Bondscoach gecharmeerd van Dieleman Superbenen zijn niet genoeg voor stunt Boogerd Zesde nationale titel Bart Brentjens f/lichaëlla Krajicek schrijft tennishistorie maandag 18 augustus 2003 mstreden ressuurtitel alzgeber heunisse eeft pech op K marathon ^irenque langer Wj Quick Step Brons Koedooder Verslaafd Heerlijk Ritsma breekt enkel tijdens surfen Eerste eindzege Kadijk/Leenstra Doornbos derde in Formule 3 Rossi wint eindelijk weer eens Voorn uit nationale selectie Anticlimax Somarriba wint Tour Féminin Het gaat wel erg nel allemaal rFrank Buschmann E-Volgens vader Petr heeft de positie meer last van de naam ajicek dan zijn dochter Mi- aëlla. „Ze vechten tegen een be ende naam. Dat is niet gemakke- C" En dan is er nog de leeftijd n zijn 'kleine meid'. Lachend: et lijkt mij verschrikkelijk om verliezen van iemand van veer- 'ajaar." at is precies wat Mariëlle Hoog- Vd zaterdag overkwam tijdens eindstrijd van het Nederlands -pioenschap tennis. Met 6-3 en 2gingdeMijdrechtse, in Ede als >ende geplaatst, van de baan. ter verklapte de verliezend fi- ste dat ze niet zozeer onder de !jruk was geweest van het feit CKSTEAD - Ulla Salzgeber ft gisteren bij het EK dressuur Hickstead haar titel geprolon- Leerd. De Duitse won met het ardRusty, dat eerder dit jaar bij finale van de wereldbeker in "teborg positief werd getest in de 'pingcontrole. titel mag daarom enigszins om- den worden genoemd. De in- 'rnationale federatie (FEI) heeft 'i tot nu toe niet over de zaak 'tgesproken. Wanneer dat wel ge- |:urt, is onduidelijk. Ongeacht de -raak komt daarna ook de 'tse bond nog met een eigen on- oek. ein de finale nog aanwezige Ne- ianders vielen door een tegen- "ende Kür op muziek terug in ':t klassement. Met Jarwo werd ;butante Antoinette Falandt alfde. Ellen Bontje kwam met Vano nog een plaats lager uit. IP UGANO - Gert-Jan Theunisse ngisteren tijdens het EK moun tainbike in Lugano als zevende jeeindigd op de marathon. De oud-prof fietste lange tijd op de derde plek, maar na drie lekke bden én een valpartij zakte de teertiger vier plaatsen. leunisse stapte vorig jaar na (en lang revalidatieproces weer op de fiets. Doktoren hadden kern afgeschreven na een zwaar al in Frankrijk. In 1997 balde hij tijdens een trainings- tocht op een vrachtwagen. Van- dzijn middel had hij destijds jeen gevoel meer. It seizoen wilde hij pieken op tó EK. In de beginfase van de 8 kilometer lange koers lag de voormalig bergkoning aan kop. Ej viel terug naar de derde plek, maar leek de bronzen plak zeker te hebben gesteld aange zien nummer vier ruim negen Minuten achterstand had. ïïieunisse reed echter driemaal lek (de banden moest hij zelf re pareren) en had daarna geen binnenbanden meer. De laatste njf kilometer moest hij voorna melijk lopend afleggen. Mach loos moest Theunisse toekij ken hoe vier coureurs hem pas teden. „Ik had deze wedstrijd fraag afgesloten met een me daille. Dit is een domper." ANP BRUSSEL - Richard Virenque Wt zijn contract bij de Belgi- ™e wielerploeg Quick Step Met één jaar verlengd. He33-jarige Fransman, die vo- maand voor de zesde keer Het bergklassement in de Tour *on, overweegt volgend jaar te :.toPpen met wielrennen. „Maar neb daarover nog steeds geen aeslissing genomen", sprak Vi- tonque. „Zolang ik voldoende Motivatie heb en goed presteer, ®1 ik doorgaan.ANP fHENE - Vera Koedooder wft gisteren de bronzen me- e voroverd bij het EK wiel- ""en op de weg onder 23 jaar. Hp het olympische parkoers in mene moest de Nederlandse itD?iralleen de Spaanse Maria bel Morreno Allue en de uitse Teresa Senff voorrang j,r®en' Vrijdag greep Koe- nn!i no® ne* naasf hef brons ÜPueindividuele tijdrit. ANP dat ze met een Krajicek van doen had, wél van de kracht van het halfzusje van Richard. Een sterke meid die in de Gelderse bossen binnenkwam met een wild card en een halve week later bru taal geschiedenis schreef door als jongste kampioene bij de senioren in de boeken te verdwijnen. Een