ree Gezellig druk op Groedse kunstmarkt GROTE KERK VEERE Opnieuw nazi-graffiti op Schouwen-Duiveiand Miniatuur van dertigjarig café Burghse strijdt tegen aanleg fietspad door Zeepeduinen Afwerken vragenlijst huisartsenpost kost veel tijd Oude motoren aan start van Sint Baafsrally maandag 18 augustus 2003 Dronkenrijder verliest rijbewijs Zuinig Eén auto Onherstelbaar Geëmotioneerd Werk in Westerscheldetunnel Trappen vrees Gewond bij aanrijding Man in gezicht geslagen Aanhanger en paardentrailer weg Motorrijder gewond Man beledigt agenten 22 8 20.00 uur DICHTER BIJ JAZZ JAN WOLKERS DRUMMERS DOUBLE BIL 30-8 16.00 uur URKER MANNENENSEMBLE doorFamke van Loon BROUWERSHAVEN - Neo nazi's hebben opnieuw hun sporen nagelaten op Schou wen-Duiveiand. Op de stoep, het speeltuig en het gebouw van openbare basisschool De Schoener in Brouwershaven zijn eind vorige week racisti sche teksten gespoten met wit Hoor Ron Magnée BIGGEKERKE - Hij heeft er geen goed woord voor over, ei genaar A. Hillebrand van café De Koninck in Biggekerke. Pal voor zijn etablissement viel een Engels jongetje lelijk van zijn fietsje. De huisartsenpost wei gerde uit te rukken, zo vertelt Hillebrand. Uiteindelijk bood een ambulance uit Goes soelaas. Het was zaterdagmiddag, vlak voor ons eet- en drinklokaal. Een Engels jongetje van een jaartje of dertien, veertien viel van z'n fietsje. Het zag er slecht uit, dus ik loeide meteen 112", vertelt de boze eigenaar Hille brand van de Biggekerkse uit spanning. „Daar vertelden ze me dat de ambulances op Wal cheren allemaal bezet waren en dat er eentje uit Goes kwam. Goed. Dat kan ik me voorstel len. Dus wachtten we op de am bulance uit Goes." De situatie van het jongetje ver slechterde echter snel. „Ineens trokken zijn ogen weg. Hij zag ZIERIKZEE - Een 47-jarige be stuurder uit Rotterdam heeft zaterdag in Zierikzee zijn rijbe wijs moeten inleveren. De man reed rond half één 's nachts over de Nieuwe Haven, toen hij door de politie aan de kant werd ge haald. Uit de ademtest bleek dat hij met 3,9 keer meer alcohol op achter het stuur was gekropen dan wettelijk is toegestaan. door Fred Rabout AARDENBURG Twintig oude motoren gingen gisteren vanaf de Kaai te Aardenburg van start voor de vierde Sint Baafsrally. De opkomst was wat minder dan vorig jaar, toen twee keer zoveel deelnemers zich meld den. Liefhebbers van oude motoren konden 's morgens genieten van de opgestelde oudjes van voor 1970. Een van de trekpleisters was een Lady Grand Sport van het bouwjaar 1929. De eigenaar Jo van Vlierberghe uit Hulst, die samen met zijn zoon deelnam, vertelde vol trots over zijn ju weeltje. „Deze motor heeft een giganti sche wegligging. In West- Euro pa zijn er nog een kleine dertig van over. Ze werden in het verle den gebruikt voor wegraces. Het is de Rolls Royce onder de motoren. Een plezier om er mee te rijden", vertelt Van Vlier berghe. Voor de start werden de onder delen door Van Vlierberghe nog eens zorgvuldig opgepoetst. Onder de deelnemers opvallend veel Guzzi's. Verder een bijzon dere uitgave van een FN-motor van het Belgische leger, NSU en enkele Harleys. Voorzitter van de Taakgroep Evenementen en tevens mede organisator van de rit les van Haneghem was enigszins te leurgesteld over de lage op komst: „De afgelopen week werd ik regelmatig gebeld voor informatie en toonden heel veel motorbezitters belangstelling voor onze rit in Aardenburg He laas is het vandaag wat minder dan vorig jaar. Toen kwamen er veertigtal motoren opda- gen. Waarschijnlijk heeft de la gere opkomst te maken met het mindere weer van vandaag en de voorspelling van regen. Som migen zijn nogal zuinig op hun bezit." He deelnemers legden een schit terend parcours van een kleine honderd kilometer af. Het liep hoofdzakelijk door het Vlaamse kftkenlandschap "We proberen aan onze rally elk jaar een ander thema te verbin den. Dat wordt door de deelne mers zeer gewaardeerd", aldus van Haneghem. Ho Sint Baafsrally wordt iedere derde zondag van de maand au gustus gehouden. te verf. De graffiti is zaterdag morgen vroeg ontdekt door surveillerende