zc 11 aar zit je geen minuutje stil 4L De stenen van Terhole Gemeente, stichting en ziekenhuis wijzen LPF-zorgplan af Goes stelt volgend jaar seniorenraad in WWW. NAZOMER FESTIVAL Eendjes tippen helpt niets Boor gestolen zeeuwse almanak WALCHEREN dinsdag 19 augustus 2003 Natuurlijk Schade vanaf de dijk zeeland nazomer festival lepziekte niet nit te roeien [pnrFriith Ramakers jjSSINGEN - Het iepenbe- landin Zeeland holt achteruit, jiraten en pleintjes raken hun lonumentale bomen kwijt. In lorte tijd zijn lege plekken ont- laanin de Vlissingse Bachlaan, |e Van Woelderenlaan en ook an de Kinderdijk in Middel- |ltg, Gemeenten rooien de zie- I bomen, omdat ze een einde w de plaag willen maken en jidat de verzwakte bomen een naar zouden opleveren voor (omgeving. „Maar het is dwei- bn met de kraan open", zegt i. Hettinga van groenbeheer an de gemeente Vlissingen. ILISSINGEN - In de nacht van Kndag op maandag werd inge- iroken in een schuurtje bij een mning aan de Korenbloemlaan iVIissingen. lit het schuurtje werden een iets en een boormachine gesto- 5i. In verband met deze in- raak werd gisterochtend der- Vlissinger aangehou- en. Advertentie 26aug t/m 7 sept 2003 Hettinga stelt dat niet alle na tuurbeheerders en particulieren die zieke iepen in hun tuinen hebben, het besluit nemen om de iepen te rooien. De conclusie is dat het de verspreider van de iepziekte, de iepenspintkever, niet al te moeilijk wordt ge maakt om te overleven. De ke ver behoudt de kans zijn eitjes te leggen in andere iepen, waar door de besmettelijke iepziekte blijft floreren. Ook Staatsbosbeheer houdt er een minder rigoureuze aanpak op na dan een aantal gemeen ten. „Want wij vinden dat ook een dode of zieke boom zijn waarde heeft", legt boswachter P. de Keuning van Staatsbosbe heer uit. „Aan de kustlijn van Vlissingen tot Domburg staan enorm veel iepen en heel veel zijn er ziek. We laten ze lang zaam doodgaan. We willen alles zo natuurlijk mogelijk laten verlopen. Om een bos levendig te houden, moeten er dode bo men zijn." Staatsbosbeheer kapt alleen die zieke bomen die tussen de 500 en 1000 meter van monumentale iepen staan. „Ook mogen zieke bomen geen gevaar opleveren voor personen of dieren. De Keuning verwacht dat de iepziekte niet te bestrijden is door het kappen van aangetaste bomen. „De boom die aangetast is, gaat toch dood en de kever is sterk. Het zou inderdaad kun nen dat de manier van aanpak van Staatsbosbeheer gemeen ten niet goed uitkomt. Maar wij willen ons terrein natuurlijk be heren", merkt De Keuning op. Tot drievier j aar geleden rooide de gemeente Vlissingen zelf de zieke iepen van particulieren. Hettinga: „Daar zijn we van af gestapt. Het rooien was gratis voor de aanvragers, omdat het ook goed zou zijn voor de hele gemeenschap. Dat doen we nu niet meer, omdat het veel mens kracht kost. We hebben sinds drie, vier jaar te weinig perso neel om ook die iepen te rooien." Gevolg van die verandering is dat lang niet alle huizenbezit ters melden wanneer hun boom in de tuin ziek is. De kosten voor rooien kunnen oplopen tot 2500 euro. Een behoorlijke prijs, dus afstel ligt op de loer. Hettinga kaart nog aan dat er ook in Bel gië en Duitsland niet wordt ge kozen voor het kappen van zie ke iepen. „Ze zeggen dat het een verschijnsel van de natuur is. Die iepenspintkever laat zich niet door een grens tegenhou den." Belangrijke reden voor de Ne derlandse gemeenten om de zie ke iep te kappen, is dat de ver zwakte boom kan omvallen en schade kan berokkenen aan mens en dier. Volgens De Keu ning kan die aftakeling lang du ren. „Ik spreek over jaren." Over de bestrijding van de kever zegt hij: „Misschien worden de bo men ooit resistent tegen het iepkevertje. Er worden op ver schillende plaatsen ook nieuwe iepsoorten geplant, die wel hier zouden