I r Geweld en sabotage gaan hand in hand in Irak Handkus Berlusconi zet Turkije op stelten Onderhandelaars Liberia dichtbij vredesverdrag Regering Libië erkent verantwoordelij kheid aanslag Lockerbie donesië rricht tien restaties H or aanslag fc, loring plantte zich vanuit Ohio voort over Verenigde Staten en Canada X m m Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. maandag 18 augustus 2003 ïri ■"ingreactie II ilL 0 - lk> W Man meegesleurd door achtbaan Doden tijdens betogingen in Iran Jarige Noor verwondt vrienden Singapore heft maatregelen sars op Tommy Suharto studeert rechten te treft Genua Ongepast Seksschandaal Deze zomer is hét moment om slim zaken te doen. Want Opel heeft weer XXL Summer Sale. En dat betekent dat u nu een nieuwe Opel uit voorraad kunt kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-Ga snel naar de Opel dealer zodat u deze zomer nog van uw nieuwe Opel kunt genieten. Mol van BBC bij Britse politie spoedig herkend tec iinze redactie buitenland [A - Na maanden van on- indelingen, lijken de twee anse rebellengroeperin- tnde regering eindelijk een iverdrag te sluiten. Vol de speciale VN-gezant West-Afrika, Ould-Abdal- tekenen de twee rebellen- iringen en de regering verwachting vandaag een isovereenkomst. troomuitval eist mensenlevens onze redactie buitenland rdel anjl in :Si 2D* if YORK - Het afgelopen „er keinde kwamen meer be- 'V)i ien binnen over sterfgeval- door de grootschalige -ajJJ «rnitval in de Verenigde tn en Canada. Amerikaan- itdia meldden dat drie men- om het leven kwamen door iden die werden veroor- I it door kaarsen. In Canada nov men twee mensen om in de ide stroomstoring ontstane roj eerschaos. dag al was gemeld dat een ,erj ;jr in New York in elkaar veI gezakt en overleden, nadat n0 an haar kantoor op de acht- j Je verdieping via de trap [beneden was gelopen. onderzoek blijkt dat de omuitval lijkt te zijn begon- in de Amerikaanse staat Dat zei zaterdag Gent, de tter van de Nerc, de orga- ie die waakt over de kwali- n het Amerikaanse elek- litsnet. Gent zei er vrijwel van te zijn dat de storing is an, doordat het elektrici- let in Ohio op drie plaatsen Daardoor raakte de rest iet net overbelast. oververhitte hoogspan- pleiding zakte door en te een boom. Hierdoor ont- kortsluiting. Volgens onderzoekt Nerc nu hoe ;omt dat de situatie na het Een van de drie stroomlei- niet onder controle kon en gebracht. De storing te zich in een kettingreac- rt door grote delen van Ook de Nigeriaanse oud-presi dent en hoofdonderhandelaar Abubakar toonde zich optimis tisch. ,,We zijn er bijna." De onderhandelaars van de strijdende partijen stonden het afgelopen weekeinde onder gro te druk van internationale be middelaars 0111 compromissen te sluiten. De besprekingen, die in de Ghanese hoofdstad Accra worden gehouden, sleepten zich al sinds juni voort. Omdat er geen schot zat in de gesprekken, dreigden West-Afrikaanse on derhandelaars er gisteren zelfs een einde aan te maken. Met hun uitspraken probeerden de bemiddelaars vooral de grootste rebellenbeweging van het land, Liberianen Verenigd voor Verzoening en Democratie (Lurd) onder druk te zetten. De organisatie claimde op het laat ste moment hoge posten in de nieuwe regering en legde daar mee een bom onder de bespre kingen. De internationale ge meenschap vindt dat leden van de strijdende partijen geen hoge posities in de nieuwe regering mogen bekleden. De Lurd-onderhandelaars eis ten onder meer de post van vice- president en parlementsvoor zitter voor zich op. De eisen wa ren tegen het zere been van Blah, de tijdelijke president van Liberia, die de onderhandelin gen verliet en zonder commen taar terugvloog naar Liberia. Uiteindelijk bonden de Lurd- onderhandelaars gisteren in door niet langer aanspraak te maken op het vice-president- schap. In ruil daarvoor maken de strijdende partijen wel kans op de post van parlementsvoor zitter. AFP/RTR/ANP ISCUfl 18.3 19.