Kabinet wil korten op ambtenarensalarissen Amsterdamse pandjesbaas geliquideerd 1 Beleid kabinet om ouderen langer aan het werk te houden faalt Rustige betoging Marokkanen gevolgd door vernielingen Ut n Ontvoering verijdeld van acteur Johnny de Mol 3 18 augustus 1953 maandag 18 augustus 2003 Zandsurfer stikt Langdurig Doden in Veghel varen Afghanen I Protestborden Discriminatie Ontkoppeling Crematies op internet te volgen Vangst 220 kilo coke bij Curasao Dief rijdt pompbediende aan Ype Schaaf overleden Wijn verbiedt sms-loterij J mei i Bi AMSTERDAM - Onroerend- joedbaas Bertus Lüske (59) is yterdagnacht door een liqui de om het leven gekomen. Rond half één wilde hij samen „et familieleden voor restau- Bnt Frankendael aan de Mid- jenweg in zijn auto stappen, (0(n er achter hem een auto stopte- Eén of meerdere mensen uit die auto, openden onmiddel- h lijk het vuur. Het in ieder geval één automa tisch vuurwapen, de politie on derzoekt nog of er meer zijn ge- jruikt, zijn schoten gelost. Later in de nacht is in Amster- -Zuidoost een uitgebrande rluchtauto aangetroffen. Er iuden kort na de liquidatie ree auto's in de richting van iemen zijn gereden. leii Lüske was jarenlang in gevecht Tiet de gemeente en krakers over allerlei panden die hij in Amsterdam bezat. Met een ver van 36 miljoen euro stond hij in de Quote-500 van rijkste Nederlanders ergens 6 Jrond de vierhonderdste plaats. 2 )oor de vele panden die Lüske u bezit had, die hij doorver kocht en zelf weer kocht, is hij 3di raak gesitueerd in het criminele milieu. In 1999 werd Lüske door de rechtbank veroordeeld tot uur dienstverlening, zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en het betalen van een schadevergoeding van gulden omdat hij in april 1988 met een graafmachine en ten knokploeg van vijftien man liet gekraakte ADM-gebouw in het Westelijk Havengebied pro beerde te ontruimen. Een paar j krakers die achter de pui lagen Ie slapen konden toen maar net aan de grijper ontkomen. GPD HOOGERSMILDE - Op een iandwinningsterrein in Hoo- gersmilde is gisteren een 16-ja- ige jongen uit Beilen door erstikking omgekomen. Hij raakte bij het zandsurfen bedol ven onder twee meter zand. twintigjarige vriend en plaatsgenoot van de jongen kon net op tijd onder het zand vandaan worden gehaald. ANP Massaal ontslag 60-plussers door Sylvia Marmelstein AMSTERDAM - Het aantal werkloze 60-plussers stijgt ex plosief. Vorige maand stonden er in de bestanden van de Centra voor Werk en Inkomen (CWI) bijna 32.000 60-plussers inge schreven als 'niet werkende werkzoekende'. Vergeleken met dezelfde maand vorig jaar is dat een toename van 87,6 procent. Gemiddeld steeg het aantal werklozen in Nederland met 26,8 procent. Ook het aantal langdurig werklozen neemt nu in rap tempo toe. Het kabinet wil juist dat ouderen langer aan het werk blijven. De cijfers la ten echter zien dat de oudste werknemers in slechtere econo mische tijden er als eerste uit vliegen. Van alle leeftijdsgroe pen groeit het aantal werkloze 60-plussers het snelst. Vergeleken met de maand juni is het aantal werkloze 60-plussers met 4,6 procent gestegen. De groep werklozen jonger dan 23 jaar steeg in die periode met 4,1 procent. Van de 23- tot en met 26-jarigen werden er 3,5 pro cent meer werkloos, de groep 27 tot en met 29 jaar werd 2,2 pro cent groter. De werkloosheid onder de 40 tot en met 60-jari- gen liet met 1,9 procent de klein ste toename zien. In juli waren er 102.300 mensen 'langdurig werkloos'. Dat is een toename van bijna 44 procent vergeleken met dezelfde perio de vorig jaar. Opvallend is dat de groep langdurig werklozen nu ook sneller groeit dan de groep die korter dan twaalf maanden zonder baan zit. Tot de maand juli nam vooral de kort durende werkloosheid toe. Ont slagenen vonden dus vrij snel weer een baan. De grootste klappen vielen vori ge maand in de regio IJssel- Veeht. Daar steeg de werkloos heid met 5,8 procent ten opzich te van de maand juni. De regio's Eemland (5,2) en Noord-Oost Brabant (5,3) staan ook in de topdrie van het