kunnen gedijen. Ik heb er geen hoop op dat we met in jecteren iepsterfte tegen kun nen gaan." Een paar jaar geleden heeft Staatsbosbeheer 'prachtige bo men bij Kattendijke proberen te redden'. „We hebben ze ingespoten voor een bedrag van één gulden per centimeter, dat was zo'n tachtig gulden per jaar voor een stevige boom. Die kosten zouden jaar lijks terugkomen. We zijn er vol goede moed aan begonnen, maar alle bomen zijn inmiddels gerooid." Het rigoureus rooien van zieke iepen zorgt overal in Zeeland voor lege plekken. foto Lex de Meester j borSheila van Doorsselaer Mn de Schelde, Scheldeoever linden dijk van Kreverhïl' krzitje geen minuutje stil hn de Schelde, Scheldeoever tour raakt zo'n menig Zeeuwse meid knerstand aan kwijt" De Hulster folkloristen van Ambras zongen het al. En mnsen uit de streek denken wellicht 'hé ja dat ken ik' l»aar de gelijknamige cd van Anibras). De Westerscheldedijk bij Kreverhille, in De Kop van Hontenisse, of moeten we te- [tnwoordig zeggen De Kop van Hulst? Het is een idyllisch plek- ItMet name voor geliefden. Q een beetje beschut en als iebemanning van de voorbij va- ®ide schepen niet voorzien is 'an een verrekijker en voge laars of wandelaars toevallig el- te zijn, hebben koppeltjes er bet rijk alleen. Vooral bij mooi ter is het een plaatje dat zo uit plakboek komt, maar daar schortte het gisteren nogal aan. met de oren in de wind tad, hoorde alleen een hard geruis dat zelfs het gekrijs der ®eeuwen overstemde. Even 'ehker op de dijk zitten recreë- sen, een beetje peinzen en af wachten tot het getij een gol- 'end strandje blootlegt en de watervogels de schelpdieren uit De Westerscheldedijk bij Kreverhille. foto Wim Kooyman te zand komen peuteren, was „metbij. Het was koud en nat. e anders was dat vorige week tej» 'oen de top van de dijk tien ten fleurige stipj es had van de Parasols en de voet van de dijk Versierd' was met een lang lint teleurd blik. Allemaal zon- aanbidders die niet graag hutje op het strand liggen, maar wil. En toch heeft de buurtschap dierbare streek. En als we deze van de Tweede Wereldoorlog den, maakten dat de Zeeuwse zijn charme. moderne minstrelen mogen ge- een waar lustoord. De Engelse meisjes hun handjes samensloe- Ambras bezingt graag de hun zo loven, was Kreverhille in de tijd soldaten die de streek aande- gen en verzuchtten: tevreden zijn met weinig. Geen •tondpaviljoen, geen animatie, aar rust, een mooi uitzicht en e mhoud van de koelbox, r^erhille is niet meer dan een andJevol huizen. Slordig weg- a's°f het de huisjes van n Monopoly spel zijn in een raat die eigenlijk niemand De grensstenen zijn al bijna 800 jaar oud. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer In een prachtig aangeharkt perkje, genaamd De Peere boom, aan de Pastoor Boumans- straat liggen ze: de stenen van Terhole. Het zijn twee zware stenen die in 1241 werden ge bruikt als erfscheiding tussen de boerderijen van het voorma lig Lamswaarder Hof. Wie ze wil zien, moet 'diep' Ter hole in, even van Rijksweg N60 afwijken. Terhole bestaat uit meer dan een Rijksweg die Hulst en Kloosterzande met el kaar verbindt. Helemaal aan het eind van de Pastoor Bou- mansstraat, waar nu een peren boom staat, en waarvan er in 1775 ook een heeft gestaan, lig gen nu de stenen. De Abdij Bou- delo stichtte in 1241 het zoge noemde Lamswaarder Hof. Het Hof lag vlakbij Terhole en Mo lenhoek en bestond uit een voor raadschuur, een zogeheten spijker, en vier boerderijen om geven door een gracht. Buiten de gracht lag tot 1584 ook be bouwing, tot een overstroming alles wegvaagde. De twee grensstenen werden in 1993 teruggevonden en kregen een plaatsje in Terhole. Dat het tafereel enige uitleg behoeft, vond destijds ook het college door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen- Duiveland