# deos Sack isaur 0.00 ma fes car cert iri 5.' s re- Noord- Amerika. Een Ameri- kaans-Canadese commissie die de stroomstoring zal onderzoe ken, komt woensdag voor het eerst bijeen. Dat maakte de Amerikaanse minister van Energie Abraham zaterdag be kend. Hij zal de commissie voor zitten met de Canadese minister voor Natuurlijke Hulpbronnen Dhaliwal. De onderzoekscom missie zal bestaan uit vertegen woordigers van de federale overheid en regionale en lokale bestuurders. Ook energie-aan bieders in de private sector zul len worden uitgenodigd om hun licht te laten schijnen over de grootste stroomstoring uit de Noord-Amerikaanse geschie denis. Het leven in de getroffen gebieden herneemt intussen zijn normale gang. Slechts op enkele plaatsen werkt dé stroomvoorziening nog steeds niet; de stad en de staat New York zijn weer helemaal voor zien. Problemen ontstaan er nog wel door hopen afval: voorna melijk weggegooide, bedorven levensmiddelen. Ook zijn er op sommige plaatsen nog moeilijk heden met productie van drink water en met rioolwaterzuive ringsinstallaties. DPA/ANP ntra 'P™ 1RTA - De Indonesische Jjj| ie heeft tot nu toe tien per- 16 31 «aangehouden in verband Je aanslag op het Marriott J in Jakarta, waarbij op 5 istus twaalf doden vielen, beeft het hoofd van de poli tij 'eneraal Bachtiar, gisteren ndgemaakt. OllH itiar zei dat vijf van de ar- iten ook worden verdacht betrokkenheid bij de aan- «pBali van vorig jaar waar- ir dan tweehonderd men- "oderden gedood. Hij maakte rtkfiiamen bekend en zei ook boe en waar de verdachten gearrresteerd, omdat het ;oek nog niet is afgerond, •er zei Bachtiar dat de poli- )p zoek is naar nog meer |'3 sen die betrokken zouden Seweest bij de planning van p i elfmoordaanslag. De dader l Nj tlentificeerd als de 28-jari- anar Latin Sani. Zijn hoofd 0LiJ - teruggevonden op de vijf erdieping van het hotel, eiligheidsdiensten zijn gis- in verhoogde staat van pa- leid gebracht wegens de van de onafhankelijk- 0p 17 augustus 1945 werd dj Soekarno, de vader van de president Megawati ^arnoputri, de Republiek gVej «esië uitgeroepen. I iairen hielden de wacht bij ;ky Is en regeringsgebouwen. «1 het presidentieel paleis, Megawati tijdens een re- tientallen ministers en 1 inlandse diplomaten ont- -«werd zwaar bewaakt. •Australische premier Ho- zei gisteren dat de drei- van nieuwe terroristische Thi lagen na de arrestatie van «Htante moslim Hambali '1 deze week in Thailand, teds niet voorbij is. Ham- *'ordt gezien als het mees- -~l] tin achter de aanslagen op J KTR/AFP/ANP 't?r.cu I»- N Ml WÊËSi '-JBBHUsf? wa» Na het springen van de waterleiding in het noorden van Bagdad nemen Irakezen weldra bezit van het ontstane buitenbad in een tunnel. foto Norbert Schiller/EPA van onze redactie buitenland BAGDAD - Door aanvallen en sabotageacties zijn er in Irak het afgelopen weekeinde zeker tien mensen omgekomen. Ook ontstond er grote economische schade door aanslagen op een oliepijpleiding. Door een mortieraanval op een gevangenis zijn zaterdag avond zeker zes Iraakse gevan genen omgekomen en 59 ge wondgeraakt. Het complex aan de rand van Bagdad werd drie keer beschoten, zo meldde gisteren het Amerikaanse le ger. Iraakse functionarissen spreken over tien doden. Drie gevangenen stierven ter plaatse, drie anderen overle den later aan hun