PZC Pressie van Twente is RBC te veel Nederlandse goals voor de Rangers 11 Topschutter maakt faam nog niet waar bij debuut in München maandag 18 augustus 2003 Respect De Graafschap krijgt pak slaag op Het Kasteel Batistuta sluit miljoenendeal in Qatar Treffers Uk NA C maakt misstap in competitie opening bij Groningen Sensatie Bob Peeters verkast naar Millwall Van de Haar lang uitgeschakeld Makalele krijgt interland verbod Maldini mist competitiestart Emerton schittert bij debuut Heerenveen Engeland België Frankrijk Makaay krijgt een warm onthaal door Gerard Borgman MUNCHEN -Roy Makaay moet dit seizoen twintig keer scoren voor Bayern München. Dan is Bayern-manager Uli Hoenes te vreden. In zijn debuutwedstrijd tegen VfL Bochum (2-0) blijft zijn eerste treffer uit, maar Makaay krijgt wel een warm onthaal. 'Ga staan, voor Roy Makaay'. De grootste en succesvolste club van Duitsland is volledig in de ban van een voetballer uit de Gelderse plaats Wijchen. De eerste training van Roy Makaay lokt zesduizend nieuwsgieri gen, dat zijn er al gauw vijfdui zend meer dan normaal. De vijf plaatselijke dagbladen in Mün chen schrijven al dagen pagina 's vol over de topscorer van Euro pa. Speelt Makaay tegen Bo chum? En zal hij meteen scoren? Het zijn de prangende vragen, die het wereldnieuws van de voorpagina's verdrijven. Voor de partij tegen VfL Bo chum is het Olympiastadion met 63.000 mensen uitverkocht. De fanatieke aanhang van FC Bayern heeft zich ook deze za terdagmiddag verzameld ach ter een der doelen, in de zogehe ten Südkurve. Op een van de spandoeken staan warme woor den. 'HerzlichwillkommenRoy, Bayern fanclub Regensburg'. Het welkom is inderdaad zeer hartelijk, zo blijkt wanneer de spelers vlak voor de wedstrijd het veld betreden. De toeschou wers gaan staan, klappen en zingen 'Steh auf, für den Roy Makaay'. Ga staan, voor Roy Makaay. De 28-jarige aanvaller kan de eerbied en het respect nog niet beantwoorden met een doel punt. Makaay krijgt in 77 minu ten slechts elf keer de bal. Ver in de tweede helft staat hij plotse ling vrij voor de Nederlandse Bochum-doelman Rein van Duijnhoven. De topschutter van Europa raakt slechts het li chaam van de goalie. Na 21 minuten is het wel raak bij het eerste balcontact van ROTTERDAM - Als favoriet voor de titel heeft De Graaf schap op de eerste speeldag van de eerste divisie een zware ne derlaag geleden. Het team van de nieuwe trainer Frans Ade laar verloor zaterdagavond op Het Kasteel met maar liefst 6-1 van Sparta. Bij de Rotterdammers was de 22-jarige aanvallef-'Ricky van den Bergh op dreef. Hij maakte drie doelpunten. Het is voor Adelaar te hopen dat hij zijn elftal snel op de rails krijgt. De ex-trainer van FC Utrecht, die afgelopen seizoen even in Griekenland werkzaam was, heeft als doelstelling recht streekse promotie meegekregen van zijn bestuur. Sparta maakte onder debute rend hoofdcoach Mike Snoei, een wervelende start. Al na 52 seconden stond de ploeg, na de eerste goal van Van den Bergh, op 1-0. In de rust was het al 3-1 voor de Rotterdammers. Koe vermans en Levtsjenko (straf schop) scoorden. Hertog deed, ook via elf meter, nog wat terug. Na rust liep Sparta uit naar 6-1 Van den Bergh was tweemaal trefzeker en De Fauw maakte het sextet vol. ANP DOHA - Gabriel Batistu ta heeft gisteren een twee jarig contract getekend bij Al Arabi in Doha, Qa tar. De 34-jarige Argen tijnse spits gaat in die pe riode acht miljoen dollar verdienen. In zijn eerste seizoen strijkt hij vijf miljoen dol lar op als voetballer. In zijn tweede jaar wordt hij behalve speler ook jeugd trainer bij de club. Die functie is goed voor het jaarsalaris van drie mil joen