CWI. In de regio's Rijn-Gouwe (0,6 procent) en Noord-Holland Noord (0,7 procent) nam het aantal werldozen het lang zaamst toe. Bij de CWI's stonden in juli 612.000 werklozen geregi streerd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek presenteert morgen de cijfers over juli. In ju ni telde het CBS nog 403.000 werklozen, ofwel 5,4 procent van de beroepsbevolking. Het CBS hanteert een andere defini tie van werkloosheid dan het CWI. Het bureau kijkt naar de werkloze beroepsbevolking en telt de werklozen die actief op zoek zijn naar een baan van mi nistens twaalf uur per week. Het CWI telt iedereen mee die niet werkt maar wel als werkzoe kend staat geregistreerd. GPD l! 19 6 131 ti i IS l IS I 1' HAARDINGEN - De zes iachtoffers van het zeer ernsti- leauto-ongeluk van donderdag in Veghel, blijken zes mannen «Afghaanse afkomst te zijn. Het gaat om drie inwoners van ilaardingen (20, 21 en 25 jaar), (en 20-jarige man uit Rotter dam, een 24-jarige inwoner van Krimpen aan den IJssel en een 31-jarige man uit Haarlem. Vluchtelingenwerk Vlaardin- nam zaterdag tijdens het jaarlijkse zomerfeest van de or ganisatie een minuut stilte in acht om de slachtoffers te her denken. Ij De slachtoffers waren cliënten ran Vluchtelingenwerk. Over le toedracht van het ongeval «il Vluchtelingenwerk verder '■niets kwijt. GPD Een jongetje kijkt naar binnen bij een huis waar zojuist een raam is ingegooid na afloop van de demonstratie tegen zinloos politiegeweld. foto Robin Utrecht/ANP door Eric Wende! AMSTERDAM - Duizend mensen heb ben zaterdag betoogd 'tegen zinloos po litiegeweld en discriminatie' op het Mercatorplein in Amsterdam. De de monstratie van het gelijknamige comi té was een protest tegen de dood van Dris Arbib tien dagen geleden op het plein. De 33-jarige Marokkaan werd in een eethuis door een agent doodgescho ten, toen hij met een mes op hem af kwam. Na de betoging richtte een groep van dertig deelnemers grote vernielin gen aan in de buurt. Er heerste ronde de betoging voordat de toespraken begonnen even een gespan nen sfeer, die met heftige discussies ge paard ging. Er vloog een reclamevlieg tuigje over met de tekst 'De politie had gelijk'. Vanaf het podium klonk een op roep kalm te blijven. Toen de toespra ken begonnen werd het weer rustig. Onder de sprekers waren Nabil Mar- mouch van de Nederlandse tak van de Arabisch-Europese Liga (AEL), een autochtone buurtbewoner en een nichtje van Arbib. Marmouch hekelde het gedrag van de politie en de media. „De media, hierin groten getale aanwe zig, hopen vooral dat er rellen komen", zei Marmouch. „Als er vandaag rellen komen, dan ligt dat aan het provoce rende gedrag van de politie." Na de toespraken hielden de demon stranten een protestmars door de buurt. Die verliep rustig. De deelnemers rie pen teksten uit de koran. Sommigen droegen protestborden mee met de tekst: 'Stop zinloos politiegeweld'. Een enkeling zwaaide met een Palestijnse vlag. Na terugkeer op het Mercator plein volgden nog enkele toespraken en werd één minuut stilte gehouden. Even na vijven was de demonstratie af gelopen. Een groepje van ongeveer der tig man trok daarna de buurt in en richtte een spoor van vernielingen aan. Zij gooiden tientallen ruiten van wo ningen, winkels en auto's in. Bij een café waar mensen een drankje zaten te drinken, werd een asbak door het raam naar binnen gegooid. De Mobiele Een heid verrichtte zes arrestaties. Aan het begin van de avond keerde de rust weer. De organisatoren hadden voorzorgs maatregelen genomen om de betoging goed te laten verlopen. Er was een orde dienst van tachtig mensen, afkomstig uit de Marokkaanse gemeenschap. Een aantal winkeliers had uit voorzorg planken voor de ramen getimmerd of de rolluiken laten zakken. Ook veel win kels langs de route waren gesloten. Het 'Comité tegen zinloos politiege weld en discriminatie' werd kort na het schietincident opgericht door enkele Marokkaanse organisaties uit onvrede over de houding van de politie tegen over migranten. Volgens het comité is de dood van Arbib