Racisme hardnekkig probleem in Engeland Spierbomen met piekharen 19 San Nistelrooij en Van der Vaart in de spits, Kluivert erachter Iedereen is blij me te zien Ik treur niet om groene trui Even de beste van Nederland Tevreden als ik de finish haal Af en toe nog een beetje pijn Seizoen is nog niet afgelopen dinsdag 19 augustus 2003 ;er Buiten beeld Overtuigende start van hockeysters Middelburgse Markt podium voor wereldtoppers Eneco Tour Motor Renaultje Sr- Noord-Korea boycot Universiade Bestseller met grappen over Totti Boogerd klimt op wereldranglijst Makinen beëindigt loopbaan Vierde dopinggeval Pan-Am Spelen Roddick wint toernooi Cincinnati J 18; 00r; sel SÏHi- 1.1 aj i6W2j ej ?n - 31K ïCi «t! n ui Ivo ie.! :hts Sm tijd ehe jfii d.i Ma w isea aan le«J gnnnje sportredactie LONDEN - Racistische spreek uren zijn nog altijd een hard nekkig probleem in de voetbal bons in Engeland. Uit een opiniepeiling van de Londense trant The Times blijkt dat 41 procent van de supporters de af- pen twee jaar getuige was ,an racistische uitingen op de tribunes. Het dagblad publiceerde giste- ren de resultaten van een telefo nische enquête onder ruim dui zend voetbalsupporters. De fans van Sheffield Wednesday horen het vaakst racistische leuzen. Liefst 52 procent van de supporters maakte er melding van. Chelsea-supporters volgen met 47 procent. De Britse rege ring maakte gisteren ook be kend dat het aantal aan voetbal gerelateerde arrestaties met ne gentien procent is gestegen. Vol gens de regering blijkt hieruit dat de strenge wetgeving en het intensieve politiewerk zijn vruchten afwerpt. Tussen augustus 2002 en juni dit jaar zijn bij competitiewedstrij den in Engeland en Wales, Euro pa Cup-duels en internationale ontmoetingen 4793 arrestaties verricht. In het seizoen daar voor waren dat er 4035. Uit de cijfers blijkt dat per wedstrijd gemiddeld minder dan twee ar restaties worden verricht op een bezoekersaantal van meer dan 33 miljoen. Bij het EK-kwalificatieduel met Turkije in Sunderland wer den in april nog 121 arrestaties verricht. Dat was bijna de helft van alle aanhoudingen bij inter lands. Dit waren er in totaal 267. De Schotse voetbalbond kon digde gisteren aan dat het een strengere aanpak van hooligans wil. De federatie deed de oproep naar aanleiding van twee inci denten afgelopen weekeinde. Een supporter van Aberdeen verscheen gisteren voor de rech ter na een vechtpartij met de po litie. De man verzette zich bij zijn aanhoudig nadat hij had ge probeerd de Nederlandse verde diger Fernando Ricksen te schoppen in het duel met Glas gow Rangers. Een fan van Hi bernian moest worden ingeslo ten nadat hij de scheidsrechter probeerde te belagen in de ont moeting met Hearts. DPA/RTR Advocaat gooit het systeem om HnnrHenri van der Steen KATWIJK - Ruud van Nistel rooij en Patrick Kluivert kun nen best samen voorin spelen, rindt Dick Advocaat. Sterker: Rafael van der Vaart kan er nog ml bij. Morgenavond in de oe feninterland tegen België pre senteert het Nederlands elftal ach derhalve in een nieuwe ge daante: 4-4-2, met Kluivert achter het duo Van Nistelrooij- Van der Vaart. Het was aangekondigd en aan bevolen: Dick Advocaat moest enzouzijn failliete systeem ein delijk eens omgooien. Een halve Jfljmer prakkiseerde Advocaat, gisteren kwam zijn aap uit de mouw, een oude aap trouwens: het middenveld met een ruit. Voetballen met een ruit op het Biddenveld is spelen met één verdedigende en één aanvallen de middenvelder alsmede twee spelers aan de zijkanten. Zo is vaker gespeeld, alleen niet met deze spelers. Hetluxe-probleem van twee, ei genlijk vijf spitsen van grote klasse, tackelde Advocaat tot dusverre door te kiezen voor Van Nistelrooij als diepste spits en Kluivert als aanvallende middenvelder. Dat