dollar. Batistuta is nog altijd de topscorer van het Argen tijns elftal met 56 doel punten in 78 interlands. Hij begon zijn carrière bij Boca Juniors en speelde daarna voor Fiorentina, AS Roma en Internazio- nale. RTR Makaay. Hij stuurt Jens Jere- mies de diepte in, waarna Clau- dio Pizarro kan scoren (1-0). Makaay beidt Pizarro later nog een uitgelezen kans met een be keken steekpass, maar wordt verder te weinig in het spel be trokken. „We moeten nog aan elkaar wennen", zegt hij nader hand. „De clubleiding gunt me ook enkele weken de tijd." Makaay en Bayern hebben een aandoenlijke flirt achter de rug. De recordkampioen van Duits land heeft Deportivo la Coruna een recordbedrag betaald: 18,75 miljoen euro. „We hebben een malig zoveel geld betaald voor een speler", legt manager Hoe nes uit. „Vorig seizoen zijn we uitgeschakeld in de eerste ronde van de Champions League. Dat moet nu beter. En daarbij heb ben we Makaay nodig. Hij heeft bij Deportivo 29 goals gemaakt in de zwaarste competitie van de wereld. Dat zegt alles over zijn klasse." En wijzend op de veelbesproken transfer van David Beckham van Manchester United naar Real Madrid: „Ik heb vijf keer liever Makaay dan Beckham." „Ik speel nu bij een van de grootste clubs van de wereld", zoent Makaay terug. Hij heeft er aanbiedingen van Barcelona en Valencia voor laten schieten. „Als je naar Bayern kunt gaan, dan doe je dat. Bayern München behoort ook Europees tot de top, samen met Real Madrid en AC Milan. Hier maak ik kans de Champions League te winnen. Dat is het doel van de club. En dat is ook het doel van mij De Nederlander wil zo graag voor Bayern voetballen, dat hij de komende vier jaar een mil joen euro zal inleveren van zijn aanvankelijk overeengekomen salaris. De geste is nodig, omdat Deportivo opleidingskosten moet betalen aan Vitesse (negen ton) en amateurclub Blauw Wit (94.000 euro). Makaay draagt lachend bij in de kosten. „Dat was niet moeilijk. Ik heb altijd gezegd dat geld voor mij niet het belangrijkste is. Ik ben erg trots dat ik bij Bay ern München kan voetbalen." Met dergelijke uitspraken kun je aankomen in Bayern. Dat weet inmiddels ook Giovane Ei ber, vorig seizoen met 21 treffers nog topscorer van de Bundesli- ga. De Braziliaan heeft wat al te vaak in het openbaar gespecu leerd over een vertrek uit Mün chen. Eiber mag van Uli Hoenes vertrekken. Tegen Bochum is de nieuwe hiërarchie al duidelijk. Makaay speelt samen met de Pe ruaan Claudio Pizarro in de spits. De clubleiding is zuinig op de benen van Makaay. En heeft de voetballer voor 1,32 miljoen euro verzekerd. De oud-speler van Vitesse staat in München onder grote druk. De machtige boulevardkrant Bild heeft Makaay reeds omge doopt tot Der Bomber aus Hol land. Met een verwijzing naar de legendarische goalgetter Gerd Müller, die Bayern in de jaren zeventig aan de nodige ti tels heeft geholpen. De sensatie zoekers van Bild zullen het niet laten de Nederlander te slacht offeren, mochten zijn treffers uitblijven. Hoeveel doelpunten de clublei ding van Makaay verwacht? Hoenes, laconiek: „Twintig. Dan zijn we dit seizoen al tevre den. Twintig doelpunten. Meer vragen we niet." „Je weet van tevoren dat het hier zo gaat", zegt Makaay. Hij laat zich niet gek maken. Daarvoor heeft de 23-voudig international al te veel gezien van de wereld. „Ik ben de duurste aankoop van Bayern ooit, maar dat was ik ook bij Tenerife en Deportivo. Ik ben gewend aan de druk", stelt de nummer tien, nadat hij voor zeven camera's zijn verhaal heeft verteld in het Duits. Bij de parkeerplaats staan zo'n tweehonderd fans te wachten. Makaay zet zijn sporttas in de auto en begint met het uitdelen van