7 Een toonbeeld van dijkenbouw Dieren blij met bomkrater Twee keer brand in Arnemuiden Akkoord over plek voor een hospice D66 boos over plan rooien van bomen in Goese straat Gent yiissings uitgaansleven stuk rustiger geworden na sluiting Café Nationaal t.iq - zeeuwse almanak WALCHEREN maandag 18 augustus 2003 Schietpartij vanaf de dijk Handkrabben Meisje overleden na val met bromfiets J Gezelligheid troef op Bellamypark nee /tor Ron Mag VLISSINGEN - Het is weer ge- lellig op het Bellamypark. Dat zeggen bezoekers van het park, lioegbazen én de burgemeester tan Vlissingen. Waar het park meger steevast negatief in het nieuws kwam, is het nu rustig. Zo stil dat saaiheid op de loer jjgt, vrezen sommigen. Zaterdagavond, tegen elven. Op de terrasjes op het Bellamypark het druk. Aan de oostzijde van het park - waar cafés als De Dop.Bleij en Pare Centraal zijn gevestigd - zit het stampvol. De sfeer is gemoedelijk, gezellig en nergens te luidruchtig. Dat beamen ook de kroegbazen vanhet plein. „Het is zeker weer :llig", zegt M. van de Woes- tijne. eigenaar van Café Soif aan het Bellamypark. „De be drijven zorgen voor een goede sfeer", weet bedrijfsleider C. Dominguez van steakhouse Scandalous, op de plek waar weger Café Nationaal zat. „Het is zeker rustiger gewor den", beaamt ook burgemeester A van Dok die openbare orde en ledigheid in haar portefeuille heeft. IVant onrustig was het op het Bellamypark. Vorig jaar haalde het plein bijna elk weekend de krant met vechtpartijtjes of vandalisme. Voorlopig diepte punt vormde de schietpartij in Café Nationaal, oktober van het vorig jaar. Hierbij werd een por tier van de discotheek ernstig gewond. Acht dagen lag de man in coma. De schutter werd ver oordeeld tot acht jaar cel. Het incident bleek een omslag punt. Na de schietpartij ging de disco van Nationaal op de eerste verdieping dicht. Daarna sloot café ook zijn deuren. De nieuwe eigenaar M. van Nielen stripte de tent van boven tot on deren verbouwde het tot Grand café en steakhouse. Sinds die ijd is het een stuk rustiger op iet plein. Volgens burgemeester Van Dok hebben de cafés flink bijgedragen aan een goede sfeer. MA- Toch gelooft Van de Woestijne van café Soif niet dat het de slui ting van Café Nationaal is, die de problemen heeft opgelost. „Maar wat het dan wel is, weet ik ook niet. Het publiek dat voor onrust zorgde, is in ieder geval weg. En waar het heen is? Ik weet het niet. In ieder geval niet op het Bellamypark." Dominquez van Scandalous: „Erzijnook nieuwe zaken geko men zoals café Speijk. De Dop is veranderd. Dat heeft het park goed gedaan." Burgemeester Van Dok: „Het is nooit goed aan te geven waar het aan ligt. Maar feit is dat er sinds vorig jaar heel intensief opgetreden is tegen overlast." Van Dok vindt ook dat de inspanningen van de ho reca hebben gewerkt. „Veel za ken hebben hun best gedaan om er goed uit te zienEn het is alge meen bekend dat als alles er goed uitziet, er minder gedon der is." Feit blijft dat er met het vertrek van Café Nationaal in ieder geval één nachtvergunning minder is. „We hebben de nachtvergunning er inderdaad afgehaald. Het paste gewoon niet bij het concept van onze -in zaak", legt Dominguez uit. Het resultaat hiervan is dat er nog maar één zaak is die tot vijf uur open is. Alle andere cafés gaan in het weekend vanaf twee uur tot drie uur over op éénrich tingsverkeer: er mogen geen be zoekers meer binnen, alleen nog maar uit. En drie uur is het hele maal schluss. De enige kroeg in Vlissingen die nog tot in de late uurtjes open blijft, is café Brutus in de Wal- straat. Een deel van de overlast is dan ook naar die contreien verplaatst, zegt Van Dok. Niet toevallig vond een ernstige mis handeling dit weekend juist op de Nieuwendijk plaats. Maar een deel van de overlast is naar elders vertrokken, oordeelt Van Dok. Volgens eigenaar F. Meijer van café De Concurrent op het Bel lamypark is er een aparte groep van 'nachtstappers'. „Dat zijn mensen die het leuk vinden om tot vijf uur door te gaan. Die hebben nu alleen nog Brutus, wat een heel klein zaakje is." Meijer denkt dat een groot deel van deze nachtstappers al lang niet meer