7 D66 boos over plan rooien van bomen aan Beukenstraat Siirlf fik Dieren blij met bomkrater Stichting bereikt akkoord over hospice Zierikzee Een toonbeeld van dijkenbouw Gent 3 Meisje overleden w. na val met ■j bromfiets Vissers protesteren tussen feestelijkheden tegen rijksbeleid 1 r~ ij zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN maandag 18 augustus 2003 Kaalslag Twee keer brand in Arnemuiden vanaf de dijk Handkrabben Grond Duizenden bezoekers Mosseldag door Rob Paardekam GOES - De Goese fractie van D66 is boos op burgemeester en wethouders over de voorgeno men kap van 22 bomen aan de Beukenstraat in Goes. Volgens de partij is het besluit hiertoe veel te vroeg genomen. De bomen zouden gekapt moe ten worden om plaats te maken voor een woonzorgcentrum met 46 appartementen, dat Ter Weel samen met Marsaki, de ontwik kelingsmaatschappij van de re gionale woningcorporaties, aan de Beukenstraat wil realiseren. In februari toonde de commissie grondgebied zich zeer kritisch over het plan. Er zou te weinig rekening zijn gehouden met de belangen van omwonenden en het naastgelegen kleuterdag verblijf zou veel zonlicht verlie zen. Daarom zou nieuw onder zoek nodig zijn. D66 zegt na de bewuste com missievergadering niets meer over het plan te hebben verno men. Daarom is de fractie ver baasd dat het college een ver gunning heeft verleend voor de kap van 22 bomen. Dat zou veel te vroeg zijn, omdat het feitelij ke besluit over de bouw van het zorgcentrum nog niet genomen is. De bewoners voelen zich vol gens D66 op die manier niet meer serieus genomen. Bovendien stelt de partij dat als de bouw om welke reden dan ook vertraging oploopt, of hele maal niet meer doorgaat, een perceel met kaalslag ontstaat waar geen van de omwonenden op zit te wachten. De democra ten wijzen er bovendien op dat de gemeente in vakantieperio des geen inspraakprocedures zou beleggenDoor dat nu wel te doen, zou ze zich niet aan af spraken houden. Nu zijn de be woners midden in de vakantie opeens geconfronteerd met een kapvergunning voor 22 bomen, terwijl ze volgens D66 nog niet eens ten volle zijn geïnformeerd over het bouwplan. Overigens twijfelt de fractie er aan of de bomen wel gekapt moeten worden. Volgens de par tij staan met name in de omge ving van het Laantje van West dorp een paar veertig jaar oude bomen, die helemaal niet ver wijderd hoeven worden. D66 wil dat het college in de verga dering van de commissie grondgebied van 25 augustus opheldering geeft over de kap vergunning. ARNEMUIDEN - De brand weer moest zaterdag tweemaal uitrukken voor brandjes in Ar nemuiden. In beide gevallen was de schade aanzienlijk. Even na twaalven 's middags was het raak in de Oranje Nas- saustraat. De bewoonster van het huis was niet aanwezig, maar had wel een frituurpan aan laten staan. Bij thuiskomst stond het vet in brand. Ze poog de de brand met water te blus sen, wat averechts uitpakte. Met tweede- en eerstegraads brandwonden moest de vrouw worden afgevoerd naar het zie kenhuis. De brandweer kon de brand snel blussen. De woning liep aan zienlijke rook- en roetschade op- Zaterdagmiddag moest de brandweer uitrukken voor een brand in de Langstraat in Arne muiden. Duitse toeristen zagen rond kwart voor zes dat er brand woedde in de Golff-supermarkt. De winkel was toen gesloten. Bij aankomst van de brandweer bleek een prullenbak in brand te staan. Het is nog onduidelijk wat de brand veroorzaakt heeft. De zaak heeft aanzienlijke rook- en roetschade opgelopen. het door Emile Calon Het Killetje bij Nieuwesluis ligt er zelfs op deze zomerse ochtend wat verstild bij. Een enkele recreant laat er zijn vlie- ger op, maar heeft geen oog voor hetcomplex aan dijken en paal hoofden dat daar op het meest noordelijke puntje van