Vanhoenacker wil eens even wat anders PZC Bij Fortis verandert er dit seizoen nauwelijks iets Rinus van de Ven de mist in op EK Handkus heeft juiste uitwerking op amazone Samanta Mcintosh 14 Yalneris en Wirny delen eerste plaats op SNS Zeeland Open ME 15 Fraaie scores voor Van Lieren in Waspik maandag 18 augustus 2003 4. mor Gemak Belg zet triatlon van Westkapelle naar zijn hand «MMIItiUinillMimHamm.aamMMM 1 I JPML7 0ijfP Zeventiende eindzege voor Henin Seles meldt zich af voor US Open Volleyballers Duitsland de baas De Nijs tweede in kanomarathon Lang wint Ronde van Denemarken Succesvol ikt5 nd^ facts 'estij wac> lOgjj ■n skt; 'ldJDi ;enïr 4fe itstl ^nnrRoeland van Vliet SEVLIEVO - Motorcrosser Ri- nUS van de Ven is gisteren op de vierde plaats in de eindstand van het Europees kampioen schap 85cc terechtgekomen, pat was teleurstellend. Voor aanvang van de laatste EK- wedstrijd in het Bulgaarse Se- vlievo stond de vijftienjarige Vlissinger namelijk nog derde. Speciaal voor de wedstrijd van gisteren had Van de Ven een nieuwe motor laten bouwen. Immers, alles was erop gericht om Europees kampioen te wor den. Of anders om het podium te halen. Maar gisteren liep het niet. „Het is helemaal de mist in gegaan", zei vader Giel van de Ven. In de trainingen van za terdag ging het nog wel goed. En tijdens de kwalificaties reed de jonge Walchenaar ook sterk. Alleen de Fransman Christophe Pourcel bleef hem met een paar hondersten voor. Maar gisteren op de wedstrijd dag haperde de gloednieuwe motor al tijdens de eerste man che. Giel van de Ven: „In de eer ste bocht lag hij dertiende, daarna reed hij op naar de vijf de plaats. Maar vanaf de derde ronde had zijn motor geen po wer meer. Hij kon de manche uitrijden op een zesde plaats, maar zo zou hij geen Europees kampioen worden." De tweede en derde manche reed Van de Ven weer op zijn oude motor. Maar ook daarop ging het niet lekker. De ene keer maakte hij een onfortuin lijk slippertje, de andere keer een zware val. Beide keren fi nishte hij als vierde. „Het lijkt wel of Rinus voor het ongeluk geboren is", zei zijn vader. „Bij de eerste wedstrijd voor het EK zat het tegen, tijdens het WK ook al en nu weer. Ik hoop dat dat nog wel een keer veran derd. Misschien volgend jaar, wanneer hij prof is." Finalisten open boek voor elkaar ihnrPieter van Klinken GOES - Ze kennen elkaar al twintig jaar. Geen wonder dus jat er zaterdag een remise op V8 iet bord stond na de finale van bet SNS Zeeland Open in Goes. De dammers Guntis Valneris en N ffadim Wirny speelden al zo jffia (jak tegen elkaar dat ze geen luie verrassingen meer in petto had- lnee den. larè d.H 't&. De finale was al na krap twee uur afgelopen. Daarna liepen Valneris en Wirny samen naar dekantine om hun partij te ana- 3i°: lyseren. Toen dat gebeurd was, P"8! waren alle andere deelnemers nog steeds bezig met hun wed strijden. Ze besloten om samen maar een ommetje te maken. En dat ging gebroederlijk. Een Let en voormalige Let. Wirny woont intussen niet meer in Letland. Hij verhuisde jaren geleden naar Duitsland pinster), moest zijn leven re organiseren en kwam daardoor °P^'niet meer helemaal aan het dammen toe. „Dat lukte niet in Duitsland. Dammen is niks daar. Ik ben gaan werken in de IT en dat is nog steeds mijn boofdbaan." Met de rating die Wirny heeft laa4' (23 8 7), zou hij met gemak pro- 'Plocl fessioneel dammer kunnen zijn. KeesThijssen (2379) en N'diaga Samb (2376) zijn het immers ook. Wirny: „In Duitsland word 'fk je niet zo makkelijk damprof. Als ik in Nederland of ergens in QE bet Oostblok leefde, kon het k® misschien wel, nu niet. Het is niet erg, ik heb het nu ook naar Vadim Wirny (links) en Guntis Valneris waren na twee uur klaar met finale. Ze kwamen remise overeen. mijn zin. Ik wordt nog steeds uitgenodigd voor toernooien. Ik ben een attractieve speler en dat weten organisatoren van toer nooien." Hoe anders is het bij de andere finalist. Valneris (2415) leeft