agenten. Begin vorige week nog werd Zierikzee opgeschrikt door de racistische graffiti. Haken kruizen en teksten als White asgrauw en zei niets meer, geen letter! Wat er aan de hand was, wist ik niet. Maar ik dacht wel: die ambulance uit Goes komt te laat." Hillebrand bedacht zich geen moment en belde de huisartsen post in Vlissingen. Daar werd de reguliere methode gehanteerd: die van de vragenlijst. „Ik kreeg wel 2 5 vragen voorgelegd. En ie dere keer werd ik in de wacht Power werden verspreid over de stad neergekalkt. Ook hin gen op tal van gebouwen als het politiebureau, een kantoor aan de Grachtweg, het gemeente huis en de bibliotheek pamflet ten, waarin Hitiers plaatsver gezet omdat de telefoniste moest overleggen met de dokter. Wel zeven, acht keer werd ik in de wacht gezet. En een minuut later kwam de telefoniste dan weer terug." De slotconclusie was, vertelt Hillebrand, dat de wagen van de huisartsenpost niet naar Bigge kerke kon komen. „Er was maar vanger, Rudolph Hess, werd geëerd. Begin dit weekend bleek dat de neo-nazi's hun terrein verlegd hebben naar Brouwershaven. Op het rolluik van de basis school was een hakenkruis en één auto, vertelden ze me, en die was niet beschikbaar. 'Dat kan wel wezen', zei ik, 'dan spring je maar in je privéwagen!Ze ver telden me dat ze naar een man moesten die nog maar één uur te leven had. Ik antwoordde: 'Maar deze jongen heeft nü hulp nodig.' Uiteindelijk was de am bulance uit Goes nog eerder ter plekke dan ze bij de huisartsen post met hun vragenlijst klaar 'White Power' gespoten terwijl ook het meubulair op het speel pleintje en de stoep werden be werkt. Of de graffiti in Zierikzee en Brouwershaven door één en dezelfde groep zijn aange waren." Huisarts P. de Doelder uit Middelburg, tevens voorzit ter van de huisartsenpost, wil niet inhoudelijk op de zaak in gaan. „Het is zinloos te reageren als ik niet de exacte gegevens heb." Hij betreurt het dat Hille brand zijn klacht niet intern heeft gedeponeerd „Er zijn vier verschillende adressen waar een klacht kan worden inge diend. Het is jammer dat meneer bracht, kan de politie op dit moment nog niet vaststellen. Wel worden de twee zaken in hetzelfde onderzoek meegeno men, temeer omdat de doods kop, die op de stoep in Brou wershaven is geschilderd, ster ke gelijkenissen vertoond met het exemplaar dat op de biblio theek in Zierikzee is aangetrof fen. hulp naar de krant is gegaan." In het algemeen wil hij wel zeggen „dat huisartsenzorg nu eenmaal schaars is." Eigenaar Hillebrand van het Biggekerkse café is zaterdag middag in ieder geval nog steeds furieus over de handelwijze van de huisartsenpost. „Vragenstel len kunnen ze. Maar actie, ho maar." door Ali Pankow BURGH - Inwoonster J. Stoel uit Burgh zet de strijd tegen de aanleg van een fietspad door de Zeepeduinen onverminderd voort. Haar bezwaarschriften tegen die fietsroute dwars door de duinen van de Oude Moolweg naar de Adriaan van der Weij- deweg resulteren uiteindelijk ip een gang naar de Raad van State die vanochtend de argumenten van Stoel aanhoort en binnen kort een definitief oordeel zal vellen. Stoel erkent best gespannen te zijn om voor de Raad van State haar bezwaren toe te lichten. „Toch ga ik beslist naar Den Haag. Ik ben deze strijd vijf jaar geleden begonnen en nu zal ik het afmaken ook in het belang van de planten en de dieren." De Burgse weet zich tijdens de zit ting gesteund door John van Vliet van de Stichting Duinbe houd. „Hij mag daar echter niet namens die stichting spreken, maar alleen als mijn persoonlijk adviseur optreden", verklaart Stoel. Zij voorziet onherstelbare scha de aan de Zeepeduinen als daar inderdaad een fietspad wordt aangelegd. In de eerste plaats verwacht zij dat er bomen en struiken worden aangetast door de aanleg van het pad zelf, maar meer nog vreest zij de schade die de gebruikers van het fietspad in de loop der tijd zullen aan richten. Stoel verwacht dat niet alleen fietsers, maar ook brommer- en scooterrijders de rust in de Zee peduinen gaan verstoren. Het is de bedoeling dat het fiets pad naast het reeds