verwondin gen. In de gevangenis zaten gewone criminelen, evenals Irakezen die de bezettings macht hadden aangevallen. Over de achtergrond van de aanslag is nog niets bekend. In de omgeving van Basra is voor het eerst een Deense mili tair omgekomen tijdens een schotenwisseling met acht ge wapende Irakezen. De laatsten probeerden volgens een Britse legerwoordvoerder elektrici teitsdraden te stelen. Dat meldde het Deense leger giste ren. Een zegsman van het Deense leger meldde later dat het slachtoffer mogelijk door een kogel van een van zijn eigen manschappen werd geraakt. Tijdens de schietpartij kwa men ook twee Irakezen om. De overige zes zijn gearresteerd. Tot dusver waren alleen Ame rikaanse en Britse militairen het slachtoffer van aanslagen of schermutselingen. Dene marken heeft 420 militairen naar het zuiden van Irak ge stuurd die deel uitmaken van de internationale stabilisatie macht (Sfir). Nederland heeft ruim elfhonderd militairen in Irak gestationeerd, die moeten toezien op de veiligheid. De re paratie van de oliepijpleiding van Irak naar Turkije die vrij dag door een sabotageactie buiten werking is gesteld, zal zeker een maand duren, zo meldde gisteren het Ameri kaanse leger. Dit betekent een belangrijke inkomstenderving voor Irak, dat de oliedollars hard nodig heeft voor de we deropbouw van het land. De pijpleiding werd vermoe delijk gesaboteerd met een bom. De aanslag op de enige functionerende pijpleiding is gepleegd bij Baiji, ongeveer 200 kilometer ten noorden van Bagdad en veroorzaakte een grote brand. De cruciale oliepijplijn werd in de nacht van zaterdag op zon dag opnieuw getroffen door een explosie. Volgens Iraakse functionarissen deed de ont ploffing zich voor in de buurt van de plaats waar de leiding vrijdag was opgeblazen. De zegslieden gaan ook bij de tweede explosie uit van sabo tage. Een belangrijke waterleiding in Bagdad barstte gisteroch tend na een explosie, mogelijk ook als gevolg van sabotage. Straten kwamen blank te staan en veel inwoners in het noordelijk stadsdeel zitten zonder water. Na enkele uren was de schade gerepareerd. DPA/AFP/RTR LANGLE Y - De eigenaar van een pretpark in de Amerikaanse staat Washington is zaterdag omgekomen toen hij met zijn haar kwam vast te zitten in een karretje van de achtbaan, twaalf meter omhoog werd gesleurd en vervolgens naar bene den viel en op een hek terechtkwam. Het ongeluk gebeurde toen de eigenaar, de 40-jarige Doug McKay, bezig was smeerolie op de rails van de achtbaan te spuiten. In het karretje waarin zijn lange haar kwam vast te zitten zaten mensen. Het slachtoffer werd gescalpeerd, zei de politie. Het pretpark ging niet dicht na het ongeluk. Wel werd getuigen geestelijke bijstand geboden. AP SAMIROM - Bij botsingen tussen betogers en politietroepen in de Iraanse stad Samirom zijn gisteren zeker zes mensen omgekomen, onder wie twee agenten. Dat meldde gisteren de Iraanse krant Kayhan. Volgens de staatsradio was het ook za terdag al onrustig in de centraal gelegen stad. Tijdens de beto gingen werden auto's in brand gestoken en huizen vernield. De demonstranten protesteerden tegen het regeringsbesluit om het dorpje Vardasht bij de gemeente Samirom te voegen. De afgelopen jaren leidden administratieve veranderingen in Iran herhaaldelijk tot gewelddadige protesten. AFP OSLO - Een Noorse man die op zijn verjaardagsfeest zijn vrienden wilde verrassen, heeft per ongeluk zes gasten be schoten en verwond. Een vrouw werd in haar benen getroffen, vijf anderen raakten licht gewond. De vrienden hadden bij de veertigste verjaardag van de Noor in een bos een verrassingsf eest