Drukte op Zuiddorps Boekweitfeest Een toonbeeld van dijkenbouw Dieren blij met bomkrater Minder animo voor rommelmarkt Hulst Mosseldag trekt vele duizenden bezoekers Duumpje wil behoud lindebomen in Sluis Actiegroep vreest terugloop toerisme en waardevermindering huizen Gent zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 18 augustus 2003 Diefstal videotas Meisje overleden na val met bromfiets Vertrouwen vanaf de dijk Handkrabben Gaaf Bekeuring 3p2(C Protest tegen windmolenpark doorEugène Verstraeten OSSENISSE - De actiegroep Hooglandpolder Hoogbouw- kolder wil via een grootscheepse handtekeningenactie de Hul- ster politiek ervan overtuigen jat er voorgoed een streep moet door het plan voor een windmo lenpark bij Ossenisse. Heden van de actiegroep gaan deze week op stap in de dorpen Ossenisse en Kloosterzande en omliggende poldergebied zoveel mogelijk handteke- te verzamelen. „Het is zegt voorzitter J. de Beul schepper van het actiecomité. TERNEUZEN - Een 32-jarige man uit Monster is zaterdag tus- word| sen 10.00 uur en 13.30 uur in het centrum van Terneuzen besto len van zijn videotas. De man had de tas onder zijn kinderwa gen gelegd. Rond 13.30 uur ont dekte hij dat de tas, met daarin video- en fotoapparatuur met een waarde van honderden eu ro's, was verdwenen. igeli va» in in If Het meisje reed vrij dagagavond rand half twaalf op de Hogeweg hij Aardenburg vanuit Sluis I richting Aardenburg en kwam door nog onbekende oorzaak ten val. Ze werd met zware ver wondingen per ambulance overgebracht naar het zieken huis in Brugge, 's Nachts is het meisje in het ziekenhuis in 'ge aan haar verwondingen iverleden. 3.2i :iclti AARDENBURG - Een zestien jarig meisje uit de gemeente Sluis is in de nacht van vrijdag zaterdag overleden aan de gevolgen van een val met haar bromfiets. „We hebben begrepen dat de windmolens in september op de agenda van de gemeenteraad staan. Dan zal besloten worden om er wel of niet mee door te gaan." De plannen van Delta Nutsbe drijven en de lanbouworganisa- tie ZLTO omvatten bouw van achttien windmolens met een hoogte van 120 meter in de Hoogplandpolder. Op een eer der gehouden informatieavond bleek al dat er onder de bewo ners weinig draagvlak is voor dat plan. „Duidelijk is dat deze plannen onze prachtige lande lijke omgeving zullen verande ren in een industriegebied", stelt het acticomité in een nieuwsbrief aan de bewoners. „Waardoor ook uw woning veel minder waard wordt en er een prachtig stukje toeristisch ach terland gaat verdwijnen." „Er is hier nu nog sprake van een volledig groen gebied, waarin volop recreatiemoge lijkheden ontwikkeld kunnen worden", zegt De Schepper. „Die mogelij kheid verdwijnt als daar enorme windturbines ko men." Hij wijst erop dat ook de provincie steeds minder en thousiast is over windmolenlo caties zoals die in de Hoogland polder. „Bovendien passen windmolens bij Ossenisse hele maal niet in het toeristisch be leid van de nieuwe gemeente Hulst. Dus eigenlijk heb ik wel vertrouwen in de politiek. Toch houden we die handtekeningen actie om de fracties er nog maar eens extra duidelijk van te over tuigen dat we geen windmolens willen." Het actiecomité heeft eerder in een brief aan de gemeente een aantal vragen gesteld met be trekking tot de plannen. Tot nu toe is daar geen antwoord op ge komen. De handtekeningenac tie wordt ondersteund door de dorpsraden van Kloosterzande en Ossenisse, die zich al uitge sproken hebben tegen de komst van een windmolenpark. Een van de activiteiten tijdens de Boekweitfeesten was een wedstrijd taarteten. fotoWim