krachtpatser. Harde slagen vanaf de baseline, steeds weer. Agressief ingesteld. Aanvallend. Ook na vier toch vermoeiende dagen op het NK. Michaëlla Krajicek verbaasde ook zichzelf. „Het gaat wel erg snel al lemaal. Ik begrijp het nog niet zo goed", erkende ze na haar „mooi ste triomf" in een loopbaan die zich tot voor kort louter afspeelde tussen de junioren. „Of dit mijn nationale doorbraak is? Ik denk van wel. Maar voor een meisje is het makkelijker door te breken. Bij de jongens is het niveau in de breedte sterker." Relativerende woorden van een tennisster die niet gauw tevreden is. In de ogen van de blonde tiener kan het altijd beter. Goed moet perfect worden. Vandaar haar woede-uitbarsting na een slechte bal op het moment dat ze in de par tij tegen Hoogland met 4-1 leidde in de tweede set. „Ze moeten me niet dimmen. Afremmen werkt bij mij niet. Ik heb het soms nodig om zo tekeer te gaan, al sta ik dik voor. Het helpt me scherp te blijven." Haar verbale aanvallen verande ren haar af en toe in een onaange name speelster. Hans Felius kan het weten. Het hoofd opleiding bij de tennisbond KNLTB werkt re gelmatig met de ruwe diamant van het Nederlandse tennis. „Naast de baan is Michaëlla heel sociaal. Open, spontaan, iemand die ande ren wil helpen. Zodra ze op de baan stapt verandert dat, is ze niet meer sociaal. Dan wordt het oorlog." De mens Michaëlla Krajicek ver schilt van de tennisster Michaëlla Krajicek. „Ze haat verliezen", weet Felius. „Het grappige is dat Michaëlla dat niet omzet in angst om te verliezen, maar in een extre me drang te willen winnen. Dat zie je op die leeftijd niet vaak. Het is deels een gave. Maar dat facet heeft ze onder leiding van haar va der ook getraind." Zoals de jonge Krajicek eveneens heeft geleerd geen onnodige fouten te maken. Felius: „Ze kan ontzet tend boos worden als ze iets doms doet. Het goede is dat het bij Mi chaëlla geen invloed heeft op haar volgende slag. Ze kan enorm kwaad worden op zichzelf en zich tegelijkertijd concentreren op het volgende punt. Ook dat beheersen niet veel speelsters." Toch loeren er gevaren. Blessures, te hoge verwachtingen. „Richard was ook een groot talent", verge lijkt Felius, „maar kreeg rond z'n vijftiende met een paar dipjes te maken. Bij Michaëlla loopt de prestatielijn nog steeds omhoog. Ik ben benieuwd hoe ze zich houdt op het moment dat het minder gaat." Mindere tijden, zelf is 'Misch' daar niet mee bezig. Ze droomt. Van meer, beter, hogerop. Het kind dat, zoals ze zelf zegt, verslaafd is aan tennis, kan niet wachten tot de dag dat ze weer een seniorentoernooi mag spelen. De avonturen in Ros malen (waar Krajicek twee maan den geleden op gras tussen de grote dames debuteerde) en op het Edese gravel smaken naar meer. Ze aast op de eerste positie op de mondiale ranglijst bij de junioren. Eén plekje moet ze daarvoor nog stijgen. Geen onbelangrijk plekje; sluit Krajicek dit kalenderjaar af als nummer één van de wereld, dan krijgt ze in 2004 een handvol meer wildcards voor WTA-toernooien. „Zeven, geloof ik. En hoe meer toernooien ik tussen de senioren speel, hoe beter. Dat te bereiken, is mijn belangrijkste doel voor dit jaar." GPD Michaëlla Krajicek en de beker. foto Michael Kooren/ANP 4WP''- door Roeland van Vliet ZOETERMEER - Mirjam Dieleman is een mountain bikester voor de toekomst. Het is nu tijd om in haar te investe ren. Dat stelde bondscoach Leo van Zeeland gisteren na afloop van het Nederlands kampioen schap in Zoetermeer, waar de Vlissingse vierde werd. Van daar dat hij haar ook selecteer de voor het Europees kampi oenschap van komende zon dag. „Ze moet veel internatio nale wedstrijden rijden", aldus Van Zeeland. Van Zeeland heeft ook gemerkt dat Dieleman dit seizoen sterk rijdt. Dat er naast Corine Dor- land (30), Daphny van den Brand (25), Elsbeth Vink (30) en Saskia Elemans (26) nog een jonkie rondfietst die ook wat kan. Van Zeeland: „Alle top pers, nationaal en internatio