I 22 22 23 23 De meeste zwevers doen geen vlieg kwaad Ezels houden wordt steeds populairder Planten in de Lage Landen Tante Dien mee d'r mooie muste Opkomend water in Saeftinge Rusthoeve houdt uiendag nsdag 19 augustus 2003 Prachtig Kentering weei'vvcci'G HET TUINTJE VAN -«ertentie-exploitatie: ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; uWS-Vlaanderen: 0114-372770; Lal: 020-4562500. (aclie: 0113-315680 vv.pzc.nl |Sil: redactie@pzc.nl itbus31 - 4460 AA Goes. Een ezel stoot zich in 't ge meen niet tweemaal aan een zelfde steen. Zo koppig als een ezel. In het algemeen kloppen de spreekwoorden en gezegdes waarin ezels fi gureren vrij aardig. Geertje Aangeenbrug en Ad van Oorschot van biologische kwekerij Zuidbos in Noord- gouwe weten er alles van. Sinds vier jaar hebben ze als huisdier Balthasar. Daar mee horen ze tot de groeien de schare Nederlanders die voor het plezier een ezel houdt. Het Nederlandse Ezelboek maakt duidelijk waarom dat zo'n aardige hobby is. De volkswijsheden hebben het wat één ding betreft he lemaal mis, hebben Geertje Aangeenbrug en Ad van Oor schot ervaren. Ezels zijn be paald niet dom, integendeel. Het zijn juist intelligente en emotionele dieren, zij het een tikje eigenwijs wat vaak ten on rechte voor koppigheid versle ten wordt. Zo vertikt Balthasar het om zonder meer over rood geasfalteerde fietspaden te lo pen. Alleen na veel overredings kracht wil hij de oversteek wel wagen. „Maar dat heeft niks met domheid of zo te maken", lacht Geertje. „Hoewel de ezel al vele eeuwen door de mens wordt gehouden, is er betrekkelijk weinig bekend over de verzorging van dit huis dier", meldt het voorwoord van het pas verschenen Het Neder landse Ezelboek, uitgegeven op initiatief van de Vereniging Het Nederlands Ezelstamboek. „De voornaamste reden is dat ezel eigenaren altijd tot de armste bevolkingsgroepen van de we reld hebben behoord. Daardoor konden zij hun dieren geen vete rinaire zorg geven en bestond er bij wetenschappers nauwelijks belangstelling om gedegen on derzoek te verrichten naar andere aspecten van hun ver zorging: bijvoorbeeld de huis vesting en de voeding." Geertje en Ad hebben niet uit armoede hun ezel aangeschaft, maar gewoon omdat ze het leu ke dieren vinden. Toen hij in Zeeuws-Vlaanderen werkte, fietste Ad van Oorschot vrijwel dagelijks langs een wei vol ezels. „Ik vond het prachtige beesten en bleef er meestal even bij kij ken." In 1998 werd opdekinder- boerderij in Zierikzee Balthasar geboren, zoon van vader Don Quichot en moeder Wanna. Er was voor hem geen plaats meer op de boerderij en zo belandde het jonge dier op biologische kwekerij Zuidbos aan de rand van Noordgouwe. Het bevalt Aangeenbrug en Van Oorschot zo goed, dat ze plan nen hebben om een tweede ezel aan te schaffen. „Dat is vooral om Balthasar gezelschap te be Ad van Oorschot met Balthasar foto Marijke Folkertsma Balthasar is 'n tikje eigenwijs zorgen. Een ezel alleen is niks. Nu is er alleen een geit, waar hij trouwens goed mee op kan schieten", vertelt Geertje. Vast staat dat de tweede ezel de naam Melchior krijgt, net als Balt hasar een van de wijzen die vol gens het bijbelverhaal uit het oosten kwamen. De naam Balt hasar is overigens uit de bus ge komen na het uitschrijven van een wedstrijd onder bezoekers van de kinderboerderij Volgens Het Nederlandse Ezel boek stammen onze ezels af van dieren die in Afrika en Azië in het wild leven. Ze werden eeu wen geleden al ingezet als last dier op de zijderoute van China naar de Middellandse Zee. In Griekenland kwamen ze goed van pas bij het werk in de wijn gaarden. De Romeinen zorgden voor een ruime verspreiding in Europa. Na de val van hun Rijk, raakte de ezel in de vergetel heid. In de zestiende eeuw wa ren door de vele oorlogen paar den schaars en duur geworden en de boer ontdekte de ezel als nuttig werkdier. In Nederland werd het beest tot het begin van de vorige eeuw veel gebruikt voor het lichtere boerenwerk en ook als rijdier voor de kinderen van adellijke families. In de steden was de ezelin leverancier van genees krachtige melk en langs de kust deed het dier lang dienst als strandezel. Daarna nam de be langstelling voor de eenhoevige viervoeter sterk af. De laatste jaren lijkt weer een bescheiden kentering op gang te zijn geko men. Geertje en Ad willen voor Balt hasar, nu hij oud genoeg is, een kar aanschaffen „Een ponywa gen of zoiets, om lekker over de Schouwse dijken te wandelen. We hebben er nog over gedacht om een kleine woonwagen te ko pen, maar dat is voor één ezel te zwaar. Ze zijn wel sterk hoor, kijk maar eens welke lasten ze op hun rug kunnen meetorsen", zegt Ad. Geertje heeft inmid dels, als verjaarscadeau, een mencursus gevolgd. Balthasar moest voor de kar. „Het was de eerste keer geen gezicht. Hij liep met zijn kop helemaal naar be neden en te slingeren. De twee de keer ging het gelukkig al be ter." Op de kwekerij heeft Balthasar een ruime wei en een royale stal; hij kan zelf kiezen of hij binnen of buiten wil zijn. Als er een tweede ezel is, wordt een nieuwe wei met uitloopmogelijkheden ingericht. Ezels zijn planten- eters; de wei mag niet te voed selrijk zijn want dan worden de dieren te dik en te veel