Gezellig druk op Groedse kunstmarkt GROTE KERK VEERE Opnieuw nazi-graffiti op Schouwen-Duiveland Miniatuur van dertigjarig café Burghse strijdt tegen aanleg fietspad door Zeepeduinen Ijv/erken vragenlijst huisartsenpost kost veel tijd rj!S Slide motoren an start van int Baafsrally maandag 18 augustus 2003 Eén auto Ironkenrijder erliest rijbewijs j - ök 'T SiÉ-V" Trappenvrees Werk in Westerscheldetunnel Gewond bij aanrijding Man in gezicht geslagen Aanhanger en paardentrailer weg Motorrijder gewond Man beledigt agenten Onherstelbaar Geëmotioneerd JAN WOLKERS DRUMMERS DOUBLE BILL Info: www.nieuwe-muziek.nl Tel. 0118 623650 a 35' rinnrFamke van Loon BROUWERSHAVEN - Neo- nazi's hebben opnieuw hun sporen nagelaten op Schou- ((en-Duiveland. Op de stoep, jet speeltuig en het gebouw van openbare basisschool De Schoener in Brouwershaven z|jn eind vorige week racisti sche teksten gespoten met wit- te verf. De graffiti is zaterdag morgen vroeg ontdekt door surveillerende agenten. Begin vorige week nog werd Zierikzee opgeschrikt door de racistische graffiti. Haken kruizen en teksten als White Power werden verspreid over de stad neergekalkt. Ook hin gen op tal van gebouwen als het politiebureau, een kantoor aan de Grachtweg, het gemeente huis en de bibliotheek pamflet ten, waarin Hitiers plaatsver vanger, Rudolph Hess, werd geëerd. Begin dit weekend bleek dat de neo-nazi's hun terrein verlegd hebben naar Brouwershaven. Op het rolluik van de basis school was een hakenkruis en White Power' gespoten terwijl ook het meubulair op het speel pleintje en de stoep werden be werkt. Of de graffiti in Zierikzee en Brouwershaven door één en dezelfde groep zijn aange bracht, kan de politie op dit moment nog niet vaststellen. Wel worden de twee zaken in hetzelfde onderzoek meegeno men, temeer omdat de doods kop, die op de stoep in Brou wershaven is geschilderd, ster ke gelijkenissen vertoond met het exemplaar dat op de biblio theek in Zierikzee is aangetrof fen. Woede over trage medische hulp tinrRon Magnée i om IGGEKERKE - Hij heeft ten goed woord voor over, ei- maar A. Hillebrand van café j. leKoninck in Biggekerke. Pal oor zijn etablissement viel een ngels jongetje lelijk van zijn dsje. De huisartsenpost wei- uit te rukken, zo vertelt lebrand. Uiteindelijk bood sambulance uit Goes soelaas. coiv Setwas zaterdagmiddag, vlak ir ons eet- en drinklokaal. Engels jongetje van een jrtje of dertien, veertien viel mz'n fietsje. Het zag er slecht uwilt, dus ik belde meteen 112", ïtelt de boze eigenaar Hille- van de Biggekerkse uit- jjfcnning. „Daar vertelden ze f dat de ambulances op Wal men allemaal bezet waren en i! er eentje uit Goes kwam. Dat kan ik me voorstel- n.Dus wachtten we op de am- ianceuit Goes." (situatie van het jongetje ver- echterde echter snel. „Ineens okken zijn ogen weg. Hij zag m asgrauw en zei niets meer, geen letter! Wat er aan de hand was, wist ik niet. Maar ik dacht wel: die ambulance uit Goes komt te laat." Hillebrand bedacht zich geen moment en belde de huisartsen post in Vlissingen. Daar werd de reguliere methode gehanteerd: die van de vragenlijst. „Ik kreeg wel 25 vragen voorgelegd. En ie dere keer werd ik in de wacht gezet omdat de telefoniste moest overleggen met de dokter. Wel zeven, acht keer werd ik in de wacht gezet. En een minuut later kwam de telefoniste dan weer terug." De slotconclusie was, vertelt Hillebrand, dat de wagen van de huisartsenpost niet naar Bigge kerke kon komen. „Er was maar één auto, vertelden ze me, en die was niet beschikbaar. 