West- Zeeuws-Vlaanderen ligt. Het Killetje is in officiële water schapstermen een uitstroom- wrk; een plaats waar het water de Oud-Breskenspolders en aanpalende gebieden wordt ge loosd. Oorspronkelijk gebeurde dat, zoals de naam Nieuwesluis alzegt, via een sluis. Sinds 1968 heefteen gemaal die taak van de sluis, twee eeuwen eerder aan- overgenomen. Wat ge bleven is, is het komvormige aitstroomwerk. Twee halve cir kels van dijken en vele reeksen san paalhoofden beschermen het eigenlijke uitwateringska- aaal. midden in die kom ligt nu een klein strandje waar het bij wel ke wind dan ook het lekker toe- J® is. Helga Rumsel uit het Duitse Essen vindt het een idea- Het Killetje, vanaf de dijk gezien. terschap Het Vrije van Sluis, de plaats waar hij het liefst ver toeft als de wind aanzwelt. Ze ker in de winter bij een ruwe noordwester als de zee te keer gaat en de golven hoog opspat ten, vindt hij het de mooiste plaats die hij kent. Hij komt daar dan om te kijken naar de kracht van de natuur en de weerstand die de door mensen aangelegde dijken en paalhoof den bieden. Een prachtige bele venis, zegt hij, terwijl hij be schrijft hoe golven dan met veel geweld te pletter lopen op de glooiingen. Andere plaatsen langs de West-Zeeuws-Vlaamse foto Peter Nicolai kust bieden die belevenis niet, zo weet hij zeker. Hij wijst naar links en rechts en stelt dat het Killetje een heuse kaap is, een vooruitstekende landpunt. „Hier is de kracht van de zee als beste te ervaren." Het Killetje is ook de plek waar hij graag mij mert. Zo was hij enkele dagen terug om elf uur 's avonds aldaar tijdens volle maan. Tot zijn verbazing was hij de enige. Geen enkele late wande laar was op dat moment op de zelfde gedachte gekomen zodat hij in alle rust kon genieten van het spel van de zee en het maan licht. Het Killetje is voor Boekhout niet alleen bijzonder wegens de waterstaatkundige werken. Dierbare jeugdherinneringen zijn medebepalend, erkent hij. Zijn vader is immers daar aan de voet van de zeedijk geboren. Hij vertelt hoe zijn grootvader, een dijkwerker, daar woonde en hoe hij, als hij daar verbleef, tegen het einde van de ochtend vaak door zijn oma erop uit werd ge stuurd om aan de andere kant van de dijk grote handkrabben te vangen. Die werden vervol gens even gekookt in de mid- dagpot en daarna opgegeten. Die dieren, nu een delicatesse, zijn niet meer te vinden in het Killetje. Wat er wel staat is een monument ter herinnering aan de Deltawerken, van de hand van Boekhout zelf, waarin hij alle dijkwerkers door de eeuwen heen eert: 'Scheppend in de gol ven der getijden'. 'eplaats voor haar één jaar oude om rond te scharrelen, ■lekker beschut", zegt ze ter- wi' ze haar Schatz niet uit het verliest. Killetje is bij uitstek de Wats waar te zien is waartoe ®®senhanden op het gebied I® elijkenbouw in staat zijn. 'ina heel het blikveld wordt in genomen door een waar «istwerk aan dijken met stevi ge en robuuste basaltbekleding "Paalhoofden. Boven alles uit wrnteen misthoorn, een zware art geteerde paal waaraan ee reusachtige metalen spea- ers zijn bevestigd die, als ze jen, de grond laten trillen. e geluid van die hoorns is ook j'nwaarts vele kilometers [er te horen. Killetje is voor Jaap Boek- oud-medewerker van wa- «kir De bomkrater biedt onderdak aan kikkers en salamanders. foto Lex de Mester door Emile Calon In de dagen voor de landing bij Westkapelle probeerden de geallieerden met een gericht bombardement een Duitse uit kijktoren annex bunker nabij kasteel Westhove te verwoesten. De duizendponder miste op een haar na zijn doel en sloeg een krater van veertien bij elf meter in het bosgebied tussen Dom burg en Oostkapelle. Die krater, op een paar meter afstand van de Brede Dreef of tewel Lindendreefligt