naal, zijn net onder de dertig, zij is pas 22. Ze moet in een aantal facetten nog groeien, maar daar heeft ze dus ruim de tijd voor. Nu is het een kwestie van meedoen aan internatio nale wedstrijden en prestaties rijden." Komende woensdag vertrekt de Nederlandse selectie naar het Oostenrijkse Graz, waar zondag het Europees kampi oenschap is. Mirjam Dieleman zit erbij. „Het bevreemdde sommige mensen wel dat ik ook voor haar koos en niet voor bijvoorbeeld Corine Dorland. Maar ik vind het niet meer dan logisch. Dieleman zet goede re sultaten neer in het buitenland en rijdt technisch goed. Boven dien kan ze daar ervaring op doen, met het oog op de toe komst", aldus Van Zeeland. Mirjam Dieleman daalt af in Zoetermeer. Dieleman zelf vindt het heer lijk om naar Graz te gaan. En niet alleen omdat daar het EK gehouden wordt. Daar kan ze namelijk ook weer lekker in al le anonimiteit een wedstrijd rijden, iets wat gisteren in Zoe termeer absoluut niet kon. „Hier verwacht iedereen wat van je. Je wordt genoemd als ti telkandidaat, start vanaf de voorste startrij en staat in de belangstelling van de media. In het begin van de race reed er zelfs zo'n cameramotor van de NOS naast me om me te filmen. Gelukkig was die na een tijdje verdwenen. Toen hadden ze waarschijnlijk door dat ik het podium niet meer zou halen", lachte Dieleman. Nee, aan belangstelling van buitenaf heeft Dieleman een broertje dood. „Liefst ver schuil ik me de hele wedstrijd. Liefst begin ik ergens achterin en rijd ik langzaam naar voren. Al die druk, dat vind ik maar niets. Geef mij die rust maar." Maar, zo zei ze ook, het hindert haar niet in haar presteren. Op het heuvelige parkoers (203 hoogtemeters per ronde) miste de Vlissingse meteen in de eer ste omloop van 6,3 kilometer de beslissende slag. Elsbeth Vink gaf toen gelijk flink gas. Saskia Elemans, Laura Tur- pijn en Corine Dorland konden nog wel volgen, zij het op enige afstand, maar Dieleman moest passen. Haar achterstand werd daarna alleen maar groter. Po gingen om terug te komen mis lukten. Dieleman: „Ik had aan het be gin moeten proberen om bij dat groepje van drie te blijven, maar het ging niet. Het gat werd toen te groot. Ik hoopte toen dat de rijdsters voorin nog zouden instorten en dat ik het wel kon volhouden. En dat ik dan misschien kon terugko men. Maar ik kreeg het zelf in de voorlaatste ronde ook moei lijk. Normaal vind ik lange wedstrijden wel lekker, maar nu was ik blij dat het bij één uur en drie kwartier bleef. Harder dan ik nu heb gereden kon ik niet." Eén succesje behaalde Diele man nog wel. Op driekwart van de wedstrijd passeerde ze Cori ne Dorland op een zware klim. „Dat was mooi, ja", glunderde Dieleman. „Ik wachtte totdat we op de klim waren, toen ben ik er voorbij gegaan. Klimmen is mijn sterke punt, het hare juist niet. Dat ik er nog zo mak kelijk langs ging, moet haar wel een mentale klap hebben gegeven." Met die inhaalmanoeuvre lag Dieleman vierde. Van die plek kwam ze ook niet meer af. Els beth Vink uit Heeswijk-Din- ther, die Dieleman vooraf ook had getipt als Nederlands kampioene, zegevierde uitein delijk met ruime voorsprong. Saskia Elemans finishte als tweede, Laura Turpijn als der de. „Elsbeth Vink rijdt al het hele jaar zo goed. Als iemand an ders dan haar hier gewonnen had, was dat niet verdiend ge weest", oordeelde Dieleman. „Vink is dit seizoen namelijk van de buitencategorie, nie mand kan aan haar tippen. Ook Saskia Elemans fietst mo menteel goed, vooral in de Ne derlandse wedstrijden. Liefst was ik net achter hen als derde foto Martin van Eybergen geëindigd, maar een vierde plek is ook mooi." Op het EK wil Dieleman zich wat meer profileren. Op een parkoers dat haar ook wat meer ligt. „Ik verwacht een technischer parkoers. Langere klimmen, langere afdalingen, kortere wendingen, stukken met veel stenen en boomwor tels. Dat heb ik graag. Juist dan kan ik proberen het verschil met de rest te maken. Ik zal wel