handtekeningen. Pas twin tig minuten later kan hij het Olympiastadion verlaten. GPD Roy Makaay werd warm begroet in München, maar kwam bij zijn debuut niet tot scoren. foto Kai Pfaffenbach/RTR van onze sportredactie ENSCHEDE - FC Twente heeft op basis van passie en werklust na één wedstrijd in de nieuwe competitie al meer punten ver overd dan uit zes wedstrijden vorig jaar. Na een moeizame eerste helft zette de Twentse ploeg het bezoekende RBC Roo sendaal na rust onder dusdani ge druk dat de Brabanders uit eindelijk bezweken: 3-1. In theorie kan een ploeg er nog zo goed uitzien, het wil niet zeg gen dat de bedoelingen en kwa liteiten op het veld zichtbaar worden. FC Twente kan daar sinds het begin van het seizoen over meepraten, want naar re putaties ziet vooral het aanval lende gedeelte van de ploeg er uitstekend uit. Kim Christensen (Hamburger SV), Adil Ramzi en Georgi Gak hokidze (beiden eerder bij PSV) hebben het weliswaar niet gered bij de genoemde topclubs, maar moeten in de subtop van de Hol land Casino Eredivisie een rol van betekenis kunnen spelen. Verder bezit Blaise N'Kufo de potentie uit te groeien tot een sensatie. Tijdens de ontmoeting met RBC Roosendaal kwam het viertal overigens zelden tot groots spel. De thuisclub begon overtuigend en creëerde enkele kansen, maar kon het goede spel niet lang volhouden. Nadat Christensen in de tiende minuut niet snel genoeg reageerde en N'Kufo een aardig schot losliet, betekende de tegentreffer de ommekeer. Een vrije trap van Tininho kreeg via een muur van Twente-spelers voldoende ef fect om Jelle ten Rouwelaar in de 23ste minuut te verrassen: 0-1. Daarna vocht Twente hoofdzakelijk met zichzelf en bleven de Brabanders pro bleemloos overeind. Voor rust kwam het enige gevaar via een afstandsschot van Sjaak Polak. Dat smoorde in de overvolle de fensie. Na rust ging het beter met de thuisploeg. Het was nog steeds niet spectaculair wat de vier creatieve krachten deden, maar zij zorgden wel voor meer raffinement in hun spel. Verder toonden zij net als hun ploegge noten meer passie. Dat resul teerde in een fors overwicht. Toch moest Twente tot een kwartier voor tijd wachten op de voorsprong. Eerst lokte Ramzi een vrije trap uit op een ideale positie voor de specialist in vrije trappen Sjaak Polak. De linksback liet die buitenkans in de 52ste minuut niet aan zich voorbij gaan. Daarna reageerde Christensen in de 7 5ste minuut op een hoge bal vanaf links alert: 2-1. „Wij hadden onszelf in een idea le positie gebracht", wist RBC- trainer Robert Maaskant. „Met de snelle mensen in de aanval, hadden wij kunnen pro fiteren van de Twentse pressie. Alleen waren wij bij onze coun ters veel te onrustig en maakten onvoldoende gebruik van onze kwaliteiten. Omdat wij de 1-0 voorsprong niet uitbouwden, zijn we uiteindelijk onder de druk bezweken." Tijdens de blessuretijd werd het ARNHEM - Vitesse is akkoord met Millwall over de verU van Bob Peeters. De 29-jarige spits uit België reist vanF met zijn zaakwaarnemer naar Londen om over het contract praten. Technisch manager Jan Streuer van Vitesse bevesti! dat de clubs er 'zo goed als zeker' uitkomen. Vitesse verwal een kleine vergoeding te ontvangen voor de Belg, die 2006 onder contract staat. Peeters behoort tot de ca dure spelers die Vitesse om financiële reden kwijt wil.