liep zelden ofnooit naar behoren. Advocaat iteert nu de opwindende al- ikunner Van der Vaart bij Van iJ'Jüistelrooij. Het duel tegen de Belgen geldt ilsvoorbereiding op de cruciale iterland in Praag tegen de kjechen, op 10 september, laarom begint Ruud van Ni stelrooij morgen gewoon in de basis, hoewel de spits voor de in terland tegen Oostenrijk (vier dagen voor Tsjechië) geschorst is. Van Nistelrooij speelt overi gens maar een halve wedstrijd. Hij wordt morgen naar ver wachting halfweg afgelost door Makaay, die tegen Oostenrijk waarschijnlijk in de basis staat. Advocaat liet gisteren tijdens de training zien hoe hij gaat spelen tegen België en Tsjechië: Van der Sar staat op goal, achterin spelen Bosvelt, Stam, Frank de Boer en Van Bronckhorst. De positie van rechtsback is niet definitief; Reiziger liet de trai ning gisteren - net als Seedorf - licht geblesseerd aan zich voor bij gaan. Op het middenveld vormen waarschijnlijk Cocu (verdedigend), Van Bommel (rechts), Davids (links) en Klui vert (voorop) een kwartet, ach ter de aanvallers Van Nistelrooij en Van der Vaart. Advocaat verklaarde zich enigszins nader over zijn nieuw ste selectie, waarin geen plaats is voor Ricksen en - zoals het persbericht vorige week impli ceerde - dit jaar verder ook niet voor Robben. „Ricksen was de ze keer niet nodig en als ik Rob ben had geselecteerd, had ik een andere linkspoot moeten laten vallen. Bovendien hoefde ik niet te kiezen, omdat Robben (van wege een kleine operatie) niet beschikbaar was. Maar nie mand is buiten beeld. Robben niet, Ricksen niet, Van der Meij- de niet." Robben en Van der Meijde, klassieke buitenspelers, hoeven echter voorlopig niet op een selectie te rekenen, als Ad vocaat zijn nieuwe systeem voor langere tijd gaat gebruiken. De praktijk zal uitwijzen of Ad vocaat met zijn keuze voor een nieuwe rol voor Kluivert een ge lukkige hand heeft. Het is ook de vraag of het gebrek aan ritme bij verschillende spelers een probleem gaat geven. Als het er straks echt om gaat, tegen Oostenrijk en Tsjechië, hebben de Spaanse en Italiaan se Nederlanders precies één competitiewedstrijd in de be nen. Morgenavond speelt Van Bronckhorst back, hoewel hij bij Arsenal op de tribune zit. Van Bronckhorst speelde in de voorbereiding overigens wel re gelmatig mee, maar steeds als linkshalf. Van Bronckhorst en Zenden (overbodig bij Chelsea) zijn der halve momenteel driftig op zoek naar eennieuwe club. Heren der zijn de competities inmiddels begonnen en voor Oranje naakt een week van groot belang. Het kan moeilijk een ideale situatie genoemd Worden. Advocaat: „Dat is iets wat me zorgen baart, ja." GPD lijtl lm mi# ;nsW dri* I.Tsuj 1,848,3 1,736,5 a M teZoi iertan ien:J 5. Epi anGi ï.Epl 19.42 Deft left lerlal 13,425, lerlal <oni( lerlal luim 125,1 imiTa Z=a ,43a 6, Pd !|172 as» fflli stièi rden iter- Bui lde! Ivai AMSTELVEEN - De Ne derlandse hockeysters zijn overtuigend begon nen aan het vierlanden- toemooi in Amstelveen. De ploeg van bondscoach Mare Lammers versloeg Duitsland gisteravond met 3-0. Nederland had iets goed te maken tegen Duitsland. De WK-finalist verloor in de afgelopen oefenperio de liefst twee keer van het lager ingeschaalde buur land. Oranje incasseerde tijdens de voorbije trai ningsstage ook twee ver- liespartijen tegen Enge land. Dankzij de strafcorner van Mijntje Donners leid de Nederland bij de rust met 2-0. De eerste korte hoekslag was een fraaie variant, de tweede rolde met een gelukje achter doelvrouw Walter. De voorsprong was gezien het spelbeeld licht geflat teerd. Ook na de pauze waren beide teams redelijk aan elkaar gewaagd. Oranje was na de pauze aanval lend iets sterker en het lichte overwicht kwam in de slotfase dankzij aan- valster Fatima Moreira de Melo in