Kooyman door Eugène Verstraeten ZUIDDORPE - Muziek, optredens, demon straties, kermisattracties, terrassen en al lerlei kraampjes waar uiteenlopende koop waar werd aangeboden. Dat waren ook af gelopen weekeinde de ingrediënten voor de 26e editie van het Boekweitfeest in Zuid- dorpe. Wethouder J. van Schaik opende het Boek weitfeest zaterdagmiddag door het 'start schot' te geven voor de traditionele Boek weitloop. Bij gebrek aan een heus pistool prikte de wethouder een ballon door, waar na de deelnemers op weg gingen. In een ver verleden heeft ook de naam van de wethou der wel eens op de deelnemerslijst gestaan. Nu opende Van Schaik samen met een me dewerkster van het Boekweitcomité de dans op de dansvloer op het dorpsplein en draaide zijn echtgenote een foxtrot met voorzitter W. Allonsius. De voorzitter had in zijn toespraak alle lof voor de gemeente Ter- neuzen voor de vlotte afgifte van de beno digde vergunningen. „Het is belangrijk dat in de kernen van onze gemeente activiteiten georganiseerd worden, zodat de dorpen leefbaar blijven", betoogde Van Schaik. „We hebben als gemeente dan ook graag alle medewerking gegeven aan deze 26e editie van de Boekweitfeesten." De Verwachting uit Axel zorgde zaterdagmiddag voor een paar muzikale optredens, 's Avonds was er wmm door Emile Calon Het Killetje bij Nieuwesluis ligt er zelfs op deze zomerse ochtend wat verstild bij. Een enkele recreant laat er zijn vlie- >p, maar heeft geen oog voor het complex aan dijken en paal hoofden dat daar op het meest loordelijke puntje van West- Zeeuws-Vlaanderen ligt. ij Het Killet j e is in off iciële water schapstermen een uitstroom- werk; een plaats waar het water uit de Oud-Breskenspolders en Janpalende gebieden wordt ge loosd. Oorspronkelijk gebeurde dat, zoals de naam Nieuwesluis alzegt, via een sluis. Sinds 1968 heefteen gemaal die taak van de sluis, twee eeuwen eerder aan- gd, overgenomen. Wat ge- hieven is, is het komvormige uitstroom werk. Twee halve cir- van dijken en vele reeksen wn paalhoofden beschermen eigenlijke uitwateringska naal. Enmidden in die kom ligt nu een hlein strandje waar het bij wei- re wind dan ook het lekker toe ren is. Helga Rumsel uit het Duitse Essen vindt het een idea- JÖL in plaats voor haar één jaar oude rahy om rond te scharrelen, dekker beschut", zegt ze ter- W1jl ze haar Schatz niet uit het °°g verliest. Het Killetje is bij uitstek de Plaats waar te zien is waartoe ■"ensenhanden op het gebied ran dijkenbouw in staat zijn. 'jna heel het blikveld wordt in eslag genomen door een waar ustwerk aan dijken met stevi- §e en robuuste basaltbekleding paalhoofden. Boven alles uit °omt een misthoorn, een zware Wart geteerde paal waaraan *ee reusachtige metalen spea- ers zijn bevestigd die, als ze eeien, de grond laten trillen, ia J^U*d van die hoorns is ook Minwaarts vele kilometers verte horen. et Killetje is voor Jaap Boek- ut, oud-medewerker van wa- Het Killetje, vanaf de dijk gezien. terschap Het Vrije van Sluis, de plaats waar hij het liefst ver toeft als de wind aanzwelt. Ze ker in de winter bij een ruwe noordwester als de zee te keer gaat en de golven hoog opspat ten, vindt hij het de mooiste plaats die hij kent. Hij komt daar dan om te kijken naar de kracht van de natuur en de weerstand die de door mensen aangelegde dijken en paalhoof den bieden. Een prachtige bele venis, zegt hij, terwijl hij be schrijft hoe golven dan met veel geweld te pletter lopen op de glooiingen. Andere plaatsen langs de West-Zeeuws-Vlaamse foto Peter Nicolai kust bieden die belevenis niet, zo weet hij