eiwitten vergroot de kans op ziekte. Veel 'onderhoud' is er verder niet no dig, wel komt eenmaal per twee maanden de hoefkapper langs op Zuidbos. Het is zaak te zorgen voor een goede omheining. Geertje: „De eerste dag is hij gelijk ontsnapt en stond hij bij de buurman in de suikerbieten te eten. Ook is hij twee keer de weg op gelopen. Hij kwam zowaar terug toen ik hem heb geroepen." Aan de kwekerij draagt Balthasar een steentje bij door een fikse mestproduc tie. Hij heeft een paar vaste plekken om zijn behoefte te doen en de mest gaat op de com- posthoop. „Hetlijktmeookleuk om met hem te ploegen", merkt Ad op. „We hebben hier lichte grond. En we willen ook nog met hem naar het strand. Dan heb je wel enorm veel bekijks." Rinus Antonisse Het Nederlandse Ezelboek. Eindredactie Corina Meyer en Geert Wolbers. Uitgave Reed Business Information, Doetin- chem, €22,50. Noordenwind in augustus opgestaan, brengt standvastig weder aan Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 31, 4460AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natiiur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC, postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl jry Pendelzweefvlieg Adri Karman heeft achter zijn huis een kleine tuin, waar toch van alles ge beurt. In 'Het tuintje van' schrijft en tekent hij elke week over de belevenissen in de natuur rondom het huis. Volucella zonaria illustraties Adri Karman een razendsnelle reactie en een vreemd starre beweging uit naar links. Drie tellen later staat het weer te loeren met zo'n gemene geelgekleurde wespen outfit. Wespen en bijen hebben iets be dreigends, want wie zal zeggen of ze van plan zijn om te steken. De omschreven schokkerige vlucht waarbij de dieren plotse ling stilstaan en van richting kunnen veranderen, is typisch voor insecten uit de orde van de zweefvliegen. Op die manier speuren ze naar voedsel. Ze zijn niet in staat ons mensen ook maar enig letsel toe te brengen. De lichaamskleuren waarmee ze zijn getooid, hebben echter een grote gelijkenis met die van wespen en bijen. Het bovenstaande verhaal toont aan dat deze vorm van gevaar lijk lijkende camouflage welde gelijk functioneel is. Eventuele belagers in de dierenwereld zijn hierdoor op hun hoede en voor dat ze beseffen dat hun prooi on gevaarlijk is, heeft deze zich met een snelle wending verplaatst. Wat de relatie tot de mens be treft heeft het wespen- of bijen kleed niet zelden een negatief resultaat voor het insect, wan- Blinde bij neer de vliegenmepper erbij ge haald wordt. Wie de zweefvliegen van dicht bij bekijkt ontdekt vele soorten met schitterende kleuren en vormen, die dankbaar gebruik maken van bloemen en planten in tuinen waar zij hun voedsel halen. Van de insecten die we met het blote oog nog enigzins op naam kunnen brengen, ko men de zweefvliegen qua soor ten het talrijkst voor. Afgelopen voorjaar, toen de esdoorn bij de buren in volle bloei stond, hoor den we vandaaruit een sterk ge zoem van wel honderden ho ningbijen, zo leek het. Vreemd, want in de eerste plaats was het nog te vroeg in het jaar en in de tweede plaats bezoeken ho ningbijen hun voedselbronnen maar zelden met zoveel tegelijk. De afstand was te groot om de dieren te kunnen herkennen, maar even later hoorden we vanuit een bloeiende cotoneas- ter hetzelfde geluid. Nu waren de dieren goed te zien. Het ble ken blinde bijen te zijn, vroeger ook wel ansjes genoemd. 'Het is mae een ansje, die steke nie', werd je dan gerustgesteld .Blin de bijen - zo genoemd omdat het geluid dat ze maken sterk op dat van honingbijen lijkt - zijn zweefvliegen en hebben geen angel. Volstrekt ongevaalijk voor de mens dus, althans wat steken betreft. Niettemin lijkt het ansje sterk op een bij. Volucella pellucens Andere regelmatig in onze tui nen voorkomende soorten zijn de pendelzweefvlieg en de dub- belband zweefvlieg. Soorten die op het eerste gezicht door het geel-zwart patroon gelijkenis vertonen met wespen. Wie ze goed bekijkt ziet dat de geel zwarte tekening echter geheel anders en dikwijls zeer fraai is. Zweefvliegen zijn dus geheel onschuldig, hooguit kunnen ze irriterend zijn. De beste herken ning is het hierboven al om schreven gedrag van de dieren; het stilstaan en plotseling weg- zwenken tijdens de vlucht. Zweefvliegen zijn er in een groot aantal soorten en in dit be stek kunnen we slechts een frac tie aanhalen van wat er in de tuin aan soorten rond kan vlie gen. Soms ook zeldzame exem plaren zoals Volucella pellucens of Volucella zonaria, die vooral door hun grootte afschrikken. Je bent echt op je hoede als er zo'n insect op je af komt. Adri Karman Het is al enige tijd geleden. Zomers warm was het; onze oudste dochter zat in de tuin te zwoegen voor een schriftelijke overhoring biologie. Een vak dat haar best interesseerde, maar waar ze toch een behoor lijke kluif aan had. En dan staat daar ineens zo'n venijnig insect voor je neus heen en weer te be wegen alsof de kwetsbaarste plaats voor een succesvolle aan val wordt bepaald. Het dier lokt een woedende uithaal van een arm, vergezeld van een hart grondige verwensing uit. Tever geefs, want het insect wijkt met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21