van dammen en bereidt zich nu al voor op een barrage voor het wereldkampioenschap. Op het WK in Zwartsluis in mei eindig de hij gelijk met de Russen Alexander Georgiev en Alexei Tsjizjov, de nummers één en twee van de wereldranglijst. Met die twee strijdt de nummer zes om de titel in september. Valneris: „Ik probeer er nu al een beetje naar toe te leven, maar ik weet dat ik niet veel kans maak. Zij zijn zo goed. Maar aan de andere kant. Ik zou het ook kunnen winnen. Je kan eigenlijk nog niet zeggen wat het wordt." Door de remise die de twee in de finale speelden, was een snel- dampartij nodig om uitkomst te brengen over de uiteindelijke winnaar. Vijf minuten tijd kre gen ze allebei. Maar ook in de barrage werd het remise voor de twee, die voor het laatst in juni in Polen tegen elkaar speelden. Daar was het ook al remise. In Goes zou in dit geval het aantal punten in de poule beslissing brengen. Dat was echter ook ge lijk, dus ging het aantal voor deelremises tellen. Ook dat gaf geen uitkomst. Verder voorzag het reglement niet, dus werden foto Willem Mieras beiden tot winnaar uitgeroepen. Ze hadden er vrede mee. Zowel de Let als de Duitser was hetzelfde opgevallen tijdens het Zeeland Open. „Bennie Pro voost was erg goed", vond oud wereldkampioen Valneris. „Ik vond de Zeeuwen dit jaar wirk- lich gut", vertelde Wirny. „Vorig jaar vond ik ze niet zo sterk, nu wel." En ook Wirny doelde daarbij vooral op Provoost, die als vijfde eindigde. Provoost zelf, vorig jaar nog achtste, kon zijn geluk niet op. Een vijfde plaats. „Ik had van tevoren voor een tiende plek al graag getekend", reageerde hij. En over de lof van Wirny: „Dit is een schitterend compliment van een oud-wereldkampioen bij de junioren." Hoewel Provoost nu op de top van zijn kunnen presteerde, ziet hij nog steeds dingen waarin hij vooruitgang kan boeken. „Ik heb al mijn partijen eens geana lyseerd en daarin viel me één ding op. Al die goede dammers rekenen wel veel, maar ze zien ook niet alles. Dat is geruststel lend. Dat betekent dat ik ook nog beter kan worden." Waar Provoost vooral op moet trainen is zijn eindspel. In acht ronden speelde de jonge Aagte- kerkenaar zes keer gelijk. Mocht hij zijn eindspel kunnen verbeteren, wint hij vast enkele partijen die hij nu remise speel de. „Maar ja, het is zo moeilijk. Er zijn nog een paar schijven op het bord en je moet dan toch een beslissing forceren. Ik ga me er alleen nu toch wat meer toe zet ten. Tegen Tanja Chub bijvoor beeld speelde ik een gelijkwaar dige remise. Dat had minstens een voordeelremise kunnen zijn als mijn eindspel maar beter was." De andere Zeeuw, Arjo Kouse maker uit Goes, eindigde op de elfde plek. Ook hij vond dat hij net iets te weinig uit zijn spelde haalde. „Stel dat ik vrijdag had gewonnen in plaats van gelijk gespeeld. Dan had ik in de laat ste ronde tegen Provoost ge moeten. Het verbaasde me echt dat het zo gemakkelijk ging de ze week." doorSjaakSinke WESTKAPELLE - De triatlon van Westkapelle kon zich met de zege van de Belgische wereld topper Marino Vanhoenacker uit Brugge geen betere winaar wensen. Op het totaal ver nieuwde parcours van 750 me- lerzwemmen, 25 km fietsen en 8 kilometer lopen klopte hij de Vlissinger Remy Vasseur met drie minuten. ..Toen ik van mijn vader hoorde dat de Belg Vanhoenacker zou meedoen, wist ik al dat de eerste plaats niet meer haalbaar was", vertelde een toch wel tevreden Vasseur, „Van zo'n wereldtop per verliezen is geen schande." Toch boekte Vasseur op het zwemmen een succesje door als eerste het water uit te komen. Meteen na het startsignaal had deVlissingse al de leiding geno men, Gerbert van den Biggelaar (Oud Gastel), Leon Jacobse (Vlissingen) en Vanhoenacker volgden. Vasseur werd al snel in de kraag gegrepen door Vanhoenacker die al in de eerste ronde fietsen de koppositie overnam en die de rest van de wedstrijd niet af stond. Voor het publiek, dat met duizenden op de triatlon was af