zeker. Hij wijst naar links en rechts en stelt dat het Killetje een heuse kaap is, een vooruitstekende landpunt. „Hier is de kracht van de zee als beste te ervaren." Het Killetje is ook de plek waar hij graag mij mert. Zo was hij enkele dagen terug om elf uur 's avonds aldaar tijdens volle maan. Tot zijn verbazing was hij de enige. Geen enkele late wande laar was op dat moment op de zelfde gedachte gekomen zodat hij in alle rust kon genieten van het spel van de zee en het maan licht. Het Killetje is voor Boekhout niet alleen bijzonder wegens de waterstaatkundige werken. Dierbare jeugdherinneringen zijn medebepalend, erkent hij. Zijn vader is immers daar aan de voet van de zeedijk geboren. Hij vertelt hoe zijn grootvader, een dijkwerker, daar woonde en hoe hij, als hij daar verbleef, tegen het einde van de ochtend vaak door zijn oma erop uit werd ge stuurd om aan de andere kant van de dijk grote handkrabben te vangen. Die werden vervol gens even gekookt in de mid- dagpot en daarna opgegeten. Die dieren, nu een delicatesse, zijn niet meer te vinden in het Killetje. Wat er wel staat is een monument ter herinnering aan de Deltawerken, van de hand van Boekhout zelf, waarin hij alle dijkwerkers door de eeuwen heen eert: 'Scheppend in de gol ven der getijden'. De bomkrater biedt onderdak aan kikkers en salamanders. foto Lex de Mester door Emile Calon In de dagen voor de landing bij Westkapelle probeerden de geallieerden met een gericht bombardement een Duitse uit kijktoren annex bunker nabij kasteel Westhove te verwoesten. De duizendponder miste op een haar na zijn doel en sloeg een krater van veertien bij elf meter in het bosgebied tussen Dom burg en Oostkapelle. Die krater, op een paar meter afstand van de Brede Dreef of tewel Lindendreef, ligt daar nog steeds tot vreugde van de dieren die in de Manteling van Walche ren leven. Ze gebruiken hem na melijk als drinkput. En omdat de krater een diepte heeft van zeker twee meter staat er bijna altijd water in. Reeën, damher ten en tal van vogels laven zich daar. En amfibieën zoals kik kers en salamanders leven zelfs in die put. Door de uitzonderlij ke droogte van de afgelopen tijd staat de krater nu voor het eerst sinds vele jaren droog, weet bos wachter Hans van der Weelen, waardoor dorstige dieren moe ten uitwijken naar de drinkput ten in de duinen. Zolang die putten niet droog vallen heeft de droogte geen na delige gevolgen voor de dieren. Zelfs de amfibieën die in die bomkrater leven, overleven de droogte wel. Volgens Van der Weelen is het damhert de absolute koning van de drinkput. Als dat dier ver schijnt wijken alle anderen. Ze ker de ree, die weet dat hij voor rang moet geven aan zijn grote neef. De ree is ook veel schuwer, weet de medewerker van Staatsbosbeheer. Zodra een ree ook maar iets hoort vlucht het dieper het bos in terwijl het damhert een veel afwachtender houding heeft. Hij noemt het damhert spottend dan ook een soort bosvee, 'de koeien van het woud'. Er zijn nooit plannen geweest de krater te dempen, zegt Van der Weelen, die vervolgens met gro te liefde vertelt over alle vogels die in die put komen drinken. Tweeënzestig soorten, zo weet hij, variërend van de groene specht tot de havik en de bui zerd. Door de droogte is nu goed te zien dat de put redelijk vol ligt met hout. In het najaar wordt dat uit die krater gehaald en verhakseld. En enkele bomen die nu te dicht bij de kraterrand staan,verdwijnen dan ook, zo dat de drinkput meer vrij komt te liggen. door Jeanette Vergouwen HULST - De belangstelling voor een plaatsje op de rommel markt