'Dat kan wel wezen', zei ik, 'dan spring je maar in je privéwagen!Ze ver telden me dat ze naar een man moesten die nog maar één uur te leven had. Ik antwoordde: 'Maar deze jongen heeft nü hulp nodig.' Uiteindelijk was de am bulance uit Goes nog eerder ter plekke dan ze bij de huisartsen post met hun vragenlijst klaar waren." Huisarts P. de Doelder uit Middelburg, tevens voorzit ter van de huisartsenpost, wil niet inhoudelijk op de zaak in gaan. „Het is zinloos te reageren als ik niet de exacte gegevens heb." Hij betreurt het dat Hille brand zijn klacht niet intern heeft gedeponeerd „Er zijn vier verschillende adressen waar een klacht kan worden inge diend. Het is jammer dat meneer naar de krant is gegaan." In het algemeen wil hij wel zeggen „dat huisartsenzorg nu eenmaal schaars is." Eigenaar Hillebrand van het Biggekerkse café is zaterdag middag in ieder geval nog steeds furieus over de handelwijze van de huisartsenpost. „Vragenstel len kunnen ze. Maar actie, ho IRIKZEE - Een 47-jarige be- uurder uit Rotterdam heeft terdag in Zierikzee zijn rijbe- js moeten inleveren. De man eirond half één 's nachts over ■Nieuwe Haven, toen hij door oiApolitie aan de kant werd ge- fld. Uit de ademtest bleek dat met 3,9 keer meer alcohol op oiJ ter het stuur was gekropen x» iwettelij k is toegestaan ïtFred Rabout I DENBURG Twintig oude iren gingen gisteren vanaf laai te Aardenburg van start de vierde Sint Baafsrally. opkomst was wat minder vorig jaar, toen twee keer deelnemers zich meld- tebbers van oude motoren kien 's morgens genieten van pgestelde oudjes van voor I. ivan de trekpleisters was een ly Grand Sport van het iwjaar 1929. De eigenaar Jo feVlierberghe uit Hulst, die »en met zijn zoon deelnam, kielde vol trots over zijn ju- teltje. !ze motor heeft een giganti- wegligging. In West- Euro- ajn er nog een kleine dertig Nver. Ze werden in het verle- N gebruikt voor wegraces, pis de Rolls Royce onder de Woren. Een plezier om er mee f rijden", vertelt Van Vlier- le. ,r de start werden de onder- te door Van Vlierberghe nog ^zorgvuldig opgepoetst. Ier de deelnemers opvallend Guzzi's. Verder een bijzon- uitgave van een FN-motor ^het Belgische leger, NSU en ïleHarleys. Barend Midavaine bij miniatuurcafe de Mug. foto Lex de Meester door Ron Magnée MIDDELBURG - Barend Midavaine, eigenaar van braai-tapperij De Mug in Middelburg, is gistermiddag in het zon netje gezet. Zijn café bestond op de kop af dertig jaar. Ter gelegenheid van het jubileum werd in Miniatuur Walcheren een replica van zijn café onthuld. „Fantastisch", zegt een glunderende Midavaine terwijl hij naar het model van zijn etablissement kijkt. „En het klopt tot in de details, prachtig." De Bourgondische kroegbaas werd gis teren nietsvermoedend meegenomen naar het attractiepark. Daar nam bur gemeester K. Schouwenaar van Mid delburg het woord, om even later de re plica mét een mini-Midavaine bij de in gang te onthullen. De modellenmakers van Miniatuur Walcheren zijn zelfs zo nauwgezet te werk gegaan, dat ze ook de felrode kozijnen van het belendende pand van De Mug aan de Kromme Weele knalrood hebben gemaakt. On langs kwam Midavaine in het nieuws toen de Middelburgse welstandscom missie ingreep en Midavaine verordon neerde om de kozijnen bruinrood te ma ken. „Ach, die kleur, daar komen we met de gemeente wel uit", aldus Mida vaine gisteren. Overigens wijkt de re plica op één cruciaal punt af van het origineel, weet Midavaines vrouw Nienke. De mini-Midavaine, bij de in gang van de kroeg, ontbeert nog de on afscheidelijke pijp. Maar daar zouden de werklieden van Miniatuur Walche ren nog wat aan gaan doen, lacht ze. Dertig jaar geleden opende Midavain op de Vlasmarkt zijn kroeg. Die be stond overigens alleen uit het voorste deel van het huidige café. De eerste ver dieping verbouwde hij tot restaurant. „Maar dat liep niet zo goed. Mensen wilden niet zo graag naar boven. Had den toch trappenvrees." Uiteindelijk verhuisde het restaurant naar de bega ne grond en werd de ruimte op de eerste verdieping Midavaines woonkamer. Ondertussen bouwde hij zijn zaak steeds verder en kocht ook het belen dende pand aan de Krommme Weele aan. Wie denkt dat Midavaine het anno 2003 jaar wat rustiger aan wil doen, heeft het mis. De kroegbaas heeft in middels plannen om twee hotelkamers en twee luxe suites in het pand aan de Kromme Weele te gaan verhuren. Mi davaine hoopt dat zijn logement in ja nuari van start kan gaan. 