daar nog steeds tot vreugde van de dieren die in de Manteling van Walche ren leven. Ze gebruiken hem na melijk als drinkput. En omdat de krater een diepte heeft van zeker twee meter staat er bijna altijd water in. Reeën, damher ten en tal van vogels laven zich daar. En amfibieën zoals kik kers en salamanders leven zelfs in die put. Door de uitzonderlij ke droogte van de afgelopen tijd staat de krater nu voor het eerst sinds vele jaren droog, weet bos wachter Hans van der Weelen, waardoor dorstige dieren moe ten uitwijken naar de drinkput ten in de duinen. Zolang die putten niet droog vallen heeft de droogte geen na delige gevolgen voor de dieren. Zelfs de amfibieën die in die bomkrater leven, overleven de droogte wel. Volgens Van der Weelen is het damhert de absolute koning van de drinkput. Als dat dier ver schijnt wijken alle anderen. Ze ker de ree, die weet dat hij voor rang moet geven aan zijn grote neef. De ree is ook veel schuwer, weet de medewerker van Staatsbosbeheer. Zodra een ree ook maar iets hoort vlucht het dieper het bos in terwijl het damhert een veel afwachtender houding heeft. Hij noemt het damhert spottend dan ook een soort bosvee, 'de koeien van het woud'. Er zijn nooit plannen geweest de krater te dempen, zegt Van der Weelen, die vervolgens met gro te liefde vertelt over alle vogels die in die put komen drinken. Tweeënzestig soorten, zo weet hij, variërend van de groene specht tot de havik en de bui zerd. Door de droogte is nu goed te zien dat de put redelijk vol ligt met hout. In het najaar wordt dat uit die krater gehaald en verhakseld. En enkele bomen die nu te dicht bij de kraterrand staan,verdwijnen dan ook, zo dat de drinkput meer vrij komt te liggen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De bewoners van de Frederik Hendriklaan in Zie rikzee en de Stichting Hospice Schouwen-Duiveland zijn het eens over de plek waar in de toe komst het eilandelijke sterfhuis gebouwd kan worden. Mits de benodigde bouwvergunningen straks door de gemeente Schou wen-Duiveland worden afgege ven, zal het hospice op de hoek van de Frederik Hendriklaan, dichtbij verpleeghuis Cornelia, worden gebouwd. Schouwen-Duiveland moet een eigen hospice krijgen, zo vindt de stichting die zich hard maakt voor de bouw van de voorzie ning waar drie tot vijf terminale patiënten op een waardige ma nier en in huiselijke sfeer hun laatste dagen kunnen doorbren gen. Een 'bijna-thuis huis' noemt de stichting het ook wel. Maar de plek waar dit eilande lijke sterfhuis aanvankelijk zou verrijzen - op een leeg terrein midden aan de Frederik Hen driklaan - stuitte begin dit jaar op verzet van omwonenden. Zij voelden zich niet erg gemakke lijk met deze nabijheid van de dood en stelden voor het hospice op één van de hoeken van de zelfde straat in noord-Zierikzee te bouwen. De bouwplannen zomaar even op een andere plek projecteren, bleek echter niet zo simpel. Het eerste terrein is beschikbaar ge steld door makelaar Bij de Vaate. Of die het andere stuk grond hier zomaar voor wil in ruilen is nog maar de vraag. Daarnaast is het de grond op de nieuw-gekozen plek op de hoek van de Frederik Hendriklaan - grenzend aan het Kaaskenswa- ter - vervuild, zodat eerst duide- tlijk moet zijn dat de provincie Zeeland de bouw van het hospi- be daar om' die reden niet zal af keuren. Eind mei heeft de provincie al laten weten hiertegen geen be zwaar te hebben. Op grond van de Wet Bodembescherming mo gen op deze percelen geen woonhuizen worden gebouwd, maar een hospice kan wat Mid delburg betreft wel. Als voor waarde wordt wel gesteld, dat de plek grotendeels verhard wordt en de verontreinigde grond in het tuingedeelte plaats maakt voor een 'schone leef- laag'. Daarnaast wil ook de Zie- rikzeese makelaar