niet helemaal voorin eindigen, maar ik hoop toch goed mee te komen." Ook de bondscoach verwacht het nodige van haar in Oosten rijk. „Ik ga uit van een plaats bij de eerste dertig", zei hij hoopvol. ZOETERMEER - Bart Brentjens is gisteren in Zoetermeer voor de zesde maal Nederlands kampioen mountainbike geworden. De Lim burger reed vrijwel de gehele wedstrijd alleen voorop om met ruim verschil te winnen. Het zil ver was voor Thijs Al, terwijl Bas Peters het brons pakte. Brentjens was niet alleen tevreden met de titel, maar ook met zijn huidige vormpeil. Er wacht hem over twee weken in het Zwitserse Lugano een nieuwe uitdaging. „Ik heb mijn zinnen gezet op het wereldkampioenschap marathon. Dat wordt voor het eerst gehouden en graag wil ik die première voor mijn rekening nemen." Joël Dieleman eindigde gisteren als dertiende bij de espoirs. De negentienjarige Vlissinger, broer van Mirjam Dieleman, was er niet onte vreden mee. „Ik hoopte op een plaats bij de eer ste tien, maar een dertiende plek is ook niet on aardig." HEERENVEEN - Rintje Ritsma zal de start van het schaats seizoen moeten missen. De TVM-rijder brak vrijdag zijn en kel tijdens een middagje surfen. Hij is diezelfde dag nog ge opereerd in het ziekenhuis van Heerenveen. Het herstel zal maanden vergen. De Fries mist in elk geval het NK afstanden en de wereldbekerwedstrijden in Hamar, Erfurt en Heeren veen. Hij hoopt op tijd fit te zijn voor het NK allround, eind december. „Dat NK is een heel belangrijke wedstrijd", aldus de viervoudig wereldkampioen alround. ANP LIANYUNGANG - Rebekka Kadijk en Marrit Leenstra heb ben hun eerste toernooizege in de World Tour beachvolleybal behaald. Het duo versloeg gisteren in de finale van de Chinese Open in Lianyungang het Duitse koppel Susanne Lahme/ Danja Müsch met 21-15 17-21 15-13. Kadijk en Leenstra kwamen in het internationale circuit nooit verder dan een vierde plaats. Vorig jaar strandden de twee in Osaka en in Rhodos in de halve finales. In 2001 was de vierde positie ook het eindstation in Fortaleza. ANP NÜRBURGRING - De Nederlandse autocoureur Robert Doornbos is zaterdag derde geworden in de elfde race van de Euroseries Formule 3. Doornbos, die vorig weekeinde nog te leurstellend achttiende werd op de Marlboro Masters, moest de Duitser Winkelhock en de Fransman Pla voor laten gaan. Winkelhock, zoon van de in 1985 bij een raceongeval omgeko men Manfred Winkelhock, was in zijn Mercedes-Dallara de snelste. Masters-winnaar Klien viel op de Nürburgring uit na een botsing met de Fin Nico Rosberg. De Franse autocoureur Laurent Aiello won gisteren op de Nürburgring de zevende race in de sportwagenklasse DTM. De Nederlander Christijan Albers werd tweede, de Duitser Bernd Schneider derde. Met nog drie wedstrijden te gaan, waarvan één op Zandvoort, heeft drievoudig DTM-kampioen Schneider nu nog één punt voorsprong op Albers. SID/ANP BRNO - Motorcoureur Valentino Rossi heeft een einde ge maakt aan een ongewoon lange periode zonder overwinning. De wereldkampioen uit Italië, die vier Grand Prix achtereen niet tot winst kwam, won gisteren de Grote Prijs van Tsjechië in de MotoGP, de koningsklasse van de wegmotoren. De Hon- da-coureur troefde op het circuit van Brno in de laatste ronde zijn grootste rivaal, Sete Gibernau uit Spanje af. Rossi ver grootte zijn voorsprong in het WK-klassement en leidt met 212 punten na tien van de zestien wegraces. Gibernau volgt op gepaste afstand met 178 punten. ANP ERMELO - Springruiter Albert Voorn maakt niet langer deel uit van de selecties van de Koninklijke Nederlandse Hippi sche Sportfederatie. De winnaar van de zilveren medaille op de Olympische Spelen in 2000 heeft niet meer de beschikking over een paard voor de zwaarste wedstrijden, vandaar de for mele degradatie. Sinds de uitschieter in Sydney heeft Voorn nauwelijks nog opzienbarende prestaties geleverd. Zijn top- paard (Lando) van destijds was al voor het succes in Australië