moet zich wat be treft de medische zorg op het eiland richten op het haalba re. En de lat niet te hoog leg gen door te streven naar de terugkeer van een afdeling spoedhulp en ziekenhuis zorg. De Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen, de ge meente en de Stichting 'Houdt de Zorg op Schou- wen-Duiveland Kernge zond' zijn al dik tevreden als het Rijk eindelijk de beloofde acht ton overschrijft om de medische zorg te verbeteren. De Statenfractie van de LPF heeft vorige week een nota gepresenteerd, waarin de partij pleit voor de terugkeer van een afdeling spoedhulp en ziekenhuiszorg in Zierik- zee. Want alleen op die ma nier kunnen gewonden op Schouwen-Duiveland bin nen de wettelijke richtlijn van drie kwartier de nodige medische zorg krijgen. Deze afdeling moet mogelijk wor den via samenwerking tus sen de Stichting Oosterschel- deziekenhuizen in Goes en het Van Weel-Bethesda Zie kenhuis in Dirksland. „Er is natuurlijk contact, maar er is nog nooit gespro ken over een dergelijk sa menwerking", stelt C. de Jong, bestuurslid van de Oosterscheldeziekenhuizen. Zij is verbaasd dat de LPF- fractie met dit plan op de proppen komt. Te meer om dat provincie, gemeente, zorgverzekeraars, de Schou- wen-Duivelandse stichting en het Goese ziekenhuis ge zamenlijk een plan bij het ministerie van Volksgezond heid hebben ingediend voor een 'profiel-ziekenhuis': in het voormalige Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierik- zee moeten de centrale huisartsenpost, het nieuwe ambulancestation en een be scheiden herstelafdeling worden ondergebracht. Toenmalig minister Borst heeft hiervoor 1,3 miljoen euro toegezegd, waarvan 835.000 euro voor rekening van Den Haag komt. Inmid dels zijn die plannen voor Zierikzee in kannen en krui ken, maar is het nu al tijden wachten op het moment dat het Rijk het geld overmaakt. Omdat het al moeilijk blijkt het geld voor het kleinere plan los te krijgen, vindt De Jong het 'niet reëel' een gro ter plan voor een 24-uurs spoedhulp op tafel te leggen. Ook wethouder J. van Felius (volksgezondheid) wil voor lopig vasthouden aan het ge kozen plan. De suggestie van de LPF om de 24-uurs spoed hulp in Zierikzee te bekosti gen via een verhoging van de toeristenbelasting met één euro wijst de wethouder van de hand. Wat Van Felius be treft moet degene die de ver antwoordelijkheid draagt, ook het geld op tafel leggen. In dit geval het Rijk en niet de gemeente. W. Alkemade, voorzitter van de Stichting 'Houd de Zorg op Schouwen-Duiveland Kerngezond', is zeer getergd door de LPF-nota. „Dit is echt wild roepen en brengt onrust onder de mensen." Zij zou dan ook graag de Staten fractie willen uitnodigen tekst en uitleg te geven over het plan. Net als de Goese ziekenhuisdirectie en de wethouder meent ook de stichtingsvoorzitter dat de lat niet te hoog moet liggen, omdat dan het risico bestaat dat Schouwen-Duiveland helemaal met lege handen komt te staan. Alkemade: „Het kleine beetje waarvan wij zeiden 'dat is het mini mum', is nog niet eens waar gemaakt." „Wat een schat! Doe mij zo'n English boy!" En in hun steen- kolenengels nodigden ze de sol daten uit: „Ga you maar met my mee, dan gaan we naar de zee!" Dat ze daar wel meer deden dan alleen bootjes kijken en een beetje bij- bruinen op de dijk, constateerde de dokter. De Zeeuwse blom had de Engel se ziekte en daar was ze negen maanden zoet mee. Een mooi verhaal over de bloe metjes en de bijtjes dus. En nu we het toch over bijtjes hebben: In 1993 werd in Kreverhille een bijencentrum van de vereniging voor Rasverbetering van Kleine Huisdieren (RKH) opgezet. Het centrum zit inmiddels in Osse- nisse, maar begon in Kreverhille als bevruchtingsstation voor Carnicabijen. Het zoemde er dat het een aard had, en in die zin kreeg Ambras ook wel