de stand tot uit drukking: 3-0. Doelvrouw Clarinda Sinnige werd in de tweede helft nauwe lijks op de proef gesteld. ANP Honderden toeschouwers en de jeugdrennertjes van wielervereniging Theo Middelkamp verwelkomen Tyler Hamilton, de revelatie van de Tour, op de Middelburgse Markt. foto's Lex de Meester door Frits Bakker MIDDELBURG - Kan de rondemiss even komen om te kussen? De Eneco Tour, voorheen de Ronde van Nederland, is nog geen nieter onderweg en het kusmeisje kan het al niet meer bijbenen. De Middel burgse burgemeester Koos Schouwenaar opent op het stadhuis het bal als er nog geen renner in beeld is. En de winnaar van vorig jaar, de Luxemburger Kim Kirchen, krijgt bij de voorstelling van de renners een uur later zelfs een driedub bele welkomskus. Het wielergala in Middelburg, aan de vooravond van de start van de vijfdaagse ronde. De vlaggen voor het stadhuis staan strak, de fanfare blaast dat het een lieve lust is, er is een leger van autoritei ten op de been, maar het gaat vooral om de renners. Kees Maas, de vermaarde speaker, zet de toppers uit het mondiale profpeloton in de schijnwerper, het pu bliek vergaapt zich in een heerlijk zonne tje aan de helden van de weg. Ze komen allemaal even langs, van Brad ley McGee, die in Parijs de proloog in de Tour won tot Tyler Hamilton, verwel komd als het medisch wonder uit de Tour. En van Baden Cooke, sprintkoning op de Champs Elysées tot Vjatceslav Ekimov, de bejaarde tijdrijden Vraag van Kees Maas (in plat Hollands) aan de schuchtere Rus: „De hoeveelste keer doe jij mee aan de Eneco Tour?" En het antwoord, na een lichte aarzeling: „Die goenderste." En aan Erik Zabel, zesvoudig winnaar van het groen in de Tour: „Welche etappe von diesen Tour ist die schönste?" Zabel: „Die von Sonntag, wenn ich wieder nach Hause kann fah- ren." Zo maar een klein intermezzo in het volle programma. „Wil meneer Bakens zijn motor zo snel mogelijk van de markt ha len?" Jeroen Blijlevens springt met een kort aanloopje op het podium en strui kelt over zijn eigen benen. Zo gaat dat in de koers nou ook al jaren met de sprinter. Vallen en opstaan. „Kijk wie we daar hebben, Erik Dekkeeeer." Terug van weggeweest na een slepende lijdensweg, vanaf vandaag weer te bewonderen in het peloton. Kees Maas zet ze, op deuntjes van een Schouwse fanfare, in rijen van acht uit de wind. Dat gaat volgens het scenario dat in wielerland traditie is geworden. „De Leeuw is weer in het land", dat houdt in dat Johan Museeuw weer in koers is. „De spierboom met piekharen" is Baden Cooke, de Australische spurter. En als Kees Maas „de Adelaar van de Achter hoek" aankondigt, heeft hij het over Tris tan Hoffman. „Waar zijn al die gillende meiden nou?" Als Alessandro Petacchi, in voorkomen en sprintkracht de opvolger van Mario Cipollini de trappen opkomt. „En weet Oscar Freire toch dat er morgen veel wind staat in Zeeland?" Michael Boo- gerd:,Hij is niet achterlijk hoor.En o ja over Rabobank gesproken. „Theo de Rooij, wordt het geen tijd dat jullie weer eens winnen...?" Zo ging het er nog niet aan toe in de dagen dat Piet van der Lijke nog in het peloton reed. Drie jaar prof geweest, in de ploeg van Gerrit Schulte. De 68-jarige Middel burgse fietsenverkoper is achter het po dium vooral geobsedeerd door al dat blinkende materiaal. „Dames en heren", riep Arnold Parre eerder op de middag tijdens de receptie op het stadhuis, „hier is een Zeeuw die Daden Cooke (FdJeux.com): **-,Mijn leven is zó veranderd s®ds ik de groene trui heb ge ronnen. De respons van het pu- 3"ek is prachtig, iedereen is blij jnetezien. Na de Tour heb ik cri- eriums gereden en een beetje gehouden. Ik ben pas net Jjeor in training. De Ronde van «Ierland heb ik nog nooit ge iden. Ik wilde hier heel graag ™eedoen, omdat