tijdens de Reynaertfees- ten was zaterdag minder groot dan voorgaande jaren, al be weerde de koper van het aller eerste kaartje dat hij al om half een 's morgens voor de deur van het Hulster stadskantoor stond. Zij die dachten dat het een ware veldslag zou worden om een kaartje te bemachtigen, waren er al om half zes en toen de deur van het stadhuis in Hulst om 9.00 uur openging was er een flinke rij belangstellenden, die zaterdag 23 en zondag 24 au gustus hun spulletjes willen verkopen op het 's Gravenhof plein. Er is plaats voor 150 stands, maar voor de eerste keer in tien jaar waren er aan het ein de van de verkoop nog kaartjes over. Nog dertig voor de zater dag en de helft voor de zondag. „Dit had ik niet verwacht, zeker niet nu ook Hontenisse bij de ge meente Hulst hoort, maar blijk baar zijn er nog een aantal gezinnen op vakantie. Of mis schien willen de mensen hun spulletjes langer houden en is er minder aanbod van tweede hands artikelen", denkt bode Benny Schuren hardop. Samen met Mariëtte Picavet verkocht hij de kaartjes in het stadskan toor. „De afgelopen jaren waren we na een uur door de kaartjes van de zaterdag heen en nu zijn er nog over, dat valt toch een beetje tegen." Zij die nog een kaart willen ko pen, kunnen tijdens de ope ningsuren van het stadskantoor terecht (9.00-12.00 en 13.00- 16.00 uur). De traditionele rommelmarkt is zaterdag en zondag van 7.30 tot 18.00 uur. De gemeente Hulst zorgt voor twee containers om overgebleven spullen in te kun nen gooien. Er zijn ook telkens mensen van de gemeente aan wezig om het afval te scheiden, zodat alles netjes opgeruimd en afgevoerd kan worden. straattheater en een dansdemonstratie en kreeg de coverband Les Celibataires uit Bassvelde de dansvloer gemakkelijk vol. Zondagmiddag zag het wolkendek er af en toe dreigend uit, maar heel veel regen viel er niet uit. „Het hield net op tijd op", aldus G. Huys van het Boekweitcomité. „Daardoor besloten veel mensen om toch maar naar het Boekweitfeest te komen." Optredens waren er van de Free Country D ancersmuziekver eniging Concordia uit Overslag, Diedrich de Moor uit Zaamslag en voor de jeugd was er streetdancing onder leiding van Anneke Hamelink en een disco. En dan was er ook nog een taarteetwedstrijd voor hongerige bezoekers en een figuurzaagwedstrijd voor de kleinsten. door Rob Paardekam YERSEKE - Eén keer per jaar wordt het anders zo rustige Yerseke overspoeld door een en thousiaste, lawaaiige, maar vooral etende massa mensen. Zaterdag was het weer zover: mosseldag. Het evenement trok tienduizen den mensen naar het mossel dorp. In lange rijen trokken ze langs de vele kramen die in de havens en het centrum waren opgesteld. Vooral de verkopers van etenswaren deden goede za ken. Friet, poffertjes, loempia's en hamburgers. Het was er alle maal. Natuurlijk waren de mos sels het meest in trek. In de Juli- anahaven was het weer dringen geblazen voor een portie. Daar moesten bezoekers net als vorig jaar één euro voor neertellen. „Dat is toch evident?", vindt An Wostyn uit het Belgische Boom. „Ik heb het altijd al onbegrijpe lijk gevonden dat ze die mossels hier gratis uitdeelden." Ook het maximum van twee porties per persoon kan op begrip rekenen. „Het was hier soms een behoor lijke schranspartijzegt Berge- naar Jos Snepvangers. „En toe gegeven. Ik heb ook weieens meer dan twee bakjes gehaald." Alle feestelijkheden ten spijt werden de bezoekers ook gecon fronteerd met de onvrede van de vissers. Op een groot spandoek op de boot Dingenis Maria, of wel de YE161, stond een kriti sche boodschap voor de minis ter. 