verkocht. Twee keer leek Voorn op de weg terug, maar beide malen werden de betere paarden bij hem weggehaald wegens een meningsverschil met de eigenaren. ANP door Roel Wiche ZÜRICH - Hij had 'superbenen', Michael Boogerd. Maar super benen zijn in het jaar van Paulo Bettini niet genoeg om een grote klassieker te winnen. De Rabo- kopman twijfelde in het Kampi oenschap van Zürich, dat werd gewonnen doorDanieleNardel- lo, of hij zou aanvallen, maar had een donkerbruin vermoe den dat de toppers hem niet zou den laten glippen. De vierde plaats aan de finish, precies voldoende om Peter van Petegem in de pikorde van de wereldbeker te passeren, was een schrale troost. „Een on dankbare plek, na zo'n dag vol perspectief pruimde ploeglei der Frans Maassen. De Rabo-coureurs, dit seizoen allergisch voor podiumplaat sen, drukten gisteren eindelijk weer eens hun neus tegen de ca mera's. De afgelopen maanden moest Bram de Groot zowat in zijn eentje de reclameminuten verdienen. Maar in Zürich groeide de hoop op een najaar vol revanche. De oranje brigade was niet uit de voorste linies weg te slaan en plaatste zelfs een bom onder het uitgedunde peloton toen de finale aanbrak. De tragiek was echter dat juist dat die aanvalsdrift de ambities van kopman Boogerd kraakte. Ploegmaat Rasmussen ontsnap te op de lastige Pfannenstiel en bleef kilometerslang voorop, maar slaagde er niet in om een definitief gat te slaan. Boogerd, met een grote bandage na zijn val in San Sebastian, zat tussen de achtervolgers te popelen om zijn goede vorm te etaleren. Hij twijfelde, vroeg advies aan chef Maassen en besloot zijn benen stil te houden. „Michael had het kunnen proberen. Maar je kunt het niet maken om vol achter een ploegmakker aan te rijden", vond Maassen. De erecode zadelde de dure Ne derlandse equipe, die snakt naar een succesje, uiteindelijk op met een kleine anticlimax. Rasmussen werd opgevist, Boo gerd zette aan, maar zat vijftien kilometer voor de finish gevan gen in een elitegroep van zestien renners. De andere joker van de Rabo's, Oscar Freire, was al af gehaakt. Toen de Italiaan Da- niele Nardello (31) ontsnapte, was de race gelopen. De oude vos van Telekom kreeg de vrij heid en liet zien nog niet versle den te zijn. In stijl soleerde hij naar zijn eerste zege in een grote klassieker. Dok Boogerd kon dat niet verhinderen. Maassen: „Hij had op een van die klimmetjes wel kunnen aanvallen, maar dat had geen zin. Bettini had hem laten zwemmen en later weer te ruggepakt." Het meest ontgoocheld was on getwijfeld Jan Ullrich. De Duit ser, die in zijn tweede vaderland Zwitserland een thuiswedstrijd reed, verlengde zijn abonne ment op de tweede plaats. In de Tour eindigde hij vijf keer op de meest ondankbare positie, in Zürich was het alweer voor de vierde maal. Met het gezicht op onweer liep hij naar het podium voor het verplichte nummer. Paulo Bettini was opnieuw zijn tegenpool. De kleine Italiaan meldde zich met een guitige, on verwoestbare glimlach voor de huldiging. De vraag is al lang niet meer of hij de wereldbeker zal winnen, maar met hoeveel voorsprong. Die is, met alleen Parijs-Tours en de Ronde van Lombardije voor de boeg, om moedeloos van te worden voor de concurrentie: 146 punten op Michael Boogerd. GPD PARIJS - De Spaanse wielren- ster Joane Somarriba heeft gis teren de Ronde van Frankrijk voor vrouwen gewonnen. In de laatste rit van Versailles naar Parijs kwam haar leidende po sitie niet meer in gevaar. De etappezege ging naar de Duitse Petra Rossner. Zaterdag was er ook al Duits succes. Toen won Judith Arndt. Somarriba schreef voor de der de keer in vier jaar tijd de Tour Féminin op haar naam. Alleen vorig jaar kon de Wit-Russische Zinaida Stahoerskaja de domi nantie van de Spaanse doorbre ken. De renster van Baskische afkomst bleef in de eindrang schikking Nicole Brandli uit Zwitserland (2.29) en Judith Arndt (5.05) voor. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19