse tód imverstand aan kwijt" De Hulster folkloristen van Ambras zongen het al. En «ensen uit de streek denken wellicht 'hé ja dat ken ik' taar de gelijknamige cd van Ambras). De Westerscheldedijk lij Kreverhille, in De Kop van Hontenisse, of moeten we te genwoordig zeggen De Kop van Hulst? Het is een idyllisch plek- ie.Met name voor geliefden. Hetligt een beetje beschut en als Hebemanning van de voorbij va tende schepen niet voorzien is fan een verrekijker en voge laars of wandelaars toevallig el- te zijn, hebben koppeltjes er het rijk alleen. Vooral bij mooi «er is het een plaatje dat zo uit plakboek komt, maar daar stortte het gisteren nogal aan. 'ie met de oren in de wind tand, hoorde alleen een hard geruis dat zelfs het gekrijs der Reeuwen overstemde. Even «kker op de dijk zitten recreë- t®, een beetje peinzen en af wachten tot het getij een gol fend strandje blootlegt en de watervogels de schelpdieren uit vanaf de dijk De Westerscheldedijk bij Kreverhille. foto Wim Kooyman he' zand komen peuteren, was niet bij. Het was koud en nat. e anders was dat vorige week wil. En toch heeft de buurtschap dierbare streek. En als we deze van de Tweede Wereldoorlog den, maakten dat de Zeeuwse zijn charme. moderne minstrelen mogen ge- een waar lustoord. De Engelse meisjes hun handjes samensloe- Ambras bezingt graag de hun zo loven, was Kreverhille in de tijd soldaten die de streek aande- gen en verzuchtten: -te 'i »vao waai. vuiigf ta& toen de top van de dijk tien- en fleurige stip jes had van de Parasols en de voet van de dijk ersierd' was met een lang lint pkleurd blik. Allemaal zon- ®bidders die niet graag hutje taitjeophetstrandliggen, maar Weden zijn met weinig. Geen randpaviljoen, geen animatie, ■aar rust, een mooi uitzicht en emhoud van de koelbox, wcverhille is niet meer dan een jevol huizen. Slordig weg- tect alsof het de huisjes van n '™°nopolyspel zijn in een _raat die eigenlijk niemand De grensstenen zijn al bijna 800 jaar oud. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer In een prachtig aangeharkt perkje, genaamd De Peere boom, aan de Pastoor Boumans- straat liggen ze: de stenen van Terhole. Het zijn twee zware stenen die in 1241 werden ge bruikt als erfscheiding tussen de boerderijen van het voorma lig Lamswaarder Hof. Wie ze wil zien, moet 'diep' Ter hole in, even van Rijksweg N60 afwijken. Terhole bestaat uit meer dan een Rijksweg die Hulst en Kloosterzande met el kaar verbindt. Helemaal aan het eind van de Pastoor Bou- mansstraat, waar nu een peren boom staat, en waarvan er in 1775 ook een heeft gestaan, lig gen nu de stenen. De Abdij Bou- delo stichtte in 1241 het zoge noemde Lamswaarder Hof. Het Hof lag vlakbij Terhole en Mo lenhoek en bestond uit een voor raadschuur, een zogeheten spijker, en vier boerderijen om geven door een gracht. Buiten de gracht lag tot 1584 ook be bouwing, tot een overstroming alles wegvaagde. De twee grensstenen werden in 1993 teruggevonden en kregen een plaatsje in Terhole. Dat het tafereel enige uitleg behoeft, vond destijds ook het college door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland moet zich wat betreft de medische zorg op het eiland richten op het haalbare. En de lat niet te hoog leggen door te streven naar de terugkeer van een afdeling spoedhulp en zie kenhuiszorg. De Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen, de gemeente en de Stichting 'Houdt de Zorg op Schouwen-Duiveland Kernge zond' zijn al dik tevreden als het Rijk eindelijk de beloofde acht ton