'Minister Veerman u moet weten, wij kweken ook voor de vogels het eten. Dus laat de mos selcultuur bestaan, dan zal het ook de vogels goed gaan'. door Eugène Verstraeten SLUIS - Natuurbeschermings vereniging 't Duumpje maakt ernstig bezwaar tegen het om zagen van 27 beeldbepalende en historische lindebomen die rond de Kaai in Sluis staan. Volgens de gemeente zijn de bo men niet meer vitaal, beschadi gen de wortels de kademuren en veroorzaken de bomen overlast door honingdauw. Bovendien passen de bomen niet in het plan voor de aanleg van een wandel pad direct langs de kaaimuren en de reconstructie van par keerplaatsen. Het is de bedoe ling dat er zeventien nieuwe lin debomen aangeplant worden. De gemeente nodigde de na tuurbeschermers eind juli al uit voor een gesprek om hen van de noodzaak van de kaalslag te overtuigen. Dat lukte aanvan kelijk, totdat leden van het Duumpje een paar dagen later de situatie ter plaatse nog eens uitvoerig gingen bekijken. De natuurbeschermers komen tot de slotsom dat alle bomen, op één uitzondering na, wel de gelijk nog vitaal zijn en dat ze wat hun omvang betreft zeker geen hinder opleveren. De kaaimuren zien er volgens de vereniging nog gaaf uit. „En was het al dat deze enigszins vervormd zouden zijn, dan ligt dit aan het achterstallig onder houd, getuige onder andere de muurankers die op meerdere plaatsen verdwenen zijn, en ze ker niet aan het wortelgestel van de lindebomen", betoogt het Duumpje in het bezwaar schrift. Bovendien menen de natuurbeschermers te weten dat bij de reconstructie van het wegdek een aantal steunschot- ten, waarmee de ankers verbon den waren, zijn verwijderd. Op grond van dat alles stelt het Duumpje dat de opgevoerde ar gumenten de vereniging 'niet hebben kunnen overtuigen van het nut en de noodzaak' van het kappen. Met gerichte maatrege len en 'enige creativiteit' zou den de bomen behouden kunnen blijven. Bijvoorbeeld door meer 'lucht' te geven aan de wortels door het aantal parkeerplaat sen te verminderen in plaats van uit te breiden. Verder helpt ook een goede snoeibeurt. Het Duumpje wijst er op dat de gemeente enkel heeft overlegd met de omwonende midden standers en niet met omwonen de particulieren. De natuurbe schermers vinden dat de gemeente 'niet zorgvuldig ge noeg omgaat met een voor de kern Sluis zo'n beeldbepalend, karakteristiek en cultuurhisto risch element als de lindebo men, die al meer dan 100 jaar de Kaai omzomen'. Het verzoek is dan ook om het herinrichtingsplan zo aan te passen dat de bomen gehand haafd blijven. TERNEUZEN - Een 37-jarige man uit Terneuzen is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Nieuwstraat opgepakt wegens het drinken van alcohol op de openbare weg. De agenten wil den hem een bekeuring geven, maar toen hij weigerde zijn naam en adres te geven, werd de Terneuzenaar aangehouden. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Met zijn ziel onder zijn arm sjokte de Terneuzenaar door Gent. Vrouw en dochters wa ren de stad ingetrokken op zoek naar net die ene leuke jas of die aparte schoenen voor de komende herfst. De hele zaterdagmiddag lag leeg voor hem. Hij is niet zo'n modetypje. Na een stiefuurtje doelloos rondslenteren, zeeg hij neer op een terras in de buurt van de parkeergarage waar hij zijn rondgang door de stad was begonnen. Een vriendelijke dame vroeg hem wat hij bliefde. Achter haar zag hij op het uithang bord dat hij bij een 'eet- en praatcafé' was beland. „Doet u mij maar een wit bier. En een goed gesprek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33