gekomen, was de wedstrijd goed te volgen. Vooral voor het Kas teel van Batavia zag het zwart van de mensen omdat daar de atleten per ronde twee keer te zien waren. Met voorsprong kon Vanhoenacker aan de afsluiten de 8 kilometer lopen beginnen. Na drie rondjes kwam hij in een tijd van 1 uur 6 minuten en 30 seconden over de finish.,Ik wil de even iets anders", was het simpele antwoord van Van hoenacker op de vraag waarom hij naar Westkapelle was geko men, „Ik ben al een jaar in voor bereiding voor de 25e editie van de Ironman-triatlon in Hawaii begin oktober en ik wilde mijn snelheid wat opvoeren en dat is prima gelukt." Voor de drie jonge triatleten Vasseur, Van den Biggelaer en Jacobse zag hij wel toekomst: „Het zijn nog jonge gasten en •«fco n 4! ipp IIMIM »m»< sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315640 Fax: (0113)315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Rudy Boogert (coördinator noord) Sven Remijnsen Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nmtsMuttx JU*'**.- K. A *3 •rejuBMrnimi'i -"'waetgfraa—Mfa: rr- .r£' ■- '■7-- jac?"CBt"L T~" '"""Vfe- - -saj*- <- 'w Wt .G Remy Vasseur ging in het water nog aan de leiding, maar daarna nam Marino Vanhoenacker de kop over. foto Lex de Meester door Roeland van Vliet OOST-SOUBURG - Rondom het eerste team van korf balvereniging Fortis verandert er niet zo veel dit sei zoen. De nieuwe trainer - dat wel - kwam niet tot een an dere selectie dan zijn voorganger, Leonard Debbaut. En hij, Ralph Gillissen, zal de Souburgse overgangsklasser ook niet wezenlijk anders laten spelen. „Fortis speelt al een goed spelletje, ik kan daar hooguit iets aan toevoe gen", zei hij zaterdag op de oefendag van Fortis. Gillissen maakte na afloop van de oefenwedstrijden te gen TOP Sassenheim (11-8-verlies) en Futura (13-12- verlies) bekend met welke acht korfballers hij de com petitie in gaat. Verrassingen had hij niet. Hij koos voor Chaïm en Wander Koole, Jouri van de Broeke, Rob San- derse, Ruth enHagar HoogwerfMarieke de Rijke en El- ze Blankenburgh. Niels Bebelaar, die er dicht bij zit, viel net als vorig jaar buiten de boot. Bij Hagar Hoog werf maakte Gillissen nog wel een klein voorbehoud. „Omdat zij in Tilburg gaat studeren, kan ze maar één keer trainen. Toch laat ik haar staan, ze heeft duidelijk een meerwaarde voor het team. Alleen als het voor de ploeg negatief uitpakt, heeft het gevolgen voor haar. Daar zijn met haar goede afspraken over gemaakt." Ook de speelwijze van Fortis onder Gillissen is niet ver rassend. Het werk van Debbaut, die van de ploeg een stabiele overgangsklasser maakte, wordt grofweg voortgezet. „Ik ga hier en daar wat dingen veranderen", zei Gillissen. „Nu speelt de ploeg nog wat te veel in pa tronen. Ik ga meer de nadruk leggen op het invullen van de verschillende functies. En ook belangrijk, ik ga de ploeg wat mentale weerbaarheid geven. Tegen TOP gin gen we van 7-6 naar 11-6. TOP liep op dat moment over ons heen, onder meer doordat wij ons stoorden aan het spel van de tegenstander. Op een gegeven moment gaat het niet alleen om goed korfbal, maar ook om wie men taal het sterkst is. Dat moet deze ploeg nog leren. Ik vind TORONTO - Justine Henin heeft haar zesde toernooizege in dit jaar, de zeventiende in haar loopbaan, behaald. De als tweede geplaatste 21-jarige tennisster uit Wallonië sloeg de Russin Lina Krasnoroetskaja gisteren in Toronto in de finale vierkant van de baan met 6-1 6-0. Henin verdiende 192.000 dollar met haar zege. Krasnoroetskaja, 38e van de wereld, stond voor de eerste keer in haar loopbaan in de finale van een WTA-toernooi. De ne gentienjarige speelster uit Obninsk stuntte in de derde ronde met haar overwinning op Kim Clijsters, de nummer één van de wereld. Twee jaar geleden drong ze op Roland Garros door tot de laatste acht. In Toronto speelde de Russin tot de eind strijd het beste tennis uit haar carrière. Tegen Henin kwam ze er geen moment aan te pas. Ze