'tzitter van de Taakgroep 'élementen en tevens mede- piisator van de rit les van •teghem was enigszins te- tegesteld over de lage op- „De afgelopen week 'hl ik regelmatig gebeld voor "formatie en toonden heel veel Ptorbezitters belangstelling teronze rit in Aardenburg He- is het vandaag wat minder te vorig jaar. Toen kwamen er te veertigtal motoren opda- te Waarschijnlijk heeft de la- jte opkomst te maken met het tedere weer van vandaag en te°orspelling van regen. Som- 'ei! zijn nogal zuinig op hun Hat. 'deelnemers legden een schut tend parcours van een kleine tecferd kilometer af. Het liep Hozakelijk door het Vlaamse 'teenlandschap. 'proberen aan onze rally elk te een ander thema te verbin- te. Dat wordt door de deelne- erszeer gewaardeerd", aldus teHaneghem. Hint Baafsrally wordt iedere zondag van de maand au- gehouden. door Fred Rabout GROEDE - Groede en de kunstmarkt heb ben al jaren een relatie met elkaar. Zelfs de uit zijn voegen gegroeide jaarmarkt komt voort uit de kunstmarkt en maakt er nog altijd onderdeel van uit. De 'pure kunstmarkt' is een paar jaar gele den verhuisd naar de omgeving waar hij thuishoort, het Slijkstraatje. De Lutherse Kerk en het Nederlands hervormde kerk gebouw vormen samen de nieuwe locatie. De Nederlands hervormde kerk is duide lijk aan renovatie toe. 'Geraamde kosten 750.000 euro' wordt binnenin gemeld, waarvan de in het leven geroepen stichting 210.000 euro moet ophoesten. Van dit be drag is al 78.000 euro binnengehaald. Teu- ni, uitgedost in 'Kezandse dracht' laat zich dan ook maar al te graag door de toeristen fotograferen, als ze maar wat aan haar kraam kopen. De echte kunst is echter te vinden in het Slijkstraatje en in de Luther se kerk. In deze laatste ruimte exposeren Digna Blauw (mode in klei), Lydie van der Jeugt en Rie Vermeulen. In het Slijkstraat je ontbreken uiteraard de ovenkoeken, bo lussen en suikerwafeltjes niet, want ook dat is Zeeuwse kunst. Daarnaast uiteraard de schilders, tekenaars en muziekmakers. Herman Bakker verzorgt rondleidingen en springt bij waar er vragen zijn. In de tus sentijd drijft hij handel. De toerist kijkt en vermaakt zich. Ook deze editie van de kunstmarkt mag geslaagd ge noemd worden. TERNEUZEN - Als gevolg van werkzaamheden aan de vluchtdeuren in de Westerscheldetunnel is de linkerrijstrook van één van de tunnelbuizen vanaf vandaag tot en met 27 au gustus afgesloten. Om die reden wordt op de rechter rijstrook een snelheidsbe perking van vijftig kilometer per uur ingesteld. De verkeers maatregel geld van 9.00 tot 16.00 uur en mogelijk na 19.00 uur. Uitgangspunt van de maatregel is volgens de tunneldirectie dat de veiligheid van de tunnelgebruikers en de onderhouds- technici voorop staat en dat het verkeer in de spits zo weinig mogelijk hinder van de werkzaamheden ondervindt. KRUININGEN - Op de kruising van de Zanddijk en de Oude Rijksweg bij Kruiningen is zondagmorgen een 42-jarige au tomobiliste uit Den Helder gewond geraakt. Een 50-jarige Kapellenaar die in de richting van Goes reed verzuimde haar voorrang te verlenen met een aanrijding tot gevolg. De vrouw werd met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. 's-HEERENHOEK - Een negentienjarige man uit de gemeen te Borsele is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn gezicht geslagen in een horecagelegenheid in 's-Heerenhoek. Dat ge beurde toen hij het opnam voor een ander persoon, die op dat moment werd vastgehouden. Het slachtoffer hield drie losse tanden over aan het incident. Hij heeft aangifte gedaan van mishandeling. OOSTERLAND - Op twee plaatsen op Schouwen-Duiveland zijn kort voor het weekend een aanhangwagen en een paar dentrailer gestolen. De aanhanger verdween van onder een carport bij een huis aan de Ridderweg in Ellemeet. Het gaat om een bruine, en- kelassige wagen. De trailer om paarden te vervoeren is mee genomen vanaf een terrein aan de N59 bij Oosterland. Deze wagen was voorzien van een slot, maar hinderde de dieven niet hem mee te nemen. NIEUW-NAMEN - In de Lignestraat in Nieuw Namen raakte vrijdagmiddag een Belgische motorrijder gewond bij een aanrijding. De 69-jarige bestuurder van de motorfiets uit Sint Gillis- Waas kwam over de Lignestraat vanuit