meewerken aan het hospice op de nieuwe plek. „Bij de Vaate is bereid de grond tegen zeer gunstige voor waarden ter beschikking te stellen voor de bouw van een hospice", zo meldt stichtings voorzitter W. Obbink. Nadat alle seinen wat dat be treft op groen bleken te staan, zijn stichtingsbestuur en bewo ners opnieuw met elkaar om de tafel gaan zitten. Ze zijn het nu eens over de plek, waar het hos pice voor Schouwen-Duiveland gebouwd kan worden. „Het voorstel van de bewoners, een kavel te bebouwen op de hoek van het terrein, nabij verpleeg huis Cornelia en het medisch centrum Rode Kruis, is overge nomen." Met zijn ziel onder zijn arm sjokte de Terneuzenaar door Gent. Vrouw en dochters wa ren de stad ingetrokken op zoek naar net die ene leuke jas of die aparte schoenen voor de komende herfst. De hele zaterdagmiddag lag leeg voor hem. Hij is niet zo'n modetypje. Na een stiefuurtje doelloos rondslenteren, zeeg hij neer op een terras in de buurt van de parkeergarage waar hij zijn rondgang door de stad was begonnen. Een vriendelijke dame vroeg hem wat hij bliefde. Achter haar zag hij op het uithang bord dat hij bij een 'eet- en praatcafé' was beland. „Doet u mij maar een wit bier. En een goed gesprek." lijke schranspartij", zegt Berge- naar Jos Snepvangers. „En toe gegeven. Ik heb ook weieens meer dan twee bakjes gehaald." Alle feestelijkheden ten spijt werden de bezoekers ook gecon fronteerd met de onvrede van de vissers. Op een groot spandoek op de boot Dingenis Maria, of wel de YE161, stond een kriti sche boodschap voor de minis ter. 'Minister Veerman u moet weten, wij kweken ook voor de vogels het eten. Dus laat de mos selcultuur bestaan, dan zal het ook de vogels goed gaan'. Verder was de dag met onder meer sloeproeiwedstrijden, ker mis, taptoe en vlootschouw toch vooral heel feestelijk. Het af sluitende vuurwerk werd niet echt gemist, want de vervan gende lasershow viel bij de meeste mensen goed in de smaak. Toen even voor één uur de laatste klanken van mossel rock over Yerseke neerdaalden, was de mosseldag pas echt voor bij en kon de grote schoonmaak beginnen. frnr Rob Paardekam ",9l '•"I ÏERSEKE - Eén keer per jaar SP« «ordt het anders zo rustige «b ftrseke overspoeld door een en- °is iliousiaste, lawaaiige, maar O'S vooral etende massa mensen, srat Saterdag was het weer zover: mosseldag. 'dj Het evenement trok tienduizen- (jen mensen naar het mossel- 'dj dorp. In lange rijen trokken ze Tm ]angS je vele kramen die in de tenj |javens en het centrum waren fes opgesteld. Vooral de verkopers kd) van etenswaren deden goede za- ®t ken. Friet, poffertjes, loempia's en hamburgersHet was er alle- eïl maal. Natuurlijk waren de mos- Mi seis het meest in trek. In de Juli- i® mahaven was het weer dringen '8' geblazen voor een portie. Daar moesten bezoekers net als vorig jaar één euro voor neertellen, "k „Dat is toch evident?"vindt An '"to fostyn uit het Belgische Boom. j°m jjjjeb het altijd al onbegrijpe- ;hÏ! lijk gevonden dat ze die mossels a' kier gratis uitdeelden." Ook het va maximum van twee porties per 'nï persoon kan op begrip rekenen. „Het was hier soms een behoor- me AARDENBURG - Een zestien- ■stl- jarig meisje uit de gemeente Sluis is in de nacht van vrijdag '0l op zaterdag overleden aan de gevolgen van een val met haar jKjj bromfiets. i»™ Hetmeisjereed vrijdagagavond ion iondhalf twaalf op deHogeweg In bij Aardenburg vanuit Sluis richting Aardenburg en kwam joor nog onbekende oorzaak ten val. Ze werd met zware ver- J"s xondingen per ambulance jkj overgebracht naar het zieken- ~.j3 huis in Brugge, 's Nachts is het Sj meisje in het ziekenhuis in Ml brugge aan haar verwondingen ïdi verleden. De mosselen vonden gretig aftrek. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21