stond stijf van de stress en was een willoos slachtoffer voor de Waalse. Henin sloeg elf aces, 2 5 winners en slechts zes afzwaaiers. ANP NEW YORK - Monica Seles zal niet deelnemen aan de US Open. De 29-jarige tennisster heeft te veel last van een slepen de voetblessure. De winnares van de US Open inl991enl992 klaagt al jaren over een stressfactuur in haar voet, maar dit seizoen lijkt de pijn te zijn'toegenomen. Sinds haar uitschake ling op Roland Garros (eerste ronde) heeft ze geen partij meer gespeeld. Seles vertelde in mei dat ze beseft dat deze kwetsuur wellicht het einde van haar loopbaan kan inluiden. Naast Se les heeft ook voormalig nummer één van de wereld, Serena Williams, zich afgemeld voor het Grand Slam-toernooi in New York. Haar zus Venus twijfelt nog over deelname. De Amerikaanse kwam sinds Wimbledon niet meer in actie van wege een buikspierblessure. DPA LUXEMBURG - De Nederlandse volleyballers hebben zater dagavond in Luxemburg ook het tweede en laatste oefenduel tegen Duitsland gewonnen. Oranje besloot een spannende wedstrijd uiteindelijk met een nipte zege: 3-2 (27-29 29-27 28-26 27-29 19-17). De formatie van Bert Goedkoop was vrijdag al met 3-1 (25-18, 25-17,23-25 25-22) de sterkste. De bondscoach koos voor een basisformatie met Freriks, Trommel, Mike van de Goor, Schuil, Nummerdor, Bontje en Klok. ANP TYN - Kanovaarder Edwin de Nijs is zaterdag tijdens de we reldbekerwedstrijd marathon in Tsjechië als tweede geëin digd. De Nijs, die lang sukkelde met een schouderblessure, moest alleen de Hongaar Istvan Salga voor zich dulden. De tweede Nederlander, Dolph te Linde, werd vijfde. De Nijs en Salga scheidden zich in de laatste kilometer af van het peloton, op 300 meter voor de finish sprintte de Hongaar bij de Amsterdammer weg. ANP FREDERIKSBERG - De Duitse wielrenner Sebastian Lang uit de ploeg Gerolsteiner heeft de Ronde van Denemarken op zijn naam geschreven. Zijn leidende positie, vrijdag in han den gekregen via de individuele tijdrit, kwam zaterdag in de afsluitende etappe niet meer in gevaar. De zesde etappe leverde een zege op voor de Est Jaan Kirsi- puu. Danilo Hondo eindigde als tweede, Stefan van Dijk als derde. DPA dat ze nu al zo goed zijn is veel belovend", liet hij weten. Vooral van den Biggelaer, nog maar net zestien jaar, is een talent. Al ja ren domineert hij in zijn leef tijdscategorie en hij werd tus sendoor ook nog Nederlands kampioen op de cross. Van de oud-winnaars van de Ironman-cup was Adriaan Ja- nisse in zijn eigen woonplaats, de sterkste. Hijgend, puffend en stampend werd hij vijfde. De al geruime tijd geblesseerde Niels Koole zag flink, maar pakte de negende plaats. Terèse van Lare uit Sluis reeg maar weer eens een zege aan haar toch al omvangrijke pal mares en stevent regelrecht af op de overwinning voor de Iron man-cup bij de vrouwen. Bij het zwemmen was het nog Bianca van den Kieboom die als eerste het water uitkwam en dat was bijzonder. Twee jaar stond ze buitenspel met hartritmestorin gen, maar sinds een paar wed strijden is Van den Kieboom, die in de jaren negentig diverse ma len het zwemloopcircuit op haar naam schreef, weer sterk aan het terugkomen. Op het selectieve fietsparkoers zette Van Lare al snel de wed strijd naar haar hand en ook op het lopen was er niemand die het haar nog moeilijk kon maken. Maaike Krimpenfort profiteer de van de nog niet optimale con ditie van Van den Kieboom en pakte de tweede plaats overall bij de vrouwen, net voor Jaque- line Vlietland (Goedereede). Van den Kieboom werd uitein delijk vierde. van onze sportredactie VALKENSWAARD - De hand kus van gever Wim van der Leegte aan ontvangster Saman ta Mcintosh had een magische uitwerking. De voorzitter an nex hoofdsponsor van het tiende concours hippique in Valkenswaard zag de aanmoe diging voor de amazone beloon^ met een fraaie overwinning. De hoofdprijs van 50.000 euro ging gisteren mee naar Duitsland, want daar woont de Bulgaar