in Vlissingen uitgaan. „Die gaan wellicht naar Mid- foto Lex de Meester delburg, of naar Goes.Als deze nachtstappers niet meer in Vlis singen uitgaan, scheelt dat veel overlast, maar ook veel omzet. „Het moet natuurlijk ook weer niet té rustig worden hier", zegt Meijers. Er is volgens hem dan ook nog ruimte voor een tweede nachtcafé. „Maar ik geef eerlijk toe: die kar ga ik niet trekken." Te rustig of niet, burgemeester Van Dok telt voorlopig de zege ningen van het nieuwe beleid. En saai, dat zal je haar niet snel horen zeggen. „Nee, aan die grens zijn we voorlopig nog niet toe." door Emile Calon Het Killetje bij Nieuwesluis ligt er zelfs op deze zomerse ochtend wat verstild bij. Een enkele recreant laat er zijn vlie- gerop, maar heeft geen oog voor het complex aan dijken en paal hoofden dat daar op het meest noordelijke puntje van West- Zeeuws-Vlaanderen ligt. Het Killetje is in officiële water- schapstermen een uitstroom- *erk; een plaats waar het water rit de Oud-Breskenspolders en aanpalende gebieden wordt ge loosd. Oorspronkelijk gebeurde dat, zoals de naam Nieuwesluis rizegt, via een sluis. Sinds 1968 heeft een gemaal die taak van de sluis, twee eeuwen eerder aan gelegd, overgenomen. Wat ge rieven is, is het komvormige uitstroom werk. Twee halve cir kels van dijken en vele reeksen van paalhoofden beschermen het eigenlijke uitwateringska naal. En midden in die kom ligt nu een klein strandje waar het bij wel ke wind dan ook het lekker toe- 'en is. Helga Rumsel uit het Duitse Essen vindt het een idea- .i.i- -y. 'V_".T- iff i &0. 'M. '1 f - narvmrti-J ?„WKM - J ■Jfr ;ePlaats voor haar één jaar oude haby om rond te scharrelen. -Lekker beschut", zegt ze ter wijl ze haar Schatz niet uit het °og verliest. Hd Killetje is bij uitstek de P'aats waar te zien is waartoe mensenhanden op het gebied jan dijkenbouw in staat zijn. ™]na heel het blikveld wordt in eslag genomen door een waar igtwerk aan dijken met stevi- ge r°buuste basaltbekleding Paalhoofden. Boven alles uit oomteen misthoorn, een zware wart geteerde paal waaraan ee reusachtige metalen spea ks zijn bevestigd die, als ze e'en, de grond laten trillen. ,e geluid van die hoorns is ook JWinwaarts vele kilometers jerte horen. o! Killetje is voor Jaap Boek- - oud-medewerker van wa- Het Killetje, vanaf de dijk gezien. terschap Het Vrije van Sluis, de plaats waar hij het liefst ver toeft als de wind aanzwelt. Ze ker in de winter bij een ruwe noordwester als de zee te keer gaat en de golven hoog opspat ten, vindt hij het de mooiste plaats die hij kent. Hij komt daar dan om te kijken naar de kracht van de natuur en de weerstand die de door mensen aangelegde dijken en paalhoof den bieden. Een prachtige bele venis, zegt hij, terwijl hij be schrijft hoe golven dan met veel geweld te pletter lopen op de glooiingen. Andere plaatsen langs de West-Zeeuws-Vlaamse foto Peter Nicolai kust bieden die belevenis niet, zo weet hij zeker. Hij wijst naar links en rechts en stelt dat het Killetje een heuse kaap is, een vooruitstekende landpunt. „Hier is de kracht van de zee als -m ■3^,i /1»|, f De bomkrater biedt onderdak aan kikkers en salamanders. foto Lex de Mester door Emile Calon In de dagen voor de landing bij Westkapelle probeerden de geallieerden met een gericht bombardement een Duitse uit kijktoren annex bunker nabij kasteel VVesthove te verwoesten. De duizendponder miste op een haar na zijn doel en sloeg een krater van veertien bij elf meter in het bosgebied tussen Dom burg en Oostkapelle. Die krater, op een paar meter afstand van de Brede Dreef of tewel Lindendreefligt daar nog steeds tot vreugde van de dieren die in de Manteling van Walche ren leven. Ze gebruiken hem na melijk als drinkput. En omdat de krater een diepte heeft van zeker twee meter staat er bijna altijd water in. Reeën, damher ten en tal van vogels laven zich daar. En amfibieën zoals kik kers en salamanders leven zelfs in die put. Door de uitzonderlij ke droogte van de afgelopen tijd staat de krater nu voor het eerst sinds vele jaren droog, weet bos wachter Hans van der Weelen, waardoor dorstige dieren moe ten uitwijken naar de drinkput ten in de