|"{ wall is na twee duels koploper in de Engelse First Division Damien Hertog (28) verruilt De Graafschap met onmiddefr ke ingang voor RBC Roosendaal. Het is de bedoelingdatj 36-jarige Carlos van Wanrooy de omgekeerde weg maaktt de rest van dit seizoen in Doetinchem speelt. GPD UTRECHT - Hans van de Haar is langdurig uitgeschakelde spits van FC Utrecht liep kort na rust in de wedstrijd tegenf- Zwolle (1-0) na een onschuldig ogende botsing met Zwofi naar Arjan Bosschaart een scheur op in zijn hamstring.,^ zijn we voorlopig kwijt," moest trainer Foeke Booij vasi-t, len. „Het herstel zal veel tijd in beslag nemen." ANP MADRID - De Franse international Claude Makalele Real Madrid wil woensdag in Genève voor zijn landvoetbi len tegen Zwitserland. Zijn club heeft hem dit echter verboden. De clubartsen Real Madrid hebben Makalele ziek gemeld. De dertigjarij middenvelder mankeert lichamelijk niets. Zijn ziekte li# 'Verandering van zijn emotionele toestand als gevolg vanet private situatie in de werksfeer'. Het interlandverbod is reactie op de staking van Makalele bij zijn club. Sinds woei dag traint en speelt hij niet meer, omdat hij zich onderbetaal: acht. Makalele staat sinds drie jaar onder contract bij Rei Hij verdient 125.000 euro per maand, maar eist sinds de kon- van David Beckham een verdubbeling van zijn salaris of os middellijke beëindiging van zijn contract dat doorloopt): 2006. SID doe het liet De va ffa va! ver De MILAAN - Paolo Maldini mist de start van de Italiaanse con petitie. De routinier van AC Milan heeft in de voorbereidt; op het nieuwe seizoen een enkelblessure opgelopen. Mali: kan zijn enkel pas komende week laten onderzoeken, maart- verwachting is dat hij zeker een maand is uitgeschakeld.!; mist in elk geval de wedstri j d om de Europese Super Cup opl augustus tegen FC Porto en het eerste competitieduel metk cona twee dagen later. RTR BLACKBURN - Brett Emerton werd bejubeld en bewierook! na zijn eerste wedstrijd voor Blackburn Rovers. De Australi sche middenvelder kreeg de titel 'man of the match' en maai- te één goal in het met 5-1 gewonnen duel met Wolverhamptoi Wanderers. Eigenlijk mocht de ex-Feyenoorder niet eens spelenv een schorsing, die pas een dag voor de wedstrijd werd inge trokken. „Ik kan me geen beter debuut herinneren", klopte coach Graeme Souness Emerton na afloop uitgebreid opoe schouder. Het optreden van Emerton bracht de coach ine euforische stemming: „Het was een grote dag, ik ga naar hts als een blij man." AFP De Twente-spelers Georgi Gakhokidze en Blaise N'kufo storten zich op Kim Christensen, die de 2-1 scoorde tegen RBC. foto Eric Brinkhorst/ANP zelfs 3-1 toen Maikel Aerts bij een hoekschop voor de Braban ders naar voren was gegaan. Bij de tegenstoot die volgde, schoof N'Kufo de bal in een leeg doel. Volendam slaagde er tegen Hee renveen (0-1) niet in de rentree op het hoogste niveau enige glans te geven. Aan werklust ontbrak het niet, wel aan kwali teit. Met wat meer eredivisiewaardi ge voetballers had Volendam het door blessures geteisterde Heerenveen een lastige sei zoensopening kunnen bezor gen. De Friese subtopper kon het gemis van spits Sibon (enkel de verdedigers Edman (vin gers) en Klompe (lies) en mid denvelder Radomski (knie) niet als excuus aanvoeren voor de matige prestatie in het vissers dorp. Vooral aanvallend bracht Heerenveen met Selakovic en Denneboom te weinig. De te genstand van Volendam was echter te zwak om daarvan te profiteren. Ook ADO Den Haag wist de rentree in de eredivisie niet op te fleuren met een over winning. De ploeg verloor met 1-0 van RKC Waalwijk door een doelpunt van Redan. FC Groningen, vorig seizoen ternauwernood aan de nacom- petitie ontsnapt, liet bij de start van de nieuwe competitie een goede indruk achtern. De noor delingen versloegen voor eigen publiek NAC Breda met 1-0 en onderbouwden zo hun doelstel ling te streven naar een plaats in de middenmoot van de eredivi sie. Regilio Vrede nam het enige doelpunt van de wedstrijd voor zijn