se van Nieuw-Zeelandse kom af. Mcintosh is geen grootverdien- ster in de springsport, maar sinds de uitnodiging voor het VDL-team is een ster rijzende. Ook Van der Leegte speelt daar in een voorname rol, de Braban der is immers eigenaar van de VDL Groep. Het was de tweede uitnodiging die Mcintosh de laatste jaren gretig accepteerde, in 1999 werd ze gevraagd het Bulgaarse team voor de Olym pische Spelen in Sydney te ko men versterken. Mcintosh bezit sindsdien twee paspoorten. „Maar mijn Engels is een stuk beter dan mijn Bul gaars", aldus de rijdster uit het Zuid-Duitse Aach die woens dag bij de Europese kampioen schappen in Donaueschingen een thuiswedstrijd rijdt. „Dat is 'just up the road' voor mij." Jan Tops, gastheer van het eve nement op zijn uitgebreide ter rein in Valkenswaard, heeft een gelukkige hand bij het uitkiezen van ruiters voor het VDL-team. Vorige maand won teamgenoot Leopold van Asten de Neder landse titel, in Mierlo. „Maar ook buiten Brabant kunnen wij goed presteren, hoor", lachte de succesvolle zakenman Van der Leegte, die bij de EK allevijf rij ders aan de start weet. Behalve Tops, Mcintosh en Van Asten zijn dat de Zwitser Steve Guer- dat en de Engelsman Richard Davenport. „Allemaal jonge, veelbelovende talenten. Kracht door samenwerking, het blijkt te functioneren", aldus Tops. Een oude rot in het vak, Piet Raymakers, werd gisteren in de Grote Prijs van Valkenswaard de beste Nederlander. De ruiter uit het nabij gelegen Asten werd derde in de barrage, achter Mcintosh en de Deen Thomas Velin. „Lang geleden", wist ook Raymakers die een aantal jaren met jonge paarden werkte, maar ook die worden oud. „En succesvol", zei Raymakers, net 20.000 euro rijker. Voor bondscoach Bert Romp telde vooral de aanwezigheid van vier Nederlanders in de bar rage van zeven. „Hoop voor de toekomst, vooral voor volgend jaar, dan zitten we er weer bij", aldus de bondscoach die de laat ste weken ook in Super League- verband een stijgende lijn mocht constateren. Hij stapte gemakshalve over het EK heen, in Donaueschingen doet een aantal jongeren de komende week vooral ervaring op. ANP dat ze altijd moeten blijven lachen. Niets is immers zo irritant voor tegenstander als dat." Met de ploeg en de speelwijze blijft ook het doel dit jaar ongewijzigd. Als het kan, wil Gillissen zo snel mogelijk oogsten wat onder meer door Debbaut gezaaid is. Of wel de nieuwe trainer wil promotie naar de hoofdklasse bewerkstelligen, iets waar Debbaut ook van droomde. Gillissen: „Of het dit jaar al lukt, weet ik niet. Maar het is wel het doel. Ik ben niet zonder ambitie gekomen. Ze ker is wel dat dan alles moet meezitten. Je moet geen blessures in je ploeg krijgen en het nodige geluk heb ben." Aan de competitie-indeling zal het volgens de oefen- meester niet liggen. „Die is niet verkeerd. Er zit niet één ploeg bij die er bovenuit steekt. Dat is aan de ene kant voordelig, maar aan de andere kant ook niet. Je kunt dus van iedereen winnen, maar ook van iedereen verliezen. En juist tegen gelijkwaardige tegenstanders gaan de details dan meespelen. Daar werken we nu aan." door Lucien Roelandt WASPIK - Laurens van Lie ren zette tijdens de nationale dressuurwedstrijd in Waspik weer enkele prima prestaties neer. In de Intermédiaire I proef reed de ruiter uit Scho- re Hexagon's Ollright naar een overtuigende overwin ning. Met zijn fraaie score van 69 procent bleef Van Lieren zijn naaste belager, Sanne Beij- erman met Diego, liefst vijf procent voor. Vooral in de uitgestrekte draf liet de Hexagon's Rubiquil-zoon zich fraai zien. Voor deze on derdelen werd de Zuid-Beve- landse combinatie door de jury met een aantal negens beloond. Met Veersedam's Maiby be haalde Laurens van Lieren in de Prix Sint George proef met 61.60 procent een fraaie vierde plaats. Ingrid Langel uit Bruinisse stuurde Izmir in deze proef met 62.62 procent naar de tweede stek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15