niet los te zien van 'de dagelijkse discriminatie en sociale uitsluiting van Marokkanen en mi granten in het algemeen'. ANP joor Hans van Soest nigd op de salarissen van amb tenaren. Vanaf morgen komen "EN HAAG - Het kabinet be- de premier en de ministers van kijkt of er kan worden bezui- Financiën, Sociale Zaken en 2» Economische Zaken dagelijks bijeen om een oplossing te vin den voor het groeiende tekort op de rijksbegroting. Een van de mogelijkheden die wordt on derzocht is het bevriezen van de ambtenarensalarissen. In het regeerakkoord is afge sproken dat de ambtenaren er de komende vier jaar maximaal 1,5 procent bij krijgen. „In de praktijk komt dat volgens het Centraal Planbureau al neer op een gemiddeld koopkrachtver lies van 1 procent per jaar", aldus een bron rond de minister raad. „Daarmee staan de amb tenaren nu al effectief op de nullijn. De loonkosten in Neder land zijn te hoog in vergelijking met de ons omringende landen. Die in het bedrijfsleven hebben we niet in de hand, die in de col lectieve sector wel. Het kabinet zou dus een stapje verder kun nen gaan." Begin jaren tachtig werden ambtenaren ook al teruggezet in salaris. Zo rigoureus als het toen gebeurde, zou nu niet nodig zijn. „Hoewel de recessie langer duurt dan gedacht, staat het land er toch iets beter voor dan twintig jaar geleden." Het korten van de ambtenaren salarissen zou een politieke op lossing kunnen zijn voor het conflict in het kabinet over de ontkoppeling tussen loon en uitkeringen. Minister Zalm (WD, Financiën) wil dit door voeren, maar minister De Geus (CDA, Sociale Zaken) is mordi cus tegen. Als de ambtenaren er de komende jaren niets bij krijgen, dan hoeven uitkerings gerechtigden dat ook niet. Daarmee blijft op papier de koppeling in stand en blijft De Geus gezichtsverlies bespaard. Deze week zal Zalm in de minis terraad een concreet voorstel doen over een pakket aan maat regelen. Op dit moment wordt berekend hoeveel de tot nu toe gedane voorstellen zouden op leveren en wat de nadelen zijn. Een van die voorstellen is de herinvoering van de 'medi cijnknaak'. Minister Hooger- vorst van Volksgezondheid denkt erover om ziekenfonds patiënten een eigen bijdrage te laten betalen voor ieder medi cijn dat zij op doktersrecept ha len. Of dit ook gebeurt en hoe Advertentie ^Uk. ,0I£ UJIoTEN WAKFN Hl£R. VOHItf JMÜ-OOK van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een groep criminelen had het afgelopen halfjaar het plan Johnny de Mol te ontvoeren. De politie van Amsterdam kreeg er lucht van en wist de ontvoering van de 24-jarige acteur te voorkomen. Johnny de Mol is de zoon van entertainmentondernemer John de Mol en Willeke Alberti. De ontvoerders zouden met de ontvoering losgeld van zijn vader willen eisen. De politie wist de verdachten op te sporen en hun ervan te weerhouden hun plan uit te voeren. ANP HEERLEN - Familie en nabestaanden kunnen crematies in Crematorium Limburg in Heerlen vanaf 1 november volgen via internet. Dat is volgens J. Schoenmakers van het cremato rium vooral een oplossing voor familie in het buitenland. De familie bepaalt of een afscheid van een dierbare op inter net komt. Familieleden krijgen een code, waarmee ze kunnen inloggen en de plechtigheid via internet kunnen volgen. De site wordt pas operationeel na een verbouwing van de gro te aula van het crematorium. Die gaat zo'n tien weken duren. In de aula komen internetcamera's en dvd-opname-appara- tuur voor beeld en geluid. ANP WILLEMSTAD - De Kustwacht voor de Nederlandse Antil len en Aruba heeft zaterdag voor de kust van Curasao 220 ki logram cocaïne in beslag genomen. De straatwaarde daarvan wordt geschat op zo'n 11 miljoen euro. Tijdens een patrouille zag personeel van de Kustwacht een onverlichte speedboot die koèrs zette naar een afgelegen baai. De Kustwacht kon niet voorkomen dat de boot aan land ging. Toch moet de bemanning bij de achtervolging in de proble men zijn geraakt. Op de rotsen bij het strand zijn bloedsporen gevonden. De Kustwacht gaat ervan uit dat de boot daar met