overschrijft om de medische zorg te verbeteren. De Statenfractie van de LPF heeft vorige week een nota ge presenteerd, waarin de partij pleit voor de terugkeer van een afdeling spoedhulp en zieken huiszorg in Zierikzee. Want al leen op die manier kunnen gewonden op Schouwen-Dui veland binnen de wettelijke richtlijn van drie kwartier de nodige medische zorg krijgen. Deze afdeling moet gerealiseerd worden via samenwerking tus sen de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen in Goes en het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland. „Er is natuurlijk contact, maar er is nog nooit gesproken over een dergelijk samenwerking", stelt C. de Jong, bestuurslid van de Oosterscheldeziekenhuizen. Zij is verbaasd dat de LPF-frac- tie met dit plan op de proppen komt. Te meer omdat provincie, gemeente, zorgverzekeraars, de Schouwen-Duivelandse stich ting en het Goese ziekenhuis ge zamenlijk een plan bij het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) hebben ingediend voor een 'profiel-zie kenhuis': in het voormalige Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee moeten de centrale huisartsenpost, het nieuwe am bulancestation en een beschei den herstelafdeling worden on dergebracht. Toenmalig minister Borst heeft hiervoor 1,3 miljoen euro toege zegd, waarvan 835.000 euro voor rekening van Den Haag komt. Inmiddels zijn die plan nen voor Zierikzee in kannen en kruiken, maar is het nu al tijden wachten op het moment dat het Rijk zijn belofte inlost en het geld overmaakt. Omdat het al moeilijk blijkt het geld voor het kleinere plan los te krijgen, vindt De Jong het dan ook 'niet reëel' een groter plan voor een 24-uurs spoedhulp op tafel te leggen. Ook wethouder J. van Felius (volksgezondheid) wil voorlo pig vasthouden aan het gekozen plan. „Toen is al unaniem be sloten dat een volwaardig basis ziekenhuis niet meer tot de mo gelijkheden behoorde." De sug gestie van de LPF om de 24-uurs spoedhulp in Zierikzee te be kostigen via een verhoging van de toeristenbelasting met één euro wijst de wethouder van de hand. Wat Van Felius betreft moet degene die de verantwoor delijkheid draagt, ook het geld op tafel leggen. In dit geval het Rijk en niet de gemeente. W. Alkemade, voorzitter van de Stichting 'Houd de Zorg op Schouwen-Duiveland Kernge zond', is zeer getergd door de LPF-nota. „Dit is echt wild roe pen en brengt onrust onder de mensen. Het is volledig uit de lucht gegrepen." Zij zou dan ook graag de Staten fractie willen uitnodigen tekst en uitleg te geven over het plan. Net als de Goese ziekenhuis directie en de wethouder meent ook de stichtingsvoorzitter dat de lat niet te hoog moet liggen, omdat dan het risico bestaat dat Schouwen-Duiveland hele maal met lege handen komt te staan. Alkemade: „Het kleine beetje waarvan wij zeiden 'dat is het minimum', is nog niet eens waargemaakt." „Wat een schat! Doe mij zo'n English boy!" En in hun steen- kolenengels nodigden ze de sol daten uit: „Ga you maar met my mee, dan gaan we naar de zee!" Dat ze daar wel meer deden dan alleen bootjes kijken en een beetje bij- bruinen op de dijk, constateerde de dokter. De Zeeuwse blom had de Engel se ziekte en daar was ze negen maanden zoet mee... Een mooi verhaal over de bloe metjes en de bijtjes dus. En nu we het toch over bijtjes hebben: In 1993 werd in Kreverhille een bijencentrum van de vereniging voor Rasverbetering van Kleine Huisdieren (RKH) opgezet. Het centrum zit inmiddels in Osse- nisse, maar begon in Kreverhille als