gelijk toen ze „daar zitje geen minuut je stil" zongen. Wie kan immers rustig blijven zitten als deze beestjes rond je hoofd zoemen en afkomen op een blikje cola in het gras. De angst is volgens de imkers onterecht omdat de Carnicabij bekend staat als een mensvrien delijke bij die amper steekt. Oud-burgemeester A. Vogelaar van de voormalige gemeente Hontenisse verwoordde het des tijds zo: „Een bij is een vriende lijk, op bloemen georiënteerd diertje, dat zoemt en bevrucht en soms een prikje uitdeelt." En dat is precies wat die Engel sen zo af en toe blijkbaar ook de den. door Marjolein Verbrupgen GOES - De gemeente Goes heeft vanaf begin volgend jaar een se niorenraad. Die adviseert het college van B en W en de ge meenteraad over het ouderen beleid. Het werven van de vijf tot zeven leden voor de seniorenraad be gint in oktober. Een project groep die de oprichting van de raad voorbereidt, doet dit door het plaatsen van advertenties in dag- en weekbladen. Ook tij dens een informatiebijeen komst voor senioren in oktober, hoopt de projectgroep leden te vinden. Dat moeten mensen zijn van vijftig jaar of ouder met een visie op het ouderenbeleid, en zij moeten deskundig zijn op dit gebied. Het Bondenberaad Groot Goes draagt maximaal vier leden aan. De leden gaan de gemeente ad viseren over zaken zoals wonen, zorg, mobiliteit en sport. „De belangrijkste onderwerpen die op dit moment op stapel staan, zijn voorzieningen om ouderen zp lang mogelijk zelfstandig te laten wonen en verkeersveilig heid", volgens J. Schipper, sec- torhoofd maatschappelijke ont wikkeling van de gemeente Goes. De gemeente stelt jaarlijks ne genduizend euro beschikbaar voor de onkosten van de Senio renraad. Advertentie De speciale bijlage van de PZC niet ontvangen? Haal hem bij onderstaande adressen. Walcheren Middelburg Middelburg Arnemuiden Vlissingen Vlissingen Koudekerke Zoutelande Westkapelle Domburg Oostkapelle Veere Grijpskerke Primera Antony Burger Primera van 't Westende Primera Joossens Primera Vlissingen VOF Golff Golft t Boekenhuisje Total Faasse-Kaland Boekelier Postkantoor Fa. Hogeweg Pieter Bliek Meesterbakkers Attentmarkt Sanderse K Delft 7 Vrijlandstraat 87 Langstraat 45 Walstraat 189 Paauwenburgweg 63 Badhuisstraat 6 Langstraat 24 Zuidstraat 27 t Groentje 6 Dorpsstraat 21 Markt 24 Kerkring 17 En ook af te halen bii het PZC kantoor in uw reqio van de voormalige gemeente Hontenisse. Het dagelijks bestuur liet een bord plaatsen bij De Peereboom zodat voor toeristen en 'bede vaartgangers' de geschiedenis nog eens beknopt wordt weer gegeven. Helaas heeft de tand des tijds vat gekregen op de ou de stenen. De zure regen is er waarschijnlijk de oorzaak van dat het oppervlak van de stenen is gaan verweren. Ze worden platter en platter. Wellicht, over vele tientallen jaren, is het nieu we perenboompje een echte boom geworden en fungeert het gebladerte als een natuurlijke paraplu. Zo klein als ze is, de 18 maan den oude Eefje heeft al een duidelijke wil. Dat haar ou ders graag uitslapen, dat mag van haar, zolang dat maar binnen de perken blijft. Gisterochtend duurde dat uitslapen wel heel erg lang. Eefje mocht weliswaar rond scharrelen in de ouderlijke slaapkamer maar pa had zelfs na een halfuur nog geen zin om met haar naar de eendjes te gaan. Om duide lijk te maken dat actie ver langd werd, trok ze eerst zijn T-shirt van de stoel en legde het kledingstuk naast zijn hoofdkussen. Vervolgens zijn broek en toen een reactie we derom uitbleef, pakte ze een van zijn slippers en schoof die om zijn voet. Pas toen had hij door dat dochterlief ook zo haar wensen heeft, waar na ze vijf minuten later bij haar favoriete plekje waren bij de Terneuzense vijver waar ze eindelijk haar eend jes kon voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11