bestaande wandelpad door de duinen wordt aangelegd. Stoel heeft de afgelopen jaren geageerd tegen de plannen met tal van brieven naar de gemeente, Natuurmi numenten, Zeeuws Landscha de Vrienden van Westerschoi wen, de Zeeuwse Milieufeder; tie, Staatsbosbeheer en c dorpsraad van Burgh-Haan stede. Vanuit de bevolking ve Burgh ontving zij veel bijval haar strijd. Dat resulteerde een handtekeningenactie waa mee oqk veel bewoners bij c gemeente verzochten het g< wraakte fietspad niet aan te lej gen. De gemeente trachtte daarop gevoelens van onrust weg te n< men met uitgebreide inform: tie. Daarin werd benadrukt d voor de aanleg van het fietspt tussen Oude Moolweg en Adr aan van der Weijdeweg een ve gunning in het kader van de n; tuurbeschermingswet nodig i „Zonder zo'n vergunning is h niet toegestaan ook maar éi boom weg te halen", schreef t gemeente in een poging de g< moederen te kalmeren. Op haar beurt verbaasde de g> meente zich overigens over c onrust omdat de gemeente voi de aanleg van het fietspad et convenant sloot met natuuro ganisaties als Zeeuwse Milit Federatie, Natuurmonumentt en Staatsbosbeheer. Stoel is er echter helemaal ni van overtuigd dat het allema wel mee zal vallen met de sch; de als gevolg van het fietspa Zij zegt al veel te veel negatie' voorbeelden te hebben van c manier waarop mensen de n; tuur kunnen vernielen. I Burghse inwoonster raakt g< emotioneerd bij de gedachte d. er door haar geliefde Zeepedu nen uiteindelijk toch een fiet pad komt te lopen. Zij voert r al jaren strijd, maar vreest voi de afloop. „Uiteindelijk zal het wel gaan verliezen, want t< gen het grote geld kan ik toe niet op." Advertentie Barend Midavaine bij miniatuurcafe de Mug. door Ron Magnée MIDDELBURG - Barend Midavaine, eigenaar van braai-tapperij De Mug in Middelburg, is gistermiddag in het zon netje gezet. Zijn café bestond op de kop af dertig jaar. Ter gelegenheid van het jubileum werd in Miniatuur Walcheren een replica van zijn café onthuld. „Fantastisch", zegt een glunderende Midavaine terwijl hij naar het model van zijn etablissement kijkt. „En het klopt tot in de details, prachtig." De Bourgondische kroegbaas werd gis teren nietsvermoedend meegenomen naar het attractiepark. Daar nam bur gemeester K. Schouwenaar van Mid delburg het woord, om even later de re plica mét een mini-Midavaine bij de in gang te onthullen. De modellenmakers van Miniatuur Walcheren zijn zelfs zo nauwgezet te werk gegaan, dat ze ook de felrode kozijnen van het belendende pand van De Mug aan de Kromme Weele knalrood hebben gemaakt. On langs kwam Midavaine in het nieuws toen de Middelburgse welstandscom missie ingreep en Midavaine verordon neerde om de kozijnen bruinrood te ma ken. „Ach, die kleur, daar komen we met de gemeente wel uit", aldus Mida vaine gisteren. Overigens wijkt de re plica op één cruciaal punt af van het origineel, weet Midavaines vrouw Nienke. De mini-Midavaine, bij de in gang van de kroeg, ontbeert nog de on afscheidelijke pijp. Maar daar zouden de werklieden van Miniatuur Walche ren nog wat aan gaan doen, lacht ze. Dertig jaar geleden opende Midavain op de Vlasmarkt zijn kroeg. Die be stond overigens alleen uit het voorste deel van het huidige café. De eerste ver dieping verbouwde hij tot restaurant. „Maar dat liep niet zo goed. Mensen foto Lex de Meester wilden niet zo graag naar boven. Had den toch trappen vrees." Uiteindelijk verhuisde het restaurant naar de bega ne grond en werd de ruimte op de eerste verdieping Midavaines woonkamer. Ondertussen bouwde hij zijn zaak steeds verder en kocht ook het belen dende pand aan de Krommme Weele aan. Wie denkt dat Midavaine het anno 2003 jaar wat rustiger aan wil doen, heeft het mis. De kroegbaas heeft in middels plannen om twee hotelkamers en twee luxe suites in het pand aan de Kromme Weele te gaan verhuren. Mi davaine hoopt dat zijn logement in ja nuari van start kan gaan. door Fred Rabout GROEDE - Groede en de kunstmarkt heb ben al jaren een relatie met elkaar. Zelfs de uit zijn voegen gegroeide jaarmarkt komt voort uit de kunstmarkt en maakt er nog altijd onderdeel van uit. De 'pure kunstmarkt' is een paar j aar gele den verhuisd naar de omgeving waar hij thuishoort, het Slijkstraatje. De Lutherse Kerk en het Nederlands hervormde kerk gebouw vormen samen de nieuwe locatie. De Nederlands hervormde kerk is duide lijk aan renovatie toe. 