Doel. Toen hij, in een bocht onder aan de dijk, opzij een weiland inkeek reed hij te veel naar links en kwam frontaal in aanrijding met de 19-jari- ge automobilist uit Vlissingen. De motorrijder hield aan de aanrijding een gebroken sleutelbeen over. TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is een 28- jarige man uit Terneuzen aangehouden wegen belediging. De man reed op zijn fiets over de Nieuwstraat in Terneuzen. Hier mag niet gefietst worden. Toen agenten hem hierop aanspra ken begon de man te schelden. Bij zijn aanhouding verzette de man zich en op het politiebureau bedreigde hij ook nog enkele agenten. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. door Ali Pankow BURGH - Inwoonster J. Stoel uit Burgh zet de strijd tegen de aanleg van een fietspad door de Zeepeduinen onverminderd voort. Haar bezwaarschriften tegen die fietsroute dwars door de duinen van de Oude Moolweg naar de Adriaan van der Weij- deweg resulteren uiteindelijk in een gang naar de Raad van State die vanochtend de argumenten van Stoel aanhoort en binnen kort een definitief oordeel zal vellen. Stoel erkent best gespannen te zijn om voor de Raad van State haar bezwaren toe te lichten. „Toch ga ik beslist naar Den Haag. Ik ben deze strijd vijf jaar geleden begonnen en nu zal ik het afmaken ook in het belang van de planten en de dieren." De Burgse weet zich tijdens de zit ting gesteund door John van Vliet van de Stichting Duinbe houd. „Hij mag daar echter niet namens die stichting spreken, maar alleen als mijn persoonlijk adviseur optreden", verklaart Stoel. Zij voorziet onherstelbare scha de aan de Zeepeduinen als daar inderdaad een fietspad wordt aangelegd. In de eerste plaats verwacht zij dat er bomen en struiken worden aangetast door de aanleg van het pad zelf, maar meer nog vreest zij de schade die de gebruikers van het fietspad in de loop der tijd zullen aan richten. Stoel verwacht dat niet alleen fietsers, maar ook brommer- en scooterrijders de rust in de Zee peduinen gaan verstoren. Het is de bedoeling dat het fiets pad naast het reeds bestaande wandelpad door de duinen wordt aangelegd. Stoel heeft de afgelopen jaren geageerd tegen de plannen met tal van brieven naar de gemeente, Natuurmo numenten, Zeeuws Landschap, de (Vrienden van Westerschou- wen, de Zeeuwse Milieufedera tie, t Staatsbosbeheer en de dorpsraad van Burgh-Haam- stede. Vanuit de bevolking van Burgh ontving zij veel bijval in haar strijd. Dat resulteerde in een handtekeningenactie waar mee ook veel bewoners bij de gemeente verzochten het ge wraakte fietspad niet aan te leg gen. De gemeente trachtte daarop de gevoelens van onrust weg te ne men met uitgebreide informa tie. Daarin werd benadrukt dat voor de aanleg van het fietspad tussen Oude Moolweg en Adri aan van der Weijdeweg een ver gunning in het kader van de na tuurbeschermingswet nodig is. „Zonder zo'n vergunning is het niet toegestaan ook maar één boom weg te halen", schreef de gemeente in een poging de ge moederen te kalmeren. Op haar beurt verbaasde de ge meente zich overigens over de onrust omdat de gemeente voor de aanleg van het fietspad een convenant sloot met natuuror ganisaties als Zeeuwse Milieu Federatie, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. Stoel is er echter helemaal niet van overtuigd dat het allemaal wel mee zal vallen met de scha de als gevolg van het fietspad. Zij zegt al veel te veel negatieve voorbeelden te hebben van de manier waarop mensen de na tuur kunnen vernielen. De Burghse inwoonster raakt ge ëmotioneerd bij de gedachte dat er door haar geliefde Zeepedui nen uiteindelijk toch een fiets pad komt te lopen. Zij voert nu al jaren strijd, maar vreest voor de afloop. „Uiteindelijk zal ik het wel gaan verliezen, want te gen het grote geld kan ik toch niet op." Keramiek van Digna Blaauw te zien op de kunstmarkt in Groede. foto Wim Kooyman Advertentie 18-8 20.00 uur NAT. JEUGDORKEST Reinbert de Leeuw 22 8 20.00 uur DICHTER BIJ JAZZ 30 8 16.00 uur URKER MANNENENSEMBLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9