georganiseerd. De man, die dat te weten was gekomen, hoopte op zijn beurt zijn vrienden te verrassen door vanuit de struiken met een geweer in de lucht te schieten. Toen hij daarna struikelde, ging het wapen op nieuw af en werden de vrienden getroffen. De Noor is in shocktoestand opgenomen in het ziekenhuis. RTR SINGAPORE - Singapore heft vandaag bijna alle gezond heidsmaatregelen op die in april en mei van kracht werden, toen de sars-epidemie op zijn hoogtepunt was. Dat meldde zaterdag het Singaporese ministerie van Volksgezondheid. Buitenlandse bezoekers hóeven niet langer een hele papier winkel te doorlopen voordat zij het land in mogen. Sars eiste in Singapore 33 levens. Hetlaatste ziektegeval werd op 11 mei gemeld. DPA JAKARTA - Hutomo 'Tommy' Mandala Putra, de zoon van de voormalige Indonesische president Suharto die een gevange nisstraf van vijftien jaar uitzit wegens betrokkenheid bij de moord op een rechter, studeert rechten. Dat meldde de krant Jakarta Post zaterdag. De Nusakambangan-gevangenis waar Tommy verblijft biedt sinds vorig jaar gratis universitaire opleidingen aan voor zijn gevangenen. Ook medewerkers kunnen er lessen volgen, maar daar moeten zij dan wel voor betalen, aldus het Indone sische dagblad. De zakenman Mohamad 'Bob' Hassan, een vriend van Tom my, blijkt leraar bedrijfskunde te zijn in het gevangeniscom- pex. Dat is opmerkelijk, want hij zit een straf van zes jaar uit wegens oplichting en corruptie. DPA van onze redactie buitenland NEW YORK - Libië heeft offici eel erkend verantwoordelijk te zijn voor de aanslag in 1988 op een Pan Am-vliegtuig boven het Schotse plaatsje Lockerbie. Dat staat in een brief die Tripoli vrij dagavond overhandigde aan de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties, zo meldde de Britse VN-ambassadeur Emyr Jones Parry zaterdag. De schriftelijke erkenning maakt deel uit van een akkoord dat Libië woensdag bereikte met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. De VN-am- bassadeurs van beide landen waren aanwezig bij de overhan diging van de brief. Advertentie llA - Alleen al in de Itali- 'stad Genua zijn de afgelo- Jagen meer dan honderd *n, vooral ouderen en zie tor de hitte omgekomen, henhuizen in de stad zijn '«1. Vooral mensen boven jaar hebben door de hoge laturen last van ademha- 'toornissen en een slechte 'circulatie. DPA door Fidan Ekiz ISTANBOEL - De mislukte handkus van de Italiaanse pre mier Berlusconi aan de bruid van premier Erdogans zoon heeft in Turkije de tongen losge maakt. Berlusconi was aanwe zig bij het huwelijk van de jong ste zoon van Erdogan en een 17- jarige scholiere. Tijdens de feli citaties wilde hij de hand van de bruid kussen, maar die stond dat niet toe en trok haar hand weg. De islam verbiedt vrouwen om mannen aan te raken die niet tot de familie behoren. Terwijl de Turkse media het hebben over het onbehoorlijke gedrag van de bruid, spreekt Italië van een ondoordachte ac tie van Berlusconi. Volgens de Italianen had hun premier zich beter moeten verdiepen in de is lamitische regels voordat hij naar het Turkse huwelijk afreis de. Sommige Turken geloven echter dat de bruid niet uit reli gieuze overtuiging, maar juist uit beleefdheid handelde. De handkus van Berlusconi riep een groot vraagteken op. „Of het nu naar aanleiding van een feest is of visite, volgens de Turkse gebruiken moeten jongeren de hand van hun ou deren kussen en niet andersom", legt Neziye Altan uit. Zij is stu dente en werkt tijdens de va kantie in een cafeetje in Istan- boel. „Ik denk dat de bruid haar hand wegtrok uit beleefdheid, omdat Berlusconi ouder is dan zij." Volgens