ik weet dat er ansen komen voor mijIk zal jooral op Petacchi moeten let- n, hij heeft net nog een koers jponnen in Nederland (Dwars 5>rGendringen). Wie mijn an- ere SFote concurrenten zijn, oet ik nog uitzoeken. Ik heb k Pr°gramma nog niet beke- Robbie McEwen (Lotto-Do mo): „Ik heb al vijf etappes gewonnen in de Ronde van Ne derland en het is de bedoeling dat er deze week zeker eentje bij komt. Er zijn veel kansen voor de sprinters, we weten allemaal dat het hier te doen is. Ik heb niet veel gekoerst na de Tour, al leen een paar criteriums. Ik ben lekker uitgerust. Dat was nodig, want ik ben heel moe uit de Tour gekomen. Of ik zin heb om voor het eerst sinds de Tour weer te gen Baden Cooke te sprinten? Jazeker! Revanche zal ik niet kunnen nemen, dat kan alleen in de Tour zelf. Maar ik treur niet meer om mijn verloren groene trui. Het leven gaat verder, ik krijg wel weer een kans." Rudi Kemna (BankGiroLote- rij): „Sinds ik nationaal kampioen ben, heeft iedereen ineens belangstelling voor mij. Ik ben even de beste van Neder land en daar wil ik van genieten. Ik heb al eens gewonnen in de Ronde van Nederland. Dat was bij mij om de hoek in Dene kamp. Ik zou graag ook eens in Rotterdam winnen. Makkelijk zal het niet worden. Ik moet een heel goede dag hebben en mijn concurrenten moeten een min dere dag hebben, of liever nog een slechte. Maar er zijn zo veel concurrentenZo veel topsprin- ters heb ik nog nooit bij elkaar gezien. Hoe beter het deelne mersveld, hoe groter het respect voor de winnaar zal zijn." ooit meereed in de Ronde van Neder land." Het was het jaar (1956) dat Rik van Looy won, dat Wim van Est derde werd en Piet van der Lijke op een mooie tiende plaats eindigde. De Zeeuwse profrenner ging maar kort mee. Zijn carrière werd in 1959 plotseling afgebroken, toen hij in de stra ten van Brussel in volle sprint tegen een Renaultje reed. „Ik heb er maar weinig aan kunnen winnen", vertelt hij met een schuine blik op het podium. „We reden voor Reming- ton in die tijd, een fabrikant van scheer- apparaten. Toen ik in de Ronde van Nederland een keer urenlang alleen voorop reed, riep de speaker: hier rijdt de renner die geschoren is met een Reming- ton." Hij is er lang niet zo bekend mee gewor den als Jan Janssen, Jo de Roo en Hennie Kuiper, die op de volle markt door het publiek worden nagewezen en allemaal op een uitbundige groet van de speaker mogen rekenen. En zelfs meneer Bakens is op het eind van de avond nog beroemder. „Wil hij die rotmotor nou eindelijk eens weghalen..." D AEGU - Noord-Korea heeft op het laatste moment afgezegd voor de Universiade, de mondiale studentenspelen die deze week in de Zuid-Koreaanse stad Daegu beginnen. Noord-Ko rea beschouwt het buurland als onveilig gebied. Dat is giste ren verklaard door het Noord-Koreaanse semi-officiële Co mité voor een Vreedzame Hereniging van het Vaderland. Aanleiding voor de boycot zijn de demonstraties die rechtse Zuid-Koreanen vrijdag in Seoul hielden. Daarbij werden Noord-Koreaanse vlaggen en foto's van president Kim Jong- il van Noord-Korea verbrand. „We sturen onze atleten niet naar het zuiden. Het is een gevaarlijke plaats waar mensen de veiligheid en waardigheid van hun broeders uit het noorden bedreigen." De Noord-Koreaanse delegatie telde 88 atleten. AFP ROME - Een bundel vol grappen over de voetballer Francesco Totti is in Italië een bestseller. Er zijn al meer dan 600.000 exemplaren verkocht van het boek waarin flink wordt ge- apelleerd aan de domheid van de spits van AS Roma en het Italiaanse elftal. Totti heeft het geautoriseerd, onder de voor waarde dat de opbrengsten ten goede komen aan het kinder fonds Unicef voor een vluchtelingenproject in Congo. Totti zei verheugd te zijn te kunnen meewerken. „Ik heb mij