duinen. Zolang die putten niet droog vallen heeft de droogte geen na delige gevolgen voor de dieren. Zelfs de amfibieën die in die bomkrater leven, overleven de droogte wel. Volgens Van der Weelen is het damhert de absolute koning van de drinkput. Als dat dier ver schijnt wijken alle anderen. Ze ker de ree, die weet dat hij voor rang moet geven aan zijn grote neef. De ree is ook veel schuwer, weet de medewerker van Staatsbosbeheer. Zodra een ree beste te ervaren." Het Killetje is ook de plek waar hij graag mij mert. Zo was hij enkele dagen terug om elf uur 's avonds aldaar tijdens volle maan. Tot zijn verbazing was hij de enige. Geen enkele late wande laar was op dat moment op de zelfde gedachte gekomen zodat hij in alle rust kon genieten van het spel van de zee en het maan licht. Het Killetje is voor Boekhout niet alleen bijzonder wegens de waterstaatkundige werken. Dierbare jeugdherinneringen zijn medebepalend, erkent hij. Zijn vader is immers daar aan de voet van de zeedijk geboren. Hij vertelt hoe zijn grootvader, een dijkwerker, daar woonde en hoe hij, als hij daar verbleef, tegen het einde van de ochtend vaak door zijn oma erop uit werd ge stuurd om aan de andere kant van de dijk grote handkrabben te vangen. Die werden vervol gens even gekookt in de mid- dagpot en daarna opgegeten. Die dieren, nu een delicatesse, zijn niet meer te vinden in het Killetje. Wat er wel staat is een monument ter herinnering aan de Deltawerken, van de hand van Boekhout zelf, waarin hij alle dijkwerkers door de eeuwen heen eert: 'Scheppend in de gol ven der getijden'. door Ron Magnée ARNEMUIDEN - De brand weer moest zaterdag tweemaal uitrukken voor brandjes in Ar nemuiden: één in een frituurpan en één in een prullenbak. In bei de gevallen was de schade aan zienlijk. Even na twaalven 's middags was het raak in de Oranje Nas- saustraat. De bewoonster van het huis was niet aanwezig, maar had wel een frituurpan aan laten staan. Bij thuiskomst bleek het vet in brand te staan. Ze poogde de brand met water te blussen, wat averechts uit pakte. Met tweede- en eerste graads brandwonden moest de vrouw worden afgevoerd naar het ziekenhuis. Ze is dezelfde dag nog uit het ziekenhuis ont slagen. De brandweer kon de brand snel blussen. De woning liep aan zienlijke rook- en roetschade op; de totale kosten lopen in de tienduizenden euro's. Zaterdagmiddag moest de brandweer uitrukken voor een brand in de Langstraat in Arne muiden. Duitse toeristen zagen rond kwart voor zes dat er brand woedde in de Golff-supermarkt. .De winkel was op dat moment afgesloten door het personeel. Bij aankomst van de brandweer bleek een prullenbak in brand te staan. Het is nog onduidelijk wat de brand veroorzaakt heeft. De po litie heeft de zaak in onderzoek en bekijkt daarbij de onder meer videobeelden van een be wakingscamera. De zaak heeft aanzienlijke rook- en roetschade opgelopen. Onduidelijk is of de levensmid delen in de supermarkt zijn aangetast. Vandaag zal de Keu ringsdienst van waren onder zoek verrichten. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De bewoners van de Frederik Hendriklaan in Zie- rikzee en de Stichting Hospice Schouwen-Duiveland zijn het eens over de plek waar in de toe komst het eilandelijke sterfhuis gebouwd kan worden. Mits de benodigde bouwver gunningen straks door de ge meente worden afgegeven, zal het hospice op de hoek van de Frederik Hendriklaan, dichtbij verpleeghuis Cornelia, worden gebouwd. Schouwen-Duive land moet een eigen hospice krijgen, zo vindt de stichting die zich hard maakt voor de bouw van de voorziening waar drie tot vijf terminale patiënten op een waardige manier en in huiselij ke sfeer hun laatste dagen kun nen doorbrengen. Een 'bijna- thuis- huis' noemt de stichting het ook wel. Maar de plek waar dit eilandelijke sterfhuis aan vankelijk zou verrijzen - op een leeg terrein midden aan de Fre derik Hendriklaan - stuitte be gin dit jaar op verzet van omwo nenden. Zij voelden zich niet erg gemakkelijk met deze nabijheid van de dood en stelden voor het hospice op één van de hoeken van dezelfde straat in noord- Zierikzee te bouwen. Het stichtingsbestuur en