de islam mag de bruid tot de huwelijksnacht haar hand zelfs niet laten kussen door haar toekomstige echtge noot, vinden sommige Turken. Orhan Akbag bijvoorbeeld vindt het hoogst ongepast dat de bruid haar hand aan Berlusconi gaf. „Zulke dingen druisen in tegen de goddelijke wet." Orhan is bovendien verontwaardigd over de laconieke houding van premier Erdogan tijdens de handdruk. „Hij stond er bij te applaudisseren." Orhan is een van de conservatieve Turken die op de islamitische AK-partij van Erdogan heeft gestemd. Met zijn kleinzoon wandelt Or han door het Vrijheidsboule vard in Istanboel, de ontmoe tingsplaats voor jongeren en stellen. „Op mijn huwelijksdag heb ik mijn vrouw voor het eerst gekust: op haar voorhoofd. Zo hoort het te zijn", zegt hij. „Kijk de jongeren nu. Ik zie ze hier hand in hand lopen en gewoon kussen voor mijn ogen. Ze zijn van god los." Een modern koppel op een van de terrasjes aan de Vrijheids boulevard klaagt over de dub belzinnigheid van de 'Turkse conservatieve man'. „Juist de mannen die zo afgeven op onze schaamteloze en zondige han delingen, kleden de vrouwen op straat met hun ogen uit", zegt Lale Cetin. „Altijd horen we weer diezelfde ouderwetse ver halen van vroeger. Als ze de mo gelijkheid hadden gehad, dan lagen onze ouders nog de eerste nacht van hun ontmoeting in één bed." Onur Uras moet lachen om de woorden van zijn vriendin Lale. „De handkus van Berlusconi is in Turkije bijna uitgegroeid tot een soort seksschandaal", zegt hij. „De media maken van een mug een olifant en de conserva tieve moslims spreken er on middellijk schande van. Berlus coni maakte slechts een beleefd gebaar en de bruid beantwoord de die op haar eigen manier. Punt uit." GPD De aanslag boven Lockerbie kostte de 259 inzittenden van het toestel en elf inwoners van het Sphotse plaatsje het leven. Volgens het akkoord betaalt Li bië een schadevergoeding van 2,7 miljard dollar aan de nabe staanden van de slachtoffers. Londen kondigde aan zo spoe dig mogelijk een ontwerpreso lutie te presenteren aan de Vei ligheidsraad waarin gevraagd wordt om opheffing van alle sancties die de VN naar aanlei ding van de aanslag instelde te gen Libië. De VS zullen zich hier niet tegen verzetten, zo maakte het Witte Huis bekend. De Libische regering zou ook bereid zijn de nabestaanden van slachtoffers van een aanslag op een nachtclub in Berlijn te com penseren. Dat meldt het Duitse weekblad Der Spiegel vandaag. De bomaanslag op de uitgaans gelegenheid in West-Berlijn, op 6 april 1986, kostte vier mensen het leven. AFP/RTR/ANP LONDEN - De Britse politie heeft een man gearresteerd die sinds een maand bij het korps in Manchester werkte, maar ook als journalist in dienst is bij de BBC is. Hij maakt een documen taire over racisme bij de politie. De journalist heeft een politie opleiding afgerond en werkte sinds een maand als agent in Manchester. Hij zat nog in zijn proeftijd. Volgens de politie heeft hij de eed geschonden die hij bij zijn aantreden als agent heeft afgelegd en is er door zijn toedoen belastinggeld verspild. De BBC zegt al maanden onder zoek te doen naar verhalen over structureel racisme bij de poli tie in Manchester. „De enige manier om de aantijgingen te toetsen was om een BBC-jour- nalist undercover het wervings proces te laten meemaken en te zien wat er gebeurt met een re- cruut terwijl die wordt aange nomen, opgeleid en aan het werk gezet", zegt een woord voerster. Het salaris van de 'agent' zou de BBC na afloop te rugbetalen aan de politie. De journalist is zaterdag op borg tocht vrijgelaten. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5