eerst geërgerd aan de grappen over mijmaar ik zie daar nu de vrolijke kant van in. Het is mooi dat ik iets kan doen voor jon ge mensen die niet zo fortuinlijk zijn als ik." AFP PARIJS - Michael Boogerd heeft een sprong omhoog gemaakt op de wereldranglijst van de beroepswielrenners. Dankzij zijn vierde plaats in de zondag verreden wereldbekerwed strijd Kampioenschap van Zürich steeg de Rabobank-renner van de 21e naar de vijftiende plaats op de gisteren gepubli ceerde ranglijst van de internationale wielrenunie UCI. AFP PARIJS - De Finse rallyrijder Tommi Makinen beëindigt aan het einde van dit seizoen zijn loopbaan. De 39-j arige autocou reur behaalde van 1996 tot en met 1999 vier keer de wereldti tel. Makinen behaalde zijn wereldtitels in een Mitsubishi. Dit seizoen rijdt hij voor Subaru. AFP SANTO DOMINGO - Bij de Pan-Amerikaanse Spelen is een vierde dopinggeval naar buiten gekomen. Bij een test na de individuele tijdrit op de weg heeft wielrenner Charles Fabian van het eilandje Antigua positief gereageerd bij een test. In zijn urine is het verboden middel efedrine gevonden. Eerder werden de in Nederland woonachtige atlete Letitia Vriesde, de Amerikaanse sprinter Mickey Grimes en de Argentijnse roeier Ulf Lienhard betrapt op doping. Dit drietal moest de gewonnen medaille inleveren. SID CINCINNATI - De Amerikaanse tennisser Andy Roddick heeft het masterstoernooi van Cincinnati gewonnen. Hij ver sloeg in de finale zijn landgenoot en kameraad Mardy Fish in drie sets: 4-6 7-6 7-6. Het was Roddicks vijfde toernooizege van het jaar en zijn tweede op rij. RTR Erik Dekker (Rabobank): „Mijn rentree in Dwars door Gendringen is goed verlopen, ik ben niet tot het uiterste gegaan. Nu bereid ik me voor op vijf da gen hard werken. Freire en De Jongh zijn sterk in de sprint en met Wauters en Bartko hebben we twee semi-favorieten voor de eindzege in de ploeg. Ik zal eerst veel met mezelf bezig zijn, wat genoeg energie zal kosten. Uitslagen zijn nu niet het aller belangrijkst. Ik wil de eerste vier dagen de finish halen, dan ben ik al tevreden. Over de laat ste etappe maak ik me geen en kele illusie, ik zal al blij zijn als ik de streep bereik. Datzelfde geldt voor de tijdrit; een inspan ning van 25 kilometer in wed strijdtempo kan ik nog niet aan. Maar misschien verander ik wel van gedachten als ik in dezelfde tijd als de leider sta geklas seerd... Trouwens, in 2000 won ik op mijn verjaardag de pro loog van de Ronde van Neder land. Laat ik nu net donderdag jarig zijn!" Tyler Hamilton (CSC): „Met mijn sleutelbeen gaat het al weer veel beter. Af en toe heb ik nog een beetje pijn, maar dat is normaal. De vierde plaats in het eindklassement is mijn hoogste positie ooit in de Ronde van Ne derland; vorig jaar was ik geloof ik tiende. Het is een verraderlij ke wedstrijd, je kunt niet re laxen want het valt nooit stil. We zijn hier om de race te win nen met het team, het maakt mij niet uit of ik dat ben of iemand anders. Natuurlijk ben ik kans hebbervoor de tijdrit, dat wordt de belangrijkste dag. Dan moet ik er staan. Maar wat er ook ge beurt, het is al een mooi jaar. Wielrennen is dan wel geen gro te sport in Amerika, ik heb er in mijn land heel veel supporters bij gekregen." Servais Knaven (Quick Step): „Echt veranderd is mijn le ven niet na mijn ritzege in de Tour. Het heeft wel een grotere impact gehad dan ik had ver wacht. Ik heb heel veel criteri ums gereden, daarom weet ik niet hoe het nu echt met mijn vorm is gesteld. Ik was tussen door nog wel voor de wereldbe ker in Hamburg en daar ging het niet al te super. Ach, ik wacht gewoon af hoe het gaat. Ik rijd nog een compleet programma in het najaar, dus mijn seizoen is nog lang niet afgelopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19