rekening. Ook Willem II (1-0 tegen AZ) en FC Utrecht (1-0 tegen FC Zwol le) boekten nipte zeges. ANP van onze sportredactie GLASGOW - De Nederland se aanvallers van Glasgow Rangers hebben hun club aan een kleine overwinning (3-2) op Aberdeen geholpen. Michael Mols en Ronald de Boer maakten een doelpunt. Voor Glasgow was het de tweede zege op rij in de Scho- te Premier League. Directe concurrent Celtic had geen moeite met Dundee: 5-0. Aberdeen kwam tegen Glas gow Rangers nog wel op voorsprong, maar moest ver volgens lijdzaam toezien hoe de Schotse kampioen van vo rig seizoen terug in de wed strijd kwam. De Boer, Arteta en Mols bogen de stand ver volgens om in het voordeel van de Rangers. De doelpun ten van Aberdeen kwamen op naam van Zdrilic en Deloumeaux. Celtic hestelde zich goed van het gelijkspel in de eerste competitieronde tegen Dun fermline. Op Celtic Park was de ploeg met 5-0 veel te sterk voor Dundee United. Bij Manchester United leek zaterdag in de eerste compe titiewedstrijd weinig veran derd. Het verwende publiek van de titelhouder was de vertrokken Beckham kenne lijk al vergeten en zong als vanouds over het kampioen schap. Het bezoekende Bol ton Wanderers werd ruim verslagen (4-0) dankzij on der meer een treffer van Ruud van Nistelrooij De spits van Oranje had ei genlijk twee keer moeten scoren. Hij miste echter, net als vorige week tijdens het duel om de Supercup met Ar senal, een strafschop. Giggs scoorde wel tweemaal, Scho- les schoot het kwartet vol. Bij Manchester United ont brak aanwinst Kleberson nog. Het Portugese talent Ronaldo viel in de tweede helft sterk in. Hij vermaakte het dankbare publiek met enkele fraaie dribbels en passeerbewegingen. Ook titelkandidaat Arsenal maakte tijdens de ouverture van de competitie geen fout. Tegen Everton werd het 2-1. Henry en Pires tekenden voor de treffers. Campbell moest met een rode kaart vertrek ken. Bergkamp zat de hele wedstrijd op de bank. Van Bronckhorst moest op de tri bune plaatsnemen. Chelsea diende zich gisteren aan als derde kampioens kandidaat. Het won de top per bij Liverpool met 2-1. De winnende treffer kwam op naam van invaller Hassel- baink. Drie minuten voor het einde passeerde de interna tional doelman Dudek van Liverpool met een bekeken schuiver: 1-2. Paul Bosvelt ontbrak in de openingswedstrijd van Man chester City door een schor sing (rood in de bekerfinale), City won afgetekend bij Charlton Athletic (0-3). Anderlecht en Club Brugge zijn het seizoen in België goed begonnen. De Brusselse club en de titelverdediger staan na twee ronden aan kop met de volle winst. Za terdag versloeg Anderlecht AA Gent met 3 -1Club Brug ge won de stadsderby met het gepromoveerde Cercle Brug ge met 2-0. Met Wilhelmsson op de plaats van de uitgeschakelde Jestrovic versloeg Ander lecht zaterdag AA Gent. De aanvaller nam al na vijf mi nuten het eerste doelpunt voor zijn rekening. Gent deed voor rust nog wat terug via Ribus, maar zag de leider na rust voorbij gaan. Via Ba- seggio en Aruna werd het 3- 1. Het felbeladen Brugse duel tussen Club en Cerlce verliep vinnig. De landskampioen kwam als snel op voorsprong door een doelpunt van Men- doza. Vlak voor rust zag Ber- thé van Cercle een rode kaart na een overtreding in het strafschopgebied. Simons schoot raak vanaf 11 meter. In de tweede helft contro leerde Club de wedstrijd. Bonaventure Kalou scoorde op de derde speeldag van de Franse competitie voor Auxerre. De ex-Feyenoorder maakte het tweede doelpunt voor zijn nieuwe ploeg, die met 3-2 te sterk was voor Strasbourg. Lille is koploper na de winst met 3-0 op Toulouse.it- TR/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14