'Geraamde kosten 750.000 euro' wordt binnenin gemeld, waarvan de in het leven geroepen stichting 210.000 euro moet ophoesten. Van dit be drag is al 78.000 euro binnengehaald. Teu- ni, uitgedost in 'Kezandse dracht' laat zich dan ook maar al te graag door de toeristen fotograferen, als ze maar wat aan haar kraam kopen. De echte kunst is echter te vinden in het Slijkstraatje en in de Luther se kerk. In deze laatste ruimte exposeren Digna Blauw (mode in klei), Lydie van der Jeugt en Rie Vermeulen. In het Slijkstraat je ontbreken uiteraard de ovenkoeken, bo lussen en suikerwafeltjes niet, want ook dat is Zeeuwse kunst. Daarnaast uiteraard de schilders, tekenaars en muziekmakers. Herman Bakker verzorgt rondleidingen en springt bij waar er vragen zijn. In de tus sentijd drijft hij handel. De toerist kijkt en vermaakt zich. Ook deze editie van de kunstmarkt mag geslaagd ge noemd worden. TERNEUZEN - Als gevolg van werkzaamheden aan c vluchtdeuren in de Westerscheldetunnel is de linkerrijstroc van één van de tunnelbuizen vanaf vandaag tot en met 27 ai gustus afgesloten. Om die reden wordt op de rechter rijstrook een snelheidsbi perking van vijftig kilometer per uur ingesteld. De verkeer maatregel geld van 9.00 tot 16.00 uur en mogelijk na 19. uur. Uitgangspunt van de maatregel is volgens de tunneldirect dat de veiligheid van de tunnelgebruikers en de onderhoud technici voorop staat en dat het verkeer in de spits zo wein mogelijk hinder van de werkzaamheden ondervindt. KRUININGEN - Op de kruising van de Zanddijk en de Ouc Rijksweg bij Kruiningen is zondagmorgen een 42-jarige ai tomobiliste uit Den Helder gewond geraakt. Een 50-jarij Kapellenaar die in de richting van Goes reed verzuimde ha: voorrang te verlenen met een aanrijding tot gevolg. De vrou werd met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. 's-HEERENHOEK - Een negentienjarige man uit de gemeei te Borsele is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn gezicl geslagen in een horecagelegenheid in 's-Heerenhoek. Dat g' beurde toen hij het opnam voor een ander persoon, die op d. moment werd vastgehouden. Het slachtoffer hield drie los; tanden over aan het incident. Hij heeft aangifte gedaan v£ mishandeling. OOSTERLAND - Op twee plaatsen op Schouwen-Duivelar zijn kort voor het weekend een aanhangwagen en een paa dentrailer gestolen. De aanhanger verdween van onder een carport bij een hu aan de Ridderweg in Ellemeet. Het gaat om een bruine, ei kelassige wagen. De trailer om paarden te vervoeren is me< genomen vanaf een terrein aan de N59 bij Oosterland. De: wagen was voorzien van een slot, maar hinderde de dievc niet hem mee te nemen. NIEUW-NAMEN - In de Lignestraat in Nieuw Namen raak vrijdagmiddag een Belgische motorrijder gewond bij et aanrijding. De 69-jarige bestuurder van de motorfiets uit Sint Gilli Waas kwam over de Lignestraat vanuit Doel. Toen hij, in et bocht onder aan de dijk, opzij een weiland inkeek reed hij veel naar links en kwam frontaal in aanrijding met de 19-jar ge automobilist uit Vlissingen. De motorrijder hield aan t aanrijding een gebroken sleutelbeen over TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is een 21 jarige man uit Terneuzen aangehouden wegen belediging. I man reed op zijn fiets over de Nieuwstraat in Terneuzen. Hi> mag niet gefietst worden. Toen agenten hem hierop aanspr; ken begon de man te schelden. Bij zijn aanhouding verzette t man zich en op het politiebureau bedreigde hij ook nog enke agenten. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Woede over trage medische Keramiek van Digna Blaauw te zien op de kunstmarkt in Groede. foto Wim Kooyman 18-8 20.00 uur l\IAT. JEUGDORKEST Reinbert de Leeuw Info: www.nieuwe-muziek.nl Tel. 0118 623650

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27