een klap tegenaan kwam. De bemanning kon ontkomen. ANP AMERSFOORT - Een vijftigjarige pompbediende uit Har derwijk is zaterdagavond levensgevaarlijk gewond geraakt toen hij werd aangereden door een benzinediefDat gebeurde aan de Al bij Amersfoort. De dader, een 27-jarige inwoner van Eemnes, werd korte tijd later aangehouden. De bediende zag dat de man uit Eemnes zonder te betalen wil de wegrijden. Toen hij op een meter afstand was gaf de be stuurder gas. De pompbediende kwam op de motorkap te recht en viel daar vanaf toen de bestuurder begon te slingeren. De dader kon ontkomen, maar de politie was hem snel op het spoor, omdat getuigen zijn kenteken hadden genoteerd. ANP DOORN - Ype Schaaf, oud-hoofdredacteur van het Friesch Dagblad is zaterdag op 73-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de gereformeerde oud-zendingspredikant G. van 't Spijker bevestigd. Schaaf en Van 't Spijker waren betrokken bij de or ganisatie van een conferentie in Doorn. Schaaf werd daar on wel en overleed in Utrecht in het ziekenhuis. De hervormde theoloog Schaaf werd geboren in Leeuwarden. Van 1959 tot 1963 was hij secretaris van het bijbelgenoot schap in Kameroen en Gabon. Daarna werkte Schaaf vijfjaar lang als informatiesecretaris voor Afrika voor de Wereldbond van Bijbelgenootschappen. Daarna werkte hij bij het Neder lands Bijbelgenootschap. Van 1977 tot 1990 was Schaaf hoofdredacteur van het Friesch Dagblad. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Wijn van Financiën heeft een streep gezet door sms-loterij Sevens. De Staatsloterij was al ver gevorderd met de voorbereidingen, maar de bewindsman vindt dat het niet past in het overheidsbeleid, dat erop gericht is gokverslaving tegen te gaan. Deelnemers zouden via hun mobiele telefoon een lot kunnen kopen. Via de berichtenservice zou de uitslag bekend worden gemaakt. Sevens wilde vooral jongeren bereiken. ANP WEER THUIS - Vanaf van daag kunnen inwoners van Kruiningen terugkeren naar hun huizen. Gisteravond is de alarminstallatie op de toren voltooid. Een massale terug tocht valt echter niet te ver wachten, want het aantal be woonbare huizen is nog zeer gering. Desondanks is het feit dat de straten weer droog zijn een enorme prestatie op zich, want een maand geleden stond daar nog zeewater. KERKDIENST - In IJsselmui- den is de politie er aan te pas gekomen om een geschil in de plaatselijke Vrij Hervormde gemeente te sussen. Naar aan leiding van dit geschil, dat al langer speelde, was predikant Wakker geschorst. Zondag morgen besloot samen met kerkgangers die in het geschil zijn kant kozen, de kerkdienst van voorganger Stam te ver storen. GOEDE MAAND - Juli 1953 is een goede maand geweest voor onze provincie. Landbouw en industrie hebben goede voor uitzichten en de toeristenin dustrie leefde op. Ook de drooglegging van overstro mingsgebieden ging voorspoe dig. Dat laatste is nog niet oorgedrongen in Amerika, wpar een tijdschrift onlangs nog een kaartje publiceerde, waarop heel Zeeland nog im mer onder waterspiegel ligt.. hoog die bijdrage zou moeten zijn (gedacht wordt aan een equivalent van 2,50 gulden, zo'n 1,50 euro), moet nog blijken. In de jaren tachtig bestond de medicijnknaak al. Die is echter mede afgeschaft omdat het sys teem veel administratieve rompslomp met zich meebracht en daardoor weinig geld op bracht. Bekeken wordt of er een eenvoudiger systeem kan wor den bedacht. GPD PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8,00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal 55.10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag.€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeiand Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi] opgenomen m een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappi|en van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot LUGgETlEr Dat is gewoon Shoarmavlees per kilo IMr Champignons bakje a 250 gram Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 23 augustus 2003. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3