bevruchtingsstation voor Carnicabijen. Het zoemde er dat het een aard had, en in die zin kreeg Ambras ook wel gelijk toen ze „daar zit je geen minuut je stil" zongen. Wie kan immers rustig blijven zitten als deze beestjes rond je hoofd zoemen en afkomen op een blikje cola in het gras. De angst is volgens de imkers onterecht omdat de Carnicabij bekend staat als een mensvrien delijke bij die amper steekt. Oud-burgemeester A. Vogelaar van de voormalige gemeente Hontenisse verwoordde het des tijds zo: „Een bij is een vriende lijk, op bloemen georiënteerd diertje, dat zoemt en bevrucht en soms een prikje uitdeelt." En dat is precies wat die Engel sen zo af en toe blijkbaar ook de den. door Rolf Bosboom GOES - Het goederenvervoer per spoor overtreedt momenteel niet de Wet Geluidshinder, on danks de komst van de autotrei nen van vervoerder Cobelfret. Het Goese gemeentebestuur antwoordt dat op vragen van de D66-fractie. Sinds mei rijden diverse malen treinen vol met nieuwe perso nenauto's en bedrijfswagens richting de haven in Vlissingen- Oost. De autotreinen veroorza ken nogal wat lawaai en daar mee overlast in de wijde omge ving. D66 vermoedde dat door de forse toename van het goede renvervoer de Wet Geluidshin der werd overtreden. Het college van burgemeester en wethouders heeft dat laten uitzoeken door het adviesbu reau DHV. Dat constateert dat er maximaal acht Cobelfret- treinen per etmaal rijden, met een lengte van 600 a 700 meter De wet staat een toename van de 'treinintensiteit' met hooguit 45 procent ineens toe. Cobelfret blijft binnen de norm. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33000 33 ^^lassiekerinfort ellewoutsduk L'HISTORIE DU SOLDAl van Igor Stravinsky Advertentie De speciale bijlage van de PZC niet ontvangen? Haal hem bij onderstaande adressen. Schouwen Duiveland Zierikzee Bruinisse Brouwershaven Burgh Haamstede Renesse Tabakswinkel de Pupekop Media Delta Meermarkt Brouwershaven Boekhandel Boomsma Tabakshop de Hoge Zoom Appelmarkt 27 Nieuwstraat 3 Markt 16 Noordstraat 45 Hogezoom 179 En ook af te halen bij het PZC kantoor in uw regio van de voormalige gemeente Hontenisse. Het dagelijks bestuur liet een bord plaatsen bij De Peereboom zodat voor toeristen en 'bede vaartgangers' de geschiedenis nog eens beknopt wordt weer gegeven. Helaas heeft de tand des tijds vat gekregen op de ou de stenen. De zure regen is er waarschijnlijk de oorzaak van dat het oppervlak van de stenen is gaan verweren. Ze worden platter en platter. Wellicht, over vele tientallen jaren, is het nieu we perenboompje een echte boom geworden en fungeert het gebladerte als een natuurlijke paraplu. Zo klein als ze is, de 18 maan den oude Eefje heeft al een duidelijke wil. Dat haar ou ders graag uitslapen, dat mag van haar, zolang dat maar binnen de perken blijft. Gisterochtend duurde dat uitslapen wel heel erg lang. Eefje mocht weliswaar rond scharrelen in de ouderlijke slaapkamer maar pa had zelfs na een halfuur nog geen zin om met haar naar de eendjes te gaan. Om duide lijk te maken dat actie ver langd werd, trok ze eerst zijn T-shirt van de stoel en legde het kledingstuk naast zijn hoofdkussen. Vervolgens zijn broek en toen een reactie we derom uitbleef, pakte ze een van zijn slippers en schoof die om zijn voet. Pas toen had hij door dat dochterlief ook zo haar wensen heeft, waar na ze vijf minuten later bij haar favoriete plekje waren bij de Terneuzense vijver waar ze eindelijk haar eend jes kon voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29