bewo ners zijn opnieuw met elkaar om de tafel gaan zitten. Ze zijn het nu eens over de plek, waar het hospice voor Schouwen-Duive land gebouwd kan worden. „Het voorstel van de bewoners, een kavel te bebouwen op de hoek van het terrein, nabij ver pleeghuis Cornelia en het me disch centrum Rode Kruis, is overgenomen." ook maar iets hoort vlucht het dieper het bos in terwijl het damhert een veel afwa'chtender houding heeft. Hij noemt het damhert spottend dan ook een soort bosvee, 'de koeien van het woud'. Er zijn nooit plannen geweest de krater te dempen, zegt Van der Weelen, die vervolgens met gro te liefde vertelt over alle vogels die in die put komen drinken. Tweeënzestig soorten, zo weet hij, variërend van de groene specht tot de havik en de bui zerd. Door de droogte is nu goed te zien dat de put redelijk vol ligt met hout. In het najaar wordt dat uit die krater gehaald en verhakseld. En enkele bomen die nu te dicht bij de kraterrand staan,verdwijnen dan ook, zo dat de drinkput meer vrij komt te liggen. door Rob Paardekam GOES - De Goese fractie van D66 is boos op burgemeester en wethouders over de voorgeno men kap van 22 bomen aan de Beukenstraat in Goes. Volgens de partij is het besluit hiertoe veel te vroeg genomen. De bomen zouden gekapt moe ten worden om plaats te maken voor een woonzorgcentrum met 46 appartementen, dat Ter Weel samen met Marsaki, de ontwik kelingsmaatschappij van de re gionale woningcorporaties, aan de Beukenstraat wil realiseren. In februari toonde de commissie grondgebied zich zeer kritisch over het plan. Er zou te weinig rekening zijn gehouden met de belangen van omwonenden en het naastgelegen kleuterdag verblijf zou veel zonlicht verlie zen. Daarom zou nieuw onder zoek nodig zijn. D66 zegt na de bewuste com missievergadering niets meer over het plan te hebben verno men. Daarom is de fractie ver baasd dat het college een ver gunning heeft verleend voor de kap van 22 bomen. Dat zou veel te vroeg zijn, omdat het feitelij ke besluit over de bouw van het zorgcentrum nog niet genomen is. Bovendien stelt de partij dat als de bouw om welke reden dan ook vertraging oploopt, of hele maal niet meer doorgaat, een perceel met kaalslag ontstaat waar geen van de omwonenden op zit te wachten. De democra ten wijzen er bovendien op dat de gemeente in vakantieperio des geen inspraakprocedures zou beleggen. Door dat nu wel te doen, zou ze zich niet aan af spraken houden. Nu zijn de be woners midden in de vakantie opeens geconfronteerd met een kppvergunning voor 22 bomen, terwijl ze volgens D66 nog niet eens ten volle zijn geïnformeerd over het bouwplan. Overigens twijfelt de fractie er aan of de bomen wel gekapt moeten worden. Volgens de par tij staan met name in de omge ving van het Laantje van West dorp een paar veertig jaar oude bomen, die helemaal niet ver wijderd hoeven worden. D66 wil dat het college in de verga dering van de commissie grondgebied van 25 augustus opheldering geeft over de kap- vergunning. AARDENBURG - Een zestien jarig meisje uit de gemeente Sluis is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden aan de gevolgen van een val met haar bromfiets. Het meisje reed vrijdagagavond rond half twaalf op de Hogeweg bij Aardenburg vanuit Sluis richting Aardenburg en kwam door nog onbekende oorzaak ten val. Ze werd met zware ver wondingen per ambulance overgebracht naar het zieken huis in Brugge, 's Nachts is het meisje in het ziekenhuis in Brugge aan haar verwondingen overleden. Met zijn ziel onder zijn arm sjokte de Terneuzenaar door Gent. Vrouw en dochters wa ren de stad ingetrokken op zoek naar net die ene leuke jas of die aparte schoenen voor de komende herfst. De hele zaterdagmiddag lag leeg voor hem. Hij is niet zo'n modetypje. Na een stiefuurtje doelloos rondslenteren, zeeg hij neer op een terras in de buurt van de parkeergarage waar hij zijn rondgang door de stad was begonnen. Een vriendelijke dame vroeg hem wat hij bliefde. Achter haar zag hij op het uithang bord dat hij bij een 'eet- en praatcafé' was beland. „Doet u mij maar een wit bier. En een goed gesprek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7